M. WALRAVEN - MIDDELBURG MIDDENSTANDSBELANGEN S. W. GABRIËLSE BANDEN W. DE GLAS Gedeputeerde Staten over de N.V. Spoorweg-Maatschappij „Zuid-Beveland". Gemengd Nieuws. Middenstanders S Korte Kerkstraat 5, GOES. „'T WOLHUIS" tinthit L10V0 MIDI Koena-Karnemelksche Pap Uw Tailleur TAMMINGA - GOES GARAGE BIIIJSROGGE Timmer- en Metselbedrijf Aannemer van Bouwwerken Herziening van de wet inzake de Omzetbelasting. De Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. ELECTRO-TEChNISCH BUREAU GOES VOORSTAD 11 Denkt aan Uw Handelskennis. Billijke vlugge opleiding voor het Middenstands diploma I. O. M. J. P. DE WINDT. Een mooi decoratief oppervlak. Fabriek voor Houtbewerking, Goes Depöt Goes, Tel. 271. H.H. Architecten, Aannemers enTimmerliech n Rimmelandstr. 5, Goes, Telef. 421 Segeerssingel V 60 - Telef. 336 L. J. VAN 'T WESTENDE ACCOUNTANT - LEER. B0EKH. M.0. Opleiding voor de diverse Boekhoudexamens, Repetitielessen voor afgewezen candidaten. WALCHEREN'S MELKPRODUCTEN 's-Gravenpolder, 9, 1.30 en 5.30 u. leesd. Ierseke, vm, ntn, en av. leesd. Krabbendijke, vm., nm, en av. ds v. d. Berg. Oostkapelle, M. 9.30 u. ds v. d. Berg. Kamperland, Donderdag 7.30 u. ds v. d. Berg (Doopsbed.) Chr. Geref. Kerk. Biezelinge, 9.30 en 2 u. O. T. ds Franssen. Middelburg (Gasthuiskerk), 2 u. leesd., 6.30 u. ds Franssen. M. geen d. Vrije Evang. Gemeenten. Goes, 7.30 u. bidst., 9.30 en 6 u. ds v. d. Vis. vm. bev. n. lidm. M. geen dienst. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds Werges. Ierseke, vm. en nm. ds Mooij. Geref. Kerk (H. V.). Middelburg, 10 en 6 u. ds v. d. Hooff. Leger des Heils. Goes, 7.30 u. bidstond, 10 u. heiligingsdienst, 3.30 u. openluchtmeeting, 8 u. verlossings samenkomst. Leidster kap. Westra. Gezin in een linnen tent. Langs den Maasdijk, onder de gemeente 's-Gravenzande verblijft nu reeds ruim vijf weken een gezin in een linnen tent, als gevolg van een geschil omtrent het eigendom van een huis, waaruit het ge zin is verwijderd. Dit geschil heeft een civiel-rechterlijk karakter. De bewoner van het huis, de oliehandelaar B., had dit in huurkoop, doch degene die hypotheekgelden had verstrekt, meende dat er contractbreuk werd gepleegd. Er volgde een gerechtelijke uitzetting en zoowel door de Rechtbank als het Hof, werd de hypotheekgever in het gelijk gesteld. B. houdt evenwel koppig vol; het aan bod van de gemeente voor een tijdelijk onderdak sloeg hij af. Langs den voèt van den Maasdijk werd in groote verscheidenheid het meubilair, handelsbenoodigheden, en verder aller hande opgekochte afbraak opgestapeld, de regen en wind gaat er over, en maakt den aanblik van de bonte mengeling er niet fraaier op. Vlak voor de woning heeft het echtpaar B. een linnen tent opgeslagen en met nog een zoon het beleg voor het pand nu reeds vijf weken gehandhaafd. Drie kin deren zijn intusschen elders onderge bracht. Het vreemde van het geval trekt uiter aard nogal aandacht. Toch zal dit buitenverblijf niet heel lang meer duren, omdat de Prov. Water staat, die het beheer over den Maasdijk heeft, te kennen gaf, dit kampement niet op prijs te stellen. Inbraak in „Zonnestraa 1". In het sanatorium „Zonnestraal" te Hil versum is in den nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken. In het kantoor lokaal hebben de dieven de kluis weten te openen, welke alleen door een eenvou dig slot was afgesloten. Vermoedelijk is de inbraak met behulp van een valschen sleutel geschied. Meegenomen werden een paar trommels, bevattende f700 aan