DE ZEEUW OR NOTARIAAT, EN ACCIINZEN ■RYE tweede blad tante ailie eling IRG eeland EGER Maatregelen tegen de vluchtelingen. Uit de Provincie FEUILLETON "1^1 efoon 295) s; Mr. A. J. Q, c. iprult, leeraar M. O. Vlr. P. M. W. J, te Vlissingen; icr Reg. en Dom. te /luider, Inspect, der af Gymnasium. n Accijnzen voor ositle. 1938. oegezonden. Door ekhandelaren worden ERTENTIËN en tJNEMENTEN blad aangenomen egadig- ERKER neente- in aan- werker in het jaar). Indien »el van ioldaat) .1.' m ,75, schokkers 13 11—16.50. ;eel 5567, 3100 w root 5060 ct. gestemd. Er is wel prijzen' zijn laag. 'erkocht tot 6265 soorten voor 55 vlas werd ver re rde led 'star 5-6.25, In- a's 3,504,25 gla- 15—16, Soil, nieu- 0—11, Italiaansche indel stil. portveiling kruis- f 16.30—f 16.70 P. 1 Juni. Groote vei- 10—f 18 p. 100 'k VAN MAANDAG 13 JUNI 1938, Nr. 213. Eenige verzachting in de toepassing. Nu de Handelingen van het Donderdag j.l, gehouden Tweede Kamer-debat over 't ten opzichte van buitenlandsche vluch telingen gevoerde en te voeren beleid ver schenen zijn, moge nog even op het vol gende in het bijzonder de aandacht ge- vestigd. Uit de door minister Goseling gedane mededeelingen blijkt, dat hij bij de uit voering' van de maatregelen, zooals ze vervat waren in zijn jongste circulaires, thans eenige nadere verzach ting laat toepassen. Bij die uitvoering toch zoekt de regeering naar normen, waarbij het hulpbetoon zooveel mogelijk komt, waar het behoort te zijn. Ingevolge die normen, waarvan de mi nister verklaarde te gelooven, dat ieder met hem de redelijkheid zal inzien, valt thans te verwachten, dat tenminste voor een drietal groepen van gevallen, de grens niet meer hermetisch dicht zal blih ven. Ten eerste heeft de minister me degedeeld, dat hij de banden tusschen ouders en kinderen, niet slechts in theo rie, maar ook in de practijk erkend wil zien, doordat men over en weer elkaar het hulpbetoon hier te lande kan geven, m.a,w. als de ouders hier gevestigd zijn en door hen geholpen kinderen hier wil len komen, zal men dat toestaan, evenzeer als het omgekeerde. T e n t w e e d e: in de omstandigheden, waar er een band is met Nederland in dien zin, dat de vrouw van oorspronkelijk Nederlandsche afkomst is, en de ouders hier te lande wonen. Derde groep: waarin zich alsnog die mogelijkheid zal voordoen: in ruimen zin wordt reeds en zal verder consideratie worden betracht met betrekking tot de terugwerkende kracht ten aanzien van gevallen, waar in reeds vóór 7 Mei (datum van de scher pe circulaire) bij de bevoegde instantie voorloopige vestigingsvergunning was aangevraagd en verkregen, en waarin de menschen met hun hebben en houden aan de grens stonden, nadat zij in hun land hun zaken hadden geliquideerd. „Het ligt o.i. voor de hand", merkt Het Vaderland hierbij op, „dat bij toepassing van deze normen bovenal de billijkheid in acht zal worden genomen. Zoo mag men, dunkt ons, bijv. verwach ten, dat onder de derde categorie natuur lijk ook zullen vallen zij, die vóór 7 Mei bij de bevoegde instantie voorloopige ves tigingsvergunning hadden aangevraagd en verkregen, en tevens 1 juist op grond daarvan in hun land hun zaken had den geliquideerd, doch alleen nog niet de reis naar de grens hadden ondernomen, wat immers bij herhaling is voorgeko men, omdat men al vernomen had, dat men daar nul op het rekest zou krijgen." Een burgemeester op bed beëedigd. Dö