Hel Heierlandscbe Fabrikaat. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAC. De strijd in China. fÜcRÊME DINSDAG 21 JUNI 1938 52e JAARGANG - No. 220 Belangrijkste Nieuws 301.5 M. AVRO-Uit- 30 Ber, 10.00 Morgan- muz, 10.30 Omroep, wenken. 11.30 Om en. 12.30 Ber. Hierna: vacs Lajos-orkest. 1.45 porkest en solist. 3.00 antor's ensemble. 4.30 00 Kinderhalfuur. 6.15 D'e Twilight Se- IRO-orkest en soliste, afschaffing der sla- 00 Ber. ANP, Gram, dagav.trein. 10.15 Ra- Schaakn. 11.00 Ber 12.00 Zigeunermu- ie 8.1 10, 00 M. m. 12.05 Kwintet. 1.05 kpachen-orkest. en so- Gram. 5.30 Gram. 5.50 kest en solisten. 6.45 i-Harmonie-ork. 8.20 operette. 10.00 Sex- trijkkwartet. 484 M. am. 12.50 en 1.30 Or- 6.50 en 7.20 Gram, our Rhythm Aces" en 20 Gram. am. 12.50 en 1.30 Sa- .502.20 Gram. 5,20 35 Gram. 6.50 en 8.20 9.20 B'eclamatie. 9.35 >—11.20 Gram. SENDER. 1571 M. ogr. 8.30 Berl. .Phil- Viool en cello. 11.20 sextet, instrumentaal 12.20—2.20 Nackt- WEERBERICHT. avond van 21 Juni: zwakke Westelijke tot licht tot half bewolkt, veer. Lenmiddag 3 uur: igmorgen 10 u.: 762. voor fietsen: in. financieele en mone- een toekomst, die om- )0O valt. In de eerste oet. iet zeker is, dat door dsgelden bij de Over-y volksinkomen werke- trekt èn waar ander- tijden van groote ggingsmateriaal vuor- tische verwezenlijking zeer bezwaarlijk ma- t der Commissie aan- By met verdere fonds- Bl t voortgegaan, maar i bestaande fondsen als tot een omslagstelsel j ienen deele „het voor- braak der sociale ver st komende geslacht", van Sociale Zaken in twoord aan de Twee- begrooting schreef, hap zich aan de uit- mrnaal bij de wet in enten zou onttrekken, an uitersten nood, is de nood inderdaad tregelen nopen, d.w.a hikbare nationale in de middelen voor do van dagen en invali- kunnen worden, dan van een fonds daarin Krengen. Deze overwe- 10k zeker niet tot te- stelsel van fondsvor en in een omslagstel- oodigde bijdragen van k stijgen. Maar er is >m aan te nemen, da ragen zouden zijn. g gedurende de eerste nslagstelsel beteekent, lige budgetmoeilijkhe" g. Daarbij mag, neen rden kracht inde op een aanmer- it in de toekomst,, iUB draagkracht zou in de behoeften de invaliden, en hun na- n zooals de wet zit [nmogelijk zijn. ee overwegingen lS.e) [et stelsel van volledige de overheid te veria estaande fondsen nl<[ [groeien, doch de ye volgens een omslag Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qocs Postrekening 41455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnectenfiips'fls f2.SG pt? ÊKJCficc? Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlë»? 35 sent per rege? Ingezonden mcdedceüngen aü cent. per regel Kleine Advertcntitin Dinsdags en Vrijdags i 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In haar strijd tegen de meedoogenlooze concurrentie op de zoutmarkt van den kant der Duitsche zoutproducenten deze leveren in Nederland tegen prijzen, welke veelal nog niet een derde van de in Duitschland geldende prijzen bedragen heeft de Koninklijke Nederlandsche Zout- industrie van verschillende zijden steun ondervonden. De directie is hierover zoo in de wol ken, dat zij alle handelsbelemmeringen reeds in rook ziet opgaan, indien men in Nederland in het algemeen meer voorkeur aan Nederlandsche producten zou schen ken. „Wanneer alle Nederlandsche bedrij ven, zoo merkt zij in haar verslag op, aan Nederlandsche goederen een preferentie gaven door aan hun landgenooten voor gelijkwaardig Nederlandsch fabrikaat de gelegenheid voor levering te bieden tegen prijzen, niet hooger dan die der buiten landsche goederen, zouden vele contin- gtenteeringen of beschermingen achter wege kunnen blijven." „Met genoegen, zegt „N e d e r- landsch Fabrikaa t", herhalen wij deze passage uit het verslag van de Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie, want ook wijl zien hierin een der beste op lossingen voor de crisis in den afzet op de binnenlandsche markt. Ook wijl verlan- 0„n Igeenszins /voorkeur voor ongelijk waardig fabrikaat of fabrikaat, dat in verhouding tot het buitenlandsche te duur is, maar