Wreede Jodenvervolging. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Rechtszaken. U hebt géén voorrang iter de gevaren ten worden be- kunnen wij op irengen. Op het i genomen met lende artikelen, gras. Ook wijst d. anen is nog een export, speciaal van eieren ten uurlij k de situa- en. Maar voor- logelijkheid nog was als mais is t er zijn, maar over de geheele bepaalde onder- :oncurrentie kan n gelaten, ie is in het be- onontkoombaar. ds systeem voor iet helpt niet of ling overgelaten llenbevredigende tusschen regee- nog niet gevon- i worden gevon- niet eischen, dat tien zonder meer et geheele volks- lorslag te geven, ire en duidelijke komen een mee- irdelijkheid door ndbouw. In het st de landbouw i, wat hij wensch- hte. Nu lijkt het ite optreden ver moet het eens waarin de ont- het doel is men lijk bestaan voor ver de middelen iver de middelen ten komen. Men iht aan den psy- nken. We staan imen, die z a k e- jelost. 4 redeneering, die als de regeering on. Deze menta- let allerverderfe- crisis-omstandig- ir spr.'s meening hetzelfde zijn of ct wordt, of het enz. Kan de land- wijzen, wie zou niet langer kan, •der. De beroering n import van be- il aan, dat er een i onder den land- verantwoordelijk van hen, die tot Deze is niet bij is gemakkelijk aar de kunst is nor den landbouw irst moeilijk. We lijk den weg te he ente brengen, naaste toekomst nog zeer zware ren er slechts met samenwerking en :e opofferingen te zijn onder groote met een krachtig arking der land- Bespreking. vraagt naar een van Landbouw, el laakt het, dat imische Zaken de dbouw en andere maken. naar de consump- vlas. j) vraagt wat de r een behoorlijke L laakt den invoer esch en de aard- rt aan op verhoo- oor het graan. De iw is er een van lippen laten. Spr. reden van de vrij- ders, die Spr. niet rdigers der Zeeuw- ;egen de opgelegde een professor of iet tegen een rede- rbeider, maar de staat stellen dat den goeden stand ar niet jegens de iter. Spr. wil voor een regeeringsver- m Haag terugkeert ie Zeeuwsche boe- jn. (Krachtig ap- irekers beantwoor- W. F. van Gorsel den minister zelf deze ontkennend 3 komt er krachtig e hand te citeeren. ien gezegd, dat de geen bevoegdheid den landbouw ge- Kinderen van Duitsch-Joodsche ouders worden statenloos. Uit Berlijn werd gisteren gemeld: Sedert weken reeds circuleert een ge rucht, volgens hetwelk binnenkort in de treinen, evenals nu reeds afzonderlijke coupé's zijn bestemd voor dames, die zon der heeren willen zitten, reizigers met honden, rookers en reizigers met ransels, ook afzonderlijke coupé's zullen worden gereserveerd voor Joden, met dien ver stande, dat het dezen dan verboden zal zijn in coupé's te reizen, waarin ook Ariërs zitten. lieze maatregel is by ons weten nog niet in toepassing gebracht. Mocht hij af komen, dan zal bij in dezelfde lijn lig gen als de bekende maatregel met de geel- geschilderde, voor Joden bestemde ban ken in openbare parken. Even sensationeel en door baar gevol gen op den duur veel drukkender voor de Joden is een andere maatregel, welke in 't „Zeitschrift der Akademie für deut- sches" Recht" wordt aangökondigd door niemand minder dan staatssecretaris Stuckardt, naast rijksminister Franck de bevoegde minister voor dergelijke aange legenheden. Gelijk men weet bevatten de Neuren- berger wetten tot 'het zuiver houden van het Duitsche ras nog geen maatregelen tegen de toeneming van uit rassenoogpunt in Duitschland niet gewenschte elementen. Daarin zal de nieuwe wet nu voorzien en wel in dier voege, dat kinderen uit Joodsche ouders in Duitschland geboren, niet meer de Duitsche zoogenaamde „Staatsangehörigkeit" zullen deelachtig worden. De Joden zelf hebben in Duitsch land weliswaar geen