Iedere week nieuwe Kappen Stand der Landbouwgewassen. Middelburgsche Industrie- en Huishoudschool Chr. School, Westwal 34", GOES. Blijft Gij Uw geheele leven op de schoolbanken? SPELDJESDAG Heeft U aan slechte zaken 't land. Plaats uw annonce in deze krant. FORD 0MRUILM0T0REN en ONDERDEELEN Het Opticienswetje. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Politieberichten Telegrammen. Afloop Verkoopinp en Aanbestedingen Burgerlijke Stand. Marktberichten VAN DER HELL - GOES HET BOEK VOOR MOEDER Molenwater 125. Aangifte van leerlingen voor: Vereen. Uit het Volk-Voor het Volk - Middelburg. 2e uitvoering der OperetteGoudhaartje en De Troubadour, linguaphone, amsterdam, spui 25l, telefoon 31749. De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in Zeeland op Donderdag 23 Juni a.s. ZAL NIET DOORGAAN. „VALKENHEIDE" Jongens Opvoedingsgesticht. te "B-gravenpolder, elle- woutsdijk en krabbendijke. Woensdag 22 Juni. Geef mild. geven U een besparing van 40 tot 70% op den nieuwen prijs. m. de dreu Co's automobielhandel garage onderneming n.v. goes tel. 167, middelburg tel. 546, vlissingen tel. 178. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mel. JOHANNA MEEUWSE, Wed. van C. Abrahamse, in den ouderdom van ruim 76 jaar. Namens de Familie: Fam. MEEUWSE. Fam. ABRAHAMSE. Ovezand, 17 Juni 1938. (ook voor Gas) Lange Vorststraat 41, Tel. 489 Hiermede betuigen wij onzen har- teliiken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Be huwd- en Grootvader J. POLDERMAN. Inzonderheid aan Dr Simons en Zuster Beverwijk voor de liefde volle verpleging. Wed. L. POLDERMAN— LAMPERT. Nieuwe Vlissingscheweg E 349. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden na het over lijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer C. D. KRIEKAARD, betuigen wij u onzen hartelijken dank. Uit aller naam: Wed. J. KRIEKAARD— VAN WILLEGEN. I Goes, 18 Juni 1938. Babyverzorging Kleuteropvoe- ding Brieven schrijven Cade- autjes Verhouding Moeder en i Vader Keuken Linnenkast Verstelwerk Vlekken Opvoe ding van opgroeiende en volwassen kinderen Huispersoneel We derzij dsche familie Buren Ontspanning en ontwikkeling Organisatie van de Huishouding Woninginrichting Roeping in het gezin Weduwe Waren kennis Voeding Tafeldekken Huiselijke zorgen Moeder in de geschiedenis Oude dag Waschbehandeling Huishoudgeld Schoonmaak Verhuizing Godsdienstig leven Kleeding Kapsel Ontvangen van gasten Enz., enz., enz. Dit alles wordf behandeld in „Het Boek voor Moeder". Verschijnt dezer dagen. Bestel het bij Uw Boekhandelaar. Na 15 Juli wordt de prijs verhoogd. Voor de op 2 en 10 Juni j.l. be toonde belangstelling betuigt onder- geteekende, mede namens zijn fa milie, hartelijk dank. P. BAURDOUX. j N.- en St.-Joosland, Juni 1938. Door ALLE Boekhandelaren worden ADVERTENTIËN en ABONNEMENTEN voor ons blad aangenomen De 2-jarige vooropleiding (gevolgd door 2-jarlge opleiding tot hulsnaaister of door 3-Jarlge opleiding tot costuumnaaister). De 2-|arige opleiding voor hulp In de huishouding (na 2 jaar ULO.) De 2-Jarige opleiding voor huishoudkundige voor meisjes met U. L. O.