Commissaris der Koningin in onze provincie Zeeland is naar Dreischor ge komen in verband met het feit, dat de heer E. H. P. van Nahuys, die is herbe noemd tot burgemeester van Dreischor, wegens maandenlange ziekte verhinderd was voor de beëediging naar Middelburg te gaan. De 'Commissaris heeft den heer Nahuys nu den eed afgenomen aan het ziekbed, 'hetgeen nog nimmer is voorgo- komen. (Z. Nsb.) Pacht- of speelpenninkjes gevonden. Dhr M. de Smit, timmermansknecht te Kolijnsplaat, heeft bij het ver plaatsen van 'n steen, die als stoep heeft dienst gedaan, bij den landbouwer A. van de Zande te Kolijnsplaat, waar vroeger de heer De Groot heeft gewoond, een zes tal geelkoperen voorwerpjes gevonden die voor een leek wel wat op munten geleken. Volgens Mej. De Man, de munt- en pen ningkundige uit Middelburg, bleken het geen munten, doch pacht- of speelpen- ninkjes te zijn, die bij het kienspel, klok- en hamer e.d. werden gebruikt en dus den dienst bewezen hebben van dopjes of glaasjes enz. De speelpenninkjes werden in hoofd zaak te Neurenberg vervaardigd. Ze wer den vermoedelijk, evenals de Neurenber- ger rekenpenningen per gewicht ver kocht, mogelijk ook nu en dan verpakt in houten gekleurde doezen en zoo in den handel gebracht. De speelpenninkjes dragen dikwijls de beeltenissen van de Fransche koningen Lodewijk XV en XVI. De gevonden speelpenninkjes varieeren in grootte van 4 tot 2 cm in middellijn. De opschriften zijn niet erg duidelijk. Ze zijn in slecht Duitsch geschreven. Eigenaardige toestand In den mcsselhandel.. Er 'heerseht op het oogenblik in den mosselhandel een eigenaardige toestand. Het 'Centraal Verkooopkantoor van mos selen te Bergen op 'Zoom heeft sinds Pink steren wederom den verkoop en uitvoer van mosselen toegestaan, maar de Belgi sche regeering geeft geen uitvoervergun ning. Ze wil wel mosselen in laten voeren, maar stelt eigen voorwaarden, welke het Centraal Verkoopkantoor niet wil toe staan. Sedert een week gaat nu noch van Tolen, noch van Ierseke iets weg. Geheel anders is het met Filippine, dat door 'het verdrag van 1839 alle producten van de Westersohelde in België in mag voeren. Bovendien hebben ze daar het voorrecht niets te moeten betalen aan de Vermosin. De geheele handel naar België is nu in handen van Filippine. Een doorn in het oog van alle andere, zoowel Belgische als Hollandscbe, handelaren. Jaarvergadering A. N. W. B. ie Vlissingen 'De Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. zal zijn jaarlijksche algemeene vergadering te Vlissingen houden op Zaterdag 9 Juli a.s., met daaraan verbonden uitstapjes op de Zeeuwsche stroomen en op het eiland Walcheren, dat den toerist zooveel ver scheidenheid biedt. Reinaert-monument te Hulst. In den loop van 1937 werd te Hulst een comité gevormd, dat zich ten doel stelde door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) 89) -o- Maar ik maak mijn verhaal veel te lang. ik moet nu komen tot dien Woensdag, of never, dien Dinsdagavond. We hadden een groot diner, 's Avonds werd er mu ziek gemaakt, maar geen goede, geen in teressante. Het speet me dan ook heele- tnaal niet om weg te gaan. Ik was met mijnheer Easton naar de bibliotheek ge gaan om hem een boek te halen, waarover )ve gesproken hadden. Mijnheer Nugent wam even later ook binnen. Hij en mijn eer Easton raakten in een ernstig ge- Prek gewikkeld. Ze stellen allebei veel elang in verbetering van de