3 n 28 TOLEN EN ST. FILIPSLAND. Binnenland Het adres van hulde en gelukwensch van de Tweede Kamer. Leestafel trekken van de concessie van den auto- busdienst Bruinisse—Zieriksee, waarover de Raad in beroep is gegaan, 29 Juni a.s. behandeld zal worden Dhr Van Oeveren stelt voor den Minis ter van Sociale Zaken er op te wijzen, dat de datum van stopzetting der werk verschaffing en steunverleening 10 Juli juist valt in een periode, dat er in het landbouwbedrijf geen werk is. Aldus besloten. get motorschip „Robert", schipper Hawner, geladen met bindertwine, dat Zaterdagavond in zinkenden toestand in de vluchthaven is binnengebracht, is Dinsdagmiddag, na het aanbrengen van een noodreparatie, geassisteerd door het bergingsvaartuig „Zeehond", naar de fa briek te Maassluis vertrokken, waar de lading in een ander schip zal worden overgeladen, voorzoover deze niet door ?eewater is beschadigd. Stavenisse. Woensdag j.l. -werd een ver gadering gehouden van ingelanden van den Nieuwen Polder annex Stavenisse. De rekening werd in ontvangsten vastgesteld op f 3766,78'/*, in uitgaven op f2689.271/», goed slot f 1077,51. Het dijkgesobot werd, evenals het vorig jaar, vastgesteld op f 25 per ha. Op de staat van aanbeveling ter benoe ming van gezworene wegens periodieke aftreding van dhr Chr. Luijk werden ge plaatst dhrn Ohr. Luijk (aftr.), A. P. Ge luk en A. W. Geluk. Besloten werd tot het aangaan van een geldleening, groot f3350, rentende ten hoogste 3 pet., af te lossen in 10 jaar, zulks in verband met het uitvoeren van buitengewone werken aan de zeewering van den polder. REGEERINGSJUBILé VAN H. M. DE KONINGIN. Tot leden der commissie van redactie voor het samenstellen van een ontwerp- adres van hulde en gelukwensching aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum z-ijn be noemd de heeren Albarda, de Geer, Bon- gaerts, Oud en Schouten. DE SPOORWEGEN EN PINKSTEREN. Naar men meldt, laten de N. S. een groot aantal voor- en volgtreinen rijden op den Zaterdagmiddag voor Pinksteren en op den avond van Tweeden Pinkster dag. In het bijzonder wordt de aandacht ge vestigd op die speciale treinen, welke op Zaterdagmiddag 4 Juni zullen loopen en in de reisgids voorkomen. Dit zijn treinen welke in het drukke zomerreisseizoen des Zaterdags loopen doch bovendien reeds worden ingelegd op Zaterdag 4 Juni. Men vindt deze sneltreinen, die geheel nieuwe, op zichzelf staande verbindingen en aansluitingen geven, op de baanvakken Rotterdam D.P.Vlissingen, Arnhem Roosendaal, Amsterdam W.P.Eindho ven, Den Haag H.S.M.Rotterdam D.P. Eindho ven-Maastricht (Valkenburg)/Heer len; EindhovenAmsterdam G.S.; Den Haag S.S./Rotterdam MUtrecht ApeldoornZutphen(Hengelo)(Am sterdam G.S.)AmersfoortPuttenEr- melo-V.—Nunspeet'Zwolle. Men lette bij' deze treinen op de trein- nummers, waaruit men hier kan zien wel ke verbindingen, zonder overstappen, zijn gemaakt en men raadplege de lijst van „loop der rijtuigen in de voornaamste treinen" op bladzijde 229 e.v. van de reis gids. Ten slotte deelde men mede, dat va- cantiekaarten (voor lange afstandsreizen enkele reis) worden verkrijgbaar gesteld van 3 t.m. 8 Juni a.s. DE SPANJAARDEN NAAR AMELAND. Zooals gemeld, heeft de regeering be sloten de Spanjaarden, die ongehuwd zijn, te interneeren op het eiland Ameland. De Spanjaarden, die voor deze inter- ueering zijn aangewezen werden giste ren naar het huis van bewaring te 's Gra- venhage overgebracht in afwachting van hun transport naar Ameland, dat op een nader te bepalen dag zal plaats