De openbart-werkenpolitiek. 1 Dagblad voor de Provincie Zeeland T!fxl»«Pf amma. EERSTE BLAD De strijd in China. De strijd in Spanje. DINSDAG 31 MEI 1938 52c JAARGANG - No. 203 Belangrijkste Nieuws SANOSTOL arinus Jacob de Janna Bareman arard Lasndsffga ker 19 J, id. na Willemina 12 ieter Heijboer en iboord. (N. B.) 20, Joh an Jas- Schuit en Sophia Lodewijk Karelse oekhoven 20 j. jd. (B. B.) ruwd: 19, Gerard j. jm. te Kortgene j. jd.; 25, Marcus te Wissenkerke 1. Weele 23 j. jd. Sanderse 56 j. (N. B.) d April. en: Jacob z.v. G. As; Johanna Ja- osterGeuze; Ma- Hage en P, G. v. ier 32 j. en Hen- Anthonisse 80 j. iel Geuze 2 j., z.n. n As. (Th. G.) flei 1938. 175 en 415.5 M. n 8.15 Ber. 10.00 userie. 12.00 Ber. solist. 1.001.20 rouw. 3.00 Gram. 3.40 Gram. 4.00 amerorkest. 4.45 kest. 5.45 Gelukw. list. 7.00 Ber. 7.15 Sportpr. 8.00 Ber. Sted. Orkest van 9.15 Gram. 9.30 men". 9.40 KRO- 10.40 Lajos Ve- ch orkest. 11.05 )1.5 AVRO-Uitzen- Ber. 10.00 Mor- .30 Jetty Cantor's ih. wenken. 11.30 12.15 Ber. 12.30 :est en solist. 2.45 lanna en zijn Khi- wintet van de Ned. 4.30 Kinderkoor uur. 5.30 Omroep Causerie „Leeren r de kinderen. 7.05 it". 7.30 Causerie .chternaloopt".* 8.00 15 Gram. 8.30 De tr. 10.15 D'isco- ANP. en Orkest. Kers en zijn „Ca- M. am. 1.502.20 Or- De Radio Roman- The Alphas". 6.45 7.20 BBC-Variété- 00 Concert. 10.30 -12.20 Gram. 184 M. 12.50 en 1.30 Sa- 1.50—2.20 Gram. 938. 5.20 Orkest en Cabaretprogr. 9.20 011.20 Gram. 12.50 en 1.30 Or- 5.20 Cello en pia- Drkest. 8.20 G^am. 11.20 Ysaye-con- NDER. 1571 M. eest en soliste. 8.20 Orkest. 10.20 Ber. .05 Ber. WEERBERICHT. avond van 31 Mei: itige, tijdelijk afne- richtingen, half tot jr weer toenemende lijk opklarend, later .buien, koude nacht, elziekte. van 's avonds 27 tot is in Groningen en ssteldheid critiek ge- eden van aardappel- n Broek op Langen- is te weinig dauw. nmiddag 3 uur: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs 72.50 psr EïwsrTaai Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertentiën 50 cent per regel Ingezonden mcdedeelingen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting gmorgen 10 u.: 751. roor fietsen: a. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wij hebben, gisteren aan de hand van de door Minister Colijn in de Kamer ge houden rede, een overzicht gegeven van wat de Regeering deed en doet ter be strijding van de werkloosheid. Het kwam hierop neer, dat de laatste jaren gemiddeld 75 millioen gulden be schikbaar werd gesteld en dat voor 1938 een bedrag van ongeveer 200 millioen gulden voor werkverruiming beschikbaar zal zijn. Minister Colijn voegde hier echter on middellijk aan toe, dat men uit het be schikbaar stellen van zoo groote bedra gen niet mag afleiden, dat de Regeering is overgOloopen naar het kamp van hen, die in de openbare werkenpolitiek de op lossing van het werkloosheidsprobleem zien. „Als primair stelt de Regeering, dat de bestrijding van de werkloosheid gezocht moet worden in het behoud en in de uit breiding van de werkgelegenheid in het normale bedrijfsleven. Dat is niet alleen in zichzelf de normale oplossing, dus ook het doel, waarop het streven gericht moet zijn, maar het is naar onze meening d e eenige weg, die blijvend uitkomst ge ven kan. Openbare-werkenpolitiek kan in zichzelf die blijvende uitkomst nimmer opleeren." T?e aard van de uit te voeren werken brengt toch mee, dat na voltooiing van het werk de werkloosheid ongeveer weer even groot is als bij het 'begin, maar dat de schuld, waarvoor men heeft op te komen, belangrijk grooter is geworden. Dit is niet slechts theorie, maar er varing. In verband hiermede werd gewezen op de Vereenigde Staten, waar voor open bare werken milliarden werden uitgege ven, met het resultaat evenwel, dat aan bet eind. van een vijfjarige periode het aantal werkloozen ongeveer even groot was als toen men met die methode begon. De zaak zou anders staan indien men te doen had met een crisisperiode. Indien het er om ging een korte periode van inzinking te overbruggen, dan zou voor een openbare-werkenpolitiek veel te zeggen zijn. Maar zoo is de toestand niet. "Wij heb ben veel meer te maken met crisisver schijnselen, die in hoofdzaak als van structureelen aard moeten worden be schouwd. En daarom aldus het betoog van Dr Colijn kan een openbare-werken politiek de finale oplossing van het werk loosheidsprobleem