STER Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. >er half ons. ovincie. Voetbal. u/« 85 REM-PK ALLEEN FORD U 60 REM-PK N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK - AMSTERDAM Telegrammen. zich vergist, Jen geen solist! l maar zijn je terrein J onbetwist ibak solist! JER'S o u w d. Zaterdag le heer en mevr. J. rdende den dag her- 65 jaar in het hu- titelieden zijn r sp. j.l. heeft op het straatBalans met aat, een aanrijding een vrachtauto, ko- erstraat en een mo le langs de Balans met de bedoeling de rijden. Tengevolge rden beide motorrij- eraoonlij'ke ongeval- aats. Vermoedelijk an de motordriewie- irleend. Proces-ver- t. rgaderde het comité >or Werkloozenzorg naar werk) onder A. de Lange met de ik dat te Goes was (vorig jaar f 536), (v. j. f72,80), Ka- Biezelinge f 36,75 1,45 (v. j. Kloe- 106,60), Wemeldin- )8,20). Uit 's-Heer- inszand en 's-Heer iets afgedragen, van enkele jeugd- f 19,51 en te Kloe- Uit Goes worden en bijdragen van rwacht. ht alle collectanten elijk dank voor hun werk, eveneens aan gmeester, den heer ir den velen arbeid laakte het, dat men an een particulier ontzien juist in de Centr. met toestem- werd gecollecteerd, )kjes en bonboekjes van de Overheid te ïelen, waardoor ver meenden een gift hebben afgedragen, oor de politie een toen was er reeds t". ssultaat tot grooten ng sterven, e kerkeraad van de emeente voor d en lekamer bijeen was, n, de heer L. Dhve- ongesteld. Dr v. d. anwezig was, kon stateeren. D's v. d. 'an den kansel het ede. Nadat Z.E'erw. gebed, ging de ge- ruk van dit plotse- ïis. JID-BEVELAND e e n t e r a a d. ergaderde de Raad- nisgeving dhr Adr. van 'het jaarverslag svereeniging „Eigen rabeke inlichtingen ring der annuiteiten den in deze gemeen- itter antwoordt, dat steeds achterstand r. A. Dominicus op en W. maatregelen ;en achterstand nie. len burgemeester is nsatie van inwoning a.s., terwijl de uren voor de ingezetenen werden bepaald op igs. Voor een te hou- nrgadering van Ged. enten, betrokken bh orden als afgevaar digden aangewezen dhrn J. A. Domini cus en P. J. J. Dekker, wethouders, Aangeboden wordt de rekening van het gurg. Armbestuur over 1937. Als commis sie voor het nazien dezer rekening wor den aangewezen dhrn Wabeke, Adri. Do minicus en Lindenbergh. Op voorstel van g, en W. wordt besloten medewerking te verleenen aan het verstrekken van den z.g. B-steun (extra hulp) aan werkloozen, overeenkomstig de van regeeringswege ge geven regeling. Bhr De Jonge merkt op, dat deze uit- keering vrij laat komt en uitkeering reeds eerder had kunnen geschieden, waarop de voorzitter antwoordt, dat hiertoe een raadsvergadering moest worden gehou den. Aan de orde komt een voorstel van B. en "W. tot aanvulling der algemeene politieverordening tmfet Ibepalingen, 'be treffende het bewaren van schelpdieren en anderen afval in het oesterbedrijf, waarover in het afgeloopen jaar klachten waren ingekomen. Be voorzitter deelt mede, dat ook het visscherijbestuur ladviseert ten behoeve van de hygiëne regelen te stellen. Het voorstel wordt daarop z. h. st. aan genomen. De thans aan de orde komende voor stellen tot wijziging der gemeente-begroo- tingen, dienst 1937 en 1938, betreffen in hoofdzaak de posten steunverleening en werkverschaffing, die door den voorzitter worden toegelicht en waaruit blijkt, dat de gemeente tengevolge van de meerdere werkobjecten en bijgevolg ruimere tewerk stelling voor rijksuitkeering uit het werk- loosheidssubsidiefonds in aanmerking komt. De wijziging der begrooting 1938 houdt tevens in een voorstel tot toeken ning van een gratificatie aan de beide vo lontairs, die door dhrn de Jonge en Wa beke matig worden genoemd. