DE LANDBOUWDAGEN TE GOES Onderwijs Vergaderingen en Tentoonstelling der Z.L.M. MIDDELBURG. GOES. Hansweert, alwaar na schutting door de middensluis, het verbreede kanaal door Zuid Beveland werd gevolgd, om na de schutting te Wemeldinge langs het be kende vaarwater koers te zetten naar het Hollandsch Diep. De groote bruggen aan stuurboord latende, kwam het gezelschap to Dordrecht. Men zag daar de werkzaam heden aan de nieuwe verkeersbrug en be zichtigde menig detail aan de overal aan wezig zijnde waterbouwkundige werken. Van Dordt voer men naar het slot Loe- vestein, waarna de haven van Gorkum werd aangedaan. Van hier werd terugge varen, nu vóór stroom naar de Noord tot de Lek om de Nieuwe Maas te volgen tot de Naussauhaven te Rotterdam. In deze stad werd geruimen tijd halt gehouden om allerlei merkwaardige constructies aan bruggen en sluizen te bekijken. Nu volgde voor de Zeeuwen wel het merk waardigste deel. De Hollandsche IJsel tot Gouda, de Gouwe, Oude Rijn, Molenaars- brug, Heimanswetering, Brasemermeer, D'recht, Huis te Drecht, Amstel tot Am sterdam, en dan naar het Oosterdok. Vele zijn de soorten bruggen en sluizen die men passeert. Naast de nieuwste hef- bruggen over de Gouwe, passeert men ook nog de oude ophaal- en draaibruggen. D'e negen bruggen welke te Amsterdam op korten afstand moesten doorgevaren wor den trokken veel aandacht. Van Amsterdam werd de reis voortge zet na schutting door de Oranjesluizen via Marken naar Urk. Door welwillende zorg van de Waterstaatsautoriteiten kon onder deskundige leiding het maken van den nieuwen meerdijk bezichtigd worden. Het werken der machtige baggermachi nes en grijpers midden in de eindelooze plas dwong de bewondering van allen af. Weer voer men verder naar Lemmer, waar de oude sluis en brug een geheel nieuw beeld gaven. Van deze plaats ging de tocht via het Tjeukemeer langs Sneek, Heegermeer, Fluessen, Galamadammen, Morrameer naar Stavoren. Na schutting nam het schip koers naar Medemblik, waar eenigen tijd werd vertoefd om een gedeelte der Wieringermeer te bezoeken en het gemaal de Lely te bezichtigen. Daarna voer men verder naar het oude havenstadje Enkhuizen. De vele mooie oude gevels en bruggetjes zoowel vaste als beweegbare werden bekeken. Na een dag oponthoud werden de zeilen weer ge- heschen en met een Westenwind kracht 8—9 voer de kotter in vier uur naar Am sterdam. Over het Noordzeekanaal langs Juliana- en Hendrikdok de IJ-veren krui send, onder de Hembrug door, naast en tusschen groote Oceaanstoomers vervolg de men de tocht via de Spaarndammer- sluis naar Haarlem. De reis werd vervolgd langs het Zui- derspaarne, Ringvaart, Kagerplassen, de Zijl langs Leiden door het Rijn-Schie- kanaal naar de Vliet, en zoo langs den Haag en Delft door de Delftshavensche Schie naar Rotterdam. Met schitterend weer werd de Nieuwe Waterweg opgeva ren langs de Waalhaven, Merwedehaven, Schiedam, de groote werven, via de Noordgeul langs de welplaat naar 'de Oude Maas. Voor stroom met een kalm windje passeerde het gezelschap de twee hefbruggen te Spijkenisse en Barendrecht Het laatste gedeelte van de Oude Maas tot Dordt werd in het donker gevaren. Het gedeelte van Haarlem tot Dbr- drecht was wel het mooiste wat natuur schoon betreft. Vooral de bebouwing met villa's en landhuizen in het hart van Hol land, de mooie parken en beplantingen grenzende aan het gepasseerde vaarwater gaven een onvergetelijken indruk. Den laatsten dag werd des morgens 4 uur het zeil geheschen, de motor aange slagen, en na een vaart van 7 uur lag het schip in de kleine sluis te Wemeldinge, waar het gezelschap werd ontbonden. Onderlinge Veeverz. Mij. Walcheren. Maandagavond vergaderde de Onder linge Veeverzekerings-Mij Walcheren on der leiding van den heer L. J. Lorier., die in zijn openingswoord deed uitkomen dat deze vereeniging dit jaar gunstig ge werkt heeft. Aangezien zij over geheel Walcheren verspreid ligt, heeft zij den last van het mond- en klauwzeer kunnen doorstaan, en waren geen buitengewone financiëele offers noodig. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester bleek, dat het ledental steeds stijgende is. Ver der, dat dit jaar 23 ongevallen hadden plaats gehad. De kas wees een klein te kort aan van f 35. De aftredende bestuursleden de heeren G. Cornelisse en J. de Visser werden weer herkozen. Tot Commissaris werd herkozen dhr P. de Buck. Ontvluchte gevangene aangehouden^ Vanmorgen om 8 uur is de een dezer dagen ontvluchte gevangene S. P., onder de gemeente Riland-Bath door 'kommie- zen aangehouden. Hij was vanmorgen om 4 uur van Wis singen per auto naar Schore vertrokken en ivandaar wilde hij een andere auto nemen naar België. Dit was 'hem echter niet gelukt en daarom ging hij loopen. De kommiezen hebben hem aangehouden en overgegeven aan den Rijksveldwacht. Hij1 is in den nacht van Maandag op Dinsdag thuis geweest in zijn woning te Soeburg. 'Hoe teekent het kind in Indië? De tentoonstelling „Hoe teekent het kind in Indië?", die onlangs te Mid delburg zoo sterk de aandacht trok en waarvan in ons blad toen een breede be schrijving is gegeven, zal, onder auspi ciën ivan de afd. Zuid- en Noord-Beve land van het Algemeen NederIandsc'h Verbond ook te Goes worden gehouden i en wel van Dinsdag 21 tot en met Zater dag 25 Juni. De tentoonstelling zal Dins dagavond door den burgemeester, den heer van Dusseldorp, worden geopend, waarna de heer Toot namens het ten- toanstel'lingsbestuur een inleiding zal houden over het teekenwerk. ZUID-BEVELAND. Kapelle. Onder zeer groote belangstel ling werd geveild voor de groep aard- beientelers „Aller Belang" te Kapelle en de Tuinbouwvereeniging Biezeunge, de opbrengst ivan 40 gemet aardbeien Ma dam Moutot en werd voor f 15.90 per 100 ikg verkocht aan D. Ganseman. De overige aardbeien, Jecunda's, de opbrengst van 4Vs, 4 en 4 gemet werden ingehouden. WALCHEREN Domburg. Gemeenteraad. Don derdagavond komt de raad in openbare vergadering om 8 uur bijeen. Agenda: Benoeming plv. secretaris en ontvanger. Wijziging gemeentebegrooting 1937. Wijziging begrooting waterleiding bedrijf 1938. Wijziging alg. politieveror dening. Wijziging schoolgeldverordening. Voorstel sluiting wandelpad bij den Hoo- gen Hil voor rij verkeer. Bezoldiging 2de ambtenaar secretarie. Zoutelande. Gemeenteraad. Dinsdagavond vergaderde de gemeente raad alhier voltallig. De heer K. Koppe- jan te Meliskerke had een verzoek inge diend om verharding van den Jan Geert- sesweg. D'e raad was genegen tot verhar ding over te gaan, mits het de gemeente niet veel zou kosten, daar zij er niét veel belang bij heeft, 't Verzoek werd gesteld in handen van B. en W. teneinde met het gemeentebestuur van Meliskerke te over leggen. Hierna kwam in behandeling het ver zoek van de Chr. Muziekvereen. „Luctor et Einergo" te Zoutelande om een bij drage in de kosten voor't opknappen van de muziektent, hetwelk in de vorige ver gadering in handen van B. en W. werd gesteld om advies. B. en W. stelden voor, geen bijdrage te verleenen, daar het hun inziens niet op