Dagblad voor de Provincie Zeeland eerste blad De oeconomische toestand. Oe strijd in Spanje. De strijd in China. Belangrijkste Nieuws 9 VRIJDAG 3 JUNI 1938 52e JAARGANG - No. 206 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per kWarioaS Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Ylissingen f 0.20 Losse nummers 8 cent DirecteurHoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertenties 39 cent per regel Ingezonden mcdedcclingen 00 cent per regel Kleine Advertentliin Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting f)it nummer bestaat uit 2 bladen. OVERZICHT VAN DE NEDER- LANDSCHE CONJUNCTUUR. „Een belangrijke inzinking is niet te constateeren". Aan de Nederiandsche Conjunctuur, kwartaalschrift van het Centraal bureau voor de statistiek, ontleenen wij het vol gende betreffende den oeconomischen toestand in April van dit jaar. Het voornaamste 'verschilpunt tusschen den huidigen omslag van de conjunctuur en dien van 1929-1930 is wel de voor dergelijke omstandigheden ongewone geldruimte, waardoor de crisis beperkt bleef tot de Sfeer der productie en de daarmee samenhangende goederen- en effectenmarirten. In 1929 was ook de geld- en kapitaalmarkt hevig geschokt, hetgeen er toe bijdroeg, dat die crisis zich veel sneller over de geheele wereld uitbreidde. Voor Nederland is de oeconomi sche afhankelijkheid van het buitenland nog steeds de belangrijkste factor in onze conjunctuur-ontwikkeling. De oecono mische afhankelijkheid van de wereld conjunctuur is voor 'Oost-Indië nog ster ker dan voor Nederland, terwijl onze 'Oost bovendien in het bijzonder bij d'en uit voer naar de Vereenigde Staten geïnte resseerd is. Mede doordat de weerslag van de oeconomische conjunctuur van Indië naar Nederland met een zekere vertraging plaats vindt, kan onze con junctuur zich echter van de wereldcon junctuur differentieeren, zooal's b.v. in 1930 en 1931 het geval was. Ook thans zijn van de kortstondige opleving in onze koloniën vertraagde invloeden in deze richting op de Nederiandsche conjunc tuur waar te nemen. De opleving heeft zich beperkt tot som mige exportindustrieën, scheepswerven, machinefabrieken en constructiewerk plaatsen en daarmede samenhangende be drijven, en was dus over het geheel van bescheiden omvang: het aantal ingeschre ven werkloozen daalde in 1937 niet bene den 310.000, d.i. slechts 65.000 minder dan het minimum van 1936. Eind Jan. was het cijfer, voornamelijk als: gevolg van seizoensinvloeden, weer opgeloopen tot 440.000, eind Maart bedroeg het 373.000. Onze uitvoer bereikte sinds 1931 een maximum in het derde kwartaal van het afgeloopen jaar. Van het derde op het vierde kwartaal vertoonen Groot- Brittannië, de Vereenigde 'Stat'en en Ar gentinië een min of meer belangrijke ver mindering, in het eerste kwartaal van 1938 wordt de vermindering algemeen, echter met zeer verschillende percentages. De daling van onzen uitvoer kan, zoo als bij nadere analyse van de cijfers blijkt, niet ondubbelzinnig en in geen ge val in haar vollen omvang, op rekening geschreven worden van de elders inge treden malaise. De nadeelige uitwerking van de vermindering op zich zelf op onze nij erheid. versterkt door opnieuw toege nomen buitenlandsche concurrentie, doet zich niettemin duidelijk gevoelen. Daarbij is de mentaliteit van afwachten weer in sterkere mate over het bedrijfsleven vaar dig eworden. De koopkracht is bij de joote massa vermoedelijk niet gedaald: de werkloosheid is minder dan verleden 'aar, de loonen zijn gestegen en de kosten van levensonderhoud zijn, door een lichte daling in de laatste maanden weer ge komen op het peil van een jaar geleden. Ue beter gesitueerden zullen dit jaar profiteeren van de hoogere winsten, die een groot aantal ondernemingen verle den jaar hebben behaald. Waarschijnlijk als reactie op de onzekere politieke en oeconomische betrekkingen is hiervan geen gunstige uitwerking op de voor de ^enlandsche markt werkende induis- neen.en op de investeering te bespeuren. 