ENE WC P R00DE*STER Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs HANDELSBETREKKINGEN MET BELGIë. Besprekingen over de contingenteerings- overeenkomst. Naar uit Brussel wordt vernomen zul len eerlang onderhandelingen plaats heb ben tusschen de Belgische en Nederland- sche regeeringen met het oog op de ver lenging van de contingenteeringsovereen- komst, die 1 Juli a.s. afloopt. D'e onder handelingen zullen voornamelijk land en tuinbouwproducten betreffen. SOLDATEN MET GROOT VERLOF. De datum van het vertrek met groot verlof der dienstplichtige korporaals en soldaten der infanterie van de eerste ploeg der lichting 1938 is bepaald op 9 September. Deze categorie zou aanvanke lijk 25 Maart j.l. met groot verlof zijn ver trokken; door het bekende regeeringsbe- sluit is in Maart j.l. de eerste oefenings- tijd verlengd. BEZOEKERS VAN N. S. B.-MEETING GEFOUILLEERD. Vragen aan den Minister. Het Tw'eede Kamerlid DeMarchant heeft aan den Minister van Justitie ge vraagd, of 'het den Minister 'bekend is, dat op 6 Juni autobussen met bezoekers van de „hagespraak" op de rijksweg Heer lenSittard door rechercheurs van den Vreemdelingendienst zijn aangehouden, waarna de inzittenden zijn gefouilleerd; dat de fotograaf van den Vreemdelingen dienst opnamen van deze bezoekers van de „hagespraak" heeft gemaakt en voorts dat de politie in Limburg op soortgelijke wijze ook reeds de laatste jaren tegen de bezoekers van N. S. B.-vergaderingen op treedt, waaruit de conclusie zou zijn te trekken, dat men eenerzijds het bezoek dezer vergaderingen tracht te bemoeilij ken en anderzijds wil constateeren wie aan deze vergaderingen deelneemt? De vragensteller wenscht te weten op wiens bevel deze maatregelen op 6 Juni zijn genomen, of de minister den per soon of personen, die het fouilleeren op den openbaren weg en het fotografeeren hebben bevolen, wil doen bestraffen, of 'hij maatregelen wil treffen, zoodat Neder- landsche bezoekers van een Nederland- sche vergadering in de toekomst niet on- noodig worden gehinderd? ZEEUWSCHE ARBEIDERS UIT DUITSCHLAND TERUGGEKEERD. Voedsel en loon vielen tegen. De zes werklooze landarbeiders, welke eenigen tijd geleden uit Kortgene naar Duitschland vertrokken zijn, zijn vorige week teruggekeerd. De afspraak was, dat ze 2030 Rijksmark per week konden verdienen. Kost en inwoning zouden bo vendien vrij! zijn. De praktijk bewees even wel, dat voor kost en inwoning en wasch plm. 10 Rijksmark afgehouden werd. Als dan de noodzakelijke levensbehoeften ge kocht waren, dan bleef er plm. f 7 per week over om naar huis te sturen. De levensmiddelen zijn er ongehoord duur. De voeding, welke de arbeiders kre gen, was onvoldoende en slecht klaarge maakt. In het begin ging alles goed en één der arbeiders had dan ook een brief geschreven aan den burgemeester van Kortgene, zulks namens alle andere ka meraden, waarin de plaatsing van werk- loozen naar Duitschland werd aanbevo len. Men wist toen nog niet, dat er voor kost en inwoning zooveel af moest. De voeding was bij sommigen heel slecht; bij een ander weer beter geweest. Zoo werden er b.v. suikerbietenblaren als hoofdvoedsel gebruikt, welke afkom stig waren van z.g. „dunsel". Aardappe len waren ook slecht en het bruin brood viel ook niet mee. Men kan het den mannen aanzien, dat ze in Duitschland geweest zijn: De weeg schaal zal dit wel kunnen bevestigen. De slanke lijtal Ook vernamen wijl, dat o.a. te Brui- n i s s e, Z i e r i k s e e en S t F i 1 i p s- 1 a n d enkele landarbeiders uit Duitsch land zijn teruggekeerd. Ook hier betref fen de klachten in hoofdzaak het Boon en de voeding, terwijl ook in sommige ge vallen de arbeidsdag ongehoord lang was. Matroos in zee gesprongen. 