DE ZEEUW tweede blad TANTE Al LI E Bond van Meisjesver- eenigingen op Geref„ Grondsl. in Nederland. feuilleton llit de Provincie. VAN DINSDAG 7 JUNI 1938, Nr 208. DE 20e BONDSDAG. f7000 voor de zending. Gisteren is te Rotterdam de twintigste bondsdag gehouden van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag in Nederland. Voor de viering van dit derde lustrum bestond zulk een groote belangstelling, dat geen zaal groot ge noeg bleek om de bezoeksters te kunnen bevatten. Daarom had het bondsbestuur beslag gelegd op de Nenijtohal, waar eenige duizenden Gerei. Meisjes zich ver- eenigden. Aan den bondsdag ging Zaterdagmid dag in de Doelen een besloten huishoude lijke bijeenkomst vooraf, waarin de huis houdelijke zaken werden afgedaan en de jaarverslagen goedgekeurd, 's Avonds volgde een begroetingssamenkomst aan geboden door de ontvangende vereeni- gingen. De Bondsdag werd gistermorgen om half elf door de bondspresidente, Mej. M. Parmentier van Oegstgeest geopend met het doen zingen van Ps. 1501 en 3 en gebed, waarna zij de openingsrede hield, waarin zij siprak over de jaartallen 1918 en 1938. De presidente riep hierna een welkom toe aan den minister van financiën Mr J. A. de Wilde, de leden der commissie van advies- Mej. J. H. Kuyper, hoofd redactrice van „Bouwen en Bewaren", benevens tal van afgevaardigden van be vriende corporaties uit binnen- en buiten land (luid applaus). Hierna werden tele grammen van hulde en trouw verzonden aan H. M. de Koningin en aan het Prin selijk gezin. Vervolgens droeg de Bond zijn jubileum-gift, bijeengebracht voor het werk der zen-ding ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan over. De presidente schetste den nood -der wereld, ook in de keidenlanden en deelde mede dat 'f 6000 bijeengebracht was -door het bondsbestuur afgerond -op f 7000, zoodat eik -der Geref. zendingsterreinen een briefje van f 1000 ontvangt (daverend applaus). Ds W. Breukelaar, em.-predikant te Santpoort, nestor van de -generale zën- dingsdeputaten, nam met groote dank baarheid deze feestgave in ontvangst. Dit is een stuk Pinksterwerk, gewrocht door den Christus Gods en Zijnen Geest. Hier spreekt de liefde van Geref. vrouwelijk Nederland voor de zen-ding. Zoo gaat mede in vervulling het gebod des Hei- lands, dat het evangelie des Koninkrijks zal gepredikt worden aan alle voliken. In 40 jaar zag spr. het -Geref. zendingswerk vertienvoudigen, waarom verhoogde of fervaardigheid geboden is. '(Applaus-.) Hierna zegde een meisje uit -Soemba in haar landstaal 'dank, gevolgd door een stem uit Solo, Djokja e.a. Staande werd hierna gezonden „Roept uit aan alle stranden." Medegedeeld werd, dat tot redactrice van bet orgaan „Bouwen en Bewaren" was herkozen Mej. Tlni Kok te Utrecht en tot leden van het bondsbestuur de dames M -Jonkhoff te Groningen, F. Jan sen van Beek te Arnhem en Mej. M. Par mentier te 'Oegstgeest, terwijl gekozen werden in -de vacatures van de -dames E. M, Klapwijk te Delft en M. Hommes te Assen, die zich niet herkiesbaar hadden gesteld, de dames G. Akkerhuis te Maas sluis en T. Wolteris te Bei'len. Namens den Ned. Bond van J. V. op G.'G. sprak Prof. D r K. D1 ij, k als voor zitter een kort woord van gelukwensch onder aanbieding van -de zesdeelige Chr. Encyclopaedie voor de bondsbi-bliothGek met inscriptie en wapens van beide bon den (applaus). Voor den bond voor Ger. Jeugdorganisatie