De bommen op Britsche schepen Dagblad voor de Provincie Zeeland El e ctricit eitstar i even. De strijd in Spanje. De strijd in China. FIJN! SANOSTOL WOENSDAG 22 JUNI 1938 52e JAARGANG - No. 221 Het incidént in de Tweede Kamer. Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs ?2.5G pc? fcvrr?4c£i Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nsrntnsere 3 ee»t Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiür. 30 cent eer ysgel Inge/onder' mededceüngeR 00 rent per ree®! Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdag» f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Bij de behandeling van 'het wetsont werp inzake 'de electriciteitsvoorziening i in de Tweede Kamer is een interessante discussie gevoerd over de winsten der gemeentelijke electriciteitsbedrijvien. Door de Regeering was o.a. de vol gende bepaling voorgesteld „Bij electriciteitsvoorziening door een gemeente worden de voorwaarden van stroomlevering zoo gesteld, dat de uit die stroomlevering voor de gemeentekas voortvloeiende baten, bij normale afschrij vingen en reserveeringen, een en ander ter beoordeeling van Onzen Minister van Waterstaat, in eenig jaar na 1938 niet tot een hooger bedrag wordien opgevoerd, dan dat, hetwelk op dien grondslag op voorstel van bet gemeentebestuur door Onzen voornoemden Minister voor 1937 wordt vastgesteld. Voor het gebruik, ten behoeve van electriciteitswerken, van gemeentelijke eigendommen of werken, wordt in eenig jaar na 1938 geen 'hoogere vergoeding berekend dan naar de maatstaven, op 31 December 1937 geldende." De bedoeling van dit voorstel was, de tarieven binnen redelijke grenzen te hou den. Het is langzamerhand in tal van ge meenten 'zóó geworden, dat de lichtfa brieken door hun tarievenpolitiek een enorme last leggen op de schouders der bevolking. De door deze bedrijven ge maakte winst is geworden een zwaar drukkende indirecte belasting. En een be lasting, die meermalen zeer onevenredig drukt op een bepaald deel der bevolking, de kleine gebruikers en de middentetaii- ders. Nu beoogde Minister van Buuren bier een rem aan te leggen. Tegen die bedoeling werd in de Kamer geen bezwaar gemaakt. Wel wa ren vele 'leden van oordeel, dat het voor gestelde middel ondeugdelijk was. Wij 'kunnen dit oordeel onderschrijven. Limiteering van de winst wil nog niet zeggen, dat de tarieven lager 'zullen wor den. Het omgekeerde kan wel het gevolg zijn. Verlaging van de tarieven heeft meermalen tot gevolg gehad verhooging van 'het winstcijfer. Oo'k was wat de minister voorstelde niet billijk, omdat de positie van de bedrijven sterk uiteen loo pend is. Er kunnien bedrijven zijn, die jarenlang hooge winsten maakten en die dus van de voorgestelde „bevriezing" geen hinder hebben. Maar er kunnen ook bedrijvten zijn die ten koste ivan groote uitgaven in de toékomst behoorlijke wins ten hopen te maken en die daarin nu verhinderd zouden worden. 'Ook is niet zonder grond de vraag, stel dat ingrijpen gewienscbt is of dan niet de Gemeentewet deze zaak be hoort te regelen. Het schijnt ons dan ook logisch, dat bet amendemient-de Geer, om de voorge stelde bepaling te doen vervallen, werd aangenomen. Maar het verheugt ons, dat aan deze zaak bijzondere aandacht is geschonken en wij zullen het toejuichen als op de tarieven-politiek van de bedrijven, en dan niet alleen van de gemeente-bedrijlven, 'die een monopolistisch karakter dragen, scherp toezicht wordt uitgeoefend. Het over 't algemeen op hoog peil staande debat over het voorstel-Wende- laar tot 'het houden van een enquête in zake Qn, zegt 'het „Vaderland", is belaas ontsierd door een incident, zooals dit m ons Parlement gelukkig slechts zel- en voorkomt: aan een: lid van de Kamer is oor een dag de verdere bijwoning der vergadering ontzegd. Hit was tot dusver slechts1 tweemaal voorgekomen, op 24 October 1930 en 29 oveniber 1932 en beide keeren was 'het e communist De Visser, die het incident veroorzaakte en wien voor een dag de oegang tot'het Kamergebouw werd ont zegd.. Destijds moest