-diploma of overgangsbewljs 3e naar de 4e klasse H. B. S. of Gymnasium (alleen bij voldoende deelname; 16). Diverse halfjaarlijksche Middag- en Avondcursussen. Spreekuren van de Directrice: Dinsdags 7—8 en Donderdags 24 uur. De Directrice M. J. H. BOMER. Hoofd: A. A. NEDERHAND. door de Volkszangschool, onder leiding van den heer A. BOSDIJK, op zaterdag 25 JUNI a.s., des avonds 8 uur, Concert- en Gehoorzaal. Plaatsbespreking Vrijdag 24 Juni, nam. 2.304.30 a. d. Concertzaal. Kaarten vanaf heden verkrijgbaar bij de Boekhandels en aan de Concertzaal. Dan hebt U er voldoende aan, wanneer U een vreemde taal kunt lezen en schrijven; wilt U vooruit komen in de wereld, dan is het noodig, dat U de talen spreekt en verstaat, zooals ze gesproken worden in het land zelf. Om naar het buitenland te gaan ontbreekt U den tijd, laat daarom het buitenland bij U komen en volgt een Linguaphone- cursus. De Linguaphone leert U met behulp van een gramofoon, in enkele maanden, een vreemde taal onberispelijk spreken en vlug ver staan. Gramofoons beschikbaar. Desgewenscht kunt een cursus huren voor ƒ5,50 per maand. Vraagt inlichtingen of demonstratie bij U thuis (door het geheele land) zonder verplichting. Aangifte van leerlingen voor de Ie klas, die met 1 September a.s. begint, liefst op Woensdag 22 Juni a. s., 's avonds van 7 la tot 8 Va uur, in de school. Leerlingen, die vóór 1 Oct. 6 jaar worden, kunnen toegelaten worden, HET BESTUUR. Algemeene Vergadering der z.h.d.i. op Woensdag 22 Juni a.s., 2 uur n.m., in het gebouw der C.J.M.V., Singelstraat, Middelburg. Om 2.45 uur: inleiding van Ds H. J. DIJCKMEESTER, pred.-directeur v. h. Diaconessenhuis „Bronovo" te 's-Gravenhage. Onderwerp: „Groots lijnen in Fliedner's Levenswerk". Aide belangstellenden hartelijk welkom. HET BESTUUR. Mevr. LA-FONTIJNDE RIDDER, Tilburgscheweg 1, Breda, vraagt per 1 Juli a.s. voor haar klein gezin een nette dienstbode voor dag en nacht. Goed kunnende wer ken en uitstekend koken. Wasch buitenshuis. Loon ƒ25 per maand. Vele Ford-onderdeelen passen ook op andere wagens, zijn minstens zoo goed van kwaliteit, kosten alleen veel minder en zijn uit voor raad leverbaar. Ook al bent U geen Fordbezitter, toch kunt U profiteeren van de goedkoope ford-onderdeelen. gewezen drie candidaten, met één candi- daat wordt het examen voortgezet. Geslaagd voor de akte L. O. te Moer dijk (R. K. Kweekschool voor onderwijze ressen) de dames A. Fransen te Kwaden- damme en N. Pieters tie Kloetinge. Onderzoek der oogen door opticiens? De Tweede Kamer heeft zich gisteren bezig gehouden met het wetsontwerp tot aanvulling van art. 1 der wet van 1 Juni 1865, regelende de uitoefening der genees kunst. Dit wetsontwerp bekend als „Opti cienswetje" bedoelt de grenzen aan te ge ven van de toegelaten activiteit van op ticiens, masseurs en heilgymnasten. Het gaat hier om de vraag of met de bepalingen der wet regelende de uitoefe ning der geneeskunst vereenigbaar is, dat de opticien niet alleen brillen vervaardigt en verkoopt, doch ook de oogen onder zoekt met meter of spiegel? De Hooge Raad heeft deze practijk niet strafbaar geacht en daarmee heeft de refractometer zijn intrede in tal van opticiensbedrijven gedaan. Zelfs werd, soms per adverten tie, gratis oogonderzoek aangeboden door opticiens. Aan deze practijken bedoelt dit ontwerp een einde te maken. Het werd na eenige discussie aange nomen met 63 tegen 9 stemmen. Tegen stemden 2 N.