sprak de -heer Joh. G. Francken van Zeist onder aanbieding van een bloemstuk. door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) 85) „Maar ik vind wel, dat ze vooruit is gegaan", zei Nannie. „O, dat is ze zeer zeker", stemde Mar garet van ganseher hart in. „Het was verstandig en goed gezien van u om laar aUef over u zelf te vertellen. Als een meisje als zij zich bezig wil hou- en met liefdeshistories en al dergelijke meer, dan is het beter, dat ze peinst over de liefdesgeschiedenis van een an- er, dan dat ze zich misschien allerlei waasheden over zich zelf in het hoofd haalt." „Dwaasheden", herhaalde Nannie acüend. „Maar Margaret, als men op- ecnt van iemand houdt, kan men dat toch geen dwaasheid noemen." „En dat doe ik ook niet, -antwoordde ernstig. „Het zij verre van me om de aie, oprechte liefde zoo te miskennen, weet, dat het een van de grootste ze Om ruim half één werd de morgen- vergadering gesloten. De middagvergadering. Om 2 uur ving de middagvergadering aan. Ook nu vulde een compacte massa de groote Nenijtohal tot in de uiterste hoeken. De presidente opende de vergadering met 'het doen zingen van Gez. 22 1 en 4 waarna zij Dr en Mevr. Colijn welkom heette. Aan Mevr. Colijn werd met en kele waardeerende woorden het eere-lid- maatschap aangeboden. '(Applaus.) Ver volgens verleende zij bet woord aan den minister van financiën, Mr J. A. de Wilde, om te spreken over: „O n s g e e s- It e 1 ij ik k a p i t a a 1." Rede Mr de Wilde. 'Op de 'vraag, aldus spr., welke proble men thans het meest urgent zijn, zal doorgaans het antwoord luiden: De eco nomische en sociale, en velen zullen daar nog aan toevoegen: dat der defensie. In derdaad zijn deze vraagstukken van groot gewicht. Zij laten een ernstig mensch in deze dagen niet los. Maar er is toch een vraag, die nog belangrijker is. Al zou men een antwoord kunnen -geven op de bovengestelde problemen, dat antwoord beeft alleen waarde, als er geestelijke kracht aanwezig is om er naar te han delen. De grootste moeilijkheid bestaat veelal niet in het vinden van een ant woord, maar in bet ontbreken van de ge zindheid om er naar te handelen. Want elk goed antwoord op elke levensvraag eisoht van ons persoonlijk en gezamenlijk offers. Vandaar de poging om aan de klem van hot antwoord te ontkomen. 'Zooals bet feitelijk zou moeten, zoo wil len wij bet niet. Daarom is de groote, alles overbeerscbende vraag -deze hoe staat het met uw geestelijk kapitaal. Daaronder valt uw kennis, uw kunstzin, uw energie, uw idealisme. Maar bovenal uw geloof. Zonder geloof tkan geen mensch en -geen volk sterk zijn. Maar men kan ook in afgoden gelooven: in menschen, in -den Staat, in de cultuur. D'at geloof brengt bittere teleurstelling. Wat een volk, wat de menschen 'het sterkst maakt, is bet kinderlijk -geloof in God, den -Schepper, -de Vader van onzen Heere Jezus -Christus. 