eerste blak: De Japansche inval in China. Dagblad voor de Provincie Zeeland gramma. De aardschokken. Belangrijkste Nieuws t worden omgeploegd DINSDAG 14 JUNI 1938 52e JAARGANG - No. 214 Is wikken en meng. }te jgrep met euooet: ips, ?<weedgehe bast. s en buitenlandsehe arder ter vervanging jal onzekere wikken, rent 20 Aug, gezaaid us oplevert, en waar- kg per ha) niet duur rORDEN DUUR. Diel: Vrijdag zijn de in de Betuwe aan. zeer veel belangstel- verschillende zijden rnomen, dat het ver- ,n vele boomgaarden meende dit te moe de vorstvlagen tij- Ook moeten de stor- tijd veel schade aan oegebracht. Insiders ordeel, dat de kersen sltjes" zullen hebben, i Vrijdag volkomen een .goed (beladen 700 op, vele anderen i'udere boomgaarden, uldens van de hand, m ponden kersen zoo dat het plukken en mden van schadelijk t, dat daarvoor geen l zijn. Besteed werd cents per kg op het t, dat deze prijs van- itatie-kosten de dub- einhandel, zullen de ;a 30 cent per pond prijs, veel te hoog ek. Juni 1938. 375 M. en 415,5 M. 15 Gram. (Om 3.15 .30 Godsd. causerie, "am. 2.00 Voor de O-Melod. 3.45 Ber., nerork. 4.45 Gram. Gelukw. 6.05 Gram. KRO-Melod m m v. 5 Causerie over de ri'ka. 7.35 Sportpr. led. 8.15 Sted. Ork. Reportage. 9.30 De solist. 10.30 Ber. en zijn Italiaans or- am. 301,5 M. 'am. (Om 8.30 Ber.) >rgenw. 10.15 Gram. 1 Kok. 11.00 Wenken Verv. conc. 12.30 -Trio. 2.00 Omroep- 0 Jetty Cantor's en- 30 Kinderkoorzang. i.30 Omroepork. 6.15 rk. 7.00 AVRO-ork. problemen van de- NP., Meded., Gram. trein. 10.15 Radio- 11.00 Ber. ANP. M. 12.05 Strijkkwartet. 0 Gram. 4.20 Ork. öigeunerork. m.m.v. .00 BBC-Harmonie- 8.20 BBC-T'heater- iten. 10.00 Strijkork. 'chestre Raymonde. 484 M. l, 12.50 Salonork. en 502.2') Gram. 5.20 Salonorkest. 7.20 Cavelli's" en soliste, solist.. 10.30—11.20 1. 12.50 en 1.30 Sa am. 5.20 Viool. 6.25 Ork. 8.50 Koor van raatsburg, solist en 11.2U Gram. N.LER. 1571 M. n. 8.20 Declam. 8.30 iano. 11.2) Ork. Veenscn Kamerork. el en cilherkwartet. WEERBERICHT ten avond van 14 tot N.O. wind, ge inig of geen re en. n temperatuur, middag 3 uur: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs i2M ps? üwciSacü Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën SO cent per regel Ingezonden mededceiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. norgen 10 u.: 770. >r fietsen: Anklns In drie uur tijd gevallen. Groote overstroomingen belemmeren de operaties. Bij de igrootsoheepsche operaties, welke de verovering van Hankau als uiteinde lijk doel 'hebben', doet zich, naar uit Sjanghai gemeld wordt, 'het merkwaar dige feit voor, dat bij een strijd, welke op het punt staat 800 k.m. landwaarts te ontbranden, vlooteenhedem een belang rijke rol spelen. Het is de Japansche marine, welke langs den Jangtse steeds dieper het bin nenland ivan China binnendringt. Op het oogenblik bevinden de oorlogsbodems zich op ongeveer 300 km. van Hankau. Voor de eerste maal heeft de Japansche ma rinechef te Sjanghai een verklaring afge legd omtrent de activiteit van deze vloot- eenlheden. Hij deelde mede, dat de marine reeds wekenlang bezig is met behulp van mijnenvegers en vaartuigen, die speciaal "'in ingericht voor het opruimen van (ver sperringen, den loop van de rivier te zuiveren. Steeds dieper drong de vloot het land binnen en zonder bijzondere moeilijkheden werd Anking veroverd. In een tijdsverloop van drie uur vol trok zich de bezetting van deze stad, zoo meldt United Press nader. Het Chinee- sche garnizoen bood