De Tweede en de Eerste Kamer. Kerknieuws. Onderwijs. Finantiëele Berichten. Burgelijke Stand. Laatste Berichten. Telegrammen. Politieberichten Wat in rook is opgegaan. Hierover schrijft „D'e Vrijheid" in de rubriek: „Op het Binnenhof": Wij herinneren ons nog den tijd, dat de" Tweede Kamer zeker driemaal zoo veel vergaderingen hield als de Kamer van revisie. In de „Handelingen" en in het jaar boekje „Parlement en Kiezer" kan men de ontwikkeling volgen. Zoo stond hei aantal vergaderingen in het zittingsjaar 19111912 nog 109 tegen 32; in 1923— io24 stond het al 9'1 tegen 48; in 1928— 1929 78 tegen 4S; in 19311932 103 te- een 58; en sinds 1933—1934 slonk het verschil tot 75 tegen 61, 67 tegen 60, 73 tegen 61, en 68 tegen 51. Thans, op den 24sten Mei, had de Eer ste Kamer de Tweede Kamer zelfs „ge- ilopt". Op dezen dag heeft de Kamer van revisie namelijk haar 49ste openbare ver gadering in het loopende zittingsjaar ge houden, de Tweede Kamer op denzelfden dag haar 48ste. Nu heeft de Kamer van eerste instan tie inmiddels reeds den „gelijkmaker" adhter den rug en zij zal haar zuster in het restant van dit zittingsjaar wel vóór blijven, doch wie aan het groote verschil in vroeger jaren denkt, ziet dat de ver houding wel zeer gewijzigd is. Het leek ons dienstig hierop eens de aandacht te vestigen. Men denke echter niet, dat het aantal openbare vergaderingen een zuiver denkbeeld geeft van het parlementaire werk. Zoo hield b.v. de Tweede Kamer in het vorige jaar behalve 68 openbare ver gaderingen, 21 afdeelings- en niet min der dan 126 commissie-vergaderingen, terwijl voor de Eerste Kamer deze cijfers resp. 51, 15 en 15 bedroegen. Merkwaardig is ook, dat vroeger het aantal kolommen in de stenografische „Handelingen" voor de Tweede Kamer ongeveer 4 maal zoo groot was als voor de Eerste Kamer, terwijl de Eerste Kamer in het loopende zittingsjaar reeds bijna aan de helft van het aantal pagina's der Kamer van honderd toe is. Uit een en ander blijkt, hoezeer de Eer ste Kamer meer en meer 'haar speciale karakter verliest en op een doublure van de Tweede Kamer is gaan lijken. Meliskerke. Loop der bevolking over Mei 1938. Ingekomen: Marinus Matthijs- se, landb.kn. A 94 uit Koudekerke; Eli zabeth van Sparrentak, dienstbode, A 55, uit Zoutelande; Jakobus Sturm, landb.kn., B 17, uit Zoutelande; Tannetje Louws, dienstb. B 57, uit Zoutelande; Paulina Willemse, dienstb. B 31, uit Zoutelande; Willem Boone, landb.kn. B 29, uit Kou dekerke; Christiaan Kleinepier, landb.kn. B 35, uit Zoutelande; Maria Pieternella Marijs, dienstbode B 18, uit St. Lau rens; Pieternella Jasperse, zonder beroep, B 2, uit Koudekerke; Adriana Simonse, zonder beroep, A 75, uit Aagtekerke. Vertrokken: Pieter Zwemer, landb.kn. B 17, naar St. Laurens; Jan Francke, landb.kn. A 94, naar Grijpskerke; Andries Louws,landb.kn. B 35 naar Aagtekerke; Leuntje Louwerse, dienstb. B 17 naar Middelburg; Neeltje van Keulen, dienstb., A 19 naar Westkapelle; Willem Willemse, landb.kn., B 41, naar Zoutelande; Jan Louws, landb.kn. B 57, naar Zoutelande; Catharia Huijssoon, dienstb. B 31, naar Domburg; Catarine Pouwer, dienstb., B 47 naar Zoutelande; Kornelia Jasperse, zonder beroep, B 2 naar Zoutelande; Adriana Geschiere, dienstb. B 40, naar Zoutelande. Arnemuiden. Een dochtertje van M. had het ongeluk bij het spelen zoodanig te vallen, dat ze haar linkerarm brak. Heelkundige hulp verleende Dr de Haas alhier. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. St. Maartensdijk. Gemeenteraad In de Vrijdag gehouden raadsvergadering sprak de voorzitter woorden van deelne ming naar aanleiding van het drama, dat zich de vorige week in deze gemeente heeft afgespeeld. In het algemeen ware het wel gewenscht, aldus de voorzitter, dat de ouders beter toezicht uitoefenden op hun kinderen, die veelal te laat over straat loopen, wat niet bevorderlijk is aan de verhooging van het zedelijk peil der bevolking. Uit het financieel verslag van den ge meentelijken woningdienst bleek, dat er aan huurpenningen een achterstand is van f700. De 'kosten voor de electrische straat verlichting zijn door de Goöp. Elec. Cen trale verminderd met f 100 en gebracht op f 1200 per jaar. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten om aan de muziekvereeniging een stukje gemeentegrond op het Marktplein in erfpacht af te staan. Toestemming zal gevraagd worden om den datum van stopzetting der werkver schaffing te mogen verzetten van 19 Juni naar 3 Juli a.s. Gedep. Staten berichten, dat de Minis ter geen aanleiding kan vinden om aan de Kroon ter goedkeuring voor te dragen de verordening op de heffing van 170 op centen op de hoofdsom der personeele be lasting. Ondanks het ernstig beroep van den voorzitter om de verordening in te trekken, volhardde de raad bij het één- maal genomen besluit. Onder zekere voorwaarden besluit de raad de brug tegenover de begraafplaats over te nemen. Gewezen werd op het zeer weinige toe zicht, dat het onderwijzend personeel ge durende het vrije schoolkwartiertje op de Jeugd houdt. De voorz, wijst er op, dat de gemeente geen speelterrein bezit. B. en W. werd opgedragen met het hoofd der school in dezen te confereeren. Medegedeeld werd, dat de plannen tot havenverbetering niet gereed konden zijn. Van het departement is nog toestemming ontvangen tot het uitvoeren in werkver schaffing van de voorgenomen verbete ring aan de Kleine Kade. Dhr Op den Brouw oefent kritiek uit op de aanwijzing van personen voor te werkstelling in Duitschland en de uitslui ting van steunverleening enz. De voorzitter weerlegt de critiek. SCHOUWEN-DUIVELAND. Zieriksee. Zaterdagmorgen om half twaalf begon een vrachtauto, die aan de gang gebracht werd door den arbeider M. v. B., in dienst bij de firma Timmerman en Verbeek, plotseling te rijden. Om den wagen te doen stoppen, sprong v. B. op de treeplank, maar hierbij werd hij Legen den grond geslingerd. Zijn rechterwijsvin ger werd totaal afgerukt. Verder bekwam hij schaafwonden in zijn gezicht en aan andere vingers. De dokters v. Hoorn en Verspeijk verleenden de eerste hulp. Voetbal. Goes. Maandag 2e Piniksterdag speelde Goes I een vriendschappelijke voetbal wedstrijd tegen C.V.V. uit Rotterdam. D'e Rotterdammers kwamen met een 42 overwinning uit den strijd. Waarde. De Zaterdag gespeelde com petitiewedstrijd tussohen Waarde en Kloetinge, werd door Waarde gewonnen met 5i. Ruststand 31. lerseke. Maandag 2e Pinksterdag speelde lerseke 1 tegen Overmaas van Rotterdam. lerseke verloor met 03. Ruststand 03. Handbal. Goes. Alhier had 2e Pinksterdag voor het eerst in Goes een handbalwedstrijd plaats tusschen Goes en Volharding, ook