'Het volk, waar onder er nog velen worden gevonden, die -dat geloof -deelachtig zijn, is gelukkig te prijzen. In het Calvinisme, aldus spr., is ons -door de vaderen nagelaten een geestelijk kapitaal van onschatbare waarde. D'at Calvinisme geeft voor heel het leven en alle 'levensverhoudingen een vast aaneen gesloten stelsel, gebouwd op Gods Woord. Het bindt -de menschen aan -de ordon nantiën Gods, die richtsnoer voor het leven zijn. God wordt erkend als de Sou- verein, en daarom geeft het vastheid aan de levensgang van den mensch, maakt - geningen is, die God Zijn kinderen op aarde stuurt. Als God ze zendt in Zijn tijd, op Zijn wijze, dan zal ik de eerste zijn om te zeggen, grijp ze beet en houd ze vast en laat niet los, zoolang lichaam en ziel nog te z-amen zijn. Maar de we reld rond te gaan en er hier naar te zoeken en er daar naar te zoeken op eigen gelegenheid, dat vind ik niet te pas komen. En men moet wel beseffen, dat men zijn leven nog wel op een an dere manier gelukkig kan maken." „Ik geloof zolfs, dat bet ons niet past om eigen geluk tot levensdoel te maken", zei Nannie nadenkend. „Juffrouw Esther is juist een van die meisjes, die zich altijd heel druk over bet een of ander moeten maken", ver volgde Margaret, „die zich altijd met iets groots moeten bezig houden, of wat zij als zoodanig beschouwen. En ze is nog te jong om in te zien, dat voor ons vrouwen vaak bet grootste werk is, wat bet meest voor de band ligt in ons eigen huis". „O, dat heb ik al vaak gevoeld", zei Nannie ernstig. „Ons werk in buis is heusch belangrijk werk en moeilijk werk ook te moeilijk, om alleen op eigen kraobt te vertrouwen." het de volksgroep, die er uit leeft, on wrikbaar en vasthoudend, stelt het in staat aan valsche voorspiegelingen weer stand te bieden. Het maakt in voorspoed dankbaar en in tegenspoed geduldig. Het keert zich tegen menschelijke absolutis me, maar verdedigt tevens met onverzet telijkheid alle wettig gezag. Het komt. op voor het recht der Overheid en voor het recht -des volks. In dezen chaotischen tijd is het een kracht tot redding uit den nood. Meer dan ooit levert in dezen tijd de dwaalleer gevaar op. De onzekerheid op alle gebied leidt er toe de dwaalleer te omhelzen. De jongste geschiedenis heeft geleerd, in hoe korten tijd heele volks groepen in hun meeningen en strevingen kunnen omslaan. Voor ons volk is het dan ook van groote beteekenis, dat de geestelijke nalatenschap der gereformeer de vaderen in de kracht Gods bewaard wordt. Voor bet behouden en het uitbreiden van ons geestelijk kapitaal hebben ook naast de mannen, -de vrouwen een roe ping, Die roeping is anders, maar-zeker niet minderwaardig. De invloed der vrouw in het gezinsleven is zoo groot. En uit de gezinnen wordt het leven opge bouwd. Daarom is de vrouw, als zij goed staat, -de schatbewaarster van bet gees telijk goed, dat -door geloof en traditie in de gezinnen w-ordt aangetroffen. Maar daartoe moet zij ook -op de hoogte van haar tijd staan. Zij moet weten wat er om gaat. Dan alleen kan zij op haar ter rein bouwen enbewaren. D'e mannen zijn wat sterker in bet bouwen. De vrou wen in 'het bewaren. Wat haar liefde heeft, 'bewaart en koestert zij graag. Is dan haar oog geopend voor de weldaden, -die 'Go-d ons gaf, niet alleen in het Chris telijk -gezin, maar ook in het vaderland, in het Koningshuis, in onze historie, in onze kerken, maar bovenal in -de gave des gdoofs in Christus, dan ziet zij1 in dat alles een -geestelijk kapitaal, dat ze wil helpen bewaren. De Bond bestaat thans 20 jaar. In zijn kringen bestaat geestdrift, liefde en toe wijding. 'Op -dezen Pinksterdag voelt Gij u allen één. Waarom? 