Amstel Pilsener of Amstel Münchener - aan U de keus! MARANATHA 1939 Verbeter Uw positie Os J. J. KNAP Czn Onderwijs. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Finantiëele Berichten. Telegrammen. SCHEURKALENDER Nebukadnezar van Babel FLINKE BIJVERDIENSTE J. H. KOK TE KAMPEN Maak dezen zomer koel en prettig... U heeft het in Uw eigen hand! Want - zooals U weet - zijn er voortaan Dubbele Amstel Stoopen met Amstel Pilsener, zoowel als met Amstel Münchener! BEURSBERICHTEN. vorige koers heden V A. 417 421 éd Ind. Handelsb. 120 121 Uins 247 251Vs 2er 146 147 35 36% msterd. Rubber I8OV2 181 onOUe 306 309% „li Mij. 269 268 cheepvaart Unie 112% 1131/» 5 Seriand '38 1015/e 101% ,„t Nederland '37 100% 100% TsStri Wl' naconda Ju S. Leather 3 al/8 éthlehem Steel 303/i« 30l3/is Hi Oh. Milwaukee 2Vs 21/s ities Service htern. Nickel 31 32 hell Union 8/2 8 ennecott 21 22% adio 4 4Vs ar Foundry IIV2 12 ffidewater 9 9 idcont. Oil lOVo 11% eneral Motors 20% 211/* m, Fnka 19% 19 m. Water Works 6% 61/» epublic Steel 8"/w 91/.» Continental Oil 17 17% De beurs was beden wat beter -estemd, hoewel de bedrijvigheid niet groot was. De hoogere graan prijzen en ook de iets betere stem ming die gisteren op de metaal- markt viel waar te nemen had een gunstigen invloed op het koersver loop. Kon. Olie, Philips en HYA waren 4 a 5 pet. hooger, maar fluc tueerden tijdens de beurs bijna niet. [Rubbers lagen geheel verlaten, zelfs in het hoofdfonds gaat bijna niets om. Tabakken waren enkele pro centen lager met zeer geringe be langstelling; de ter taxatie uitgeleg de monsters werden niet gunstig beoordeeld. Schepen goed prijshou dend en hier en daar o.a. voor Kon. Boot 1 a 1% pet. hooger. De Amerikaansche afdeeling was in overeenstemming met de New- Yorkscbe slotkoersen -hooger. Veel vertrouwen op doorgaande verbete ring bestaat er nog niet, vandaar zeer geringe omzetten. De obligatiemarkt nauwelijks ver anderd. Integralen waren fractio- jneel hooge.r Wisselkoersen. Amsterdam, 2 Juni, 2.30 u. Berlijn 72.70—<72.80. Londen 8.96%8.97%. Parijs 5.025.05. Brussel 30.61—30.65. New York I.8OV2I.8IV2. door Uw talenkennis te vergrooten. De Linguaphone leert U met behulp van een gramofoon een vreemde taal, in enkele maanden, onberispelijk spreken en vlug verstaan. Desge- wenscht kunt U een cursus huren voor f 5,50 per maand. Gramofoons beschikbaar. Vraagt inlichtingen zonder verplichting. LINGUAPHONE, Amsterdam, Spui 25 L, Tel. 31749. Dezer dagen zijn verzonden de proefschilden van den bewerkt door Het schild geeft een voorstel ling van en wel het moment, waarin de koning op 't dak van zijn pa leis de trotsche stad overziet en in zelfvoldaanheid zegtIs dit niet het Babel, dat ik ge bouwd heb. Als premieboek wordt dit jaar een prachtig boekwerk gege ven, nl.: WIE IS MIJN NAASTE? door N, W. VAN DIEMEN DE JEL Omvang ongeveer 160 blad zijden Wie in zijn omgeving met dezen gemakkelijk te verkoopen kalender wil werken, om een te verkrijgen, gelieve proef- schild met inteekenlijst aan te vragen bij den Uitgever Dubbele Amstel Stoop, inhoud 5 Liter Amstelbier (Pilsener of Münchener) f. 2.25 Alléén verkrijgbaar bij Uw bierhandelaar AMSTEL BROUWERIJ „De onderhandelingen met de Imperial betreffende aankoop van hare fabriek c.a. hebben geresulteerd in het accoord wor den over een koopsom van f 720.000,Bij die onderhandelingen hebben wij de kwestie der pensioenen uitvoerig ter sprake gebracht, doch hebben wij de Im perial niet verder bereid gevonden dan tot de bij monde van haar gemachtigde, den heer Hoegen van Hoogelan- de, tegenover ons afgegeven verklaring, dat de