aanspraak op het rijksburgerschap, maar „Staatsangehö- rige" zijn ze gebleven. Hun kinderen zul len dat niet meer zijn. Zij zijn dus zonder nationaliteit, of statenloos en kunnen, al thans theoretisch, te allen tijde door de politie worden uitgezet. Dit geldt natuur lijk voor kinderen, die nog geboren moe ten worden. Het zal duidelijk zijn, dat door dezen maatregel op den duur de druk op de Joden, om het Duitsche Rijk te verlaten, zal worden versterkt. Een andere mogelijkheid voor toene ming van pit rassenoogpunt niet ge wenschte elementen bestond nog daarin, dat een Duitsche Jood met een buiten- landsohe Jodin kon huwen. Tot dusver verkreeg door zulk een huwelijk een bui- tenlandsche Jodin de Duitsche „Staatsan gehörigkeit". Als deze wet van kracht zal zijn geworden, zal zul'ks niet meer het ge val zijn. De vrouw blijft buitenlandsche en voor zoover zij door de wet in het land waar zij1 vandaan komt, tengevolge van het huwelijk met een buitenlander, aldaar het burgerrecht verliest, zal zij1 statenloos zijn, evenals haar toekomstige kinderen, die gelijk die uit Duitsch-Joodsohe ouders, statenloos zullen wezen. lijk te stellen met die van andere groepen. Onder een behoorlijke belooning ver staat spr. het aan den landbouw geven van dezelfde belooning als vóór de crisis. Het is misschien rechtvaardig, maar practisch niet te verwezenlijken, aan den landbouw dezelfde belooning te willen geven als aan alle andere groepen. Men zal dit nooit bewerken. Het is een klein kunstje om te zeggen: „Als de regeering maar wilde..." enz. Iedere arbeid kén niet gelijk worden beloond. Tusschen regeering en landbouw moet overeenstemming zijn over het prijspeil. Vervulling van den eisch van den heer C. van Gorsel zou beteekenen een enorme stijging van de pachten. Het voordeel zou dus in andere zakken terecht komen. Het probleem der aardappelen is zeer moeilijk. Medewerking en mede-verant woordelijkheid van den landbouw is noo- dig, Aan wat men wenscht zijn grenzen. Over de consumptie-aardappelen had spr. nu geen vragen verwacht. (Gelach.) Het vlas oogst 1938 zal niet worden gesteund, heeft de regeering gezegd. Maar de regeering is toch begonnen de taxatie van het vlas weer ter hand te nemen. En dat doet ze niet, omdat ze zoo graag wil weten, hoe het vlas er bij staat. Tegen de vragen van den heer C. van Gorsel heeft spr. bezwaar. Het ligt er dik boven op. Spr. merkt op, dat de vee- prijzen thans redelijk zijn. Onze werk lozen hebben langen tijd Nederlandsch bhkvleesch gegeten. Dit is op. De werk- joozen hebben er behoefte aan. En de landbouw heeft er ook belang bij, want de mogelijkheid moet aanwezig blijven, om een teveel aan varkens b.v. uit de markt te nemen. Nu wilde Duitschland graag wat vleesch kwijt en het vroeg stroo en tuinbouw- artikelen. Het spijt spr., dat toen de regeering en niet de landbouw de be slissing moest nemen. Dat er critiek zou volgen, lag voor de hand. Maar zegt spr. denk u die positie eens goed en rustig in. De aardappelregeling is eenvoudig. Het !?®en crisisregeling meer. Ze zal er wel yd blijven en is normaal geworden. aar dan moet men goed bedenken, dat en met moet leunen op den Staat. Maar 1 men dat? De landbouw heeft hier ®en taak. Tenslotte wil spr. wel den wensch naar der graanrichtprijzen aan n Minister overbrengen. (Applaus.) 