Gratis Lezen! eerste blak: Een vriend die feilen toont. Dagblad voor de Provincie Zeeland opingen en Verpachtingen ZATERDAG 18 JUNI 1938 52e JAARGANG No. 218 De Luchtbescherming. Pachtvermindering voor Oesterkweekers De overstrooming van de Gele Rivier in China. De Jodenvervolging Duitschland. in Belangrijkste Nieuws Zij, die zich thans op „DE ZEEUW" abonneeren, ontvangen de nog in Juni verschijnende nummers gratis. 30—<1.20 Gram. 1.15 Post- Voor de rijpere jeugd, 3JX) Kinderuurtje. 4 00 st en gram. 5.45 Do KRt )- 6.15 Gram. 6.20 Journal, 45 Gram. 7.00 Ber. 7,15 het Wit-Gele Kruis. 7.35 sd. 7.45 Inl. volgende uitz. acte opera „Siegfried" met muzikale oml. Oxn iserie. 10.55 Gram. 11.00 10 Filmpr. 11.2512.00 e n II. 301.5 M. YARA-Uitz. en 7.308.00 VPRO. )m 8.16 Ber. 10.00 Mor- 20 Uitz. voor Arb. in de 001.45 Gram. Om 12.15 irie „Overal veilige speel de jeugd". 2.15 Zang en n. 3.15 Sehaakn. 3.30 Re- m. 5.15 Gram. 5.40 Lit. rgel. 6.30 Gron. uitz. 7.00 Bijbelvert. 8.05 Herh. Ber. ANP, VARA-Varia. accordeonorkest, toe- Four Blue Stars". 9.15 10.30 Ber. ANP. 10.35 Sehaakn. 11.05 Souvenir- olist. 11.30'12.00 Gram. NDSENDER. 1571 M. anotrio en solisten. 8.20 nentsorkest en solisten, schrammelensemble. 12.20 en militair orkest. ig 19 Juni 1938. I. 1875 en 415,5 M. 10 NCRV, 12.15 KRO, 5.05 1,30 KRO. 9.30 Gew. muziek. 9.50 rkd. Na afl. Gew. muz. (1.00-1.20 Boekbespr.) Het oor der wereld". 2.00 2.45 Gram, 2.50 Gram. en bouwk. Missie-Actie". 3.20 O-Melod. 4,30 Ziekenhalf- 00 Gram. 5.05 Orgel. 6.00 kdienst. Na afl. Gew. muz. „De Middenstander als Ber. ANP. Meded. 8.25 RO-ork., KR'O'-Melod. en De Kon. Militaire Kapel. P. 10.40 Epiloog. 11.00— 3-lezing. II. 301,5 M. 00 VPRO, 12.00 AVRO, 012.00 AVRO. ,C0 Ber. 9.05 Tuinbouwpr. 1 Causerie „Van Staat en .0.00 Zondagsschool. 10.30 11.50 Causerie „De n de V.C.J.B." 12.00 Het week. 12.05 Filmpr. 12.30 en soliste. 1.15 Gram. 1.30 kenhalfuur. 2.30 Het Kon. nenkoor. 2.50 Gram. 3.00 ■orkest en soliste. 4.30 ,m. 6.00 Noviteiten-orkest, gram. 7.00 De Ramblers, septet en declam. 8.00 Ber. .15 Het Kovacs Lajos-ork. Radiotooneel. 9.30 Zang. „En nu.volhouden", maal. 10.40 Gram. 10.50 i Ber. ANP., hierna tot oeporkest. lNDSENDER. 1571 M. lonc. 1.15 Tijdsein. 1.26 3n solisten. ie, Kersen, Kram. Weiland en Sprink, Bat- g, Beestiaal, en inspan, v. lijk, woonhuis, Jonkers. Ijoosland, Bouwland, Bat- ledel, do Kok. lijk, Bouwland, v. Dissel. I, café-inventaris, de' Kok. Ith, Boomgaard, Villa, psen, Jonkers, plder, Woonhuis met erf v. Dissel. Ie, Woonhuis, Bouwl., Tte velde en inboedel, Blau- ;d. |SCH WEERBERICHT. |t den avond van 18 Juni: vakke tot matige N.W. tot let Z. zwakke veranderlijke zwaar bewolkt of betrok- weinig of geen regen, schijnlijk droog weer; wei- in temperatuur, hedenmiddag 3 uur: 1 ■4 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs fZ.*0 per jjwertea! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vliaslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per rege! Ingezonden «nededcelingen «0 cent per rege! Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. listermiddag 3 uur: 776. op voor fietsen |54 min. MrJ. Terpstra heeft in de verga dering van Christelijk Nationaal School onderwijs een rede gehouden, die waard ia dat daaraan bijzondere aandacht wordt geschonken. Hier was aan het woord een vriend, een trouwe vriend, die feilen ziet en die, ge roepen om te spreken, niet kan nalaten die feilen te t o o n e n. De arbeid voor de Christelijke scholen aldus de heer Terpstra dient een tweeledig karakter te dragen. Daar is allereerst de strijd naar buiten, met de tegenstanders, om het recht der vrije Christelijke school te handhaven en te verstarken. Maar daarnaast behoort er te sijn de moreele defensie voor