toestanden onder de armen. Mijnheer Nugent heeft al zijn hoop gevestigd op wat mijnheer Eas- °n uiterlijke maatregelen noemde, als ere buizen, meer schoolbibliotheken, verenigingslokalen, een gemakkelijke en enige manier om de spaarduitjes te be ogen en zoo voort. Mijnheer Easton stelt ook wel belang in die plannen en tracht raet alle kracht te bevorderen. Maar hij mat net toch het allerbelangrijkste, om aldaar een monument op te richten, waar mede hulde gebracht zou worden aan den geest, die het wondermooie epos „Van den Vos Reinaerde" zeven eeuwen geleden voortgebracht heeft. Het is dit comité, dat gesteund werd door een eere-comité, onder eere-voorzit- terschap van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland en onder presidium van den knapsten 'Reinaert- kenner, Prof. D'r Muller te Oegstgeest, welhaast gelukt de noodige gelden bijeen te krijgen om dit monument op te richten. Het werk is opgedragen aan een jong- Nederlandsch beeldhouwer te Antwerpen, Antoine Damen, die een ontwerp heeft ge maakt, dat wonderwel bij den geest van het oude epos past. Het ligt in de bedoeling het monument begin September te onthullen. ZUID-BEVELAND. Helnkenszand. Zondagmiddag brak brand uit in een stroomijt van den land bouwer J. Hoondert. De brandweer trok er op uit en wist den brand tot de stroo mijt te beperken. Het schijnt dat kinde ren met lucifers hebben gespeeld. Een en ander bracht op Zondagmiddag heel wat volk op de been. Baarland. Gemeenteraad. Een procedure. Zaterdagmiddag ver gaderde de Raad dezer gemeente voltal lig. De voorzitter deelde mede, dat de schoolgeldheffing is goedgekeurd en dat de weegbrug niet te veranderen is om zwaardere vrachten te wegen als thans. Dhr Traas vraagt naar den prijs van een nieuwe brug. Deze is met een draag vermogen van 15.000 kg f 1295. Goedkeuring door Ged. Staten is ver kregen voor rechtskundigen bijstand in de procedure met dhr J. A. Hoogvliet. Ook is de gezamenlijke aankoop van macadam goedgekeurd. De rekening van den keu ringsdienst Ovezand werd goedgekeurd. De kosten voor deze gemeente zijn f 334,80 De begrooting 1937 werd voor de 9de maal gewijzigd. Met alg. st. werd besloten om f2,50 subsidie te geven aan het politie corps voor te houden schietoefeningen. Het verzoek van dhr J. Steketee om ver goeding voor reiskosten van zijn dochter tje die een O. L. school in Goes bezoekt werd aangehouden tot een volgende ver gadering. 'Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening, groot f 1500 werd met alg. st. aangenomen. Bij de rondvraag vroeg dhr De Rijk. hoe het gaat bij den afkoop bij de brandweer. De voorzitter zal dit onderzoeken. Mevr. Steketee vroeg naar aanleiding van de procedure tusschen J. A. Hoogvliet en de gemeente nadere inlichtingen. Spr. deelde mede, dat de voorzitter haar geen naam wilde noemen van den rechtskun dig adviseur en haar tevens heeft gewei gerd stukken deze zaak betreffende, ter inzage te geven. De Raad heeft wel beslo ten een rechtskundig adviseur te vragen, maar inzake een rechtsgeding is niets be sloten. Voor het ambtenarengerecht is al genoeg gebleken, dat de voorzitter ver keerde inlichtingen heeft gegeven aan Jhr de Graaf. Weth. de Vriend zegt, Jhr de Graaf is onbetrouwbaar. Mevr. Steketee wil alsnog den Raad waarschuwen voor de gevolgen die hier uit voortvloeien. Vervolgens adviseert spr. als werk dat voor de werkverschaffing ie aanmerking