Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Het werkloosheidsdebat in de Tweede Kamer. De strijd in Spanje. De spanning tusschen Praag en Berlijn. De strijd in China, i Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 2 JUNI 1938 52e JAARGANG - No. 205 Uitgave: N, V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, (locs Postrekening 44450 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 pér kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden medcueclingen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van het ontwerp tot verhoo ging van het crediet voor werkverrui ming en de interpellatie van 'Gelderen voortgezet. Eerste spreker was de heer Smeent (A.R.), die de versnelling van de werk- loosheidsbestrijdingen de coördinatie der diensten toejuicht. Het voorop stelten der industrialisatie acht hij juist, doch de afzet is bij de industrialisatie het kar dinale probleem. Tegen het verleen'en van export-garanties en export-credieten heeft spréker geen bezwaar, wel tegen loonbij'slagen om de concurrentie met het buitenland te vergemakkelijken. Want door prijsdrukking kunnen wij van elders genomen anti-dumpingsmaatregelen het slachtoffer worden. De financieele positie is, gezien de op brengst der rijksmiddelen, voor den staat ongunstig. Nu wil m'en nieuwe uitgaven, welke de jaarlijksche uitgaven der open bare lichamen zullen verhoogen. 'De staatsschuld zou, werden deze uitgaven gedaan, in 'vijf jaar met een milliard stij gen. Durft men dit aan in het gezicht van een nieuwe oeconomische crisis? Spreker noemt dat een gevaarlijke speculatie. Men klaagt wel eens over een wanver houding van het loon ten platte lande en in de industrieele bedrijven. Men verwaarloost daarbij wel veel factoren. De berekening van 80.000 menscben, die door loonsverlaging aan den arbeid zouden kunnen komen, is dan ook niet gefundeerd. Van verplichten arbeids dienst, hetzij voor allen, hetzij alleen voor werkloozen, is spr. tegenstander. De opvoeding is geen staatstaak en arbeids dienst zou de kampleiders voor onover komelijke moeilijkheden plaatsen. 'De invoering van de 40-uren werkweek kan geen middel zijn. Zij is trouwens al leen door internationale overeenkomst mogelijk. Spr. hoopt dat de regeering bij, haar maatregelen de naaste toekomst niet aan het hed'en zal opofferen. D'e heer 'Oud (V.D.) bestrijdt de mee ning van Prof. Van Gelderen, dat het sparen economisch kan worden gemist. Volgens prof. Van Gelderen tapt de staat door zijn belastingen 'koopkracht af en betaalt daarmee zijn schuldeischers, die het ge'l'd improductief laten liggen. Het is ten eerste niet waar, dat het geld, dat uit belastingen wordt geheven, be hoort tot het voor vertering bestemde in komen. Het is voor een groot deel gehe ven uit het voor sparen in aanmerking komende deel van het inkomen. Bovendten keert een deel van het belastinggeld als directe koopkracht tot het volk terug. Spr. heeft met veel genoegen gelezen, hetgeen de regeering in haar stukken 'heeft uiteen gezet. Dit immers was een rechtvaardiging van de politiek van het vorige kabinet. Spr. meent ook, dat de werkloosheid nog lang zal duren. Als een 'der oorza ken daarvan ziet hij de rationalisatie van het bedrijfsleven. De capaciteit der bedrijven is uitgebreid, de werkgele genheid verminderd. Men zal de mo gelijkheid moeten zoeken meer arbeiders aan het werk te stellen door verkorting van den arbeidsduur. Arbeidsspreiding zal moeten worden bereikt door de opofferingsgezinde sa menwerking van arbeiders, werkgevers en overheid. De overheid zal daarbij moeten bedenken, dat zij steungelden toch zou moeten uitgeven. Met de steunverleening zijn wij volkomen vastgeloopen. Er zijn gevallen, waarin de steun hooger is dan het loon in het vrije bedrijf. De steunverleening zal moeten worden herzien 'en dit zal ge makkelijker gaan, als de werkgelegenheid grooter wordt. De geestelijke toestand van onze jeugd baart zorg. Het i's te een voudig om te zeggen: opvoeding is ge zinsplicht. Spr. ziet niet in waarom men geen arbeidskampen