SCHUDT UW LEVER WAKKER Uit de Provincie De Nederlandsche industrie actief. Rechtszaken Kerknieuws. Een trouwe vriend bij uw examen Kruiningen. Gisteren is hier in een aardappelveld van den 'klein-landbouwer A. Jansen een colorado-kever gevonden. De plantenziekten'kundige dienst is ge waarschuwd. SCHOUWEN-DUIVELAND. Bruinisse. Door de vereeniging „Alge meen Schippers- en Vissclbersbelang" werd een verzoek gericht aan den In- toe te staan, na bet sluiten van het open- specteur om aan ©enige kleine kweekers gestelde gedeelte der Waddenzee voor het vis'schen van mosselzaad, nog voldoende zaad te kunnen vissohen tot instandhou ding van bun bedrijf. van de wijze van verleening der Fransche invoervergunningen deze plaatsen vee! van hun export aan IJmuiden hebben moeten afstaan. STEUN AAN NOODLIJDENDE GEMEENTEN. Voor het dienstjaar 1037 totaal geraamd op f4.450.000. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging en iverhooging van het vijfde hoofdstuk der Rij ksbegroo ting voor het dienstjaar 1937. In de eerste plaats wordt hierbij voor gesteld het uitgetrokken bedrag van f 50.000 voor de uitvoering van de wet betreffende de 'bescherming van de be volking tegen de luchtaanvallen voor dat jaar te verhoogen met f 75.000. Voor rijiissteun aan noodlijdende ge meenten is in de begrooting voor 1937 uitgetrokken f 3.450.000. Op grond van de thans beschikbare gegevens kan worden verwacht, dat voor bet dienstjaar 1937 in totaal f 4.450.000 aan rijkssteun voor noodlijdende gemeen ten benoodigd zal zijn. Voorgesteld wordt nu het bedrag ad f 1.000.000 thans a fonds perdu beschikbaar te stellen. Op deze wijze wordt tevens aangesloten bij de gedragslijn, welke voor 1938 wordt ge volgd. Mitsdien wordt voor 1937 een ver hooging met f 1.000.000 gevraagd. AANVARING TUSSCHEN DE PIET HEIN EN DE K-XVI. Naar „Aneta" uit 'Batavia verneemt, heeft de vorige week buitengaats voor Priok een aanvaring plaats gehad tus- sclhen den torpedobootjager Piet Hein en de K-XVI. De aanvaring geschiedde tij dens een lanceeroefening, waarbij de K- XVI een aanval deed op den kruiser De Ruyter. Hierbij werd de duikboot door de Piet Hein overvaren, waardoor de periscoop werd beschadigd. Beide sche pen zijn, na de aanvaring, naar Soerabaja teruggekeerd, waar zij in het dok zijn na gezien. De beschadiging, welke aan beide sche pen werd toegebracht, was gering. VESTIGINSWET EN SCHOEN MAKERIJ. Ministerieels beschikking niet rechtsgeldig? De kantonrechter te Amsterdam, mr G. Haase heeft schriftelijk vonnis gewezen in een overtreding van de „vestigingswet kleinbedrijf". Dit was de eerste zaak be treffende deze wet, die voor het Amster- damsche kantongerecht is behandeld; zij betrof een schoenmaker, die zich te ver antwoorden had, omdat hij' zonder toe stemming van den minister een schoen makerij had geopend. De ambtenaar van het O.M. had een geldboete gerequireerd, doch de kanton rechter achtte het O.M. niet ontvanke lijk in zijn vordering. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij te Amsterdam een inrichting, waarin het schoenherstellersbedrij'f en wel het als beroep verrichten van herstellingen aan schoeisel zou worden uitgeoefend, op 28 Maart althans na 8 Febr. heeft ge vestigd, zonder daartoe vergunning te hebben verkregen van den minister van Economische Zaken (overtreding van art. 1 lid 5 van de vestigingswet-kleinbedrijf,). Bij' beschikking van den minister van eco nomische zaken van 8 Febr. 1938, is be paald, dat, gelet op art. 1, vijfde lid van genoemde wet, het verboden is een in richting, waarin het schoenherstellersbe- drijf al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voor zoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder vergunning van dien minister. De kantonrechter overwoog, dat art. 1, lid 5 van de Vestigingswet, bepaalt, dat