uit Goes. Volharding won met 32 Korfbal. Hansweert. Alhier speelde gisteren middag Zeelandia I een korfbalwedstrijd tegen Rapide uit Aksel. De Zeelandianen wisten den strijd met 50 te winnen. Wemeldinge. De korfbalvereeniging We meldinge speelde Zaterdag een wedstrijd tegen Togo II uit Goes. Togo wist dezen wedstrijd met 52 te winnen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Valkenburg (Z.H.), E. Broekema te Doorwerth. Geref. Kerken. Aangenomen naar Zuidbroek, M. J. E!. Bosscha, cand. te Assen. De afvaardiging van Dr G. Darthuis. In het „Vaderland" geeft Ds J. J. Meij er een beschouwing over de vraag hoe het mogelijk is, dat het in meerderheid vrijzinnige Provinciale Kerkbestuur van Noord-Holland (vier vrijzinnigen en drie orthodoxen) een orthodox man, Dr Oort- huys, heeft afgevaardigd. „Bij de eerste vrije stemming verkreeg de candidaat der rechtzinnigen, D*r Oort huis, wiens naam wij noemen, omdat hij de gekozene is, drie stemmen. De candi daat der vrijzinnigen verkreeg niet. vier maar ook drie stemmen. Eén stem werd blanco uitgebracht. Men begrijpt, dat er onder de vrijzin nigen waren, die vreemd opzagen van dezen uitslag. Een tweede vrije stemming was nood zakelijk, omdat er geen volstrekte meer derheid aanwezig was. De stemming viel precies zoo uit als den eersten keer. Nu moest 'het lot 'beslissen en de recht zinnige candidaat werd gekozen. Tot groo te verbazing van zijn geestverwanten. Tot ergernis en verdriet van de vrijzinnigen Dat mogen wij in dit geval niet zeggen. Waarschijnlijk waren niet alle vrijzin nigen geërgerd over dezen afloop". Ds Meyer noemt dit een verbijsterend bericht. Is hier, zoo vraagt hij, iemand van vrijzinnig, orthodox geworden? „Heeft hier iemand, om duistere rede nen, eigen richting willen schaden? Wij tasten hier in het onzekere. Maar als het waar is, dan zou het monsterachtig zijn. De ironie ontbreekt ook niet. De veree- niging van Vrijzinnig Hervormden in Ne derland geeft in deze maanden handen vol geld, duizenden, uit ter verdediging van de vrijheid der Kerk. En één uit haar midden, een geestverwant tenminste, ver nietigt met twee stembiljetjes een aan zienlijk deel der vrijzinnige kansen". Ds Meyer besluit met de opmerking, dat de naam van hem, die deze uitslag moge lijk maakte, waard is aan de algemeene verachting te worden prijsgegeven. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS. De 85e algemeene vergadering. 'Heden is in Musis Sacrum te Arnhem de 85e algemeene vergadering aangevan gen van de Ver. van Ghr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Ned. en de Over- zeesche 'Gew., de oudste en grootste der organisaties op het gebied van het Ghr. onderwijs. Aan de jaarvergadering ging ouderge woonte aan den avond van den Tweeden Pinksterdag een wijdingssamenkomst vooraf die ditmaal gehouden werd in de Groote Kerk. Voorgangers waren Ds C. J. J. Kuiper, Geref. predikant te Arn hem, die een toespraak hield over: „Zich pijnigen" en Ds Joh. Gerritsen Jr., Ned. Herv. predikant ter plaatse, die sprak over„Zich verwonderen". Na afloop vond een door de ontvan gende af'deeling aangeboden begroetings samenkomst plaats. De morgen van heden was gereserveerd voor een vijftal uitstapjes. Aan de algemeene vergadering is ook een tentoonstelling van leermiddelen ver bonden. Ditmaal exposeeren niet minder dan ongeveer 40 firma's op het gebied van schooluitgaven. Om 2 uur ving de eerste zitting van de algemeene vergadering aan. De voorzitter, de heer P. v. Aalten van Arnhem, deed zingen 'Gez. 2:1 en 3, waarna hij voorging in gebed. De secr. de beer W. 