HHK Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De luchtbescherming. bestrijd in Spanje. De overstroomingen in China. Gratis Reizen?? De Kleine Bazar - Goes MAANDAG 20 JUNI 1938 52c JAARGANG - No. 219 Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening -dddSS Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f ASC per k— Weekabonnementen voor Middeiburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden medcdceüngen 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. LOOPGRAVEN VERDIENEN DE VOORKEUR BOVEN SCHUIL KELDERS. De Nederl. Ver. voor luchtbeschermingi In een. nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der Rijiksbegroo- ting voor het dienstjaar 1937, deelt de minister van Binnenlandsc'he Zaken me de, dat het hem zeer verheugt, te verne men, dat het alligemeen voldoening had gewekt, dat opnieuw een 'bedrag ten be hoeve van de luchtbescherming wordt aangevraagd. Hij; betuigt zijn bijzondere instemming met de opmerking ivian de leden, die, on der erkenning, dat men nog lang niet het beoogde doel bereikt heeft, er op we zen dat er toch in verschillende gemeen ten reeds veel wordt gedaan. Terecht vestigen deze leden er de aan dacht op, dat rekening dient te worden gehouden met den toestand van de open bare geldmiddelen, en niet minder juist is hun opmerking, dat men van de lucht bescherming niet mag verwachten een volledig veiligstellen van alie hurgers. Het algemeene uitgangspunt der regee ring is, dat de bescherming van de bur gerbevolking tegen aanvallen uit de lucht in de eerste plaats moet worden gezocht in de a c t i e iv e luchtverdedi ging door voldoende luchtdoelgeschut en een behoorlijke luchtmacht, en dat daarnaast de passieve luchtbe scherming noodig is, ten einde de gevolgen van geheel of gedeeltelijk ge slaagde luchtaanvallen waartoe de mogelijkheid ook bij voortreffelijke ver dediging blijft bestaan zooveel moge lijk te beperken. Bij het organiseeren van de luchtbe scherming moet allereerst rekening wor den gehouden, voor zoover dit niet reeds tot uiting komt in de i n d e e 1 i n g der gevarenklassen, met het onder scheid als gevaarobject tusschen de groote bevolkingscentra e enerzijds: en het platteland en de kleine steden anderzijds. Voor zoover het noodlijdende gemeenten betreft, za'1 de minister zich niet verzetten tegen het treffen van die maatregelen, welke in het werkplan van de gemeente, gezien haar karakter, passen, 'zij het ook, dat wellicht het be reiken van een volledige voorziening bin nen het 'kader van het geheel moet wor den verdeeld over eienige jaren. Voor de grootere bevolkingscentra en de gemeenten uit de eerste en tweede ge- 'vareniklasse moet van rijkswege steun worden verleend om den arbeid, o.a. van brandweer en andere 'huilpdiensten te or ganiseeren en te outilleeren, alsmede om in het dooven van de verlichting en de alarmeering te voorzien. Op de basis: van het bovenstaande stelt de regeering zich voor, telkenj are een be drag van f 500.000 aan te vragen om aan ide luchtbescherming ten koste te leggen. Wat betreft den bouw van schuilplaat sen, heeft de regeering het volgende over wogen. Veelal worden luchtaanvallen -geïdenti ficeerd met gasaanvallen en stelt men de beschermingsmaatregelen hoofdzakelijk in op het weren van strijdgassen. De re geering is van oordeel, dat veeleer maatregel-en dienen te wor den getroffen tegen aanval len met brisant- en brand bommen, waarvoor geen speciaal op wering van gasgevaar ingerichte schuil