S. WIENER i Co. Dagblad voor de Provincie Zeeland ZOMER STOFFEN gramma. De Tweede Kamer over het Werkloosheidsvraagstuk. Buitenland. Hevige strijd aan het front van Teruel. De strijd in China. WOENSDAG 1 JUNI 1938 52e JAARGANG - No. 204 ENORME KEUZE HONDERDEN NIEUWE DESSINS PRIMA KWALITEITEN MIDDELBURG Binnenland Belangrijkste Nieuws Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. 16; Regenjas, Joh. >sland; Dozijn vogel- ngelstr. 8; Autostep,- J.ansfitjatr, 28; Vul - rendonek, Lombard- (bruin), A, Blokpoel, ;elen spuit, de Kra- )akje inh. lapje goed, r. 8; zakmes, J, de Damestaschje, M. .nsenstr, 28; twee .E.M., Koepoortstr.; idhuis N. Haven 6; ril, Noordweg B 39; abers, Wagenaarstr. rw, J. "Witte, Noord- B. Boone, Bellinkstr. J. Abrahamse, N. den ring, "Walraven, .nteltje (bruin), J, 62; Gouden broche, 17; Port. m. inh., id 62; Doos zeep, v. ijistr. 6; Portemon- 3t. Janstr. 54; Fluit, 39; Damesport. m. irendijik 54; Kinder- ude Vliss. weg 10; 07; Polderman, Sin- Bijloo, Blauwendijk rman, Gravenstr. 71; heunisse, Kinderdijk Nortier, Breestr. 4; Gem. Veldwachter, .gmerk, Dekker, St. uder, W. de Voogd, Belastingmerk, W. ki; Hondje, de Vos, Snoer koralen, W. ïgel 7; Port. m. inh., elstr. 17. Juni 1938. 1875 en 415.5 M. 00 Onderwijsf. voor medit. 8.15 Ber. en kw. 10.30 Morgend. eportage. 12.00 Ber. Apollo-kwintet en agdige postzegelver- olg van 11.30. 3.30 mble en Gram. 4.45 Kinderuurtje. 5.45 n Causerie over het It. 7.00 Ber. 7.15 .45 Reportage. 8.05 S-Ber. 8.15 Enkra- Orkestvereen. 10.00 or amat.-fotografen. L0.45 Gymnastiekles. 11.30 Gram. 11.50— [101.5 M. VARA-Uit- v.m. en 7.30'8.00 5 Ber. 9.30 Keuken- ïw. 10.20 Voor Arb. 2.00 Gram. Om 12.16 est. 1.00 Gram. 1.15 ipcursus. 2.30 Gram. n. 5.30 Gram. 6.15 Causerie „De oecu- 7.00 Gram. 7.06 Vo- rclus „Ons werk en srh. SOS-Ber. 8.07 .-Varia, 8.20 Gram. ntsork. 9.15 Radio- it. Joodsche koor en ANP. 10.05 VARA- 45 Gram. 11.15 De 11.4512.00 Gram. M. New English Trio. i Orkest. 1.502.20 4.20 Vesper. 5.10 i Orgel. 7.35 BBC- t. 8.20 Orkest. 10.00 koor en solisten. 1.0512.20 Gram. 484 M. 12.50 en 1.30 Sa- Jram. 5.20 Salonor- Piano. 8.20 en 9.20 am. 12.50 en 1.30 20 en 5.20 Gram. t. 7.35 Jazzmuziek. INDER. 1571 M. Orkest. 9.50 Gram. 1.20 Amusementsor- fleger. WEERBERICHT. avond van 1 Juni: ge, later krachtige ot W. wind, zwaar n, later opklarend, emperatuur. middag 3 uur: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per "«wartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentll'n 30 cent per regel Ingezonden mcdedceüngen 60 cent per rsgel Kleine Advertentlün Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting ddag 3 uur: 750. ir firtsi.'i, ill. Voortzetting van de interpellatie van Gelderen. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van de interpellatie-Van Gel deren over de Werkloosheid voortgezet. Een zevental sprekers hebbendaarbij het woord gevoerd. Twee daarvan de hee- ren De Visser (Comm.) en Van "Woudenberg (N.S.B.) kunnen hierbij buiten beschouwing blijven, omdat zij1 het hierover eons waren dat onder „het hui dige stelsel" de werkloosheid niet te be strijden is. De heer Van Gelderen (S.D.) toon de zich door het betoog van Minister Go- lijn niet bevredigd. Spr. vraagt, hoeveel werkloozen door de regeeringsplannen aan het werk zullen worden gesteld. Hij acht dit aantal on voldoende om het huidige peil te vermin deren en onvoldoende om de te vermoeden stijging op te vangen. Hij vraagt dan ook de f45 millioen, welke voor openbare werken zullen worden besteed, te verboo- gen tot f 150 millioen. Het verbaast spr. dat juist dr Golijba, die in vroeger jaren wel anders sprak, de industrialisatie zoo op den voorgrond stelt. Spr. ziet bet