&.B.ers, de Staatk. Geref. en de anti-revolutionaire leden Zijlstra, Van D'ijken, Algera, Botterweg en van den Heuvel. Tragisch ongeluk te Amsterdam. Twee meisjes gedood. Een tragisch ongeluk, waardoor het gezin van het echtpaar A. Middendorp wonende Ortheliusstraat 231 huis te Am sterdam, zwaar is getroffen, gebeurde gisteravond te ruim acht uur. Vallend gesteente uit den gevel kwam Tirjj op 'wee m«sjes, de 4-jarige Goba Middendorp en haar 3-jarig zusje Tilly. eer wwaar gewond werden beide meisjes opgenomen en kort nadat zij in het Wil- .inagasthuis waren gebracht, zijn zij overleden. Drie kinderen uit dit gezin, dat elf kin aeren telt, speelden op het trottoir, voor zy naar bed zouden worden gebracht. ben bewoonster van een der bovenhui zen kwam tegen zwart over acht thuis. et een forsohen klap sloeg zij de huis- oeur naalst die van de familie Midden- °rp, achter zich dicht. Door de trilling ie een groote hardsteenen plaat, tus sen de huisdeur van den heer Midden- r? ,en die van het buurhuis los en viel maiJ16 voorover. De twee kleine hm, en Tillywerden door het r®* en zwaarste stuk getroffen. Bei- ue anderen waren zeer zwaar gewond, nona er<ie meisje liep, luid om hulp roe- bi en hevig geschrokken de woning Van6V^ r ou(Ters te waarschuwen. n A kanten schoten voorbijgangers ner, v p te bieden aan de beide klei- m roerloos op het trottoir lagen. D no hmderen werden door den G. G. Hplan'ï'ui Wühelminagaathuis gebracht. stif/ a i n verwondingen zoo ern- Ker'ton ••!r, geen ho°P °P herstel was. Dn w er everleden zij beiden, narlot'h? .10. en brandweer stelden direct rnn m ^eide slachtoffers vervoerd wa- Idai v™ 011j ™ek in. Het stuk hardsteen 50 cm h K gevalIen was 2 m hoog, bovenkanf,d en pl% 10 cm dik. Aan den half m ,i hggen, half op de deurposten, P de hardsteenen plaat, twee zware hardsteenen nokken. De bevestiging in den gevel van deze „versieringen", even als die van de plaat, bleek slechts zeer oppervlakkig en hoogst onvoldoende te zijn. Ook bij de andere perceelen van dit blok buizen, dat toebehoort aan een bouw vereniging, stelde de brandweer een on derzoek in. Groote graandiefstal- le|n ontdekt. De gemeentepolitie van Alphen aan den Rijn is er in geslaagd de daders te ontmaskeren van belangrijke diefstallen van granen, welke reeds sinds 1921 moeten zijn gepleegd. Eenige leden van bet personeel van een beurtvaartbe- drijf aldaar, die inmiddels zijn ontslagen, hebben zich daaraan schuldig gemaakt. De daders, twee schippers en hun beide knechts, hebben gedurende al die jaren kans gezien om van de ladingen graan, die zij van de importeurs en groothande laren te Rotterdam naar verschillende kleinhandelaren in de Rijnstreek vervoer den, groote hoeveelheden te ontvreemden. Als vaststaand mag wel worden aange nomen, dat daardoor honderdduizenden kilo's de plaats van bestemming niet heb ben bereikt. Daar door de betrokken ban delaren de ladingen niet werden nagewo gen, kon bet jaren duren vóór de diefstal len eindelijk aan het licht kwamen. Ano nieme brieven, welke de gedupeerden den laatsten tijd