Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAC DONDERDAG 9 JUNI 1938 52e JAARGANG - No. 210 Mislukte interpellatie. De politiek van het sluitend budget. Regellng electriclteltsvoor- ziening. Belangrijkste Nieuws Buitenland. FIRMA TONNEMA GE. SNEEK Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f 2.50 por fcwsrtacS Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent AdvertentiBn 30 cent per regel Ingebonden medeJeelInger» 00 cent per "ege! Kleine AdvertentiBn Dinsdags en Yrijdags f0.75 bij vooruitbetaling AdvertentiBn onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het debat naar aanleiding van de in- teripellatie-van Gelderen in de Tweede Kamer over de werkloosheidspolitiek der Regeering heeft een ander verioop gehad dan de interpellant en zijn politieke vrien den zich hadden voorgesteld. De sociaal-democraten waren zwaar ge laden. Zij zouden nu eens precies zeggen waar het op stond ,en wat er gedaan moest worden. De S.D'.A.P., gesteund door het Ne- derl. Vakverbond zou hier de leiding ne men. E!n als de Regeering niet wenschte te volgen, welnu, dan zou zij' moeten verdwij nen en zou zij per motie gedwongen wor den heen te gaan. De kansen, zoo meende men, stonden gunstig. Een deel der R.K. pers had zich meermalen in zeer scherpe bewoordingen over het regeeringsheleid uitgelaten. En het hoofdorgaan van de Chr. Hist. Unie „De Nederlander" was niet achterge bleven. Van dien kant zou men dus in elk ge val steun mogen verwachten. En natuur lijk zou men, als het er om ging dit ka binet te doen verdwijnen, ook op den steun van christen-democraten en communisten kunnen rekenen. Deze hooggestemde verwachtingen zijn echter niet vervuld. Er werden allerlei theorieën gelanceerd, maar nieuwe denkbeelden werden niet ge hoord. Dr Colijh bleek met de feiten en cij fers waarmee men hem trachtte te besto ken uitstekend op de hoogte en hij wist op zakelijke en overtuigende wijze het ge voerde beleid en de plannen voor de toe komst te verdedigen. De R.K. sprekers bleken evenals hun Chr. Historische collega's, veel dichter bij de regeering te staan dan velen verwacht hadden en geheel tegen de bedoeling van den interpellant in, eindigde 't debat met een 'klinkend votum van vertrouwen voor de Regeering. Voor de sociaal-democraten was de stemming over de ingediende moties, Waarbij zij, behalve de christen-demo craten de N.S.B.'ers naast zich von den, een wreede ontnuchtering. In de pers en ook in de Tweede Kamer werd meermalen tegen de regeering een argument gebezigd, waardoor minister Golijn zich, niet ten onrechte, zeer ge griefd gevoelde. Rondweg ergerlijk noemde minister Go din de wijze, waarop van verschillende kanten de financieele zijde van het werk loosheidsvraagstuk was behandeld. Wij meenen in het belang van de zaak goed te doen, de in verband hiermede door Dr Golijn gemaakte opmerkingen hier te laten volgen. „Men qualificeert aldus de minister de politiek van het Kabinet, van dit en van het vorige Kabinet, als uitsluitend te zijn ingegeven door den drang naar het sluitend budget, als de politiek van het sluitend budget. Dat is, zoo zegt men, de Politiek van de Regeering; de Regeering veronachtzaamt den mensch, op wien allereerst moet worden gelet. hi-f nu 6en^e cijfers geven, waaruit Wijken kan in hoeverre een politiek van sluitend budget is gevolgd. De schuldtoe neming is integendeel verbijsterend te noemen. Ik neem de eerste periode, van 1 Jan. 1931 tot met met 31 Dec. 1933; m, rï™ ja-ren hebben wij 239 millioen schuld gedelgd, maar desalniettemin is raoS-7 -d .in die drie ^aren gestegen met Joo,7 millioen. In de jaren 1934 tot en F1®' 1937,dit loopt dus over vier jaren, ïehben wij, zeker, 166 millioen schuld ge bigd, maar desalniettemin is de schuld m die vier jaren nog toegenomen met 257 millioen. Nu vergete men