6 voorzitter deelt mede, dat van Commissaris der Koningin een tele- e m is ingekomen, waarin deze mede- selt verhinderd te zijn de vergadering te wonen. Hij wenscht de Z.L.M. een geslaagde vergadering en tentoonstelling toe. Daarna dankt de voorzitter Ir Louwes voor zijn rede, waarbij hij de hoop uit spreekt, dat er kome een verstaan van regeering en landbouw. Jaarrede Mr Bieleman. Hïerna sprak de voorzitter zijn jaar- rede uit. Tot onderwerp had .hij ditmaal gekozen: De jonge boer en zijn medewerking aan de reconstructie van ons volk. Door den overgangstoestand komen er allerlei nieuwe organisaties naar voren en volgens spr. zullen er zich grootere .'eenheden gaan afteekenen op breeden grondslag. Er is alom storm en niet al leen in Vlaanderenland. De jeugd heeft aan den opbouw van de maatschappij zulk een belangrijke taak te vervullen. De ook bij de Z.L.M. in wording zijnde jeugd organisatie zal een heilzame werking uit oefenen. De liefde voor den bodem van Zee land, tot dat oude en trouwe, dat altijd weer nieuwe, jonge, blijde, God vereeren- de volk der Zeeuwen, spore allen aan tot eenheid, tot samen-strijden tegen elke po ging tot versplintering, al moet de strijd bloedig zijn tegen het eigen bloed, de eigen familie soms. Zeker bracht de wereldoorlog de crisis mede, doch men mag toch niet vergeten, dat ook zonder dat de toestand onhoud baar was. De bezitters en beheerders van het kapitaal, klein in aantal stonden te genover de bezitlooze arbeiders van hoofd en hand. Dit leidde tot de revolutie in Rusland, waartegenover zich een heel an dere kracht ontplooide, die eerst in Ita lië en daarna in Duitschland zich deed gelden. Men greep er naar de dictatuur, en kwam niet tot samenwerking van verschillende politieke partijen, maar een vernietiging daarvan. Beide systemen hebben hetzelfde principe: De gemeen schap eerst. Zij staat boven het particu liere. Vroeger was het: geoorloofd is alles, wat niet verboden is, nu wordt het meer en meer: verboden is, alles wat niet is toe gestaan. Dat is een even gevaarlijke stel ling. Wij moeten streven, ook in het eigen land, naar een betere maatschappij-in richting. Voor ons land komt daarbij het hoogst belangrijke feit, dat de samen werking der volkeren geheel verstoord is en iedere staat tracht, vooral voor het ge val van oorlog, zich zelf te kunnen helpen. Dit moet vooral de jonge landbouwer ten strengste in het oog vatten. Het autar- kisdh streven zou Zeeland tot een onge kende hoogte kunnen brengen, omdat het het landbouwland bij uitnemendheid is en voor tientallen, zoo niet honderdtallen nog een bestaan zou kunnen worden ge vonden. De Z.L.M. zal goed doen in ver- eeniging met de jongeren-organisaties, vooral ook dit vraagstuk door te denken en daarna uit te werken. Er moet alles gedaan worden wat maar mogelijk is, om versplintering en verwar ring te doen ophouden. Nieuwe vormen van maatschappelijke en politieke toestan den teekenen zicfh af. Deze behooren één doel te dienen: n.l, de steeds sterker wor dende gemeenschap, met een gemeen schapsverantwoordelijkheid van allen voor een, een voor allen. Men moet begrijpen, dat de organisaties het vereenigingspunt moeten zijn van al len, die ten plattelande wonen en daarin belang stellen of daarbij belang hebben. Om b.v. op deze wijze te zorgen voor on derwijs, ook vakonderwijs, moet worden gestreefd naar vak- of bedrijfsorganisatie en daarbij moet vooral de jonge landbou wer positie kiezen en leiding geven. Men mag niét zeggen: 't is altijd zoo of zoo ge weest en het zal mijn tijd wel uithouden. Met alle onderscheidingen in geloof en levensopvatting is te rekenen, maar men mag die niet uitbuiten en veeleer moet men zoeken naar harmonie in deze ver deeldheid om uit alle die het beste te puren voor het volksdeel. De boeren, deze zijh de wortel der volkskracht. Boer zijn, is den bodem bou wen, met den, Schepper mee-arbeiden, dat uit het dorre brood komt. Hoe anders dan de boeren staan daartegenover de arbeiders in de industrieën, de stedelin gen op de bureaukruik. Deze leven ten op zichte van hun inkomsten in mindere af