Dagblad voor de Provincie Zeeland GEZONDHEID NIET EERSTE B LA T De Tweede Kamer over het Asylrecht. De strijd in Spanje. De strijd in China. WAAG UW Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 10 JUNI 1938 52c JAARGANG - No. 211 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44458 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J, FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs #2.S0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUID EM A Advcrtentlün 30 cent per regel Ingezonden mededeclingen 60 cent per regel Kleine Advcrtentlün Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De interpellatie-De Visser. Minister Geseling overweegt een nieuwe wettelijke rege ling. De heer De Visser (Comm.) heeft gisteren gebruik gemaakt van het hem door de Tweede Kamer verleende verlof om Minister Goseling te interpelleeren over de behandeling van vreemdelingen. Ook al weer een vraagstuk dat verband houdt met de 'bijzondere omstandigheden waarin wij leven. Volgens artikel 4 van de Grondwet moet de toelating en uitzetting van vreemde lingen worden geregeld bij de wet. Eén der hoofdelementen van de betreffende wet van 1849 nu wordt gevormd door de bepalingen, dat alle vreemdelingen, die niet armlastig zijn, en die niet gevaarlijk zijn voor de pubieke rust, in Nederland worden toegelaten. Maar volgens diezelfde wet wordt aan iederen vreemdeling een reis- en verblijfpas uitgereikt. Sinds jaar en dag wordt aan deze laatste bepaling echter niet de 'hand gehouden. Want al spoedig na het tot .stand komen der wet is de geheele verblijfpas in onbruik ge raakt. Het gevolg is, dat eigenlijk alle vreemdelingen „niet-toegelalen" >zijn in den zin der wet en dat de administratie .en hunnen aanzien handelt, zooals het haar goeddunkt. De vraag is nu gerezen, of de twee cir culaires van Minister Goseling van Maart en Mei van dit jaar, welke practisch vrij wel op een wering van vreemde vluchte lingen neerkomen, niet met letter en geest van de wet van 1849 in strijd zijn. Het is wel merkwaardig, dat -deze kwes tie in de Kamer aanhangig werd gemaakt door een lid van de communistische partij1, die het terroristisch regiem van Moskou als een toonbeeld, van ware vrijheid be schouwt. Dit heerschap kwam al mee op de laatste plaats in aanmerking om over deze zaak de Regeering te interpelleeren. Er is over deze kwestie vrij' 'breedvoerig gehandeld. De verschillende sprekers waren het hierover eens, dat in de tegenwoordige omstandigheden, nu zeer vele landen hun grenzen gesloten hebben en telkens nieu we stroomen vluchtelingen aan onze gren zen verschijnen, ook in Nederland beper kende maatregelen noodzakelijk zijn. Maar er was ook 'hierin eenstemmig heid, dat het werd afgekeurd, dat na de ministerieele circulaires van Maart en Mei de vreemdelingen geheel aan de wil lekeur van de politie overgeleverd zijn. De hermetische sluiting onzer grenzen voor vluchtelingen werd een inbreuk op de tradities van het Nederlandsche volk genoemd. Vooral ook de terugwerkende iraöht der bepalingen al werd die dan later wat verzacht gaf aanleiding tot scherpe critiek. Zoo werd b.v. ook door den antirevolu tionairen afgevaardigde, dhr Ai 1 g e r a erzend, dat een nadere regeling van deze materie gewenscht is. Z. i. zou het de voorkeur hebben verdiend, de zaak b ij d e w e t te regelen, door een spoedbehande- ling in de Staten-Generaal. Spr. drong aan op een soepele toepassing der circu laire en stelde daarbij tevens de vraag of de circulaire in overeenstemming is met de tradities van gastvrijheid. Onze voorvade ren pasten de gastvrijheid nooit ongelimi teerd toe. Zij rekenden zeker met hun ver stand, zooals Groen van Prinsterer in 1849 reeds opmerkte. De vreemdelingen wet spreekt niet van vluchtelingen, slechts van armlastigen. Dit is te verklaren uit de toenmalige toestanden. Er zijn oo;k in de circulaire leemten. Geen uitzondering wordt gemaakt voor hen, die komen uit des gewetens wille of om lijfsbehoud. Kan op hen geen speciale regeling worden toe gepast? In zijn antwoord werd door Minis ter Goseling betoogd, dat onjuist is het verwijt, dat 'hij1 voor fascistischen aandrang is geweken; de maatregelen zijn juist genomen ter afweer van de ge volgen van door fascistische landen geno men maatregelen. De heer Wendelaar is door de cijfers niet verontrust. Een lid der regeering is echter vermoedelijk eerder verontrust. Het zwaartepunt lag bij' de preventieve wer king. De regeering beschikte over inlich tingen, die een grooten toevloed van vreemdelingen aannemelijk maakten. Spr. heeft zich niet beroepen op art. 124 der Grondwet. De regeering moet haar gedrag aan de Grondwet toetsen, maar als een grondwetsartikel bij organieke wet is uitgewerkt, moet de regeering de Grondwet volgen door deze wet te