zou kunn'en maken voor alle groepen gezamenlijk, terwijl daarbij toch de 'geestelijke verzorging zou kunnen zijn gewaarborgd.. Staatsopvoe ding in bepaalde geestesrichtingen acht spr. verkeerd. Indien dit Kabinet een soort „oorlogs kabinet" tegen de werkloosheid wil zijn, ware het doelmatiger geweest, als hei van andere sam'an stelling ware geweest Dit neemt niet weg, dat de V. D. hel zul,en steunen. D'e heer Ruyter (R.K.) bespreekt de bestrijding der werkloosheid ten platte- lande. Het moet den gemeenten, onder hef normale toezicht van Gedeputeerde Sta ten, door voorschotten mogelijk worden gemaakt kleine werken, waaronder onder houdswerken, uit te voeren. Op deze wijze zouden vele werken op korten termijn kunnen worden uitgevoerd. Aan het Werkfonds moet ruimer ge legenheid worden gegeven gelden a fonds perdu te verstrekken. Zou het, vraagt spr., niet gewenscht zijn, loontoeslagen aan den landbouw te verstrekken? Veel thans ongedane arbeid zou daardoor kunnen worden uitgevoerd. Spr. vraagt, hoe het streven der regee ring naar verruiming van het afzetgebied van den landbouw in het eigen land te rijmen is met den invoer van ingeblikt vleeseh. D'e heer Van Houten (C.'D.) stelt de vraag, of de regeeringspolitiek t'en op zichte der werkloosheid christelijk ver antwoord is. Er is wel veel tegen de werkloosheid gedaan, maar het is lang niet genoeg. De verhooging van het crediet van het Werkfonds en andere kleine concessies geven geen grond om van koersverande ring te spreken. De heer Bakker (C.H.) betoogt, dat bij 'het Werkfonds veei te veel instanties zijn betrokken. Het is daarom verheu gend, dat Dr Golijn de coördinatie der werkloosheid opi zich zal nemen. Tegenover de voorspelling van d'en heer Weitkamp is 'spr. zeer sceptisch. Het zal noodig zijn, de werkgevers te verplichten een aantal arbeiders in de ondernemingen aan het werk te zetten. Op het oogenb'lik koopt men liever dure machines, dan dat men goedkoope hand- kracht gebruikt. Het stelsel van centrale steunverleening is tot mislukking gedoemd. Men moei meer aan de gemeentebesturen overlaten. Indien men den gemeenten wat meer verantwoordelijkheid liet, zouden plaat selijke commissies tal van m'enschen in de boerenbedrijven aan het werk kunnen brengen. Het pleidooi van den heer Weitkamp voor verlaging der productiekosten acht spr. onuitvoerbaar. On's levenspeil kan nu eenmaal niet het Japansche evenaren. De heer Krol (G.H.) zegt, dat men niet uitsluitend in guldens moet denken, maar meer zorg moet besteden aan den moreelen weerstand van ons volk. M'en moet er voor waken, dat de loo- nen in werkverschaffing die van het landbouwbedrijf te boven gaan. Het ver heugt spr., dat de regeering den terug keer naar 'de bedrij en tracht te bevor deren. 'Spr. betreurt de afwijzende beslissing van den minister over een plan van Ge deputeerde Staten van Groningen over tewerkstelling van landarbeiders bij ge steunde boeren. Ook de jeugdwerkloosheid moet men niet financieel dogmatisch bekijken. Voor aantasting van het beginsel door arbeids dienst is spr. minder bezorgd dan de heer Smeenk. Uitbreiding van cultureele zorg voor jonge werkloozen is noodig. Het pacifi catie-beginsel moet daarbij worden ge volgd. Mej. de Jong (S.D.) vestigt de aan dacht op de werkloosheid onder de kleer makers. De heer I r V o s >(S.D.) vraagt of de gang van zaken onder het vorige kabi net zich zal herhalen. Voor dit jaar kan m'en het gemiddelde der werkloosheid op 350.000 stellen. Men heeft vroeger steeds gezegd, dat vergelijkingen met andere landen niet deu'-en. Nu D'r 'Colijn een vergelijking met merika heeft aangedurfd, wil spr. er op in gaan. In Amerika is er tusschen 1933 en 1.937 een opleving bereikt, welke tot e'en teruggang der werkloosheid tot 40 pet. van den oorspronkelijken omvang heeft geleid. Spr. neemt de politiek van Roose velt niet voor zijn rekening, doch hij wil toch wijzen op de toeneming der staats schuld hier te lande, welke in verhou ding met die der Vereenigde Staten ge lijk te stellen is. In Engeland is