onze scholen, de voortdurende versterking van het Christelijk onderwijs naar binnen, de nimmer aflatende zorg voor het in nerlijk zuiver houden en krachtiger maken onzer scholen zoowel wat leerplan en inrichting als wat de interne verhou dingen betreft. En nu is, naar spreker vreesde, aan dit gewichtig onderdeel van onzen arbeid in de laatste jaren te weinig aandacht ge schonken. In verband hiermede werd eerst gewe zen op de leerlingen der Christelijke scholen. Blijkens de statistische cijfers is er een betrekkelijke achteruitgang van Hervormden en Gereformeerden onder de kinderen beneden 10 jaar. In 1920 bedroeg het aantal Hervormden 38.14 pet., dat der Gereformeerden 8.8 pet., waartegen over staat een sterke vooruitgang der Roomschen, 1920: 38.28 pet. en in 1930 reeds 41.69 pet. Deze gang van zaken is óók voor het Christelijk onderwijs van groote beteeke- nis, niet alleen met het oog op practische vragen als schoolbouw, opleiding onder wijzers, enz. maar vooral ook, omdat hier blijkt van een innerlijke onder mijning van de toekomst onzer scho len. In de laatste vijf jaren is er reeds een lichte daling ingetreden in het aantal leerlingen der Christelijke lagere scholen. En dan komt daarbij nog, dat zich onder deze leerlingen een aantal 'bevinden, die, wat de overtuiging der ouders betreft, meer op de openbare school thuis beboe ren. Nu kan men van oordeel zijn, dat de Christelijke school mede een evangelisee- rende taak heeft, maar men mag toch niet de oogen sluiten voor de gevaren, die hier dreigen. In het pogen om de school zoo groot mogelijk te maken, is men in sommige plaatsen zoover gekomen dat zelfs 80 pet. der kinderen komt uit gezinnen, waar de Bijbel niet meer in eere is en waar men moeilijk kan spréken van Christelijke gezinnen. Het Christelijk be ginsel is ongetwijfeld een zoutend zout, maar dat sluit niet in, dat men zijn kin deren moet 'blootstellen aan de gevaren van een gemengde school. Gewaarschuwd werd verder tegen de gedienstigheden van de practijk om op de teldata een goed figuur te maken, in strijd met de regelen der Christelijke moraal. Voorts werd aandacht geschonken aan de interne verhoudingen hij de Christelijke scholen, aan de conse- kwenties voortvloeiend uit do leuze: „De school aan de ouders". In verband hiermede werd er aan her innerd i en in hooge mate betreurd at zoovele schoolbesturen de inning van de schoolgelden aan de gemeentebesturen nebben overgelaten. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat 90 pet. van de schoolbesturen zich van de schoolgelden niets meer aantrek ken. De gemeente stelt ze vast, aan den gemeente-ontvanger worden ze als school- belasting betaald. De heer Terpstra ziet dit als een ern stige zaak. Het gaat hier om het onge schonden bewaren van den band tusschen sohool en gezin. De ouder, die zijn kind naar de 'Christelijke school stuurt heeft niets met de gemeente te maken, al leen met het schoolbestuur. De betaling aan het schoolbestuur helpt krachtig mee om de band tusschen ouders en school sterk te houden; de betaling aan en gemeente-ontvanger dringt te sterker e gedachte in, dat de Christelijke school oor de Overheid geheel betaald en waar- o er zij reeds zooveel zeggenschap bezit, oeh eigenlijk een overheidsschool is, waaraan slechts afzonderlijke rechten zijn toegekend. Moreele defensie is daarom geboden, et veronachtzamen daarvan 'heeft Teeds gevolg gehad versterking van het heil- oos roepen om steeds meer regeling door e overheid van hetgeen in eigen kring tot oplossing gebracht moest zijn, doch bij gebreke van dien scheef groeide. Het heeft o.m. tot gevolg gehad, dat belang rijke vraagstukken als die van de scholen bonden, eigen inspectie enz. niet tot een wettelijke regeling