den weg van het gemeen tebestuur ligt om aan verschillende ver- eenigingen en instellingen bijdragen te verleenen. De beer Verhage stelde voor een bij drage van f 10 te geven. Het werd ver worpen met drie tegen vier st. Vóór de heeren Verhage, Gabriëlse en Stroo. Het voorstel van B. en W. werd hierna zon der hoofd. st. aangenomen. Nu het gemeentebestuur met den heer Bergsma tot overeenstemming is geko men, dank zij de Commissie van Ged. Staten van Zeeland, werd besloten met den heer Bergsma in 't „Pauwtje" grond te ruilen, om zoodoende tot een bevredi gende oplossing te komen. Het lijkenhuisje zal worden verbouwd, zoodat de rijdende baar er in kan worden geplaatst. Op voorstel van B. en W. werd een verordening tot heffing van de Paulus- wegbelasting aangenomen. D'e totale kosten der wegsverharding bedroegen f 6525.10, welke als volgt worden gedra gen. Door den Polder Walcheren 20 pet. is f 1305.02, door de gemeente f 2261.24, door de belanghebbenden f 2958.84. Aan den heer P. J. Paulusse zal f 10 vergoeding worden gegeven voor de schade door hem geleden wegens her stelling van de rioleering door zijn per ceel. D'e begrootingen van 1937 en 1938 wer den gewijzigd. De heer Verhage bracht bij de rond vraag de bebossching van het Noorder vroon weer ter sprake. Omdat de Minis ter de gemeenten tot werkverschaffing wil aanzetten, is het wellicht mogelijk, deze bebossching uit te voeren zonder veel kosten voor de gemeente. De voorzit ter gelooft dit ook wel, maar toch zou deze bebossching de gemeente financiëel nogal bezwaarlijk zijn, omdat men dan de vroonhuur zou derven en het bosch zou moeten onderhouden, hetgeen geen ge ringe kosten met zich meebrengt. De heer Verhage merkte hiertegen op, dat bebossching ook wel baten voor de gemeente zou afwerpen, als gevolg van toeneming van woningbouw. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. Tolen. Ernstige ontplof fing bij het lasscben. Dins dagnamiddag te zes uur schrokken de be woners van de Botermarkt alhier gewel dig door een grooten knal gepaard gaan de met brekende ruiten. Al spoedig bleek, dat bij den smid C. Gebraad Wzn een ernstig ongeluk bad plaats gehad. Ge braad werd in een hoek der smidse be wusteloos en ernstig aan het hoofd ver wond aangetroffen, terwijl zijn knecht, ofschoon eenigszins versuft en met bloed op het gelaat, de tegenwoordigheid van geest nog had, het laschapparaat, waar mede Gebraad aan het werk was geweest, af te zetten. Waarschijnlijk door vonken is een groote bus, gevuld met carbid, met een geweldigen slag in de smidse uit el kaar gevlogen. Naar wij vernemen, is de toestand van Gebraad zeer ernstig, Zijn gelaat is één groote wonde, terwijl ook zijn oogen ge kwetst zijn. Middelburg. Acte examens L. O. Aan de Chr. Kweekschool slaagden Dins dag alle zes mannelijke candidaten, n.l. de heeren A. den Boer te Goes; G. P. Bosselaar, Aagtekerke; J. A. Bunscho ten, Zonnemaire; D. Coppoolse, Seroos- kerke; B. de Jonge, Goes en J. de Jonge, Middelburg. Vervolg van het 2e blad.) DE ALGEMEENE VERGADERING. D'e algemeene vergadering, die druk bezocht was, en in de nieuwe, groote zaal van den heer Krijger aan de Beesten markt werd gehouden, werd te half tien vanmorgen geopend door den voorzitter den heer Mr P. D'ieleman. Terwijl de aan wezigen zich van hun zetels verhieven, herdacht de voorzitter Dr Lovink, en het lid van verdienste de heer Nijsse uit 's H. Arenskerke, die beide zijn overleden. Verder verwelkomde spr. de heeren Stieger en Van Bommel van Vloten, leden van