wel is het een eisch van morali teit, dat in alle andere gevallen die voor keur wèl bestaat. Geen neutraler artikel dan zout en er is dan ook geen beter voor beeld dan het bovenstaande om goed te doen uitkomen, met welke wapens er thans wordt.gevochten. Ongetwijfeld kun nen de Nederlandsche bedrijven zelf daar toe medehelpen en het is alweer met ge noegen, dat wij constateeren, noe er op dit gebied reeds een gunstige kentering riijm te zijn ingetreden." Hei s reekt wel vanzelf dat meerdere belangstelling voor het Nederlandsche fa brikaat niet de oplossing van de crisis kan brengen. Maar in den strijd ter beteugeling van de we kloosheid mede door de activeering van de Nederlandsche industrie, kan het koopen van Nederlandsche waar toch een factor van beteekenis zijn. Te betreuren valt daarom dat meerma len terwille van een betrekkelijk klein prijsverschil ook door officieele lichamen meermalen aan buitenlandsch fabrikaat de voorkeur wordt gege en. Nu het, zooals de Standaard te recht opmerkte, gedaan is met den geest van Oslo, daar Oslo zelf den geest gaf, en de Oslo-overeenkomst die een nieuwen dageraad heette aan te kondigen voor bet internationaal wereldverkeer, niet kon worden gehandhaafd is het temeer noodig, dat niet zonder noodzaak de Nederland sche waar wordt gepasseerd. In. Japan kondigt uitbreiding der vijandelijkheden aan. Naar verluidt heeft Oegaki, de Japan sche minister van buitenlandsche zaken, den diplomatieken vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden te To kio medegec^eeld, dat de vijandelijkheden zich misschien binnenkort tot de gebie den ten zuiden van Hoangho en ten oois ten van Itsjang en Pakboi zullen uit breiden. Den mogendheden is verzocht hun on derdanen in die gebieden te waarschu wen hun eigendommen van duidelijke yenteekenen te voorzien, waarvan den Japanschen autoriteiten kennis moet wor den gegevien. Japan acht 'het voorts raad zaam, dat deze onderdanen uit de ge vaar-zones worden geëvacueerd, daar in deze gebieden luchtbombardementen op militaire doeleinden zuilen worden inge voerd. De overstroom ingen. Omtrent de overstroomingen komen te genstrijdige berichten binnen. Uit Tokio v-ordt gemeld, dat de Japanners binnen yen maand de dijken van de Gele Rivier unnier.' dichten en verdere rampen kun nen voorkomen. Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat elke poging tot her- s el moet worden opgegeven. Het water van de Gele Rivier heeft Tsjausjakau, een handelsstad in Oost-Honan, 60 kilometer van den spoorweg van Peking naar Han- kau, bereikt, j' De ongerustheid te Tokio blijft door deze gebeurtenissen stijgen. De Chinee- zen hebben opnieuw gelegenheid gekregen om bij. den Loengshai-spoorweg op adem te komen, terwijl het offensief in die richting als misilukt moet worden be schouwd. De vertraging is voor het Japansche leger een groo te slag en 'heeft vooral een on gunstige uitwerking op den geest van deze troepen. De be volking in Japan maakt zich ongerust, omdat men zoo wei nig te weten komt en omdat de oorlog reeds zoo lang duurt. De leiders :vragen zich minder af of een militair succes :kan worden verkregen, dan wel 'hoe mien ooit tot het sluiten van vrede zal komen. De economische gevolgen zijn in Ja pan, 'buiten een stijging met c.a. 12 pet. van de kosten van levensonderhoud, nog niet verontrustend. Over een jaar zal het waarschijnlijk erger zijn, deelt 'de corres pondent van de „Times" uit Tokio mede. Dan zall er meer ivan het uithoudingsver mogen van de bevolking geëischt worden. In China 'heeft Japan op economisch ge bied nog slechts weinig verkregen. 