ivrijwöl geen tegen stand. Dit heeft in buitenlandsehe krin gen groote bevreemding gewekt, gezien het strategisch belang van het bezit van Anking. Van Ghineesche zijde wordt gemeld, dat de Japansche troepen, die ten oos ten van Tsjangtsjau staan niet alleen door de overstroomingen van de Gele Ri vier zijn opgehouden, doch zelfs een a'l- gëheelen terugtocht zouden zijn begon nen. Het water heeft inmiddels den Loeng- hai-spoorweg bereikt en stroomt snel in zuid-oostelijke richting. De Chineezen blijven volhouden, dat de dijkbreuken ontstaan zijn door de zwa re beschieting der Ghineesche stellingen door de Japansche artillerie. Kanton is gisteravond ivoor den veer tienden keer in veertien dagen tijde ge bombardeerd, nadat de stad 48 uur lang voor luchtaanvallen was gespaard geble ven. DE BOMBARDEMENTEN VAN OPEN STEDEN. Een Japansch verweer. De Nitsji Nitsji komt op tegen 'het ver wijt van Engeland aan Japan, dat het onverdedigde steden uit de lucht bestookt. Engeland zelf toc'h ie volgens dat blad met het 'bombardeeren van steden begon nen. Engeland heeft n.l. de wettigheid bepleit van luchtaanvallen op versterkte steden, waarin zic'h militaire inrichtin gen bevonden, terwijl Engeland tevens in het optreden tegen Waziristad (grens van isritsch-Indië) bommen uit 'de lucht heeft gebruikt tegen noncombattanten. Kanton is, merkt het blad op, geen onverdedigde stad, maar het is volledig versterkt, het geen door het departement van buiten landsehe zaken en de admiraliteit te To kio herhaaldelijk is uiteengezet. 1 aoo >oo6 internati°nale conferentie van 'n ®en H'aag bepleitte Engeland i et recht van het bom'bardeeren uit de ueht van alle mogelijke militaire inric'h- rngen in versterkte steden. Het zette aan deze bewering kracht bij door .in Afrika en Dritsdh-Indië in de afgéloopen jaren 1 erhaaldelijk luchtaanvallen te doen op onverdedigde steden; zoo ook nog in het a geloopen jaar in Tanganyika (Centraal- IYa)' ,'0011 non-com'battante negens werden uitgeroeid. Bit was bekend ge maakt door Italiaansche bladen in Octo- Tf 'eei1 tijd, dat te Londen de anti- pansche betoogingen tegen de lucht ballen in China in vollen gang waren. HEVIGE STRAATGEVECHTEN IN CASTELLON. Rechtschen bezetten de haven. Uit Burgos wordt gemeld: De opmarsch P r r®'ohtsche troepen ten Noorden van s ellon duurt voort. Verscheidene dor- veroverd, waaronder Oropesa, m a Tornesa, Villafames en San Juan. to Zuiden van Albocacer rukten de eken 1' km op over een breedte van 20 km. Te Borriol en Villafames heb ben zij talrijke gevangenen gemaakt. Te Villafamea was het republikeinsche hoofdkwartier aan het front van Gastel- Ion gevestigd. Gistermiddag zijn de rechtsohe troepen de stad Castellon binnengedrongen. Na Castellon geheel omsingeld te hebben, gingen zij tot den aanval over op de hui zen der peripheric. Gisteravond werd fel in het centrum der stad gestreden. De republikeinsche troepen boden weerstand in de straten en de huizen moesten één voor één bestormd worden. Het rechtsche legercorps dat het meest nabij de kust opereert, bevond zich gis teravond op nog slechts weinig meer dan twee mijl ten noorden van Castellon. Volgens een bericht van het Spaansche telegraafagentschap uit Castellon, zijn de rechtsche aanvallen op Castellon geneu traliseerd door een krachtig tegenoffen sief der republikeinen, welker linies vol gens dit bericht onaangetast zijn. Voorts wordt in het bericht nog verklaard, dat de rechtschen ook geen succes hebben ge had met