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. gaarne bereid zijn om zoodra de begroo ting zulks zal toelaten een voorstel te doen om deze gratificatie te verhoogen. Deze voorstellen worden z. h. st. aange nomen. Ter voorziening in de vacature, ont staan in de Comm. tot wering van school verzuim door het overlijden van dhr P. Cijsouw, wordt benoemd dhr Jacs. Wa beke. Bij de rondvraag vestigt dhr D'e Jonge de aandacht van B. en W. op de moge lijkheid tot het ontvangen van voorschot ten uit 's Rijks kas voor de uitvoering van werken in werkverschaffing en op de lage loonen bij de centrale werkverschaffing te Kloetinge. Be voorzitter zegt, dat voor het eerst bedoelde geval de gemeente moet beschik ken over de noodige werkobjecten, hetgeen ■hier niet het geval is; naar het tweede punt zal spr. een onderzoek instellen. Voorts bespreekt dhr Ruissen de wen- schelijkheid om het parkeerterrein aan het kanaal te teeren en de door hem aan B. en W. gestelde vragen met betrekking tot de politiemaatregelen aan het Kanaal, waardoor de middenstanders in hun be drijf worden benadeeld. De voorzitter zegt, dat aan het teeren van het parkeerterrein door B. en W. voldoende aandacht wordt geschonken en dat hiervoor reeds een regeling is getrof fen. Ten aanzien van de politie-maatrege- len, als door dhr Ruissen bedoeld, kan spr. in deze vergadering geen discussie toelaten, omdat dit niet in deze vergade ring thuis behoort. Dhr Ruissen acht de 'beantwoording van de door hem gestelde vragen onwaar en verklaart op te komen voor den gedu peerden middenstand. De voorzitter sluit de discussie. Dhr Lindenbergh wijst op de bescha digde trottoirbanden in 't bouwplan, op het onkruid groeiende op de trottoirs en >p de wensühelijkheid om paal en perk te stellen aan den grooten toeloop van leur ders en leurdersvrouwen. De voorzitter zegt, dat B. en W. op de hoogte zijn van de beschadiging der trot toirbanden en de noodige maatregelen hebben genomen en nog zullen nemen; omtrent het onkruid zullen voorzieningen worden getroffen, terwijl het aantal muzi kanten voor beperking vatbaar is. Aan gaande de leurders merkt spr. op, dat er rekening mee moet worden gehouden, dat ook leurders uit onze gemeente naar el ders gaan venten. De ingezetenen zijn echter vrij om te koopen. Tenslotte informeert dhr Wabeke naar het plaatsen van de geldleeningen, waar toe in een vorige vergadering is besloten. De voorzitter antwoordt hierop, dat een leening is aangegaan tegen 3 pet., terwijl de andere waarschijnlijk kan worden ge sloten tegen 3 per jaar. De voorzitter deelt mede een verlof tot afwezigheid te hebben aangevraagd voor het tijdvak van 20 Juni tot 6 Juli a.s. Hierna sluiting. Korfbal Z. K. B. Middelburn. Swift I speelde Zaterdag een korfbalcompetitiewedstrijd tegen Ra- Pide uit Aksel. De Middelburgers wisten den strijd met 5O te winnen. Goes. „Goes A" speelde Zaterdagmid dag een voetbalwedstrijd tegen H. B. S. uit Goes. Beide clubs deelden de punten dist een gelijk spel van 66. Op 't Gem, Sportterrein speelde Goes is een voetbalwedstrijd tegen Wolfaarts- dtjk I, De Goessenaren wonnen den strijd met 4—3. BEURSBERICHTEN. Slotkoeraen van de Amster- damsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. N.