Imperial te dien aanzien een m 0 r e e 1 e verplichting kon erkennen. Toen wij daarop op 1 Augustus opnieuw samenkwamen, ditmaal in het bijzijn van onzen rechtskundigen raadsman mr Baars, en met mr Dieieman als raadsman van Vlissingen en ter assistentie van den heer Hoegen van Hoogelande, is de kwestie der pensioenen opnieuw ter sprake gebracht en hebben wij opnieuw getracht alsnog iets daaromtrent opge nomen te krijgen. Het is U bekend, dat de Imperial alleen bereid is gevonden ten aanzien van de loopende pensioenen een brief te schrijven aan mr Dieieman, in diens hoedanigheid van raadsman van de Gemeente Vlissingen. Betreffende het bestaande personeel herhaalde men het erkennen van moreele verplichtingen en noteerden wij de verklaring van den ge machtigde van de Imperial, dat van een lichaam als deze niets anders dan een faire behandeling van haar personeel te verwachten is. In het koopcontract even wel met ons betreffende de fabriek c.a. peigerde men pertinent daaromtrent iets op te nemen. Bij de bespreking van 1 Aug. is ons van de zijde van de Imperial bij her haling medegedeeld, en de heer Abra- vr m s e' boekhouder van de fabriek te Vlissingen, heeft ons zulks bevestigd, dat het personeel nimmer gehad heeft noch eden ten dage heeft vastgelegde pen sioen rechten; de uitkeeringen die geschieden, en de verwachtingen, die ge- oesterd worden, berusten op niets an- ers dan, zooals het tegenover ons werd uitgedrukt „to the pleasure of the Board". Tot zoover de brief van de N.V. Neder- andsch-Indische Gas-Maatschappij. De Imperial verkeerde in een moeilijke uatie, aangezien zij volgens de con cessie-voorwaarden verplicht was haar idingen binnen de gemeente Vlissingen P te breken, dan wel daarvoor een retri- utie van f 0,50 per strekkenden meter e betalen, in verband daarmede is het Ptijzenswaardige standpunt ingenomen, at bij de te voeren onderhandelingen an deze situatie geen misbruik zou worden gemaakt. c- De aanstelling van perso- ed; de pensioenregeling; de Pensioenprooedures v a n d e Werklieden contra de Im perial. D® Imnerifii ha<f omstreeks 60 man personeel in dienst. Van haar zijde is blijkens de koopacte niets voor de be langen van dit personeel gedaan. De directie van de N.I.G.M. heeft van den heer Hoegen mogen vernemen, dat de Imperial moreele verplichtingen had ten opzichte van haar personeel en dat van een zoodanig lichaam niets anders dan een faire behandeling van dat personeel te verwachten zou zijn. Uiteraard moest dit personeel worden ontslagen, dan wel elders te werk worden gesteld. Immers de werkzaamheden van de Imperial te Vlissingen eindigden. De Imperial heeft haar menschen zonder meer ontslagen, hen met ledige handen heengezonden. In het protocol van de overeenkomst, gesloten tusschen de gemeente Vlissin gen en de N.I.G.M. komt niets voor om trent de indienstneming van personeel van de Imperial. Op het tijdstip, waarop fabrieksgebou wen enz. van de Imperial zijn gekocht was tusschen Ged. Staten, het gemeente bestuur van Vlissingen en de N.I.G.M. niets overeengekomen, omtrent indienst neming van personeel van de Imperial. Bij het verleenen van de toestemming tot de kooptransactie met de Imperial heeft de Commissaris der Koningin het vertrouwen uitgesproken, dat de pen sioenrechten van het personeel in de koopacte zouden worden vastgelegd. Na den koop was de toestand deze, dat de in oprichting zijnde Zegam geen en kele verplichting had ten opzichte van het personeel van de Imperial. Het personeel van de Imperial was, voor een normaal functioneerend gas bedrijf van een omvang als het Vlissing- sche