DE ZEEUW tweede blad tante ailie DE ZEG AM-KWESTIE. Het werkloosheidsdebat in de Tweede Kamer. Uit de Provincie FEUILLETON Mededeeling van Gedep. Staten aan de Prov. Staten. VAN VRIJDAG 3 JUNI 1938, Nr 206. In totaal hebben 24 sprekers het woord gevoerd. Aan belangstelling in 't werkloosheids vraagstuk en wat daarmee veroand noudt ontweekt het in ons parlement niet. Met minder dan 24 sprekers hebben tot nu toe hun licht iaten schijnen. Van daag komt de regeering aan het woord om haar standpunt nader toe te lichten. Van de H. K. fractie zijn 7 leden aan het woord geweest, van do S. D. A. P. 4, van de Ghr. Hist, fraotie eveneens 4, en verder twee communisten en de heide G. D, U.-ers. De overige fracties achtten het voldoende één harer leden aan het debat te doen deelnemen. Uit den aard der zaak kon er gisteren niet veel nieuws meer worden gezegd. De heer Bongaerts (R. K.) beval het stelsel van arbeidstoeslagen ter over weging aan, terwijl hij verder de aan dacht vroeg voor verkorting van den ar beidsduur. De heer K u i p e r (R. K.) sloot zich hierbij aan en wees verder op verlenging leerplicht, verbod arbeid gehuwde vrouw, verlaging leerlingenscbaal enz. iDe heer Zandt (S. G. P.) betoogde de noodzakelijkheid van werkloosheidsbe strijding. Wat de Regeering doet achtte hij verkeerd, er moet veel meer gedaan worden, maar verzuimd werd aan te ge ven, welke middelen dan wél doeltreffend zijn. De heer De Geer (G. H.) noemt het vraagstuk der werkloosheid even nijpend en acuut als dat der defensie. Na Septem ber 1936 was de daling der werkloosheid niet groot, doch ook deze geringe daling is tot staan gekomen. De toestand is even ernstig als tevoren, ja ernstiger, daar het einde minder dan ooit in het zicht is. De bestrijding der werkloosheid is dan ook een eerste belang, stellig op een lijn te stellen met de defensie, wat de geboden vastberadenheid en de te brengen offers betreft. Bij de defensie weten wij evenwel wat te doen is, doch niet bij de werkloosheid. Dit maakt haar bestrijding moeilijker. Aan offerzin hebben wij hier niet genoeg. De vraag is: hóé pakken we 'het aan? Het gaat er niet alleen om den werk- loozen tijdelijk iets te doen te geven, maar deblijvende oplossing te ge ven. Hieromtrent hebben verschillende personen verschillende conclusies. Het is onredelijk elkander op grond van die ver schillende conclusies verwijten te doen. Het is even dwaas te zeggen: „economi sche waarde moet wijken voor christelijke naastenliefde" als „militaire inzichten moeten wijken voor de veiligheid des lands" of „medisch inzicht moet wijken voor het heil van dsn patiënt". Het is verkeerd op grond van verschil in economisch inzicht elkander te verden ken van_ afwezigheid van christelijke naastenliefde. Spr. is dan ook overtuigd, dat redevoeringen als die van den heer Van Houten het peil der Kamerdebatten verlagen. De conclusies loopen intussohen niet zoo ver uiteen. Er is wel eenstemmig heid, dat ieder een doeltreffende verrui ming der werkgelegenheid voorop stelt en de overbruggingswerkzaamheid der open bare werken op de tweede plaats wenscht. Ziet spr. dus geen groote verschillen, wel meent hij, dat juist de visie der regee ring op het probleem, haar den plicht op legt aan de werkverruiming in het be drijfsleven extra veel aandacht te beste den. Daar de regeering een openbare-wer- wn-offensief onderneemt, zou het aanbe veling verdienen, dat zij ook een offensief door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) -o 83) ,.We zouden blij, heel blij zijn, als u oii 0 doen", zeide Nannie; en niet 'JT terwille van ons zelf, maar ook, mdat het u gelukkiger zou maken." «Gelukkiger!" herhaalde ze. Z0i Nannie, „als de gedachte n geluk u op het oogenblik nog bui- ngesloten lijkt, in ieder geval is uw g estelijk welzijn er bij betrokken als u handelt en doet, zooals God wil." aar is bet te laat voor, dat er nog 3 goeds uit mij voort zou komen", zei