0 i n v e s t e e r i n g schijnt weer min meer te stagneeren: vooral 'de aanbe- e mgen voor fabrieksbouw zijn sterk genomen- De invoer van grondstoffen in °%r P^uctiemiddelenindustrie was Maart na seizoencorrectie, lager dan een der maanden sinds October 1936, int5™»66 die in Juli j.l. 'heeft 0ezet, maar die in October onderbro- niifnWas' hervat is- De betrekkelijk booge ar-u van den invoer van ikracht- en «swerktuigen zijn hiermee slechts scnynbaar in tegenspraak, deze hebben, erband met de lange levertijden, wel- wnJjU ln ^'den van hausse bedongen dio 6n'- vee^a' betrekking op toestanden, eenige maanden vroeger heerschten. Alles samen genomen, schijnen de de pressieve factoren in de afgeloopen maan- en meer de overhand gekregen te heb- ben, maar een belangrijke inzinking is i nog niet te constateeren. In de korte J hausse is wel geen groote, maar toch wel eenige weerstandskracht verzameld. Wan neer het gelukt in de landen, waar de crisishaard voornamelijik ligt, de bedrij vigheid weer betrekkelijk spoedig te doen herleven, zal de invloed van de onder breking op het vermogen van Nederland, aan die herleving deel te nemen, niet al te nadeelig blijken te zijn geweest. DE OPSTANDELINGEN VOOR TERUEL DRINGEN OP. Ondanks de onweders is de druk der opstandelingen op het geheele front van Teruel en Castellon voortgezet. Uit Valencia wordt gemeld, dat vlieg tuigen van Franco hebben gepoogd Se- gorbe te bombardeeren. De regeerings- troepen schoten twee jachttoestellen neer en verloren zelf twee toestellen. Zij ver hinderden het bombardement en dwongen de toestellen van Franco de wijk te nemen. Wat bemiddeling in Spanje in den weg staat. De gedachte aan de bemiddeling tus schen de beide partijen in Spanje, leeft ook in Engelsche diplomatieke kringen. Men is van oordeel, dat dit denkbeeld slechts vaster vorm kan krijgen, wanneer eerst voldaan is aan twee voorwaarden: Er moet een einde worden gemaakt aan de bombardementen der burger bevolking. Ten tweede moet de terugtrekking der buitenlandsche strijders en van het oor logsmateriaal zoo snel mogelijk verzekerd worden. In verband hiermede verheugt men zich over de vorderingen, die ge maakt zijn in de subcommissie voor de niet-inmenging. Wanneer deze beide voorwaarden een maal vervuld zijn, geheel of wat het tweede betreft, gedeeltelijk, en het con flict weer „zuiver Spaansch" is geworden, zou een initiatief in den zin eener be middeling de grootste kansen op succes hebben. De Belgische minister-president Spaak heeft in de Kamer verklaard, dat de Bel gische regeering bereid was om opnieuw tezamen met de regeeringen van Enge land en Frankrijk te protesteeren bij ge neraal Franco tegen het uit de lucht bom bardeeren van open steden. De Japanners bereiken Kihsien. Hevige gevechten bij Lang Feng. Volgens berichten uit Chineesche bron hebben de Japansche troepen na een snellen opmarsch ten Zuiden van den Loenghai-spoorweg Kihsien bereikt. Voorts wordt gemeld, dat het