Finaritiëele Berichten. FoncSsvorming of Omslag stelsel. Burgelijke Stand. Radioprogramma. Gistermiddag had hier buiten de haven een aanvaring plaats tusschen de motorschepen „Nissia 3" en „Cama". De Cama bekwam lichte lekkage, welke met een noodreparatie is gedicht. De Nussia 3 kreeg geen noemenswaardige schade. De beide schepen hebben de reis naar Gent voortgezet. Biezelinge. Vanwege den kring Zeeland van het Ned. Ghr. Gymnastiekverbond werd bier Zaterdag een kringuitvcering gehouden met medewerking van het Pij percorps „Excelsior" te Goes en „Jonge Kracht" te Biezelinge. Aanwezig waren de vereenigingen uit Biezelinge, Goes, Vlissingen, Aksel en Terneuzen. Om 3.30 uur begon de opstelling in de Abdijstraat. Vandaar werd met vaandels en banieren opgemarcheerd door Noord- straat Kapelle, Stationstraat, Nieuwe Kerkstraat, Markt naar het terrein. Het was een opgewekte, levendige druk te. Ruim 400 turners en turnsters gaven goed werk te zien. Het terrein, afgestaan door dhr Johs de Roo, leende zich uitstekend voor het doel. Ook het weer werkte mee. De voorzitter van den Kring Zeeland dhr P. K. Dees van Terneuzen, sprak een pakkend openingswoord. Spr. wees op het nuttige en het aangename van de gymna stiek. Er was veel belangstelling. Ook de bur gemeester was tegenwoordig, eveneens de heer Walrecht, hoofd der Herv. school alhier. De voorbereiding door de vereeniging te Biezelinge met haar 45 leden is uit stekend geweest. Spr. uitte den wensch, dat deze vereeniging binnen korten tijd mag verdubbelen. Het publiek heeft genoten van de oefe ningen. Een keurig program werd afge werkt, waaraan al de genoemde vereeni gingen meewerkten. In de pauze traden de Pijperoorpsen op. Alles verliep naar wensch. Men mag op een welgeslaagde kringuitvoering terug zien. Prijzen werden niet toegekend. Het was een propaganda-uitvoering. lerseke. Kreeften en krab ben. Het gaat met de vangst van kreeft steeds achteruit. Ondanks bet mooie zo merweer gebeurt het meermalen dat vis- schers met plm. 300 korven 1 of 2 kreef ten per dag vangen. Als het zoo nog eenigen tijd aanhoudt zal de kreeftenvisscherij even vlug ver dwijnen als ze gekomen is. D'e aanvoer van buitenlandsehe kreeft is grooter dan ooit geweest, vooral in de kleinere soorten. De prijs is meestal be duidend lager dan de Zeeuwsche en de aanvoer geschiedt een geheel jaar door. N.V. STOOMTRAM WALCHEREN TE KOUDEKERKE. In de heden in het gebouw der N. V. te Koudekerke gehouden aandeelhouders vergadering der N. V. „Stoomtram Wal- In November 1937 heeft het Hoofd bestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan een com missie opgedragen een rapport samen te stellen over fondsvorming door de Over heid, niet slechts voor de sociale verzeke ring, maar ook voor andere verzekerings doeleinden. Deze Commissie heeft onder dagteeke- ning van 25 Mei 1938 haar rapport inge diend. De Commissie komt daarin tot de slot som, dat het aanbeveling verdient om alle verdere fondsvorming vanwege de Overheid stop te zetten en met behoud van de tot dusver geaccumuleerde ver mogens de verdere financiering der over heidsverplichtingen te doen geschieden volgens een omslagstelsel. Dat geldt in de eerste plaats voor de invaliditeits- en ouderdomsverzekering, waar van terugkeer tot het stelsel van volledige kapitaaldekking geen sprake kan zijn en ook de tusschenvorm van een rentedekkingsstelsel geen aanbeve