Gedep. Staten en den griffier, B. en W. van Goes, adviseurs, consulenten, eere-comité der tentoonstelling, het be stuur van den kring West-Zuid-Beveland der Z. L. M., de voorzitter van de Noord- Brabantsche Mij van Landbouw, den heer Massee, vertegenwoordiger van de Ka mer van Koophandel, de afgevaardigde van den Polder- en Waterschapshond, de leeraressen in het huishoudonderwijs, enz. Bericht van verhindering zonden de Commissaris der Koningin, de heeren Ir Stevens en v. d. Plassche, en de voorzit ter en secretaris van het Kon. Ned. Land- bouw-Comité De heer F. van Hoorn te Kortgene werd benoemd tot lid van verdienste. De voorzitter wees vervolgens op het nut van de rijkswerkverschaffing. De inspecteur, de heer Markvoort, staat steeds gereed voor alle landbouwers in alle deelen van Zeeland, die gronden wil len verbeteren. De resultaten van deze grondverbetering zullen vanmiddag op de rijtoer op een perceel van den heer J. M. Klompe te Wolf aartsdijk te zien zijn. De afd. kring West Zuid-Beveland (al gemeene leden) zond een schrijven in over de schade door vogels, vooral duiven aangericht. De voorzitter ant woordde, dat het H. B. in dezen diligent is en actie voert voor wetswijziging. Een tweede punt, de intrekking van de rundveeteeltregeling, zal straks met den heer Ir. Louwes worden besproken. D'e afd. Zuidzande wees in een schrijven op de slechte resultaten van den landbouw en op de onjuiste houding van den Minister. Ook deze punten zullen den heer Louwes worden voorgelegd. De voorzitter kon inmiddels den heer Ir. Louwes, regeeringscommissaris voor akkerbouw en veeteelt, verwelkomen, alsmede den heer Kielstra, oud-secretaris der Z. L. M. D'e rekening 1937 der Z. L. M. werd goedgekeurd, na een rapport, uitgebracht door den heer Louwerse te Domburg. De commissie wees o.a. op den post voor het landbouwblad en vroeg of dit wel zoo kon blijven. Rede Ir. Louwes. De voorzitter gaf nu het woord aan den heer Louwes, die een rede hield over D'e huidige positie van den N e d e r 1 a n d s c h e n landbouw en de verwachtingen voor de naaste toekomst." De Nederlandsche landbouw is, aldus Spr., vooral na 1886, steeds meer den kant van den export opgegaan, iets, wat de regeering heeft bevorderd. Na den oor log werd de buitenlandsche vraag naar onze land- en tuinbouwproducten nog sterker. Zelfs toen in de crisisjaren, de jaren na 1927, de eerste ernstige inzin king bij de suikerbieten zich voordeed, heeft men deze verschijnselen slechts als voorbijgaand 'beschouwd. Dat men te doen had met blijvende verschijnselen was toen nog maar de overtuiging van zeer weini gen. Eenigszins anders werd het, toen in 1929 de graanmarkt den verkeerden kant opging en in '30 en '31 de granen vrijwel waardeloos werden. Er kwam een zondvloed van handels- beper'kingen. Ze gaan nog steeds door. De wensch, dat ze spoedig zullen ophou den, vooral na de opleving van 1936, is niet verwerkelijkt. Het verdrag van Oslo is ter ziele gegaan. Velen vechten tegen deze verschijnselen. Ze zijn niet doordrongen van het feit, dat zich structureele wijzigingen vol trekken. En zulke -wijzigingen houden niet halt voor onze deur. De positie van onzen landbouw zou hopeloos geworden zijn, indien de regee ring niet had ingegrepen. De wereldmarkt is feitelijk één groote dumpingsmarkt ge worden. De hoop, dat de toestand van daag of morgen weer zal verbeteren, is nu kleiner dan ooit. De graanmarkt vertoont weer teekenen van ernstige bloedarmoede. De tijdelijke 'hoogconjunctuur op het gebied