't Hooft van Goes las hierna Ps. 33, waarna de voorzitter van de Arnhemsche regelingscommissie allen een hartelijk welkom toeriep en goede dagen wenschte. Hierna hield de heer v. Aalten de ope ningsrede. Spr. wees er op, dat geen woord zich in de 'verhoudingen van onzen tijd zoo met geweldige macht opdringt als het woord „weerbaar"! Dat mede daardoor de beslissing in bet parlement in betrekking tot de gevoteer de creuieten voor defensie voor het droe ve feit plaatste, dat de zoo noodzakelijke en vurig begeerde verbetering van het onderwijs op zich moet laten wachten wil spr. laten rusten, wijl deze vergade ring op ideëeler basis staat. Voor ons, aldus spr., treedt de eisch tot weerbaarheid v.n. naar voren als geestelijk appèl 'voor gansch ons volk, ook voor school en onderwijzers, voor leerlingen en besturen. Daar zijn allereerst de leerlingen, die weerbaar moeten worden gemaakt voor het wachtende maatschappelijke leven. Dit stelt voor problemen, waarover we niet uitgepeinsd zijn en waarmee we ook niet klaar mogen komen, omdat dit stil stand, dus achteruitgang zou beteeke- nen. Vooreerst is daar de vraag naar den I omvang van onze taak. Bij de kwestie van het 7e leerjaar kwam 'dat direct aan de orde. Men heeft zich daarbij te wach ten voor de onjuiste meening, dat de lagere scbo-ol de volledige geoefendheid tot einddoel heeft. Neen, onze taak is in dezen dienst zeer beperkt. Straks ne men anderen in school en maatschappij die over, de puberteit door, tot de vol wassenheid. Dit moeten we ons noodza kelijk voor oogen houden, omdat dit be paalde terreinen voor ons sluit, die voor het uitgebreid lager en voortgezet vak onderwijs zijn gereserveerd. 'Maar op dit afgebakende grondgebied willen we dan ook het beste presteeren. Geen wonder, dat de methodische vraag stukken en die der didactiek voortdurend onze aandacht hebben. D'at we niet rus ten, voordat we onze leerstof en leergang, hoe 'dynamisch ook, zoo goed mogelijk hebben vastgelegd en dat de vragen over de schoolvorm bij: ons levendig blijven. Bij vragen over aansluiting en uniform leerplan is deze zelfbeperking zeer ge wenscht. Naast en door bet onderwijs voeden we op, aldus spr., opdat de jeugd èn zedelijk èn geestelijk weerbaar zij, waar ze komt te staan in het harde zondige leven, in welk verband spr. wees op den rijkdom van de scholen met den Bijbel. Christe lijke opvoeding, dat is opvoeding tot ■Christus, zal ons, niettegenstaande onze beperkte wijsheid, den juisten. weg doen vinden tot bet weerbaar maken van onze kinderen. Spr. stond vervolgens stil bij de weer baarheid van de onderwijzers zelf. Voor alles 'hangt de weerbaarheid van den on derwijzer af van de vraag, of 'hij een p e r s o o n 1 ij k h e i d is, een door 'Chris tus vrijgemaakte. Zouden er wel vele ambten zijn, vroeg spr., zooals het onze, met een zoo hoog gevarencijfer voor bet weterigheid, eigengerechtigheid, zelfge noegzaamheid. Er is een zoo pijnlijk nauwe betrekking tusschen de begrippen schoolmeester en pedanterie, 'dat er geen gezegender prophylaxe is