WERKZAME NIEREN Een zegen of een vloek? Dagblad voor de Provincie Zeeland C. DE LEEUW - MIDDELBURG EERSTE BLAD Zondagsrust. Onze merken winnen weer Fel verzet tegen de politiek van Chamberlain. Beperking Overwerk. Belangrijkste Nieuws ZORG VOOR f Engelsche T. T. D. K. W. team O strafpunten. Tel. 669. Vlissingschestraat 39-41. V VRIJDAG 2 4 JUNI 1938 52e JAARGANG - No. 223 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnoiwanteprlja f 2,SO p..-T fcvsffüJ Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Yiissingen t 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZU1DEMA Advertenties! 30 cent per repel Ingezonden mecedeelingen 60 sent p$r regel Kleine Advertentiën Dinsdags cn Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. —fa» Ook met de bevordering van de Zon dagsrust is het zoo, dat velen aan den verkeerden kant beginnen. Men begint met aan de Overheid te vragen dat zij maatregelen zal nemen om de Zondagsrust te bevorderen en vergeten wordt vaak de eigen taak die men te de zen opzichte heeft. In Friesland b.v. wordt sterk geklaagd over den onnoodigen Zondagsarbeid in de Zuivelfabrieken. Er zijn sommige fabrieken waar 's Zon dags niet of zoo goed als niet gewerkt wordt 1 en dat blijkt zeer goed mogelijk te zijn maar de groote meerderheid werkt ook op den Dag des Heeren rustig door. Gelukkig heeft nu de Friesche afdeeling van den C'hristelijken Boeren- en Tuin- dersbond deze zaak aangepakt. De z.g. al gemeens bonden kunnen dat niet doen ook al zouden ze het willen. Ze moeten immers neutraal zijn. Laten wij hopen, dat de ac tie van onze Christelijke organisatie tot het gewenschte doel mag leiden. Ook wat betreft de distributie van de melk, valt er nog wel een en ander te doen. In tal van plaatsen, ook in Zeeland, zijn des Zondags de melkventers in de weer om de klanten te bedienen. Meerma len noodgedwongen. Hier kan natuurlijk de Overheid optre den. In meerdere gemeenten is het melk- venten verboden. Maar het is niet noodig te wachten tot de Overheid ingrijpt. Als de klanten beginnen met op Zondag geen melk te nemen en als de organisaties meehelpen het publiek in de goede richting te bewer ken, dan zal in vele gevallen een verkoop verbod achterwege kunnen blijven. In een vorig nummer hebben wij uit „De Ingenieur" overgenomen een beschou wing van Dr Ir Bölger over de ontwik keling van de techniek en de werkloos heid. Ir Bölger kwam daarin tot de conclu sie, dat de ontwikkeling van de techniek weieens tijdelijk werkloosheid veroor zaakt, maar dat men niet, verblind door den betrekkelijken nood der werkloozen, die men om zich heen ziet, over het hoofd mag zien de geweldige zegeningen, die deze techniek aan de wereld heeft ge bracht en die ons zelfs nog in staat stel len om door middel van steunuitkeerin- gen, de werkloozen althans een redelijk menschwaardig bestaan te waarborgen." In de Standaard zagen wij de an dere zijde van de zaak belicht. In breede kringen, aldus dit orgaan, neigt men tot de meening, dat de tech nische ontwikkeling een gevaar wordt voor den mensch, die de krachten door zijn technisch vernuft opgeroepen, niet meer kan beheerschen. „Inderdaad is in de laatste kwart eeuw en vooral in en na den oorlog het tech nisch kunnen op wonderbaarlijke wijze toegenomen. De ontwikkeling ging niet meer heel geleidelijk, doch met groote sprongen. In een dezer dagen verschenen geschrift van Brunklaus wordt medegedeeld, dat thans in de gloeilampenindustrie per inenschelijk arbeidsuur 9000 maal zooveel wordt geproduceerd als een kwart eeuw geleden. De Buick Motor Cy. verhoogde de productie in het tijperk van 1912 tot 1927 met 1400 terwijl het aantal ar beiders met slechts 10 accresseerde. Bij de Amerikaansche spoorwegen waren in 1920 nog 2.160.000 personen werkzaam en in 1930 niet meer dan 1.300.000, ofschoon bet vrachtvervoer met 7 was gestegen. De