Chineesche opper bevel de ontzetting van de Japansche troepen, die ten Noorden van Lang Feng ingesloten zijn, vreest en daarom bevel heeft gegeven de aanvallen op deze troe pen te versterken. Bij' Lang Feng zou hevig gevochten worden. Veertien goed uitgeruste Chineesche divisies onder opperbevel van Tsjang Kai Sjek hebben nieuwe stellingen tusschen Lang Feng en Kai Feng betrokken. Van Japansche zijde wordt gemeld: De Japansche troepen zijn thans Tsjentsjou tot op veertig kilometer afstand genaderd. Tsjang Kai Sjek heeft zijn meest ver trouwden onderbevelhebber, generaal Hoe Tsoeng Nan, het bevel gegeven over 200.000 man in deze streek om den aan val van de Japansche troepen te keeren, aangezien hij veel waarde hecht aan Tsjentsjou. Gedurende de maand Mei heeft de luchtmacht van de Japansche marine 1800 maal Chineesche steden gebombardeerd, waarbij 900 ton bommen omlaag werden geworpen. Gedurende deze maand wer den 21 Chineesche vliegtuigen neerge schoten, terwijl vijf anderen op de vlieg velden werden vernield. De Japansche marine luchtvaart verloor twee toestellen. Sedert het uitbreken van het conflict in China heeft de Japansche marinelucht macht 469 Chineesche vliegtuigen neer geschoten en 505 op de vliegvelden ver nield. De Japansche luchtmacht verloor 84 toestellen. De Chineesche regeering heeft een be zuinigingscampagne aangekondigd, waar van het doel is, de Chineezen, die niet geroepen zijn, hun leven in de waagschaal te stellen op te wekken, ook het hunne bij te dragen door af te zien van het ge bruik van weelde-artikelen en het ge bruik van andere goederen te beperken. Ieder wordt uitgenoodigd, meer levens middelen te kweeken en ter vervanging van geïmporteerde voedingsmiddelen in het land geproduceerde artikelen te ge bruiken, opdat meer deviezen beschik baar zullen zijn voor den invoer van het geen werkelijk noodig is. De Japansche verliezen. Het Chineesche persbureau publiceert enkele door Chineesche militaire kringen i bijeengebrachte cijfers betreffende de ver liezen waarop Japan, na tien maanden, de oorlog met China reeds is komen te staan. Volgens deze cijfers heeft Japan, welks staande leger 30 divisies of 600.000 man telt, 1.675.000 man gemobiliseerd. De ver liezen bedroegen tot dusver 407.907 man en de oorlogsuitgaven 5300 piillioen yen. Japan verloor 35 oorlogsschepen en 629 vliegtuigen. De productie is met 22 pro cent teruggeloopen, terwijl het economisch verlies in China op 500 millioen yen be cijferd wordt. De militaire uitgaven hebben, zooals blijkt, reeds verre twee derden van de Japansche oorlogsbegrooting, welke 7500 millioen yen bedraagt, overschreden. De totale productie van Japan bedroeg in 1936 16.300 millioen yen. Wat de verliezen van het Japansche leger betreft, deze zijn: 277.502 gewonden en 98.259 dooden, tezamen 375.761 man. Voor de marine zijn deze cijfers 21.740 gewonden en 6200 dooden, tezamen 28.020 man. Voor de luchtmacht 486 gewonden en 700 dooden, tezamen 1186 man. Japan verloor 41 oudere officieren. Gedood wer den 1 luitenant-generaal, 4 generaals-ma- joor en 18 kolonels; gewond 1 luitenant- generaal, 4 generaals-majoor en 13 ko lonels. DE TOESTAND IN TSJECHO- SLOWAKI JE. Te Weenen zijn Donderdag drie trei nen van het Duitsche circus Sarrasani aangekomen, 'dat zich op een tournée door Tsjecho-Slowakije bevond. Het circuspersoneel werd in verschil lende Tsjechische steden op onbehoor lijke wijze behandeld. Er werd een door Jood'sche agitators opgezette