hun pogingen, Castellon langs de kust te bereiken. Intusschen werd door het groote recht sche hoofdkwartier gemeld, dat de natio nalisten ook de haven van Castellon in hun bezit hadden. MUSSOLINI TOT DE ZWARTHEMDEN Mussolini heeft te Cesena Romagne 4 bataljons zwarthemden beëedigd. In zijn toespraak zeide Mussolini: Bataljons! Ik vraag u thans: Zal er voor u in tijd van oorlog iets onmogelijk zijn?" Toen de zwarthemden hierop ant woordden :„Neenl" zeide Mussolini: „Eens zal ik u herinneren aan het ant woord, dat gij mij' op mijn vraag hebt ge geven!" ONRUST IN DE SOWJETINDUSTRIE? De zuivering gaat nog steeds door. De corr. van de Times te Riga meldde gisteren: De Russische minister van oorlog, maarschalk Worosjilof, heeft bevolen, dat tienduizend kadetten als luitenant bij het roode leger moeten worden ingedeeld, of schoon zij' hun opleiding aan de militaire academie nog niet hebben voltooid. Als officieele reden wordt hiervoor opgege ven, dat de nieuiwe officieren de gelegen heid krijgen een rol te vervullen bijl de aanstaande herfst-manoeuvres. De ware reden is, dat de recente „zui vering" bij het leger een derde van de officieren heeft gekost. Uit betrouwbare bron wordt onrust in de industrie in het geheele land ge meld. De onregelmatigheid, waarmee de grondstoffen beschikbaar worden gesteld, maakt, dat de fabrieksleidingen niet re gelmatig 'haar werkprogramma ten uit voer kunnen leggen en dan laden zij de verdenking op zich van sabotage. De toe stand van de machines is in het algemeen slecht en reparatie geschiedt moeilijk. De prijizen van eerste levensbehoeften in sommige industrieele oentra zijn hoog en dikwijls heersc'ht er schaarsohte. Onrustbarender is, dat propagandama teriaal tegen de regeering op groote schaal wordt verspreid. In de afgeloopen 20 jaar kwam dat vrijwel niet voor, maar in den laatsten tijd vindt men zelfs in de Moskousche fabrieken deze pamfletten op allerlei plaatsen. Soms zijn ze met de schrijfmachine geschreven of gestencild, soms zelfs gedrukt. De strooibiljetten zijn dm del ijk er wijs afkomstig van anti-Stalin gezinde communisten. NIEUWE ENOELSCHE DEFENSIE- LEENING. 80 millioen pond rentende 3 pet. TJit Londen wordt gemeld, dat de. re geering 'heden een nieuwe leening zal uit schrijven ten behoeve van de nationale defensie. De leening zal tachtig millioen pond sterling bedragen, drie procent rente afwerpen en uitgegeven worden te gen een koers van 98 pet.; de leening zal afgelost worden in de jaren 1954-1958. In totaal zal met deze leening voor de defensie geleend zijn een bedrag van 180 millioen pond, waarbij noig komt een be drag van 29 millioen ivan de laatste be grooting. Men verwacht, dat het totaal van 209 millioen voldoende zal zijn voor ongeveer een jaar, ter bestrijding van de uitgaven voor de defensie met geleend geld. CHINEESCH BEROEP OP DEN PAUS. Ghineesche af deelingen ivan de Volken- 'bondsvereeniiging en den Bond van Bui tenlandsehe betrekkingen hebben geza menlijk een beroep gedaan op den Paus, om al zijn invloed aan te wenden om het bombardement van Kanton door de Ja pansche luchtmacht te doen eindigen. De bond van Katholieke professoren aan de Ghineesche universiteiten beeft eveneens de hulp van den Paus ingeroepen tegen de Japansche aanvallen. OM DE VRIJLATING VAN Ds NIEMöLLER. Steeds meer delegaties en verzoek schriften. Hoe groot de populariteit is van Da Niemöller, die nu reeds eenige maanden in het concentratiekamp is opgesloten, blijkt uit