ling verdient. Ook voortaan dient hier aan een omslagstelsel, als de meest een voudige en meest doelmatige wijze van financiering der uit de genoemde ver zekeringswetgeving voortvloeiende ver plichtingen, te worden vastgehouden. Daarnaast worde echter ook voor de financiering der andere pensioenverplich tingen van de Overheid, zooals die met name in het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds zijn samengevat, ten spoedig ste, een dergelijke regeling toegepast. Het Hoofdbestuur heeft zich met de voorstellen der Commissie volkomen ver- eenigd en in een adres aan den Raad van Ministers de hoop uitgesproken, dat de Regeering aanleiding moge vinden om spoedig de noodige maatregelen in dezen geest voor te bereiden. In haar rapport begint de Commissie met er aan te herinneren, dat destijds bij de invoering der verplichte wettelijke invaliditeits- en ouderdomsverzekering men ook hier te lande als stelsel van financiering heeft gekozen, dat van de volledige kapitaaldekking. De premiën zouden voldoende zijn om de aanspraken van alle jong tot de verzekering toetre dende arbeiders en hun nagelaten be trekkingen te dekken. Bij de overgangs bepalingen deed men echter de voordee- len der verzekering reeds dadelijk deel achtig worden aan ouderen, die slechts cheren" werd het jaarverslag over 1937, het 32e boekjaar der N. V. uitgebracht. Daarin wordt allereerst medegedeeld, dat de resultaten over het afgeloopen jaar zeer ongunstig waren. Vanaf 1 Januari 1938 werd het geheele stoomtrambedrijf stopgezet, hetgeen een ingrijpende verandering met zich bracht. Het personeel bestond op 31 December uit 27 ambtenaren en beambten. Een locomotief en 5 personenwagens door inkrimping van den tramdienst over compleet, werden verkocht. Het ziekenfonds ten behoeve van het vaste personeel en hun gezinnen vorderde dit jaar van de Maatschappij een bedrag van f 382,59. Aan pensioenen werd uitge keerd f 2'190,09. In den in het vorige verslagjaar ge- schetsten vervoerstoestand kwam in dit jaar niet alleen geen verbetering, doch deze werd in 't bijzonder wat het tram verkeer betreft, nog ongunstiger. Verzocht werd de tram-exploitatie in haar geheelen omvang te mogen staken. De gevraagde machtiging werd bij be schikking van den Minister van Water staat van 17 Nov. 1937 verleend. Het jaar 1938 kon aanvangen met uitsluitend weg vervoer, waarmede de tram-exploitatie, die 14 April 1906 met goeden moed en hoopvol in werking werd gesteld na ruim 31 jaar een einde nam. Dat zij tot de ontwikkeling van den Walcherschen landbouw en in het bijzon der tot de cultuur van suikerbieten heeft bijgedragen kan als vaststaand worden aangenomen. Werden in 1906 nog slechts 23 wagons suikerbieten vervoerd, in 1920 klom deze hoeveelheid tot ruim 1600 wagons, terwijl na 1921 door verschillende oorzaken het vervoer varieerde tusschen 900 en 1400 wagons. Het stopzetten van de tramdiensten had verschillende ingrijpende maatrege len tengevolge. Het opbreken van de spoorstaven van de lijn Koudekerke-Vlis- singen werd, evenals het opruimen van het niet meer benoodigde rollen-materieel ter hand genomen. Voorts werd aan een 7-tal leden van het personeel ontslag aan gezegd. Aangekocht werden twee nieuwe Che- vroletbussen en een vrachtauto. Niette genstaande de groote concurrentie, die ook in het afgeloopen jaar van verschil lende vervoersondernemingen werd onder vonden, was