kelders behoeven te worden ingericht, doch waarvoor -de aanleg van loopgraven voldoende bescherming geeft, te zamen met maatregelen om brand met kracht te bestrijden en in de kiem te dooven. De zeer dure openbare-schuilplaatsenbouw 'kan daarbij achterwege blijven, waar-door het viijkomende géld voor de andere voorzieningen kan worden aangewend. De vraag in hoeverre de Neder landsche industrie in staat is, in de behoefte aan gaskleeding en volks- gasmaskers volledig te voorzien, kan de minister -daarom niet met zékerheid be antwoorden, omdat deze behoefte nog niet geheel -kan worden bepaald. Een on derzoek daarnaar is in gevorderd sta dium. D'e minister kan de verzekering geven, -dat de belangen van de Neder landsche industrie niet uit het oog zullen worden verloren. Hetgeen opgemerkt wordt met betrek king tot de Nederlandsche Vereeniging voor luchtbescherming, -die aldus het ver slag, omdat de regeering geen vol doende middelen ter beschikking stélt ■voor de luchtbescherming, naar het -o-ok door hem niet bewonder- ■d e middel van een loterij; beeft moe ten grijpen, moge de minister aangrijpen als gelegenheid om een veel voorkomend onjuist begrip met betrekking tot deze vereeniging recht te zetten. Het is met name niet z dat be doelde vereeniging zou -zijn opgedra gen een bepaald deel van de taak der overheid ten opzichte van luchtbescher ming te verrichten, -doch de verhouding is zóó, dat aan die vereeniging, o p -haar verzoek, is toegestaan, te vormen de- eenige door de regeering er kende organisatie van paticuilïeren, op 't gebied van de luchtbescherming, die zich dan ook uitsluitend 'heeft te 'bewegen op het gebied van de eigen bescherming van particuliere bedrijven, de z.g. „zelfbe scherming". Al wat betreft de overheids maatregelen en wat daarmede ver band houdt, is zaak van -de rijksinspec tie. -Op het gebied van de overheidszorg heeft de vereeniging niets te regelen. Uit eindelijk moeten natuurlijk binnen de ge meente de overheidszorg en de particu liere zorg op elkaar aansluiten en één geheel vormen taak voor den burge meester of het 'hoofd van -den luchtbe schermingsdienst om hiervoor te zorgen. Zonder medewerking ivan de bevoegde autoriteiten kunnen dan ook geen per sonen met bijzondere bevoegdheden wor den bekleed. De Spaansche minister president Ne- grin heeft Zaterdagavond voor de radio van Madrid een redevoering gehouden, waarin hij verklaarde, dat de oorlog nog langen tijd zal duren. Vier maanden ge leden zag het er slecht voor de regeering uit. Sindsdien heeft de industrie het even wicht in oorlogsbewapening kunnen her stellen en is de crisis overwonnen. De regeering kan er niet aan denken, nans vrede te sluiten of vredesonderhan delingen te openen, zoolang Spanje niet aan de Spanjaarden behoort. 'De opstandelingen hebben eenige lucht aanvallen gedaan' op Alicante, Cartha- gena, Valencia en Barcelona. Te Valen cia vielen drie dooden en vijf gewonden, e meeste bommen vielen in zee. Barce- ona was er erger aan toe. Vier keer is eze stad Zondag door de vliegtuigen der Pstandelingen bezocht. Hoewel luchI-af weergeschut de toestellen eenige keeren P een afstand wist te houden, vielen bij eerste 'bombardement in de vroege morgenuren toch 25 dooden en telde men gewonden. Op verscheidene plaatsen ontstond brand. Pi.