geld daags te voren was het grootste deel der loonen, ten bedrage van f5000 uit betaald alsmede papieren. De politie meent een spoor der inbrekers te hebben gevonden. TELEFOON 396 j*r SOLI ÉD VERTROUWD 's-Heer Hendrlksk.straat 52, Goes Bericht de ontvangst van Patentgaren in verschillende kleuren 25 ct. 50 gram. Durable Katoen 33 ct. 00 gram. Kantbloucle 40 ct. 50 gram. Alles zeer geschikt voor zomerjumpers, pakjes enz. (met patroon) Let ook op onze sterke zwarte Sajet. Laag In prijs. - Groote maatsorteering. Alleenvertegenwoordiging voor Zeeland: Telefoon 9 is gezond krachtig - licht verteerbaar - zuivert bloed - smaakt heerlijk en is goedkoop Koena's Melkproducten de beste. V.M.I. „KOENA". Kinderen in een bran dend huis. Gisteravond is, vermoe delijk door het vallen van een vonk van een brandende sigaret op kleeren, brand uitgebroken in de achterkamer van de le verdieping van pand 21 in de Camelia- straat te Rotterdam bewoond door de familie V. De bewoners hadden juist de woning verlaten, om familie in de buurt te gaan bezoeken, maar drie kinderen, twee jon gens van zes en vier jaar en een vijf maanden oud meisje waren in het huis achtergebleven. Spoedig na het uitbreken van den brand was de brandweer aanwezig, die nog vóór men met het blusschingswerk begon, bemerkte, dat er zich nog kinderen op de brandende étage bevonden. Onmid dellijk snelden eenige mannen de trap op en zij slaagden er in de kleinen nog tij dig in veiligheid te brengen, öpoedig werd de brand gebluscht. De omzetbelasting is niet uitsluitend van belang voor den middenstand. Maar wel kan worden gezegd, dat deze belas ting in het bijzonder voor den midden stand van beteekenis is en dus ook in l>ij- zondere mate de middenstanders interes seert. Zoo kan er dan ook geen bezwaar zijn, om van de memorie van antwoord inzake de wijziging van de omzetbelastingwet in deze rubriek een en ander mee te deelen. Gelijk bekend, is de regeering van oor deel, dat de toestand van 's lands finan ciën, bestendiging van de omzetbelasting vooralsnog noodzakelijk maakt. In de af- deelingen van de Tweede Kamer werd dit toegestemd, maar meerdere leden hadden liever gezien, dat de geldigheidsduur van de wet met minder dan vijf jaren werd verlengd. Naar aanleiding hiervan merkt Minis ter De Wilde op, dat de bestaande om standigheden niet de verwachting wetti gen, dat deze bate binnen korten tijd ge heel zal kunnen worden gemist. En dan, waar dat zoo is, acht 'hij een door de wet in het leven geroepen toestand van onze kerheid aangaande bet al dan niet hand haven van de beffing een nadeel voor het bedrijfsleven. Intusschen bestaat er wel aanleiding om in zooverre te streven naar een be perking van het in de belastingheffing betrekken van middenstandsbedrijven, da: niet te spoedig zekere aam goederen plaats hebbende bewerkingen als aardverande- ringen in den zin der wet worden aan gemerkt. Aldus kan worden voorkomen, dat be drijven, welke naar gangbare opvattingen slechts handelsbedrijven zijn en alsdan de omzetbelasting in 'hun inkoopsprijzen vin den, tot fabrikant in den zin der wet ge stempeld worden. Het te gelegener tijd overwegen van de wensdhelijk'heid om nog eenige nieu we vrij si tellingen in de wet op te nemen zal er, naar de mi nister vertrouwt, tevens toe kunnen lei den, dat alsnog eenige groepen van fabri- kanten-dataillisten 'buiten de heffing van de omzetbelasting komen te vallen. Voorts wijst de Minister er op, dat bet. geenszins regel is, gelijk blijkbaar wordt