ontvingen, hebben tot de ont dekking geleid. De twee schippers, zekere A. B. en M. H. en de twee dekknechts J. van L. en J. O., allen uit Alphen, zijn ge arresteerd. Ze hebben bekend zich aan de diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Ben groot aantal helers in verschillende plaatsen in de Rijnstreek is erbij betrok ken. De waarde van de gestolen granen loopt in de duizenden guldens. Onder omvallenden steen gedood. Gistermiddag was de 48-jarige J. P. Genze te Maastricht in den kelder van zijn woning bezig met bet zagen van triplexplaten, toen een groot stuk hard steen, dat met den smallen kant op den grond stond, omviel. De steen trof den man zoo ongelukkig, dat zijlu achterhoofd werd verbrijzeld en de dood vrijwel on middellijk intrad. Voor de meeste akkerbouwgewassen beter dan gemiddeld in de laatste tien jaren. In de Staatscourant van Vrijdagavond is opgenomen bet overzicht van den stand der landbouwgewassen op 13 Juni 1938. De gunstige weersomstandigheden-in Maart bevorderden een vroegtijdige ont wikkeling, welke evenwel door het daarna volgende droge en koude voorjaarsweer tijdelijk geremd werd. Begin Juni veran derde de weersgesteldheid echter zooda nig, dat een snelle groei kon plaats heb ben, waardoor de stand der meeste akker bouwgewassen op 13 Juni beter was dan gemiddeld' in de laatste 10 jaren. De wintertarwe vertoont over het algemeen een goeden stand. Alleen in de Joncquois-tarwe komt zeer 5 veel roest voor, speciaal op de perceelen, welke vroeg zijn bezaaid. Ook de stand van de zomertarwe is goed. De rogge staat er eveneens goed voor, in het Zuiden zelfs goed tot zeer goed. De stand van wintergerst kan normaal worden genoemd, die van zo- mergerst is zeker iets boven normaal. De stand van de haver is goed tot zeer goed. De stand der veldboonen is normaal die der erwten in het algemeen beter dan in vele andere jaren, om dezen tijd. Dit laatste gewas vertoont een bijlzon der mooie kleur en rijken bloei. Voor de stamboonenisde Meimaand te koud geweest, waardoor vele boonen geel boven den grond kwamen. De stand van bet vlas is normaal, hoewel in bet Zuiden des lands aantas ting door thrips („kwade koppen") en aardvlooien optrad en nachtvorst schade aanrichtte, waardoor verschillende per ceelen omgeploegd moesten worden. Hbt koolzaad vertoont een goeden tot zeer goeden stand, evenals het k a- nariezaad, terwijl de stand van blauwmaanzaad en mosterd zaad goed is en die van k a r w ij- nor maal. De karwij is door de droogte zeer kort gebleven. De con-sumpti e-a ardap pe len hadden veel van de nachtvorsten en den sterken wind te verduren, zoodat het gewas hier en daar onregelmatig was. De groei is echter thans uitstekend, zoodat de stand met goed kan worden aange duid. De vroege aardappelen leden in sterkere mate van de ongunstige weersomstandigheden dan de late. De suikerbieten leden aanvan kelijk ook van de koude en groeiden langzaam en iets onregelmatig. De groei is nu uitstekend en de stand goed. De uien hebben hier en daar wat te lijden van aanvreting en kroeftziekte; de stand is vrij goed tot goed. Het grasland onderging de na- deelige invloeden van droogte en koude, waardoor de opbrengst van de eerste sne de