konden komen, omdat het ons aan deinnerlijke kracht ontbrak om ze van binnen uit daarvoor rijp te maken. En niet los hiervan staat het feit, dat er, wat betreft de kweekelin- gen met akte, die men een eigen en ver antwoordelijk taak geeft, ook aan de Christelijke scholen soms toestanden voor komen, waarvoor men zich moest scha men. De heer Terpstra besloot met te zeggen, dat 61' innerlijke achteruitgang bij ons Christelijk onderwijs aanwijsbaar is. En 'hij voegde er aan toe de waarschuwing, dat de strijd voor onze scholen naar bui ten, in de toekomst slechts volgehouden zal kunnen worden als ons Christelijk on derwijs i n n e r 1 ij k sterk en gezond blijft. Mr Terpstra is een man, die met bet lager onderwijs door en door bekend is. En hij is een vriend van dat onder wijs. Aan zijn liefde voor de Christelijke scholen twijfelt niemand. Hij is bovendien een man, wars van alle effectbejag. Daarom is er ook alle reden zijn waar schuwend woord ernstig ter harte te ne men. NIET VOLDOENDE STEUN AAN GEMEENTEN? HOE KAN DE ACHTER STAND WORDEN INGEHAALD? Aan het verslag van de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot verhooging van de Rijksbegrooting voor het dienst jaar 1937 is het volgende ontleend: Het heeft algemeen voldoening ge wekt, dat opnieuw een bedrag, thans van f 75.000, ten behoeve van de luchtbescher ming wordt aangevraagd. Verscheidene leden betreuren echter, dat deze zoo uiterst belangrijke zaak niet met voldoende voortvarendheid wordt ter hand genomen. Gasmaskers en gasklee- ding voor de burgerbevolking ontbreken ten eenenmale, zelfs voor het personeel der luchtbeschermingsdiensten schijnen zij niet in voldoende mate aanwezig te zijn. In het bijizonder betreurden deze leden, dat de minister zoo weinig tegemoet komt aan de gemeenten, welke veiligheidsmaat regelen willen treffen. Vooral de besturen van de noodlijdende gemeenten kunnen in dit opzicht vrijwel niets doen; een bedrag van 10 cent per inwoner wordt immers reeds te hoog geacht. Deze leden zouden gaarne vernemen, of de minister voornemens is, de 'lucht bescherming met een even groote voort varendheid ter hand te nemen als in bijna alle andere landen van Europa aan den dag wordt gelegd en, zoo ja, welke mi nisters voornemens zijn om den hier be- staanden achterstand zoo spoedig moge lijk in te halen. Andere leden erkenden, dat de toestand nog niet zoo is als men wel zou wenschen, doch achten het niet meer dan billijk, er op te wijtoen, dat er in dit opzicht in ver schillende gemeenten reeds veel wordt ge daan. Deze arbeid is echter buitengewoon moeilijk en het gestelde doel wordt nooit en nergens, ook niet in andere landen, waar voor dit doel veel meer geld wordt uitgegeven, bereikt. Het is nu eenmaal niet mogelijk voor alle burgers die be scherming te bereiken, die men afdoende zou achten. Gevraagd werd, of het waar is, dat de Nederlandsche indu strie in staat is, in voldoend aantal, gas- kleeding en volksgasmaskers te vervaar digen. Sómmige leden wezen er op, dat, nu de regeering geen voldoende middelen ter beschikking stelt voor de luchtbescher ming de Nederl. Ver. voor Luchtbescher ming ten behoeve van haar kas een loterij heeft georganiseerd, waartoe alle afdeelingen moeten mede werken. Zij merkten op, dat een deel der bevolking in beginsel tegen elke loterij' ge kant is en dat verschillende leden van ge noemde vereeniging dan ook bezwaar maken tegen deze poging tot het verkrijg gen van de noodige gelden. Zij' vroegen, of de minister wil bevor deren, dat alsnog van deze poging worde afgezien. Opgemerkt werd, dat aan deze vereeni ging bij' de regeling van de luchtbescher ming te veel wordt overgelaten. Vele leden uitten hun voldoening over het feit, dat de minister, tegemoetkomend aan wenschen, ook in de Kamer geuit, een grooter bedrag ter beschikking wil stel len voor steun aan noodlijdende gemeen ten. Enkele andere leden verklaarden niet voldaan te zijn. In de Tweede Kamer kwam gisteren aan de orde de conclusie van 'het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van de N.V. 