bedrijf, veel te groot. Later, nadat de koopovereen komst was gesloten is geble ken, dat de Imperial wel dege lijk een pensioenregeling voor haar personeel had getroffen en wel doordien: a. de gemeente Vlissingen deze regeling in haar bezit had; b. de bonden de regeling in hun bezit hadden; c. het personeel deels was aangesteld na een oproeping van sollicitanten in de pers, in welke oproeping het uitzicht op pensioen met zooveel woorden was ver meld. Doch, dit alles is de directie van de N.I.G.M. eerst onthou den. (Wordt vervolgd.) Ned. 'Herv. Kerk. Beroepen te Langweer, G. Nieber, pred.-evang. te Veen-dam. Geref. Kerken. Beroepen te Zeist, G. Lugtigheid te Amstelveen. Goes. Mej. J. J. G. van Elsacker, werk zaam in bet Prov. Ziekenhuis te Sant poort, is geslaagd voor het diploma krankzinnigenverpleging. Een monsterachtige misdadigster. Zou 11 perscnen hebben vergiftigd. Op 7 Juni a.s. zal voor de rechtbank te Luik een 58-jarige weduwe, Marie Be cker genaamd, terecht staan, onder be schuldiging 11 personen* te hebben ver giftigd, dit bij 5 anderen te hebben ge tracht en verscheidene hiervan te heb ben beroofd. De meeste van deze gevallen gaan tot 1935 terug. Marie Becker wist zidh steeds bij rijke personen, die ziek wa ren, als ziekenverpleegster in te dringen. Kort daarna overleden dan deze perso nen, waarbij zich vergiftigingsverschijn selen voordeden. Meestal werd de trouwe verpleegster voor haar goede zorgen aan het ziekbed betoond, in het testament der overledenen bedacht. Bovendien had zij versoheidenen van haar patiënten zoowel juweelen als geld ontstolen. Ook is deze „vriendelijke" dame, die nog steeds ener giek haar onschuld betuigt er van beschul digd een testament te hebben vervalscht. Buitenlandsche dienst bode zonder werkvergun ning. Een echtpaar had zich voor den kantonrechter te Amsterdam te verant woorden, omdat het een Oostenrijksche dienstbode zonder arbeidsvergunning in dienst had gehouden. De werkgevers hielden, in weerwil van de waarschuwingen, het meisje in dienst. Doch zij verkeerde aldus het echtpaar niet langer als dienstbode, doch als huisgenoote in de woning. Maar het dienstmeisje, dat inmiddels is ontslagen, verklaarde tegenover de politie, dat zij in het geheel niet als huisgenoote werd be handeld, doch als dienstbode. Aanvanke lijk hielden zoowel de man ais de vrouw vol, dat hier geen sprake was van een wetsovertreding, daar het hier een huis genoote betrof. Tenslotte kwamen de verdachten op hun verklaringen terug. De ambtenaar van het O.M. was van meening, dat beide verdachten aanspra kelijk waren. Z.i. was echter de vrouw strafbaarder dan de man. Het staat vast, dat het meisje dienstbode was en geen huisgenoote. Spr. vorderde hooge straffen; tegen de vrouw vorderde bij f 1100 boete en tegen den man f 550. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis. Hij legde de vrouw 22 geldboeten van f 75 op, dus in totaal f 1650. Den man veroordeelde hij tot 22 boeten van f 1 dus in totaal tot f 22. -Soldaat door een slang gebeten. Dezer dagen liepen een paar soldaten uit Oldebrook te wandelen in dé heide bij Tongeren. Een van hen ontdekte een slang, die in een kuiltje in den grond lag opgerold. Toen hij de onvoorzichtigheid 'beging het beest te pakken, beet dit hem in den duim. Zijn kameraden kwamen het slachtoffer te hulp en hebben den slang gedood. De soldaat moest zich onder geneeskun dige behandeling stellen. GOES. Gehuwd; Andreas van Hese, 27 j. jm. en Pauwelina Welleman, 20 j. jd. Franciscus Johannes van Hese, 29 j. jm. en Grietje Hage, 26 j. jd. Hendrik Mari- nus Joosse, 32 j. jm. te