Kentühet LLOYD BOARD? TMIMINM E® II bespaart tijd tn |ili MIDDENSTANDSBELANGEN Middenstanders Korte Kerkstraat 5, GOES. ■I Uw Tailleur Adm. van „De Zeeuw" Goes Electriciteitsvoorziening en omzetbelasting. Grievende lastertaal. De Chr. Middenstandsbond. Nieuwe uitgaven. WALCHEREN'S MELKPRODUCTEN uit de Provincie Schuurtje afgebrand. Twee kinderen in de vlammen omgekomen. MIDDELBURG. Domburg. Een inwoner dezer gemeente deelde aan de politie mede, dat zijn rij wiel was ontvreemd. D'e fiets was verge ten bij1 een werk even buiten de gemeente. Hij gaf een omschrijving, waarna hij direct de mededeel'ing ontving, dat hij zijn fiets kon ophalen te Westkapelle in de kazerne der Marechaussee. Deze had den n.'l. de fiets daarheen meegenomen. gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" L. J. VAN T WESTENOE Een mooi decoratief oppervlak. Fabriek voor Houtbewerking, Goes H.H. Architecten, Aannemers en Timmerlieden Denkt aan Uw Handelskennis. Billijke vlugge opleiding voor het Middenstandsdiploma. I. 0. M. We kunnen wel niet zeggen, dat de laatste dagen stonden in het teeken van den Middenstand, maar toch is het juist, dat iverschillende middenstandshelangen in bijzondere mate de aandacht hebben getrokken. In de Tweede Kamer kwamen twee ontwerpen aan de orde, die speciaal voor onze middenstanders van beteekenis zijn; het ontwerp inzake de electriciteitsvoor ziening en dat tot technische 'herziening van de omzetbelasting. Bij het eerste ontwerp heeft een po ging veen den Minister van Waterstaat om de winsten van de electriciteitsbedi ij- ven te limiteersn schipbreuk geleden. Verschillende leden waren van oordeel, dat op deze wijze niet de gemeentelijke huishoudingen aan banden mochten wor den gelegd. De argumenten, die hierbij werden aangevoerd, waren niet zonder beteekenis. Het is toch zeer goed moge lijk, dat het maken van meer winst een gevolg is van verlaging der tarieven. Aan den anderen kant is het echter ook juist, dat tariefsverlaging vaak wordt tegen gehouden, omdat men de winsten uit de lichtbedrijiven een soort indirecte be lasting, die vooral het middenstandsbe- drijf drukt voor de gemeentekas wil behouden. Het is goed, dat aan deze zaak aandacht is geschonken. Bij monopolie- bedrijven bestaat afltijd het gevaar, dat met de belangen van de 'verbruikers al te weinig rekening wordt gehouden. Het tweede ontwerp geboren uit de helaas noodzakelijke versterking van de landsfinanciën kan moeilijk als in het belang ivan den middenstand w odd en aan gemerkt. Wat hierbij echter wel van be lang was is dit, dat bij de voorbereiding met de middenstandsorganisaties voeling is gehouden. Was er in de Kamer en bij de Regee ring waardeering voor den midden stand, in een te Groningen gehouden vergadering van leiders van coöperaties, heeft men zich niet ontzien zich op zeer beleedigende wijze over den middenstand uit te laten. Het ging over het afbetalingssysteem. Verschillende leiders verklaarden dit sy steem te willen invoeren, om de concur rentie met het particulier bedrijf vol te kunnen houden. Een der 'heeren had de vriendelijkheid hierbij op te merken, dat niet aanvaarding van het afbetalings systeem, zelfs de meest getrouwe coöpe- ratoren zou drijven in de armen van het particuliere woekerbedrijf. Grievende las- tetaal, die alleen kan dienen om de zaak der coöperatie te schaden. Als van groot belang voor den Midden stand in het algemeen willen wij hier ook nog noemen de vergaderingen van den Chr. Middenstands'bonti deze week te Utrecht gehouden. Zeeland maakt op dergelijke vergaderingen