van de graanprijzen is weer voorbij. Prijsdalin gen b.v. van tarwe en rogge van ongeveer 40 pet. zijn weer voorgekomen. Amerika belooft een record-tarweoogst te zullen krijgen. Met de rogge-prijzen is het voort durend sukkelen. Het is voortdurend vech ten tegen afbraak. De suikerprijzen zijn weer bijna ge daald, ondanks de suikerconventie, tot het diepste, wat we ooit gehad hebben. Wat do veeprijzen betreft, men kan prima bevroren vleesch koopen in Neder land voor prijzen tusschen f 0,25 en f 0,30 per kg. Versoh vleesch wordt aangeboden tegen prijzen, minder dan de helft van de prijzen, die het 'hier opbrengt. De boterprijzen zijn beter dan ze ge weest zijn. Maar voor een loonende pro ductie moet die prijs minstens f 1,30 per kg zijn, terwijl de prijzen van nu schom melen rond f 0,85. Andere vetten, die bo ter kunnen vervangen, zijn gedaald tot een prijs, die fantastisch laag is (f 0,20 tot f 0,25 per kg). Zonder bescherming heeft de boter weinig kans zijn plaats van vroeger te behouden. Onze groenten, de beste van de geheele wereld, wil men niet. De varkensprijzen wisselen sterk, maar zijn ook niet loonend. De export is boven dien belemmerd. Met de afzetmogelijkheden is het nog meer mis. De verbetering wordt vooral tegengehouden door de geweldige militai re spanningen. Het evenwicht tusschen productie en verbruik is verbroken. De overproductie is een dreigend spook ge worden. De techniek zonder leiding is eer een ramp dan een zegen geworden. Spr. zet daarna uiteen, welke politiek Duitsohland toepast. D'aar valt misschien meer nadruk op het socialistische dan op het nationalistische. Andere leden zoeken nog steeds de overproductie te keeren door afsluiting, door hoogere invoerrech ten. De tegenwoordige problemen al dus Spr. lost men echter met hooge in voerrechten alleen niet op. Een ongebreidelde productie van ex port-producten als aardappelmeel en var- kensvleesch zou ons direct voor onoplos bare problemen stellen. Deze twee voor beelden wijzen in de richting van produc tie-regelingen. Wat de veehouderij betreft, als de rund veehouderij onbeperkt was doorgegaan, zouden we vermoedelijk nog niet uit de crisis 1'932>'33 wat de prijzen betreft, zijn gekomen, óf de prijzen waren zóó ge daald, dat de boer er per eé mee op moest houden. Dan hadden we een productiebe perking gekregen met veel ellende. De teeltregeling voor rundvee trekt nu weer bijzonder de aandacht in verband met den invoer van vleesch. Die zich voor stelt, dat een teeltregeling zoo kan wor den uitgevoerd, dat precies het evenwiohts peil bereikt wordt bij 't gewensohte prijs peil, heeft van de practijk geen verstand. Een niet geringe reserve is noodig. Het is onaangenaam, maar de land bouw moet kiezen tusschen een ongebrei delde productie en de daaruit resultee- rende prijzen, èn een gebreidelde, geregle menteerde, geordende productie, waarbij hij den eisoh mag stellen, dat de prijs acceptabel is. Ongebreidelde productie en een behoorlijke prijs is niet bereikbaar. Schaften we de teeltre geling af, dan zou de hoe veelheid vee na 1 of 2 jaar sterk zijn uitgebreid. Dit is niet te keeren door hoo ge graanprijzen, zooals in Zwitserland is gebleken. Een boer wil nu eenmaal gelukkig graag werken. Bovendien is sedert 1930 de teo'hnisc he vooruitgang van het Nederlandsche landbouwbedrijf met 1 030 pot. toegenomen. Kwamen e r 200.000 koeien bij', dan bracht ons dat al inden put. Een uitbreiding der vleeschproductie met 10 pot. is al ruïneus. Gelukkig bestaat voor den