'Het Grieksche stoomschip Aghios Ni- co'laos, dat op weg* is ivan Griekenland via Oran en Vlissingen naar Stettin, kwam Zaterdagmiddag in de haven van Vlissingen, aldus meldt de Telegr., aan met aan boord een Duitschen ma troos, Hendrik Bahlke géheeten, welken men op de Noordzee had opgepikt. Bahlke vertelde, te behooren tot de be manning van het Engelsche s.s. Nyanza, met welk schip hij reeds eenige reizen had gemaakt. Hij. had voor deze rei® in Antwerpen gemonsterd naar Montreal' en het schip bevond zich reeds op de terug reis uit Montreal, toen hij gewaar werd dat de reis niet, zooals hij gemeend had, via een Engelsche haven zou gaan, maar rechtstreeks naar Bremen. Bahlke had redenen om onder geen voorwaarde in Bremen aan wal te gaan, en zoo be raamde hij onderweg een plan om toch naar Engeland té komen, in welk land hij werk wilde zoeken, Toen het schip op ongeveer wier mijlen afstand van de Engelsche kunst ter hoog te van Dover was gekomen, sprong hij1, van een zwemvest voorzien, in zee, er op speculeeriende dat hij in dit drukke vaar water wel door een of ander schip zou worden opgemerkt, hoewel 'hij tegenover de politie moest toegeven, dat het een gewaagde onderneming was. Na ongeveer drie uur te hebben rond gezwommen werd hij1 inderdaad onge merkt en wel door het Griekscho stoom schip Aghios Nicolaos. De kapitein liet een sloep uitzetten, waarna de geheel ver kleumde drenkeling aan boord werd ge bracht. Hier werd 'hij van droge kleeren voorzien, waarna hij spoedig opmonter de, zoodat men hem bij aankomst te Vlissingen zijn avontuur allerminst kon aanzien. De man is naar zijn woonplaats, Ant werpen, vertrokken. De aardappelen zijn duur. Toen Vrijdag de landbouwer J. Boon man, wonende tusschen 's-Heerenhoek en OVezand nog een restant oude aardappe len uit den put wilde halen, was een an der hem voor geweest. Op een plankje, dat in den grond was gestoken, stond ge schreven: „Wij hebben er geen meer". In deze omgeving zijn op drie plaatsen aardappelen gestolen. D'e politie onder zoekt de zaak. Bij het Vrijwillige Landstormkorps Motordienst, afdeeling Zeeland, zijn aan gesteld als sergeant de korporaals van dat korps P. Bikker, M. A. Barentsen en L. L. Vermaire. Korfbal. Middelburg. Swift I speelde Zaterdag middag een korfbalwedstrijd tegen Mad- joe I uit Vlissingen. De Middelburgers wonnen den strijd met 32. Domburg. Alhier speelde Domburg I een korfbalwedstrijd tegen de Madjoe- reservcs. De Madjoeneezen wisten met 40 te winnen. Icrseke. Zaterdag speelde Volharding I tegen Togo I. Eind 24 voor Goes. Volharding II tegen Kolijnsplaat II. Eind 02 voor Kolijnsplaat. MIDDELBURG Zeeuwsche Hervormde Diaconessen-inrichting. Wij vestigen gaarne de aandacht op. de vergadering van de Z.H.D.I. die, blijkens een Zaterdag geplaatste advertentie, wordt gehouden a.s. Woensdagmiddag in het gebouw der G.J.M.V. In die vergade ring hoopt Ds H. J. Dijckmeester, pred.- dir. van „Bronovo" te 's Gravenhage te spreken over „Groote lijnen in Fliedner's levenswerk. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. GOES. Een hevige worsteling. Zaterdagavond bevonden zich in het café Flora de drie gebroeders B. en enkele andere personen. Er ontstond een vecht partijtje, dat bij het verlaten van het café op de Groote Markt werd 'voortgezet. Twee politie-agenten, die daar surveil leerden trachtten eerst door kalmeerende woorden deze ruzie tot bedaren te bren gen en verzochten aan J. B. zijn broer S. B., die reeds eerder in „Vrederust" was verpleegd, mee naar huis te nemen, teneinde verdere moeilijkheden te voor komen. Aanvankelijk leek het, dat dit optreden succes 'had, maar ai spoedig vielen er weer klappen. De politie-man- nen wilden nu de vechtersbazen in ar rest stellen en pakten S. B. beet. Maar deze kreeg al spoedig 'hulp van zijn beide broers, terwijl ook het aanwezige publiek, dat voor een groot deel uit café-bezoekers bestond, tegenover de politie-agenten een vijandige en dreigende houding aannam. De agenten iverzochten aan enkele per sonen om op het politiebureau, waar men van de vechtpartij niets merkte, assis tentie te halen, maar men wilde of durf de eerst aan dit bevel geen gevolg te ge wen. Intus'schien werden beide agenten steedis meer in het nauw gedreven en werd van den gummistok een bijzonder druk gebruik gemaakt. 'Het gevecht 'heeft wel ruim een half uur geduurd. Toen eindelijk om assistentie werd ge vraagd en een derde agent arriveerde, zag deze nog juist, dat een drietal indi viduen gereed stond om een aanval in den rug wan de beide andere politieman nen te doien. D'it 'kon nog juist worden voorkomen. Ten slotte werden S. B. en J. B. in ar rest gesteld. S. B. is gisteren naar Vre derust getransporteerd, terwijl J. B. naar Middelburg zal worden overgebracht. Te gen W. B. zal proces-verbaal worden op gemaakt wegens mishandeling van een agent van politie en wegens belemme ring van een ambtenaar in de uitoefe ning van zijn functie. Ook zullen nog wel enkele processen-verbaal volgen wegens laatstgenoemd feit en wegens het weige ren om assistentie te halen. Ten slotte willen wij onze afkeuring er over uitspreken, dat niet één van de Marktbewoners ten spoedigste het poli- tie-bureau heeft opgebeld. Ook kunnen we moeilijk aannemen, dat het publiek voor 100 pet. bestond uit politie-wijandige é"e- menten. Waarom dan niet onmiddellijk hulp gehaald? Het is volkomen te begrijpen, dat bij een volgende gelegenheid de politie-agen ten spoediger gebruik van hun revolver zullen maken. WALCHEREN Westkapelle. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de Raad alhier voltallig. Ged. Staten deelen mede, dat zij bereid zijn 20 pet. bij te dragen in de kosten voor de bestrating van den Groe- neweg. Ingékomen was een verzoek van A. Huibregtse, rijwielhersteller, voor aan koop van een stukje gemeentegrond ach ter de gemeentewoning, bewoond door den gemeenteveldwachter. Na eenige be spreking werd dit verzoek aangehouden. Op een verzoek van de N.V. Bataaf- sche Import Mij. te 's-Gravenhage tot het plaatsen van een benzinepomp met benoo- digde leiding in gemeentegrond bij A. i Verhulst B 39, werd gunstig beschiet te gen betaling van f 10 per jaar. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten werden eenige wijzigingen in de posten van in- en uitgaaf gebracht van de gemeentebegrooting 1938 en 1937 en van de begrooting Burgerl. Armbestuur 1938. B. en W. werden gemachtigd een po®t van f 150 uit te trekken voor de brand weer en luchtbescherming. Op ivoorstel van B. en W. werd beslo ten tot deelneming aan de Fraude-risico onderlinge van de Vereen, van Ned. ge meenten voor het sluiten van een fraude- en beroovingsverzekering. Dhr J. Polderman was voor een ver zekering bij een particuliere Mij. Daarop