komt te noemen den weg naar Hoedekenskerke, waarin negen boch ten 'liggen. Dhr de Vriend zegt, dat B. en W. dit al lang opgegeven hebben voor uit te voeren werken aan de arbeidsinspectie. Hierna sluiting. Schors. Benoemd tot tijdelijk gemeente' bode, dhr C. J. Visser, werkzaam Ier ge meente-secretarie alhier. De sinds jaren geplaatste brieven bus aan het station Vlake is aldaar ver wijderd en is nu gesteld bij den ingang van de kunstmestfabriek aan den Ooste lijken kanaalweg. Wemeldlnge. Vrijdagavond vergader den de leden van de vroegere voetbalver- eeniging teneinde de loopende zaken af te handelen, waarna de vereeniging defini tief al3 ontbonden kan worden be schouwd. Na aftrek van alle kosten was een klein batig saldo aanwezig. Besloten werd om hiervan f 3 beschikbaar te stel len voor aankoop van een prijs voor het in Augustus a.s. te houden sportfeest ge organiseerd in verband met het 50-jarig bestaan van de gymnastiekvereeniging „Willen is kunnen" alhier en f 5 voor de binnenkort te houden autorit voor ouden van dagen. Verder werden eenige nog goed bruikbare artikelen cadeau ge daan aan de onlangs opgerichte korfbal- vereeniging. Zaterdagmiddag hield de Coöp. Roomboterfabriek „Het Hart" alhier haar 45ste jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer P. J. J. Dekker. 'Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: Aangevoerd werd 291.348 kg melk en 48.857 kg room. Het gemiddelde vetgehalte der melk be droeg 3.38 pet. Totaal is in de fabriek ver werkt 44.809 kg boter, zijnde 4500 kg meer dan in het vorige boekjaar. De melk prijs bedroeg f 4.70 per 100 kg met terug- Na afloop der jaarvergadering van het Nederlandsche Roode Kruis te Bergen op 'Zoom woonde H. K. H. Prinses Juliana eenige demonstraties bij'. Het inladen van een „gewonde". zijn eigen wooren te gebruiken, dat den armen het Evangelie zal gepredikt wor den. Mijnheer Nugent keurt den bijbel wel goed ja, Nannie, dat is het juiste woord er voor hij keurt den bijbel goed, geniet van zijn poëzie en schoonheid en heeft eerbied voor hetgeen er in geleerd wordt. Maar als voedsel voor eigen ziel, als de eenige bron, waaruit wij' men schen moeten putten, als zoodanig kent hij den inhoud niet. Hij is zich heelemaal niet bewust, dat de mensch een Heiland noodig heeft om hem van zijn zonden te redden, evenmin als hij beseft, dat de Heilige Geest zijn hart kan zuiveren en opnieuw doen geboren worden. Dat alles werd me duidelijk toen die twee daar zoo ernstig en openhartig met elkaar zaten te praten. Ik mengde me niet in het ge sprek. Ik luisterde alleen maar toe en voelde voelde met een bedroefd hart dat er zich een afgrond opende, ja, had geopend tusschen hem en mij. Later op den avond moest ik mij met de gasten bezig houden en had geen tijd om. te denken of te begrijpen. Maar het was me, of er een doffe, zware last lag op mijn geest, een gevoel, of ik geroepen was afscheid te nemen van een geliefd vriend. Toen ik alleen was in mijn kamer, begon ik het te begrijpen. Ik besefte dui delijk, dat ik nu onmiddellijk de gevoelens van me af moest zetten, die ik voor hem gekoesterd had. Ondanks het wijze, ver standige besluit, dat ik genomen had, den laatsten dag, dat ik je gezien heb, was ik nog erg op hem gesteld. Maar nu moest het uit zijn. Nimmer zou ik me mogen binden aan iemand, die, instede van mij voort te helpen op het pad, dat ik zoo gaaine wensch te