hankelijkheid van God en in meerdere afhankelijkheid van den mensch dan de boer. •Op allerlei gebied, zoowel voor aan schaffing als voor verkoop, moet samen werking worden gezocht. Men moet over wegen boe men het best van de menigte vaste lasten af kan komen of ten minste hoe zij kunnen worden verlaagd. In zake den strijd over het pachtbureau steke ieder de hand in eigen boezem en zoeke eerst schuld bij zichzelf. Men heeft noodig mannen met kennis en onafhankelijk- heidsgevoel. Men moet samen trachten in vloed uit te oefenen bij de mannen der politiek, dal zij! zorgen, dat er in de wet ten geen belemmeringen zijn voor de ont wikkeling en voor de inneming van den landbouwenden stand van de hem passen de positie in het volksgeheel. Er kan niet genoeg nadruk gelegd wor den op de opvoeding. Vroeger werd, bij den jongen landbouwer veel te eenzijdig nadruk gelegd op technische kennis en be kwaamheid en te weinig op de algemeene kennis en cultuur en vorming van den persoon. Zeer verkeerd is ook een groot minder waardigheidsgevoel. Dat gevoel moet weg. Men moet allen Zeeuwen zijn, die zich zelf bewust zijn, en die heel best in staat zijh hun aangelegenheid op hun eigen gemoedelijke wijze te regelen en die zich niet laten drijven door fanatieke partij- mensc'hen in een richting die zoo dikwijls van elders gekomen personen of andere Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Bommel, H. W. Steur te Oud-Alblas. Aangenomen naar Gieterveen (toez.), J. H. J. Bik, cand. en hulppred. te Sluis kil. Geref. Kerken. Beroepen te Kantens, G. Winters hulp pred. te Eenrum. Evang. Luth. Gem. Beroepen te Wildervank-Veendam, J. Gronlob, proponent te Amsterdam. z.g. volksleiders ons willen opdringen, te gen onzen natuur en ons wezen in. Het geheele volk moet er van doordrongen zijn, dat het zijn boeren niet kan mis sen, het moet er op gesteld zijtn de vruch ten van zijn eigen bodem in de eerste plaats te genieten, ook al is het van el ders ingevoerde even goed. Onder de mid delen die tot een behoorlijk zelfbewustzijn kunnen leiden, behoort ongetwijfeld de kennis der historie. Veel, oneindig veel meer dan tot heden moet op school of cursus onderwijs gegeven worden in de geschiedenis des Vaderlands en in het bij zonder de maatschappelijke geschiedenis en die van den boerenstand en van de ont wikkeling van het platteland. Behalve de geschiedkundigen, hebben ook de letterkundigen een taak. Men hoede er zich voor, de menschen onnutte kennis bij te brengen en geve ook aan hoe de menschen, de standen onderling moeten leven en bij! dit alles heeft men er rekening mee te houden, dat ook de vrouw op den voorgrond treedt. Daarom moeten de hoerinnenhonden en boerinnendagen worden gesteund en bevorderd. Het landbouwhuishoudonderwijs moet nog veel meer bevorderd worden en ook Middelburg en Goes moeten te dier zake aan de beurt komen, mogelijk in vereeni- ging met de bestaande huishoudscholen. Van buitengewonen invloed, is de vrouw voor het leven van het gezin van den boer en dies voor het geheele platteland. Op de verhouding tusschen ouden en jongen dient de aandacht gevestigd. Op tijd moet men zijn besturen aanvullen met jonge krachten. De verhouding tusschen werkgever en werknemer moet zeer zeker andermaal overwogen worden. Men kan het betreuren of niet, maar de oude pa triarchale verhoudingen zijn verdwenen. Men moet zorgen, dat de strijd tusschen de partijen op den duur het landbouwbe drijf niet ernstig schaadt en men vergete niet, dat in den landbouw de verhouding natuurlijkerwijze veel meer persoonlijks inhoudt dan op de fabriek of op het bu reau. Het systeem van rijksbemiddelaars is volgens spr. al zeer ongelukkig. Spr. be treurt het dat door bevoegde