ze. „been dat is het niet", zei Nannie stig- „Het is verkeerd dat te zeggen, zoo te denken. Het is laf." „La.fl herhaalde ze, het hoofd in een gevoel Van gekrenkte trots opheffend. a, laf", herhaalde Nannie beslist. ergeef me, o vergeef me", voegde ze er veel achter aan toe, „als ik hard of on- 'indriut schijn; maar ik moet eörlijk meening zeggen. Is wanhoop niet onderneemt door «timnleering van het be drijfsleven. De baten hiervan zullen duur zaam zijn. De kosten gaan voor deze ba ten uit. De zwaarste lasten op 't bedrijft leven zullen moeten worden opgeheven. Het stelsel van loontoeslagen zou kunnen worden uitgewerkt. Geen oir- baar middel mag worden versmaad. Maat regelen, die ook de werkloosheid van het kapitaal kunnen opheffen, verdienen de volle aandacht. Het sparen zonder inves- teeren is een eoonomisch nadeel „Het steriele sparen is economisch slech ter dan verteren", beweerde een onzer bankdirecteuren. Dit is niet juist, daar verteren hetzelfde is als kapitaal dooden. Wat wel juist is, is, dat sparen zonder investeeren schadelijk is. Daarom moet het investeeren worden aangemoedigd. De werkgelegenheid in het bedrijfsle ven kan door arbeidsspreiding worden vergroot. Verkorting van arbeidstijd met behoud van w e e k 1 o o n is onmogelijk, doch zou wel mogelijk zijn bij gelijk blij ven van het u u r 1 o o n. Een door professor Gelissen ontworpen plan zou op dit stuk kunnen worden on derzocht. Al het mogelijke moet worden gedaan om den centenaarslast der werkloosheid van ons volk weg te nemen. De heer Kortenhorst(R. K.) liet een min of meer optimistischen toon hooren. De verhoudingen zijn thans anders dan in 1930. Er is geen agrarische overpro ductie, het kostenpeil is op internationale hoogte, de volkshuishouding is niet meer zoo afhankelijk van de wereldhuishou ding, trusts en kartels hebben een inter nationaal evenwicht tusschen vraag en aanbod op veel punten veroorzaakt, de over-investeering van 1930 is verdwenen, enz. De aanpassing aan de structuurwijzi gingen heeft reeds voor een deel plaats geihad. Wij zijn daar reeds min of meer overheen. Het volume van den wereld handel is nog hooger dan in 1929. Het bankwezen en de kern der industrie zijn onaangetast. Daartegenover staan echter schaduw zijden. De financieele positie van het be drijfsleven is verzwakt. Het bedrijfsleven (vooral de Indische ondernemingen en de scheepvaart) is nog steeds conjunctuur gevoelig. De werkloosheid is zeer groot. De internationale politieke toestand is on zeker en de toestand in Amerika baart zorg. Daarom moet de Overheid voorzichtig zijn met geld in de industrie te steken. Als de vraag er is, investeert het kapitaal vanzelf. Wat we moeten doen, is tijdelijk de werkloozen van de straat houden. Noo- dig is een voortreffelijk georganiseerd fi nancieel krachtig apparaat om aanvallend op te treden. Niet de vraag, hoeveel geld dit kos, doch hoeveel werkloozen helpen we hierdoor, is primair. Daarbij herin nert spr. aan het te lang achterwege laten van een uitgebreiden, goed geoutilleerden consulairen voorlichtingsdienst. Bij de coördinatieplannen moeten de defensie-opdrachten niet vergeten worden. Het volle rendement ter bestrijding der werkloosheid is daaruit niet verkregen. De kracht onzer industrie ligt in haar veelzijdigheid en alle stimuleering kan haar sleohts ten goede komen. Verder werd nog het woord gevoerd door de heeren Moller en Ruys de Bee- renbrouck (R. K.), Effendi (Comm.) en Posthuma ,C. D. U.). Vandaag zal Minister Colijn de spre kers beantwoorden. MIDDELBURG. De concerten op de Markt. Velen zullen zicb afvragen of ook dit jaar evenals verleden jaar tijdens de belichting van het stadhuis op Woens dagavond muziek op de Markt zal worden gegeven. Wij kunnen mededeelen, dat dit het ge val zal zijn en dat op de vier Woensdag avonden in Augustus, n.l. 10, 17, 24 en 31 Aug. concerten plaats hebben Deze gaan uit van de buurtcommissies maar