een dergelijke ministerieele maatregel aan een op denzelfden tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid betrekking hebbenden algemeenen maatregel van be stuur als in het eerste lid van dat artikel is bedoeld, niet meer dan zes maanden kan voorafgaan, welke termijn door den minister voor eenmaal met zes maanden kan worden verlengd. Wij aldus de kantonrechter meenen deze wetsbepa ling aldus te (moeten verstaan, dat, in dien de voorloopige maatregel, als be doeld in het vijfde lid van art. 1, een maatregel als bedoeld in het eerste lid van art. 1, langer dan zes, resp. twaalf maanden voorafgaat of zelfs, zooals denk baar en mogelijk schijnt, de definitieve maatregel in het geheel niet tot stand komt, de eerstbedoelde voorloopige maat regel, bij ministerieele beschikking ge nomen, rechtsgeldigheid mist. In casu zal de rechtsgeldigheid van de ministerieele beschikking d.d. 8 Febr. '38 derhalve eerst kunnen blijken, nadat de maatregel van bestuur ingevolge art. 1, eerste lid van genoemde wet zal zijn tot stand gekomen. Ten tijde van de instel ling van de onderhavige strafvervolging was dit niet het geval, zoodat thans nog niet omtrent de rechtskracht van bedoelde ministerieele beschikking d.d. 8 Febr. en de daarop berustende strafbaarheid van den verdachte kan worden beslist, wes halve de ambtenaar van het O.M. thans niet ontvankelijk is in zijn strafvordering. ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK. Zaterdag j.l. had in het hotel „De Burg" te M iddelburg de jaar vergadering plaats van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Ter eere van het 1CLjarig bestaan der Ver eeniging ging aan de vergadering een gezamenlijke maaltijd vooraf, waaraan 't dagelijksche bestuur en enkele leden aan zaten. Na opening, voorlezing en goedkeu ring der notulen deed de penningmees ter rekening en verantwoording van de geldmiddelen, waaruit bleek, dat een ba tig saldo aanwezig was van ruim f80. Hiervan zullen ongeveer f 40 gereser veerd kunnen blijven voor de onkosten in verband met de uitgave van het Alge meen Zeeuwsch Woordenboek. Het aantal gewone leden bedraagt 87, terwijl de vereeniging gesteund wordt docr 24 leden-begunstigers. De aftredende bestuursleden, L. A. Die- leman, F. den Eerzamen en P .J. Meer- tens werden met alg. at. herkozen. Uit het verslag van de secretaresse bleek onder meer, dat dit jaar verschenen Het gruwelijk kinderroof-drama te Princeton. Het ouderlijk huis, waaruit het 5-jarig slachtoffertje, Jimmy Gash, door den onverlaat werd ontvoerd. Afzetmogelijkheden op de jaarbeurs van Belgrado. Zooals reeds gemeld, is er groote be langstelling van de zijde van het Neder landsche bedrijfsleven gebleken voor deel neming in de door den Economischen Voorlichtingsdienst op de jaarbeursten toonstelling te Toronto te organisee- ren Nederlandsche inzending. Niet min der dan 30 firma's zullen tezamen met verschillende officieele en semi-officieele I instanties in deze collectieve deelneming participeeren, zoodat de bedoelde demon stratie niet alleen een goed vlagvertoon door Nederland in algemeen-economi- schen zin zal beteekenen, doch op be paalde Nederlandsche producten in het bijzonder de aandacht kan vestigen. Aangemoedigd door dit succes zal de Economische Voorlichtingsdienst zijn deelneming aan de Jaarbeurs te Bel grado van 1019 September eveneens dienstbaar maken aan de individueels belangen van Nederlandsche firma's, die van deze gelegenheid gebruik zouden wil len maken haar producten onder de aan dacht van het publiek te brengen, dat deze jaarbeurs bezoekt en dat niet alleen af komstig zal zijn uit Zuid-Slavië zelf, doch uit een groot aantal omliggende landen. Reeds is in het paviljoen, waar door den prins-regent van Zuid-Slavië de ope ning van de jaarbeurs zal geschieden, op een