verondersteld, dat op het fabriekmatige bedrijf, voor zoover het concurreert met kleinere bedrijven, de belasting minder zwaar drukt. Naar het den Minister aanvankelijk voorkomt, zal de belangrijkste vermeerde ring van de opbrengst van de omzetbe lasting, die van de verhooging van het percentage van heffing het gevolg zou zijn hem de gelegenheid bieden te overwegen in hoeverre, door uitbreiding te geven aan enkele vrijstellingen, eenige verzachtingen van beteekenis in de wet kunnen worden aangebracht. De minister hoopt bij de keuze van die vrijstellingen rekening te houden met de belangen van de groote gezinnen. De minister kan niet deelen in de mee ning, dat de regeling van het beroeps- recht in de omzetbelastingwet onvoldoen de is. De minister zegt verder o.m., dat niet kan worden ontkend, dat de toepassing van de vrijstelling van dag- en weekbla den en tijdschriften en van boeken vele bezwaren met zich heeft gebracht. Nadere overwegingen hebben den mi nister geleid tot de overtuiging, dat het uit het oogpunt van billijkheid en mede teneinde de onzekerheid weg te nemen welke bij 'belanghebbenden omtrent de be lastbaarheid van tal van periodieken be staat, wensohelijk is ten deze een ruimer standpunt in te nemen. De redactie van de onderwerpelijke vrij stelling is zoodanig gewijzigd, dat alle periodieken in den vervolge van omzetbe lasting zullen zijn vrijgesteld. Het ligt voorts in de bedoeling, gedrukte muziek mede onder de vrijgestelde boeken te rang schikken. Kantoorboeken, als agenda's, kasboeken en dergelijke behooren even eens belast te blijven. Het komt in verband met de omstan digheid, dat de berijding van spijzen en dranken, welke in het gezin plaats vin den, buiten de 'heffing van de omzetbe lasting blijft, wenschelijk voor om, niet een commercieel karakter dragende inrichtingen, waarin personen vertoeven, die om een van hun wil onafhankelijke reden als ziekte, gebrekkigheid, armoede e.d. niet in een gezin kunnen verblijven, terzake van de bereiding van spijzen en dranken ten behoeve van bedoelde personen buiten de werkingssfeer van de omzetbelastingwet te houden. Daartoe is een nieuw voorgesteld arti kel 1 bis opgenomen. De aandacht dient hierbij gevestigd te worden op de omstan digheid, dat de genoemde instellingen slechts voor wat de berei ding van spijzen en dran ken aangaat niet als fabrikant worden aangemerkt. In de gevallen, waarin door haar te vens landerijen of een eigen bakkerij en dergelijke ge ëxploiteerd worden, slacht vee wordt geteeld en daar na wordt geslacht zijn zij ter zake fabrikant en zijn zij derhalve omzet belasting verschuldigd wegens de leverin gen in den zin der wet van de verkregen producten, voor zoover deze producten niet van clie belasting zijn vrijgesteld. Door den Importeur voor Nederland Is de Firma A. DE JAGER-TOLHOEK te Goes en Middelburg de verkoop op gedragen van het Ivoorkleurige spiegel gladde A-BOARD voor Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland. Vraagt b. g. n. Firma monsters, prijzen en inlichtingen. VOOR IS UW ADRES Middelburg Vlisslngen Officieel Telefunken Service Hoofdagent N. S. F. Radio Erkend Philips Service GOES - WIJNGAARDSTRAAT 21. Naast deze overwegingen waren er nog andere beweegredenen, welke er toe leid den, dat Gedep. Staten gemeend hebben in een gedeeltelijke staking van het per sonenvervoer te moeten berusten. Naar de meening van Ged. Staten moest in dit geval bovenal gejteken worden naar de belangen van de streek, te wier be hoeve deze