Ridderkerk en Cornelia Jacoba Wilhelmina Reijerse, 31 j. jd. Van 27—30 Mei. VLISSINGEN. Ondertrouwd: 'J. de Boks, 22 j. en M. J. Jobse, 25 j. Getrouwd; J. W. Hofman, 28 j. en G. C. Pot vlieger, 22 j.; J. Sohier, 29 j. en W. E. van Soelen, 22 j. Bevallen: A. J. de Nooijer geb. Groen, 4.; O. J. Hofman geb. van Gelder, d.; P. Braun geb. Borst, z.; E. W. van de Velde geb Maas, z.; G. J. I. Hollaers geb. Verberkt, d.; P. S. D'elvoije geb. Stroo- snijder, d.; M. den Hollander géb. de Priester, d. Overleden: J. J. Deijbel, 89 j., wed. van G. H. Lenaerts; M. M. Vermeulen, 68 j., vrouw van L. Warren; P. Sanderse, 49 j., man van C. E. Sanderse; A. Hane- winkel, 77 j., man van J. Janssen. (V.G). Inschrijvingen 33V2 pet. 's-Gravenhagie ten volle toegewezen. Naar men van emittenten verneemt, zullen de inschrijvingen op de emissie f 12.140.000 33V2 pet. obligatiën der ge meente 's-Gravenhage ten volle worden toegewezen. Bezoek van Prins Bernhard. Vanmorgen ongeveer 10 uur arriveerde Prins Bernhard per auto te Venlo voor een bezoek aan het garnizoen. Velen juichten hem hartelijk toe. Z. K. H. heeft de oefeningen der troepen gevolgd. Na de lunch zal de Prins een bezoek aan het militair oefenterrein „De groote heide", brengen, om dan te drie uur weer te ver trekken. Twee mannen verdronken? 'Gistermiddag om drie uur vertrokken van Holwerd per open roeiboot naar Hardingen', Joban Stellingwerf en Klaas Holtsma, heiden uit Oosterbierum. Tot heden heeft men niets van de boot en de bemanning vernomen. Reddingsbooten zijn uitgevaren om naar de vermiste mannen te zoeken. Ongevallen op onbewaakten overweg. BREUKELEN. Vanmorgen is de 47- jarige ongehuwde C. K., toen hij van het melken naar huis ging op den onder de gemeente Breukelen gelegen onbe waakten overweg door e'en dieseltrein ge grepen en gedood. Het uitzicht is goed, zoodat men ver onderstelt, dat het ongeluk aan onoplet tendheid te wijten is. WAARDENBURG. Vanochend is op den onbewaakten overweg een leege vrachtauto, waarin zich 3 personen be vonden door een losse stroomlijn-locomo- tief gegrepen en totaal vernield. Van de inzittenden is de bestuurder op slag gedood, den persoon werd ernstig gewond en de derde bekwam slechts lich te verwondingen. Aanrijding met doodelijken afloop. ZWOLLE. Vanmorgen is de 59-jarige ongehuwde de N. even voor Olst, toen hij zonder daartoe teekenen te geven plotse ling met zijn fiets den rijweg overstak, door een auto aangereden en gedood. De bestuurder, die trachtte een ongeluk te voorkomen, kwam met zijn wagen onder aan den dijk terecht, doch bekwam geen letsel. Twee boerderijen verbrand. AARLE RIKSTEL. Vanochtend is brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer v. d. Heuvel in het gehucht Croy, onder de gemeente Aarle Rikstel. Het vuur greep door den krachtigen wind snel om zich heen en in korten tijd stond de geheele boerderij in lichte laaie. Het vuur sloeg over naar een tweede boerderij. Beide boerderijen brandden tot den grond toe af. Ernstige aanrijding. ODO'ORN. Vannacht, na de feestelijk heden ter gelegenheid van de landbouw tentoonstelling is op den Bergerstraatweg alhier een ernstig ongeluk gebeurd. De 19-jarige H. Thalens fietste daar met zijn meisje. Mej. H. Gortmaker, beide wonende te Odoorn. Zij warien op weg naar de woning van het meisje. Een personenauto is op het tweetal ingereden, waardoor de jongeman onder den wagen terecht kwam. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Het meisje kreeg een hoofdwonde. Het onderzoek wees uit, dat de bestuurder van de auto

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3