Nederland- schen landbouw nog gelegenheid tot wer ken. We hebben een tekort aan vetten, aan eiwitproducten voor veevoeder en aan granen. De drie vetproductiebronnen b.v. zijn: le melk, 2e dierlijke vetten, 3e de plant aardige vetten. M'aar in al deze gevallen is vet maar een bijproduct. Melkeiwitten, vleesch en plantaardige eiwitten worden mee-geproduceerd. Ook financieele problemen spreken mee. De 'bevolking moet kunnen opnemen wat wordt geproduceerd. We leven in een tijd, vol van groeps-egoïsme, maar de boer moet, al vraagt hij een redelijk bestaan, erkennen dat andere groepen het recht hebben te eischen, dat op hen niet meer lasten worden gelegd dan absoluut nood zakelijk is. Wij produceeren ruim 125 millioen kg vetten uit melk. De vetconsumptie van ons volk bedraagt 140 miljoen (boter, marga rine, spijs vetten en olie). We zouden dus gemakkelijk alle boter, die geproduceerd kan worden, zelf opeten, als we meteen de consekwentie aanvaarden, dat de ex port van boter en kaas zal worden stopge zet. De kg vet, die het Nederlandsche volk opeet, kost gemiddeld (groothandelsprijs) f0,90. Zou men deze in den vorm van boter moeten nemen, dan zou de prijs nog zeker 50 pet. hooger moeten zijn, om denzelfden melkprijs als nu te kunnen uit'keeren. En zou dat mogelijk zijn? Het gevaar is, dat vergrooting van de productie gepaard zal moeten gaan met vermindering van den uitbetalingsprijs voor de melk. Voorzichtigheid met de melkproductie is dus geboden, al behoe ven we voor iedere uitbreiding van de melkproductie niet verschrikkelijk bang te zijn. Wat vetproductie als varkensvet en rundvee betreft, hiervan geldt, dat, hoe meer we van dit vet moeten eten, hoe minder vermoedelijk de consumptie zal worden. Vetproductie langs dezen weg gaat altijd gepaard met een nog sterker stijgende vleeschproductie. Al zouden we dus meer vet kunnen gebruiken, vleesch kunnen we niet gebruiken. Deze weg is dus af te raden. Voor de vetproductie langs plantaardi ger! weg noemt Spr. vooral koolzaad cultuur. Hier dreigen echter de gevaren van ziekten. Deze moeten worden be streden. Plantaardige eiwitten kunnen wij op verschillende wijze voortbrengen. Op het oogenbiik worden proeven genomen met het drogen van verschillende artikelen, speciaal het drogen van gras. Ook wijst Spr. op zoete lupinen, e.d. Voor uitbreiding van granen is nog een mogelijkheid. Zou onze export, speciaal die van varkensvleesch en van eieren ten gronde gaan, dan zou natuurlijk de situa tie veel moeilijker worden. Maar voor- loopig is de uitbreidingsmogelijkheid nog zeer groot. Een nieuw gewas als mais is belangrijk. Regeling, leiding, moet er zijn, maar dit is geen beperking over de geheele linie, alleen beperking in bepaalde onder- deelen. De vrijheid van concurrentie kan niet ongebreideld worden gelaten. Leiding bij de productie is in het be lang van den landbouw onontkoombaar. De vrije concurrentie is als systeem voor- loopig uitgeschakeld en het helpt niet of we er bij huilen. Tot nu toe is die leiding overgelaten aan de regeering. De allenbevredigende weg van samenwerking tusschen regee ring en bedrijfsleven is nog niet gevon den. Toch zal die moeten worden gevon den. De landbouw mag niet eischen, dat aan al zijn geuite wenschen zonder meer moet worden voldaan. Het geheele volks belang heeft hier den doorslag te geven. De landbouw moet klare en duidelijke lijnen aangeven. Er moet komen een mee dragen van de verantwoordelijkheid door den georganiseerden landbouw. In het begin van de crisis wist de