'Groepsgewijze hebben gisteren veertien Chineesche bombardements'vliegers 'Han- kau verlaten om de Japansche vloot op de Jangtse aan te vallen. Deze vloot is volgens Chineesche berichten stroomop waarts gevaren en beieidt ontschepings operaties voor. Gisteren hebben 1000 Japanners, die 50 km. stroomopwaarts ivan Woehoe aan land waren gebracht, de Chineesche stel lingen aangevallen. Nadat versterkingen voor de Chineezen waren aangekomen, gingen dezen tot den tegenaanval over, zoodat de Japanners; zich weer moesten inschepen. De Chineesche troepen maken vorde ringen ten Westen van Joes'kih in het Oosten van Honan. De Japansche luitenant-generaal T'aka- masa Izeki, die juist teruggekeerd is van een inspectietocht door China, heeft te genover journalisten, verklaard, dat de C'hineelsche luchtmacht het actiefst is geweest in Februari en Maart, maar thans van het front is verdwenen. Er zijn meer dan duizend Chineesche toestellen door de Japanners vernield, terwijl de verliezen .an 'het Chineesche leger ruim een millioen man bedragen. Wel hebben de Chineesche strijdkrach ten eenige meerderheid in geschut, maar dit is niet zoo belangrijk. Wel zeer in tegenstelling met boven staand bericht is de mededeeling van Domei, eveneens uit Tokio, dat negen Chineesche bombardementstoestelllen Zon dag even over vijf uur des middags een aan ral hebben ondernomen op Anking. ITALIË EN DE SPAANSCHE KWESTIE. De Engelsche gezant te Rome, Lord Perth, heeft opnieuw een onderhoud ge had met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Giano. De grootste geheimhouding wordt in acht genomen, doch men gelööft, dat door middel van de non-interventie-commissie of door een directe overeenkomst tusschen Italië en Engeland, een weg zal worden gevonden om door het terugtrekken van de vrijwilligers uit Spanje de Britsch- Italiaansohe overeenkomst in werking te doen treden. De bespreking van Graaf Ciano met Lord Perth duurde een uur. Het Spaansche vraagstuk werd van alle zijden hekeken. Italië wenscht vurig een einde aan den oorlog te maken en zijn legionairen te re- patrieeren, doch houdt staande, niet in staat te zijn, zulks te doen, indien buiten landsche bijstand aan de roode partij de eindoverwinning van Franco in gevaar zou brengen. Onder géén omstandigheden zal Italië een „roode" overwinning dulden en er is ook geen enkele aanwijzing, dat Italië ook zelfs maar een compromis zal dulden". In het Engelsche Lagerhuis heeft de onder-minister van buitenlandsche zaken Butler op een vraag van Noel Baker ge antwoord, dat Engeland en Italië er naar streven het Britsch-Italiaansche accoord zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden. De voorwaarden, die de Britsehe regeering ten aanzien hiervan heeft ge steld aldus Butler 1 zijn reeds her haalde malen medegedeeld. Noel Baker bleef er echter op aandringen dat de re geering duidelijk zou uiteen zetten wat zij verstond onder een „regeling van de Spaansche kwestie". Sir John Simon, die antwoordde, zeide, dat de minister-presi dent niets had toe te voegen aan zijn ver klaring van 2 Mei j.l. Veel wijzer is men dus niet geworden. SABOTAGE IN HET ROODE LEGER. Reuter meldt nadere bijzonderheden uit een artikel uit de Krasnaja Zwezda, het orgaan van het Roode leger, over pogin gen tot vergiftiging en de verspreiding van epidemieën in het leger. Herhaalde aanvallen van ingewands ziekten in verscheidene garnizoenen in Wit-Rusland gedurende den afgeloopen winter worden toegeschreven aan de Trotskistische en Boecharinistische volks vijanden, die bij den geneeskundigen dienst en in verschillende afdeelingen van het volkscommissariaat van defensie werkzaam waren. Zij zouden den soldaten opzettelijk bedorven blikgroenten ver strekt hebben. In een O'ekrainsch regiment is metaal- schaafsel gevonden in het voor de officie ren bestemde vleesch en gemalen glas in de aardappelen. EMers werd besmet wa ter e.d. in de soep geworpen. In een regiment in het Verre Oosten werd op groote schaal vergiftiging ver oorzaakt door het gebruik van tinnen keukengerei met een te hoog loodgehalte. Gevallen van vergiftiging met oneetbare paddestoelen, strychnine en arsenicum worden eveneens opgesomd. Verleden zomer hebben personen, die werkzaam waren in de chemische verde digingsindustrie, het keukengerei van een Leningradsche regimentskeuken bespoten met een doodelijk vergif, onder het voor wendsel van bestrijding van ongedierte. In den Noordelijken Kaukasus werd het vee, dat voor de slachtbank bestemd was, met bacterieën