de Voorzitter een dergehjken maatregel aan de Kamer voorstellen. Later, in 1934, is het eg ement van 'Orde der Kamer gewij- igd in dien zin, dat de Voorzitter een lid r°,or 'een '^ag han uitsluiten, indien een i bet woord, is ontnomen of voortgaat de orde te verstoren. an 'die bevoegdheid heeft de voorzit- er gisteren, waarlijk niet voor zijn ge- g«braik gemaakt, toen Mr Rost b lonningen zich weigerde neer te leggen bij het feit, dat Mr van 'Schalk em, na herhaalde waarschuwing, het woord had ontnomen. Het moest tot een dergelijk incident omen. De van iedere zelfbeheersching gespeende wijze, waarop de beer Rost v. omringen zic'h pleegt uit te drukken, een betoo'gtrant, welke niet alleen vaak iedere redelijkheid mist, doch die zic'h voortdu rend op de 'grens van het denigreerende en beleedigende, vaak over die grens heen beweegt, moest 'zélf den zachtmoedigen voorzitter der Tweede Kamer het geduld doen verliezen. Met „inquisitie" of den „doofpot" heeft de verwijdering van den 'heer Rost niets te maken. 'Het Reglement van 'Orde is 'door de Kamer zelve ge maakt en allen zélfs de afgevaardig den van de N.S.B., die tucht en orde 'in haar „leidend beginsel" schrijft hebbep zic'h daaraan te onderwerpen! Boe dwaas overigenls: de beschuldiging van doofpot-politiek is, blijkt uit het feit, dat de heer De M'arc'hant later de rede van zijn college kon voorlezen. „Kom daar hij: ons eens om", zal men in Duitsc'hland zeggen. Verwoede gevechten. Gisteren is verwoed gevochten om de reusachtige vestingwerken langs den Te- ruel-Saguntostraatweg tusschen de op trekkende troepen van generaal Yarela en de regeeringstroepen, die alles in het werk stellen, om den weg naar Valencia te verdedigen. Deze vestingwerken zijn de sterkste, die tot nu toe door Barcelona werden aangelegd; zij strekken zich aan beide zij den van den straatweg uit over een breedte van 30 en diepte van 25 K.M. Voor de eerstkomende dagen verwacht men opnieuw hevige gevechten. Ook wordt hevig gevochten ten Zuiden van Castellon. De opstandelingen zijn tot voorbij. Villareal onder den druk der re geeringstroepen teruggeweken. JAPANNERS BEREIDEN DEN AAN VAL OP HANKAU VOOR. D'aar de overstroomingen van de Gele Rivier dagelijks grooter afmetingen aan nemen in Oost-Honan, is de strijd voor namelijk verplaatst naar bet Westen van Anbwei, langs de Jangtse. Tweehonderd tanks worden van Soetsjau naar de Jangtse vervoerd. Het aantal oorlogs schepen ten Westen van Woeboe wordt op 95 geschat. D'e waterstand van de Gele Rivier is volgens Cbineescbe berichten met een bal ven meter gedaald; men verwacht echter niet, dat de overstrooming definitief ver minderen zal, omdat in Juli gewoonlijk een regenperiode begint. Op de Jangtse zijn de Japansche vaar tuigen tot de Ghineesche versperring bij Matang opgevaren. Zij hebben bier aan beide zijden van den stroom verscheidene compagnieën aan land gezet, die de bat terijen moeten aanvallen, welke de ver sperring verdedigen. Onder bescherming van de vloot, die langzaam de Jangtse opstoomt, rukken langs beide oevers Japansche infanterie- afdeelingen naar bet Westen op. De re gen valt bij stroomen neer. Japansche troepen wijken voor het water. Japansche troepen in Noord-Honan, die bedreigd worden door de overstroo ming van de Gele Rivier, worden met booten in veiligheid gebracht naar Kai- feng. Volgens een mededeeling van den woordvoerder der marine hebben de Ja panners geen verliezen van menschenle- vens, wél groote verliezen aan oorlogsma teriaal geleden. Via Sjanghai trekken Japansche troe pen de Jangtse-vallei binnen om deel te nemen aan bet offensief tegen Hatikau. In de afgeloopen week zijn naar schatting van zestig- tot zeventigduizend man Sjanghai gepasseerd. Men beeft o.a. een vliegtuigmoederscbip waargenomen, dat met 150 vliegtuigen op weg is naar Kioekiang. De laatste twee dagen zijn twintig transportschepen vol met troepen in convooi Nanking gepas seerd Japan moet spaarzaam leven. In verband met de campagne, die thans gevoerd wordt om het volk aan