volgen. Daarom kan de Grondwet buiten beschou wing blijven, als vast staat, dat de regee ring de organieke wet heeft gevolgd. Het economische gezichtspunt is door het departement van Economische Zaken mede bekeken. D'e hier te lande door vreemdelingen gevestigde bedrijven heb ben meestal geen verruiming, maar ver schuiving van 'werkgelegenheid te weeg gebracht. Voor verdere toelating van de vreemdelingen is volgens den minister van Economische Zaken noch in industrie noch in den handel plaats. Indien spr. gaat denken over een nieu we wettelijke regeling, dan gaat dit niet gepaard met de erkenning, dat wat thans gebeurt, in strijd is met de wet. Wel er kent hij ,dat de wet van 1849 geen reke ning houdt met bijzondere toestanden. De mogelijkheid eener nieuwe wettelijke rege ling wil spr. ampel overwegen. Die wette lijke regeling zou echter uitermate soe pel moeten 'zijn. NOG STEEDS BOMMEN OP SCHEPEN. VERSCHEIDENE DOODEN EN GEWONDEN. Eiven buiten Denia, tusschem Alicante en Valencia, ia het Fransche stoomschip „Brisbane" door 'bommen getroffen. Het sc'hip stond 'onmiddellijk in lichter laaie. De Britse he waarnemer der niet-inmenging, John Ed wards, en vijf leden der be manning, o.w. de Engelsche scheepsagent Bullock wer den gedood. Vier opvaren- den, o.w. de kapitein zijn ern stig gewon d. Zes anderen liepen lichte kwetsuren op. De aanval werd door één vliegtuig on dernomen. 'Vier bommen werden op het schip geworpen, waarna het vliegtuig het vaartuig, dat in het maanlicht goed zicht baar was, met zijn mitrailleurs beschoot. Uit Miadrid wordt gemeld, dat een schip van 'onbekende nationaliteit in de haven van Benicasim, op 15 km. ten noorden van Castellon, werd gebombar deerd. Volgen® de eerste berich ten zijn bij het 'bombardement tien personen gedood en ne gentien gewond. Verder wordt uit 'Castellon gemeld, dat de luchtmacht der nationalisten in de haven aldaar het Ehgelsche schip Isadora^ aan boord waarvan zich een waarnemer der niet-inmengingscommissie beivond, heeft gebombardeerd. De projectielen heb ben aan het schip ernstige schade toege bracht, hoewel er geen slachtoffers zijn te betreuren. Naar Reuter uit Valencia meldt, wint daar de overtuiging t'hans veld, dat de opstandelingen met hun aanvallen op open steden en, neutrale schepen probee- ren alle buitenlandsche schepen te weren en aldus door blokkade en terroriseering der burgerbevolking een overwinning te behalen', die zij tot nog toe met de wape nen niet bevechten konden. Een poging der opstandelingen om gisternacht omstreeks twee uur Barce lona te bombardeeren mislukte. D'e lucht doel-artillerie wist de vliegtuigen te be letten boven de stad te komen. Engeland overweegt. In over het algemeen g'oedingelichte officieele kringen blijft men een stilzwij gen in acht nemen omtrent de maatrege len, die Engeland overweegt, om een af doend antwoord te geven op de aan/vallen der Spaansc'he vliegers -op Britscbe sche pen en eigendommen. In Britsche diplomatieke kringen wordt medegedeeld, dat de regeering in ieder geval niet overweegt, om een systeem van patrouilleering door vliegtuigen in te stellen, zooals in sommige Engelsche bla den werd voorgesteld. Lord Halifax heeft zich over de aan gelegenheid telefonisch verstaan met den ■minister-president. Men is te Londen van gevoelen, dat de actie der opstandelingen ten doel heeft de bemanningen der Britsche schepen er toe te brengen te weigeren naar havens te vertrekken, welke blootstaan aan bom bardementen uit de lucht en de verzeke ringspremies Zoodanig te doen opvoe ren, dat het ondoendijk is te varen. Represfaailles in den vorm van het con- fisceeren van de schepen van Franco hebben het gevaar, dat dit een tweesnij dend wapen is, dat maar al te goed tegen dien gebruiker er van kan worden ge keerd, temeer daar er in het nationalis tische Spanje tal van waardevolle Brit sche bezittingen zijn. Repressailles vol gens het Duitsche model (Almeria) ko men niet in aanmerking en zouden door de publieke opinie niet worden geduld. De Engelsche regeering staat dus voor een moeilijk geval. Toch zal zij iets moe ten doen. Frankrijk duldt geen grensschending. De Fransche minister-president Dala dier heeft in de Kamer naar aanleiding van opmerkingen van eenige leden ten aanzien van de vluchten van vreemde vliegtuigen boven het Zuidelijke deel des lands o.m. verklaard, dat voor het oogen- blük nog niets gezegd kan worden om trent den oorsprong der vliegtuigen, die 20 bommen hebben laten vallen. De scher ven zijn door deskundigen verzameld. Zij dragen inscripties, die goed dienen te worden bestudeerd, een delicaat werk, dat ernstige gevolgen 'kan hebben. Het on derzoek geschiedt in het arsenaal van Toulouse. Hoe de conclusie der met het onderzoek belaste deskundigen ook moge uitvallen, aldus