ingespoten, met het gevolg, dat verscheidene personen, die van het vleesch aten, het leven verloren. HET BESMETTE KANAAL BRUGGE— ZEEBRUGGE. Alle vischvangst verboden. In verband met de vergiftigingsgeval- len, die zich te Brugge hebben voorge daan en waarbij drie personen het leven verloren, heeft de rechter van instructie een deskundig onderzoek van mosselen en visschen, komende uit het zeekanaal al daar bevolen. De deskundigen kwamen tot de conclusie, dat het kanaal Brugge- Zeebrugge over zijn geheele lengte be smet is. Al de mosselen van kilometer tot kilometer geplukt, vertoonen dezelfde ver giftigingsverschijnselen. De krabben en visschen zijn eveneens door dezelfde kwaal aangetast. Bij' al deze dieren is de lever ziek. De palingen zwemmen aan de D'e uittocht der Spaansche vluchtelingen. Bijna twaalfduizend vluchtelingen pas seerden in de afgeloopen dagen de Fransche grens te Arreau. Een kijkje bij; het grensstation. oppervlakte en vertoonen verdachte vlek ken op de huid. Men heeft proeven ge daan met kippen, die men in besmette mosselen liet pikken. Zij' stierven kort na dien. Alle vischvangst in het kanaal is thans, door de bevoegde autoriteiten, ten strengste verboden, meldt de „N. R. C." GEBREK AAN BROODKOREN In ITALIë. D'e slechte vooruitzichten van den oogst voor broodkoren blijven de Italiaansche regeering zorgen baren. Voor den aan koop van graan of meel in het buitenland zou men den toch reeds niet al te ruimen goudvoorraad van de emissiebank moeten aanspreken, zoodat men de oplossing lie ver zoekt in het vermengen van het tar wemeel met andere meelsoorten, welke in den regel niet voor broodbereiding wor den aangewend. Er zijn de laatste weken reeds proeven in die richting genomen. Ook heeft het ministerie van corporatie wezen een beroep gedaan op het verant woordelijkheidsgevoel van de bakkers om het publiek tegen zoo gering mogelijken prijs brood te leveren, dat „gezond en aangenaam van smaak" is. HET TREINONGELUK IN MONTANA. Een der beide slaapwagens van de „Olympian express", die bij Sangus in het riviertje Custer is gereden, is geheel onder water verdwenen. De spoorweg maatschappij heeft de pogingen, om de zen wagon, waarin zich zeventien perso nen bevonden, te lichten, laten varen. Zij zal daarmede wachten, tot het water is gedaald. Men vreest, dat de betimmering van den wagon niet aan den druk van het water weerstand zal kunnen bieden en dat de lijken der verdronken passagiers door den stroom zullen worden meege sleurd. De personen, die aan het bergingswerk deelnamen, hebben onder water de lijken van verscheidene passagiers gezien. Som mige waren nog op de banken gezeten. Het electrische licht van den slaapwagen is onder water blijven branden en is eerst tegen den ochtend uitgegaan. Tot nog toe zijn 17 lijken geïdentifi ceerd. Vier-en-veertig personen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Zeven-en-dertig anderen zijn licht gewond, terwijl 41 pas sagiers van den trein ongedeerd zijn ge bleven. Ambtenaren van de betrokken spoor wegmaatschappij schatten het aantal per sonen, dat hij' de ramp om het leven ge komen is, op 36, onder wie de reizigers van den gezonken slaapwagen. RQEMENIë EN TURKIJE. Geheimzinnige visites. Koning Garol heeft een onderhoud ge had met den Türkschen president Kemal Ataturk aan boord van het in den Bospo rus liggende jacht van laatstgenoemde. Aan dit onderhoud, dat een uur duurde, wordt in diplomatieke kringen alhier meer dan gewone beteekenis gehecht. In Roemeensche kringen is men uiter mate nieuwsgierig naar de beteekenis van de wederzijdsche visites van koning Ga- rol en Ataturk. Kemal Ataturk bracht ook een bezoek aan Koning Carol op diens jacht „Luceafarul", dat in de haven van Istanboel ligt en daarna heeft de koning op zijn beurt een tegenbezoek aan Ataturk op diens jacht „Savarona" ge bracht. Carol, zoo veronderstelt men, zou het plan van den Pool- schen minister Beek voor staan om een blok van neu- tralelandentussch en Duitse h- land en sovjet-Rusland te vor men. ENGELSCH CORRESPONDENT IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. De Berlijnsche correspondent van de „Daily Express", de E'ngelschman Ro nald Selkrik Panton, is met zijn vrouw en een Duitschen fotograaf gearresteerd na het fotografeeren van anti-semitische opschriften op de ruiten van winkels van Joodsche eigenaars. Dit schijnt dus ver boden te zijln. De Engelschman en zijn vrouw werden na drie uur in vrijheid ge steld; hun fototoestel werd echter in be slag genomen, terwijl zijl ook nog niet de beschikking over hun auto hebben. De Duitscher bevindt zich nog in hechtenis. Jcden van de beurs geweerd. De Duitsche minister van Economische zaken heeft per 20 Juni de beursbepalin- gen van alle Duitsche beurzen en offici eele groote markten aldus gewijzigd, dat Joden niet meer toegelaten worden. Om het voortschrijdende ariseeringsproces bij de tot den beurshandel toegelaten firma's niet te storen is tot nader order de mo gelijkheid gelaten, dat de Joodsche fir ma's door niet-Joodsche procuratiehou ders of gevolmachtigden vertegenwoor digd worden aan de beurzen en op de groote markten. Binnenland. De voedselvoorziening in oorlogstijd. De betrekkingen tusschen Nederland en Zuid-Afrika. Het internationaal wegencongres. Buitenland. De gevolgen van de overstrooming in China. j Weer Engelsch-Italiaansche besprekingen Sabotage in het roode leger. een weldaad unnf Uw huid TflfflyTo PACHTSOMVERMINDERING VOOR OESTERPERCEELEN OVER 1934-'35. In de bedien gehouden 'zitting van de Tweede Kamer kwam aan de orde de stemming der commissie van het ver slag der commissie omtrent de inlich tingen op het adres van de N.V. O e s - tercultuur-maatsc'happij v.'h. P. Vlaming en Zonen te Ierse- k e, en zeven anderen, inzake de hun verleende pachtsomvermindering voor 'oesterperceelen over 1934-'35. D'e conclusie van de meerderheid der commissie strekte om den Minister uit te noodigen te bevorderen, dat alsnog het geschil van adressanten zaJl worden voorgelegd aan een commissie van scheidsmannen, als bedoeld in art. 620 en volgende van het Wetboek van Bur gerlijke Rechtsvordering, met dien ver stande, dat deze commissie de bevoegd heid zal worden gegeven om te oordee- len als goedemannen naar billijkheid en met bepaling, dat partijen zich met de dan te verkrijgen uitspraak zullen ver- eenigen, en voorts den Minister dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen. De conclusie van de minderheid der commissie Istrekte om den Minister dank te zeggen voor de verstrekte inlich tingen. De (heer D'rop '(S.D.) stelt namens de meerderheid der commissie een wijziging in haar conclusie voor, waardoor aan den Minister verzocht wordt nog eens na te gaan of aan adressanten niet een ge lijke reductie over 1934-'35 kan worden toegestaan als aan andere pachters is verleend. De Minister ontraadt ook; deze wij ziging. De conclusie der meerderheid wordt verworpen met 49 tegen 33 stemmen. De conclusie der minderheid wordt z. h. sit. aangenomen. HERBEREKENING PENSIOENEN. Wetsontwerp ingetrokken. D'e Minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de Tweede Kamer mede gedeeld, mede namens zijn ambtgenooten van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, van Defensie en van Financiën, dat het hij Koninklijke Boodschap van 15 Juni 1936 aan de Tweede Kamer aange boden wetsontwerp, tot herziening der pensioenen van Burgerlijke en Militaire ambtenaren is ingetrokken. MOET EEN RAADSLID STEMMEN? In den gemeenteraad van BloemendaaJ is een merkwaardige principieele zaak behandeld, n.l. of een raadslid verplicht is om te stemmen. Het gebeurde in een raadsvergadering, dat een raadslid wei gerde te stemmen. De voorzitter, burge meester C. J. A. den Tex, merkte op, dat het raadslid dan de vergadering moest verlaten, omdat het reglement van órde voorschrijft, dat ieder lid zijn stem moet uitbrengen en niet-stemmen dus niet is toegelaten. Tenslotte werd een besluit ge nomen, waarbij aan raadsleden werd toe gestaan eventueel te weigeren te stem men. Ged. Staten van Noord-Holland heb-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1