niets beter dan uit de onafge broken reeks smeekschriften, die nog steeds binnenkomen bij: de rijkskanselarij en de bevoegde ministeries, ten einde een vrijlating van dèn predikant te verkrijgen. Uit alle kringen der bevolking en uit alle streken van Duitschiand stroomen dergelijke verzoekschriften binnen, welke reeds in de duizenden loopen. Het aantal delegaties, uit alle standen en beroepen samengesteld, is reeds tot 35 aangegroeid. Bijna iederen dag iversc'hijnen beroeps- collega's, arbeiders en vrouwen in 'het ministerie van Justitie en de rijkskanse larij, met het verzoek den minister of den Führer persoonlijk te spreken. Wan neer men 'hun vraagt waarom zij komen, verklaren zij meestal: voor een kerkelijke aangelegenheid. Uit de afwijzende houding, die de in stanties tegenover deze lieden en verzoek schriften aannemen, blijkt, dat in afzien- baren tijd geen verandering in de positie van Ds Niemöller te verwachten is. De eenige concessie, die men hem gedaan heeft, is, dat hij niet meer in een ge meenschappelijke cel vertoeft, doch in een cel ivoor 'hem alleen, waar hem toegestaan is schriftelijk werk te doen. Evenals alle gevangenen in het concentratiekamp, wordt ook Ds Niemöller eenmaal per maand door een dokter onderzocht. Naar verluidt, is zijn (gezondheidstoestand be vredigend. Polen neemt de „kaart van Duitschiand" In beslag. D'e Poolsche autoriteiten hebben een nieuwe landkaart van het groote Reich in beslag genomen. Deze kaart is uitgegeven door een drukkerij in Leipzig. De voor malige Duitsche grenzen over Poolsch ge bied zijn er op aangegeven en de namen staan er op in de Duitsche taal. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD OP HUIZE DOORN. Gistermiddag omstreeks vijf uur zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard met gevolg op huize Doorn aangekomen om bij den gewezen Duitschen keizer de thee te gebruiken. DE LUCHTKRUISER T 5. Verkeersvliegers zullen proefvluchten met dit toestel maken. Men deelt mede, dat enkele verkeers vliegers van de K. L. M. binnenkort een vlucht met den Fokker-luchtfcruiser T 5 ondernemen om dit militaire toestel, wat de vliegeigenschappen aangaat, te kunnen beoordeelen. Zestien van deze luc'htkrui- sers zijn ivoor de luchtvaartaf deeling te 'Soesterberg in aanbouw. Het feit, dat K.L.M.-vliegers een vlucht met de T5 zullen maken, houdt verband met de mogelijkheid om van dit toestel een versie te ontwerpen voor het com- mercieele luchtverkeer. Men is ongetwij feld hiertoe gekomen, omdat het mili taire toestel een zeer aantrekkelijke snel heid heeft en over uit/stekende vliegeigen schappen beschikt. De snelheid ligt boven de 400 km. In middels heeft het een maximum snelheid van 417 km. bereikt. Deze toestellen zouden een vervoerca- paciteit van 14 passagiers hebben, over eenkomende met de Douglas DC 2. EEN ONJUIST GESTELDE ADVERTENTIE. Op de vragen van den 'heer Wende- laar betreffende een advertentie van de gemeentebesturen van Leus-den en Stou- tenburg, waarin sollicitanten worden op geroepen voor de betrekking van eersten ambtenaar ter secretarie, heeft de minis ter van Binnenlandsche Zaken als 'volgt geantwoord Hoewel de 'bijvoeging R.K. inderdaad den indruk zou kunnen maken, dat istrijd met het bepaalde in artikel 176 der Grondwet aanwezig moet worden geacht, is den minister bij! onderzoek gebleken, dat het niet de bedoeling der betrokken gemeentebesturen is, uitsluitend de belij ders van een bepaalden godsdienst voor het vervuilen