gunstig gelegen ruimte voor de Ne derlandsche collectieve inzending, gelegen tegenover de Fransche, de 'hand gelegd. Er wordt op gewezen, dat, hoewel afzon derlijke gebouwen voor verschillende branches tot het jaarbeurscomplex be- hooren, buitenlandsche inzenders uitslui tend exposeeren in nationaal verband. Verschillende berichten wijzen erop, dat Belgrado meer en meer een belangrijke plaats in den handel tusschen West- en Oost-Europa en de Levant zal gaan in nemen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zutt 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Elscht Carter'3 Leverpilletje3 bij apothekers en drogisten, f. u.75. 5 no.'s van het Vereenigingsnieuws met dialectlijst en een beknopte navraaglijst. Het aantal gecontroleerde woorden en uitdrukkingen bedroeg dit jaar: 678: het aantal invullers was gemiddeld 60. To taal zijn thans gecontroleerd 5740 woor den en uitdrukkingen; totaal in kaart ge bracht: 2770. Dte lijsten van dit jaar be handelden de letter K, waarvan thans 11 lijsten zijn verschenen (1027 woorden); zeker zullen nog 2 lijsten noodig zijn eer deze letter is afgewerkt. Hoewel met de inleiding van het Woor denboek en daarbij behoorende dialect kaartjes van Zeeland, Goeree en Over- flakkee een aanvang is gemaakt, werd door het dagelijksch bestuur in overleg met de uitgeefster besloten, dit jaar nog geen begin te maken met de uitgave. Nadat de aanwinsten van het secreta riaat in oogenschouw waren genomen en rondvraag was gedaan, sloot de vooritter met dank aan de aanwezigen de vergade ring. De Commissaris der Koningin heeft in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer M. Meulenberg Jzn., voor 1938 als landbouwdeskundig adviseur voor de gemeente Ellewoudsdij'k aangewezen den heer L. Bosselaar Jzn., landbouwer te Ellewoudsdijk. Bij' Kon. Besluit is met ingang van 1 Juli 1938 benoemd tot voorzitter van 'het bestuur der Waterkeering van den calamiteuzen Oost-Beivelandpolder A. M i n d e r h o u d t e W i 1 'h e 1 m i n a - dorp. MIDDELBURG. Uit het Huis van Bewaring ontvlucht. Toen gisterenmiddag de 27-jarige S. P., afkomstig uit Soeburg, tegen wien Vrij dag j.l. wegens diefstal van enkele gelds bedragen en het met een valschen naam onderteekenen van een postwissel voor de rechtbank alhier 1 jaar en zes maan- dqn gevangenisstraf is gevorderd en die in afwachting van de uitspraak van de rechtbank nog in het Huis van Bewa ring vertoeft, toestemming had in den tuin te werken, is hij, toen blijkbaar de oogen van de bewakers van hem afge wend waren, op overigens onverklaarba re wijze over den hoogen muur aan de zijde van de Vlissingsche brug geklom men. Van dat oogenblik is men zijn spoor kwijt en niettegenstaande ook he dennacht werd doorgezocht was en bleef P. onvindbaar. Hij is natuurlijk in de omgeving goed bekend, en dit zal hem bij zijn vlucht zeer te stade zijn gekomen. De gevluchte is 1.75 m. lang, middel matig van postuur, heeft blond krullend haar en een lidteeken onder het linker oog. Bij zijn vluc'ht was hij gekleed in 'n donker gestreepte broek en een padvin- derskiel. Hij droeg bij het werk gevange- DE LANDBOUWTENTOONSTELLING GOES. Een rondwandeling over het terrein. Vanmorgen waren we in de gelegen heid, een bezoek te brengen aan het uit gestrekte terrein aan den weg Goes-Wil- helminadorp, waar Donderdag a.s. de tentoonstelling der Z. L. M. zal worden gehouden. Natuurlijk waren de onder- deelen nog niet af, maar een indruk van het grootsch geheel konden we ons toch wel vormen en we twijfelen er niet aan, of na twee dagen hard werken zal alles, zooals we dat op de exposities der Z. L. M. gewoon zijn, tot in de puntjes, ver zorgd zijn. Voorop mag wel gaan een gelukwensoh met het terrein. Waar in Zeeland vindt men zoo'n geschikt en ruim weiland? D'e Wilhelminapolder verdient