zulks in samenwerking met Vreem delingenverkeer en het Middelburgsch Muziekkorps. laf? Om uit den strijd terug te treden, om dat we eenmaal verslagen zijn, is laf. Ons levenswerk opgeven, omdat we eens te genslag hebben ondervonden, is toch ze ker laf." „Misschien. Mogelijk ben ik wel slap en laf, want alle kracht en moed zijn uit me", zei ze droevig en liet het hoofd weer zakken. „Maar daar moet u zich niet bij neer leggen", zei Nannie. „Gebruik de laatste restjes, die u gebleven zijn. Wees flink en span al uw krachten in en u zult zien, al pogend komen moed en kracht terug. Om dat u een groote fout begaan heeft, moet u daarom elke poging om goed te zijn op geven? U heeft een groot onrecht begaan. Ik geloof, dat u zwaar gezondigd heeft", en ze sloeg de arm om haar heen, als om haar te verzekeren, dat dit haar genegen heid niet deed verminderen. „Maar wilt u het nog erger maken, door er mee door te gaan? Voor Gods altaar, in 't aange zicht Gods heeft u uw echtgenoot liefde en trouw beloofd." „Stil, o stil", onderbrak ze haar huive rend. Spreek daar niet van." „Maar ik moet er wel van spreken. Laat me dezen eenen keer, uitspreken, wat ik denk en voel. Vergeef me, als ik u pijn doe. U had geen recht, die gelofte af te leggen. Maar nu u het gedaan heeft, In de eerste week van September zal het feest vallen voor het regeeringsjubi- leum. Dan is er volop muziek. ZUID-BEVELAND. Wemeldinge. In de laatstgehouden ver gadering der voetbalvereeniging „Wemel dinge" alhier, is besloten de vereeniging te ontbinden wegens te gering aantal ac tief werkende leden. Zaterdagavond a.s. om 8 uur geeft het fanfaregezelachap „O. K. K." alhier een concert op de tent aan de Dorps straat. (Belangeloos bericht.) Heinkenszand. Voor het te houden Bondsconcours van fanfare- en harmo niegezelschappen te Heinkenszand op den Tweeden Pinksterdag zijn voor de ver- eenigingen die het hoogst aantal punten behalen nog de volgende extra medailles beschikbaar gesteld: 1. Verguld zilv. med., aangeboden door Burgemeester Mes al hier; 2. Plaquette, aangeboden door den Burgemeester van Vlissingen; 3. Ver guld zilv. med., aangeboden door Jonkvr. S, van Citters te 's Gravenhage; 4. Ver guld zilv. med., aangeboden door J. v. Iwaarden, voorz, Euterpe, alhier; 5. Ver guld zilv. med., aangeboden door D'r G. Griep; 6. Verguld zilv. med., aangebo den door J. Kreune. Borsele. Donderdagavond hield de Oranjevereeniging haar jaarvergadering. De rekening bedroeg aan ontvangsten f 491.43, uitgaven f 397.06, goed slot f 94.37, De aftredende bestuursleden J. v. d. Velde en J. Rottier Az. werden her kozen. Besloten werd ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van H. M. de Ko ningin «op 6 Sept. feest te vieren. 's Heeren hoek. In de Van Citterspolder- vergadering werd de rekening 1937 1933 vastgesteld in ontvang op f 2795.61 en in uitgaaf op f 2348.21, alzoo met een batig slot van f 447.40. De begrooting voor het dienstjaar 1938'39 heeft een eindbedrag f2513,31 voor ontvangsten en voor uitgaven. Voor „onvoorzien" is uitgetrokken f 567.78. Het dijkgeschot kan met f 3 per H.A. worden verlaagd en wordt bepaald op f 15. WALCHEREN. Soeburg. Pl.m. acht jaar geleden werd alhier op initiatief van den toenmaligen predikant J. Th. Ubbink, thans hoog leeraar te Groningen, een fonds ge sticht om te komen tot den bouw van een Ned. Herv. kerkje te West-Soeburg, waar van omstreeks dien tijd af tot nu toe in eenige lokalen van de Marnix- school, indien mogelijk, om de twee Zon dagen werd gepreekt. Thans is men zoo ver, dat spoedig tot den bouw van dat kerkje zal worden overgegaan. Het zal worden gebouwd op een per ceel grond aan de van Doornlaan, ach ter de Marnixschool, evenals het R.K. hulpkerkje, waarvan met den bouw even eens heel spoedig zal worden begonnen. (M. G.) Rittem. Gemeenteraad. Woens dagmiddag vergaderde de Raad dezer ge meente. Met kennisgeving waren afwezig de heeren J. de Visser