de opleving bereikt door het bewapeningsprogram en door een plan van openbare werk'en, w.o. krot- tenopruiming. Wat de Duit sc he werkloosheids cijfers betreft, men moet daarbij tellen de over de grens gejaagden, de over de kling gejaagden, het militaire apparaat, de S.A., de S.S., de verjaagde joden, 'de in de concentratiekampen vertoevenden. Het verwonderde spr., dat het in No vember aangekondigde wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werk verruiming zoo laat is ingediend. Waar in toen een 60 millioen ineens gevraagd. RECHTSCHEN VOOR TERUEL BLIJVEN AANVALLEN. De troepen der opstandelingen zijn tus schen Teruel en de kust weer tot den aan val overgegaan. Het is nog niet mogelijk te zeggen, hoever zij zijn opgerukt. Te Madrid wordt toegegeven, dat aan den weg van Sagunto naar Teruel de regeering'Stroepen verplicht waren 't dorp Aldehuela prijs te geven, dat zij eergis teren hadden heroverd. Zij trokken zich terug op den berg Coronillas. Bij Mora de Rubielos echter worden de troepen van Franco reeds '14 dagen door de regee- ringstroepen in bedwang gehouden. BRITSCH PROTEST TEGEN DE BOMBARDEMENTEN. In verband met bet bombardement op Aiicante is den Britschen agent te Sala manca verzocht de aandacht van de regeering van Franco- te vestigen op hetgeen Chamberlain deze week in het Lagerhuis heeft verklaard en te wijzen op den afschuw, waarmede de Britsche regeering de bombardementen op de bur gerbevolking -ziet voortduren. EEN INTERVIEW MET FRANCO. De Italiaansehe bladen publiceeren een interview, dat generaal Franco aan het Italiaansehe blad Legionario heeft toege staan en waarin de „Gaudillo" o.a. ver klaart, dat de militaire situatie hoogst bevredigend is. Hij- vergeleek den vijande lijken tegenstand met het verzet, dat een bandiet voor zijn arrestatie aan de politie biedt. Deze tegenstand leidt tot nutteloos bloedvergieten, waarvoor de misdadige verantwoordelijkheid ligt 'bij! de -hulp, die de regeeringstroepen via Fransch grond gebied en van bet Fransche volk ontvan gen. Na betoogd te hebben, dat de oorlog slechts door een militaire overwinning zal eindigen, verklaarde de generaal omtrent de nieuwe politieke orde in Spanje, dat dit een nationaal bewind zal zijn. De staat zal een corporatieve staat zijn en er zal slechts één partij zijn, de traditionalistische phalanx. Sprekende over de Spaansch-Italiaan- ö'ohe samenwerking, zij-de Franco, dat deze gekenmerkt wordt door een groote innigheid der politieke, economische en cultureele betrekkingen, en dat de 'heide naties niet tevergeefs zij aan zij hebben gestreden om de- beschaving nieuwe groot heid en glorie te geven. HET INCIDENT TE EGER VERWEKT IN DUITSCHLAND HEFTIGE REACTIES. Naar aanleiding van het jongste inci dent te Eger, waarvan wij gisteren mel ding maakten, schrijft de „Berliner Bör- senzeitung" o.a.: Gezien deze eindelooze provocaties schijnt het noodig te vragen, hoe lang men ons geduld nog wil mis bruiken. Het „Berliner Tageblatt" schrijft: De leiders te Moskou geven instructies aan de Praagsche executieve. Het lijdt geen twijfel, dat de op den achtergrond blij vende dirigenten der hetze niets onbe proefd zullen laten o-m voor hun duistere plannen toch wellicht nog daar een aan- knoopingspunt te vinden, waar het recht van noodweer en bescherming van de eer in tragisch conflict komen met de eischen der discipline. De „Berliner Lokalanzeiger" verklaart, dat de Tsjechische politici het spel, dat verdragen en gereohtigheid op den punt der bajonetten plaatst willen voortzetten. Alle stappen van de Sudeten-D'uitsche partij te Praag hebben er niet toe kunnen leiden, -dat invloed werd uitgeoefend op de terroristische houding van de Tsje chische militairen. Het blad wijst verder op de uitlatingen van bepaalde Tsjechi sche bladen, waarvan sommige het de partement van buitenlandsche zaken zeer na staan, die den wenseh hebben uitge sproken, -dat een versterkt vredesleger de grenzen permanent zou bezetten en die verder verklaarden, dat de bijzondere mi litaire maatregelen in het