Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAC Gezonde taal. De strijd in Spanje. De strijd in China. VRIJDAG 17 JUNI 1938 52e JAARGANG - No. 217 Duitschland e" de Oosten- rijksche schulden. Praag ziet af van 3-jarigen diensttijd. Opbrengst Rijksmiddelen. I Belangrijkste Nieuws raming ten achter. Mei bracht f 0.4 millioen meer op dan vorig Jaar, Zomersproeten SPRUTOL Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstitraat 7 0, Ooci Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J.J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.SG per kwerisal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtcntfön 30 cent per rrgel Ingezonden mcdcdceiingen 00 sent per rrgeü Kleine Advertcntiün Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder ietter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dg Christelijke Middenstandsbond heeft deze week te Utrecht zijn 20-jarig jubi leum herdacht. Onder de toespraken hierbij1 gehouden, trok in het bijzonder onze aandacht het •waar dee rende woord van den heer Söhiir- mann, voorzitter van den neutralen Kon. Nod. Middenstandsbond. Onder aanbieding van een prachtig bloemstuk verklaarde hij, dat er bij' de drie middenstandsorganisaties een goede samenwerking is voor hetzelfde doel: De verheffing van den Middenstand. Wij hebben, aldus Spr., elkaar leeren kennen enwaardeeren. „Daarom is deze dag een feest voorden geheelen midden stand. Er heersoht onder de midden standers ten aanzien van de organisatie gemakkelijk een soort défaitisme. Geluk kig is er een kern in elke organisatie, die de vaandels niet verlaat. De middenstan der vervalt in dezen tijd niet gemakkelijk in moedeloosheid. Dat mag niet. Een goed geordende s'taat is niet mogelijk zonder- organisaties, die nauw samenwerken". Het feest van den Chr. Middenstands bond, een feest voor den geheelen mid denstand. Dat is gezonde taal. Er zijn ook in het middenstandsleven /rincipieele verschillen, die afzonderlijke organisatie niet, alleen rechtvaardigen, maar ook noodzakelijk maken. Maar het optrekken onder eigen ba nier behoeft onderlinge waardeering en organisatorische samenwerking niet uit te sluiten. Het is jammer, dat dit, met name in Zeeland, niet meer wordt ingezien. Dan zouden onze Christelijke midden standers, boeren en tuinders niet langer aarzelen zich naar eigen beginselen te organiseeren. En dan zou aan de voortdurende be strijding van onze Ghr. organisaties een einde komen. Integendeel, een gezonde en vruchtbar e samenwerking wordt door organisaties naar eigen beginsel in niet geringe mate bevorderd. Republikeinsche divisie wijkt over de Fransche grens. De militiemanschappen van de drie en veertigste ïegeeringsdivisie, die zich se dert verscheidene maanden verdedigden in de streek van Bielsa, zijn thans gewe ken voor den druk der herhaalde aanval len van de opstandelingen. Toen hij' voel de, dat hij een verloren spel speelde, heeft kolonel Beltran, die het bevel voerde over deze troepenmacht, gisteren bevel gege ven om de Fransche grens over te trek ken. Alle maatregelen werden door de Fran sche autoriteiten genomen om hen onder dak te brengen en te repatrieeren. Gister nacht zijn verscheidene duizenden mili tiemanschappen de grens gepasseerd en ontvangen op den Franschen post, waar Z1J ontwapend werden en ingeënt. De uitgewekenen worden met vracht wagens naar Arreau vervoerd, waar zij moeten verklaren naar welk deel van Spanje zij willen worden geëvacueerd. Ulstermorgen is een convooi van 150O tiemannen Arreau in de richting van Gerbere vertrokken; gistermiddag werd een tweede, even groot, convooi ge vormd. Volgens inlichtingen van de Spaansche autoriteiten zouden nog 10.000 militie manschappen de grens overtrekken. 