en K. Louwerse. Eerst vond een gemeenschappelijke be spreking plaats tusschen den, raad en den hoofdingenieur der Waterleidingmaat schappij „Midden-Zeeland", Dr Ir Carrière. Deze gaf zijn reeds in meerdere gemeen ten op Walcheren gehouden uiteenzetting van het watervoorzieningsplan voor Wal cheren. De gemeente Rittem zal het water ge heel uit Ossendrecht betrekken en indien men in deze gemeente tot aansluiting op het waterleidingsnet „Midden Zeeland" zou willen overgaan, zou direct met het aanleggen kunnen worden begonnen. De heer Tange is van meening, dat de waterleiding wel van belang zal zijn voor de gemeente, maar de hooge kosten zul len voor velen een bezwaar blijken te zijn. De heer Osté i9 voor de waterleiding, maar heeft dezelfde bezwaren. De heer Boogaard vindt in de tariefberekening naar de kadastrale huurwaarde eenige onbillijkheid. Verder voerde spr. aan, dat de geheele garantiesom betaald moet wor den, maar door de uitgestrektheid der gemeente blijft een deel der bevolking toch steeds van waterleiding verstoken, terwijl juist eenige groote boerderijen, die buiten het waterleidingsnet liggen, de heeft u nog minder recht ze te breken. Dat ze gedaan werd, was een zonde tegen over God, een bitter onrecht jegens uw echtgenoot. De boete, die God van u ver langt is dat u zich er met hart en ziel op zult toeleggen ze te houden. Het onrecht jegens uw man kunt u slechts goed ma ken door een trouw en liefhebbend vrouw voor hem te zijn, dat te worden, waartoe God de vrouw bestemd heeft, namelijk een hulpe voor hem in alles, in zijn werk en in zijn leven." „En dat, ben ik nooit geweest, ik ben hem slechts tot last geweest", zei ze droe vig. „Hij is lang niet meer, wat hij was, toen ik hem voor het eerst leerde kennen. Ik heb hem veel doen lijden. Zeker, ik zie nu zijn fouten wel meer dan vroeger, ik weet, dat hij niet de vastheid van ka rakter bezit, die ik hem vroeger toedacht, maar hij is veel veranderd ook. Toen was hij altijd vroolijk, opgeruimd gestemd en vriendelijk; nu is hij vaak humeurig en prikkelbaar. Ik heb hem teleurgesteld, zijn humeur bedorven. Nooit ben ik bem tot hulp of tot troost geweest." „Nog is het niet te laat om te ver anderen!" riep Nannie uit. „Tracht u van dezen dag af, van dit uur af te beteren. Tracht altijd en altijd hem te helpen, hem goed te. doen, datgene voor hem te zijn, waartoe God de vrouw bestemd heeft. (Slot.) Na breedvoerige besprekingen hebben Ged. Staten het gemeentebestuur van Vlissingen en de directie van de N.I.G.M. met de vertegenwoordigers van het per soneel de volgende regeling getroffen: a. het personeel zou met alle ten dienste staande middelen trachten de Imperial te nopen tot nakoming van hare ver plichtingen; b. werd aan het onder a bedoelde vol daan, dan zou het geheele personeel van de Imperial in dienst van de Zegam wor den genomen, wellicht met uitzondering van eenige personen in een leidende functie en van de reeds volgens de pen sioenregeling van de Imperial voor pen- sionneering in aanmerking komende per sonen; c. bovendien zou, indien het personeel de op zich genomen verplichting aan vaardde, een zeer gunstige pensioenrege ling gelden. De bonden hebben deze regeling aan vaard. Aan het sluiten van deze overeenkomst zijn pogingen, voornamelijk ondernomen door den Commissaris der Koningin, voorafgegaan om de Imperial te overtui gen van de onjuistheid van haar hande lingen. Niets heeft mogen baten. Aan het stafpersoneel, dat niet was ge organiseerd, is de bovenvermelde regeling naderhand aangeboden, doch niet aan vaard. Aanvankelijk lag het niet in het voor nemen den bedrijfsdirecteur van de Im perial in dienst te nemen. Naderhand is daartoe overgegaan en daar bij bleek, dat deze van de zijde van de Impe rial is schadeloos gesteldvoorzijnpensioensaan- spraken. Het geheele niet pensioenrijpe perso neel van de Imperial in totaal 58 man is per 1 November 1934 in dienst ge nomen