werd nog 'besloten tot het aan gaan van een kasgeldleening voor den Groeneweg, groot f 5000 en tot verhoo ging van een kasgeldleening ter financie ring der uitgaven van de rioleringswer ken met f 5000. Oostkapelle. In de Vrijdag a.s. te hou den Raadsvergadering komt o.m. aan de orde: Verzoek van den heer G. van der Harst om centrale verwarming in zijn woning te mogen doen aanleggen; en omdat de buizen bij e.v. vertrek blijven liggen de bijkomende timmer- en schilderkosten voor gemeenterekening te willen nemen. Voorstel van B. en W. om het gemeen tehuis na de verbouwing te doen aanslui ten aan de Rijkstelefoon. Verzoek van de muziekvereen. Crescen do om in de nabijheid van het gemeente huis grond beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een muziektent. Verzoek van den 'Chr. Besturenbond om wijziging van de steunnormen. Soeburg. Examens Ned. Roode Kruis. Bij het voor de afdeeling Soe- burgRittem van het Ned. Roode Kruis gehouden examen voor het diploma E. H. B. O; zijn geslaagd de dames J. Jansen Minderhoud, M. Versluijs, A. Roose, M. v. d. Berge en de heeren De Keijzer en F. Dixhoorn. Afgewezen 1 candidaat. Voor diploma A, redden van drenkelin gen slaagde de heer Th. v. d. Velde, ter- j wijl voor elementaire verpleging zijn ge slaagd de dames J. JansenMinder houd, J. J. Leenhouts-van Tatenhoven, S. Grashuis, M. v. d. Berge, L. Deurwaarder en M. Versluijs. Drie candidaten krijgen herexamen. NOORD-BEVELAND. Kortgene. Een nieuw type land- bouwschuur. Op de hofstede van den heer Jac. van Maldegem aan den Prinsendijk alhier wordt momenteel een nieuwe schuur gebouwd waarvan de con structie, de inrichting en de bouw ge heel afwijken van het gewone type land- bouwschuren in Zeeland. Het bijzondere van de schuur is, dat de zolders uit holle poreuze betonbalken be staan, zoodat er geen condensatie kan plaats hebben. Verder komen er in de nieuwe schuur houten gebinten zonder tusschenverbin- ding. In gewone ouderwetsche schuren vormen deze tusschenverbindingen onge mak bij het opstapelen van graan in de tassen, zoodat in de nieuwe schuur alles ruimte is. De ramen zullen uit z.g. schok- beton vervaardigd worden. De lengte van de nieuwe schuur bedraagt 32 M.; de breedte 18 Y* M. en de hoogte 12^ M. Over bijna de geheele oppervlakte zullen betonvloeren gemaakt worden. SCHOUWEN-DUIVELAND. Bruinisse. Onder de van de Wadden zee terugkeerende mosselkweekers heerscht groote ontstemming over de jongste besluiten van het Centraal Ver koopkantoor te Bergen op Zoom. Het door iederen kweeker in het vol gend seizoen te leveren kwantum con sumptiemosselen is van dien aard, dat een loonende uitoefening van het bedrijf absoluut onmogelijk zal zijn. Aan één kweeker werd een kwantum toegewezen van 200 tonnen, voor de meesten ligt het beneden 2000 tonnen. Aangezien voor de meesten het bedrijf bij een minimum afname van 3000 ton nen eerst loonend gaat worden, is één en ander voor elke leek te constateeren. En dit teiwijl er kweekers te Zieriksee, Ierseke en Philippine zijn die zich weer duizenden zagen toegewezen en die dus weer duienden zullen verdienen. (Z. Nsb.) TOLEN EN ST. FILIPSLAND. St. Annaland. Zaterdagavond j.l. werd door den Bond van Muziekgezelschappen op het eiland Tolen de eerste muziek avond van dezen zomer alhier gehouden. Alvorens het muzikale gedeelte een aanvang nam, had een officieele ont vangst plaats van de besturen der deelne mende korpsen. Nadat de voorzitter van de ontvangende vereeniging