althans wat het getal betreft, nog een slecht figuur. Maar het leidt geen twijfel of onder de energieke leiding van mannen als H a m - m i n g te Vlissingen, zal ook in onze pro vincie onder de Christelijke middenstan ders het besef wakker worden, dat zij zich naar eigen beginsel hebben te orga- niseeren. De invoering van vestigingseischen voor den middenstand is oorzaak, dat nog telkens werkjes verschijnen, die bij de opleiding voor de vereischte diploma's goede diensten kunnen bewijzen. Van P. Noordhoff N.V. te Gro ningen ontvingen wij Handelsrekenen voer den Middenstand, I en II, door G. J. Schras 'en C. J. Boos ter. De in deze twee boekjes behandelle stof is gebaseerd op de eischen, welke voor het examen ter verkrijging van het middenstandsdiploma „Algemeene Han delskennis" worden gesteld. De schrijvers hebben zich beperkt tot de algemee ne eischen, welke de practijk van het midd'enstandsbedrijf stelt; met de speciale eischen van iedere branche is dus geen rekening gehouden. Namens het bestuur van het Instituut voor Middenstandsontwikkel'ing hebben de heeren Prof. R. Casimir en F. L. van der Leeuw bij deze boekjes een voorwoord geschreven, waaruit blijkt, dat het be stuur van genoemd Instituut teneinde de eenheid in de opleiding te bevorderen deze en andere boekjes onder zijn toe zicht 'heeft laten schrijven, en ze ook heeft geautoriseerd. Over de vraag of een dergelijke autorisatie van bepaalde uit gaven gewen scht moet worden geacht, kan verschil van meening bestaan. Maar er 'blijkt dan toch uit, dat we hier te doen hebben met werkjes, die voor het beoogde doel alleszins geschikt kunnen worden geacht. Practisch boekhouden voor den Mid denstand, door K. K. Rovers '(Deeltje III, Tweede druk). Op deze uitgaven hebben wij reeds eerder de aandacht gevestigd Ze hadd'en wat men noemt een „goede pers" en ze zijn dan ook door het Insti tuut voor Middenstandsontwikkeling op de boekenlijst gezet. Het feit, dat ook van j dit derde deeltje een tweede druk noodig was, heeft ook wel dets te zeggen. Repetitieboekje voor rechts- en wets- kennis. Idem voor bedrijfsleer en han delskennis, door Jan E. Meijer. Van deze geheel op 'de practijk gerichte werkj».s kunnen de cursisten veel plezier bele en. Velen hebben groote moeite met het me- moriseeren van de behandelde leer-tof Ook komt het voor, dat een leerling het antwoord op een bepaalde vraag wel weet, maar dat hij het niet behoorlijk on der woorden kan 'brengen. Door het ge ven van korte .concrete vragen, voorzien van eveneens korte, duidelijke antwoor den, heeft de schrijver getracht deze be zwaren zooveel mogelijk weg te nemen. En hij is daarin naar het ons voorkomt uitstekend geslaagd. Wie deze boekjes behoorlijk doorwerkt 'heeft heel wat pa rate kennis verzameld en staat bij het behandelen van deze vakken niet lied met den mond vol tanden. Zéér aanbe volen! OVERAL VERKRIJGBAAR ZIJN BETER BOTERPRIJS EN BOTERHEFFING. De Leeuwarder boternoteering (ex portprijs) is gisteren vastgesteld op 77 cents per kg. (vorige week 80 cents; een maand geleden 91 cents). Kopenhagen noteerde 2.16 kroon of 86 cents, dus negen cents hooger. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is behoudens tus- schentijdsche wijziging voor de week van 16 Juni tot 23 Juni vastgesteld op 55 ets. per kg. Woensdagmiddag brandde het schuurtje van den arneider J. Boerman, in de wjjk „Stroopuit" te IJzendyite tot den grond toe af. Twee kinderen kwamen hierbij jammerlijk om het leven. Het 3 -jarig zoontje van B. was met een vriendje, het zoontje van den heer G. Mornhout, aan het spelen in het schuurtje achter het huis. Hierbij hebben zij zeer waarschijnlijk met lucifers gespeeld, waardoor het schuurtje in brand ge raakte. In een oogwenk stond het schuurtje in lichte laaie, zoodat de kinde ren den uitgang versperd werd. De vader moest machteloos toezien hoe de kinde ren om het leven kwamen. Nadat de brand was gebluscht konden de totaal verkoolde lijkjes geborgen wor den. Zij zijn naar het lijkenhuisje overge bracht. De deernis met de ongelukkige ouders is algemeen. (VI. G.) Landdag Ned. Chr. Vrouwenbond. Woensdag a.s. houdt het Gewest Zee landWest-Noordbrabant van den Ned. Chr. Vrouwenbond zijn jaarlijksche land dag. D'e morgenvergadering die te half 11 aanvangt wordt gehouden in St. Joris te Middelburg. Na de opening door de pre sidente Mej. Donner te Goes, hopen daar het woord te voeren J k v r. G. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, secretaresse van den N.G.V.B., over het onderwerp „De christenvrouw en de tijds omstandigheden" en D s G. B. B a v i n c k te Soeburg over „In vollen bloei". Na afloop van de morgenvergadering vertrekt men naar Domburg, waar na den maaltijd, op het terras van het Badhotel een theemiddag wordt gehouden. Ver schillende dames zullen daar een kort woord spreken. De vergaderingen zijn ook voor be langstellenden toegankelijk. Ernstige aanrijding. Gisteravond is op den weg St Jan steen Hulst een ernstige aanrij ding gebeurd, waarbij- één persoon werd gewond. De 47-jarige kommies C. J. de Maat te St. Jansteen fietste op het langs den rij weg liggende fietspad. Hij' werd door een in dezelfde richting rijdende over den weg slingerende auto, bestuurd door een veeha, delaar uit Hulst, aangereden. De heer üj Maat is in zeer zorgwekkenden toestand naar het R. K. Ziekenhuis te Hulst vervoerd. De autobestuurder is zon der stoppen doorgereden. De wagen is later in beslag genomen. Drankmisbruik schijnt in 't spel te zijn. Smokkelaars aan 'twerk. In den avond van een dezer dagen, om streeks 11 uur bemerkte een dienstdoende kommies, onder de gemeente Sas van Gent, een viertal personen, die ieder een gevulden zak op den rug droegen. Op een gegeven moment zagen zij der. kommies, wierpen hun vracht weg eri vluchtten over een stuk bouwland. Bij on derzoek bleken de achtergelaten zakken te bevatten ruim 100 kg. suiker, ongeveer 25 kg. margarine en 15 liter slaolie. Reizen per radiotrein van België naar W. Z.-Vlaanderen. Werden door de tram Breskens-Malde- g-hem in de laatste jaren reizen georgani seerd naar Dinant, Luik enz., waarbij de passagiers aan de diverse stations wer den afgehaald en naar Maldeghem ver voerd per tram om vandaar uit per radio trein door te reizen, vanaf Juni wordt dit juist andersom gedaan en brengt de ra diotrein de vreemdelingen tot Maldeghem en gaan ze vandaar per extra tram een rondreis maken door W. Z.-Vlaanderen. Gereden wordt naar Sluis. Hier wordt de maaltijd gebruikt en tevens Sluis be zocht. Verder gaat het via Retranche- ment naar Cadzand strand waar weer een paar uren wordt vertoefd om dan de reis voort te zetten naar Breskens, waar de aankomst van de Prov. boot wordt afge wacht. De reis wordt vervolgd via Oost burg en Aardenburg naar Maldeghem. D'at hier animo voor is blijkt wel uit de reizen, die nu al besproken zijn, n.l. zes tien maal. Het aantal deelnemers is gemiddeld 300 a 400. Er waren zelfs de eerste maal 900 passagiers.. Tot heden is er zes maal een geweest. De eercle Arnemuldsche vrouwen op de bon. Zooals bekend, is in de nieuwe pol.veror- dening o.a. de bepaling opgenomen, dat