® a H a a n s o h e pers °orijft openlijk, dat Ita lia ansche toestellen van de Balearen Spaansche steden bombardeeren. VIJFTIG MILLIQEN CHINEEZEN DAKLOOS. In buitenlan-dsche kringen te Sjanghai is men van meening, -dat door de ontzet tende overstroomingen van de Gele- Ri- ier millioenen van hun 'haardsteden erdreven zullen worden. De internationale commissie ter bestrijd ding van hongersnood vreest, dat over een maand 50.000.000 mensc'hen dakloos zullen zijn, Indien men Diet tot handelen overgaat. De Japanners hebben ver klaard, dat dagelijks een gebied van meer dan 380 vierkante mijl overstroomd wordt. Van Japansche zij-de w-ordt medege deeld, dat nog slechte een tiende gedeelte van de Gele Rivier in 'het oude bed stroomt. De rest stroomt door een -dozijn nieuwe beddingen waarvan sommige vier meter diep zijn. De overstrooming heeft de stad Sjau Ka Kau in de eerste verdedigingslinie van Hankau bereikt. De -Ohineezen wa ren gedwongen -zich snel terug te trek ken, maar d'e Japanners kunnen de stad i niet bereiken. Binnenkort zullen -de tegenstanders door een niet te oversteken -gebied ge scheiden zijn. D'e Japansohe vloot stoomt langzaam op in de richting van Hankau. voortdu rend aangevallen door de -Chineésche bommenwerpers. Men vreest dat binnen kort door het hooge water ook de scheep vaart op de Jangtse onmogelijk zal wor den. Men -gelooft, dat Hankau wéldra ge ïsoleerd zal zijn door bet water van -de wassende Jangtse-kiang. Daardoor zul len, zegt men in kringen van buitenlan ders, de Japanners wellicht gedwongen w-orden, hun actie in het Noorden op te gewen en over te gaan tot een kostbaar offensief in Zuid-China. Van C'hinee-scbe -zijde word't medege deeld, dat door het feit, dat beide par tijen aan weerszijden van den Jangtse staan in de laatste paar dagen slechte weinig w-ordt gevocht-en. Aangezien het overstroomde gebied een terugtocht der Japansche troepen in den weg staat, heersc-ht er eenige 'bezorgdheid bij de Japansche troepen in Oost-Honan. In neutrale -kringen maakt men mel ding van het lij-den -der C'hineesc'he bevol king in -de door de Japanners bezette ge bieden. In dit gebied wonen 150 millioen zie len, d.i. een derde der geheefe bevolking. Hiervan zijn dertig millioen gevlucht. De overige 120 millioen hebben ernstig te lijden. Behalve, -dat hun eigendommen vernield worden, staan zij. ook verder aan groote geivaren bloot. Het ergste is evenwel de hongersnood. Bedoelde kringen verzekeren, dat 'de hongersnood in hoofdzaak het gevolg is van het vernietigen van den oogist, het requireeren van vee en levensmiddelen voor de Japansche troepen. Japansche oorlogsschepen -zijn de Jangtse opgestoomd en hebben tot Ma- tang de aan -den oever gelegen steden be schoten. De Ghineesdhe luchtmacht meldt, dat ze vier ivan -deze oorlogsbodems tot zin ken heeft gebracht. Japansche troepen waren op den Zui delijken oever van den Jangtse tusschen Tatoeng en Tatoékau op twaalf plaatsen aan land gegaan. Naar officieel wordt medegedeeld, hebben de -Chineezen hun daar Donderdag ernstige verliezen toege bracht. Cholera Het 'bericht, d'at in Tsjifi cholera is uitgebroken heeft te Peiping ernstige bezorgdheid gewekt. Uit Dairen, Tientsin en Peiping zijn Japansche artsen per vliegtuig vertrok ken om de autoriteiten in het bedreigde gebied bij te staan. DE JODENVERVOLGING TE WEENEN Een correspondent van de „Times" schrijft uit Weenen: In Duitschland is voor de Joden nog eenig mededogen; zij mogen emigreeren met een deel van hun bezit. M'aar in geheel Oostenrijk bestaat geen menschelijkheid meer. Tienduizen den Joden zijn 'broodeloos gemaakt. Alle Joo-dsehe zaken zijn onteigend of dermate onder toezicht