kolenproductie per arbeider nam, iQ<?k de technische hulpmiddelen, van 1923 tot 1934 in Duitschland toe met niet minder dan 86 Gelijk men weet, be hoort ons Limburgsche mijnbedrijf tot de technisch-best geoutilleerde bedrijven van de wereld. Er bestaan thans graafmachi nes, die per etmaal 23.000 kub. M. grond Kunnen verzetten. Hetgeen in 1900 nog door 70 man verricht werd, kan tegen woordig in de staalnij verheid door 13 of V-a gedaan worden. Welk een ver schil is er tusschen de ouderwetsche steen- akkerij, die velen onzer in hun jeugd nog hebben gekend, en het moderne be- ïïjf, dat over machines beschikt, die en- eie honderdduizenden steenen per dag Kunnen produceeren! Zoo zouden wij nog lang kunnen voort gaan. Wij zouden kunnen, spreken over de automatische telefoon, die in ons land Stanley Woods 350 c. c. Velooette Ie Kluge 250 c. c. D. K. W. Ie Dumonceau-Bekerrit. Alleen merken met reputatie, vertegenwoordigen wij. Vraagt onze prijscouranten. circa 5000 telefoonjuffrouwen overbodig maakt, over koeien, die voor de melk productie der Amerikaansche chocolade fabrieken aan den loopenden band elec- trisch worden gemolken, zoodat hier de melkknecht en het melkmeisje histori sche figuren zijn geworden, over..., ja, waarover al niet. In nijverheid en land bouw, in fabrieken en op kantoren, over al vindt men arbeidbesparende machi nes. Zelfs spreekt men in Amerika van den mechanischen „examinator", die 900 examenopgaven per uur corrigeert. En nog steeds brengt de techniek ons nieuwe verrassingen. Ls het wonder, dat velen verhijst rd vragen: waar moet het heen? Zal de tech niek ons niet tot een vloek worden?" OPWINDING IN HET LAGERHUIS NAAR AANLEIDING VAN DE NIEUWE AANVALLEN OP BR1TSCHE SCHEPEN. Een waar trommelvuur van vragen werd gisteren in het Engelsche Lagerhuis op den eersten minister, Neville Chamber lain, gericht. Niet enkel de labours en de liberalen, ook conservatieven gaven uiting aan de opwinding, welke de jongste bombarde menten op Britsche schepen onder het Ehgelsche volk hebben veroorzaakt. De conservatief Duncau Sandys voegde den minister toe: „Begrijpt ge dan niet, dat de lijdzaamheid van Engeland tegen over die onwettige aanvallen en geweld daden den schenders van 't recht een aan moediging is, niet enkel in Spanje, maar in de heele wereld". De oppositie juichte. Attlee vroeg: „Is het uiet duidelijk, dat de nieuwe gewelddaden tegen onze sche pen het onmiddellijk resultaat zijn van uw jongste rede, die als het ware een uitnoo- diging was, om Britsche schepen te bom bardeeren?" Lloyd George vroeg: Wilt gij ons mede- deelen, of een protest is ingediend bij deigfenen, aan wie die bombardements vliegtuigen en piloten bebooren, of zult ge u weer tevreden stellen met een protest bij Franco, terwijl de toestellen, die onze schepen tot zin ken brachten, door Duit- scbe en Italiaansche re geeringen werden geleverd. In antwoord op deze en een aantal an dere vragen verklaarde Chamberlain, dat de regeering te Burgos opheldering zal vragen. Wat Lloyd George's vraag betreft, zeide de premier nog, dat de vliegmachines, waarover Franco beschikt, een zelfde soort wapenen zijn, als die, welke door buitenlandsche regeeringen aan de andere strijdende partijl in Spanje geleverd wor den. Attlee herinnerde aan de lagerhuis-zit ting van Maandag, waarin de eerste mi nister mededeelde te hebben geprotesteerd bij Franco. „Wij kennen nu het antwoord op dit protest: Twee Britsche schepen zijin ter hoogte van Valencia aangevallen. Hiet is geen geheim, dat deze aanvallen komen van de Balearen, welke door de Britsche vloot kunnen worden geblok keerd. Ook de vliegvelden kunnen worden aangevallen. Attlee opperde de meening, dat de regeering er op uit is, niets te on dernemen, dat Franco zou belemmeren den oorlog te winnen. Dit beteekent eenzijdige niet-inmenging, die blijkbaar belangrijker