te zetten tot zuinigheid en spaarzaamheid, deed minister Ikkeda een beroep op het volk om spaarzamer te zijn, ter versterking van de hulpbronnen voor bet winnen van den economischen oorlog bij de gerekte vijandelijkheden in China. Hij hoopt, dat de zuinigheidscampagne tot gevolg zal hebben een stijging van de nationale spaargelden met acht millioen jen. D'e minister houdt niet van spaar- dwang, ofschoon bij en de ambtenaren van bet ministerie van Financiën reeds een begin gemaakt hebben met een af stand doen van een deel der salarissen, waarbij1 gedwongen zes procent wordt ge spaard. LONDEN ZAL OF DURFT GEEN MAATREGELEN TREFFEN. In het Eingelsche lagerhuis is gisteren bet woord gevoerd door den eersten mi nister, Neville Chamberlain. Zijn rede bad in hoofdzaak betrekking op de situa tie in Spanje, de bombardementen van burgers daar te lande en de luebtraids op schepen, waaronder Britsche, in de Spaansche havens. „Niemand in bet lagerhuis," aldus Chamberlain, zal van meening verschillen met de sprekers, die reeds van bun af schuw getuigden over de verschrikkingen van den modernen oorlog, als gevolg van de luchtbombardementen. Indien deze gruweltooneelen niet zoo ver verwijderd lagen van ons gewone doen, zouden de gevoelens van medelij den, verschrikking en verontwaardiging het Britsche volk kunnen brengen tot da den, waaraan bet tot nu toe nimmer heeft gedacht. De Britsche regeering bestudeert thans den toestand nauwkeurig, om te trachten een uitvoerbaar plan op te stellen, dat an deren landen zou kunnen worden voorge legd. Laat mij direct zeggen, dat wijl niet streng genoeg iedere verklaring, van wien dan ook, kunnen veroordeelen, dat het een onderdeel van een weloverwogen politiek zou zijn, dat getracht wordt een oorlog te winnen door te pogen de burgerbevol king te demoraliseeren met luchtbom bardementen. Dit is volkomen in strijd met de inter nationale wetten. Naar de meening der Britsche regee ring hebben zich in China en Spanje zeer veel gebeurtenissen afgespeeld, waarbij de algemeene regels niet in acht werden ge nomen en op weloverwogen wijze aanval len werden gepleegd op burgers. Sprekende over de aan vallen op Britsche schepen in de Spaansche territo riale wateren, zeide Cham berlain, dat de Britsche regeering na een nauwkeu rige en diepgaande bestu deering van alle mogelijke metboden, om aan deze raids een einde te maken tot de conclusie was geko men, dat het onmogelijk Was iets te doen, zonder inmenging in den oorlog. Wij' bandhaven nog steeds de politiek van Eden inzake optreden in volle zee, wanneer Britsche schepen worden aange vallen, maar wij' kunnen ons niet ver plichten, in ieder geval en overal een Britsch oorlogsschip beschikbaar te heb ben. Het is niet prettig te hooren van Brit sche schepen, die in havens worden aan gevallen. Wij' staan Franco of wie dan ook niet het recht toe deze schepen aan te vallen. Wij zeggen alleen, dat wij geen uitvoer baar middel zien, om die aanvallen te voorkomen. Ten aanzien van de voorstellen, den B'ritschen agent uit Burgos terug te trek ken en de handelsbetrekkingen met Span je af te breken, hield Chamberlain staan de, dat dergelijke stappen ondoeltreffend zouden zijin en alleen maar schade aan den Britschen handel zouden toebrengen. Wat het voorstel betreft, om te schieten op aanvallende vliegtuigen, herhaalde Chamberlain, dat de opvatting van de re geering is, dat zulks inmenging zou zij'n. Wijl geven Franco niet het recht, Brit sche schepen te bombardeeren, met opzet of hij ongeluk en indien wij geen scherper maatregelen nemen dan protesten, dan is dat, wijl wij verantwoordelijkheidsgevoel hebben en wij: de niet-inmenging van het grootste belang achten. DE DUITSCHE SPIONNAGE IN AMERIKA. Nog meer onthullingen 7 In verband met een spionnagegeval in de Vereenigde Staten, zijn in 'de buiten- landsc'he pers de namen van verschei dene D'uitsohe officieren en leden van het ministerie van oorlog genoemd, die met de in de Vereenigde 'Staten gearresteerde personen een „samenzwering" op