boycot-actie ondernomen onder de Tsjechische bevolking, zoodat de cir cusdirectie, daar politiebescherming ge weigerd werd, zich genoodzaakt zag het land te verlaten. Geweldig groot is de schade, welke de Duitsche onderneming lijdt tengevolge van het feit, dat politie en militairen de circuswagens en de particuliere bezittin gen van het 320 personen tellende perso neel plunderden. Naar het personeel van het circus ver telde, werd'en bij het verlaten van Tsje cho-Slowakije de circuswagens door tweehonderd man, die tot de tanden toe gewapend waren, doorzocht. Alle koffers en kasten werden opengebroken, stoffen werden met de bajonetten stukgereten en talrijke voorwerpen werd'en gestolen. Het Duitsche Nieuwsbureau maakt de laatste dagen op opvallende wijze mel ding van het optreden der Tsjechische troepen in het Sudeten-Duitsche gebied. Zoo zouden in Nieder-Ullersdorf vier Tsjechische soldaten een Duitsch echtpaar gedwongen hebben een hakenkruisvlag uit te leveren. De soldaten drongen met de bajonet op het geweer in den nacht de slaapkamer van het echtpaar binnen en dwongen den man de 'vlag van den zol der te halen. Zij namen deze mede, even als een portret van den Führer, zulks onder schimpscheuten. Het D. N. B. bericht verder, dat de voortdurende staat van beleg in het Su- detenland en het versperren van talrijke wegen 'en bruggen vele buitenlandsche gasten in de badplaatsen Karlsbad en Mariënbad genoodzaakt heeft te vertrek ken te meer, daar zij meermalen 'door Tsjechische soldaten werden lastig geval len. Scherpe Duitsche persstemmen. De Berliner Boersenzeitung schrijft, dat de inbeslagneming van een rijksvlag en de heleediging van den Führer door Tsjechische soldaten, alsmede het optre den tegenover Duitschers aan de gebeur tenissen in het Sudetenduitsche gebied een karakter verleenen, 'dat men als bui tengewoon ernstig dient te beschouwen. Het Berliner Tageblatt is van meening, dat het steeds duidelijker wordt, dat aan de regeering te Praag de teugels van het gezag ontglippen. ZAL ITALIë MILITAIRE VLIEGTUIGEN AAN ENGELAND LEVEREN? De correspondent te Rome van de Times meldt, dat er goede grond is om te gelooven, dat Caproni, de leider van de Italiaansche vliegtuigfabrieken, naar Londen zal gaan, teneinde luchtvaart materiaal aan de Britsche regeering aan te bieden. Dit aanbod werd, naar men zegt, ongeveer gedaan ten tijde toen ver nomen werd, dat een Britsche missie naar de Vereenigde Staten zou gaan om aldaar de mogelijkheid tot aankoop van lucht vaartmateriaal te onderzoeken. Hiertegenover moet echter worden ver meld, aldus de correspondent, dat de Italiaansche vliegtuigfabrieken bezet zijn met orders der Italiaansche regeering en voorloopig niet in staat zouden zijn toe stellen in groote aantallen aan andere landen te verkoopen, tenzij ze van de tegenwoordige verplichtingen zouden wor den ontheven. De Italiaansche vliegtuigindustrie is, wat de vervaardiging van militaire vlieg tuigen betreft, onder het fascistische re giem sterk uitgebreid. In de eerste plaats was de uitbreiding een gevolg van de behoeften van het eigen land. Daarnaast werd voor het Italiaansche vliegtuig-pro duct een afzetgebied naar het buitenland gevonden. Engeland heeft behoefte aan eenige honderden militaire vliegtuigen en het zal de vraag zijn of de Italiaansche vlieg tuigindustrie in staat zal zijn om een dergelijke bestelling uit te voeren zonder daarbij te kort te doen aan de behoeften van de eigen luchtstrijdkrachten. Deze