wordt geacht dan de levens van Britsche zeelieden. Chamberlain antwoordde: „Wanneer wij zaken behandelen, die ons dicht bren gen bij> een gevaarlijke scheidingslijn, tus schen vrede en oorlog, moeten wij ons al len bewust zijn van deze verantwoorde lijkheden en denken aan de mogelijke con sequenties. Onder luide toejuichingen deT labour- afgevaardigden stond Attlee op en zeide, dat de politiek der niet-inmenging door de labour-beweging (werd aanvaard totdat gebleken was, dat zij volkomen eenzijdig was. Toen Chamberlain opstond om zijn rede te vervolgen, riep een jongeman van een der gaanderijen: „Chamberlain moedigt Franco aan, Britsche zeelieden te ver moorden". Twee andere mannen herbaalden onge veer dezelfde beschuldiging. Zij werden direct verwijderd. Chamberlain zeide, dat de regeering de autoriteiten van Burgos verzocht heeft, haar een verklaring te geven van de aan vallen op de Britsche schepen. „Wij hebben, aldus spreker, Hodgson, onzen agent in Burgos, instructie gegeven te vragen deze verklaring zonder verwijl te geven. Wij hebben hem voorts opgedra gen naar Groot-Brittannië terug te keert.n, zoodra hij het antwoord ontvangen heeft, opdat de regeering, in overleg met hem, den toestand kan bestudeeren, welke het gevolg zal zijin van de termen van dat antwoord. Ik hoop, dat de waarschuwingen, welke ik korten tijd geleden heb uitgesproken, de aandacht zullen hebben van Franco. Ik vertrouw in ieder geval, dat het voor hem niet te laat is, om instructies te geven, welke een herhaling van die incidenten zullen voorkomen. Tevens herinnerde de premier aan de waarschuwing aan de reeders, dat zij met de vaart op de Spaansche havens op eigen risico werken. Velen, aldus spreker, hebben zich ervan onthouden, de vaart voort te zetten, anderen hebben de waar schuwing in den wind geslagen en weer anderen werden aangetrokken door de hooge vrachtprijzen. Chamberlain bond vervolgens een woor denstrijd aan met Attlee en Lloyd George betreffende de gevolgen eener blok kade van Majorca. Lloyd George zeide: „Naar mijn mee ning zou dit een einde maken aan den oorlog en aan het bombardeeren van schepen. Chamberlain antwoordde, dat dit de manier was om een nieu wen Eluropeeschen oorlog te ontketenen. Attlee zeide, dat hij geloofde, dat een blokkade van Majorca een doeltreffendeu druk zou vormen op Franco. Wat de repressailles door inbeslagne ming betreft, welke voorgesteld worden tegen Franco, herinnerde Chamberlain er aan, dat voor een bedrag van 40 mil lioen pond Britsoh kapitaal belegd is in de industrieën in Franco's gebied. Chamberlain besloot zijn rede met de woorden: „Wijl gaan geen wijziging bren gen in onze politiek ten aanzien van Spanje. Wij zijln voornemens, de niet-in- mengingspolitiek te voeren, die op het oogenblik een betere kans schijnt te heb ben, tot een succes te worden dan wel licht op eenig ander voorgaand oogenblik in haar geschiedenis. ACTIE IN JAPAN TEGEN RUSLAND. „Sovjet-Unie een wereld-vijand". Op talrijke plaatsen in Tokio zijn hel gekleurde, groote plakkaten versohenen met tot de geheele bevolking gerichte op roepen, waarin 't o.a. luidt: „Bereidt u voor op een onvermij de- del ij' ken oorlog met Sov jet-Rusland. Vormt een massa-be weging tot bestraffing van het roode Rus land". Verder heet het in de oproepen, dat zonder vernietiging van de Sovjet-Unie de oorlogsvoering met China twijfelachtig wordt. De Sovjet-Unie is een grootere vijand dan Enge land. Grenssohendingen en schendin gen van verdragen hebben aangetoond, dat de Sovjet-unie een wereldvijand ia. De plakkaten zijn onderteekend met: „Nationale massapartij van Japan". ITALIAANSCHE TROEPEN ZOUDEN GEMIST KUNNEN WORDEN. De Romeinsche correspondent van de „News Chronicle" schrijft, dat Musso lini, na bestudeering van het rapport van maarschalk Graziani over den militairen toestand in Spanje, tot de slotsom