toch een kleine stijging in het reizigersvervoer waar te nemen. Gemiddeld werden per dag vervoerd 433 reizigers met een opbrengst van f 112,80; de gemiddelde opbrengst per reiziger bedroeg alzoo f 0,25 tegen f 0,27 in 1936 en f 0,24 in 1935. De exploitatie uitgaven bedragende f 30.518,60 zijn ruim 1.63 maal zoo groot als de ontvangsten. Het totaal der exploitatie-ontvangsten van de tram bedroeg f 18.672,50, dat der exploitatie-uitgaven f 30.518,60, alzoo een nadeelig saldo van f 11.836,10, vermeer derd met f 1102,99' saldo der rentereke ning wordt dus f 12.939,09. De ontvangsten der autobusdiensten waren f 50.058,02V2, totaal der exploita- onvoldoende of in het geheel geen premie zouden betalen. Het hieruit voortvloeiende tekort aan reserven nam de Staat voor zijn rekening; het zou in 75 jaarlijksche annuïteiten (40 voor de Ouderdomswet) worden gedekt. De Commissie-van Vuuren becijferde dit aanvangstekort destijds per 31 December 1924 op rond f973y2 millioen. Eenmaal dit tekort, door betaling in annuïteiten, gedekt, zou de verzekering zich verder in den evenwichtstoestand geheel bedrui pen. Er zou dan, omstreeks '1990, een fonds gevormd zijn van f21/4 milliard, dat een interest zou geven van f 85 millioen per jaar. Met de jaarlijksche ontvangst aan premiën ad f42 millioen per jaar zou dit juist dekken den jaarlijkschen totaallast aan rente-uitkeeringen ad f127 millioen. In werkelijkheid is van volledige kapi taaldekking geen sprake geweest. 'Het bleek practisch onmogelijk de fondsvor ming in den vereischten omvang te be werkstelligen. De nood der schatkist en andere factoren noopten tot tijdelijke ver mindering en verschuiving der stortingen ten laste van het Rijk in het fonds en sinds 1935 geldt, ingevolge de algemeene wet tot verlaging van de Rijksuitgaven, voor een periode van 5 jaren feitelijk een omslagstelsel. Het vermogen van het gecombineerde Invaliditeits- en Ouderdomsfonds bedroeg op 31 December 1936 in totaal slechts f410 millioen. Niet alleen volkomen on voldoende voor volledige kapitaaldekking naar den stand van het oogenblik, maar waarschijnlijk zelfs al minder dan de contante waarde van alle tot op heden toegekende renten (het zoogenaamde rentedekkingsstelsel, in tegenstelling tot dat van de volledige kapitaaldekking). Het nu geaccumuleerde vermogen van f410 millioen zou in een periode van 50 jaren nog ruim 5% maal zoo groot moe ten worden voor volledige kapitaaldek king (waarvoor de Commissie-van Vuuren als vereischt berekende een bedrag van f2milliard). Voor volledige rentedek king zou het moeten stijgen tot f 940 mil lioen, dus nog ruim verdubbeld worden. Dit alles uitgaande van een rentebasis van 4 bij lager rente worden de be noodigde kapitalen evenredig grooter. Het door den Staat te dekken tekort in het fonds op grond van de uitkeerin- gen ingevolge de overgangsbepalingen, door de Commissie-van Vuuren per 31 Dec. 1924 becijferd op f973% millioen, kan nu gesteld worden op rond f 1100 millioen en zal zoolang de stortingen van het Rijk niet tenminste de rente van dit tekort dekken, vooreerst ook nog blijven tie-uitgaven f 40.631,691/», exploitatie saldo f9426,33. Dit saldo zal voor afschrijving worden bestemd. Het saldoverlies bedraagt f 12.939,09, aan de stichting „Aanvullingspensioen- fonds" zal worden toegevoegd f 1500, sa men dus verlies stoomtrambedrijf over 1937 f 14.439,09, terwijl het