DE ZEEUW tweede blad tante ailie De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! Wat er deze week voorviel Hebt ge U doorgezeten op de fiets? De ontwikkeling der techniek en de werk loosheid. feuilleton vicToria biscuii en chocola VAN ZATERDAG 18 JUNI 1938, Nr 218. In „De Ingenieur" komt Dr Ir B. Böl- ger op tegen een opmerking, door den heer R. Kuiper gemaakt in het parlement. De heer Kuiper had een rapport van be voegden, w.o. hooge departements-ambte- naren, gezien, waarin aan de hand van op feiten berustende gegevens de conclu sie getrokken werd, dat in ons land de omvang der werkloosloosheid ten minste wellicht nog voor 60 pet. moet worden verklaard uit technische oorzaken, dus uit de vervanging van menschelijk door me chanisch arbeidsvermogen. Br Ir Bölger nu meent o.m. dat men de ontwikkeling der techniek niet mag v'eroordeelen, maar eer te prijzen hoort. Hij vraagt: „Hebt gij er u wel eens een voorstelling van gemaakt, wat er van ons land en van ons volk zou zijn geworden, wanneer de technische ontwikkeling niet of in veel mindere mate zou hebben plaats gevon den? Denkt gij», dat hier dan acht milli- oen menschen in een betrekkelijk hooge welvaart zouden kunnen leven? En zoo er dan al geen werkloosheid, in den zin zooals wij die thans kennen, zou zijn, dan zou dat slechts komen, omdat een kleine bevolking zich in primitieve omstandigheden een sober bestaan zou moeten trachten te verwerven. In een zoo danige technisoh-economisch laag-ont- wikkelde gemeenschap kent men inder daad geen „werkloosheid", daar heerscht slechts armoede, gebrek en ontbering. Dank zij het onvermoeide streven onzer technici naar hooger en beter, dank zij de voortdurende uitvindingen en ontdekkin- j gen op het gebied der natuurkundige en chemische wetenschappen, zijn er tal van nieuwe bronnen van bestaan geschapen die niet alleen aan honderdduizenden en nog eens honderdduizenden werk hebben gegeven, doch die tevens het gemiddelde welvaartspeil, vooral van de arbeidsklasse tot een hoogte hebben opgevoerd, waar over men vroeger niet heeft durven droo- men. En dat alles kon gepaard gaan met een geleidelijke verkorting van den ar beidstijd, met een voortdurende verbete ring van de rechtspositie van den arbei der, waardoor, in tegenstelling met vroe ger den z.g. ouden tijd tegenwoor dig ook op den arbeider 't begrip mensch toepasselijk is geworden. Dit is te danken aan het feit, dat de technici rusteloos hebben doorgewerkt aan vernieuwingen en verbeteringen; dat zij, gedwongen door den catagoriscben im peratief, nimmer neen hebben, gezegd, doch steeds het beste wat in hen was ge geven hebben om nieuwe 'bronnen van be staan aan te boren en nieuwe mogelijkhe den voor arbeid en welvaart te scheppen. Wanneer dan de menschheid door ge brekkige economische organisatie of door tegenstellingen en onverdraagzaamheid van rassen en volken eens niet in staat is deze technische ontwikkeling bij te hou den, waardoor tijdelijk voor een aantal hunner geen gelegenheid kan worden ge vonden om aan het economische produc tieproces deel te nemen, mag men dan, zoo vraag ik, der techniek het verwijt voor de voeten werpen, dat zij het is, die voor het grootste deel deze ramp heeft veroor zaakt. Is dat billijk? Vergeet men dan, verblind door den betrekkelijken nood der werkloazen, die men om zich heen ziet, niet de geweldige zegeningen, die deze techniek aan de wereld heeft gebracht en die ons zelf nog in staat stellen om door middel van steunuitkeeringen, de werk- loozen althans een redelijk menschwaar- dig bestaan te waarborgen". door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) 93.) „Als God je een vaster karakter heeft gegeven dan aan anderen," zei hij, „meer verstand, meer beslistheid, dan wil Hij zeker, dat je van. die gaven gebruik zult maken niet om je eigen geluk en ver- eerlijking te zoeken, niet om je eigen wil •0 zoeken, maar om je te onderwerpen en met te meer geestkracht en beslist- eiu te werken voor Hem en anderen. e moet altijd trachten hen, die bene- en .J® gesteld, te leiden. Het is een ri rïv Positie, die groote verantwoor- e ijkneid met