bewandelen, me weer terug zou kunnen voeren in de duisternis, zoo juist verlaten. En toen ik dat be sefte, schoot er me niets anders over, dan hem voor goed uit mijn gedachten te ban nen. En ik voelde me gedrongen neer te knielen en God te danken, dat Hij mij kracht had geschonken om de onwaardige gevoelens in mijn hart terug te kunnen dringen en bij het goede te volharden. E;u eerst toen scheen het, of ik me voor het eerst geheel vrij' aan Hem kon geven. Voor de eerste maal kon ik tot Hem spreken als tot mijn Hemelschen Vader, Hem al les openleggen, wat er in mijn hart om ging. O, Nannie, mijn heele leven, nooit zal ik dat uur vergeten. Het is te groot, te heerlijk om er veel over te spreken." Nannie was te bewogen om te spreken. „Ik hen er zoo blij om", zei ze ten laatste. Eten oogenblik zwegen beiden. Na een poosje nam Maude Nannie's leeg kopje en bordje. „Nan, heb je nog meer trek" vroeg ze. „Neen, maar ik zou nu wel graag' op gave van de ondermelk. Aan de deelne mers der T.B.C.-hestrijding onder het rundvee werd 20 cent per dier in de kos ten tegemoet gekomen. Het aftredende bestuurslid P. A. Lin- denbergh werd herkozen. Wemeldinge. Korfbal. De korf- balvereen. „Wemeldinge" speelde Zater dag een vriendschappelijke wedstrijd te gen „Zeelandia II" van Hansweert. „Zee- landia" ■wist dezen wedstrijd met 72 te winnen. Ierseke. Na het op Hemelvaartsdag be haalde succes bij het gehouden concours te Wemeldinge, wist de Ned. Herv. Zang- vereen. „Hosanna" alhier, onder leiding van haar bekwamen directeur, dhr Jan Kousemaker, Zaterdag j.l. nieuwe lauwe ren te oogsten op het Tweede Zangfeest te s-Gravenhage, uitgaande van het algem, Nederl. Verbond. Behaalde de vereen, ten vorigen j&re op dit concours een le prijs in de le afd., ditmaal kwam zij uit in de afdeeling uit muntendheid en legde met 801 punten wederom beslag op een eersten prijs. Lid van de muziekoommissle was o.a. Br Joh. Wagenaar. Do Jury werd gevormd door dhrn J. P. Wierts, B. van de Sigtenhorst-Meijer en W. Andriessen. Hansweert. Het motorschip „Nellie" op weg naar Terneuzen, heeft Zaterdag nabij: Hansweert de schroef verloren. Een motorboot is van hier uitgevaren en heeft het schip opgepikt en hier binnen gesleept. WALCHEREN. Vere. Vrijdag vergaderde de afd Vre derust. Voorzitter dhr Huinink. De pen ningmeester deed jaariverslag over 1937. Benoemd werden als afgevaardigden naar de alg. vergadering dhrn D. Kasse Dz. en Jac. Hirdes. Het bestuurslid dhr W. Kas se werd herkozen. Besloten werd Ds Lin deboom te vragen om in den herfst een spreekbeurt te houden in het belang der stichting. Aagtekerke. Vrijdagavond vergaderde de vereen, van oud-leerlingen van de landbouwwintercursus, afd. B.V.G. Dhr P. Maljaars Sz. hield een inleiding over „Weidetechniek". Daar het ledental met 100 pet. is toegenomen, werd besloten het bestuur uit te breiden. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Chr. Dekker. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Terneuzen. Zaterdagmiddag is het stof felijk overschot van dhr D. Bcheele Azn., in leven wethouder dezer gemeente, ter aarde besteld. Uit de groote belangstel ling voor deze plechtigheid bleek wel zeer duidelijk, dat de overledene in ruimen kring geacht en bekend was. Allereerst werd bij' de geopende groeve het woord gevoerd door Ds G. W. van Houte, Geref. pred. te Terneuzen. Namens het gemeentebestuur, dat vertegenwoor digd was door mr P. Teilegen, burge meester en L. J. Geelhoed, wethouder, heeft dhr Tellegen den overledene her dacht. Hij heeft er op gewezen dat het verscheiden van dhr Scheele, die 25 jaren achtereen op eervolle wijze het lidmaat schap van den raad heeft bekleed, in dit college en ook in dat van het dage- lijksch bestuur der gemeente een plaats openlaat die niet gemakkelijk vervuld zal worden. Dhr G. Dees Jr sprak namens de vrij- A.R. party, welker vertegenwoordiger in den gemeenteraad de overledene nu bijna 7 jaar was. Nadat ds A. Scheele, Geref. pred. te Kapelle-Biezelinge, den overledene had herdacht, heeft dhr Tj. Okkema, schoon zoon van wijlen dhr Scheele, voor de betoonde 'belangstelling dank gezegd na mens de familie. staan want het is heusch meer dan tijd." „Nu, dan zal ik je maar een poosje van mijn gezelschap bevrijden" zei ze op staand. „Als je mijn vroege wandeling in aanmerking neemt, dan vind ik, dat ik nog wel een kopje thee en een boterham verdiend heb. Ik zal naar beneden gaan en Esther eens vriendelijk aankijken." Toen Nannie zich bij' de rest van de familie in de schoolkamer voegde, zong Maude voor de jongens een oude Spaan- sche ballade. Nannie keek naar Maude's mooi, uitdrukkingsvol gezichtje, terwijl ze zong. liet was altijd vroolijk en geestig geweest, maar Nannie meende, dat nu ook sporen van een ongekende zachtheid en nadenkendheid er een bijzondere beko ring aan verleenden. Maude draaide zich vroolijk naar haar om, toen ze haar lied beëindigd had. „Zoo, vrouw des huizes, heb je je vele morgenplichten achter den rug?" „Vrijwel" antwoordde Nannie glim lachend. „Mijn adjudante hier had al de noodige aanwyzingen voor het eten ge geven en al dergelijke meer. Ik hoefde dus alleen maar een beetje voor vader te zorgen." „Ja", zeide Esther vriendelijk, „ik meende dat ik je dien last althans voor vandaag wel kon besparen. E'n dan ik weet natuurlijk beter, wat er het eerste op moet." De gemeenteraad van Terneuzen was nagenoeg voltallig op de begraafplaats aanwezig. SCH OUWEN-DUIVEL AND Burgh. De 'Gemeenteraad 'benoemde tot streekontvanger den heer L. Kloet te Re- nesse. De subsidie aan 'het vliegiveld Haam stede werd over 1937 nader hepaaJld op f 50. Aan de provincie zal worden ver zocht 'het fietspad naar Wester-Schou- wen te verbreeden. Nannie moest onwillekeurig even glim lachen, want ze wist maar al te goed, hoe Margaret in zulke dingen haar eigen weg ging, wat Etether ook mocht hestellen. „Wel nu dan", zei Maude ,als dat al lemaal in orde is, dan heb je voor dit maal ook wel eens gelegenheid om een eindje met me mee te loopen." Nannie schudde het hoofd. „Je weet niet, hoeveel er nog te doen valt", zei ze. „Vader sprak er me juist over om deze twee heeren voor veertien dagen naar Birkenlee te laten gaan." Ze werd onderbroken door verbaasde vragen en verrukte uitroepen van de jon gens. „Mochten ze heusch gaan? Was het geen grapje? En wanneer? En hoe? Wanneer en hoe hing van kapitein Shelburne af, vertelde Nannie, daar deze zoo vriendelijk was geweest aan te bie den, hen mee te nemen, als hij zelf ging. Maude wist te vertellen, dat hij' van plan was Vrijdag te gaan. „En vandaag is het Woensdag", zei Nannie. „En Margaret heeft me verteld, dat er heel wat aan hun kleeren te doen valt, de consequentie van een wild en on gebonden leven in de vacantie," (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5