verlies van vorige jaren bedroeg f 138.885,39'/2, al zoo verlies f 153.324,48V2. Nutsspaarbank te Middelburg. In de Nutsspaarbank te Middelburg is in 1937 in 6189 inlagen f 1.064.308 inge legd en in 4096 terugbetalingen een som van f 1.025.399, terugbetaald, waardoor het saldo tegoed steeg tot f 2.474.229 te gen vorig jaar f2.366.155. Door het stij gen van het aantal spaarders van 5104 tot 5375 daalde het gemiddeld tegoed van den inlegger van f 463 tot f 460. De ad ministratiekosten bedroegen f10512 of f 1.96 per inlegger tegen f 10621 en f 2.08 in 1936. Aan inleggers werd aan rente vergoed f 69.164 tegen f 67.921 in 1936. Van 1118 Juni. ÏERSEKE. Ondertrouwd; Hendrik Joost Zuijdweg, 28 j. jm. en Sara Poleij, 23 j. jd. (I. G.) Van 916 Juni. KRUININGEN. Geboren: Hubrecht Adriaan, z. v. Francois Bauer en Suzan ne Oostdijk. Ondertrouwd: Christiaan Meijer, 27 j. en Neeltje Adriana Duindam, 22 j. Gehuwd: Jan Staal, 22 j. te lerseke en Maria van den Berge, 19 j. (I. G.) WEMELD'INGE. Geboren: Paul, z. v. J. Wagenaar en J. Noels. Overleden: Pieter Gijssel, 67 j., echtg. van Suzanna Schipper; Maria Leijs, 68 j., wed. van L. van den Berge. (I. G.) KOLIJNSPLAAT. Gehuwd: 14, Ma- chielus Beekes, 50 j. jm. te Vlissingen en Jacomina Snoep, 40 j. jd.; 16, Cornelis Moerland, 27 j. jm. en Maria Visser, 23 j. jd. Overleden: 10, Dingenis Wilderom, 75 j., echtgen. van Adriana Willemina Vroonland; Leendert Janse, 33 j., echtg. van Marina Schrier. (N.-B.) KORTGENE. Geboren: 14, Jacoba Adriana, d. v. Willem Leendert Antho- nisse en Johanna Gatharina Koshol. Overleden: 13, Marinus van Goudswaard 79 j., wedn. van Tannetje Clement. Ondertrouwd: 9, Abraham Post, 22 j. jm. en Leuntje Magdalena Kramer, 19 j. jd. (N.-B.) WISSFKERKE. Gehuwd: 15, Pieter Willem de Haze, 24 j. jm. en Gatharina Bakker, 22 j. jd. (N.-B.) Over de maand Mei. POORTVLIET. Geboren: Johannis, z.v. Joh. Jan Willem van Houdt en Maatje Overbeek. Gehuwd: Wouter Machiel van As, 23 j. en Jannetje Poot, 17 j.; Dirk Krijn stijgen. Wat betreft de loopende ver plichtingen van het fonds blijkt uit het verslag van de Rijksverzekeringsbank over 1936, dat de exploitatie-rekening in dat jaar een, door den Staat te dekken, tekort opleverde van rond f 7 millioen. Bij een omslagstelsel zal de eerste jaren gerekend moeten worden op een Staats- bijdrage van gemiddeld f10 millioen per jaar. Op den duur wordt dit echter aan zienlijk meer. In den evenwichtstoestand zal volgens de Commissie-van Vuuren per jaar rond f 127 millioen aan rente- uitkeeringen noodig zijn. Aan premiën kan op f 42 millioen per jaar worden ge rekend. Het nu aanwezige vermogen ad ruim f 400 millioen, als schommelfonds te behouden, zal tegen 4 f 16 millioen aan interest opleveren, aan bijdrage van den Staat zal dan f69 millioen per jaar noo dig zijn. Bij de verschillende vormen van par ticuliere pensioen- en renteverzeke ring is vorming van een fonds uit de ontvangen premiën, teneinde de verschul digde uitkeeringen in een later periode te kunnen bewerkstelligen, noodzakelijk en zelfs onvermijdelijk te noemen. Het is verklaarbaar, dat men bij de invoering van de verplichte sociale verzekering hier te lande, in analogie met de privaat rechtelijke pensioenverzekering en in na volging van buitenlandsch voorbeeld, voor de financiering daarvan eveneens het stelsel van volledige kapitaaldekking door fondsvorming heeft gekozen. Men heeft