zich brengt. Maar die ver- n woordelijkheid kun je niet van je af- s ruiven, maar je kunt steunen op den aeer en dan weet je, dat Hij je kracht zal gen6" 0m ZS^ D0® zwaar(ier lasten te dra- rl»^7Ze iraa<^ kb" Maude in goede aar- «L de er niets uit> dat ze niet al j ,s Wl®i- Maar het gal beteekenis en in v, aan .r Seheele leven en hielp haar tranritfi Possen om God ernstig en toe- te dienen. Vaak zei ze tegen Nan- De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de greneeskrachl van extracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel! De genezende, hoeststillende, siijmopiossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumoni nog sterker, nog sneller, nög krachtiger en nög doeltreiienderl Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking legem hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaacrde priizeT ójn thans: 90 ct. F 1.50 F' 2.40 F 4.20 3 dager. 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn oij voortgezet gebruik voord ^e.iger! Het einde der vorige week om daar mee dezen keer maar eens te beginnen bracht schrik en ontsteltenis door de aardbeving, een verschijnsel dat wij niet gewoon zijn in onze lage landen waar t'e nemen. Gelukkig bleven we bewaard voor een ernstige ramp. Toch is het weer opnieuw gebleken en gevoeld, óók door I hen, die anders met God geen rekening houden, hoe klein en nietig de anders van j zichzelf zoo hoog denkende mensch is, als i de Almachtige de krachten der natuur in i beweging brengt. Dat wij dien God in kinderlijke gehoor zaamheid hebben te dienen, wordt door velen niet erkend. Het was daarom goed, dat de voorzitter van het Prov. Comité van A. R. Kiesvereenigingen in Zeeland, dat Dinsdag te Goes vergaderde, vollen nadruk legde óp de leidingen Gods in den tegenwoordigen tijd en wees op den rijken zegen, die er in dit dienen van God is ge legen. Ook de spreker, de heer Mr G. A. Diepenhorst, heeft krachtig opgewekt om op het politiek terrein voor de eere Gods op t'e komen. D'eze vergadering was niet de eenige, die te Goes is gehouden. Duizenden zijn in deze week naar het hart of het cen trum van Zeeland (zooals het een en an dermaal in vergadering en aan maaltij den is genoemd) getrokken om er een landbouwhojeehkomst of -tentoonstelling bij te wonen. Goes stond wel bijzonder in het teeken van den landbouw, een van de hoofdbronnen van der Zeeuwen bestaan. De Tweede Kamer is wel bijna aan baar zomer-reces toe, maar ze moest deze week toch nog regelmatig vergaderen, om enkele belangrijke wetsontwerpen af te doen, zooals dat inz-ake de electric! teits- voorziening. Ook de Omzetbelasting werd herzien, teneinde den fiscus weer wat- meer op te brengen. 'Daarbij is het gelukt het fruit vrijgesteld te krijgen, waarmee een lang gekoesterde wensch der fruit telers in vervulling is gegaan. De rijksmiddelen hadden in Mei een goede maand. Ze brachten 6.4 miljoen meer op dan in Mei 1937, waarmee de achterstand met de raming op 0.9 mil joen na is ingehaald. Dat geeft weer wat moed! In Duitschland bekommert men zich weinig om zijn financieele verplich tingen. Nu weer heeft een Duitsch minis ter laten weten, dat de regeering er niet aan denkt de schulden, die Oostenrijk had, over te nemen. De lusten wil men graag (daarbij vraagt men niet aan welk systeem men die te danken heeft), maar de lasten, ho maar! Op die wijze leeft men gemakkelijk, maar de moraal, waarvan men uitgaat, is wel héél bedenkelijk. In China staat men voor een ongekend ernstige ramp. De reusachtige Gele Ri vier is door de dijken heen gebarsten. Wiens schuld dat ia, is niet met zeker heid te zeggen. Jepannc?3 Ohin®e?en beschuldigen elkaar over en. weer. De Japansche legerleiding beschuldigt er de Chineesche legerleiding van, dat zij de dijken op bepaalde punten heeft door stoken; de Chineezen hunnerzijds beweren dat de Japanners met' hun geschut in de dijken gaten hebben geschoten- Maar de gevolgen zullen vreselijk zijn! Het is niet de eerste keer in -de geschie denis der volken, dat het- water op een kritiek oogenblik in een oorlog de kansen deed keeren. Onze vaderlandsche geschie denis kent daarvan