spoorweg werd tot stand ge bracht. Rond de door de belanghebbenden te betalen bijdragen en de daarop te ver- leenen reducties, beeft zich in de jaren 1933 en 1934 heel wat afgespeeld. Nadat eenige vergaderingen van belanghebben den gehouden waren, werd besloten tot instelling eener commissie, welke namens de streek zou trachten met de directie der spoorwegmaatschappij tot overeenstem ming te komen. In het uitvoerend gedeelte van deze commissie hadden zitting de le den van Ged. Staten de heeren Mr J. H. M. Stieger, tevens voorzitter, en J. M. van Bommel van Vloten, en de toenmalige burgemeester van Goes, de heer G. A. Ha- jenius. Bij de onderhandelingen bleek, dat de moeilijkheden zich niet beperkten tot de vraag, óf en zoo ja, welke reducties op de bijdragen gegeven behoorden te worden, maar dat daarnaast nog een tweetal an dere geschilpunten tot oplossing dienden te worden gebracht. De bijdragen van de gemeenten en polders waren namelijk des tijds niet verhoogd in verband met de overschrijding van de bouwkosten. De spoorwegmaatschappij nam het stand punt in, dat de belanghebbenden dienten gevolge jarenlang te weinig hadden be taald. Daartegenover stelden deze echter, dat hun door den destijds fungeerenden di recteur, wijlen Dr J. W. Jenny Weijerman, was toegezegd, dat inge val de maatschappij er in zou slagen te leenen voor een lageren rentevoet dan 6,5 pet., de te 'betalen anniteiten (bijdragen) dienovereenkomstig zouden worden ver laagd. En waar de maatschappij geleend had voor 5,5 pet., waren de belangheb benden van oordeel, dat zij jarenlang t e veel hadden betaald. De toezegging van Dr Weijerman werd echter door de maatschappij niet erkend. De op te lossen vraagstukken waren dan ook niet eenvou dig en de onderhandelingen hebben maandenlang geduurd. Daarna kostte het wederom eenige maanden, alvorens alle belanghebbenden zich met het getroffen accoord vereenigd hadden. Maar ten slotte is er toch een accoord bereikt De gemeente Heinkenszand heeft de regeling niet aanvaard, omdat zij meen de aan een door haar gestelde voorwaar de andere rechten te kunnen ontleenen dan de andere belanghebbenden. De maat schappij heeft daarop de volle bijdrage, zonder reductie, van haar gevorderd. Hierover werd een procedure gevoerd, welke door de gemeente in eerst© instan tie verloren werd. Ook in hooger beroep is de gemeente Heinkenszand in lust. on gelijk gesteld. -Auto-botsing. Drie per sonen gewond. Gisteravond is een personenauto rijdende op den rijksstraat weg in de richting Assen, ter hoogte van Hooghalen in de flank aangereden door een auto, die uit de richting Assen kwam. De Groningsche wagen kwam als gevolg van de botsing in een langs den weg loo- pende sloot terecht, waarbij hij zoo goed als vernield werd. In de auto bevonden zich de heer N. Magnus en diens 20- jarigo zoon A. M., alsmede de heer A. Kattenburg, directeur van de confectie fabrieken „Hollandia". Beide laatstge noemden liepen slechts eenige onbedui dende verwondingen op, daarentegen kreeg de heer M. Sr. ernstig letsel. Na verbonden te zijn is hij per auto naar huis vervoerd. -"Hond met heet water overgoten. Een 61-jarige vrouw te Broek in Waterland, die den hond van haar buurman met heet water had over goten, waardoor het dier ernstig werd gewond, is door het Gerechtshof te Am sterdam veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar, en tot een geldboete van f 40 subs. 20 dagen hech tenis. Bovendien moet de vrouw f 6.50 schadevergoeding aan haar buurman