kringen zoo weinig aandacht gewijd is aan het vraag stuk der leekenreChtspraak en arbitrage. Het is de taak der Z.L.M. goede denkbeel den ten bate van werkgever en -nemer, beiden, in dit opzicht te verkondigen. Daardoor zal er weder een gelukkig, blij arbeidende boerenstand komen met een behoorlijk loon en zonder die zware zor gen voor het levensonderhoud, die nu zoo dikwijls de gezinnen der trouwe arbeiders naar beneden drukken. Daardoor zal een eind gemaakt zijn aan de ook in Zeeland zoo onrustbarende ont volking van het platteland. Er ligt hier een taak voor de jongeren niet het minst. Het platteland moet meer en meer aan trekkelijk bewoonbaar worden. De ver houdingen tot de niet-landbouwers moe ten herzien. Met ruimen, niet met enghar- tigen blik moet de landbouwer alles be zien. De hoogste geestelijke goederen moet hij bereiken door zijn geloof en Godsvertrou wen, door te leeren afzien meer en meer van zich zelf. Het licht niet onder de ko renmaat! Aan den ombouw of wil men de oplei ding van het tegenwoordige en komende geslacht ten plattelande moeten velen hel pen. De overheid zal ook haar medewer king moeten verleenen, niet het minst op gebied van het onderwijs, mede door dit •op het platteland in overeenstemming te brengen met wat daar noodig is. Aan een betere verhouding tusschen stad en land moet de landbouwpers medehelpen. Dit is ook voor de groote Nederlandsche pers zoo zeer gewenscht. Ernstig moet het vraagstuk van reizende bibliotheken op landbouwgebied onder de oogen wor den gezien. De cursussen moeten natuurlijk blijven en zelfs worden uitgebreid om de jonge boeren de noodige kennis hij te brengen, maar daarnevens moet practisch gear beid worden. De radio moge zijn goede zijde hebben, maar moge nooit of nimmer leiden tot een nalaten van de beoefening van zang en muziek, dat verheffende, van onze jeugd. Men moet weer terug naar elk Zeeuwsch dorp met eigen fanfare en zoo mogelijk een mannenkoor en een gemengd zang- gezelschap. Er is in deze voor de jeugd organisatie veel te doen. Het verheugt spr., dat voor het komende eeuwfeest der Z.L.M. r?eds gedacht is aan een open luchtspel, zoo mogelijk uit de geschiedenis van 'het Zeeuwsche boerenleven. Spr. hoopt en bidt dat de toekomst vreugde en levensmoed en levenslust in een herboren maatschappij zal brengen en dat daartoe de Z.L.M. met haar jeugd organisatie in de eerste plaats onder Gods zegen, vruchtbaar werk zal doen en de eenheid onder de plattelanders zal be vorderen. Rondvraag. De secretaris, de heer Ir Dorst, dringt er op aan, dat wan neer men exemplaren van den Colorado kever vindt, men tèrstond den burge meester of telefonisch den heer Phaff te Goes waarschuwt. Hierna wordt de vergadering, die door plm. 500 personen was bezocht, gesloten. Aan den autotocht, die volgde, werd deelgenomen door 825 personen. Er reden =s= 100 auto's en 16 autobussen in den stoet mee. Fout in de bestelling red de drie levens. Het postkan toor te Aarhus in Denemarken heeft Za terdag een fout gemaakt bij de bestelling waardoor drie menschenlevens zijn ge red. De fout werd begaan met een brief, waarop aan het adres was toegevoegd: „niet te bestellen vóór Zaterdagmiddag". Het postkantoor zag deze aanwijzing over het hoofd en bestelde den brief reeds des morgens. De geadresseerde las hem met groote ontsteltenis. Hij was afkomstig van een hem goed bekende dame, die mededeelde, dat zij uit wanhoop had besloten een eind aan haar leven te maken en dat van haar twee kinderen, De man huurde dadelijk een auto, en reed zoo snel mogelijk naar de woning van de ongelukkige vrouw. De deur was op slot, doch hij forceerde die en trof de jonge vrouw aan bezig een afscheidsbrief te schrijven. Zij