hooi en kuilgras zeer middelmatig was. Door het gunstige weer van de laatste 2 weken trad overal herstel in, hoewel de schade niet kon worden goedgemaakt, in het bijzonder niet in het hooiland. Chr. Lagere Land- en Tuinbouwscholen. D'oor het Hoofdbestuur van den Chr. Boeren- en Tuindersbond werd van den Minister van Economische Zaken bericut ontvangen, dat Rijkssubsidie zal worden toegekend voor de stichting van een twee tal Chr. Lagere Landbouwscholen te Sneek en te Gouda. Reeds eerder werden gelden toegezegd voor een Chr. Lagere Tuinbouwschool te Naaldwijk. N.- en SI. Joosland. Gisteren werd al hier een geitenkeuring gehouden. Aan gevoerd waren 32 dieren. Lammeren 11 stuks. Ie prijs Jan Moens; 2e pr. Jan Poppe Az.; 3e pr. A. Beekman; 4e pr. J. Poppe Jz.; 5e pr. P. van Eenen- naam. Eenjarige dieren, lOstuks: le pr. J. Poppe Az.; 2e pr. J. van Eenennaam; 3e pr. P. Poppe Jz.; 4e pr. J. Poppe Wz.; 5e pr. P. van Eenennaam. Tweejarige die ren, 3 stuks: le pr. J. Poppe Jz.; 2e pr. J. van Eenennaam. Oudere geiten, 3 stuks: le pr. H. Hoebeeke; 2e pr. P. Poppe Jz. Stamboekgeiten, 5 stuks: le pr. J. Poppe Az.; 2e pr. J. Poppe Az.; 3e pr. P. Poppe Jz. 3 geiten werden opgenomen in het Provinciaal Stamboek n.l. één van J. v. Eenennaam, H. Hoebeeke en J. Poppe Jz. In het jongveeregister werden 6 geiten ingeschreven, terwijl enkele geiten wer den aanbevolen voor de fokkerij. Waarschuwing tegen Kolonisatie-Unie. Namens de, Ministers van Sociale Za ken en Justitie wordt een ieder gewaar schuwd voor de actie van -de stichting „De Kolonisatie-Unie", gevestigd te 's-Gravenhage, Schenkkade 313. Het is gebleken, dat deze onderneming, die beoogt het particuliere initiatief op emigratie- en kolonisatiegebied te stimu- leeren, op zeer lichtvaardige wijze propa ganda tracht te maken voor vestiging van Nederlanders met hun gezinnen in onze overzeesche gewesten, terwijl de 'hiervoor vereischte deskundigheid en financieele middelen geheel ontbreken. Voorts zijn namen van bekende per sonen zonder hun toestemming vermeiïd in van de stichting uitgaande publicaties. Zij, die met de Kolonisatie-Unie in rela tie willen treden, worden aangeraden zich vooraf in verbinding te stellen met het Departement ivan Sociale Zaken, afdee- ling Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling, Bezuidenhout, 's-Gra venhage. De Karimata werkt weer. TERSCHELLING. Nadat de Karimata gisteren boven bet wrak van de Lutine is gebracht, zijn vanmorgen de baggerwerk- zaamheden hervat. Meisje door auto gegrepen en gedood. BAITEM. Toen gisteravond het dienst meisje H. B. zich per autobus naar huis wilde begeven en bij haar woning uit de bus stapte, liep zij om- de bus heen en werd door een passeerende auto gegrepen. Vannacht is zij aan de bekomen verwon dingen bezweken. Wemeldinge. Gisteravond werden ten overstaan van Notaris J. C. Kram alhier de kersen, wassende in verscheidene boomgaarden in do herberg van Mej. A. Korstanje, publiek verkocht. In totaal werden elf perceelen geveild, waarvan er negen werden verkocht met een totale opbrengst van f 1136, plus de gewone onkosten. 