be talen om de rekening van den veearts te voldoen. Vermiste roeiboot te recht. De sinds Woensdagmiddag ver miste roeiboot, die vertrokken was van Hollum naar Harlingen en waarin zich twee mannen bevonden, is terecht. De opvarenden zijn Woensdagavond om acht uur door schipper B. Tabak van de tjalk „Soli Deo Gloria", die tusschen Ameland en Dronrijp vaart, op de Wad den opgepikt. Zij hadden 't roer van hun boot verloren. Rons el a rij naar Spanje. De politie te Enschede heeft tegen G. aldaar proces-verbaal opgemaakt wegens ronselarij. Het kwam de politie ter oore, dat twee jongemannen, 20 en 25 jaar oud, op het punt stonden naar Spanje te ver trekken. By onderzoek bleek, dat zij door waren geronseld voor het linksche leger. Hit het onderzoek is niet komen vast te staan, dat G. zich ook met andere gevallen van ronselarij heeft schuldig gemaakt. Bedrog bij de keuring. De centrale recherche te Amsterdam zet met kracht haar onderzoek voort in zake te Amsterdam aan het liclit gekomen fraudes, die zich bij de keuringen voor den militairen dienst hebben voorgedaan. Men is er thans wel van overtuigd, dat een zeer groot aantal jongemannen zich te Amsterdam hebben laten afkeuren door het toepassen van een truc. Velen hebben doofheid voorgewend en zoo meesterlijk gesimuleerd, dat de keuringsdokter het bedrog niet kon ontdekken. De meesten waren in het bezit van een verklaring, af gegeven door een dokter, die daarin me dedeelde, dat de betreffende dienstplich tige wegens doofheid ongeschikt was voor den militairen dienst. Eenige jongeman nen hebben reeds een volledige bekentenis afgelegd. In hoeverre de betreffende dok ter aan het bedrog heeft medegewerkt, zal nog nader worden onderzocht. Tegen twaalf jongemannen heeft de po litie reeds zooveel aanwijzingen over het door hen gepleegde bedrog gekregen, dat hun schuld wel vast staat. (Tel.) Wolkbreuk boven het Gooi. Woensdagavond brak boven het Gooi en in het bijzonder boven Bussum, Naarden en Laren een wolkbreuk los, welke gepaard ging met een kort doch hevig onweer. Zwaie regen- en hagelbuien zetten in een minimum van tijd de straten blank. In I vele woningen liepen niet alleen de kel ders onder doch het water stroomde door de plafonds de kamers binnen, waardoor in verschillende huizen groote schade is ontstaan. In verschillende woningen sloeg de bliksem in de lichtleiding. Dorp in Stiermarken door ondergang bedreigd. De 2500 bewoners van Treben in Stier marken dreigen bedolven te worden door de steile rotsen boven hun stadje. Ten gevolge van de jongste hevige regens zijn de overhangende rotsen aan het schuiven gegaan met een snelheid van vijf centime ter per uur. Een bergweg is reeds geheel verdwenen. De muren van de huizen nabij de plaats van de verschuiving beginnen reeds te scheuren. Vliegveld door ratten vernield. Een invasie van ratten heeft het vliegveld te Mohul Bhim (op ongeveer OVERAL VERKRIJGBAAR ZIJN BETER 150 km van Karatsji) volkomen vernield. Het was den autoriteiten opgevallen, dat dit luchtvaartstation, dat eenigen tijd geleden speciaal als noodlandingsterrein was aangelegd, zelfs aan den geringsten druk geen weerstand wist te bieden, zoo- dat het niet mogelijk bleek, er veilig op te landen. E'en onderzoek werd ingesteld, waaruit bleek dat duizenden ratten het veld geheel ondergraven hadden. Direct werden maatregelen getroffen om het ongedierte te verdelgen. Groote hoeveelheden vergif werden uitgestrooid, doch de dieren waren hiervoor blijkbaar immuun. Met