sprekende voorheel den. Onze voorvaderen, echte waterrotten, waren er ook niet afkeerig van, om den vijand in het water te zetten. Maar in China zal het water vriend en vijand treffen. Honderden, duizenden zul len verdrinken of al hun bezittingen ver liezen. De kracht van het Japansohe offensief is nu gebroken. Tengevolge van de overstroomingen is thans naar het schijnt het plan der Ja panners voor het oogenblik mislukt. Dé modderpoel waarin het gevechtsterrein is veranderd, maakt voorloopig militaire operaties onmogelijk. Een kleine advertentie In de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. In tegenwoordigheid van de Koninklijke Familie is Donderdag op het Emmaplein te Amsterdam het Koningin Emma-monument ont huld. Tijdens de rede van den heer J. ter Haar Jr. Rechts: de Koninklijke Familie. voor nie, dat ze God zeer dankbaar was, dat Hij' haar een vriend en leermeester had gegeven als mijnheer Easton, die haar in een zoo belangrijk keerpunt in haar leven leiding en raad kon geven. Ze mocht echter niet zoo heel lang van zijn gezelschap en hulp profiteeren. Vroe ger waren zijn bezoeken gemeenlijk van langeren duur geweest, dan bleef hij vaak, twee, drie maanden. Ditmaal verliet hij hen na drie weken reeds en alle smeek beden konden hem niet overhalen, om zijn ver'.rek wat uit te stellen, of tenminste een datum van terugkeer vast te stellen. Vooral Maude had sterk aangedrongen. En toen al haar vragen en aandringen niet hielp, verzocht ze hern, dan terwille van haar te blijven, daar ze zijn raad en bij stand zoo dringend behoefde. Ze waren alleen, toen ze dit argument aanvoerde. Hij keek haar aan met een uitdrukking in zijn oogen, zoo ongelukkig en zenuw achtig, dat ze er van terugdeinsde. „Als ik meende, dat ik je werkelijk goed deed, door langer te blfpven," zei hij op zachten zenuwachtigen toon, „zou ik alles kunnen doen, mijn gemoedsrust in de waagschaal stellen...." Hij zweeg plotseling, wendde zich van haar af, kwam weer terug en haar hand nemend, zei hij wat kalmer: „Maude, je weet, hoe graag ik alles, wat in mijn macht staat, voor je zou doen. Maar dit kan ik niet. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, De „Middelburgsche Courant" komt in een tweetal artikelen terug op mijn brie ven van 3 en 2 weken geleden. In het eer ste artikel concludeert de redactie: wij worden het toch niet eens, want hier staat het rechtzinnig standpunt tegen over het vrijzinnige. Maar er moet ons nog iets anders van het hart. En dan volgt: „nu zouden wij evenwel „Stentor's" aandacht eens willen vragen voor den 30en Zondag, de 80e vraag van dien H.C., luidende als volgt: „Wat is het onder scheid tusschen het Avondmaal des Hee- ren en de Paapsche Mis?" Het antwoord op die vraag zet dit on derscheid, zooals „Stentor" zeker wel weet, op theologische gronden uiteen, en de Catechismus concludeert dan,en alzoo is de Mis in den grond anders niet, dan een verloochening der eenige offe rande en des lijdens van Jezus Christus, en een vervloekte afgo- d e r ij." Nu zouden wij' „Stentor" en zijn geest- Laat me nu gaan en als ik kan zal ik je mettertijd weerzien. Intusschen weet je, tot wien je je moet wenden om raad en bemoediging en je weet, dat ik voort durend zal bidden voor jou en de uwen." En ze voelde, dat ze geen woord meer kon zeggen. Geen woord tegen hem, noch tegen iemand anders. Zelfs niet tegen Nannie kon ze spreken over zijn afscheid, over de reden, die ze vermoedde, die er voor was. Ze dacht er zelfs niet graag aan. Dat een man als hij de rijke schat zijner liefde zou geven aan een meisje, als zijl en zou geven zonder dat ze be antwoord werd. Daar stak de angel. Ze had zoo'n diepe eerbied voor hem, ze mocht hem zoo graag, dat ze boos was op zich zelf, over het vermoeden, dat hij voor haar diepere gevoelens zou kunnen zijn gaan koesteren, die zij' onmogelijk be antwoorden kon. Alleen de gedachte al was haar pijnlijk en ze was blij het te vergeten door vol ijver te -doen, wat hij haar graag zou zien doen. En ze legde zich tenslotte met zooveel ijver op haar nieuwe plichten toe, dat zelfs de tijd ging ontbreken, om even druk