zeker hulde en dank voor het beschikbaar stellen daar van. Slechts één opmerking zij ons ver oorloofd: Had het comité niet voor wat meer (tijdelijke) bruggen tot de wei kun nen zorgen? Wij vreezen, dat het verkeer er nu wel eens vast kan loopen. Komt men de wei op, dan vindt men rechts een groote parkeerplaats voor auto's, links voor fietsen. Als men de controle is gepasseerd, ziet men rechts een zeer groote hoeveelheid werktuigen en andere benoodigdheden voor den land bouw. De landbouwwerktuigen staan als gewoonlijk in de open lucht. Er is veel te zien, meer dan op vorige tentoonstel lingen. Het feit dat deze afdeeling meer dan 3A bunder beslaat, zegt genoeg. We komen dan aan den ring met een flinke tribune. Hier worden vanaf 2 uur n.m. de dieren voorgebracht. Daarachter vindt men de stalling voor meer dan 200 paarden. Het is mede aan de activiteit van den Bond van Z. B. Paardenfokkers te dan ken, dat practisch al het waardevolle fokmateriaal van Zuid-Beveland hier bij een is gebracht. Deze Bond herdenkt dit jaar zijn 25-jarig bestaan en heeft ter ge legenheid hiervan zijn keuringen op de tentoonstelling ondergebracht. Dit alles vult het rechtergedeelte van het terrein. Keeren we terug en noemen we wat we aan de andere zijde van het breede pad vinden, dan beginnen we met de (niet groote inzending) schapen, ver volgens de varkens, en daarna het rund vee, waarvoor ook voor stalling en keu- ringsbanen is gezorgd. Men zal een loffe lijke collectie rundvee vinden, ondanks het geheerscht hebbende mond- en klauw zeer. We komen dan aan de tent van den ak kerbouw, gewassenkeuring, voorlichtings dienst en het vereenigingswezen. Hier is j zeer veel te leeren voor onze landbou wers. We zien hier interessante stands van de Ned. Heide Mij en de Inspectie der Werkverschaffing. Hier is thans voor 't eerst gelegenheid 1 voor telers, die meedoen aan de keuring om individueel in te zenden. De Keurings dienst zelve zorgt ook voor een belang rijke inzending. Geiten, pluimvee en konijnen vinden onderdak in de volgende tent. Dan volgen de groote consumptie- en de bescheiden bestuurstent. Daarna zijn we toe aan de tent voor tuinbouw en veilingswezen en ten slotte de ruime tent voor de dames (landbouwhuishoudonderwijs, enz.) Bovenstaande is niet anders dan een beschrijving in vogelvlucht. Détails kun nen we niet noemen. Maar wij-kunnen verzekeren, dat wetenschap en practijk hier op een gelukkige wijze samengaan en dat de bezoekers van de tentoonstel ling, mannen zoowel als vrouwen, voor hun landbouw-, zuivel-, of tuinbouwbe drijf veel zullen kunnen leeren. Neem 'n "Akkertje" is ook vóór hel examen lerechl hel gebruikelijke gezegde. nisklompen. P., die ook aan wielrennen doet, is daardoor ook buiten zijn werk als transportarbeider op Walcheren be kend. Het signalement van den ontvluch te is alom verspreid. ZUID-BEVELAND Hoedekenskerke. Bij Kon. Besluit van 10 Juni is aan den 'heer J. M. Slegt op zijn verzoek met ingang van 1 Aug. 1938 eervol ontslag verleend alls burgemeester der gemeente Hoedekenskerke met dank betuiging voor de 'langdurige diensten in zijn betrekking bewezen. Brand. Vanmorgen is de schuur van den beer Ghr. Dekker in de kom der gemeente door ongekende oorzaak geheel uitgebrand. Twee vrachtwagens en een aanhangwagen werden mede een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. lerseke. Postduivenvereeniging Storm vogels. Wedvlucht Empernoy, 279 km., eerste 'duif 10.24, laatste 10.53 uur. Ie, '5e en 9e W. M. van 'Haver; 2e en 11e Job. iv. Stee; 3e J. Poelman; 4e en 12e Jan Vette; 6e M. Bom; 7e en 13e R. van Damme; 8e en 10e E. Everse. Postduivenvereeniging Noordster. Wedvlucht Greil, afstand 300 km., los 10 uur, wind Noord. Ie duif 14.38.46, laat ste 15.17.12 uur. Ie 'C. Pekaar; 2e, 5e en 20e Joh. van Es; 3e J. Zoeteweij; 4e en 6e G. de Koeyer; 7e M. Minnaard; 8e W. E. van Kogelenberg; 9e C. J. de Waal; 10e en 21e J. van OeVeren; 11e 15e, 17e en 18e A. Boone; 12e en 13e A. Pols; 14e M. A. Lamper; 16e A. Vermast; 19e en 22e M. de Koeyer. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanhouding van een Chinees. Op verzoek van den Brigade- Commandant der Kon. Marechaussee te Terneuzen, kon hier Maandagmiddag, juist voordat hiji met den trein naar Am sterdam zou vertrekken, door de politie op het perron van het station worden aangehouden een persoon van Chineesche nationaliteit, die zich zou hebben schul dig gemaakt aan diefstal of verduistering van een paspoort, ten name van een zij't- ner collega's. Bij fouilleering bleek de man inderdaad o.m. in het bezit te zijn van een niet te zijnen name staand pas poort. Hij1 is op last van den Commis saris van politie naar Terneuzen overge bracht. Op dit adres werd afwijzend beschikt, met de toevoeging dat 'kleine kweekers niet veel zaad noodig hebben. 'Geref. Gemeenten. Bedankt voor Paterson (N. A.), J. v. d. Berg te Krabbendijke. Emeritaat. Ds P. I. Hage, Ned. Herv. predikant te Doeveren, is voorne mens tegen 1 Oct. eervol emeritaat aan te vragen. Veldprediker. Bij Kon. Be sluit is aan Ds R. Kok te Veenendaal op zijn verzoek eervol ontslag verleend als reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog. Het reorganisatie-ontwerp. Door de te Zieriksee gehouden verga dering van de Vrijzinnige Hervormden m Zeeland is na een inleiding van Ds W E Heyboer te Ouwerkerk over het Reorga nisatievoorstel besloten de volgende mo tie te richten tot de Algemeens Synods: „D'e Provinciale Vereeniging van Vrij zinnige Hervormden in Zeeland, te Zie riksee in vergadering bijeen, met diepe bezorgdheid kennis genomen hebbende van de wetsvoorstellen tot reorganisaie van de Nederlandsch Hervormde kerk, wendt zich met den ernstigsten aandrang tot uw college om de Kerk te willen be waren voor een nieuwe verscheuring Joor dogmatische geschillen en kerktuchiehjke procedures en uitdrijving van talloozen die met innerlijke liefde tot de Hervorm de Kerk behooren." Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Steggerda, 'H. van Schothorst te Gaastmeer. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 14 Juni 1938. De volgende personen werden gedag vaard: A. P. V., 18 j., werkman te Oostburg, wegens diefstal van een aantal doosjes sigaretten. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. h. J. J. K., 18 j., zonder beroep te Oost burg, wegens heling van een aantal doos jes sigaretten. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. b. A. M., 46 j., koopman, gedom. te Utrecht, wegens beleediging van den agent van politie A. Dubbelaar, te Terneu zen. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. h. L. W. v. D., 30 j., koopman te Clinge, wegens mishandeling van G. van Ruijm- boek Eisch f 20 of 10 d. h., uitspr. f 15 of 10 d. h. G. O., 40 >j., arbeider te Ovezand, wegens diefstal, subs, verduistering van een aan tal kippeneieren ten nadeele van J. Ver- mue te Nisse. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. h. J. D., 27 j., koopman, reizend met een woonwagen, wegens dierenmishandeling te 's H, Arendskerke. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. h. C. v. d. H., 29 j., werkman te Zieriksee, wegens mishandeling van mej. P. van den Houten. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. h. A. J. B., 28 j., politoerder te Middel burg, wegens verzet tegen en beleediging van den agent van politie G. J. Reijn- oudt. Eisch en uitspr. 14 d. gev .straf. M. E., 34 j., garagehouder te Bruinisse, wegens het op 18 April 1938 te Seroos- kerke (Sch.) als eigenaar van een motof' rijtuig ten opzichte van dat motorrijtuig

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2