hebben. Invaliden motorrijtuig. Onder de vrijstellingen van personeele belasting voor motorrijtuigen worden ge noemd motorrijtuigen op twee en drie wielen, kennelijk ingericht voot invaliden. Een uitspraak van den raad van beroep voor de directe belastingen te Groningen heeft daaronder ook gebracht een motor rijtuig, voorzien van een verlengden voet steun, terwijl de voetkoppeling was ver anderd in een handkoppeling, daar de houder van het vervoermiddel door li chaamsgebreken niet in staat was een ge woon motorrijtuig te besturen. S c MCN(Y ■■■-WjBg UJ Uil „11 i tïiEÜWi ïft De overval met roof te Haaksbergen. ver den overval met roof, welke in n, na'cht van Maandag op Dinsdag is t« W.» °P 'de weduwe G. J. Vaarwerk üaaksbergien, vernemen wij nog, dat K waarm.ede 'de onverlaten verdwe- aestond uit zeven gouden ringen, een oen dameshorloge, en twee gouden kettingen, waarvan er een anderhalve meter lang was. Aan deze ketting bevond zich een gouden kruis. Voorts namen de inbrekers vier gouden mutsbellen, een doos zilverwerk en enkele broches mee. Eenig geld, dat zich in huis 'bevond, werd onaangeroerd geladen. De dieven reden op het rijwiel van de dochter van de weduwe naar een auto, welke op tien minuten afstands van de boerderij stond geparkeerd. De fiets is later, met bloedsporen bevlekt, en met een lekken 'band in de buurt van Beokum te ruggevonden. Toen de overvallen familie zich veilig waande, heeft zij', geheel over stuur, de buren gewaarschuwd, die op hun beurt de 'Haaksbergsche politie van den overval verwittigden. De politie uit Haaksbergen, evenals die uit Enschedeé en Hengelo, hebben thans het onderzoek in banden. Gebleken is, dat de dieven de boerderij door een zij deur, welke zich gemakkelijk liet openen, zijn binnengedrongen. Van de twee daders is slechts een vaag signalement bekend. D'e toestand van de circa 55-jarige weduwe, die door het voorgevallene ge heel ontdaan was, is thans bevredigend. Vermoedelijk zal zij geen nadeelige ge volgen van de hamerslagen, wélke haar zijn toegebracht, ondervinden. Veldslag tusschen landbouwers en en politie. Tragisch einde van verzet tegen Landbouwcrisiswet. Gistermiddag omstreeks 12 uur werd het stille dorpje Ruwiel, gelegen in de provincie Utrecht aan de Vecht nabij Breukelen, opgeschrikt door enkele scho ten. Het bleek, dat op een boerderij een ernstige twist was ontstaan tusschen den veehouder A. van M. en zijn zoon eener- zijds en den officier van justitie van de Utrechtsche rechtbank, jhr mr Twiss Quarles v. Ufford, een aantal veldwachters en crisis-ambtenaren anderzijds. Hierbij schoot A. van M. vanuit zijn stal en ver wondde een der veldwachters onbeduidend. Bij het beantwoorden van het vuur door de veldwachters werden de veehouder en zijn zoon zoodanig gewond, dat zij' ijlings per ziekenauto naar het Stads- en Acade misch ziekenhuis te Utrecht moesten wor den vervoerd. De veehouder en zijn zoon hebben reeds sinds 1934 verzet gepleegd tegen de landbouw-crisiswet. Den laatsten tijd was het verzet zoo hoog geloopen, dat de of ficier van justitie te Utrecht genoozaakt was in te grijpen. Twee menschen gedood op overweg. Ernstig ongeluk te Gilze. Bh den onbewaakten overweg „De Vijf Eiken" van de spoorlijn BredaTilburg, onder de gemeente Gilze-Rijen, is gister avond een personenauto door een uit de richting Breda naderenden trein gegrepen en vermorzeld. Be beide inzittenden, de 22-jarige bierbrouwer Rombout, uit Mid- delbeers en zijn omstreeks 30-jarige zus ster, werden op slag