van gemeentebetrekkingen in aanmerking te doen komen. De gemeentebesturen erkennen inmid dels, dat de vorm der advertentie onjuist was en hebben zich 'bereid verklaard een nieuwe oproeping te plaatsen, waarin de geïncrimineerde toevoeging zal zijn weg- Eerste schek van Zaterdag waarschijnlijk veroorzaakt door Instorting rotsmassa op groote diepte. Observatorium te Ukkel publiceert verklaring. De ongerustheid, die de herhaalde aardschokken der laatste dagen in breede kringen der Belgische bevolking hebben gewékt en die bij sommige al te gevoe lige naturen den verm van een nerveuze storing schijnt te hebben aangenomen, heeft het Koninklijk Observatorium te Ukkel aanleiding gegeven een geruststel lende verklaring te publiceeren, waarin wordt gezegd, dat de aardschokken van Zondagnamiddag en van Maandagmor gen feitelijk niet als echte aardschokken kunnen worden beschouwd. Het zijn veeleer natrillingen van den eersten aardschok ivan Zaterdag geweest, die op zijn beurt naar alle waarschijn lijkheid te wijten was aan een instorting op groote diepte, van een geweldige rots massa, die onder een te sterken druk was bezweken. Daardoor is het evenwicht der aardkorst verstoord en dan moet er door verplaatsingen van de belendende aardmassa's een nieuwe evenwichtstoe stand worden geschapen. De daarmede verbonden verschuivingen in 'het 'binnen ste van de aardkorst zullen ongetwijfeld nog gedurende verscheidene dagen- na trillingen van afnemende sterkte veroor zaken en zeer binnenkort zal alles weer tot ru-st zijn gekomen. Daar de diepe onderlaag van onzen bodem stabiel is, lijkt het hoogst onwaar schijnlijk, dat de tegenwoordige aardtril- lingen voorboden zouden 'zijn van een catastrophe; iedere ongerustheid, aldus besluit de verklaring, is derhalve onge motiveerd. gelaten. Voor het doen van verdere stap pen bestaat mitsdien geen aanleiding. HET ENQUÊTE-VOORSTEL OVER OSS. Memorie van Antwoord ingediend. Naar het Hdbl. vernam, heeft Mr Wen- delaar gisteravond de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het enquête-voor stel betreffende Oss ter griffie van de Tweede Kamer ingediend. Het is te verwachten, dat de memorie zeer spoedig verschijnen zal. NEDERLANDSCH—DUITSCH VER DRAG OVER KLEINE GRENS WIJZIGINGEN. Het ministerie van buitenlandsehe za ken maakt bekend, dat gisteren op het ministerie van buitenlandsehe zaken te Berlijn de onderteekening heeft plaats ge had van een Nederlandsch-Duitsch ver drag, hetwelk maatregelen inhoudt over kleine grenswijzigingen en daardoor noodzakelijk geworden ruil van grondge bied op verschillende plaatsen ten be hoeve van een beteren loop van de grens tusschen Nederland en Duitschiand. SPOORWEGEN PLAATSEN ORDER BIJ WERKSPOOR. Naar wij vernemen heeft Werkspoor opdracht ontvangen van de Nederland- sohe Spoorwegen tot de levering van tien rijtuigen eerste en tweede klasse met zij gang, bestemd voor internationaal ver voer. D'it werk wordt uitgevoerd in de wagonfabriek te Utrecht. D'eze order ver tegenwoordigt een waarde van ongeveer 6 Yt ton. NEDERLANDSCHE LUCHTDIENST OP AUSTRALIë. Een nieuwe naam. I.A.P. verneemt, dat K.N.I.L.M. en K. L.M. geen uitvoering zullen geven aan hun aanvankelijk voornemen, om den luchtdienst op Australië te doopen met den naam: The Flying Dutchmen K.N.I. L.M/K.L.M. D'e nieuwe dienst zal heetsn: Intercontinental Airways combined Ne therlands Indies' and Dutch LinesK.N I.L.MK.L.M. DE VARKENSSTAPEL. Flinke toeneming te wachten. Het aantal biggenmerken, dat