zou zijn gekomen, dat hij onmiddellijk 10.000 man uit Spanje zou kunnen terugtrekken, zonder Franco ernstig te schaden. Uit het rapport van Graziani zou blij ken dat de Italianen, die een belangrijke rol hebben gespeeld in Maart j.L, thans Verlof ervoor zal tot het uiterste worden beperkt. De regeeringspersdienst deelt mede: In verband met het belang, dat in de tijdsomstandigheden gelegen ia in oen verdeeling van de beschikbare hoeveelheid werk over een zoo groot mogelijk aantal arbeiders, treedt de wensohelijkheid naar voren, bij 'het verleenen van vergunningen tot afwijking van den wettelijk toegesta- nen arbeidsduur naar nog grootere be perking te streven dan tot dusver reeds het geval is. Uit den aard der zaai zullen zich steeds gevallen voor blijven doen, waarbij over werk niet te vermijden is, doch het moet niet onmogelijk worden geacht den om vang van het jaarlijks verrichte overwerk tot kleinere proporties terug te brengen, zulks niet alleen voor zooveel betreft ver gunningen van individueelen aard, doch ook wat aangaat de collectieve en de sei zoenvergunningen (b.v. voor het kleeding- bedrijf). Ten einde het ontstaan van moeilijkhe den zooveel mogelijk te voorkomen, moet het raadzaam worden geacht, dat allen, die van het instituut der overwerkvergun- ningen gebruik maken, trachten door het toepassen van andere middelen, als het tijdig ter opleiding in dienst nemen van meer personeel, het bedingen van ruimer leveringstijden e.d., de noodzakelijkheid van werktijdverruiming te beperken. geen beslissend element meer vormen. Franco beschikt over goed opgeleide man nen, die de plaats van de Italianen zou den kunnen innemen. Hierdoor zou Mus solini in staat zijn een gebaar te maken, waardoor Chamberlain het Britseh-Ita- liaansch verdrag in werking kan doen treden. DRIE TSJECHISCHE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Tengevolge van de slechte weersom standigheden zijn drie vliegtuigen met elkander in botsing gekomen, toen een groep van 50 toestellen boven 'het Sokol- stadion demonstraties gaf. Eén der bestuurders maakte een para chutesprong. Hij kwam op het dak van een huis terecht; zijn toestel sloeg op straat te pletter. Eén tweede vliegtuig is in den tuin van een villa neergekomen. D'e motor gerankte in brand evenals het huis. 'Het lijk van den vlieger is op 150 M. van het toestel in den tuin teruggevon den. Een derde vliegtuig heeft de villa be- beschadigd. De bestuurder werd dood in den tuin gevonden. ENGELSCH KONINKLIJK BEZOEK AAN PARIJS UITGESTELD. De president der Fransche republiek heeft wegens het overlijden van de moe der van de Koningin gevraagd of het den Koning en de Koningin aangenamer zou kunnen zijn hun bezoek aan Parijs uit te stellen tot de dagen van 19 tot 22 Juli. De koninklijke familie waardeert de over weging, welke aan 'het voorstel van Le brun ten grondslag ligt ten zeerste en heeft dit gaarne aanvaard. HEVIGE AARDBEVING IN GRIEKENLAND. Van de Noordkust der Corinthische Golf wordt een hevige aardbeving gemeld, waarvan het centrum zich bevond bij' het stadje Galaxidion, waar verscheidene huizen beschadigd werden. Voor zoover bekend zijn geen persoonlijke ongevallen voorgekomen. INVOERING ARBEIDSPLICHT IN DUITSCHLAND. Goering heeft als lasthebber van 'Hitier voor het vierjaarsplan een op 1 Juli van kracht wordende verordening uitgevaar digd, waarin de wettelijke bases gelegd worden voor een algemeen, in tijdsduur beperkten dienstplicht, van alle Duitsöhe onderdanen. Alle tot arbeiden in staaf zijnde man nen en vrouwen van ieder beroep zijn ver plicht, tijdelijk op een hun speciaal toe gewezen werkplaats onder een gewoon ar beidscontract dienst te doen, resp. zich aan een bepaalde opleiding te onderwer pen. Voor de dienstplichtigen blijven de oude betrekking en de tot dusverre ver worven rechten behouden. Het loon dei