omstandigheden doen zich ook in de Ver. Staten gelden. HET FRANSCHE LUCHTMACHTPLAN 2600 nieuwe toestellen binnen twee jaar. De Senaatscommissie voor de Fransche luchtvaart heeft een vergadering gehou den waar de minister van luchtvaart een uiteenzetting gaf over de luchtvaartin dustrie en de maatregelen die genomen zijn voor de opvoering der productie en der macht van het luchtwapen. De com missie ging accoord met het plan tot modernisatie en uitbreiding van 't lucht wapen. Het plan zou betrekking hebben op de vervaardiging van 2600 vliegtuigen be nevens geheel modern materiaal, dat bin nen twee jaar in di'enst zou worden ge steld. De credieten zouden negen milliard moeten bedragen, waarbij nog de credie ten zouden komen, noodig voor de recru- teering van personeel. 'De minister deelde mede, dat bij de industrieelen bad uitgenoodigd de fabri- cage-mogelijkheden bekend te maken. De minister is gedwongen geweest, zijn toe vlucht te nemen tot de Amerikaansche industrie. De bestelde toestellen zijn niet van ver ouderd model en worden nog door het Amerikaansche leger besteld. Goedkoope boter voor de armen. De regeering van Zuid-Afrika over weegt groote uitbreiding te geven aan 'het plan, waarbij boter goedkoop ter beschik king van arme burgers wordt gesteld. Het doel hiervan is om zooveel mogelijk boter van het overschot, dat anders zou moeten worden uitgevoerd, voor binnenlandsch gebruik te bestemmen. Behalve dat hier door een belangrijk voedingsmiddel onder bet bereik van het volk komt, zal 'het plan, naar men verwacht, do regeering in staat stellen de uitwerking te neutrali seeren eener periodieke overproductie. De boter zal wekelijks aan de daarvoor in aanmerking komende gezinnen worden uitgereikt, en wel een half pond per hoofd, tegen een prijs van 4 tot 6 pence per pond. Korte Berichten. D'e correspondent van de „Neue Zürcher Zeitung" te Weenen meldt, dat vele Joodsche geneesheeren en technici uitgenoodigd zijn het land niet te verlaten daar men anders te weinig deskundigen op dit gebied heeft. Ben zeker aantal Joodsche artsen kan werkzaam blijven bij de ziekenfondsen. HET REGEERINGSJUBILEUM. Adres van de Tweede Kamer. De Commissie van redactie voor bet adres van de Tweede Kamer der Staten- Generaal aan de Koningin, ter gelegen- betd van 't Regeeringsjubileum van Hare Majesteit in September, is met een ont- werp-adres gereed. Overeenkomstig bet bepaalde bij art. 119 van het reglement van orde wordt dit ontwerp-adres aan de afdeelingen verzon den. De centrale afdeeling beeft besloten dat de overweging van het adres in de af deelingen zal geschieden heden te half 12 uur. Besloten is, de behandeling van het adres verder te doen geschieden in comité- generaal. DE FEESTEN TE BERGEN OP ZOOM. Koninklijk bezoek. Zooals gemeld, zal H. M. de Koningin D'insdag a.s. ter gelegenheid van de mar- kiezaatsfeesten te Bergen op Zoom een bezoek aan deze stad brengen. Wij ver nemen thans, dat H. M. om 2.25 uur met een oxtra-trein zal aankomen. Op het Binnunliiiiti. Het werkloosheidsdebat in de Tweede Kamer. Memorie van antwoord inzake de wijzi ging der omzetbelasting, Mededeelingen van Ged. Staten over de locaalspoor op Zuid-Beveiand. Buitenland. Nieuwe incidenten in Tsjecho-Slowakije? De gevechten in China. Stationsplein zal bij deze gelegenheid een eere-compagnie van het garnizoen met vaandels en muziek opgesteld staan. Na een korte begroeting door den bur gemeester mr drs P. A. F. Blom, waar bij ook aanwezig zal