vuur, vallen en verdere mo derne hulpmiddelen werden de dieren be streden, doch niets mocht baten de rat ten bleven meester van het terrein. De autoriteiten hebben den strijd thans als hopeloos opgegeven. In de laatste najaarszitting van de Prov. Staten werden door den heer Mr J. Adriaanse inlichtingen verzocht betref fende het door de Jrrovincie aan de N.V. Spoorwegmaatschappij „Zuid-Beveland" verstrekte renteloos voorschot. Ged. Sta ten verstrekken deze thans. Het bedoelde besluit werd genomen in de zomerzitting van 1920. Daarbij zijn de volgende der gestelde voorwaarden van beteekenis: „II. 6e. binnen den in de Rijksconcessie gestelden termijn moet de geheele onder neming na opneming en goedkeuring der lijn door of vanwege Gedep. Staten in exploitatie komen en daarna onafgebro ken blijven." en „II, 9o. a. ingeval de exploitatie ge staakt, de spoorwegenvervreemd of de maatschappij in staat van faillissement verklaard wordt, terwijl het door de Pro vincie verstrekte voorschot nog niet ten volle is terugbetaald, dan wordt het nog niet terugbetaalde deel van het voorschot in eens opvorderbaar" De bouwkosten werden geraamd op f 5.020.000, zonder de kosten van rollend materieel en uitrusting. Daarin zou de Provincie bijdragen, als renteloos voor schot, f 1.252.000, en door belanghebben den (gemeenten, polders en waterschap pen) zou in den vorm van 50 jaarlijksche annuiteiten worden betaald f 1.073.000, Ook is van beteekenis de bepaling sub III van voornoemd besluit, luidende: „Indien de bouwkosten van de in dit besluit bedoelde spoorwegen zonder materieel en uitrusting meer dan de raming van f 5.020.000 mochten bedra- gen, wordt het in punt II bedoelde voor schot verhoogd met ten hoogste 42 pet. van een derde van die meerdere kosten." Inderdaad werden de bouwkosten over schreden, n.l. met een bedrag van f 284.377,19. Totaal betaalde de Provin cie f 1.291.812,80. Het is algemeen bekend, dat de exploi tatie van deze spoorwegen op Zuid-Beve land geenszins aan de gestelde verwach tingen heeft beantwoord en groote ver liezen opleverde. Omstreeks 1932 werd het bekend, dat de maatschappijl ter beperking van deze verliezen voornemens zou zijn het perso nenvervoer beJialve op de lijn G o e sH oedekenskerke, te staken. Gedep. Staten hebben zich toen afge vraagd, of het stopzetten van het perso nenvervoer op alle lijnen, behalve Goes Hoedekenskerke, aanleiding zou moeten en kunnen zijn tot toepassing van de hierboven sub II 9o. aangehaalde voor waarde, waarbij wordt bepaald, dat te rugvordering van het verstrekte rente- looze voorschot kan plaats hebben, indien de exploitatie zou worden gestaakt. Dat hiertoe geen grond be stond was echter duide- 1 ij k. De bepaling sub II 9o. heeft betrek king op volledige staking der exploi tatie. In het onderhavige geval zou echter slechts sprake zijn van gedeeltelij- k e staking der exploitatie; hoogstens maar ook dat zou niet juist zijn zou men dus kunnen concludeeren tot een ge deeltelijke restitutie van het rentelooze voorschot. De aard van dit voorschot namelijk een bijdrage in de bouwkos ten en nietinde exploitatie kosten van den spoorweg strijdt te gen deze opvatting. Bovendien zou, wan neer het in de bedoeling der Staten zou hebben gelegen, om in geval van gedeelte lijke staking der exploitatie een recht van terugvordering te verkrijgen van het ver leende voorschot, zulks toch wel uitdruk kelijk in het besluit van 1920 gestipu leerd moeten zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3