-I. Hdb. Philips Unilever A. K. U. Amst. Rubber 193 Kon. Olie 320 437/9 4377» 128 130 267/8 2637» 150 54 149 K-Va -7 36 X 191 3187» 325/s 307/s 183/u 17"/i. 3 3 34 Vs 327/s 2Vi« 27s s/s 337» 327» 27i« 21/a 22 22)4 454 4 YK 13 X 13 9% 97/B 11/4 11 227» 22 20 >4 207» 6/4 67» 107i. 9»/« 19% 197» Deli Mij. 278/9 279 Scheepv. U. 118/4 118Vs Kon. Boot IO6V2-7 106 3 pet. N. '38 lOlVe 10l7s 3 pet. N. '37 lOOVs 1003/w U.S. Steel Anaconda U.S. Leather Bethl. Steel Adj. Oh. Mi'lw. Cities Serv. Int. Nickel Shell Union Kennecott Radio Car Foundry Tidewater Midcont Oil 'Gen. Motors Am. Enk a Am. W. Works Rep. Steel Cont. Oil De beurs was weinig ver anderd, noch wat het volu me der omzetten, noch wat de koersen betreft. Van de locale fondsen wa ren Philipslampen een paar ipct. lager. Ook A.K.U. wa ren iets aangeboden en één pet. zwakker. In den Tabakshoek moest Deli Batavia een paar pot. prijsgeven. Het laat zich aanzien', dat ■de oogst van deze maat schappij dit jaar niet veel winst zal opleveren. DO Nivas verkocht ruim 10600 ton suiker voor export hetgeen op de koersen ech ter zonder effect bleef. De Amerikanen waren na de opening fractioneel lager en ontmoetten vrijwel geen belangstelling. D'e beleggingsafdeling was onveranderd. Wisselkoersen. Amsterdam, 14 Juni, 2.30 uur. Berlijn 72.60—72.70. Londen 8.957»8.967». Parijs 5.02'5.03. Brussel 30.6130.65. New-York 1.801.81. RIJCOMFOR- De Ford V-8 is een royale wagen, waarin U even gemakkelijk zit als thuis in een clubfauteuil. Alle inzittenden rijden in centerbalans, zacht gewiegd tusschen de soepele, transversale veeren. De tegen geluid, warmte en koude geïsoleerde, geheel stalen carrosserie, die met rubber kussens op het chassis rust, veraangenaamt het rijden. Door den ver naar voren gemonteerden, compacten V-8 motor blijft er voor alle passagiers belangrijk meer ruimte over. Ook op slechte wegen en bij hooge snelheid blijft het rijcomfort van den Ford V-8 onovertroffen, volkomen even redig aan zijn superieure motorprestaties en zijn groote zuinigheid. Eerste klas comfort tegen uiterst lagen prijs: dat biedt de Ford V-8. voor maximum PRESTATIES èn groote zuinigheid BIEDT Keuze uit twee zuinige V-8 motoren Keuze uit 2 series fraaie modellen STANDAARD voor extra ZUINIGHEID plus goede prestaties VB* Official Ford Dealer te GOES M. de Dreu Co's Autom. en Gar. Ondern. N.V., Nieuwstraat 21/3. MIDDELBURG: M, de Dreu Co's Autom. en Gar. Ondern, N.V. Noordstraat 14. VLISSINGENVlissingsche Automobielhandel en Garage-Ondern., Singel 120—122. Bedankt voor Ureterp, M. J. Rosbergen te Noordwijk (Gr.) Geref. Kerken. Aangenomen naar IJsselmuiden, O. W. Bouwsma, oand. te Rotterdam. Borsele. D's J. C. Elenbaas, Ned. Herv. predikant alhier, hoopt op Zondag 10 Juli des avonds half zes (N. T.) afscheid van zijn gemeente te nemen. Op Zondag 3 Juli hoopt Z.Eërw. in den namiddag- dienst een gedachtenisrede uit te spreken in verband met zijn 25-jarige ambtsver vulling te Borsele. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudeschild (Texel), J. F. mholt te St. Maarten en Valkoog. Geslaagd voor examen „Tesselscha- de" te VGravenhage de dames: S. P. Kodde, T. Suurmond, N. W. Jansen en W. J. J. van Sluijs te Middelburg. Kruiningen. Benoemd tot hoofd der Bijzondere school te Kruiningen dhr H. Almekinders, le onderwijzer aan een Bijz. school te Apeldoorn. Ghr. Kweekschool te Middelburg. Op 10 en 11 Juni wer den 6 vrouwelijke candidaten voor het eindexamen geëxamineerd. Geslaagd zijn de dames M. Hannewijk, Heinkenszand, M. de Voogd, Vlissingen; P. van de Waa; 's Heer Arendskerke en G. J. Winter, Middelburg. Wachtgelders. Het Ministerie van Onderwijs heeft een drietal lijsten opgesteld van de wachtgel ders-hoofden, onderwijzers en onderwij zeressen bij het gewoon, uitgebreid en buitengewoon lager onderwijs, werkzaam geweest aan openbare, bijzonder Protes- tantsche en R.-K.- scholen, naar den toe stand van 1819 Mei 1938. Daaruit blijkt, dat er bij het openbaar onderwijs nog 39 hoofden, 182 onderwij zers, 111 onderwijzeressen, 29 gehuwde onderwijzeressen, 1 onderwijzer en 1 on derwijzeres van het buitengewoon onder wijs geen vaste betrekking teruggevonden hebben. Van het neutrale bijondere on derwijs zijn er nog 5 hoofden, 21 onder wijzers, 28 onderwijzeressen en 1 gehuw de onderwijzeres. Van de Prot. Chr. scholen zijn er nog 9 hoofden, 154 onderwijzers, 157 onder wijzeressen, 1 gehuwde onderwijzeres en 1 onderwijzer, werkzaam geweest bij het buitengewoon onderwijs. Bij' de R.-Katholieke scholen bedraagt het aantal hoofden 10, 81 onderwijzers en 124 onderwijzeressen. Daarbuiten is nog een aantal her plaatste leerkrachten, dat een restant wachtgeld geniet, doordat zij vroeger werkzaam waren in een standplaats van hooger klasse of een beter gesalariëerde betrekking hadden dan de tegenwoordige. De nooden der jonge onderwijzers. In de algemeene vergadering van de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs, kwam bij de behandeling der huishoudelijke za ken ook ter sprake de nood van de jonge onderwijzers, die op werk wachten. Hun getal is thans tot 10.000 gestegen. Bij deze bespreking deelde de heer H. W. Tilanus mede, dat de toestand on der de Ned. Hervormde kweekelingen, op geleid door de scholen van C. V. O. niet schrikbarend is te noemen. Cp deze kweekscholen studeerden n.l. in de laat ste 5 jaar af 374 mannelijke en 291 vrou welijke leerkrachten. Daarvan zijn er ge heel zonder betrekking 39 mannelijke en 15 vrouwelijke personen. Als kweekeling met acte zijn in de scholen aangesteld met salaris 170 mannelijke en 151 vrou welijke en zonder salaris 71 mannelijke en 45 vrouwelijke leerkrachten. DE DURE AARDAPPELEN. Heffingverhooging uitgesteld. Van bevoegde zijde vernemen wij', dat de minister van Economische Zaken op grond van de huidige aardappelpositie ■heeft besloten, de verhooging van de monopolieheffing op den invoer van aardappelen eerst te doen ingaan op 20 Juni 1938, Dit beteékent, dat de aard appelen vór 20 Juni niet nolg duurder zullen worden. Leger des Heils. Generaal Evangeline Booth zal in ver band met bet congres der Nederlandsche officieren op het conferentieoord van den Zendingsstudieraad te Lunteren, op Dins