Daladier, bij voorbaat zal ik mij er bij aansluiten. Het belangrijkste is de aan de grens genomen maatregelen te voltooien om een einde te maken aan de lankmoedigheid, welke reeds te lang heeft geduurd. Bat terijen luchtafweergeschut hebben tot dus ver waarschuwingsschoten gelost of sei nen gegeven. Voortaan zal, zoodra een vliegtuig, van welke nationaliteit dan ook, de grens zal overkomen, direct het vuur worden ge opend. Ik zelf, aldus Daladier, heb daar toe opdracht gegeven en ik h b de zeker heid, dat de bevelen zullen worden uitge voerd. Belangrijke gevechten bij Teruel. De strijdkrachten der opstandelingen hebben gisterochtend het Woensdag in gezette offensief voortgezet; tegen den middag waren zij ten Westen van Val- bona 4 km. opgerukt. De druk duurt voort. De operaties van gisteren zijn wegens haar mogelijke ge volgen b e 1 a n g r ij, Ik, e r dan alle andere operaties in de afge- lóopen maand, zoo wordt gemeld. In een officieele nota wordt het aantal buitenlandsche piloten bekend gemaakt, ■dat in de maanden Maart tot Mei van dit jaar gevangen werd genomen door de republikeinsche troepen, nl. 31 Italia nen, 13 Duitse hers en 2 Span jaarden. In Januari en Februari be droeg dit aantal twee Italianen, een Duit- sc'her en vier Spanjaarden. Commentaar overbodig! Chineezen zouden Tsjengtsjau ontruimen. Een te Tokio ontvangen telegram van het Japansche front bij den Loenghai- spoorweg behelst, dat de Japanners zijn voortgedrongen tot ongeveer 10 km ten Noorden van Kaifeng. Zij hebben Lioe- joeankou aan de Gele Rivier bezet en nog twee plaatsen op de oude route van Nanking naar Peking. Dit zal den tocht der Japanners over de Gele Rivier ver gemakkelijken. Gisteren hebben 10.000 man Chineesche troepen een tegenaanval gedaan op Kai feng, maar zij werden volgens dit Japan sche bericht met zware verliezen terug geslagen. Volgens de Japanners zouden do Chineezen 2000 dooden hebben. Uit Hankau wordt gemeld, dat de Chineesche troepen gister- ALS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden als rugpijn, spit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht, En wel, doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin voorkomendo onzuiverheden door deze bloedflltreerende organen. Laat het zoo ver niet komen: voorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster'e Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretlsoh middel bil uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven, gevend blijft. Binucnlnnd. Prinses Juliana te Bergen op Zoom. Het enquête-voorstel inzake Oss. Nederlandsch crediet aan België. De Tweede Kamer over de vreemdelingen in ons land. Buitenland. Grootere spanning te Praag. Nog steeds hommen op schepen in Spaan- sche havens. De actie der Japanners in China. avond Tsjengtsjau zouden heb ben o'ntruimd. De bureaux van de Chinee sche regeering gaan Hankau verlaten. Die van de Kwomintang en het burgerlijk bestuur gaan naar Tsjoeng- king, waar reeds een aantal bestuurs organen is gevestigd. Het ministerie van buitenlandsche zaken en het ministerie van verkeerswezen worden naar Joenan- foe overgebracht. Inundatie als verdedigingsmiddel. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de op- marsch der Japansche troepen langs den spoorweg van Loenghai op een nieuwen hinderpaal is gestuit: de zich terugtrek kende Chineesche troepen hebben ver scheidene dijken vernield en daardoor een groot gebied onder water gezet. Waar schijnlijk werden ook andere dijken van de Gele Rivier met dynamiet verwoest doch deze tactiek kan voor het oogenblik niet een volledig effect sorteeren, daar de periode van hoog water pas in Juli be gint. Daarentegen zullen de overstroo mingen een zeer belangrijke rol spelen in de Chineesche verdediging tenzij de opmarsch der Japanners naar Hankau met bliksemsnelheid zou geschieden, het geen niet waarschijnlijk is. De Chineezen ontveinzen zich niet, dat het doorsteken van dijken ook den onder gang zou beteekenen van honderdduizen den boeren, die in deze zeer dichtbevolkte streek wonen. Tsjang Kai Sjek zeker van de overwinning. Tsjang Kai Sjek heeft op vragen van journalisten schriftelijk geantwoord, dat „dank zij onze troepen die sinds het be gin van den zomer verleden jaar in aan- en aantal ouden van dagen uit Hilversum bracht Donderdag een bezoek aan SoesTdijk', waar aan het Prinselijk Paar bloemen werden aangeboden, a. V. 1. n. r.Het Prinselijk Paar, Jkvr M. J. baro nesse van Heemstra en burgemeester J. M. J. H. Lambooy van Hilversum. Op den voorgrond mr J. G. baron Baud, die de oudjes na het aanbieden der bloemen naar hun auto teruggeleidde, b. Vol trots toont bet Prinselijk Paar de kleine Prinses Beatrix aan de ouden van dagen uit Hilversum.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1