bovendien niet, ivo er .n?g een niet betaalde nota is van 9 millioen, dat wij bij het einde van et vorige jaar nog 179 millioen schuldig v\aren aan de fondsen. Dit is een reke ning, die op een gegeven oogen'blik ook moet worden voldaan. In de jaren 1931 o en met 1937, dus in de laatste zeven Jaren, valt dus een sohuldtoeneming te constateeren van 688 millioen plus 257 mil hoen plus 179 millioen, dus van 1124 mi hoen. Daarbij is dan nog niet gerekend met de nieuwe regeling van de spoorweg- temngen, waarvan de rente en aflossing van een bedrag >an 140 millioen ook voor rekening van de Regeering blijven, zoo- a wij. in totaal deze zeven jaren een be- rag van f264 millioen hebben ingeteerd. Dn dat noemt men dan, dat de Regee- ring, met veronachtzaming van andere belangen, gejaagd heeft naar een sluitend budget; dat noemt men dan, dat de Regee ring geen andere politiek kent en voor staat dan de politiek van het sparen, zooals de geachte afgevaardigde al be doelde hij! dat nu in anderen zin, dat weet ik wel zeide: ons arm sparen. Ik zucht eiken dag over deze geweldige toe neming van onze Staatssohuld en eiken dag weer beklemt mij de vraag waar het heen moet, wanneer het in dit tempo zal moeten voortgaan." Terecht concludeerde de minister dat de financieele zijden van het probleem minstens evenveel zorg vereischen als de andere zijden. BRITSCHE PERS OVER DE BOMBARDEMENTEN. De Londensche pers veroordeelt een stemmig de bombardementen in Spanje en China. Deze worden uit humaan oog punt niet te verontschuldigen genoemd, wanneer de burgerbevolking erdoor wordt getroffen en ondragelijk, wanneer Brit- sche onderdanen er het slachtoffer van zijn. Alle bladen erkennen, dat de regeering een moeilijke taak heeft. De conservatieve pers aarzelt niet te zeggen, dat de auto riteiten van Burgos, wat Spanje betreft, schijnbaar de luchtstrijdkrachten niet in hun macht hebben. D'e oppositiepers gaat nog verder en noemt Franco een passief instrument van de Duitsche en Italiaan- sche generale staven. De „Daily Telegraph" spoort de regee ring aan, maatregelen te nemen om haar handelsvloot doeltreffend te beschermen en de „Daily Express" stelt als repres- saille-maatregel voor, schepen van het rechtsche Spanje in beslag te nemen. De „Daily Herald" stelt voor te protesteeren te Berlijn en te Rome. In Londensche politieke kringen groeit de overtuiging, dat het niet generaal Franco is, die de orders voor het bom bardeeren van Britsche vaartuigen uit geeft. Het wordt steeds duidelijker, dat Franco de werkelijke controle over dit deel van zijn oorlogsvoering heeft ver loren. Het bevel der luchtstrijdkrachten schijnt geheel in handen van zijn Ita- liaansche en Dhitsche bondgenooten te zijn geraakt. DE SCHANDELIJKE LUCHTBOM BARDEMENTEN. Binnen het tijdsbestek van 26 uur heb ben de vliegtuigen der Spaansche opstan delingen 13 groote en een geheele reeks kleine luchtaanvallen ondernomen op ste den en dorpen aan de Spaansche Oost kust. Barcelona werd viermaal gebom bardeerd, Valencia tweemaal, Alicante vijfmaal, Segorbe en Tarragona eenmaal. Te middernacht is Gandia, ruim 60 K.M. ten Zuiden van Valencia, uit de lucht gebombardeerd. Een Britsche bag germolen werd door een bom getroffen en is eenigen tijd later gezonken. Ook is Figueras, gelegen op 25 K.M. van de Fransche grens, gebombardeerd. Naar verluidt, zijn 40 personen gedood en 60 gewond. Een dertigtal huizen werd verwoest. Wederom hebben Japansche vliegtui gen Kanton gebombardeerd. De stad is gedurende drie uren en drie kwartier onafgebroken gebombardeerd. Tijdens het gruwelijke bombardement I zijn tien personen gearresteerd, omdat zij vuurpijlen hadden afgeschoten, waardoor de Japansche vliegtuigen werden geleid. 