zich daarbij echter niet voldoende reken schap er van gegeven, dat een publiek- rechtelijke verzekering als het hier geldt, toch op andere wijze beoordeeld kan en moet worden dan een zuiver pri vaatrechtelijke pensioenverzekering. Zij, die aan de sociale verzekeringen rechten op uitkeeringen ontleenen, krijgen daar mede een aanspraak, niet op een of ander particulier lichaam, maar op de geheele gemeenschap, die deze aanspraken als zoodanig ook op zich neemt en garan deert. De financiering nu van zulke uitkee- ringsverplichtingen kan door de gemeen schap evengoed zonder als met kapitaal accumulatie plaats vinden. Voor een goede ouderdomsvoorziening in de toekomst is het zonder twijfel ge- wenscht het nationale inkomen van heden zoo te besteden, dat de productieve kracht voor de toekomst versterkt wordt en daardoor de kans geschapen voor een redelijke verzorging van het thans leven de en werkende geslacht. Door de Ouderdoms- en Invaliditeits verzekering neemt de gemeenschap aan- Nieuwkerk, 18 j. en Maatje Pipping, 19 j., van Stavenisse. Overleden: Jacomina Johanna van As, 42 j., echtg. van Simon de Wit; Hu brecht, 8 j., z. v. Pieter Geene en Chris tina Bevelander; Elizabeth Janna, 5 mnd,, d. v. Arie Bolier en Maria Over- beeke. STAVENISSE. Geboren: Cornelis L., z. v. P. M. Potappel en E. J. van Dalen; Marinus, z. v. M. Hout en Corn.a Dorst. Overleden: Tannetje Klippel, 93 j., ongeh.; Pieternella de Bruijn, 79 j., wed. van A. van Dalen. Gehuwd: Johannis Geluk, 27 j. en N. Priem, 23 j. jd.; Dirk K. Nieuwkerk, 18 j. en M. Pipping, 19 j. (Th, C.) ST. ANNALAND. Geboren: Maria, d.v. S. Westdorp en M. van Vossen; Josina, d. v. D. Scherpenisse en C. A. Snoep; Jo hannes Cornelis, z. v. Joh. Heijboer en P. J. Potappel; Marinus Cornelis, z. v. C. J. G. Boot en J. C. Ampt. Gehuwd: Cornelis S. van der Kloos ter, 27 j. en Dina Vroegop, 25 j.; Wil lem Gunst, 49 j. en Cornelia Goedege- buure, 38 j.Jacob J. Gelok, 27 j. en Neeltje J. Boon, 24 j. Overleden: Dirk K. Bruijnzeel, 46 j., echtg. van E. Hage; Cornelia Goedege- buure, 24 j., ongeh. (Th. C.) OUD-VOSSEMEER. Geboren: Maria Catharina, d. v. C. A. Boogaart en J. Theuns; Cornelis, z. v. N. C. v. d. Merbel en J. M. Lindhout; Cornelis, z. v. J. A. Heijboer en S. C. Buijs; Matheus, z. v. M. v. D'riel en J. A. A. D'roogers; Paulus Johannes, z. v. J. D. Droogers en J. v. Poortvliet; Johanna Maria Helena, d. v. H. M. Boogaart en P. H. v. d. Zande. Gehuwd: J. Geuze, 31 j. en M. G. Min- heere, 27 j; Fr. Hommel, 27 j. en J. E. Uyttewilligen, 25 j.; M. A. Lindhout, 21 j. en N. A. Klippel, 21 j.; J. J. Lind- houdt, 29 j. en C. J. Vos, 26 j. Overleden: E. Verhees, 77 j.; H. Aar- noudse, 44 j., vr. v. J. Duine. (Th. C.) Dinsdag 21 Juni 1938. HILVERSUM I, 1875 m. en 415.5 m. KRO-uitz. 4.00—5.10 HIRO. 8.00—9.15 Gram. (om 8.20 toer.). 10.00 'Gram. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Ber. 12.15 KRO- orke-st (1.001.20 Gram.). 2.00 Vrouwen uur. 3.00 Gram. 3.15 KRO-orkest. ca. 4.00 Ber. Hierna Gram. 4.05 Causerie over de The os of. Ver. 4.30 Gram. 4.35 HIRO-p'ost. 4.40 Gram. 4.45 Causerie: „Godsvoorstelling en Godsverwezenlij king". 5.10 KRO-Melod. en solist. 5.45 Felicit.bez. 6.05 Gram. 6.15 Zwemcursus. 6.30 Verv. van 5.10. 7.00 Ber. 7.15 Cau serie over de Pygmeeën van W.-Equato- riaal-Afrika. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Ber. ANP en Meded. 8.15 KRO-Symphonie- orkest. 