dan het leven in Christus. Zooals Paulus het ook be grepen beeft in het paradoxale: ik, ellen dig mensch enik vermag alle dingen. Zijn ook de 'besturen weerbaar? Inder daad vinden we hier en daar de regen tengeest van 1648 terug, die rust wil na den strijd. Toch ligt hier niet het groot ste gevaar. Bij de jongere lichtingen vooral, is het vertrouwen in de legerlei ding niet volkomen meer. Ieder school bestuur autonoom, inderdaad, maar met verantwoordelijkheid tegenover het groote geheel, dat we ook autonoom willen be waren. Spr. achtte het overbodig ook nog over de weerbaarheid der organisaties te spreken. Een organisatie, 'die zich niet weert, is niets. Alleen, voor een Christe lijke organisatie in 't 'bijzonder, zijn lang niet alle wapenen oirbaar. Het komt spr. dan ook onbetwistbaar voor, dat de orga nisaties of ze door onderwijzers of door besturen worden gevormd, hun basis ver liezen, als ze 'vergeten, dat ze zijn ge groeid uit en in de vrije school. De eigen organisatie, die hier verga dert, heeft wellicht reden, om zich te verheugen over de sterkte van haar le gercorps, 8000 man. Maar spr. is even dankbaar, in de Schoolraad een Staf- kwartier te hebben, waar men de bestu ren kan ontm'oeten. En spr. zal bet nog meer toejuichen, wanneer het mogelijk wordt een nog centraler lichaam te vin den, dat alle geledingen van het Chris telijk onderwijs kan omvatten. Nog is van den Staat geen inbreuk op de vrijheden te duchten. Maar de tijd is gevaarlijk, er zijn zekere tendenzen. Zoo wekte spr. op, niet tot strijdlust, maar tot activiteit en zulks in het licht van de waarschu wing van 1 Cor. 13. Al ware het, dat ik dat alles had en deed en vermocht en de liefde niet had, zoo ware ik niets. De voorzitter riep vervolgens een woord van welkom toe aan tal van autoriteiten en afgevaardigden van bevriende corpo raties. Hierna was het woord aan Mr Dr L. W. G. Scholten van Utrecht om het refe raat: „Wat wij wenschten en wat wij kregen ten aanzien 'van de vrije school" nader bij de vergadering in te leiden. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. stig gewond. Er werden 80 bommen op de stad en de haven geworpen. NEDERLANDSCH SCHIP TE BARCELONA DOOR EEN BOM GETROFFEN. BARCELONA. Bij het luchtbombarde ment, dat vliegtuigen van de luchtmacht van Franco gisteravond weer boven Bar celona hebben uitgevoerd, is bet Neder- landsohe stoomschip Parklaan uit Rotter dam, dat in de haven van Barcelona lag, door een bom getroffen. De eerste machi nist werd zoodanig verwond, dat bij naar een ziekenhuis moest worden overge bracht. Het schip werd beschadigd. Het schip behoort aan het scheepvaart kundig bureau F. Wu Uittenbogaard te Rotterdam. De gezagvoerder, kapitein De Boer, heeft de reederij van het gebeurde in ken nis gesteld. vorige koers heden H. V. A. 422/3 430 Ned. Ind. Handelsbank 122 121 Philips 250 256V> Unilever 14754 149 A. K. U. 3654 361/. Amsterd. Rubber 18054 182 Kon. Olie 31054 31054 Deli Mij. 269 27654 Scheepvaart Unie 11454 11554 Kon. Boot 98 99 3 pet. Nederland 1938 10154 lOlVa 3 pet. Nederland 1937 lOOVa 1007/i« U. S. Steel 30Va 315/a Anaconda 17 177/a U. S. Leather 3 3 Bethlehem Steel 3lVa 327/a Adj. Ch. Milwaukee 2 V» 21/» Cities Servece lit "/is Intern. Nickel 3154 32®/a Shell Union 8V 9 Kennecott 21°/i« 22 Radio 4 454 Car Foundry 