allen een har telijk welkom had toegeroepen, werd het woord gevoerd door den bondsvoorzitter dhr C. G. Hage van St. Miaartensdijk. Na dat deze er zijn vreugde over had uitge sproken dat „Concordia" uit Tolen weer als lid was toegetreden, wees hij o.m. op de groote cultureels waarde die er op het platteland uit kan gaan van een goed fanfarekorps. Hierna werd het woord gevoerd door dhr W. L. Klompe uit Tolen, Nadat vervolgens een muzikale wande ling door de gemeente was gemaakt, na men de concerten een aanvang. Uit het feit, dat de controle in korten tijd door bijna 1400 betalende bezoekers werd gepasseerd, blijkt wel dat de avond i zich in een groote belangstelling mocht verheugen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eemnes-Buiten, D. J. van der Graaf te Schoonhoven. Te Oosterlit- tens, L. J. v. d. Kam te Heer Hugo- waard. Geref. Kerken. Aangenomen naar Helpman, J. W. Tun- derman te Vrouwenpolder. Naar Heme- lum, A. G. Luiks, cand. te Leeuwarden. Bedankt voor Beetgum, J. J. Oranje te Paesens. Geref. Gemeenten. Bedankt voor AagtekerkeOostkapelle, M. Heikoop te Utrecht. Ev. Luth. Kerk. Zestal te 's Gravenhage: P. H. Bongers te Apeldoorn, G. L. D'uyvendak te Haar lem, W. J. Kooiman te Amsterdam, W. J. Manger te Tiel, G. F. Nolte te Middel burg-Vlissingen en G. Riemers te Naar- den-Bussum. Goes. Bij de Geref. Kerk alhier werd gisteren tot diaken gekozen de heer J. M. Broekstra. Eindexamen Gymnasium te Middelburg. Zaterdag slaagde nog voor het eind- ezamen gymnasium te Middelburg diplo ma B de heer J. Schouten, met wien het examen was voortgezet. Chr. Kweekschool te Middleburg. Aan de Chr. Kweekschool te Middel burg slaagden Zaterdag 2 van de 4 can didaten n.l. de heeren A. de Wolf en C. van Winkelen, beiden uit Serooskerke. Geslaagd te Delft voor electrotech- nisch ingenieur de heer B. B. J. Klooster van Ellewoudsdijk. Geslaagd voor de akte L.O. aan de Chr. Kweekschool de Klokkenberg te Nij megen de heer M. Vleugel te' Goes. ii£3 De kaartjes kent hij aan de kleur, Maar pijpen kent hij aan hun geur. Hij onderscheidt ze, zeer te pas, In eerste, tweede, derde klas. En allereerste-klas tabak Die heeft een Roode Ster op 't pakl NIEMEIJER'S 6, 10, 13 ct. per hall ons. Zeldzaam zacht en licht in de pijp, Drie menschen overre den. Zondagmiddag heeft een automo bilist, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, de omgeving van het Marconiplein te Rotterdam ernstig in ge vaar gebracht. De auto, bestuurd door den 27-jarigen P. v. d. W., reed met zeer groote snelheid. D'e 2'9-jarige D. N. Visser, zijn 34-jarige echtgenoote en het 6-jarige dochtertje staken den rijweg over. Zij werden ge grepen en tegen de straat geslingerd. D'e echtgenoote van V. was er zóó 'ernstig aan toe, dat zij: moest wordeu overgebracht naar het ziekenhuis, waar zij met een hoofdwond en een gecompliceerde rech- teronderbeenbreuk opgenomen moest wor den. Het dochtertje, dat schaafwonden had opgeloopen, is met dezelfde ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Het kind kon echter, nadat het was behandeld, weer naar huis worden gebracht. De man liep eveneens schaafwonden op, die echter van minder ernstigen aard waren, zoodat hij ter plaatse kon worden behandeld. Daarna reed de auto het trottoir op, waarbij een der banden van de voorwielen werd lek gestooten. Dit was voor den chauffeur echter allerminst reden om te stoppen. De 34-jarige brievenbesteller Otten, die bevreesd was, dat het met de ongelukken nog niet zou