touw zouden 'hebben gezet voor het verkrijgen van militaire geheimen. Naar het Du'itsche nieuwsbureau 'van wélingelichte zijde verneemt, kan van e'en spionuage door actieve officieren van de weermacht in de Vereenigde Staten van Amerika natuurlijk geen sprake zijn. Uit New-York wordt vernomen, dat procureur Hardy binnenkort nog ver scheidene personen in staat van beschul diging zal stellen. Men méént te weten, dat de federale autoriteiten sensationeele onthullingen zullen doen, wanneer 'de Federale Jury de lijst 'der beschuldigin gen zal overleggen. VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING IN DE NIET-INMENGINGSCOMMISSIE. Officieel wordt bevestigd, dat de sub commissie der niet-inm'engingscommissie te 'Londen met algemeene stemmen het ge'heele ontwerp van het plan tot terug trekking van vrijwilligers, met de bepa lingen inzake 'het verleenen van beperkte oorlogsrechten, het 'herstel van de con trole te land en ter zee en de aanwijzing van waarnemers in zekere 'Spaansche havens, heeft aangenomen. Een formeele bijeenkomst van de ple naire commissie zal nog worden gehou den om het plan goed te keuren, dat ten slotte aan beide partijen in Spanje zal worden voorgelegd. In Engelsche, Italiaansc'he 'en 'Sowjet- Russische kringen was men voldaan met 'hetgeen ils bereikt. Naar Reuter meent te weten zijn er, ondanks 'het feit, dat de Sow jet-vertegen woordiger de voorstellen i.z. de zee-con trole heeft aanvaard, toc'h nog een aantal punten van politieken aard i.z. het plan tot terugtrekking der vrijwilligers, die nog besproken moesten worden. KRACHTIGE AARDBEVING IN RUSLAND. Verscheidene gebouwen vernield. Gistermorgen om 5 uur 51 minuten plaatselijke tijd is in de Russische stad Frouze een aardbeving waargenomen, die ongeveer éen minuut duurde en vooraf gegaan werd door een gerommel, dat de bewoners der stad wekte. Tegelijkertijd werd een 'beving van groote kracht waar genomen in de straten van het 'hooge ge bergte Thenc'han. Deze beving duurde om streeks drie minuten. De streek Kemink vooral is- geteisterd. Verscheidene gehou wen werden vernield. Tal van 'huizien kregen schade. DE STIJGING DER AARDAPPEL PRIJZEN IN BELGIë. In antwoord op een interpellatie betref fende de maatregelen, om ongeoorloofde verhooging der aardappelprijzen te voor komen, heeft de Belgische minister van economische zaken in de kamer o.m. ver klaard, dat getracht is, den invoer van aardappelen te begunstigen. Neder land heeft lang niet z ijl n geheel© contingent ge bruikt. Het geeft er de voorkeur aan zijn aardap pelen aan een ander nabu rig land te verkoopen te gen een voor Nederland veel voordeeliger prijs. Men kan de regeering dus niet verwijten, zich te verzetten tegen den invoer van aardappelen; te minder, daar zij' besloten heeft, de contingenten te vergrooten en in voervergunningen te verstrekken aan al len, die daarom vragen. Deze laatste maatregel heeft gunstige en onmiddellijke gevolgen gehad. DE ONVERMOEIBARE KONING GUSTAAF. Niets zou begrijpelijker zijn dan dat Koning Gustaaf van Zweden daags na de viering van zijn 80sten verjaardag er eens een rustigen dag van genomen zou hebben. Die verjaardag toch had heel wat van zijn krachten gevergd. Had hij niet zelfs bij de parade op zijn ros „Königs- tiger" langs het front der troepen gega loppeerd? Doch Zwedens monarch blijkt ondanks zijn hoogen leeftijd onvermoei baar te zijin. Hij was, van het diner ten Paleize, eerst om 12 uur naar bed gegaan, doch hij stond den volgenden morgen precies als alle andere ochtenden om 8,15 u. op. Na eerst den gouverneur van Stockholm en enkele ministers te hebben ontvangen, presideerde hij om half elf den gebruike- lijken Vrijdagschen kabinetsraad ten Pa leize. Des middags om 2 uur was de ko ning aan het station om koning Chris- tiaan van Denemarken uitgeleide te doen. Kort nadat hiji op het paleis was terugge keerd nam de koning plaats in zijn auto en reed naar het tennis-stadion, waar hij toonde, dat hij geen nadeeligen invloed had ondervonden van de