90 militiemanschappen hebben verklaard j gebied van Franco te willen raen gebracht. D'e overigen gaven als un wensch te kennen weer in de gelede ren der republikeinen te worden opgeno men. d'T^r ■^a^aansche blad, de Giornale Fr -L *s verontwaardigd over deze ari^ i0 „s!eun aan republikeinen en 1 j ^at de Franschen niet al- ae r°ode vluchtelingen ontvangen, war °°k weer naar de Spaansche gers terugsturen, eens te meer een be ging Van sc^ending der niet-inmen- De gevechten. et hoofdkwartier der regeeringstroe- gelaat ft de 01ltruiming van Castellon i Bij Villa Real wordt hevig gevochten; volgens berichten uit Valencia zijn de op standelingen de Rio Mijares overgetrok ken. De republikeinen hebben tegenaan vallen ondernomen en de stellingen her overd, die zij hadden verloren. Uit Saragossa wordt gemeld: De op standelingen hebben Villa Real, een wel varende stad op 10 km ten Zuiden van Castellon, bezet. Gisternacht heeft de luchtmacht der op standelingen twee keer de voorsteden van Valencia gebombardeerd; er zijn wei nig slachtoffers te betreuren. Nader wordt gemeld, dat in het geheel 14 per sonen gewond zijn. Ruim 2000 dorpen overstroomd. Domei verneemt uit Kaifeng, dat de gaten in de dijken langs de Gele Rivier in zoo sterke mate grooter worden, dat alle pogingen om Honan voor het water te beschermen ijdel schijnen. Er zijin nog geen nauw keurige berichten over het aantal slachtoffers, doch men overdrijft niet, als men aanneemt, dat er reeds 100000 menschen om het leven gekomen zijn. Volgens de Japanners hebben de Chi- neezen niet alleen de dijken langs de Gele Rivier vernield, maar ook de dijken in het Noorden. Door bet voortdurend wassen van de Gele Rivier s'troomen steeds grootere wa termassa's door de op twintig plaatsen doorgebroken dijken. Het water golft woe lend tegen de stadsmuren van Kaifeng tot een hoogte van verscheidene meters. Er is thans een gebied van verscheidene duizen den vierkante kilometers overstroomd, waar anders ruim drie millioen inwo ners verblijf hielden. Aan de Westzijde van het overstroo- mingsgebied zijn de Ghineezen op ver scherpte wijze tot aanvallen overgegaan. De Japanners trekken zich, door het wa ter gedwongen, Zuidwaarts terug. De overstroomingen heb ben een huiveringwekken- den omvang aangenomen. Ruim twee duizend dorpen zijn door h'et water verzwolgen en nog altijd houdt het wassen aan. Japansche militairen meenen, dat de volgende 48 uur de beslissing moe ten brengen. Indien dan de stortregens niet op houden, is de ramp niet te overzien. Japanners en Ghineezen geven elkander de schuld van deze ramp. Volgens de Ja panners hebben de Chineezen 200 beamb ten van de riviercontrole vermoord, om de 'herstellingswerkzaamheden te vertra gen. Daar thans het regenseizoen in Cen- traal-China is begonnen en op de bergen in Noordwest-China sneeuw smelt, is de waterafvoer zoo machtig, dat de dijkgaten onmogelijk kunnen worden gedicht. Blijft het zwaar regenen, en daar ziet het wel naar uit, dan kan ook de Jangtse haar dijken Vernielen en dan komt Han- kau in een meervlakte te liggen, welke grooter is dan Engeland en Wales samen. De Japansche minister-president Ko- noje zal een beroep doen op de openbare meening der geheele wereld. Hij' protes teert n.l. tegen „de onmenschelijkheid der QMneeschie troepen", die de dijken van de Gele Rivier hebben doorgestoken. Dr FUNK ONTKENT DE VERPLICH TING VAN DUITSCHLAND TOT ER KENNING DER OOSTENRIJKSCHE SCHULD. De Rijksminister van Econ. Zaken, dr Funk, beeft een uitvoerige rede gehou den over de buitenlandsche handelspoli tiek en het internationale schulden- vraagstuk. Over de oorlogsschulden zeide Funk, dat over het algemeen wel niemand ge looft, dat de oorlogsschulden, zooals Ame rika die b.v. van 13 Europeesche staten eischt, ooit betaald zullen worden. Elke handelsschuld aldus de minister zullen wij eerlijk nakomen, maar het stel sel der politieke schulden wijzen wij! prin cipieel van de hand, daar het indruischt tegen de economische opvattingen en on- vereenigbaar is met de beginselen eener nationaal-socialistische staats- en 'be drijfsleiding. Door de hervereeniging van Oostenrijk met Duitschland is het