zijn de commissa ris. der Koningin, maakt H. M. een rij toer door de stad. Op het stadhuis zal de Koningin door bet voltallige gemeente bestuur worden ontvangen, waar de bur gemeester Hare Majesteit zal toespreken. Om 3.15 uur neemt de Koningin plaats op het bordes van het stadhuis om den historiachen optocht, die dan voorbij trekt, gade te slaan, waarna Hare Majesteit met den trein van 4.47 weer zal vertrek ken. NIEUWE VERKEERSBORDEN, De K. N. A. G. beeft zich tot alle ge meentebesturen in Nederland gewend met bet verzoek, op de nieuwe begrooting 1939, die thans dient te worden opge maakt, gelden te willen reserveeren voor het aanschaffen van verkeersborden vol gens de in de Motor- en rijwielbeschik king vastgestelde modellen. Volgens de bestaande bepalingen die nen n.l. alle oudere modellen met ingang van 16 Juli 1939 te vervallen. Uiteraard geldt dezelfde waarschuwing ook voor alle andere wegbeheerders, zoo als Rijks- en Provinciale Waterstaat, wa terschappen, polders enz. De K.N.A.G. stelt zich gaarne beschik baar voor 't belangeloos verstrekken van nadere inlichtingen betreffende deze aan gelegenheid. GOEDKOOPE TELEFOONGESPREKKEN INDIE-HOLLAND. In de spreekcel op de Jaarbeurs te Ban doeng zal van 25 Juni tot 10 Juli a.s. ge legenheid zijn tegen het sterk verlaagde tarief van f 5 voor een gesprek van drie minuten, telefoongesprekken met Neder land te voeren, hetgeen in zoover ook voor Nederland van belang is, wijl men reeds thans hier te lande zijn correspondent, fa milielid e.d. in Indië zou kunnen verzoe ken in de genoemde periode van de cel op de Jaarbeurs uit een gesprek met hem aan te vragen. HERHALINGSOEFENINGEN. Wijzigingen in eenige data van opkomst De Minister van Defensie heeft wijzi ging gebracht in eenige data van opkomst voor dit jaar te houden herhalingsoefe ningen. De onderofficieren-administrateur der lichtingen 1927 en 1928 van het reg. wiel rijders zullen inplaats van op 1 Septem ber, op 6 October opkomen en 22 October weer met groot verlof vertrekken; de ove rigen van dit regiment van die lichtingén zullen, voor wat het onderofficiersgedeel te betreft, 3 October opkomen inplaats van 29 Augustus, de korporaals en soldaten 10 October inplaats van 5 September, ver trek met groot verlof voor al dezen 19 October inplaats van 14 September. De datum van het vertrek met gTOot verlof van de dienstplichtigen afkomstig van de onbereden artillerie der lichtingen 1932 en thans behoorende tot het 8e reg. veld-artillerie is van 10 Juni gewijzigd in 17 Juni. De data van opkomst der onderofficie ren (behalve de administrateurs) van de lichting 1934 van de le schoolcompagnie van het reg. kustartillerie is van 14 Juli gewijzigd in 7 Juli, die van de overige dienstplichtigen van gemelde categorie van 21 Juli in 14 Juli; de datum van ver trek met groot verlof van al dezen van 6 Aug. in 30 Juli. Mr P. J. M. AALBERSE. In de bijeenkomst van de Internationale Arbeidsconferentie te Genève is gister middag tot vice-voorzitter gekozen Staats raad mr P. J. M. Aalberse, vertegenwoor diger van de Nederiandsche Regeering. NEDERLANDSCHE CHRISTELIJKE RADIO-VEREENIGING De Studio-plannen zijn gereed. De Donderdag gehouden algemeene ver gadering der N. G. R. V. werd geopend met een rede van den voorzitter, den heer Mr van der Deure, uit Bennekom. Spreker heet alle aanwezigen welkom. De N. C. R. V. is voor de 15de maal in jaarvergadering bijeen. Telkene weer ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1