van de in oprichting zijnde Zegam. Geleidelijk aan zijn 13 werklieden af gevloeid en overeenkomstig de getroffen regeling gepensionneerd. Welbewust en alleen ten einde het per soneel niet het slachtoffer te doen zijn van de onsociale houding der Imperial, hebben de in de Zegam samenwerkende groepen derhalve voor deze den zwaren last van eenige tonnen gouds dor pen sioengarantie op zich genomen. Aldus ontstonden de bekende procedu- res.De te voeren procedures werden op gedragen aan het kantoor der heeren Mrs Baars, Van Eyck Cavadino te Rotter dam. Daarnaast trad in volledig overleg met dit kantoor, de heer Mr J. van der Velde te Amsterdam op, de regelmatige advocaat van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst. In de vergadering van de Staten Is gesteld, dat in de verbinding commissa ris-advocaat iets onbehoorlijks zou schui len. Het is geheel onjuist in deze ver binding ook maar iets te zien, wat in strijd is met hetgeen gebruik, eer of fatsoen zou vorderen. In het algemeen is het gebruikelijk, dat, zoo een vennoot schap als commissaris aan zich heeft verbonden een in de practijk der advo catuur werkzaam jurist, deze als haar regelmatige advocaat optreedt en even tueel de processen van de vennootschap voert. Deze figuur is niet slechts normaal doch bij een behoorlijk geleid lichaam als het onze, bovendien in het welbegre pen belang der vennootschap. Waarom zooveel processen? Men heeft gevraagd of het niet moge lijk zoude zijn geweest één proefproces te voeren in plaats van dit groote aan tal. Wij bemerken te dien aanzien het volgende: De Zegam had noch heeft ook maai een enkel vorderingsrecht; de werklieden individueel hebben een vordering op de Imperial. Ten einde zekerheid te verkrijgen, dat een vonnis van den Neder landschen rechter, waarbij de werklieden in het gelijk zijn gesteld, hier zou kun nen worden geëxecuteerd, was het noo- dig beslag te leggen op de koopsom der fabriek. Immers te Vlissingen was de laatste vestiging hier te lande van de Imperial. Toen eenmaal gedagvaard was kon niet zonder medewerking van de tegenpartij een proefproces worden gevoerd. Zoolang de zaak voor den kantonrechter diende is geen beroep gedaan op de tegenpartij om een proefproces te voeren en wel om de volgende redenen: lo. De kosten eener Kantongerechtspro cedure waren betrekkelijk gering. 2o. Op grond van psychologische over wegingen was het beter voor den kan tonrechter niet een proefproces te voeren, maar alle werklieden, ieder met zijn ge- zinsbelangen voor het forum te brengen. 3o. Het ging bij den opzet dezer zaken niet om een aantal geheel gelijke gevallen. Het maakt toch inderdaad uit een oogpunt van billijkheid een groot waterleiding het meest noodig hebben. Het eerste bezwaar van den spreker wordt door den heer Carrière gedeeltelijk weerlegd, maar hij geeft toe, dat de tarief berekening naar de kadastrale huurwaar de eenigszins onbillijk is. Binnenkort zal waarschijnlijk worden overgegaan tot de berekening van het tarief naar de opper vlakte van de woning. Op het tweede bezwaar van den heer Boogaard ant woordt spreker, dat deze personen wel kunnen aansluiten, maar dit zal voor hen hooge kosten met zich mede brengen. Een tweede mogelijkheid is, dat aan het eind van de leidingen eenige standkranen aangebracht worden, waar de personen, die ver verwijderd van de kom wonen, hun water kunnen halen. De voorz. stelt voor allereerst te onder zoeken of voldoende personen willen aan sluiten en om hierna een besluit te nemen. Aldus wordt besloten. Onder de ingekomen stukken bevindt zich o.m. een besluit van Ged. Staten tot goedkeuring der gemeentebegrooting. Thans komt in behandeling het ver zoek van de Ministeries van Sociale en Economische Zaken tot medewerking aan de steunverleening aan kleine tuinders. B. en W. stellen voor n i e t tot deze steun verleening over te gaan, aangezien ook het verzoek tot steunverleening aan klei ne