'Het gewas valt in verband met bet zeer ongunstige voorjaar erg tegen. Deze op brengst beteekent slechts een derde van de gewone veiling. MIDDELBURG. Bevallen: C. Adriaan- se geb. Louwerse, z. Overleden: A. den Boer, z., 3 mnd.: J. H. Goossens, geh. met H. v. Beek, 68 j. Getrouwd: C. Zwigtman, 39 j. en E. G Koole, 27 j.; H. Kampman, 26 j. en J. C. Polderman, 25 j. (M. C.) Van 814 Juni. SOEBURG. Bevallen: M. Louws geb. Stampfer, d.; S. M. Joziasse geb. van Oos ten, z.; C. J. Vreeke geb. Jacobse, z.; M. Kasse geb. Koole, z. Overleden: P. D'orleijn, 89 j. (Nbld.) MIDDELBURG, 18 Juni 1938. Aardbei en 30-46, Tomaten 22-25, Roode bessen 70, Pruimen 26-27, Frankenthalers 57-61, alles per kg. Perziken 4-8 per stuk. Exportveiling kruisbessen 16,90-17,40. MIDDELBURG, 17 Juni. Groentenvei- ling. Aardappels: Poters 1.281.31 per 25 kg.; Methlothiams groote 11.5015.30; Drielingen 9.8014.20; Kriel 6.4011.60; Bonken 12.30, alles per 10O kg. Groenten: 612, Postelein 212, Mos- krul 23, Zuring 23, Wagenaarsboo- nen 4054, Suikerboonen 2122, Stok- snijboonen 40, Stamsnijboonen 3339, Stamprincessenboonen 4750, Tuinboo- nen 612, Doppers 1422, Peulen 19 27, Andijvie 79, Kaspeen 79, alles per kg.; Peen 410.5, Kroten 3.56, Sla- uien 15, Selderie 13.5, Rabarber 1 2, alles per bos; Bloemkool 212, Andij vie 22.5, Kropsla 0.51, Komkommers 26 ct., alles per stuk; Peterselie 39, Kunne 68, Kervel 67 ct., alles per chip. Bloemen: Rozen 10, Lathyrus 25, An jers 0.52, Pyrethiums 1.5-2, Pioenen 5, Duizendschoon 34 ct., alles per bos; Bolbegonia's 2630, Pioenen 1315 ct. per 10 stuks. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Vrijdag 17 Juni 1938. Groote veiling. Kruisbessen 17.50 17.80 per 100 kg. Fruit: Aardbeien 1633 per 100 kg.; Perziken 4.50 per 100 stuks. Groenten: Dubb. Princesseboonen 401 46, Wagenaarsboonen 39, Stoksnijboonen 4(>42, Doperwten 1218, Peulen 10 16, Tuinboonen 9.5011, Postelein 712, Groene Savoyekool 5, Tomaten 1429, Nieuwe Aardappelen 1518, id. Drielin gen 9.50114, id. Kriel 79, Oude Aard appelen 6.6010.75, alles per 100 kg.; Bloemkool 210, Komkommers 3.501 6.50, Kropsla 0.501.80, Andijvie 4 4.20, Tomatenplanten 11.50, alles per 100 stuks; Wortelen 3.5010, Rabarber 24.50, Kroten 78.50, Sjalotten 2.50, Selderij 1.202.10, Peterselie 0.851, al les per 100 bos. Bloemen: Bolbegonia's 48 per 100 pot; Zaaibegonia's 1.504 per 100 stuks; Anjelieren 1.50, Korenbloemen 3 per 100 bos. KAPELLE, 17 Juni 1938. Veiling van 16 Juni 1938. Groote vei ling van vm. 10 uur: Kruisbessen 16,70- 17,30 per 100 kg. Kleine veiling van 1 uur n.m.: Aard beien 10-30 per kg. Veiling van 17 Juni 1938. Grote veiling van 10 uur vm.: Kruisbessen 17,20-17,70 per 100 kg. Kleine veiling van 1 uur n.m.: Aard- bleien 15-33, vroege Kersen 13-20, Early Rivers 45-47, Groene boonen 41, Doperw ten 14, Kastomaten 20-29, Vroege aard appelen 14-20, Tuinboonen 8.5, alles p. kg. Komkommers 4-6.5, Bloemkool 6-10, beide per stuk. Bospeen 7-8.5, Kroten 8, beide per bos. Natuursla 50, per 100 stuks. Bolbegonia's 3 per pot. Kasperziken 4.5-7.5 per stuk. KRABBENDIJKE. Veiling van 17 Juni. Aardbeien Jucunda 20.90 p 100 kg. Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 uur: 773. Licht op voor fietsen: Zondag 9 u. 54 min. Maandag 9 u. 54 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3