'Oestercultuur- knaiatsclhhfppij voorbeen P. Vlaming en Zonen te Ierseke en zeven an deren, aan wie over 19S4-'35 een pac'ht- somvermindering van 75 pet. is toege staan. Zij achten dit bedrag onvoldoende aangezien anderen 95 pot. werd kwijtge scholden. De Minister van Financiën, de heer De Wilde zegt, dat op adivies van het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen voor acht pachters van «het domein niet een paöhtsomver- mindering over 1934-'35 van 95 pet. maar een van 60 pet. is toegekend. 'Spr.'s ambtsvoorganger beeft na klacht der be trokkenen een accountantsonderzoek doen instellen, waarna besloten is 75 pet. re ductie te verleenen. Geen college in den lande is zoo bevoegd als het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen in deze materie. Spr. is het met de minderheid der Kamercommissie, welke geen arbitrage wenscht, eens. Regeeren zou onmogelijk zijn, indien elke concrete beslissing aan een arbitrale commissie zou moeten worden onderwor pen. De heer K r ij g e r (C.'H.) zegt, dat de Minister heeft verzuimd 'hem te 'hoeren als de getuige van het onderhoud van den burgemeester van Ierseke met de pachters. Spr. protesteert tegen den term „Opzettelijke Wanbetalers" waarmede de acht pachters zijn aangeduid. Hij heeft den pachters aangeraden met de betaling te wachten. De Minister 'heeft de Kamer onvolledig ingelicht, omdat bij niet heeft gewezen op de verlaging der waarde der gron den. D'e bepaling der reductie mist eiken redelijken grondslag. De beer A1 g e r a (A.R.) bespreekt de zaak van het standpunt van de minder heid der commissie. De Kamer kan niet als rechter optre den. De formeele gelijkheid der pachtre- ductie geeft aanleiding tot een materieel ongelijke behandeling. Het criterium van den minister, de bruto besomming, is ob jectief en geeft geen gelegenheid tot wil lekeur. De minderheid der commissie stelt 'dan ook voor den minister te dan ken voor de gegeven inlichtingen. De beer Kersten (St. Geref.) zegt, dat de ongelijke behandeling der pach ters ontevredenheid wékt. Waarom geen gelijke monniken, gelijke kappen? Spr. kan zich maar moeilijk met de minder heid der commissie vereenigen. De heer Van Houten (G.D.) zegt, dat de staat in de gegeven omstandig heden het recht miste de pachtsom te vorderen. D'e beer Drop (S.D.) meent, dat de beer Algera bet standpunt inneemt, dat de Kamer zich niet moet mengen in za ken, welke behooren tot de niet door de wet bestreken vrije sfeer der administra tie. Dit onderschrijft spr. niet. Het is de voornaamste taak' van het bestuur der visscherijen als deurwaarder op te treden tegenover de pachters. Indien dit bestuur zoo 'deskundig is, dan zou er een krach tige aandrang tot herziening van bet pachtstelsel van moeten zijn uitgegaan. Spr. verdedigt 'het standpunt van de meerderheid der commissie. De (Minister zegt, dat het pacht stelsel, dat 'hij overigens wil herzien, niet aan de orde is. Het gaat er 'om of in het bestaande stelsel een onbillijkheid is begaan. Dat allen gelijke reductie zouden krijgen, is niet beloofd. Wie niet betaalt, is wanbetaler, anders kan spr. het niet noemen. Een 'kwijtschelding van 75 pet. van de pacht kan men toch geen gebrek aan begrip voor den nood der pachters noemen. De deskundigen zijn gehoord. Het pres tige der domeinen en van het bestuur der visscherijen zou door een volgen ivan het advies der meerderheid Worden geschaad. De heer K r ij g e r '(C.H.) zegt, dat hij den pachters bad gewaarschuwd, toen van het bestuur der visscherijen de me- dedeeling was geworden, dat nieuwe stappen bij' den Minister zouden worden gedaan. Hij' beeft bun niet aangeraden niet te betalen. •De 'heer Kersten (S.G.) geeft den Minister gelijk, doch vraagt hem de zaak nog eens te willen herzien. De stemming over de conclusie is be paald op Dinsdag a.s. Het water van de Gele Rivier stroomt door een bres van ruim 400 m breed tus schen Kaifeng en Tsjengtsjou en beslaat een gebied van 1600 km2. 