men zichzelf of anderen niet mag aanbie den om te worden „gekiekt". Wel mag men zich' laten „trekken" en aangeboden geld er voor aannemen, maar men mag er niet om vragen en ook niet aandringen op meer als men meent niet behoorlijk te zijln betaald. Men weet dat het ging om paal en perk te stellen aan het optreden van de Arne- muidsche vrouwen, die er een vak van maakten, en daarbij als bedelaarstere te werk gingen en zich aan ergerlijke kin derexploitatie schuldig maakten. Nu de vreemdelingen reeds weder in grooten getale naar Middelburg komen, zijn met name op Donderdag de Arne- muidsche vrouwen weer op hun post. Maar de politie, die nu handelend tegen haar kan optreden, is er ook en zoo zijn er gisteren velen gewaarschuwd en en kele die desondanks haar houding niet veranderden zijn verbaliseerd. Verkeersverbetering. Lat door samenwerking veel kan worden bereikt, blijkt uit de verkeersverbetering, die door samenwerking der gemeente met den eigenaar van het pand hoek St. i ie terstraatLange Giststraat, is tot stand gekomen. De leelijke uitbouw van het huis aan de zijde van de St. 1 ieterstraat is afge broken. De winkel is wel kleiner, maar toch voor zijn doel nog groot genoeg en wat in deze van groote algemeene betee kenis is, het trottoir ter plaatse is 30 cm naar achter gelegd, wat het de Giststraat indraaien van groote wagens en auto's zeer zal vergemakkelijken. Door het weg breken van een kelderluik en door dit te vervangen door een plat liggend, kan men nu ook in de St. Lieterstraat op het trot toir blijven tot een flink eind van den hoek. Eervol ontslag. B. en W, stellen den Raad voor aan mej. M. E. S. Rosendaal op haar verzoek met ingang van 1 Sept. eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan school J, zulks we gens gezondheidsredenen. Pensioen voor brand weerpersoneel. Rij toepassing van de Pensioenwet 1922 is gebleken, dat voor gemeenteambtenaren, vallende onder ge noemde wet, die dienst doen bij' de brand weer en in die functie door een ongeval worden getroffen, waardoor recht op z.g. „verhoogd Invaliditeitspensioen" (maxi mum pensioen) ontstaat, dat pensioen alleen wordt berekend naar den pen sioensgrondslag van Brandweerman en niet naar den grondslag in de hoofdfunc tie. Dit kan voor betrokkenen een belang rijk nadeel beteekenen. B. en W. meenen een regeling te hebben gevonden in dien zin, dat krachtens art. 8 der Pensioenwet 1922 wordt bepaald, dat de ambtenaren in den zin van genoemde wet, die werk zaam zijn hij de brandweer, voor de toe passing der Pensioenwet zullen worden geacht de daaraan verbonden werkzaam heden met die, voortvloeiende uit hun andere functie(s) in gemeentedienst in één betrekking te vervullen. Gebruik achtergedeelte E n t r e p 6 t. In de raadsvergadering van 1 Dec. 1934 werd aangehouden een voorstel van B. en W. strekkende tot na dere regeling van de in gebruikgeving en de desbetreffende voorwaarden ten aan zien van de lokalen aanwezig in het ach tergedeelte van het Oost-Indisch Huis (Entrepot) omdat eenig verschil van ge voelen was gerezen omtrent de toepassing der genoemde overeenkomst. Dit verschil liep over de door B. en W. reeds verleende Hinderwet-vergunningen tbt. uitoefening, van graanopslag-bedriji- ven, met behulp van electromotoren, en deed de wenschelijkheid naar voren ko men om de geheele overeenkomst van 23 Maart 1916 aan een herziening te onder werpen. Over die herziening is sindsdien een zeer uitvoerige briefwisseling, aangevuld door mondelinge gedachtenwisselingen, gevoerd te wier aanzien thans vol ledige overeenstemming