gedood. De heer en mej. Rombout waren om streeks kwart over zeven uit Oosterhout vertrokken om zich via Gilze-Rijen naar hun woonplaats te Middelbeers te bege ven. Bij bet naderen van den overweg, waar het uitzicht ten zeerste wordt be lemmerd door het buisje van den voor- maligen overwegwachter, had de auto, volgens ooggetuigen, niet grooter snelheid dan pl.m. 20 K.M. Niettemin schijnt mej. R., die achter het stuur zat, den uit de richting Breda naderenden trein no. 235, welke om 7.28 u. Uit Breda was vertrokken, niet te heb ben gezien, met het noodlottige gevolg, dat de auto precies op de rails door den trein werd gegrepen en ruim 500 meter werd meegesleurd. Toen de trein tot stilstand was ge bracht, hing de vrijwel middendoor gere den auto nog gedeeltelijk aan de buffers, terwijl de heer R., die zich nog tusschen de resten van den auto bevond, nog teeke nen van leven gaf. Hij' overleed na enkele minuten. Bij een onderzoek langs de lijn vond men ongeveer 100 meter verder het ver minkte lijk van mej. R., die blijkbaar na de aanrijding uit den wagen was geslin gerd. Zoo vast zaten de resten van den totaal vernielden auto aan de buffers van de locomotief, dat het zelfs bij het terug rijden van den trein' niet gelukte deze vrij te maken. Met behulp van een aantal toegeschoten omwonenden, wist men na eenigen tijd den auto los te maken, waar na de trein met 20 minuten vertraging naar Tilburg kon vertrekken. De lijken van de beide slachtoffers zijn per ziekenauto naar het St. Ignatiuszie- kenbuis te Breda overgebracht. Sterke aanwijzingen te gen verdachte van moord te Almelo. Het is de politie te Almelo gelukt, met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid vast te stellen, dat de dader van den moord op het woonwagen meisje Tijtje Hof is een 24-jarige man, die eenige dagen geleden werd gearresteerd. De aanwijzingen tegen hem waren aan vankelijk nog niet van dien aard, dat men met stelligheid zijn schuld aannam, doch dit is anders geworden, omdat men gis teravond een mes in een schede heeft ge vonden, dat het eigendom van den gearres teerde is. Verscheidene personen hebben althans het mes herkend als te zijn van den verdachte. Om het mes in handen te krijgen, heeft men stelselmatig een groot deel van de stadsrioleering onderzocht en ten slotte is het mes in een rioolputje gevonden. Verder zijn er nog andere aanwijzingen als bloed- en voetsporen; verdachte had ook geen alibi. Men neemt aan, dat de misdaad Woensdagavond is gepleegd door den ver dachte, die eerst Dinsdag daaraan vooraf gaande uit de strafgevangenis te Assen was ontslagen, waar hij acht maanden had doorgebracht wegens rijwieldiefstal. 'Vermiste knaap terecht. De 15-jarige U.L.O'.-scholier Jan Hues- kens uit Roosendaal, die sedert zijn laat ste bezoek aan de U.L.O.-school te Ouden bosch op Vrijdag 1.1. vermist werd, heeft thans weer teeken van leven gegeven. Hij bleek per rijwiel naar Brussel te zijn ge gaan, waar hij aan een paterklooster om nachtlogies heeft gevraagd. Daar werd bij opgenomen. Op aandringen van de paters heeft de knaap vervolgens naar huis geschreven, met als gevolg, dat de jongen gisteren te Brussel is afgehaald en weer in het ouderlijk huis te Roosendaal is teruggekeerd. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 ceni bij vooruitbetaling. Tijdschrift voor Christelijke opvoeding. Orgaan van het Internationaal Verhand van Christelijke Opvoedings- en Onder wijsorganisaties. 