1 D'e brandbommen, welke de Japansche vliegers omlaag wierpen, deden op vele plaatsen branden uitbreken, welke de ver schrikkingen van dezen wreeden oorlog nog verhoogden. Met niets ontziende woede laaiden overal de vlammen omhoog, heele reek sen huizen met alle have 'en goed dei- wanhopig wegvluchtende bewoners ver nietigend. TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN Uit PRAAG. Bliikens mededeeling van de Sudeten- duitsche partij, heeft de afgevaardigde Kundt, den minister-president Hodzja een memorie overhandigd. De partijl van Henlein wenscht thans duidelijk antwoord op de vraag of de door haar verdedigde beginselen en voorstellen den grondslag van de besprekingen moe ten vormen, dan wel of de regeering zich het z.g. nationaliteitenstatuut als onder handelingsbasis heeft gedacht. In het laatste geval houdt de Henleinpartij zich het recht voor haar standpunt nader te bepalen, daar haar dit statuut niet be kend is. O'p die mededeeling van de Sudéten- duitsche partij verklaarde men van offi cieels zijde aan het Vad., dat van de aanbieding van een dergelijk memoran dum niets bekend is. Integendeel, van dien kant wordt een communiqué gepubliceerd, blijkens hetwelk de onderhandelingen van de juridische deskundigen over het statuut gisteren zouden zijn voortgezet. De beweringen van de regeering aan den eenen kant en de Sudetenduitsche partij aan den anderen kant, staan dus ongeveer lijnrecht tegenover elkaar, Dat belooft wat! Emigratie uit Denemarken naar Venezuela. Zaterdag is uit Denemarken een greep van 34 geizinnen naar Venezuela vertrok ken. Deze emigratie geschiedt naar aanlei ding van een aanbod van de Venezulaan- sche regeering, voorloopig geldend voor 50 D'eenscihe landbouwersgezinnen. Deze zullen zich vestigen op de 'hoogvlakte van Chirgua, 14 km ten iZ.W. van Valencia, 800 m. boven de zee met een gezond kli maat met veel neerslag. De staat Venezuela 'heeft daar een land bouwkolonie. Elke landbouwer krijgt een conecssie van minimum 6 ha plus 1 ha voor iederen zoon boven de 15 jaar of knecht. Voor de boerderijen, door de regeering gebouwd en ingericht wordt een voorschot gegeven, berekend naar den inkoopsprijs. De eerste zes maanden nadat de inrich ting voltooid is wordt voedsel verstrekt als mede werktuigen, trekdieren, vee, genees kundige hulp en onderwijs. Zaaizaad wordt kosteloos beschikbaar gesteld. De totale kosten voor de regeering, 15.000 kr. per gezin, worden als een ren- telooze leening 'beschouwd, zoo mogelijk in 5 jaar terug te betalen. De kolonisten moeten hun oogst aan de regeering ver- koopen tegen den hoogsten prijs, tot de schuld is afgelost. De gelegenheid staat open voor de kolonisten grond te koopen Er behoeft in Venezuela geen belasting te worden betaald. Engelsch legervliegtuig verongelukt. Een Engelsch legervliegtuig met een bemanning van twee vliegers en vier pas sagiers is onderweg van Boelowayo naar Pretoria op 20 mijl ten Noorden van Lim popo verongelukt. Een vlieger heeft het wrak van het vliegtuig gevonden. Aavankelijk had men nog eenige ihoop dat de inzittenden mis schien door inboorlingen gered waren, maar gisteren is bericht uit Pretoria ont vangen, dat een reddingsoolonne het vlieg tuig bereikt had en alle lijken had gevon den. Zes millioen melaatschen op de geheele wereld. Op een bijeenkomst van de E'ngelsche afdeeling van den St. Franciscus-me- laatschenbond werd bekend gemaakt, dat er op het oogenblik zes millioen melaat schen over de geheele wereld verspreid zijn, waarvan twee millioen op Engelsch gebied. Ongeveer een tiende van deze zieken wordt goed verzorgd, de andere zijn over gelaten aan de min of meer ongeregelde verpleging door hun medemenschen. Geen Joden te Bad Ems. Bad Eins heeft zich gevoegd bij' het reeds groote aantal Duitsche vacantie- oorden, welke geen Joodsche gasten toe laten. Aan hotels, pensions en restaurants worden opschriften aangebracht, met de mededeeling, dat