dienstplichtigen zal niet geringer zijn dan dat van het tot dien toe in de vo rige betrekking verdiende. In de motiveering wordt er op gewezen, dat, terwijl in Januari 1933 nog zeven Binnenland. Overwerk zal beperkt worden. Wijziging der tabakswet. De spijsvetten zullen duurder worden. Buitenland. Sdherpe oritiek in bet Eagelsobe Lager huis op het beleid van den premier. Actie in Japan tegen Rusland. Aardbeving in Griekenland. Invoering arbeidsplicht In Duitschland. MIEMAND verdraait verstopping der Ingo* wanden, maar traag funotlonneerende nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijle verwaarlooed. Rugpijn, ver- stoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek, leohlas ot spit zijn de er vaak uit voortkomends gevol- Sen. Deze verschijnselen waarsohuwen u, dat e werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een dluretleoh middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kraoht en vitaliteit f leven. Poster's Pillen bevatten geen gevaar* IJke beatanddeelen en hebben In Holland ruim SO Jaren ongeëvenaard suooes behaald. millioen werkloozen aanwezig waren, dii in 1936 gedaald was tot één millioen, welk getal eind Mei 1938 tot een derde millioen was teruggeloopen, waarvan dan eeD groot deel slechts beperkt voor arbeiden geschikt was. Volledig tot werken in staat zijnde werkloozen waren er toen nog on geveer 37.000. Door deze stijging van het aantal arbeidenden is er geen reserve aan arbeidskracht meer. In het bijzonder bestaat niet de moge lijkheid om de groote behoefte aan ar beidskrachten voor bijzondere belangrijke werken, welker uitvoering om staatspoli- tieke redenen geen uitstel lijden kan, snel en met zekerheid te dekken. Goering heeft zich daardoor gedwongen gezien om in een verordening de wettelijke grondslagen vast te leggen voor een algemeenen, in tijdsduur beperkten dienstplicht voor alle Duitschers. Militair vliegtuig) bij Tours neergestort. Gisternacht is in de omgeving ivan Tours een militair vliegtuig omlaag ge stort. De inzittenden zijn om het leven gekomen. In het vliegtuig zaten zeven personen, vijf officieren van den generaüen staf en twee officieren. Tot nu toe werd het stoffelijk overschot van vier inzittenden geborgen. De over blijfselen van het vliegtuig zijn verkoold; aan de lijken zaten nog de half ont plooide valschermen. Men veronderstelt, dat deze niet meer te gébruiken waren tengevolge van de geringe hoogte. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend, doch volgens1 de mededeelingen van enkele boeren zou 'het toestel in de lucht ontploft zijn. Korte Berichten. Op zes en zeventig jarigen leeftijd is in haar residentie te Londen overleden de gravin van Strathmore en Kinghorne, moeder van koningin Elisabeth. Uit Berlijtn wordt gemeld: Aan Jood- sche vereenigingen is de rechtspersoon lijkheid ontnomen. VOOR DEN KLEINEN MIDDENSTAND. De steun voor hen, die ten onder gingien. Te Nijmegen is op initiatief van oud- klein-zelfstandigen een organisatie ge sticht, een comité van actie, om gewezen kleine middenstanders, wier zaken ten gevolge van de slechte economische om standigheden niet in stand te houden wa ren, een betere steunregeling te verzeke ren. Thans worden al deze menschen on dergebracht bij Maatschappelijk Hulpbe toon en genieten 'n geringen onderstand. Het comité streeft er naar de gewezen klein middenstanders in de Rijkssteunre geling te doen opnemen. Daarom werd er reeds een adres gezonden aan den Minis ter van Sociale Zaken. Deze actie zal niet speciaal Nijmeegsoh blijven, reeds kwa men van verschillende zijden blijken van instemming. DE BINNENLANDSCHE LIJNEN DER K. L M. Zaterdag a.s. In vollen omvang in gebruik Zaterdag a.s. zullen de binnenlandsche lijnen van de K. L. M. in vollen omvang in gebruik zijn. Vrijdag wordt de lijn op Zeeland tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1