'Ben nieuw tijdschrift, met een schoon doel en een verheven taak. In een inleidend woord wordt er op ge wezen, dat wij leven in een tijd van hoog spanning ten aanzien van het internatio naal contact. Niemand weet waartoe dit alles leiden zal. Maar het aangrijpende van deze bange spanning, die men aller wegen bemerkt, is, dat in al deze bewe gingen schier nimmer gehoord wordt de stem van het Evangelie van Jezus Christus. Toch heeft dit een woord voor elk le vensgebied, niet het minst voor dat der opvoeding. Tegenover (ook internatio naal) vaak verkondigde beginselen van een opvoeding zonder God, wenseht de in ternationale beweging voor de School met den Bijbel den eisch der Heilige Schrift te doen hooren. Zij wil dit o.m. doen door een tijdschrift voor Christelijke opvoe ding, dat iets brengt van en voor ver schillende volken. Dit blad wenseht een vereenigingspunt te zijn voor allen wien het geestelijk heil der jeugd ter harte gaat, het wenseht op voeders, leeraren en onderwijzers, die uit dezelfde Christelijke belijdenis leven, op de hoogte te brengen van wat er in de verschillende landen omgaat. Het eerste nummer van dit tijdschift bevat een inleidend artikel van de re dactie in het Nederlandscb, bet Fransch, het Duitscb en het Engelsch. De andere artikelen zijn in een van deze talen ge schreven, waarna een samenvatting volgt in de drie andere. Na het inleidend artikel volgt een bijV drage van Dr J. W. Marmelstein over het te Montpellier gehouden schoolcongres. Ds Paul Schmidt schrijft over het Chris telijk Onderwijs in Frankrijk en Fr. Schlienger iSchoch te Basel over het on derwijs in Zwitserland. Voorts volgen nog artikelen van Mart. Fakkema (Ame rika) en van Carl Andersen (Duitsch- land). Wij bevelen dit tijdschrift in de belang stelling van allen die bij bet Christelijk onderwijs zijn betrokken aan. Uitgeefster is Drukkerij Edecea te Hoorn. Hoofdre dacteur Prof. Dr J. Waterink. Antirevolutionaire Staatkunde. Het Mei-nummer van dit maandblad ter be vordering van de studie der Antirevolu tionaire beginselen opent met een artikel van H. Amelink over het voor-ontwerp Kinderbijslagverzekering. Wiji zouden gaarne hebben gezien dat de schrijver, vooral in dit tijdschrift, meer aandacht bad geschonken aan de vraag of de Overheid in bet particuliere bedrijf mag ingrijpen teneinde invloed op de loonregeling uit te oefenen. Een beroep op de sociale verzekeringswetgeving schijnt ons niet ten volle geslaagd. En het algemeen belang door den minister als rechtsgrond aangevoerd, kan o.i. niet ter zake dienen. Verder bevat dit nummer ar tikelen van Dr A. J. G. Bruter over De spoorwegstakingen van 1903 en van J. de Jonge Cz. over De staatsrechtelijke positie van het vierde kabinet-Golijn. De adviezen-rubriek handelt over Raadsbeslissingen zonder raadsvergade ring en sociale verzekeringsplicht van kosters van kerken. ALGEMEENE VERGADERING VAN DE AFD. ZEELAND VAN DEN CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Voor de eerste maal kwamen de Zeeuw- sche leden van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond op Noord-Bevelandschen bodem in jaarlijksche algemeene vergadering biji- een. De belangstelling was zeer groot. De veerboot WolfaartsdijkKortgene moest extra vaarten maken om de vele bezoekers en auto's over te zetten en opnieuw bleek, dat voor een vlug en druk vervoer een brug wel zeer noodzakelijk is. De zaal van „de Stadswijnkelder" te Kortgene was geheel, met enkele honderden G.B.T.B.'ers, bezet, toen de voorzitter, de heer G. de Putter uit A k s e 1 de vergadering opende met het