boeren is afgewezen. Men kan eerst de werking in andere gemeenten eens nagaan en het volgend jaar beide ver zoeken nog eens in overweging nemen. Aldus besloten. Door den heer Lobbezoo, slager te Rit tem, was een verzoek ingediend, om het bedrag, dat hii boven de f 130 aan slacht- Werk voor hem, waak over hem, bid voor hem, laat geen poging ongemoeid, gun u zelf geen rust voor u alles heeft gedaan wat in uw macht was om uw fout te herstellen." „Bid voor hem", herhaalde ze droevig en ze hief het hoofd op en keek in Nan nie's geestdriftig gezichtje, dat een kleur had van opwinding. Nannie, je mag er me niet om verachten, je niet van me af wenden. Maar weet je, ik heb nog nooit gebeden." „Begin er dan nu mee", antwoordde Nannie; „vandaag nog, nu onmiddellijk zonder uitstel. O, hoe kunt u een leven dragen zonder gebed?" „Ik weet niet, hoe te bidden." „Vraag God dan, U den geest te geven om te leeren bidden; en als u ernstig en met heel uw hart erom smeekt, zal Hij u zeker verhooren" Ze werden onderbroken. Het rijtuig stond voor de deur en de butler kwam binnen om te waarschuwen. Nannie had nog slechts tijd om er in een haastig ge fluister aan toe te voegen: „Wilt u het niet probeeren? Wilt u me niet beloven het te probeeren? U weet niet welk een vreugde, welk een rust u dat zou .schenken. Wilt u het me belo ven, lieve nicht?" Maar de belofte werd niet gegeven. Het huisrechten gebruikt voortaan te mogen terugontvangen, in tegenstelling van thans, nu dit ten bate der gemeente komt Hierop wordt gunstig beschikt Door Ged. Staten wordt de opmerking gemaakt, dat pogingen dienden te wor den aangewend om te komen tot een renteverlaging der geldleeningen voor het slachthuis en het ondergrondsch laag spanningsnet. B. en W. stellen nu voor deze 4 geldleeningen, met toestemming der schuldeischers, te converteeren in 31/2 geldleeningen, hetgeen de raad goedkeurt Tegen 1 Juli wordt door B. en W. be noemd als ambtenaar ter secretarie de heer J. Jongkoen, thans volontair ter secretarie dezer gemeente. Bij de rondvraag merkt de heer Cevaal op, dat de brandspuitlieden van de oude regeling nog steeds niet zijn bedankt. Hierdoor zouden in geval van brand groo te moeilijkheden kunnen ontstaan. De voorzitter antwoordt, dat hiervoor eerst gewacht moet worden op de jaar lij ksche groote oefening. De heer Tange zegt, dat op het grasland van den heer A. Louwerse een voetpad wordt gemaakt. Dit kan toch niet in de bedoeling der gemeente liggen. De voor zitter geeft dit toe. Hierna sluiting. Rijkstuinbouwvoorlichtlngsdienst. Bij den dienst van den Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland en West-Brabant is met ingang van 1 Juni benoemd tot assistent de heer W. J. Robijn te Ove- zand. rijtuig was eigenlijk wat te laat en alles moest even gehaast gaan om den verlo ren tijd weer in te halen. Mevrouw Fle ming begeleidde Nannie naar het rijtuig, hielp haar er in, schikte haar mantel en reisdeken goed en dat alles met een vrien delijken zorg, die bewees, dat ze zich in ieder geval niet gekwetst voelde door Nan nie's vrijmoedige manier van spreken. De bagage was opgeladen en alles was klaar. Nog draalde ze met het portier in de hand. Ze keek naar Nannie op met ver langden blik, blijkbaar volkomen onbe wust van haar omgeving. Eindelijk stap te ze terug na een laatst voorwei, en de palfrenier wilde juist het portier slui ten, toen ze zich weer omwendde, op de treeplank stapte Napnie's hand greep en zei: „Nannie, ik beloof het je; ik zal trach ten te bidden; van af dit uur, dit oogen blik, zal ik het probeeren"; en de hand van het meisje grijpend, drukte ze er een paar vurige kussen op en wendde zich beslist af. Het portier werd gesloten, Nannie reed weg, terwijl Ada naar haar kamer ging om te beginnen met de vervulling van haar belofte, die voor haar het be gin zou worden van een nieuwen en schooner dag. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5