'Om-dat gij, aldus spr., allen deel wilt hebben aan dat geestelijk kapitaal, dat onze Calvinistische vaderen onder Gods gunst -hebben 'verworven, dat in -den loop der eeuwen is geslonken en weer ver meerderd, dat onmisbaar is voor ons Ne- derlandsche volksleven. Dien schat, dat geestelijk kapitaal, zoo besloot -de minister, willen wij in de kracht des 'Heeren voor ons en de on zen, voor onze vorstin en -ons volk be waren (luide toejuichingen), i De presidente bood -daarna aan de da- i mes Colijn en de Wilde, benevens aan Mej. C. T. Kok, dichteres van bet jubi- leumlied, fraaie bloemen aan. „Uw moeder zaliger placht te zeggen", vervolgde Margaret, „dat het een schoon e taak was een jong menschen- kind op den rechten weg te helpen, een -verstoord humeur te k-almeeren, een werk, waar de Heer in den hemel met welgevallen op neer ziet." „Ik heb bet mama ook wel eens hoo- ren zeggen", zei Nannie. „Eu ik moet er vaak aan denken, als het me zooveel moeite kost om Johnnie's koppige buien te overwinnen of van Esther gedaan te krijgen, dat ze wat zachter met de jon gens omspringt." „Ja, bet is een groote zegen voor je geweest, dat je lieve moeder je gespaard mocht blijven, tot je groot genoeg was, tot ze je een groot deel van haar ver stand en goedheid bad kunnen leeren; een zegen, waarvoor u nooit dankbaar genoeg kunt zijn, juffrouw Nannie." „Ik weet het", zei Nannie en er blonk een traan in baar oogen. Tranen in die oogen en dat nog wel op den eersten avond van haar terug keer, dat vond de oude gedienstige te erg en ze begon maar gauw over iets anders te spreken. „En beeft u al gehoord, dat de jon gens misschien voor een week of twee Dr Colijn spreekt. Hierna betrad de minister-president, Dr H. Colijn, het spreekgestoelte. Spr. dankte allereerst namens zijn gade voor de ondervonden belangstelling in bet ont vangen eere-lidmaatschap. Spr. beeft niet zooveel overredingskracht, dat bij zijn vrouw zelve bewegen kan bet spreek gestoelte te bestijgen, waarom bij namens haar het woord voert. Vervolgens wees spr. er op dat bij jubileeren ook medi- teeren behoort, dat bestaan moet in een overdenken wat geweest is en een zien naar de toekomst. Wijzend op den groei van den bond die -de jongelingsbond voor bij streeft, constateerde spr. dat deze or ganisatie in 20 jaar het getal waarover de Jonge'lin-gshond een halve eeuw deed, voorbij streefde. In dat 'opzicht houdt spr. het met de meisjes (gelach en ap- laus). Spr. wees er voorts op dat het thans aankomt op verdieping. Onze ar beid, aldus besloot spr., moet resulteeren in -de belijdenis: 'God alleen is groot, Christus is Koning, het geloof overwint (luiden bijval). Aan Mej. K 1 apwijk te Delft, vanaf de oprichting penningmeesteresse van den Bond, werden' diverse geschenken aangeboden. Namens den Central en Jeugdraad werd het woord gevoerd door Mr baron van Wijnbergen. Vervolgens, sprak oud-minister Mr H. B ij, 1 e v e 1 d van Amsterdam over „Werik en werkelijkheid". D s P. C. M e ij s t e r, -Geref. predikant te Rotterdam, sprak een slotwoord ge titeld „Na het Hoogtij". D'e presidente -dankte de sprekers voor hun goede woorden. 