laten zingen van Ps. 84 6, waarna hij Jesaja 52 voorlas en voorging in gebed. Spr. uitte daarna zijn blijdschap over de groote opkomst naar deze vergadering en verwelkomde vervolgens den heer Vo gelaar (lid van Gedep. Staten), het ge meentebestuur van Kortgene, den burge meester van Wissekerke en ds Korevaar te Zaamslag, die bet slotwoord zou spre ken. Helaas moest hij meedeelen, dat de beer Bakker, lid van de Tweede Kamer verhinderd was bier een rede uit te spre ken. In zijn plaats werd de heer Marra, voorzitter van de Prov. afd. Friesland en lid van het Hoofdbestuur, bereid gevon den het woord te voeren. Bericht van verhindering zonden: de Commissaris der Koningin in Zeeland, de beer G. v. d. Putte, eere-lid der afd., de directie van den landbouw, en de inge nieurs Zwagerman, Droogendijk en Ovinge. Daarna sprak de voorzitter zijn Openingsrede. uit. Voor den eersten, keer, aldus Spr., houdt de C.B.T.B. op dit eiland zijn ver gadering. Het beeft nog wel wat moeite gekost onze menschen hier te organisee- ren, doch nu we er eenmaal grond onder de voeten hebben, zal deze afdeeling hier ook wel tot ontwikkeling komen. Twintig jaar is het thans, dat de afd. Zeeland van den C.B.T.B. is opgericht, evenals dit met onze landelijke organi satie het geval is. In gepasten eenvoud willen wiji dit heden gedenken. Dan past een woord van hulde aan onze Zeeuwsche voortrekkers (onze pioniers); klein was hun getal bij den aanvang. De vergaderin gen slecht bezocht, terwijl de smaad en hoon hun niet bespaard bleven. Stoere mannen mag men ze noemen, die toch wisten vol te houden. Dat ze vol hielden kwam ook omdat ze gedreven en bezield waren door hoogere en edeler ide alen dan stoffelijke welvaart alleen. Op 1 Jan. van dit jaar telde de afdee- Een paukenpaard, het geschenk der Leidsche burgerij aan 't 6e regiment veldartillerie, is Dinsdag officieel overge dragen, waarna een marsch door de stad werd gemaakt. ling 1166 leden. Dit getal is in strijd met het beeld, dat het in werkelijk heid zou moeten vertoonen. Doch als dit aantal leden van thans krachtig naar buiten en naar binnen werkt, zoowel prin cipieel als economisch, dan kan en zal er kracht van uitgaan. Er is wel reden tot dank wanneer we terug zien tot voor twintig jaar. Als we vergelijken onze eerste jaarvergadering met die van verleden jaar in Aksel, dan kunnen we over het verloop tevreden zijn, doch bovenal past ons dank aan God. De eischen van het sociaal-economisch leven zijn van dien aard, dat de vragen welke daar aan de orde komen, en de kwesties, die op dit terrein moeten wor den opgelost, de belichting van uit Chris telijk standpunt eischen. Niet overeen komstig een Christelijk beginsel, overeen komende met den Zeeuwschen volksaard, zooaLs ook wel verkondigd wordt, want dat bestaat niet. Tegen zulke misleiding waarschuwt Spr. Overigens zullen we onze jaarvergade ringen niet benutten om o:p andere or ganisaties af te geven, want dan verlagen we ons zelf en onze organisatie. De sociaal-economische positie der Boeren en Tuinders is nog van dien aard, dat er volle aandacht aan besteed moet worden. De richtprijzen zijn niet of niet noemenswaard verhoogd. De balansen van verreweg de meeste akkerbouw- en tuindersbedrijven zijn dan ook gedurende het laatste jaar afgesloten met een ver liespost. De richtprijzen zijin over geheel de linie te laag. Des Ministers standpunt: ik voel mij volgens de Landbouwcrisiswet 1933 alleen geroepen de bedrijven voor ondergang te behoeden, is veel te eng. Nu is