1154 1154 Tidewater 93/a 9 54 ex d. Midcont. Oil 11 1154 General Motors 2154 22 Am. Enka 19 19 54 Am. Water Works 7 654 Republic Steel 87/a 93/a Continental Oil 18 1854 De beurs was booger, zoowel voor lo kale fondsen als voor Amerikanen, maar er ging niet veel om. De beursverschillen die tijdens het beursverloop tot stand kwamen, bleven dan ook gering, doch wa ren meerendeels in oploopende richting. Kon. Petroleum werd 316 na 314 pet. HVA was vast op 430 pet. Aku's daaren tegen waren iets te hoog ingezet en wer den 3634 na 37. De Tabakken waren vast voor D'eli Mij. en Deli Batavia. Scheep- vaartaandeelen waren goed prijshoudend. In Rubbers ging, met uitzondering van het hoofdfonds, niets om. Voor Amerikanen was de tendenz iets beter, maar de vraag bleef miniem. Op de beleggingsmarkt kwamen geen veranderingen voor; de stemming was echter prijshoudend. Wisselkoersen. Amsterdam, 7 Juni, 2.30 u. Berlijn 72.72V2_72.77H. Londen 8.968.9654. Parijs 5.025.03. Brussel 30.6330.68. New-York 1.81—1.8154. MIDDELBURG. Diefstal. De politie hield ze keren S. aan, een ouden bekende, die zich schuldig maakte aan diefstal van een actetasch uit een auto. Het zal den man niet meegevallen zijn, dat hij zóó spoedig gevonden was, te meer, daar de inhoud van de tasCh voor hem van weinig of geen waarde was. Proces-verbaal is opgemaakt Een verkeerd rijwiel meegenomen. De politie zal gaar ne vernemen, wie Zaterdagmiddag voor den winkel van den bakker Sukkel aan de Vlasmarkt per abuis een verkeerde fiets meenam. De vergissing werd be merkt toen een man, die met een geleend rijwiel een boodschap in den winkel had gedaan, bij thuiskomst van den eigenaar vernam, dat er een verwisseling moest hebben plaats gehad. Vergiftigingsgeval. DELFT. Gistermiddag werd een gezin te Delft na bet eten van een restje aard appelen en bloemkool plotseling onwel. Man, vrouw en 10 kinderen moesten naar bet ziekenhuis worden overgebracht. Hun toestand was vanmorgen redelijk wel. De rest van het eten is in beslag genomen voor onderzoek. Brand In houtzagerij. Vanmorgen is brand ontstaan in de houtzagerij van de firma A. S. Verwoerd, gelegen aan de grens van de gemeenten Kuilenborg en Beuzichem, dat een opper vlakte van 500 M2 beslaat. Het is te verwachten, dat bet vuur zich over een oppervlakte van 1000 M2 zal uitbreiden. Van het gebouw 'kon niets worden gered. Er waren in de fabriek veel electriseae machines aanwezig en zij was gevuld met kostbaar hout, zoodat de schade wel groot zal zijn. Het luchtbombardement van Alicante. ALICANTE. Bij het luchtbombardement van Alicante werden 27 personen gedood (meest vrouwen en kinderen) en 70 ern GOEb. Geboren Cornelia Jeanne, d. v. Cornells van Steveninck en Adriana de Jager, te Kloetinge; Catharina Johanna, d. v. Franciscus Ludovicus Josephus van Vredegem en Adriana Maria Olivier. Overleden: Adriaan Verboom, 63 j., echtg. van Jannetje Potter. Sara Geer- truida Kole, 65 j., echtg. van Krijn La beur. KATTEND!JKE. Gehuwd: 5, Cornells van Goudswaard, 34 j., wonende te Wis- senkerke en Elizabeth Kole, 32 j.; 19, Cornelia van Liere, 33 j. te 's Gravenpol der en Maria Gornelisse26 j.; 27, Jan Marinus Jeremiasse, 24 j. en Maatje Reijerse, 21 j. Geboren: 25, Marinus Jacobus, z. v. Willem Jacobus de Jager en Maatje Eli sabeth Rouw. Overleden: 12 Jan Lokerse, 66 j., man van Pieternella de Vos; 27, Antonie Kos ten 81 j., weduwnaar van Neeltje de Puit. Middelburg. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau 'van politie: Damesport. met inh., Huissleutel, Huissleutel, Paar dameshandflchoenen. En vervolgens bij ParticulierenKettinkje, Cozijn, Lange Delft 2; Belastingmerk, Zeeveld, Korte Geere 29; Alpine muts, Neufeglise, K. Geere 26; Ceintuur van jurk, W. Kiters, Overveldslaan E 77; Tompouce, B. Feij', K. Geere 86; 2 Rozenkransen, G. Brugge- man, Punt 9; Blauwe muts, J. de Voogd, KI. Werfstraat 21; Broche (hondje), Panthuis, Spanjaardstraat 48; 2 Hond jes, Mina Bouwense, Wagenaarstraat 24; Rolletje geldstukjes, van Maren, Hendrik straat 6; Pakje inh. lapje stof, L. van Moolenhroek, Noordsingel 108; Foxhond, M. Malgo, Molstraat 21; Vulpotlood, de Munck, Jacob Catsstr. 2; Blauwe Cein tuur, E. Vader, L. Geere 43; B'lauw Schrift, J. Rood, Veerscheweg 5; Mantel band, C. M. WiesBner, Blindehoek 10; Voetbal, C. M. Wiessner, Blindehoek 10; Belastingmerk, C. Adriaanse, Seissingel 24; Belastingmerk, D. Griep, Molenberg 76; Kinderschopje, v. d. Broeke, KI. Vlaanderen 6; (Belastingmerk, de Kam, Jodengang 13; Bosje sleutels, Verhage, KI. Vlaanderen; Zakje graan '(monster), Dunnes, Turfkaai 35; Belastingmerk, P. Poppe, Noordsingel 130; Bos sleutels, van Meerendonk, Lombardstraat 32; Passer (driehoek), Jac. de Visser, Winterstraat 13; Dameshandschoen, Roth, Heerenstr. 13; Vulpen, A. 'Heijstek, Hendrikstraat 11; Hondenhalsband, van der Weele, Bo- gardstraat 2; 2 toegangsbewijzen 'bonds dag, Ludikhuize, Bree 46; Belastingmerk, Bosschaart, Noordweg 40; Loup in etui, W. Koole, Vlasmarkt 11; Broche, Kop- pejan, L. Giststraat 12; Pantoffel, L. Hendrikse, Giststraat 8; Blauwe muts, Gabriëlse, Lange Noordstraat, 41-43; Be lastingmerk, P. Jongepier, Heerenstr. 16; Bandje met ring, H. Izendoorn, Zuid singel 30; rozenkrans, Hensdijk, St. Jans- str. 40, 3 kg kaas, dr van Geldereu, Rou- aansekaai 45; belastingmerk Gillisse, Arn, Voetpad 37; hondenzweep, G. Wolf, Bel- linkstr. 49. Sigarettenverbrulk sinds 1928 sferk gestegen. Dalend Tabaksverbruik. In de vierde aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komen eenige cijfers voor be treffende de hoeveelheden sigaren, siga retten en tabak, die in 1937 zijn gebande- rolleerd. Het verbruik van sigaren is, toegeno men van 1267 millioen over 1928 tot 1499 millioen over 1937, het verbruik van sigaretten is gestegen van 2791 millioen over 1928 tot 4349 millioen over 1937. Het tabaksverbruik vertoont evenwel een da ling. Het hoogste cijfer wordt aangetrof fen over 1932 (13 millioen kg.) en het laagste cijfer over 1934 (10.5 millioen kg.) Over 1937 beliep het tabaksverbruik 11 millioen kg. Het aantal verbruikte sigaren met den hoogsten accijns is teruggeloopen van 414 millioen over 1934 tot 314 millioen over 1937. Het verbruik per hoofd der gemiddelde bevolking is toegenomen van 165 sigaren over 1928 tot 174 sigaren over 1930, waar op na een kleine daling tot 167 sigaren over 1932 wederom een stijging is gevolgd tot 174 sigaren over 1937. Vervolgens een stijging, behoudens enkele gevallen van teruggang, van 363 sigaretten over 1928, tot 506 sigaretten over 1937. Het tabaks verbruik per hoofd der bevolking is iets

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3