gesteld, dat de eigenaar blij is als hij van zijn zaak af is. Wie wil volhouden, wordt gearresteerd tot hijl een verklaring van afstand teekent en ver klaart j,,vrij|willig" binnen twee weken het land te verlaten. Zij: moeten de verf betalen, waarmee voor hun zaken het woord „Jood" is ge schilderd. Dag en nacht worden mannen dan kopen In en vrouwen, jong en oud, uit hun wo ningen gehaald en naar concentratiekam pen of gevangenissen gestuurd. Geen ge zin, of bloedverwanten zitten in de ge vangenissen. De paniek kan men zich voorstellen. Vooral te Weenen, waar een tiende van de bevolking Jood is. Duizen den smeeken dan ook om een tijdelijk visum. Lange rijen wachten dag en nacht voor de consulaten van Engeland en Ame rika. Hulp wordt verleend door Joodsche organisaties uit die landen en door de Kjyakers. DE VERKIEZINGEN IN IERLAND. De Valera krijgt een meerderheid. Ofschoon het resultaat van de verkie zingen in Ierland pas over enkele dagen bekend zal zijn, kan thans reeds worden gezegd, dat De Valera aan de winnende hand is en waarschijnlijk de verlangde volstrekte meerderheid in het parlement zal krijgen. Gisteravond was de volgende uitslag bekend; De Valera 58 zetels; Cosgrave-partijl 32, Arbeiderspartij: 5, Onafhankelijken 6 ze tels. De algemeene indruk is, dat de Iersch Engelsche overeenkomst het prestige van Dé Valera heeft versterkt. De Arbeiderspartij verliest verschillen^ -de zetels'. AARDAPPELTEKORT IN BELG IE. In 'sommige Belgische bladen wordt met klem geprotesteerd tegen de protec- tionnistische politiek van de regeering ten gunste van den landbouw, die thans o.m. tot gevolg heeft, dat er bijna geen aardappelen meer op de Belgische markt zijn en werkelijk overdreven prijzen -door speculaties worden gevraagd. Anderzijds beweert de nationale federatie van han delaars in groenten au fruit aan de hand van communiqués aan de bladen, dat Nederlandsche aardappelimp-orteurs in België, te Antwerpen Italiaansche en Portugeesche aardappelen hebben opge kocht van 80 a 110 frs. -de honderd kilo en dat zij deze, gedekt door een invoer vergunning, op de Belgische markt ver- ko-opien tegen 180 frs. de honderd kilo. Er wordt op een streng onderzoek en op eventuee'Ie sancties- aangedrongen. TREIN IN EEN RIVIER GEREDEN. 50 dooden en een grout aantal gewonden. Bij Saugus, ten Oosten van Miles City (Montana) is de „Olympian E xpress" in de rivier gereden. Bij dit ongeluk zijn 15 tot 20 pasra- giers en 4 leden van het spoorwegperso neel om het leven gekomen. 47 personen zijn gewond overgebracht naar het ziekenhuis. Volgens een hoogen ambtenaar der spoorwegen zijn de locomotief, de bagage wagen, het postrijtuig en twee slaapwa gens van de brug gestort. D'e trein be stond uit 12 rijtuigen. Volgens dezen ambtenaar moeten ten gevolge van een wolkbreuk gedeelten brug zijn wegge spoeld. Nader wordt gemeld: Vijftig personen zijn omgekomen of worden vermist. Veertig personen bleven ongedeerd. Met een ambulancetrein zijn 65 gewon- j den naar Miles City gebracht. Grootvader en kleinzoon. Koning Gustaaf van Zweden, die de vorige week 80 jaar werd, wordt door zijn kleinzoon Prins Wilhelm gelukgewenscht. Binnenland. Regeeringsnota over de luchtbescherming. Buitenland. Weer luchtbombardementen in Spanje. D'e o-verstroomingsramp in China. De Jodenvervolgingen: te Weenen. Verkiezingen in Ierland. H. M. DE KONINGIN NAAR HET LOO VERTROKKEN. H. M. de Koningin is Zaterdagavond in gezelschap van een hofdame per auto van Soestdijk naar het paleis Het Loo vertrokken. H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bern'hard deden H. M. uitgeleide tot aan de auto-. Zoolang de auto nog zichtbaar was, wuifde het Prinselijk Paar H. M. 