met Nannie om te gaan als voorheen. En van de enkele bezoeken genoten de meisjes veel meer, dan toen Maude steeds haar eigen wil doorzette, zonder acht te slaan op de wenschen en verlangens van anderen. Maude legde er zich niet altijd verwanten van „De Zeeuw" dit eens wil len vragen: hoe kunt gij' vrijzinnig-gods dienstige protestanten, die in de politiek liberaal of vrijzinnig-democraat of so ciaal-democraat of beelemaal niets zijn, als „linksche heidenen" en Belialskinde- ren van u afstooten, daarentegen aller- broederlijkst in gemeentelijke, provinciale en nationale collegiën innig tezamen werken met degenen, die, naar de bewoor dingen van uw Heidelbergschen Catechis mus, dagelijks in het opdragen der „Paapsche Mis" „vervloekte afgoderijl" bedrijven." Dat is dus een nieuwe kwestie. Al lezende dacht iik, de Redactie van de Middelburgsche Courant is bezig een studie te maken van de Heidelbergsche Catechismus. Wellicht doet hij dat zonder toelichting. Nu, ik kan hem een pracht van toelichting aanbevelen, n.l. „E Voto Dordraceno" van Dr A. Kuyper. Over vraag 80 is deze buitengewoon duidelijk. Zie Deel III, blz. 174209 (3e druk). Daar zijln voor mij1 twee bezwaren om op deze nieuwe vraag in te gaan. Laat ik even mijn positie als weke- lij'ksche briefschrijver mogen bepalen. Die is deze, dat, ik als doodgewoon lezer, op Zaterdagavond een doodgewoon babbeltje hou. En dan nog beperkt tot Middelburg sche aangelegenheden. Bij uitzondering leidt het dan eens tot een uitstapje, zooals nu met de film „Grazige Weiden". Deze vraag is er een van algemeen po- litieken aard en is er in de eerste plaats een voor het redactioneel gedeelte. Mijn tweede bezwaar gaat eenigszins dieper. De vraagsteller zou toch eerst het Cal vinistisch standpunt over vraag en ant- Uw huid of voeten stukgeloop en? Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct. even gewillig bij neer en vaak mopperde ze, dat ze haar vriendin zoo weinig zag. Maar haar boosheid en gemopper waren meer voorgewend dan diep gemeend en zooals ze op zekeren dag eerlijk aan tante Ailie bekende, ze begon zoo langzamer hand te leeren, dat het steeds toegeven aan eigen wenschen en verlangens niet gelukkig maakt. „En al evenmin is men gelukkig", zei ze „als men geheel vrij is van zorgen en last. Ik heb tenminste nog nooit zooveel zorgen gekend als tegenwoordig en toch heb ik me nog nooit zoo gelukkig ge voeld." „Heel waar", zei tante Ailie. „Het ge luk ligt dieper, dan dat het door zulke dingen beroerd zou kunnen worden." „Ik had het al eerder kunnen weten", vervolgde Maude; „want Nannie is toch een van de gelukkigste wezentjes, die ik ooit gezien heb en toch kennen weinig meisjes van haar leeftijd meer zorgen en lasten dan zij ze kent de zorgen van een dochter, een zuster, een huishoudster en niet te vergeten van een zuster der armen." „En zoolang als ze er zich mee tot den Heer kan wenden, zullen ze haar innerlijk geluk nimmer in den weg staan. Zie je dat in?" „Ja, tante Ailie", antwoordde ze; „ik zie het aan haar. Ik heb het zelf onder vonden. Ofschoon ik eigenlijk niet zoo veel over mijn zorgen moest spreken. Mijn leven is er zoowat heelemaal vrij van. Het is meer, dat me nieuwe plichten zijn opgelegd, dan dat ik door zorgen geplaagd word. Behalve dan een, of eigenlijk", voegde ze er nadenkend aan toe, „twee groote, ken ik ze niet." HOOFDSTUK XVII. Een moeilijke positie. En zoo eindigde het oude jaar en een nieuw begon. Toen Angus zijn balans^ opmaakte, bemerkte hij, dat hij een voor- deeliger jaar achter den rug had, dan hij gedacht had. En al was de winst nog niet groot genoeg om er vast op te reke nen, dat er het volgend jaar een eind aan zijn proeftijd zou komen, ze was niet zoo klein om de mogelijkheid uit te slui ten, dat de door zijn oom vastgestelde termijn om geldelijke redenen zou moe ten verlengd worden. Hij mocht de toe komst rooskleurig inzien en met frisschen moed wierp hij zich op zijn werk en be gon uitvoering te geven aan de plannen, die hij ontworpen had, om alles voor de ontvangst van zijn vrouw in orde te hebben. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5