belang van de indu strialisatie zeker in en men behoeft daar toe tot hem geen betoog te houden. Wel meent hij, dat men de industrialisatie ook te veel eer kan geven. Het e e n i g e middel ter bestrijding der werkloosheid is het zeker niet. De politiek van openbare werken zal den eersten stoot moeten geven. De regee ring geeft hier weer blijk van te weinig plan, te weinig samenhang in haar maat regelen. Dat objecten voor openbare werken op den duur zouden gaan ontbreken, acht spr. onmogelijk. Zal ons land eens zoo afgebouwd zijn, dat er niets meer valt te doen? Is het door spr. gevraagde bedrag zoo hoog, dat het de draagkracht der schat kist te boven gaat? De minister beeft ge zegd, dat men met tien jaren werkloosheid rekening zou moeten houden. Maar daar bij zal men toch moeten bedenken, dat de industrialisatie, eenmaal in gang, telken jare haar vruchten zal opleveren. De heer De Beaufort (R.K.) con stateert, dat de waardeering voor hetgeen reeds inzake de werkloosheid gedaan is verschilt. Voor hetgeen inzake de werk verschaffing is gepresteerd, heeft spr. allen eerbied. Hij vraagt de tewerkges tel den niet meer in de werkloosheidsstatis tieken op te nemen. De regeering zit niet stil en erkent, dat de strijd tegen de werkloosheid steeds sterker moet worden gevoerd. Tusschen definitieve opheffing van het werkloos heidsprobleem en bestrijding van de werkloosheidsramp moet wel verschil worden gemaakt. Industrialisatie kan slechts grooter werkverschaffing brengen, maar dit zal vele jaren duren. Principieel echter is dit standpunt onaantastbaar. Wat het uitvoeren van groote werken betreft, in die richting is men al jaren werkzaam. Spr. had gewild dat de regee ring thans nader een grooter bedrag had aangevraagd, dan is geschied. Spr. heeft vertrouwen in deze regee ring, wat betreft haar voornemens. Het gaat om het behoud van een physiek en geestelijk gezond volk. Het huidige kabi net worde getypeerd als het kabinet van arbeid voor ons volk, een sterk en geloo- vig christen-volk. Dr Vos (Lib.), die den stormaanval tegen de werkloosheid toejuicht, somt de s eciale moeilijkheden op, welke de regee ring in den lande by de bestrijding van de werkloosheid ontmoet. Ter juister beoordeeling is het noodig te weten, hoeveel werkloozen er nog va lide zijn; een geneeskundig onderzoek daarnaar ware gewenscht. De invaliden behooren bij een specialen overheidsdienst te worden ondergebracht. Van het werk loosheidscijfer behoort 3 pet. als normale werkloosheid te worden afgetrokken. Daarenboven worden 30.000 menschen door den militairen dienst opgevangen. Naar sprekers meening hooren circa 150.000 menschen bij1 de eigenlijke werk- loozenzorg. Spr. vraagt, dat als de werkloos heidsbestrijding wordt gecentraliseerd de uitvoering daarvan zal worden gedecentraliseerd. Een vermindering van het verantwoordelijkheidsgevoel der ge meentebesturen heeft sprekers steun niet. De verhooging van het crediet voor het «eikfonds en de overige regeeringsmaat-' regelen hebben de instemming van spre kers groep. Alleen zou spr. meer den na- ruk willen zien gelegd op de tewerkstel- ing van arbeiders in het particulie re b e d r ij f s 1 e v e n. De openbare wer ken kunnen niet worden gemist, doch zijb geen panacee. Er worde een krachtige, doelbewuste welvaartspolitiek gevoerd, "Welke de geldbelegging aanmoedigt. Voor de aangevraagde gelden voor werkverruiming en werkverschaffing ^eeft spr. gaarne zijn instemming. De jeugd verkeert onder de werkloozen in zeer tragische omstandigheden. Zou 't niet zóó geregeld kunnen worden, dat bij de openbare werken een zeker percen tage (25 tot 30 pet.) voor jongere men schen van 18 tot 24 jaar wordt gereser veerd? Een arbeidsdienst voorloopig zonder dwingende maatregelen, ter opleiding van jeugdige werkloozen, acht spr. van veel nut. 