dag 21 Juni in Hoek van Holland aan komen. B ij het zwemmen ver dronken. De 19-jarige Mej. A. d. V. te Leiden is gistermiddag bij. het zwem men in de dwarswatering te Leiderdorp plotseling in de diepte gezonken. In de nabijheid zijnde personen slaagden er niet in haar te redden. Ongeveer anderhalf uur na het gebeurde is haar lijk door de pol- litie met dreggen opgehaald. Een boter- en eieren- gevecht. In Avesnes bij Rijssel is een gevecht ontstaan tusschen de boeren, die boter leveren, en de bandelaars in boter over de prijzen. De twist liep zoo hoog, dat bijna alle eieren en boter, welke ter markt gebracht waren, werden ge bruikt als projectielen. Dit boter- en eie- rengevecht duurde ongeveer drie uur. 13-j arig meisje bestuurt auto. Zaterdagmorgen heeft zich op den betonweg tusschen Soestdijk en Utrecht een ernstig ongeval voorgedaan. O'p dat tijdstip naderde uit de richting Soestdijk een auto, welke zonder nog een poging tot uitwijken te doen, tegen een voorrijdende motorbakfiets, waarop een kaasventer uit Huizen (N.H.) was ge zeten, opreed. De man werd van zijn zitplaats geslin gerd en kwam onder den bak terecht. Hij liep hierbij ernstige verwondingen aan het linkerbeen op. Gebleken is, dat een dertienjarig meisje de auto bestuurd en do aanrijding veroor zaakt heeft. Het ongeval is te wijten aan het feit, dat zij' bijl het inhalen niet uit week. Haar vader was naast haar ge zeten. Wilde konijintjes door poes verzorgd. Op het erf van den heer N. te Lochem doet zich een zeld zame uiting van moederlijk instinct in de dierenwereld voor. Twee jonge wilde ko nijntjes toch worden aldaar gevoed en verzorgd door een.poes, wier eigen jongen dood zijn. De wilde jonge konijin tjes zijn afkomstig uit een nest, waaruit drie jongen door een andere kat zijn op gegeten; de kinderlooze poes heeft zich nu over de diertjes ontfermd en deze moederlijk aangenomen. De jonge konijntjes gedijen goed onder de uitstekende zorgen hunner stiefmoeder. (Tel.) Verduistering door burgemeester. DEN HAAG. De Hooge Raad verwierp hed'en overeenkomstig de conclusie van den procureur-generaal het cassatie-be roep ivan 'dam oud-burgemeester van Oud- dorp, G. de S., die door het Haagsche Gerechtshof is veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar, wegens verduiste ring. De Rechtbank te Rotterdam had hem tot een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van 6 maanden veroordeeld. Vreeselijk drama te Kasteren, HOOGELOON. Zondagavond heeft te Kastenen in de gemeente Hoogeloon de vrouw van den landbouwer S. in een vlaaig van verstandsverbijstering getracht haar 4 kinderen van het leven te he roven. Omstreeks 6 uur heeft zij' de kin deren, 3 meisjes van 3, 4 en 5 jaar en een jongetje van 6 jaar in een waterput achter de woning gegooid. Op 'het geschreeuw der kinderen kwa men de buren. Zij slaagden er in het jon getje te redden. Toen de drie andere kin deren uit de put waren opgehaald, Ikon bij de meisjes- slechts den dood worden 'geconstateerd. 'D'e vrouw is voorloopig opgesloten. Het gezin bestaande uit de 35-jarige J. Swaans, zijn 36-jarige echtgenoote en 9 jeugdige kinderen, woont in een boerderij staande aan een zandweg, 6 min. buiten da kom van Kasteren (N.B.).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3