8.45 Reportage. 9.15 Verv. conc. 10.00 Lajos Veres en zijn Hongaarsc'h or kest. 10.25 Gram. 10.30 Ber. ANP. 10.40 De KRO-Boys en solist (11.0011.10 Gram). 11.3012.00 Gram. zienlijke verplichtingen voor de toekomst op zich en wanneer de Overheid den last daarvan door tijdige fondsvorming, die het volksinkomen in de toekomst ver sterkt, weet te verlichten en aldus ook meer waarborgen weet te verschaffen voor de uitkeering van de toegezegde renten, dan is daar zeker geen bezwaar tegen te maken. Maar op grond van ernstige practische bezwaren, die zich hier onvermijdelijk voordoen en reeds hebben voorgedaan, acht de Commissie verdere fondsvorming door de Overheid niettemin bedenkelijk. Zij wijst in de eerste plaats' op de ge- vaarlijke eenzijdigheid van dg beleggingen, waarop overheidsfond- sen zijn aangewezen: practisch alleen overheidsleeningen en leeningen met over- heidsgarantie. Weliswaar worden voor de gelden, die via de verzekeringsfondsen aan den Staat en de Gemeenten geleend worden, o.a. publieke werken en bedrij- n tot stand gebracht en deze kunnen aan het totale toekomstige volksinkomen ten goede komen. In verschillende geval len echter is de vermeerdering van dit toekomstige volksinkomen door de be steding van gelden, in leening door de Overheid opgenomen, toch ietwat twijfel achtig of ontbreekt zij zelfs geheel. En het is de vraag of de Overheid dan niet beter had gedaan door niet te leenen en haar schuldenlast niet te vermeerderen, daarbij aan het particulier initiatief over latende om de spaargelden der maat schappij in de juiste banen te leiden. Voorts loopt de belegging in Overheids schuld vast in tijden, waarin de Over heid haar schulden niet verder uitbreidt. Nieuw beleggingsmateriaal is dan niet te krijgen en fondsvorming zou in zulke gevallen beteekenen, dat al het aanbod van reeds vroeger uitgegeven leeningen door de fondsen opgekocht zou worden, hetgeen de kapitaalmarkt draineert van een hoeveelheid beleggingsmateriaal, die daarop moeilijk kan worden gemist. Vooral in tijden van drastisch dalenden rentestand, zooals deze periodiek voor komen, nemen deze moeilijkheden een acuut karakter aan. De Commissie wijst er voorts op, hoe de berekeningen, waarvan bij een stelsel van volledige fondsvorming wordt uitgegaan, net zoo min als bij welk ander stelsel ook, volkomen afdoende gefundeerd kunnen zijn. D'e ervaring van de laatste jaren heeft ook wel bijzonder duidelijk in het lioht gesteld, voor hoe groote onzekerheden men komt te staan bij de beoordeeling HILVERSUM II, 301.5 M. A VR O-Uit- zending, 8.00 Gram, Om 8.30 Ber. 10.00 Morgui- wijding. 10.15 Gew. rnuz 10.30 brtir orkest. 11.00 Huisb. wenken. 11.30 Om- roeporkest en solisten. 12.30 Ber. Hierin Gram, 1.00 Het Kovacs Lajos-orkest. 1.45 Piano. 2.15 Omroeporkest en solist. 3.00 Declam. 3.20 Jetty Cantor's ensemble. 4.3e Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur 5.30 Aeolian-orkest. 6.15 De Twilight S renaders. 7.00 AVRO-orkest en soliste, 7.40 Causerie over de afschaffing der vernij in W.-Indië. 8.00 Ber. ANP, Gi au, 8.30 De Bonte Dinsdagav.trein. 10.15 Rh- diotooneel. 10.45 Schaakn. 11.00 Ber ANP, Gram. 11.3012.00 Zigeunermu- ziek. DROITWICH. 1500 M. 11.2511.45 Gram. 12.05 Kwintet. 1.05 Gram. 1.352.20 Apachen-orkest en so liste. 4.20 en 4.50 Gram. 5.30 Gram. 5.5 Uit Rome: Kleinorkest en solisten. 0.45 Piano. 