had de ra men met papier dichtgeplakt, en het was haar plan als zij den brief af had, uitvoe ring te geven aan haar noodlottig voor nemen. Dit werd haar thans belet en zij kwam nu ook tot het inzicht, dat zij ver keerd handelde met het oog op de toe komst van haar kinderen. Dezen werden naar familie gestuurd en zelf werd haar gelegenheid geboden haar zenuwen tot rust te doen komen. Op het postkantoor te Aarhus verklaar de men bij uitzondering dankbaar te zijn dat er een fout in den dienst was voor gekomen. Hoogovens door koning Salomo gebouwd? De laatste onderzoekingen in bet nabije Oosten heb ben tot verschillende merkwaardige re sultaten geleid. Aan de oevers van het schier-eiland Sinaï is de haven Ezion- Gaber teruggevonden, een van de meest bekende steden uit den tijd van koning Salomo. Bij deze havenstad, waarvan de puin- hoopen door de verzanding van de Golf van Akaba thans een kilometer van de zee verwijderd liggen, hebben Amerikaan- sche oudheidkundigen vier hoogovens ge vonden, waar het koper in de tijden van Salomo gesmolten werd. i Vijfhonderd Polen op de millioenenjacht. Twee jaar geleden is de uit Polen naar Amerika ge ëmigreerde Henlyk Duszynski overleden. Hij was toen eigenaar van groote slacht huizen te Chicago en liet 86 millioen dol lar na. Er zijn thans te Torun 500 per sonen bijeengekomen die meenen recht op de erfenis te hebben en die hebben be sproken, wat zij gemeenschappelijk kun nen doen, om in het bezit van de milli- oenen te komen. Wanneer er vóór 1940 geen wettige erfgenamen opdagen, vervalt de erfenis aan de schatkist van de Vereen. Staten. Besloten werd, de rechten aan de Pool- sche regeering af te staan en deze te ver zoeken, de millioenen onder de rechtheb benden te verdeelen. Vijf procent zal die nen voor het fonds der nationale verde diging. Een vierling geboren. In een der ziekenhuizen te Liverpool is gisteren een vierling geboren. Het was een nor male bevalling, bijzondere voorzorgsmaat regelen waren niet genomen. Men was op de gebeurtenis voorbereid, want reeds een maand geleden was door een Rönt genonderzoek vastgesteld, dat er vier wereldburgers op komst waren. De jong geborenen zijn drie jongens en een meis je. Drie der kinderen wegen vier pond, het vierde drie pond. De moeder, Mrs. Esther Taylor, heeft al vele gelukwen- schen ontvangen, daar de heuglijke ge beurtenis door de radio werd mede gedeeld. Zij is pas 29 jaar oud en heeft reeds vier kinderen, ook drie jongens, van respectievelijk 10, 5 en 3 jaar, en een 8-jarig meisje, zoodat het gezin Tay lor thans plotseling is verdubbeld. i Stel je voor, dat ze ons laten zakken.... Dr en Mevrouw Colijn zwierven Zaterdag door bet Gooi, waar o.a. de schaapskooi werd bezocht. Ook het Tafelbergpilateau werd bestegen. Op het platvorm van den uitkijktoren zaten 2 meisjes aardrijkskunde te repe- teeren voor bet overgangsexamen.' De minister-president stelde eenige vragen en bracht ze op dreef bij' de beantwoor ding. De meisjes bleken meer thuis in de kennis van beroemde landgenooten, want toen Dr Golijn, die zich onbekend waan de, bij het afscheid veel succes voor het examen wensch te, riep een der meisjes: Stel je voor, dat ze ons laten zakken, nu Dr Colijn ons overhoord heeft Kermisfeest! Eén doode, twee zwaar en vier lieht gewonden. HILVAR.ENBEEKGisteravond is in een café te Hilvarenbeek, waar op. het oo'genblik kermis wordt gevierd, een ern stige vechtpartij voorgekomen. Omstreeks 'half elf werd in het café de all u bij wegkrulslngen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- rangsweg I als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor. hulp van de marechaussee ingeroepen, voor 'het verwijderen van een viertal uit