'Voor de kleine bedrijven, die zich weinig doen gelden vraagt spr. meer aandacht. De heer Van Lienden (S.D.) vraagt of het wel juist is op de werkverschaffing zooveel aandacht te vestigen. Spr. vreest, dat werken aan de vrijie markt zullen wor den onttrokken. Wil men de tewerkgestelden uit de werkloozenstatistiek verwijderen, dan zal de loonpolitiek zoodanig moeten zijn, dat de deelnemende arbeiders ook schoeisel, kleeding en dekking voor hun gezinnen voldoende kunnen verzorgen. Spr. vraagt de loonen in werkverschaf fing in het algemeen te verhoogen of een duurtebijslag te verstrekken. Invoering van den arbeidsdienst acht spr. niet noodig. Geen dwang, doch een gezonde prikkel o.m. verhooging van zakgeld is aan bevelenswaardig. De heer W e i t k a m p (G.H.) zegt, dat het geen mannenwerk is te treuren om het verleden, dat niet zal terugkeeren. De de mocratie heeft niet beseft in een papieren wereld te leven. Dat er in ons land nog iets kan wor den gedaan voor de werkloozen, is te dan ken aan de voorzichtige politiek van Ruys de Beerenhrouck, Colijn en De Geer. Prof. van Gelderen heeft het probleem te een zijdig voorgesteld. Koopkracntverhooging helpt alleen als zij' gevolg is van een ren- deerende productie. Door werkverschaffing, welke tot schuldvermeerdering leidt, wordt het pro bleem niet opgelost. Willen wij als volk in leven blijven, dan zullen wij moeten kunnen concurreeren op de wereldmarkt. Spr. wijst er o:p, dat de loonen in veel bedrijven tweemaal hooger zijn dan voor 1914. De loonen zouden, in verband met de toegenomen productiviteit van den ar beid, 20 pet. hooger dan in 1914 kunnen liggen. De intensieve bewerking van onzen bo dem zou daardoor bevorderd worden, daar meer menschen in den landbouw zouden kunnen werken. Door het verla gen der loonen zouden in den landbouw 80.000 en in de industrie 100.000 persoo- nen werk kunnen vinden. De democratie moet haar steun vinden in de geestesgesteldheid van den kleinen boerenstand en van de landarbeiders, welke bezit boven plezier stellen. Tenslotte bepleit spr. maatregelen tot emigratie. De vergadering wordt daarna verdaagd tot Woensdag. Onder een brandende zon zijn de Cas- tiliaansche en Galicische divisies de ope raties begonnen, die ten doel hebben, de laatste manschappen der republikein- sche troepen, die zich in de bergen ten oosten van Teruel tot aan de kust heb ben verschanst, te verdringen. De roo- den bieden hardnekkigen tegenstand, maar toch is generaal Garcia Escamez erin geslaagd, het belangrijke kruispunt Mora de Rubielos te bereiken, dat spoe dig daarna door den vijand werd ont ruimd, waarbij bij groote hoeveelheden oorlogsmateriaal achterliet. Meer in het noorden opereerden de nationalisten ten westen van Mosque- ruela. In dezen sector bereikten zij Lina res de Mora en veroverden een aantal belangrijke stellingen ten zuid-oosten van het dorp Valde Linares, zoodat de troepen van generaal Franco thans het Nogueruelas-gebergte van drie zijden omsluiten en een zich aldaar bevindende republikeinsche divisie bedreigd wordt, van het hoofdleger te worden afgesne den. - Doordat de nationalisten erin slaag den, talrijke veldtelefoonleidingen der rooden, voornamelijk in de omgeving van Albocacer, te vernielen, heerscht er onder de Barcelona-strijdkrachten groote verwarring. LUCHTAANVALLEN OP GRANOLLERS. Honderden inwoners gedood. Uit Granollers werd gisteren gemeld: Vanmorgen hebben vijf vliegtuigen, die op gemiddelde hoogte vlogen, een twintigtal bommen neergeworpen op Granollers bij Barcelona. D'e aanval ge schiedde zoo' onverwacht, dat