zijn afgeloopen, deed een poging op den wilden rit te breken. Hij ging midden op den rijweg staan en be duidde den automobilist met armzwaaien te stoppen. Aanvankelijk leek het er op, of de chauffeur aan dit verzoek ging voldoen. Op 15 m afstand van Otten gekomen, gaf hij echter plotseling gas en trachtte zoo doende den besteller onderste boven te rijden. Deze opzet gelukte niet. Otten slaagde er in door snel rijden het veege lijf te redden. D'e automobilist zocht toen zijn heil in een overhaaste vlucht. Een motorrijder zette de achtervolging in. Op den Westzeedijk slaagde de motor rijder er in naast den auto te komen en hem langzaam naar den kant van den weg klem te rijden. Inmiddels arriveerde ook een auto van de motorpolitie. Agen ten hebben den dronken automobilist en zijn metgezel, den 40-jarigen D., overge bracht naar het politiebureau. P. v. d. W. is voor de politie geen on bekende. Duitsch militair vlieg tuig geland bij Geldermalsen. Zaterdagmiddag' is in een weide nabij het station Geldermalsen een Duitsch militair j vliegtuig een tweedekker-jachttoestel, go- merkt D-EEGA gedaald. Het vliegtuig was bemand met één militair. De burgemeester van Geldermalsen heeft beslag gelegd op het toestel en heeft zich voor nadere orders in verbinding ge steld met de militaire autoriteiten. De vlieger verklaarde door benzinege brek de noodlanding te hebben moeten maken. Hij was naar hij mededeelde op I weg naar Essen. 1 Slachtoffer van lood- vergiftiging. Toen Vrijdagavond een jongeman te Heerle (bij Wouw) den bijbouw van een R. K. gesticht passeerde, zag hij een man bewusteloos op den grond liggen, van welke vondst hij aanstond* melding maakte. Het bleek te zijn de lood gieter J. K., die aldaar werkzaamheden verrichtte en geruimen tijd in een tame lijk beperkt vertrek werkzaam was ge weest, zoodat hij veel der ontwikkelde dampen had ingeademd, waardoor lood- vergiftiging was ontstaan. Per auto werd de man naar huis vervoerd. Meisje door auto gegre pen. Zondagavond is op den Rijks straatweg tusschen Dordrecht en Wil lemsdorp een meisje, de 19-jarige Mej. II. uit Lage Zwaluwe, die daar met haar zuster, de 20-jarige A. II., per fiets reed aangebeden door een zes-persoons auto, bestuurd door den 22-jarigen G. uit Den Haag. Op advies van eenige doktoren is het meisje naar 'het gem. ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Uit een roeiboot ge vallen en verdronken. Gis termiddag is de 57-jarige heer Wagen aar chef der douane," belast met het toezicht op de suikerfabriek te Stampersgat, in de Mark verdronken. D'e heer W. was op de rivier gaan roeien en vermoedelijk heeft hij bij het aanleggen het evenwicht ver loren, waardoor hij te water raakte. I n een sloot verdron ken. Gisteravond is een zoontje van lV« jaar van de familie G. Rods achter de ouderlijke woning te Fijnaard in een sloot gevallen en verdronken. 1300 pond voor verlies van smaak en reuk. Een lek ker hapje, een koelen dronk, een door de zon gestoofde vrucht en de kostelijke geu ren der bloemen hebben geen beteekenis voor Margaret Cardus, en daarom is zij thans 1300 pond rijker. Deze 34-jarige dame uit Liverpool heef' smaak en reuk Verloren ten gevolge van een ongeluk; vorig jaar Mei is zij door een auto gegrepen en tegen den grond ge slingerd. Haar zenuwstel werd geschokt. Volgens de dokters zal zij nooit meer kun- •w. I --A-U - mill l i i f De troepen van Franco rukken Castellon binnen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2