er een lichtpuntje gekomen. De Regeering wil n.l. de Crisismaatregelen overdoen aan de bedrijfsgenooten zelf. De betrokken Minister heeft daarbij kenbaar gemaakt, dat hij zich dan door geheel andere beginselen zal laten leiden, en dan 'n ruimer en milder standpunt zal inne men. Hoe dit standpunt verklaard moet 'worden is nog geheel onverklaarbaar. Doch indien dit te verwezenlijken is, lijkt het Spr. dat we dit moeten aanvaarden. Het wetsvoorstel van Minister Romme inzake artt. 22 en 29 van de bedrijfsra- denwet is in land- en tuinbouwkringen niet met enthousiasme ontvangen. Volgens het voor-ontwerp wettelijke re geling inzake kinderbijslagverzekering moet de premie geheel verhaald worden op den ondernemer. Spr. meent dat deze zaak-meer tot haar recht zou komen vol gens onze principieele gedachte, indien de premie verhaald werd ook op den werkne mer. En dan staat ons nog te wachten wettelijke regeling inzake verzekering te gen geldelijke gevolgen van werkloosheid. We hebben tegen deze wetsontwerpen geen bezwaar, mits ze financieel maar ten uitvoer kunnen worden gebracht. Al deze maatregelen (voorontwerpen) hebben ten doel de bescherming van onze arbeiders en we zijn bereid hieraan mede te wer ken omdat we overtuigd zijn, dat hun positie in vele gevallen moeilijk is en zij toch mede een deel van ons bedrijfsleven vormen. Doch de positie van de boeren en tuinders is in vele gevallen niet minder moeilijk. Zeer noodzakelijk moet daar grondige verbetering in komen. De mo gelijkheid moet aanwezig zijn tot het vor men van eenige reserve. Anders verarmt zoo'n bedrijfsgroep. Zien we niet in ver sneld tempo onze mooie bedrijven over gaan in banden van buitenlandsohe eige naren? Laat toch de Regeering voor dit soort dingen een open oog hebben. Ook de Pachtwet, die naar we hopen, spoedig in werking zal treden, kan een van de middelen zijn, die leiden tot be tere verhoudingen in ons bedrijfsleven. Jammer dat het zoo lang moet duren eer er in Zee land volledige overeen stemming is inzake het vormen van een pachtbu reau. Onze G. B. T. B. was be reid, en is dat nog, om mede te werken tot bet vormen van een pachtbu reau, mits er geen over- heersching is van de neu trale organisaties tegen over de confessioneele organisaties. We hebben dit vroeger alt ij d toegege ven, doch we meenen, dat nu de t ijl d gekomen is om dit niet langer te besten digen. D'it wordt trouwens ook in andere kringen ge voeld en zelfs toegegeven. Laten we 'hopen, dat spoe dig een toenadering ten dezen zal betoond worden. Wat de verhooging van de teeltheffing voor aardappelen betreft, wil spr. niet ontkennen, dat dit voor de minst kapitaal krachtigen moeilijkheden oplevert. Doch als men de zaak recht inziet meent Spr. toch, dat dit uiteindelijk tot verbetering van de aardappelteelt moet leiden. De ge opperde bezwaren kunnen tot klei ner proporties worden teruggebracht, doordat de teeltpremie kan verdisconteerd worden op tarwe, suikerbieten of andere producten waarop steun gegeven wordt. Ook het feit, dat in Zeeland slechts 5 pet. aardappelen minder zijln uitgepoot dan in 1937 bewijst toch wel eenigszins dat de bezwaren te hoog zijn aangeslagen. Nog een urgente zaak van recenten da tum wil Spr. bespreken n.l. de invoer van 10 millioen kg bevroren Deensch vleesch, wat zich intusschen heeft beperkt tot 4 millioen kg, wat overeen komt met 2,6 pet. van onze jaarlijksche vleeschproductie. Nu staat hier tegenover de uitvoer onzer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 7