landbouw in den regel wel te vragen, wat hij wensch- te en hoe hij het wenschte. Nu lijkt het wel, alsof dit doelbewuste optreden ver flauwd is. De landbouw moet het eens worden over de richting, waarin de ont wikkeling zal gaan. Over het doel is men het wel eens (een behoorlijk bestaan voor den landbouw), maar over de middelen niet De landbouw zal over de middelen tot volle klaarheid moeten komen. Men moet niet te veel aandacht aan den psy- chologischen kant schenken. We staan voor economische problemen, die zake- 1 ij k moeten worden opgelost. Spr. komt op tegen de redeneering, die wel wordt gehoord, dat als de regeering maar wilde, ze wel kon. Deze menta liteit is misschien wel het allerverderfe- Iijkst gevolg van de crisis-omstandig heden en maatregelen. Het kan in wezen naar spr.'s meening voor de regeering hetzelfde zijn of de varkensteelt beperkt wordt, of het rundvee beperkt wordt, enz. Kan de land bouw een beteren weg wijzen, wie zou dien niet willen gaan? Critiek, dat het zoo niet langer kan, brengt ons geen stap verder. De beroering die ontstaan is door den import van be vroren vleesch, geeft wel aan, dat er een geprikkelde stemming is onder den land bouw. Er ligt een geweldige verantwoordelijk heid op de schouders van hen, die tot leiding geroepen zijn. Deze is niet bij allen aanwezig. Critiek is gemakkelijk en maakt populair, maar de kunst is het moeilijkst. De naaste toekomst voor den landbouw lijkt donker en is uiterst moeilijk. We moeten zien gezamenlijk den weg te vinden om hem er door he ente brengen. Misschien worden in de naaste toekomst aan onzen landbouw nog zeer zware eischen gesteld. We komen er slechts met moed, goeden wil tot samenwerking en met den wil persoonlijke opofferingen te brengen. Spr. eindigt zijn onder groote aandacht gevolgd betoog met een krachtig beroep op de medewerking der land bouwers. Bespreking. De heer de Putter vraagt naar een afzonderlijk Ministerie van Landbouw. Dhr W. F. v. G o r s e 1 laakt het, dat de Minister van Economische Zaken de belooning tusschen landbouw en andere groepen niet gelijk wil maken. Dhr H a r t o g vraagt naar de consump tie-aardappelen en het vlas. Dhr Dees (Waarde) vraagt wat de spreker verstaat onder een behoorlijke belooning. Dhr C. van Gorsel laakt den invoer van buitenlandsch vleesch en de aard appelteeltheffing, dringt aan op verhoo ging der richtprijzen voor het graan. De steun aan den landbouw is er een van het water tot aan de lippen laten. Spr. komt op tegen het optreden van de vrij gestelden der landarbeiders, die Spr. niet ziet als de vertegenwoordigers der Zeeuw- sche landarbeiders en tegen de opgelegde arbitrage, waarbij dan een professor of een Mr komt. Spr. is niet tegen een rede lijk loon voor den arbeider, maar de regeering moet dan in staat stellen dat loon te betalen. Spr. is dankbaar voor den goeden stand van de gewassen, maar niet jegens de regeering en den Minister. Spr. wil voor komen, dat nu weer een regeeringsver- tegenwoordiger naar Den Haag terugkeert met de gedachte, dat de Zeeuwsche boe ren zoo dankbaar zijn. (Krachtig ap plaus.) Ir Louwes, de sprekers beantwoor dend, vraagt den heer W. F. van Gorsel of deze de woorden van den minister zelt heeft geciteerd, waarop deze ontkennend antwoordt. Dhr Louwes komt er krachtig tegen op, uit de tweede hand te citeeren- De Minister heeft alleen gezegd, dat de landbouwcrisiswet hem geen bevoegdheid geeft de belooning voor den landbouw ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2