niemand tijd had dekking te zoeken in de speciale schuilplaatsen, die in het stadje zijn aangelegd. Bijna alle projectielen kwa men neer in het centrum van de be bouwde kom. Op het oogenblik van den aanval verdrong zich een groote menigte menschen op het plein, waar de visch- hal staat, om inkoopen op de markt te doen. Hier werd een ware slachting aangericht, Een der bommen trof de vischhal. Bijna alle in de hal aanwezi gen werden gedood. Een deel van de hal stortte in en bedolf de aanwezigen. De hoofdstraat van Granollers is bijna geheel vernield. Vijftien gebouwen zijn bier ingestort. Na het eerste oogenblik van ontzetting, werd onmiddellijk de hulpverleening georganiseerd. Onophou delijk werden gewonden in het zieken huis aangevoerd. De doodenzaal was echter veel te klein voor het groote aan tal slachtoffers, zoodat uien de meeste lijken langs den muur van het kerkhof neerlegde. Er zijn vijfmaal zooveel vrou wen of kinderen gedood als mannen. De burgemeester zeide den correspondent, dat geen enkel militair doel getroffen is. Men heeft de bommen uitsluitend op bet centrum der stad gericht. Een Reutertelegram uit Barcelona meldt te Granollers, dat er volgens de laatste beschikbare cijfers 200 personen zijn gedood en 400 gewond. DE DGIHARA-DIVISIE ONTZET? Naar van officieele Japansche zijde wordt medegedeeld, is bet den Japannee- zen gelukt, de nabij' Lan Feng bijna om singelde divisie onder generaal Doihara te ontzetten. De van Kweiteh aan den Loenghai- spoorweg oprukkende Japansche troepen hebben de tegen hen in het veld gebrachte Chineesche troepen teruggeworpen en zijn langs den Loenghai-spoorweg verder in Westelijke richting opgerukt. Onder bedreiging van een aanval in den rug hebben de Ghineezen de aanvallen op de stellingen der Doihara-divisie ge staakt. Zij zijn in de richting van Kai- feng teruggetrokken. Tot dusver wordt door de Chineezen nog niet toegegeven, dat de Japanneezen erin geslaagd zijn, de Divisie-Doihara te ontzetten. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat biji een luchtaanval der Japanneezen op Hankou elf Japansche jachtvliegtuigen neergeschoten zijn. Zes-en-vijftig Japan sche vliegtuigen hadden getracht, tot Hankou door te dringen. De Japansche bommenwerpers werden echter op 30 km ten Oosten van Hankou gedwongen terug te keeren, evenals 18 jagers. Achttien andere jachtvliegtuigen kwamen tot een oostelijke voorstad van Hankou, waar zich een hevige luchtslag heeft afgespeeld. D'e Chineesche luchtmacht zou geen verlie zen hebben geleden. DE CHOLERA TE SJANGHAI. Uit Sjanghai wordt gemeld: De cholera in de internationale neder zetting te Sjanghai neemt den omvang van een epidemie aan. In verband hier mede heeft de Japansche consul-generaal deü deken van het consulaire corps te Sjanghai medegedeeld, dat Chineezen en staatsburgers van derde mogendheden slechts met een vaccinatiebewijis toegang tot het door de Japanners bezette stads deel hebben. DE NIEUWE KINDERROOF IN AMERIKA. Gevolgd door ontvoering en moord op een 6-jarig meisje. Zaterdagavond, 24 uur dus voor het lichaam gevonden werd van Peter Le- vine, is in Princeton een bYi-jarig jon getje geroofd, het zoontje van een ben- zinepompstation-houder, James Cash. Onbekenden zijn omstreeks half 10 des avonds in de achterkamer van het buis van Cash gedrongen en hebben het kind meegenomen. Het zoontje van Cash is het zevende slachtoffer van beroepskinderroovers sinds 1932. Nader wordt gemeld, dat James Cash de 10.000 dollar losprijs gistermorgen in een rendezvous met bandieten op 90 M. afstand van het buitenhuis van den ne ger Shack in de nabijheid van Cash' huis te Princetown heeft betaald. Intusschen beeft zich, nadat de los prijs voor deze ontvoering was betaald en het lijk van Levine was gevonden, een derde kidnapping, gevolgd door moord, voorgedaan op het 6-jarig meisje Shir ley Woodburgh van Cincinnati. Het lijkje van Shirley werd met wonden be dekt onder een struik in de nabijheid van haar woning gevonden. (Adv.) LUCHTBALLONS BLIJVEN EEN WEEK IN DE LUCHT. 