Joden er niet meer be diend worden. Koningin van Denemarken door hond gebeten. Koningin Alexandrina is tijdens een wandeling langs het strand door een hond gebeten. De Koningin werd terstond naar een ziekenhuis vervoerd, waar de dienstdoen de arts de diepe wonde uitsneed en ver volgens dicht naaide. Bovendien werd de koningin een inspuiting met serum ge geven. BEPERKING VAN VERLOF EN VAN BEWEGINGSVRIJHEID. De minister van Defensie heeft bepaald, dat tot nader order op Zon- en feestdagen en op dagen, waarop dienst als op Zondag wordt verricht, van de volgens het dage- lijksch rapport bij de compagnieën of overeenkomstige onderdeelen aanwezige sterkte aan officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten met inbegrip van de subsistenten, doch met uitzonde ring van de officieren en onderofficieren die tijdelijk tot het volgen van een cursus hij het onderdeel in subsistentie zijn tegelijkertijd slechts aan de helft daarvan verlof of bewegingsvrijheid mag worden verleend. Aan de in de kazerne gehuisveste mili- De stroomvoorziening In oorlogstijd. Naar aanleiding van het verslag der commissie van voorbereiding i.z. alge meens regelen ter zake van de eleotrici- teitsvoorziening heeft de minister van Waterstaat aan de Tweede Kamer een nota gezonden, waaraan het volgende is ontleend. Indien tegen de verwachting in, de uit de stroomlevering voor de gemeentekas voortvloeiende baten het door den minis ter vastgestelde bedrag overschrijden, zal daarvan een extra-reserve behooren te worden gevormd, welke zoo spoedig mo gelijk voor tariefsverlaging zal dienen te worden aangewend. Het zou niet juist zijn deze extra-reserve als compensatie te doen diepen voor jaren, waarin de ba ten onverwacht lager zijn, dan het vast gestelde bedrag. De strekking van het be treffende voorschrift is toch geenszins om de baten voor de gemeentekas te stabi- liseeren, maar om daaraan een grens te stellen met het oog op de groote econo mische en sociale belangen, aan een zoo goedkoop mogelijke electriciteitsvoorzie- ning verbonden. Op de vraag, welke maatregelen de re geering reeds in vollen vredestijd denkt te treffen om de stroomvoorziening in oorlogstijd zooveel mogelijk voor storin gen te vrijwaren, luidt het antwoord, dat hierbij! van groote principieeie beteekenis is de oplossing van het koppelvraagstuk. De vraag kan rijzen, of naast de tot stand brenging van eigenlijke koppelin gen, d.z. rechtstreeksche hoogspannings verbindingen tusschen verschillende cen- traalstations, bepaaldelijk ten doel heb bende om tot onderlinge stroomlevering, dus uitwisseling van energie, in staat te stellen, niet nog andere maatregelen, en wel van beperkter omvang, mogelijk zijln, welke er toe kunnen strekken om zeker heid van stroomvoorziening in oorlogs tijd te bevorderen. Erkennend, dat in sommige gevallen een dergelijke mogelijk heid aanwezig kan zijn, merkt de minister op, dat in die gevallen vertrouwd mag worden, dat de concessionarissen hun al- gemeenen leveringsplicht in dien zin zul len nakomen, dat zij gereedelijk de voor het beoogde doel noodige energie tegen aannemelijke voorwaarden verkrijgbaar zullen stellen of houden. Het opleggen van de verplichting tot het beschikbaar stellen of houden van energie onder door den minister vast te stellen voorwaarden, is bedoeld voor drin gende gevallen, waarin de weg van voor afgaand overleg tot niet te gedoogen uit stel zou leiden. tairen, die in verhand met het bepaalde in het vorige lid, niet in aanmerking ko men voor verlof of bewegingsvrijheid, mag op Zon- en feestdagen slechts voor bij zondere omstandigheden ter beoordee ling van den compagnies- of overeenkom- stigen commandant vrijstelling van het middagappèl worden toegestaan. De bui ten de kazerne wonende militairen hieronder in dit geval te begrijpen den inwonend