'Staande werd hier na gezongen Ps 145 1, waarna de bonds dag otp gebruikelijke wijze werd gesloten. Provinciale vereen. „Het Groene Kruis". In de hedenmorgen in „Britannia" te Vlissingen gehouden algemeene vergade ring van de Prov. Vereen. Het Groene Kruis 'heeft de secretaris, dhr 'C. Diele- man, het jaarverslag over 1937 uitge bracht. Daarin wijst de secretaris op de verslagen der afdeelingen, waaruit blijkt, dat vele met financieele moeilijkheden te kampen hebben. Dit heeft invloed op de gehonoreerde waardeering van het werk der wijkverpleegsters en doet daardoor ongetwijfeld nieuwe problemen rijzen. Spr vroeg ziöh af of en in hoeverre de Prov. Vereen, in dezen, eenigszins te 'hulp zou kunnen komen, óók ten aanzien van die afdeelingen, -die bet limiet van den ter mijn, waarin het Prov. subsidie werd ge noten, reeds hebben bereikt. Als aan het hoofdbestuur volmacht zou worden gege- geven om eenigen steun uitsluitend ten behoeve der wijkverpleging te verleenen, uit logeeren gaan?" vroeg ze. „Neen, daar weet ik nog niets van", antwoordde Nannie. „Waar gaan ze heen?" „Naar Birkenlee. Mijnbeer Angus beeft een brief geschreven om ze uit te noodigen. En daar kapitein Edgar er Donderdag of Vrijdag toch been gaat, meende uw vader, dat bij z-e misschien wel mee kon laten gaan. Hij' heeft het hun nog niet gezegd daar hij eerst eens- wilde hooren, wat u er van dacht. Maar het verbaast me, dat hij- er u nog' niet over gesproken beeft." „Er was- zooveel te vertellen, dat bij er zeker nog geen tijd voor heeft gevon den", begon Nannie. Maar waarheidslie- vend als ze was, voegde ze er, ondanks zich zelf blozend, aan toe, „er waren mis schien ook nog wel andere redenen." „Ze bad haar vader nog niet alle n gesproken en zij wist,, dat hij, in tegen woordigheid van de jongeren, niet tegen baar over Edgars plannen zou spreken. Ze mocht eens een belangstelling toonen, die verkeerd uitgelegd zou worden, zooals haar blos nu misschien al door Marga ret. D'e oude vrouw zei er echter niets van, ofschoon ze haar jonge meesteres wel scherp aankeek. En Nannie begon dan zou zeker een lichtstraaltje kunnen worden geworpen, daar waar dit voortref felijk werk van het Groene Kruis even in een donkere wolk wordt gehuld. Het hoofd bestuur, dat op bescheiden wijze zijn afge- bakenden weg heeft mogen vervolgen, zou trachten ook hiertoe een pad te vinden. Doordat het Wit Gele Kruis afzag van haar plan om een specialen kinderarts, tevens schoolarts aan te stellen, is een moeilijkheid, die in de Commissie voor de hygiëne van het kind tot scheiding zou leiden, bezworen. De zieken-autodienst op Zuid-Beveland, die een punt van bespreking heeft uitge maakt op de algemeene vergadering te Breskens, is wel geleid in een meer inten sieve sfeer van het Groene Kruis-verband, maar de gewensebte oplossing is nog niet tot stand gekomen. Het aantal afdeelin gen is met één verminderd, nu Kerkwerve zich definitief heeft terug getrokken. Het is niet mogen gelukken 's-Graven- polder en Vere, van hun voornemen tot uittreding te weerhouden: Vere wilde wèl in het Prov. verband blijven, als zij' een subsidie ontving gelijk aan 'haar contri butie. Een dergelijke voorwaarde heeft het hoofdbestuur zich niet laten opleggen. Thans telt de Prov. vereen. 57 afdeelin gen. D'e uitkeering van het Provinciaal sub sidie ten (behoeve der wijkverpleging kon regelmatig plaats vinden. D'e bevordering -der geestelijke volksge zondheid, die -de Prov. Vereen, in federal tief verband met het Wit-Gele Kruis op haar verzoek, zou beoefenen, bevindt zich feitelijk nog in een begin-stadium, door dat voornoemd Wit-Gele kruis voor -die samenwerking de goedkeuring behoeft van hoogere autoriteiten. Welkom vreemdelingen. Dat Zeeland ook -dit jaar weer veel be langstelling zal trekken, staat wel vast. Zoo werden beden een 25- of 30-tal landbouwers uit de provincie Groningen verwacht, die ook morgen en Donderdag in Zeeland blijven en Zuid-Beveland, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaan-deren be zoeken. Een gezelschap leerlingen van de Mulo-school te Amersfoort zal dit jaar een schoolreisje maken naar Zeeland en zal van 18 tot 25 Juni per boot een bezoek brengen aan de verschillende deelen der Provincie. Ook het N.O.G. heeft zijn oog op Wal cheren gevestigd en z-al van 30 Juli tot 31 Augustus zijn zevende N.O.G.