vraagstuk der po litieke leeningen opnieuw op den voor grond getreden. Het Duitsche Rijk is niet rechtens verplioht de ju ridische erfenis der Oos- tenrijksche Bondsleenin- gen te erkennen. Funk noemde een aantal gevallen, waarin een dergelijke verplichting door andere landen is afgewezen, o.a. heeft Engeland na den Boerenoorlog de schul den der Boerenrepublieken niet erkend, terwijl Frankrijk de staatsschulden van Madagaskar niet heeft overgenomen. Volgens de praktijk van het volkenrecht kan der halve niet geëischt wor den, dat het Duitsche rijk de Oostenrijksche bands- schulden overneemt. Het oude staatsstelsel van Oostenrijk is niet op het Duitsche Rijk overgegaan, maar als zoodanig geliquideerd. Het Oostenrijksche régime steunde uit sluitend op buitenlandsche hulp. De buitenlandsche financieele hulp, welke door middel van een deflatiepolitiek verleend werd, hield in geen enkel opzicht rekening met het welzijln van het volk, maar was uitsluitend er op gericht de in ternationale betalingsbalans van Oosten rijk, met handhaving van den leenings- dienst, in evenwicht te houden. Wat nu de garantieverplichting der af zonderlijke staten betreft, op het oogen- blik worden onderhandelingen gevoerd tot regeling van deze kwestie, ten einde den wederzijidschen belangen recht te doen. Er is te minder reden voor on gerustheid of een bedreiging tegenover Duitschland, daar de onderhandelingen doen voorzien, dat de vraagstukken met succes zullen worden geregeld. Duitsch land 'biedt thans een goede kans op her stel van een gezond internationaal eco nomisch leven. D'e Duitsche bladen kennen groote be- teekenis toe aan de redevoering, waarbij de rijksminister van Economische Zaken, Funk, alle verantwoordelijkheid van Duitschland voor de Oostenrijksche lee ningen heeft van de hand gewezen. De bladen zeggen, dat het buitenland thans volkomen op de hoogte is gesteld van de Duitsche opvatting over deze kwestie. Vermoedelijk zal „het buitenland" wel geen optimistische verwachtingen over deze betaling gehad hebben, omdat D'uitschland zacht gezegd onder het nazi-regime niet bepaald heeft uitgeblon ken in het betalen van zijn schulden. De „National Zeitung" schrijft, dat de rijksminister van Economische Zaken af gekondigd heeft, dat Duitschland zich zijn economische vrijheid is bewust geworden. Het is natuurlijk, dat na het bankroet van een tegenstander, die de aanhangers van het nationaal-socialisme terroriseerde, die hen in gevangenissen wierp en hen deed ophangen, het rijk weigert zijn schulden op den koop toe te betalen. Druk van Londen en Parijs? Naar de Deutsche Nachrichtendienst meldt, is het plan tot invoering van den driejarigen diensttijd in Tsjecho-Slowa- kije voor onbepaalden tijd op zijde gelegd. D'e reden daarvoor moet gezien worden in de reactie van eenige buitenlandsche re geeringen, die gevaar voor den vrede vreesden. Daar Tsjecho-Slowakije onder alle omstandigheden vastbesloten is zijn bijdrage tot het behoud van den vrede te leveren, heeft het voorloopig van de uit voering van het plan afgezien. Dit betee- kent echter niet, dat het plan voorgoed verdwenen is, omdat de generale staf op militaire gronden rekening moet houden met de noodzakelijkheid van een driejari gen diensttijd. D'eze voorloopige oplossing komt tege moet aan de wenschen van Engeland en Frankrijk. Naar vernomen wordt, zou de lichting, die op 21 Mei op grond van de wet op den militairen dienstplicht onder de wa penen was geroepen, tusschen 15 en 18 Juni afzwaaien. ENGELAND MAAKT ZICH PARAAT TEGEN DEN LUCHT- EN GASOORLOG. De U. P.