vermoeienissen van den vorigen dag. Hij won zelfs. Om half vijf was de koning op het pa leis terug. Maar ook nu was hem nog geen rust gegund, want om half zes ver schenen, buitenlandsche gasten die per soonlijk hun gelukwenschen kwamen aan bieden. Twee uur later gaf de koning het laat ste groote familiediner, want des avonds vertrokken koning Haalkon en het Noor- sche en het Deensche Kroonprinselijke paar. Te ruim 10 uur des avonds reed de trein met den koning, den kroonprins en de kroonprinses van Noorwegen het station Binnenland. Het enquête-voorstel inzake Oss. De werking van de Vestigingswet. Verlaging brugtarief Tolen. Buitenland. De Japanners naderen Hankau. De Engelsche premier over de aanvallen op Engelsche schepen. Sanostol! Geef mij nog een lepeltje Volwuatdin LEVERTRAAN-PRODUCT met frisschen sirumsappclsrntiuk Fl. 1.40 PER FLACON IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN van 'Stockholm uit. Hun werd uitgeleide gedaan door koning Gustaaf den onver moeibare. „ANTI-JOODSCHE CAMPAGNE TE BERLIJN MOET EINDIGEN". Naar United Press van bevoegde zijde verneemt, heeft de hoogste nationaal- socialistische partij-instantie instructie gegeven, de anti-Joodsche campagne on middellijk te beëindigen. De controle van de politie op de passen van Joden en op hun activiteit zal wel is waar voortgang hebben, evenals de van het ministerie van Economische Zaken uit gaande Arisierung" der bedrijven, doch dit alles moet streng binnen de ordelijke perken van de daartoe uitgevaardigde wetten blijven. De lersche verkiezingsuitslag. D'e definitieve uitslagen der verkiezin gen voor den D'ail zijn thans bekend. D'e partij van de Valera heeft 77 zetels behaald, die van Cosgrave 45, de La- bourparty verwierf negen zetels en de on afhankelijke partij zeven zetels. Gaat Venezuela uit den Volkenbond? Gemeld wordt, dat de regeering van Venezuela den Volkenbond einde Juni van haar voornemen in kennis zal stel len, den bond te verlaten. Evenals Chili zal ook Venezuela lid van het internatio naal bureau van den arbeid blijven. 'Het vertrek van Venezuela uit don bond zal, indien het bevestigd wordt, den band tusschen den hond en Amerika _og meer verzwakken, want er zullen dan nog slechts 11 van de 21 Amerikaansche republieken als actieve leden te Genève blijven. D'eze zijn Argentinië, Bolivia, Co lumbia, Cuba, de Dominicaansche repu bliek, Ecuador, 'Haiti, Mexico, Panama, Peru en Uruguay. Venezuela werd 12 Ja nuari 1920 lid van den volkenbond. DE VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. De tcepassing cp het slagersbedrijf. D'e 'heer S. de Hoo, hoofdcommies aan het departement van economische zaken, deelt in het officieele orgaan van den N&- derlandschen Slagershond eenige cijfers mee omtrent de toepassing van de Vesti gingswet kleinbedrijf op het Slagersbe drijf het eerste bedrijf, waarop de ves tigingswet toegepast is. In den z.g. spertijd, die duurde van 18 Aug. 1937 tot 1 Febr. 1938 zijn 'bij' het departement van economische zaken 870 verzoeken tot vestiging of voortzetting van een slagers'bedijf binnengekomen. Daarvan zijn niet minder clan 500 afge wezen. Er werden 339 verzoeken ingewil ligd en 2 werden in handen van een Ka mer van Koophandel gesteld. Na het in werking treden van de vesti- gingseisohen, op 1 Februari, tot 1 dezer zijn hij de Kamers van Koophandel 206 aanvragen ingeleverd. Daarvan werden afgewezen 74 en ingewilligd 88; op 1 Juni waren 44 aanvragen nog in behandeling. 'Het haperde den afgewezen aanvragers meestal niet aan credietwaardigheid; het niet voldoen aan de eischen van handels kennis en vakbekwaamheid vormde het grootste struikelblok. HERZIENING VAN LOQNEN IN WERKVERSCHAFFING De Minister laat een onderzoek instellen. Op de vragen van den heer H i 1 g e n- ga betreffende herziening van de basis- uurloonien der in de werkverschaffingen te werk gestelde arbeiders 'heeft de minis ter van Sociale Zaken geantwoord, dat hij ter zake een onderzoek laat instellen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1