van 23 tot 28 Mei is aangebracht bedraagt 41.985 tegenover 43.434 in de overeenkomstige periode van 1937. Van de toekenning.1938 zijn tot 28 Mei 1.1. gebruikt 606.076 merken, tegenover 647.402 merken van de toekenning 1987 op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Voor een juiste beoordeeling diene dat van 1 Januari tot genoemden datum in totaal zijn gemerkt 868.805 biggen, welk aantal voor hetzelfde tijdvak van 1937 bedroeg 797.541. Hoewel van de in Mei gehoudan land en tuinbouwinventarisatie nog geen vol ledig resultaat bekend is, blijkt uit de Binnenland. De landbouwdagen te Goes. Wordt de richtprijs ivoor tarwe ver hoogd? Vergadering van het Prov. Comité van A.R. Kiesvereenigingen in Zeeland. De aardbeving van Zaterdag. Buitenland. D'e Japansche vloot in China. 'Onrust in de Sovjet-industrie. Straatgevechten te Gastellen. Het Nederlandsche s.s. „Friesland" van de N.V. Scheepvaart en Steenkolen Mij. te Rotterdam, dat op de Finscbe scheren- kust buiten Brahestad aan den grond liep. voorhanden gegevens reeds duidelijk, dat het aantal fokzeugen ten opzichte van vorige jaren zeer aanzienlijk is uitge breid. D'e verwachting is dan ook gewet tigd, dat het aantal biggengeboorten in de eerstvolgende maanden sterk zal stij gen. WETSONTWERP ELECTRIC1TE1TS- VOORZIENING. De vaststelling der tarieven. Een amende ment van Mr. de Geer. De heer De Geer heeft ten aanzien van het wetsontwerp houdende algemeene re gelen ter zake van de electriciteitsvoor- ziening bij amendement voorgesteld, lid 3 van artikel 4 te schrappen. In de toelichting wordt opgemerkt, dat de bedoeling van het desbetreffende lid is, de tarieven binnen redelijke grenzen te houden. Tegen die bedoeling bestaat geen bezwaar, maar 't voorgestelde mid del is ondeugdelijk reeds omdat de winst capaciteit niet uitsluitend van de tarieven afhangt, maar ook van den kostrpijs. Bij scherp stijgenden kostprijs zal het voor stel niet behoeden tegen opvoering van de tarieven. Omgekeerd zullen biji sterk dalenden kostprijs ook die gemeenten, die thans geen of weinig winst maken, niet op redelijke wijze van de daling, die ten deele aan haar beleid kan te danken zijn, mogen profiteeren. In tijden van onzeker heid op monetair en ander gebied weegt dit bezwaar dubbel. Het nominaal bedrag aan winst van een bepaald jaar kan eenL ge jaren later een geheel ander reëele beteekenis hebben. In de tweede plaats dient bedacht, dat verstandig aangebrachte tariefsverla gingen stijging van de winst ten gevolge kunnen hebben, door vergrooting van 't debiet. Het ware onjuist, den gemeenten den prikkel tot zulke verstandige tariefs verlagingen te ontnemen. In het alge meen verdient het geen aanbeveling door onnatuurlijke voorschriften aan over heidsbedrijven de mogelijkheid van een normale ontwikkeling te onthouden en hun op die wijze een merk van stroefheid in te drukken, dat zij bij een juiste op vatting niet behoeven te dragen. CDNSENTEN VDOR GARNALEN- UITVOER. Visscherij-centrale zal zelf verdeeling contingent naar Frankrijk weer regelen. Naar wij- vernemen, zal de Nederland sche Visscherij-centrale van 1 Juli ai zelf de verdeeling van het contingent onge pelde garnalen naar Frankrijk weer gaan regelen. D'e uitvoer-contingenten zullen worden berekend naar de basisjaren 1936 en 1937. Voor verschillende plaatsen als Bres- kens, Den 'Helder en Texel beteekent dit een gunstige regeling, daar tengevolgo

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1