is bereikt. De vorengenoemde beperking der voor algemeen Entrepot te gebruiken lokalen brengt mede, dat een aantal voorzienin gen door en voor rekening van de ge meente worden aangebracht, wier totaal- kosten op f 850 worden geraamd. Tevens komt het B. en W. wenschelijk voor, dat het voor een vlotte behandeling van zaken wenschelijk is, dat de Raad hen machtiging verleent tot verhuur van de 'bedoelde lokalen c.a. en de voorwaar den vaststelt waarender die verhuring zal kunnen geschieden. GOES. Op de gisteren alhier gehouden landbouwtentoonstelling werden door de Goessche slagers fa. G. J. Temperman, C. Korstanje en P. Sloover en Zn. de hoogst bekroonde slachtdieren aangekocht voor hun zaken. WALCHEREN. Biggekcrke. In de laatste weken wer den door verschillende personen rijwiel- plaatjes 'vermist. Na een uitgebreid on derzoek is het den Rijks- en gemeente veldwachter alhier mogen gelukken één der 'daders, een te Middelburg wonenden venter Th. B., te arresteeren. Deze heeft bekend aan diefstal van vijf belasting- merken schuldig te zijn. Na vooar den burgemeester te zijn voorgeleid is hij op vrije voeten gesteld. Men zij wel voorzichtig met het koopen van dergelijke plaatjes. Verschillende pü'aatjes die door derden van den gear- resteebde zijn gekocht, zijn in beslag ge nomen. Gemeenteraad. Donderdag avond vergaderde Vie raad voltallig. Naar aanleiding van de notulen merkte dhr de Pagter op, dat hij nadrukkelijk de subsi dies voor 't <3x0600 Kruis, Bewaarschool en Diaconessenvereeniging had uitgezon derd, toen hij sprak van het 'doorhalen van subsidies op de begrooting. Bij de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van de P.Z.E.M., dat het vast rechtbedrag voor stroomlevering aan het pompgebouw van de waterleiding zal worden verlaagd per 1 September met f250. Tot plaatsvervangend ontvanger werd benoemd dhr J. P. Almekinders, die ook plaats.ervangend secretaris is. Op voor stel van B. en W. werd de bezoldiging van den 2den ambtenaar ter secretarie aldus geregeld. Na 1 Juni f 8 per. maand en na 1 September als de betrokkene deel zal nemen aan de opleidingscursus f 12 per maand. Een nieuwe begrootingswijziging 1937 wend vastgesteld. Een terugvordering van f 14CO door het rijk voor te veel genoten opbrengst van belastingen, maakte aan tasting van de reserve tot een bedrag van f 850 noodzakelijk. De voorzitter zeide naar aanleiding hiervan dat 150 opcenten vroeger f 10.000 en 200 opcenten nu f 8000 opbrengen. B. en W. stellen voor een fraude-risico te sluiten voor 5 jaar bij de Incasso-Bank daar de premie aanmerkelijk lager was dan de premie van de Fraude-onderlinge van de Ver. van Ned. Gemeenten. Aldus besloten. Wijziging algemeene politieverordening. De artikelen betreffende het spelen om geld werden anders geredigeerd, teneinde gemakkelijker een overtreding te kunnen bewijzen. Opgenomen werd een verbod tot het hebben ivan automaten. De artikelen inzake het kladden 'bij verkiezingen e.d. kregen een andere re dactie. Dhr Gel'dof vroeg een plakbord bij de verkiezingen beschikbaar te stellen, het geen B. en W. zullen overwegen. Het volgende voorstel beoogde een be tere behandeling van den kettinghond. B. en W. stelden voor een ketting van mins tens 5 meter. Na bespreking werd een voorstel Janse de Pagter om eerst de betrokken perso nen aan te schrijven en over verbeterin gen in te liohten alvörens het voorstel' B. en W. aan te nemen, m.a.s. aanvaard. Verbodsbepalingen worden opgenomen voor het uitvliegen van duiven gedurende door B. en W. vast te stellen tijden. B. en W. stelden voor artikelen op te nemen waarbij het een vergunning- of verlofhouder verboden was te tappen aan personen die op een lijst, hen door B. en W. gegeven, Voor kwamen. 