-correspondent Webb Miller schrijft: „Overal, op je belastingbiljet, in de cou ranten, over de radio, bij je vrienden en kennissen, op straat vind je, in den een of anderen vorm, maatregelen, die ten doel hebben, de bevolking op te voeden, om zich zoo goed mogelijk te wapenen tegen een eventueelen oorlog, die voor En geland voornamelijk uit de lucht gevaren zal opleveren. Behalve reclames van bouwmaatschap pijen, waarin woningen met gas- en bom vrije kelders worden geannonceerd, aan kondigingen van groote magazijnen, die inrichtingen voor bomvrije schuilplaatsen vcfor hun klanten voor f 15 aanbieden, ziet men aankondigingen van internaten, waarbijl wordt medegedeeld, dat alle voor zorgsmaatregelen zijn genomen, om de In vijf maanden f 0.9 millioen bij de De rijksmiddelen brachten in Mei f41.4 mi'llioen op, tegen f35 millioen in Mei 1937 en f 35.78 millioen als 1/12 dei- raming. 'In de eerste vijf maanden van 1938 be droegen de totale 'ontvangsten f 177.94 millioen (v. j. f 188.70 mill.) bij f 178.84 millioen als 5/12 der raming. De staat der middelen over de maand Mei 1938 maakt een gunstiger indruk dan die over April 1938. De totale opbrengst der Overige Middelen heeft de afgeloopen maand zoowel de raming als de opbrengst over de gelijke maand van het vorige jaar over troffen, de laatste zelfs met bijna f 6.5 millioen. Vooral 'hebben bijgedragen tot dit gun stig resultaat de opbrengsten van de om zetbelasting, de rechten en boeten van successie, maar bovenal van de dividend- en tantième belasting. Dit laatste wijst op een voor het 'bedrijfsleven gunstig jaar na een heel wat slechter jaar 1936. Beneden de raming en de opbrengst over Mei van het vorige jaar bleven voor al de opbrengsten uit de belasting op goud en zilverwerken, de couponbelasting en de rechten en boeten van zegel (waarin is begrepen de Beursbelasting). Maar geluk kig vermocht dit niet het algemeen gun stig resultaat ernstig te schokken. Bij de directe belastingen werd een weinig meer op het kohier ge bracht dan over de voorgaande maand, en f 4 millioen meer dan over de maand Mei 1937. Vergeleken met de opbrengsten over April 1938 is naar verhouding de toe neming 't grootst bijdevermogens- en verdedigingsbelasting. De inkomsten ten bate van het v e r- keersfonds stegen met bijna f 3.4 millioen vergeleken met de voorgaande maand. Vergeleken met de maand Mei van verleden jaar was er ook een stijging te constateeren, zij het een kleine. leerlingen, zoodra er een oorlog mocht uitbreken, naar buiten te brengen, waar dan bet onderwijs geregeld zal worden voortgezet. Dagelijks wordt men op de een of an dere wijze aan een lucht- en gasoorlog herinnerd. Sommigen hebben een groote hoeveelheid voedsel in blik ingeslagen met de opmerking, dat zij bet voorbeeld der regeering volgen. Soms krijg je een officieele aanzegging, dat op een of ander tijdstip iemand zich bij je aan huis zal vervoegen om de ge heele familie instructies te geven, hoe gas maskers op te zetten en te gebruiken. Bij je gas- en electriciteitsrekening krij'g je een 12 pagina's groote brochure toege zonden met gedetailleerde instructies, wat te doen in geval van een luchtaanval. Van een speciale vergunning van het ministerie van binnenlandsche zaken voorzien, had ik het voorrecht de fabrietk van Blackburn, Lancashire, te bezoeken, waar meer dan 100.000 gasmaskers per week worden gefabriceerd. Er worden vier verschillende maten vervaardigd, w.o. een kleine voor kinde ren van twee tot vier jaar en een extra kleine voor kinderen beneden twee jaar. Onlangs is men zelfs aangevangen met het vervaardigen van gaszakken, waarin de zuigelingen worden gestopt. De lucht daarin moet door middel van een pompje worden ververscht. De afgewerkte maskers worden over ge heel Engeland verdeeld en in speciale op slagruimten bewaard, waar zij op con stante temperatuur worden gehouden en onder chemische behandeling staan, ten einde te voorkomen, dat de rubberdeelen bederven. Er zijn reeds 30 millioen gas maskers gereed en spoedig zal er voor eiken bewoner van Engeland een gasmas ker zijn. Wijl leven, zooals premier Cham berlain opmerkte, op een vulkaan. WEER EEN BRITSCHE NOTA AAN BERLIJN. Er is een Britsche nota overhandigd te Berlijn in verband met de bezittingen van Britsche Joden in Duitschland. In die nota wordt er op