7.20 BBC-Harmonie-ork. 8.2' „T'he Silver Spoon", operette. 10.00 Sex tet en solist. 10.50 Strijkkwartet. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Or kest. 1.502.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gram 8.20 Orkest, „T'he Four Rhythm Aces" solisten. 10.3011.20 Gram. 484 M.: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Sa lonorkest en solist. 1.502.20 Gram. 5.20 Zang 5.35 Viool. 6.35 Gram. 6.50 en 8 2' Orkest en solist. 9.20 Declamatie. 9.35 Verv concert. 10.3011.20 Gram. D'EUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Vroolijk progr. 8.30 Berl. Phil- harm.-orkest. 10.50 Viool en cello. 11.20 Orkest, vocaal sextet, instrumental kwartet en solisten. 12.202.20 Nacht- concert. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 21 Juni Matige tijdelijk zwakke Westelijke tot Zuidelijke wind, licht tot half bewolkt, droog, vrij warm weer. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van Zaterdagmorgen 10 u. 762. Licht op voor fietsen. Dinsdag 9 u. 55 min. van economische, financieels en mone taire toestanden in een toekomst, die om streeks het jaar 2000 valt. In de eerste plaats al de rentevoet. Waar het dus niet zeker is, dat dooi belegging van de fondsgelden bij de Over heid het toekomstig volksinkomen w- lijk zal worden verstrekt èn waar and- i- zijds periodiek tijden van gro -te schaarschte van beleggingsmateriaal vu ■- komen, die de practische verwezenlijk der fondsvorming zeer bezwaarlijk ei - ken, daar schijnt het der Commissie aan gewezen, dat thans met verdere fon v--y vorming niet wordt voortgegaan, rna-r, met behoud van de bestaande fond - „Schommelfonds" tot een omsia .- - worde besloten. Dat beteekent in geenen deele „het voor bereiden van een afbraak der sociale ver zekering voor het komende gesla zooals de Minister van Sociale Zaken in de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer over zijn begrooting schreef Dat de gemeenschap zich aan de uit betaling van de eenmaal bij de wet in uitzicht gestelde renten zou onttrekken, buiten het geval van uitersten nood, is ondenkbaar. En zou de nood inderda-i tot dergelijke maatregelen nopen, d.v.z zouden uit het beschikbare nationale in komen niet meer de middelen voor 1 verzorging der ouden van dagen en invali den afgezonderd kunnen worden, das zou het bestaan van een fonds daarin geen verandering brengen. Deze overwe ging behoeft dan ook zeker niet tot te rugkeer naar het stelsel van fondsvor ming te leiden. Op den duur zullen in een omslagstel sel de jaarlijks benoodigde bijdragen van den Staat belangrijk stijgen. Maar er 1- geen enkele reden om aan te nemen, deze t.z.t. niet te dragen zouden zijn- belangrijke besparing gedurende de eer-' jaren die een omslagstelsel beteekent. verdient bij de huidige budgetmoeilijkl'-1'- den alle aanbeveling. Daarbij mag, ne-'t'- moet vertrouwd worden op een aanmer kelijk grooter draagkracht in de toekom-- want zonder voldoende draagkracht z dan de' voorziening in de behoeften ouden van dagen, invaliden en hun na gelaten betrekkingen zooals de wet zi - die denkt, geheel onmogelijk zijn. Op grond van deze overwegingen is alle aanleiding om het stelsel van volh'L-' fondsvorming door de overheid te vei. I ten, althans de bestaande fondsen n I verder te doen aangroeien, doch de v, dere verplichtingen volgens een oim-'a- stelsel te financieren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6