's Nachts boven Londen verlicht. Hedenmiddag zal in Londen, binnen een afstand van vier kilometer van het Dagenham Doek Station, een aantal luchtballons worden opgelaten, die een week in de lucht zullen blijven. Het mi nisterie van Luchtvaart deelt hierom trent mede, dat de ballons, die overdag op ongeveer 1500 meter hoogte zullen drijven, gedurende den nacht tot op 300 meter zullen worden neergehaald. Zoek lichten zullen de ballons dan beschijnen. D'e oefeningen zullen nauwlettend worden gadegeslagen door het ministerie van Luchtvaart en de luchtvaartdeskun digen. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Adres van hulde en gelukwensch van de Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben vandaag vergaderd tot het benoemen van de leden eener commissie van redac tie (uit een door elke afdeeling één lid) voor bet samenstellen van een ontwerp adres van hulde en gelukwensch aan Hare Majesteit de Koningin ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum. DE PACHTWET. Vragen omtrent de inwerkingtreding. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft aan den Minister van Justitie ge vraagd: 1. Kan de Minister mededeelen, welke de oorzaken zijn, dat de Pachtwet nog niet in werking is getreden? 2. Kan de Minister mededeelen, wan neer de inwerkingtreding van de Pacht wet tegemoet kan worden gezien? EERSTE-KAMERLID. De heer S. van den Bergh heeft zijn ont slag ingediend als lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal. In zijn ontslag brief zegt de liberale senator, dat hij' in zijn 75ste levensjaar staat en daarom den tij'd gekomen acht, dat de taak, die hij welhaast 15 jaar in de Kamer heeft ver vuld, door een jongere wordt overgeno men. Opvolger van den heer Van den Bergh is D'r E. Heldring. HET CENTRALE VLIEGVELD. Vragen van het Tweede Kamerlid van den Tempel. Het Tweede Kamerlid dr Van den Tempel heeft de volgende vragen ge steld aan de ministers van waterstaat en van defensie: 1. Is de regeering bereid mede te dee- len of het juist is, dat zij in beginsel heeft besloten de stichting te bevorderen van een nieuw centraal vliegveld voor de burgerlijke luchtvaart, op een terrein, beoosten Leiden, welke beslissing zou in houden de opheffing van Schiphol als vliegveld voor de burgerlijke luchtvaart en het inhouden van een vergunning tot het aanleggen van een vliegveld in den polder Zestienhoven? 2. Indien zoodanige beslissing is geno men, wil de regeering dan zoo volledig mogelijk mededeelen, welke overwegin gen haar daarbij1 hebben geleid en in het bijzonder in hoeverre de.belangen van 's lands defensie daarbij van invloed zijn geweest? 3. Is bet juist, dat de minister van der fensie voor den aanleg van een centraal gelegen militair vliegveld aanvankelijk de voorkeur heeft gegeven aan een ter rein in de nabijheid van Leiden en moet eventueel uit een beslissing, als hiervo- ren bedoeld, worden afgeleid, dat deze meening is prijsgegeven? 