officier of inwonend adjudant onderofficier of sergeant-majoor mo gen zich voor zoover zij niet voor ver lof of 'bewegingsvrijheid in aanmerking komen op het uur van het middagap pel op geen grooteren afstand dan van 8 'kilometer van de kazerne bevinden, ter wijl zij maatregelen moeten treffen, welke waarborgen, dat zij van dat uur af tot een uur daarna bereikbaar zijn. DE REISOVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. f 100.000 meer voor Nederlanders, die naar ons land gaan. De reisovereenkomst, die de laatste ja ren tusschen ons land en Duitschland be staan heeft, is bij de te 's-Gravenhage gevoerde onderhandelingen over de trans fer ook voor dezen zomer weer in werking gesteld. Het bedrag is dit jaar echter f 100.000 meer dan over 1937 en beloopt thans een millioen. f 700.000 daarvan is bestemd voor Duitsche toeristen, die ons land willen bezoeken. Per 'hoofd kunnen Duitschers hiervan minimaal f 120 aan contanten en f 180 aan hotelbons krijgen. Een en ander door bemiddeling van het Mittel-Eupopaische Reisebüro te Berlijn. Verder wordt er f 50.000 gereserveerd voor zakenreizen van Duitschers. De rest, dus f250.000 is bestemd voor Nederlanders, die naar ons land wjnschen te komen. Laatstgenoemd bedrag is f 100.000 hooger dan verleden jaar. Nederlanders, die in Duitschland wo nen, kunnen overigens ook gebruik maken van het voor de Duitschers uitgetrokken bedrag. Zij zijn dan echter aan dezelfde voorwaarden gebonden als voor dezen gelden. De afwikkeling van de regeling en de Binnenland. De Tweede Kamer over den invoer van buitenlandsch vleesoh. 'Het hevige onweer van gisteren. De richtige heffing van directe belas tingen. Weer luchtbombardementen. De besprekingen in Tsjecho-Slowakijé, controle daarop geschieden voor ons land door den Kon. Toeristenhond A. N. W. B. OMZETBELASTINGWET EN IJZERHANDEL. D'e vereeniging van groothandelaren in ijzer en andere metalen, ijzerwaren en aanverwante artikelen heeft zich in ver band met de herziening van de omzetbe- lastingwet 1933 en wijziging van de alge- meene wet van 26 Augustus 1822 tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin bezwaren worden geuit tegen het voorstel tot verhooging van de waarde, waarover het bijzonder invoerrecht zal worden berekend met een vierde. Verdere bezwaren tegen het voorstel zijn, dat deze verhooging ook zal gelden van goederen, die hier te lande niet wor den voortgebracht, dat de verhooging ook zal worden toegepast op de invoerrechten en dat bij een verhooging van het per centage van de omzetbelasting het ver schil tusschen omzetbelasting en bijzon der invoerrecht, uitgedrukt in percenten van de waarde van het goed, automatisch zal toenemen. DE ELECTRICITEITSVOORZ1ENING. De heer Suring heeft een amende ment ingediend op het wetsontwerp hou dende algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvoorziening. Het amendement beoogt, de arbeids voorwaarden van het personeel, in dienst van een geconcessioneerd bedrijf, voor zoover dat niet is een provinciaal of ge meentelijk bedrijf, met gelijke wettelijke waarborgen te omringen als voor die van personeel, in dienst van laatstgenoemde bedrijven, in de ambtenarenwet 1929 zijn gegeven. OMZETBELASTING IN DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft besloten, het wetsontwerp tot herziening van de om- zetbelastingwet 1933 en wijziging van de algemeene wet van 26 Augustus 1822 aan de lijst der reeds aan de orde zijnde on derwerpen toe te voegen. DE HEFFING OP VROEGE AARDAPPELEN. Het Tweede Kamerlid Groen heeft den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat het vroege aardappelgewas door vorst- en windschade zoodanig geleden heeft, dat met vrij groote zekerheid mag worden aangenomen, dat de oogst zeer gering zal zijn?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1