gewezen, dat Brit sche Joden vrijgesteld dienen te worden van de bepalingen van de jongste Duit sche wet op de bezittingen van niet-Ariërs daar er in Groot-Brittannië geen onder scheid wordt gemaakt tusschen Ariërs en niet-Ariërs. Volgens Reuter is dit reeds de vierde Britsche nota aan Berlijn over dit onder werp. AARDBEVING GEREGISTREERD. In Japan of op de Philippljnen. Het observatorium van Ukkel heeft gis termorgen om 2 u. 28 min. 6 sec. (Grsen- Blnnonlnnd. Gunstige opbrengst der rijksmiddelen. Herziening der omzetbelasting door de Tweede Kamer aangenomen. Het fruit wordt vrijgesteld. Twee kinderen te IJzendijke verbrand. Buitenland, Duitschland erkent de Oostenrijksche schulden niet. Geen driejarige diensttijd in Tsjecho Slo wakije. De overstroomingen in China. verdwijnen spoedig door'n po» Bij olie Drogisten wichtijd) een sterke aardbeving geregi streerd, waarvan het epicentrum lag op een afstand van 9400 km in Japan. Ook te Jena heeft 'het seismografisch instituut een krachtige aardbeving gere gistreerd. De Ibeweging hield ongeveer anderhalf uur aan. Men neemt aan, dat 'het epicentrum in de omgeving van de Philippijnen ligt. DE KOSTEN DER ELECTRIFICATIE IN ZWITSERLAND. De electrificatie der bondsspoorwegen heeft het Zwitserland mogelijk gemaakt, de in overvloed beschikbare waterkracht te gebruiken inplaats van buitenlandsche kolen. Tegelijkertijd werd het reizen ver aangenaamd. Dte kosten van de electrificatie zijn ech ter niet gering en bedroegen tot einde 1937 ongeveer achthonderd millioen Zwit- sersche francs. De eigenlijke electrificatie kostte ongeveer vijfhonderd milüoen francs. De aanschaffing van meer dan vijfhonderd electrische locomotieven vor dert bovendien nog ongeveer drie hoaderd millioen francs. INCIDENTEN IN DE FRANSCHE KAMER. In de middagzitting der Fransche Ka mer hebben zich gisteren incidenten Voor gedaan. Er ontstond een woordenwisse ling tusschen een rechtsche afgevaardig de en een communist. Weldra werd door communisten en rechtsche afgevaardig den over en weer gescholden. President Herriot schorste toen de zitting. In de wandelgangen raakten commu nisten en rechtsche afgevaardigden slaags. Claudet kreeg van Cornavin (comm.) een slag in het gezicht met het gevolg dat zijn wenkbrauw gespleten werd. Een andere afgevaardigde, Fran cois Peugeot en de afgevaardigde Temple, werden eveneens door communisten aan gevallen. Toen de deurwaarders verster king hadden gekregen, konden de vech tenden worden gescheiden en keerde langzamerhand 1de rust weer. Frankrijk ontkent China te steunen. D'e Fransche ambassadeur te Tokio Henry, heeft een bezoek gebracht aan den plaatsvervangenden minister van buiten landsche zeiken, Horinoetsji, tegenover wien hij verklaarde, dat de van verschil lende kanten opgedoken geruchten over ondersteuning van China door Frankrijk, onjuist zijn. De Duitsche volksauto ook naar het buitenland. Baron Malberg, een der naaste mede werkers van dr Porsche, den construc teur van de Duitsche volksauto heeft in een onderhoud met een medewerker van „der Alemanne", een partijorgaan te Freiburg, medegedeeld, dat het plan be staat de Duitsche volksauto ook te expor teeren. COMMISSARISSEN DER KONINGIN TEN PALEIZE SOESTDIJK. H.M. de Koningin heeft Woensdag ten paleize Soestdijk met H.K.H. Prinses Ju liana en Z.K.H. Prins Bernhard aan de Commissarissen der Koningin in de pro vincies en hun echtgenooten een noen maal aangeboden. VRIJWILLIGE OPKOMST VAN ONDER- OFFICIEREN-ADMINISTRATEUR. Daar het te voorzien is, dat er dezen zo mer tijdens herhalingsoefeningen tekorten zullen zijn aan onderofficieren-admini strateur voor voor-oefeningsdoeleinden te formeeren tijdelijke verbanden, is toe stemming verleend aan dienstplichtige onderofficieren-administrateur om gedu rende gemelde tijdvakken vrijwillig onder de wapenen te komen, voor zoover er tij delijke vacatures te vervullen zullen zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1