2000 dorpen zijn overstroomd, meer dan een 'half mil- lioen menschen zijn dakloos en talloozen zijn verdronken. Duizenden boerderijen staan onder water; de stroom is thans ongeveer 1500 m breed en men vreest, dat hij door de meren ten noorden van Nanking het groote kanaal de Jangtse zal berteiken. De Japansche legerleiding heeft beves tigd, dat de doorbraak op 11 Juni door Ghineesche troepen is gemaakt en Japan sche technische troepen, die het gat wil den dichten, werden door het vuur van de Chineezen gedwongen terug te trekken. Een tiental Japansche genie-officieren is gedood. De vlakte van Honan, de voornaamste graanproducent van 'China, staat vrijwel blank. De nieuwe regeering tie Peking heeft echter een proclamatie gepubliceerd, waarin het vernielen van de dijken wordt betreurd en waarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid het conflict te beëindi gen. Het Chineesche telegraaf- agent schap meldt uit Han- kau, dat de nationale Chi neesche regeering opdracht heeft gegeven, de bescha digde dijken van de Gele Rivier zoo snel mogelijk te doen repareeren. De Japansche troepen, die in in net overstroomde gebied opereeren, hebben ziöh tijdig zonder Verliezen terug kunnen trekken. D'e overstroomingen bedreigen ook de Chineesche troepen. De Japanners doen 'blijkens een „U.P."- telegram uit Sjanghai, nog steeds wan hopige pogingen om het wassende water van de Gele rivier tot stand te brengen. Over het geheele front in Midden-Chi- na zijn Japansche bommenwerpers in ac tie, die thans, inplaats van hun dood en verderf brengenden last, voortdurend le vensmiddelen en de benoodigde gereed schappen omlaag werpen. Met de hulp van duizenden Chineesche boeren zijn de Japanners er in geslaagd, hulpdijken op te werpen, waarvan men hoopt, dat zij bet water weerstand zullen bieden, als tenminste het water niet ver der wast. Buitenlandsche experts, die ervaring 'hebben op het gebied van overstroomin gen in China, zijn van meening, dat alles op ieen catastrofe wijst, zooals die zich in 1853 voordeed. Sedert 6 dagen regent het onafgebro ken en niettegenstaande de reusachtige overstroomingen is de waterspiegel nau welijks gedaald. Latere berichten melden: Duizend vierkante kilometer zijn in de afgeloopen 24 uur door het water ver overd. Alle pogingen, die de Japanners in het werk gesteld hebben om de ramp te beperken, zijn nutteloos geweest. Thans zijn reeds 3500 dorpen weggevaagd en meer dan 700.000 inwoners zijn dakloos geworden. Minstens 200.000 Chineezen hebben een toevlucht gezocht in het Ja pansche legerkamp. Een militair bericht der Japenners van gisteravond 22.30 uur meldt, dat een groot aantal militaire bruggen vernield is en dat de loopgraven zijn weggevaagd. Zelfs als men het water zou kunnen be dwingen, zouden de operaties voor lan gen tijd onmogelijk zijn. Kaifeng, dat thans in handen van de Japansche troepen is, wordt ernstig door de overstrooming gedreigd. Het water is geen zes kilometer meer van de stad ver wijderd. De strijd is hier gestaakt. De Ja panners trekken hun troepen terug uit het bedreigde gebied. NIEUWE RAZZIA'S TE BERLIJN. De antisemietische stemming in Berlijn is opgelaaid in een mate, die aan 1933 herinnert. De