Tilburg. De marechaussee's poogden den feest vierenden in alle kalmte naar buiten te krijgen, doch plotseling gaf een van hen den opperwachtmeester een klap in het gelaat. Hierop trokken de marechaussees hun sabel, doch de man wist die van een van hen af te nemen, en begon er mee te slaan. De revolvers werden toen ge trokken, en een der Ti'lburgenaars werd door een schot onmiddellijk gedood, een vrouw en een marechaussee ernstig ge wond, en vier anderen licht gewond. De toestand van de beide ernstig ge wonden, die in het ziekenhuis te Tilburg worden verpleegd, was vanmorgen goed. Het zijn mej. Verhagen, echtgenoote van den gedooden man en een marechaussee uit Hilvarenbeek. De marechaussee's hebben uit zelfver dediging gehandeld. Het slachtoffer Ver- hage was vader van 8 kinderen. In vleesch gestikt. ROTTERDAM. De 50-jarige G. v. Vliet te Rotterdam kreeg bij het eten een stuk vleesch in het keelgat, waardoor hij is gestikt. Schat gievenden In bouwvallige woning. "WOLVEGA. Gistermiddag is hier bij het afbreken van een bouwvallige woning in den kelder in een oude bus een bedrag van f 3700, hoofdzakelijk bestaande uit briefjes van f 10, gevonden. Het was alle maal nieuw bankpapier, zoodat hieruit kan worden opgemaakt dat de eigenaar regelmatig zijh schat had nagezien. De woning was het laatst bewoond door de 65-jarige W. v. d. Molen, die altijd in behoeftige omstandigheden had verkeerd, maar wel steeds zichzelf had gered. Hij is in Maart overleden en toen was door de erfgenamen reeds een bedrag van f 525 benevens een spaarbankboekje met f1000 gevonden. Schipper verdronken. SAPPEMEER. Doordat het roer van het schip, waartegen hij geleund stond, plotseling afbrak, geraakte vanmorgen de 26-jarige ongehuwde schipper E. H. in het water. Een passeerende melkrijder, die het ongeluk zag gebeuren, kwam den drenkeling met een bootje te hulp, doch hoewel het hem spoedig gelukte den schipper op het droge te brengen, bleken de levensgeesten toch reeds geweken. Spoorwegongeluk bij Okayama. TOKIO. Bij een spoorwegongeluk te Okayama zijn 20 personen gedood en 150 gewond. De meeste slachtoffers zijn kin deren. Tengevolge van een grondverzak king zijn de beide treinen tegen elkaar geloopen. KANTON OPNIEUW GEBOM BARDEERD. KANTON. Vanochtend beeft de Japan- sche luchtmacht weer een aanval gedaan op Kanton. Tien personen werden gedood, dertien gewond. Verscheidene buizen werden ver nield. Vervolgens werd een aanval go- daan op den spoorweg KantonKauloen. DE OVERSTROOMING VAN DE GELE RIVIER. SJANGHAI. Het water blijft wassen en naar schatting stroomt bet thans voort met een snelheid van 4 voet per seconde. Aangezien 'het water als regel eerst mid den Juni begint te wassen om eind Juli het hoogtepunt te bereiken, verwacht men een zeer groote ramp. DE ZEGAM-KWESTIE. De borgstelling van de Imperial vervallen verklaard. De rechtbank te Middelburg heeft he denmorgen vonnis gewezen inzake het proces door de directie der Imperial Gas Association ingesteld tegen de werklieden die bij' vonnis van de rechtbank hun recht op pensioen van de zijde van de Imperial hebben zien afgewezen. Het nu gevoerde proces liep over het opheffen van de in 1934 tot een bedrag van f708.000 ge plaatste borgstelling bij het kantoor Rot terdam der Amsterdamsche Bank, welke borgstelling op 1 Febr. 1937 is terugge bracht tot f 550.000, welke borgstelling moest dienen bij eventueele rechtsgeldig- verklaring van de pensioenaanspraken der werklieden. De rechtbank heeft thans de borgstel ling vervallen verklaard en aan twee werklieden het betalen van f 10.06 en aan de overige 41 van f 466,15 H opgelegd, verhoogd met 5 pet. rente.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3