4. Heeft de regeering kennis genomen van de nadrukkelijk uitgesproken mee- Binnuiilnnil. vergadering Nederl. Chr. Vrouwenbond. Vliegveld in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Stukken voor de Prov. Staten. De Kamer over de werkloosheid. Buitenland. Hevige gevechten in Spanje. ning van het gemeentebestuur zoowel van Amsterdam als van Rotterdam, dat door het verlies van een in de onmid dellijke nabijheid gelegen vliegveld voor de burgerlijke luchtvaart zeer groote be langen van deze centra van bevolking, handel en bedrijfsleven zouden worden geschaad en heeft zij overtuigende aan wijzingen en redenen voor de verwach ting, dat deze noodlottige gevolgen voor deze gemeenten zich niet zullen voor doen? 5. Is de regeering niet van meening, dat door het leiden van het luchtverkeer over een centraal vliegveld, gelegen op belangrijken afstand van de grootste be volkingscentra, de ontwikkeling van het binnenlandsche vliegverkeer op korte af standen ernstig zal worden geschaad? 6. Is de regeering niet van meening, dat, in het bijzonder met het oog op de groote bedragen, welke aan Schiphol zijn ten koste gelegd, de aanleg van een ge heel nieuw centraal vliegveld een zeer kostbare proefneming beduidt? BLIKVLEESCH-FABRICAGE GAAT BEGINNEN. Naar bet H d b 1. vernam, zal na de „proeforder" van 100.000 stuks deze .week worden begonnen met het aanmaken van blikvleesch, te distribueeren via de gemeentebesturen aan werkloozen en be- hoeftigen. Het product wordt, zooals be kend, bereid van bevroren vleesch, dat eerst door ruil tegen industrieproducten door Duitschland uit Argentinië is ver kregen en vervolgens door ruil tegen stroo, boter en groenten door onze regeering uit Duitschland is betrokken. Het is de bedoeling, dat de deelnemende bedrijven 800.000 blikken per week ma ken (netto-inhoud circa negen ons; ver koopsprijs aan gegadigden 37,5 ct.) SPANJAARDEN NAAR AMELAND. Naar gemeld wordt, zullen eerstdaags een dertig hier te lande geïnterneerde Spanjaarden naar Ameland worden overgebracht. Eén detachement Rijks- veldwacht zal met de bewaking worden belast. Duitschland verbiedt het luisteren naar Russische radio-uitzendingen. Havas meldt uit Berlijn: Het luisteren naar Russische radio-uitzendingen kan beschouwd worden als „voorbereiding tot samenzwering tegen de veiligheid van den Staat" en kan aanleiding geven tot veroordeelingen tot de doodstraf. Bijdrage verplegingskosten van zwakzinnigen. Mede naar aanleiding van hun toezegging aan den heer De Baare in de vorige zitting hebben Gede puteerde Staten studie gemaakt van de vraag van hij'drage der Provincie in de kosten van onderwijs aan en (of) verple ging van zwakzinnigen. Zijl zijn tot de overtuiging gekomen, dat hier inderdaad, ook voor de provincie, een taak is weg gelegd. Eén veelomvattende, doch 'kostbare re geling gelijk b.v. Noord-Holland trof, kan voor Zeeland geen toepassing vinden. De toestand der Provinciale financiën verzet zich daartegen. Het wil Gedep. Staten voorkomen, dat het meest aanbeveling verdient als ten behoeve van die groep zwakzinnigen, die in een centrale instelling wordt verpleegd, een vaste jaarlij'ksche tegemoetkoming wordt verstrekt, op den voet als thans reeds voor andere groepen van lichame lijk misdeelden geschiedt. Daarnaast zou dan aan die groepen van zwakzinnigen, die niet zijn ondergebracht in gestichten, doch die onderwezen en (of) opgevoed worden op daarvoor meer in het bijzonder ingerichte scholen een bijdrage kunnen worden verleend, in de kosten van ver voer en huisvesting. De last, die aldus op de Provinciale fi nanciën zal worden gelegd, wordt dus bepaald door het aantal der voor een bij drage in aanmerking komende zwakzinni gen en niet door het aantal scholen, het welk tenslotte onbepaald is, vooral nu in Zeeland van verschillende zijden pogingen worden gedaan voor de oprichting van een school voor zwakzinnigen. Gedep. Staten stellen ten slotte voor voor eiken behoeftigen zwakzinnige uit Zeeland, die in een behoorlijk ingericht gesticht, voor zwakzinnigen wordt ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1