grensgebied, slechts zouden kunnen worden ingetrok ken als de houding van de Sudelen-Duit- sche partij bij -de onderhandelingen zulks zou veroorloven. Wie adverteeren wil gehruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig De terugtocht der Chineezen uit Soe Tsjau De woordvoerder der Chineesche mili tairen heeft, naar het Chineesche persbu reau meldt, de juistheid ontkend van de door de Japanneezen gepubliceerde cij fers der verliezen, die de Chineezen bij het terugtrekken uit Soe Tsjau hebben geleden. Het zware oorlogsmateriaal is volgens den zegsman veilig overgebracht naar de nieuwe Chineesche verdedigingslinie en het eenige verlies bestaat uit 20 treinen, als gevolg van de omstandigheid, dat de verbinding werd afgesneden. Alle Chi neesche strijdkrachten hebben veilig haar bestemming bereikt en volgens uit Soe Tsjau afkomstige ooggetuigen waren de Japanneezen ten zeerste teleurgesteld, toen zij- in Soe Tsjau slechts een handje vol Chineesche soldaten aantroffen, die daar waren achtergebleven om den aftocht te dekken. Wat de Japansche bewering betreft, dat de Japansche luchtmacht gisteren na bij Hankau twintig Chineesche vliegtuigen heeft neergehaald met verlies van slechts één machine, verklaarde de Chineesche woordvoerder, dat de feiten in werkelijk heid zoo zijn, dat de cijfers vrijwel om gedraaid kunnen worden. CHINEESCH PROTEST TEGEN BOM BARDEMENT VAN OPEN STEDEN. D'e Chineesche diplomatieke vertegen woordigers in Europa en Amerika heb ben, naar het Chineesche persbureau meldt, instructie gekregen, de aandacht van de buitenlandsche regeeringen en van den Volkenbond te vestigen op de ver schrikkelijke slachting onder de burgerbe volking bij de jongste bombardementen van Kanton door de Japanners. De Chi neesche regeering doet een beroep op de mogendheden, dringend doeltreffende maatregelen te nemen om Japan er toe te brengen, de afslachting der burgerbe volking door luchtbombardementen te sta ken, en herinnert in dit verband aan de resolutie, die de Volkenbondsvergadering in September 1937 heeft aangenomen. AMERIKAANSCHE NOTA TE TOKIO. De eigendommen van de Amerikanen in China. Staatssecretaris Huil heeft den Ameri- kaanschen ambassadeur te Tokio op dracht gegeven, den minister van buiten landsche zaken aldaar een nota te over handigen, waarin uitdrukking wordt ge geven aan de toenemende bezorgdheid, welke veroorzaakt wordt door de weige ring der Japanneezen om den Amerika nen in China toestemming te verleenen weer in het bezit te treden hunner eigen dommen, waaruit zij verdreven zijn door Japansche militairen. UITBREIDING DER BRITSCHE LUCHTMACHT. Rerjeering zal 5 millioen vraoen. De „Daily Express" bericht, dat de re geering besloten heeft morgen voor het parlement een aanvullend crediet te vra gen van 5 millioen pond sterling voor de uitbreiding der marineluchtmacht. DE RAMP DER WERKLOOSHEID IN AMERIKA. President Roosevelt heeft het Congres verzocht geen enkele beperking op te leg gen aan het beheer over de fondsen voor hulp aan werkloozen. Dit verzoek bege leidde een wetsontwerp op uitgaven en leeningen tot een bedrag van 3247 milli oen dollar. Tegelijkertijd verklaarde Roo sevelt, dat de toestand der werkloosheid in de Vereen. Staten erger is geworden sedert hij, zes weken geleden, zijn ouder- S'teuningsboodschap aan 't Congres zond. DREIGENDE HONGERSNOOD. Meer dan een millioen menschen wor den ten Zuid-Westen van Tientsin, in het gebied, w%ar de operaties plaats hebben, door hongerdood bedreigd. Sedert de lente van 1937 is in dit gebied niet meer ge- oogst.Aangezien de dijken van het Groote Kanaal werden doorgestoken, is de oogst door het water vernield, terwijl de Chi neesche en Japansche troepen het overige oogstgebied hebben gebrandschat en ge plunderd. PIRATEN OP DEN JANGTSE SLAAN HUN SLAG. 300 passagiers uitgeplunderd. Gisterochtend vroeg is op den Jangtse, nabij Sjanghai, in het door de Japanners bezette gebied, een overval gepleegd op het stoomschip Dollar van de Dollar Steam- sohip Compagnie. Twaalf Chineesche zee- roovers, die als passagiers meevoeren, overvielen den kapitein en de bemanning en 'hielden hen met vuurwapenen in be dwang. Zij vernielden vervolgens de radio installatie en stuurden het schip in de richting van Blockhouse Island. Hier la gen 15 zeerooversjonken gereed en 300 Binnoulnnil. Memorie van Antwoord inzake de elec- triciteitsvoorziening. De Tweede Kamer over de werkloosheid. 