'toe. HET CENTRALE VLIEGVELD, Nieuwe vragen van den heer v. d. Tempel. Het Tweede Kamerlid Van den Tem pel heeft aan de ministers van waterstaat en van defensie do volgende vragen ge steld; I. Is de regeering bereid mede te dee- len, nu zij in beginsel heeft besloten de stichting te bevorderen van een lucht vaartterrein, dat centraal zal zijn gelegen ten opzichte van Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, of zij reeds voor de naaste toekomst maatregelen ter uitvoe ring van haar voornemen in overweging heeft genomen? 2. Wil de regeèring toezeggen, dat gee nerlei maatregelen zullen worden geno men, welke direct of indirect een nadere beslissing ter zake van den wetgever kun nen prejudicieeren, vooraleer de Kamer eventueel bij de behandeling van desbe treffende voorstellen der regeering in de gelegenheid is geweest van haar oordeel over de voornemens der regeering te doen blijken? POSTZEGEL VOOR BIJZONDERE VLUCHTEN. Naast de bekende driehoekszegel van f 0.30 is er een nieuw zegel uitsluitend voor bijzondere vluchten aangemaakt in de waarde van I2V2 cent. Het ontwerp is van den grafischen kunstenaar Aart van Dobbenburgh, voor stellende een zich in de vlucht oriëntee- rende kraai, de vogel die om zijn uitne mende vliegeigenschappen is hekend. De uitvoering is geschied in rotagravure in de kleuren blauw-grijls-bruin; de afme tingen zijn 28 bijl 39'K m.m. Deze zegel zal voor het eerst worden gebezigd voor de frankeering van stuk ken, te verzenden met -de vlucht van het vliegtuig der K.L.M. naar Zuid-Afrika tegen het einde van het jaar, ter herden king van Dingaansdag. HET TEKORT IN HET SPOORWEGPENSIOENFONDS Commissie van advies- ingesteld. D'e Ministers van Financiën en Water staat 'hebben een commissie ingesteld, aan welke is opgedragen van advies te -dienen omtrent «de- maatregelen, welke no-odig zijn ter voorziening in het tekort van het spoorwegpensioenfonds. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter Mr Dr E. J. Beumer, commissaris van de IJ. V. Ned. Spoor wegen; tot leden: J. Bakker, administra teur bij het Dep. van Financiën; H. J. van Braambeek, lid van de Tweede Ka mer; Prof. Dr Ir J. Goudrfaan Jr en Mr H. van Manen, leden van de directie der Ned. Spoorwegen; Mr G. v. d. Meulen, -secretaris-generaal van het Dep. van Wa terstaat en Jhr Mr A. W. Wichers, voor zitter van den Pensioenraad. 'Zaterdagmorgen heeft de minister van Financiën, Mr J. A. de Wilde, de com missie geïnstalleerd en daarbij o.m. erop gewezen, dat de wetenschappelijke balans van het spoorwegpensioenfonds per 31 December 1935 een ongedekt tekort aan wijst van meer dan f 30Q millioen, het welk middelerwijl reeds is opgeloopen tot rond f325 millioen. In de huidige om standigheden mag een oplossing van dit vraagstuk dan ook geacht worden wel buitengewoon moeilijk te zijn. Bet denkbeeld is aan de hand gedaan, de oplossing te zoeken in een samensmel ting van het spoorwegpensioenfonds met het algemeen burgerlijk pensioenfonds. Dé regeering, zoo deelde spr. mede, heeft de ze oplossing hij voorbaat van de hand ge wezen, omdat zij, afgescheiden van andere bezwaren, zou neerkomen op een ver plaatsing en in zekeren zin op een ver grooting van de bestaande moeilijkheden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1