'Op deze lijst zullen geplaatst kunnen worden gesteunden, bedeelden en in werkverschaffing opgenomen personen, die daarvoor naar het oordeel van B. en W. in aanmerking komen. De commissie voor de werkverschaf fing had geadviseerd eenige redactie-wij zigingen aan te brengen. Dhr Elout stelt voor in te voegen de bepaling dat onder geweerde groepen van personen ook begrepen zijn degenen, wel ke de laatste 6 maanden onder die groe pen zijn 'opgenomen geweest. Dhr Geldof vreest dat deze bepalingen misbruikt 'zullen worden. De voorzitter zegt, dat het hier betreft eenige speciale gevallen waartegen opge treden moet worden. Hij wijst er nog op, dat het verboden zal zijn inzage te geven van genoemde lijst. M.a.s. aangenomen. Het verlengde van den Hoogen Hilweg wordt stuk gereden door auto's. B. en W. stelden voor hiertegen maatregelen te nemen. Dhr Brand stelde voor het pad aan één zijde te bezetten met paaltjes en duin doorns. Op voorstel van den voorzitter werd deze 'zaak ter afdoening gegeven aan B. en W. Rondvraag. Dhr Brand stelde voor te besluiten steun te verleenen aan de kleine tuinders. Aldus besloten. De kosten kun nen hoogstens f 75 per jaar bedragen voor de gemeente, daar de rest door het Rijk wordt betaald. Dhr de Visser vroeg naar den onder houdsplichtige van een afscheiding loo- pende langs den Schelpweg. Men meent dat dit de provincie is. Verder verzoekt hij betere opruiming van het gestorte vuil op de stortplaatsen door particulieren aangevoerd. Dhr 'Geldof vroeg inlichtingen inzake de rooilijn in 'het Westerpark en verzocht ten slotte het stof der zijkanten in de Weststraat en de Noordstraat geregeld op te ruimen. Dhr de Pagter vroeg een algeheele her ziening der reeds verouderde en ivele ma len veranderde politieverordening. De voorzitter zal daar aandacht aan schen ken. Dhr Janse vroeg nog niet met het her stel der wegen in den Westhoek te be ginnen. Hem wordt geantwoord, dat mot het van het land halen der veldvruchten zooveel mogelijk rekening 'zal worden ge houden. 'Op dit moment is er echter niet de beschikking in de werkverschaffing over straatmakers. Hierna sluiting. Freule van Till 25 jaar directrice van Westhove. Z'ooals bekend, is bet kasteel „West hove" sedert 1889 ingericht als 'herstel lingsoord voor kinderen. Jaarlijks mogen daar drie maanden een twintigtal kinde ren komen teneinde in deze gezonde streek op te sterken. De tegenwoordige directrice Jonkvr. M. A. J. Barones van Till, aanvaardde 17 Juni. 1913 haar functie en viert dus van daag haar 25-jarig jubileum. Velen, die een zomer op Westhove doorbrachten, zullen zich zeker „De Freule" nog zeer goed herinneren. HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depot GOES, Tel. 271. Middelburg Vlissingen Officieel Telefunken Service Hoofdagent N. S. F. Radio Erkend Philips Service Laag in prijs. - Groote maatsorteering. Alleenvertegenwoordiging voor Zeeland: Telefoon 9 Foto Klno Lijsten- handel A. W. VERSCHOORE Goes Telef. 44 Groote Markt 7 Door den Importeur voor Nederland is de Firma A. DE JAGER-TOLHOEK te Goes en Middelburg de verkoop op- gediagen van het Ivoorkleurige spiegel gladde A-BOARD voor Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland. Vraagt b g n. Firma monsters, prijzen en inlichtingen. door uw advertentiën In andere bladen te plaatsen door bemiddeUng van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2