'Opheffing van polders in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. I Verklaringen en mededeelingen over de Zegam-kwestie. Oogstvooruitzichten 'voor groenten en fruit. Buitenland. De spanning tusschen Berlijn en Praag. Aanval der opstandelingen bij Teruel. zwaar gewapende piraten kwamen aan boord en in alle rust werden de 300 pas sagiers uitgeplunderd. Vervolgens namen de zeeroovers de lading, bestaande uit 1200 zakken rijst, over en verdwenen in den ochtendnevel. NAUWER CONTACT TUSSCHEN BERLIJN EN TOKIO? Het Chineesche militaire tijdschrift „Sau Tang Eau", publiceert de mededee- ling, dat er tusschen Duitschland en Ja pan onderhandelingen loopen over een nauwer contact op militair en economisch gebied. De onderhandelingen zouden be gonnen zijn met het aanbod van Japan, Duitschland Tsjing Tau, dat het vóór den oorlog van China gepacht had, terug te geven. Bovendien zou de vroegere Duit- sche concessie in Sjanghai weer geopend worden en zou Duitschland in China alle rechten herkrijgen, die het vóór den oor log bezeten heeft. Als tegenprestatie zou Duitschland aan geboden hebben, zijn adviseurs bij de Chi neesche centrale regeering terug te roe- I pen. en geen leveranties aan China meer te doen. Bovendien zou een groep Duit- sche militaire officieren naar Japan ge- i zonden worden en zouden garanties gege ven zijln voor de levering van groote hoe veelheden oorlogsmateriaal aan Japan. DE STAND DER WERKLOOSHEID. D'e directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 9 tot en met 14 Mei 1938 bij' gesubsidieer de vereenigingen met werkloozenkas wa ren aangesloten 560.900 personen, onder wie 76.200 landarbeiders. Voor de 484.700 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 24.2 (in de vorige verslagweek 25 tot en met 30 April, was dit percentage 24.7). In de eerste verslagweek van Mei was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt: 1935: 30.0; 1936 31.6; 1937: 25.5. GASKLEEDING VOOR ONS LEGER. Deensche rjaspakken zullen worden aangeschaft. Naar de „N. R. Crt." meldt, heeft het legerbestuur besloten een aantal Deensche gaspakken aan te schaffen voor de gas- oDtsmettingsploegen. De Deensche gas pakken zijn van zeer goed rubber ver vaardigd. Zij zullen uit een pantalon en een jas met capuchon bestaan, aangezien gebleken is, dat deze draagwijze zich be ter dan een overall leent voor gemakkelijk aan- en uittrekken. Het ligt in de bedoeling van ons leger bestuur voortaan jaarlijks gelden op de defensiebegrooting uit te trekken voor de aanschaffing van beschermende kleeding, opdat de achterstand zoo spoedig mogelijk kan worden ingehaald. STORM RUÏNEERDE VISSCHERS IN WADDENZEE. De zware Zuidwesterstorm, die Maan dag j.I. over ons land gewoed heeft en op verschillende plaatsen schade veroor zaakt, heeft naar thans gebleken is aan de Waddenzeevisscherij een vernietigen den slag toegebracht. Het kapitale bedrijf van eenige honderdduizenden guldens waarde aan uitsluitend vischwant is vrij wel lamgeslagen. Toen Maandag de wind in hevigheid toenam, zag menig visscherman in Har- lingen reeds met bezorgden blik naar de zee, waarin zijn broodwinning, zonder dat hij er iets tegen kon doen, dreigde te worden vernietigd. Een nacht van hoop en vrees volgde, en toen Dinsdag het weer in hevigheid had afgenomen, waagde menige visscher zich met zijn va'artuig in zee om de schade op te nemen. Het was ontzettend. Geen enkele visscherij had den strijd kunnen volhouden. Velen zochten vergeefs naar de plaats waar voorheen de wanten stonden. Scheefge- slagen palen en enkele stukken visch want, waren op sommige gunstige plaat-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1