-kamp in de Koudekerksche duinen houden, waarvoor een pension in zijn geheel is afgehuurd, waar een 50-tal personen onderdak kun nen vinden. Aan het bezoek zijn auto-, fiets- en boottochtjes verbonden -en bezoeken aan Middelburg en Vlissingen. ZUID-BEVELAND. Heinkenszand. De assistent der directe belastingen J. Nieuwenhuyze, is met in gang van 1 Juli 1938 verplaatst van Ter- neuzen naar Heinkenszand. Krabbendijke. Benoemd met ingang van 1 Juni bij den gemeentelijken tech- nischen dienst te Rotterdam, afd. tunnel bouw, dhr C. de Hamer, als technisch ambtenaar 2e kl. Donderdag vergaderde de Land- bouwvereen. E'. M. M. afd. van de Z.L.M. onder voorzitterschap van den vice-voorz. V. I. P. Kakebeeke. De penni-ngm. deed rekening en verant woording over 1937. Aangekocht werden 164.420 kg kunstmeststoffen voor een be drag van f 6376,95. De inkomsten bedroe gen in totaal met het goed slot vorige jaar f 7223,84, -de uitgaven f 6784,63, goed slot f439,21. Ingeleverd werden 2593 musschen en 2015 eieren. Besloten werd om te trachten een ex- cursie te organiseeren naar de proefboer- derij in den Wilhelminapolder op 9 of 16 Juli a.s. De collecte voor de werkloozenkam- pen heeft opgebracht f 45.45. (Belangeloos bericht.) I Nisse. Gemeenteraad. In de Vrij dagavond gehouden raadsvergadering waren afwezig de leden van Liere en Al- mekinders. Een verzoek van A. Witkam om een bij drage ex art. 13 L.O.-wet wordt aange houden tot de begrooting voor 1938 zal zijn goedgekeurd. In verband met resti tutie aan bet rijk, wegens te veel genoten maar gauw over iets anders te praten. De laatste houtblokken waren geheel en al uitgedoofd en het had al twaalf uur geslagen, voor al de vragen naar genoegen beantwoord waren. Toen ze alleen was in haar eigen stil len kamer en voor haar bijbel ging zit ten om een hoofdstuk te lezen, haalde ze zich alles weer voor den geest, wat ze den vorigen avond beleefd had en te dui delijker voelde ze bet contrast tusscben baar leven en dat van haar vriendin na bet hartelijk welkom, dat haar van alle kanten ten deel was gevallen. Zelfs bet dienstpersoneel bracht ze er bij te pas. Wie van de eerstge- noemden op Northlands, boe volmaakt ze dan ook geschoold mochten zijn, kon vergeleken worden met baar eigen trou we, beproefde vrienden? Wie vooral kon ook maar in de schaduw staan van Mar garet, met baar warme liefde, baar trouwe toewijding en haar juist oordeel? En opnieuw bad ze vurig tot God dat Hij baar vriendin mocht helpen en bij staan. (Wordt vervolgd.) De commissie van voorbereiding in verband met bet aanstaand bezoek van het Engelsch vorstelijk paar aan Frankrijk, beeft een bezoek gebracht aan Vil'lers' Bretonneux, waar de werkzaamheden aan 'het monument ter nagedachtenis aan de in den wereldoorlog gevallen Australiërs, -dat door Koning George zal worden -onthuld, geïnspecteerd werden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5