toestand was in 'het Noor den der stad, waar vele kleine Joodsche zaken gevestigd zijn, van dien aard, dat de meeste zakenlieden bun winkels ge stoten hadden. Velen 'hadden uit voorzorg ijzeren luiken neergelaten. In verscheidene bioscopen höbben zich weer incidenten voorgedaan. Donderdag avond werd een razzia uitgevoerd in 'het Joodsche café Moritz Dobrin in het cen- Binnenland. De Tweede Kamer over de verhooging der defensie-uitgaven. De Tweede Kamer ovler pachtverminde ring van Iersekso'he oesterkweekera. De stand der landbouwgewassen. Buitenland. De geweldige overstroomingen in China. De Jodenvervolging in Duitschland. trum der stad. Alle (veertig gasten, die grootendeels, zooi niet allen, Jenden wa ren, werden naar het politiebureau ge bracht. D'e maatregelen der politie hebben te Berlijn geleid tot tal van arrestaties, in 'het geheel bijna 2000. Nationaal-socialistisc'he kringen bewe ren, dat Berlijn dreigde de „joodsche vuilnisbelt" van geheel Duitschland te Worden en dat ta'l van Joden te Berlijn woonden, zonder aan de politievoor- sc'hriften te hebben voldaan. De verzoeken cm opheldering, die tot de Duitsche autoriteiten waren gericht, in bet bijzonder vanwege de Vereenigde Sta ten en Groot-Brittannië, zijn tot nu toe onbeantwoord gebleven. Gisteren zijn nieuwe betoogingen ge houden tegen Joodsche elementen. Het gerucht was in omloop, dat de venster ruiten van tal van Joodsche winkelzaken vernield zouden zijn. 'Zes Joden zouden naar een ziekenbuis zijn overgebracht. Van semi-officieele zijde wordt heel onschuldig gemeld, dat bet bij: de uitvoe ring van verscheidene politie-acties de laatste dagen ging om asociale en crimi- neele elementen, alsof die alleen onder de Joden zouden ritten. Arrestaties om politieke redenen, zoo heet bet, zijn niet geschied onder Ber- lijnsche Jodien. Wel moesten eenige Joden om persoonlijke veiligheidsredenen in be- schermingsarrest gesteld worden. Het oude liedje dat baast belachelijk' wordt. Het antisemitisme heeft zich thans zelfs uitgebreid tot de scholen. In Berlijn en andere steden werden de kinderen door de onderwijzers er tegen gewaar schuwd, niet met Jodien om te gaan. Nooit moeten zij, zoo wordt hun voorge houden, in Joodsche winkels koopen en ook dan weigeren, naar een Joods c'hen winkel te gaan, als hun ouders bet bun opdragen. Al' deze maatregelen hebben onder de Joodsche bevolking de grootste opwin ding en ongerustheid verwekt. Steeds grooter ils de stroom geworden van hen, die zich tot de buitenlandsche consulaten wenden. Na de betoogingen, die zich tegenover Joodsche winkeliers op de Frankfurter Allee 'hebben afgespeéld, waren gister middag alle Joodsche winkelzaken in deze 'buurt gesloten, waarschijnlijk uit ivoor- zorg. 'Groote witte aanplakbiljetten zijn op de winkelruiten aangebracht. Er staat op te lezen: Dit is een Joodsche zaak. NA DE AARDBEVING. Zeeland het sterkst getroffen. 'Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt heeft een honderdtal telefoni sche en 266 schriftelijke mededeelingen ontvangen, waarvan een uit België, die vrijwel alle betrekking hebben op de aard beving in Z. W. België van Zaterdag 11 Juni 12 uur 18 min. of de nabevingen van Zaterdag 14.30 uur 30 min. en Zondag 14 uur 46 min. Ned. tijd. De aardbevingen werden het sterkst ge voeld in Zeeland. Gerangschikt naar de provincies wer den ontvangen uit Zeeland 33 berichten, uit Zuid-Holland 126, uit Noord-Holland 58, waaronder enkele uit D'en Helder, uit Noord-Brabant 19, nit Limburg 15, uit Gelderland 6, uit Utrecht 5, uit Overijssel 1 (Kampen) en uit Friesland 2. D'e waarnemingen in Friesland staan vermoedelijk niet met de aardbevingen in België in verband.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1