niet brengen. VERLEVENDIGING VAN HET BEDRIJFSLEVEN. Geen openbare-werkenpolitiek alzoo. Maar wat dan Op die vraag is Minister Colijn het antwoord niet schuldig gebleven. Op de negatieve conclusie liet hij onmiddellijk de positieve- voigen. Deze: dat het Nederlandsche bedrijfsleven zich richten moet naar de gewijzigde om standigheden. De werkloosheidspolitiek moet als pri maire doelstelling -kiezen -de aan-passing van het bedrijfsleven aan -de veranderde omstandigheden. Nieuwe bedrijvigheid moet de plaats innemen in ons land van datgene, wat door de gewijzigde wereld- omstandigheden uit ons economisch leven is wegge allen. Minister Colijn acht het volstrekt niet onmogelijk, dit do-el te bereiken. Onze ingenieurs en onze arbeiders zijn niet minder dan in andere landen. En het benoodig-de kapitaal is beschikbaar. In -deze richting moet naar de overtui ging van den minister de oplossing wor den gezocht. Hier zal geld beschikbaar moeten word-en gesteld om -de productie, de productieve bedrijvigheid van het land, °P te voeren, 'in meor-dere mate -dan tot nu toe geschiedde. Geld daaraan besteed, kan men, wat zijn vruchtbaarheid betreft, vergelijken met een mild-en regen, -die op een dorre aarde valt en die verdorde Planten weer kan -doen opbloeien. Xu liggen hier tal van moeilijkheden en zwarigheden. Het vraagstuk is 'bij de egenwoordige handels-politieke omstan digheden zeer ingewikkeld. Het is niet een zaak die in korten tijd haar beslag kan krijgen,. En -daarmee moet nu met -de openbare- werkenpolitiek 'gerekend worden. De politiek en de industrialisatie is van lan en adem en daarom is ook de openbare-wer enpolitiek van langen adem. Er -zuil-er zeker 10 jaren noo-dig zijn eer men in de richting van grootere indus- trieele ontwikkeling van werkelijk belang rijke resultaten zal kunnen spreken. Hieruit volgt, dat er nog langen tijd groote sommen voor werkverruiming door uitvoering van openbare werken be schikbaar zullen moeten zijn en dat het dus ook niet mogelijk is van jaar tot jaar b.v. 200 millioen extra beschikbaar ie stellen. Men kan over dergelijke bedragen ge makkelijk spreken, maar in het eind moeten ze toch betaald worden en komt men voor lasten te staan, waarvan men zich moet afvragen of het land die zal kunnen -dragen. Vandaag wordt, gelijk bekend, het werkloosheids-debat voortgezet. Daarbij zal dan blijken in hoeverre de plannen hier door Minister Colijn ont wikkeld, bij de Kamer instemming vin den. JAPAN WIL OFFENSIEF UITBREIDEN TOT HANKAU. Verzet der Chineezen in Zuid-Sjansi sterk toegenomen. Het Japansche oppercommando is voor nemens het offensief aan den Loenghai- spoorweg uit te breiden tot Hankau. De Japansche troepen hebben na een kort gevecht de versterkte stad Pohsien veroverd -en zijn tot 50 km voorbij Kwei- teh in de richting van Lanfeng opgerukt. Van Ghine-esohe zijde wordt medege deeld, dat nabij Lanfeng een Japansche afdeeling omsingeld en tot de Gele Rivier teruggedreven is. In het gisteren door het Japansche hoofdkwartier gepubliceerde legerbericht wordt toegegeven, dat het verzet der Ghi- neesche troepen in Zuid-Sjansi opmerke lijk is toegenomen, doch de Chineezen zijn, volgens dit communiqué, overal ver sla-gen. De vluchtelingenstroom van Kanton naar Ho-nkong neemt van dag tot dag toe en alle treinen en schepen zijn vol vluch telingen. Bij den aanval van de Japansche vlieg tuigen op Kanton zijn gisteren meer dan 100 personen gedood en meer dan 200 ge wond. De Brits-che zendelingen in Kanton hebben den aartsbisschop van Canterbury verzocht de openbare meening te vesti gen op het bombardeeren van de burger bevolking en de Britsche regeering te vra gen bij Japan te protesteeren. De vereeniging van Amerikaansche be woners van Kanton heeft een gelijk ver zoek gericht tot Cordell Huil. Onderwijs in de Christelijke leer in China-. Uit Hankau wordt gemeld, dat op -scho len in China, waar onderwijs wordt ge geven door zendelingen, voortaan de christelijke godsdienst als verplicht leer vak kan worden voorgeschreven. Totnu- toe was er een wet, die dit verbood, maar Tsjang Kai-sjek heeft haar ingetrokken. Mevrouw Tsjang Kai-sjek heeft een toespraak gehouden over de beteekenis van dit besluit van haar echtgenoot. Zij gaf te kennen, -dat de generalismus en zij zelf in hooge mate dankbaar zijn aan de zendelingen in 'C'-hina, die trouw zijn ge bleven aan de Ghineesohe zaak, niettegen- I staande dwang en bedreigingen van de Japanners. VRAGEN IN HET BRITSCHE LAGERHUIS OVER DEN LUCHTAAN VAL OP ALICANTE. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister-president geantwoord op vragen over het jongste bombardement op Ali cante. Chamberlain zeide: „Ik heb geen vol doende gegevens te mijner beschikking, waaruit ik kan beoordeelen, wat het doel was van het bombardement, maar ik wensch van deze gelegenheid gebruik te maken, om te herha len, hoe diep de Britsche re geering de verminking en den dood van weerlooze burgers betreurt". De minister-president merkte nog op, dat hij meer dan eens beiden strijdenden partijen in Spanje zijn vrees te kennen heeft gegeven over het toenemende bom bardeeren uit de lucht, tengevolge waar van zware verliezen worden geleden door de burgerbevolking. Hij heeft hieraan toe gevoegd, dat algemeen wordt aangenomen, dat alleen het bombardeeren van mili taire objecten toelaatbaar is. Op vragen over de aanvallen op Brit sche schepen antwoordend, zeide de onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Butler, dat de Britsche agent te Burgos opdracht had ontvangen, onmiddellijk aan de rechtsche autoriteiten te verzoeken, dergelijke aanval len te staken en de bemanning van het vliegtuig, welke schul dig is aan het tot zinken bren gen van het Britsche schip „Thorpehall", streng te straf fen. Gisteren hebben acht vliegtuigen van de luchtmacht van Franco de haven van Valencia en de voorsteden Grao en Caba- nal andermaal gebombardeerd. Het Fransche koopvaardijschip „El Djem", dat in de haven lag, werd door een bom getroffen en is in brand gevlo gen. Men heeft het buiten de haven moe ten sleepen. De helft van de lading was reeds gelost; een lid der bemanning is gedood. Vliegtuigen hebben voorts Sagunto en Culera bestookt, echter zonder slacht offers te maken. Drie Britsche zeelui werden ernstig ge wond, toen zij een schuilplaats zochten tijdens het bombardement van de haven. Een hunner is inmiddels aan de bekomen verwondingen bezweken. Ook Madrid werd gisteren gedurende twee uur gebombardeerd. Bommen van een zwaar kaliber werden op verscheiden centrale punten omlaag geworpen. Drie personen zijn gedood, o.w. twee kinderen, terwijl vijf andere werden gewond. Een nieuw offensief bij Teruel. Dé opstandelingen zijn tot den aan val overgegaan tusschen Albocacer en Teruel. Op den uitersten rechtervleugel zijn gemotoriseerde troepen krachtig vooruit gedrongen. De correspondent van de Times te Burgos meldt aangaande de verdere doeleinden der opstandelingen het vol gende: Het onmiddellijke doel der natio nalistische legers is Valencia. Wat ech ter na. Valencia? D'e positie van Madrid zal slechter worden, hoewel 'niet wan hopig. Voorraden en ten minste één di visie zijn reeds uit Gatalonië over zee naar Valencia gezonden. De reis naar Alicante is langer, maar er zijn genoeg gaten in de nationalistische blokkade om deze mogelijk te maken. De hoofd stad van Spanje zal een harde klap moeten worden toegebracht voordat ze zich overgeeft en de nationalisten zullen veel tijd noodig hebben om deze voor te bereiden. Als Valencia in Juli valt, zou Madrid in September kunnen vallen. Er zal dan nog een maand over zijn, een maand van organisatie en herstel in be volkte en verwoeste streken, voordat de regens gaan vallen. De genadeslag, de aanval op Catalonië, kan nauwelijks dit jaar meer plaats hebben. lialiaansche verliezen in Spanje. Officieel wordt medegedeeld, dat in het tijdvak tusschen de slag hij Malaga in Februari van het vorige jaar tot aan de slag aan de Ebro in Mei van dit jaar in Spanje zijn gesneuveld 191 Italiaan- sche officieren en 1832 minderen. Ge wond werden 520 Italiaansche officieren en 6476 minderen, terwijl 6 officieren en 157 minderen worden vermist. Drie of ficieren en 356 minderen werden krijgs gevangen gemaakt. Het totaal van de Italiaansche verliezen bedraagt dus 9541. STIJGENDE ONRUST IN SYRIë. Dé algemeene staking is thans ook naar alle andere Syrische steden overge slagen, o.a. Aleppo en Hama. De vakver- eenigingen eischen vaststelling van be paalde arbeidstijden, een vrijen Vrijdag, vaststelling van maximum- en minimum- loonen en erkenning der vakvereenigin- gen. In geheel Syrië hebben massabetoo- gingen der stakers plaats gevonden. Men verwacht nieuwe demonstraties. WAAR IS SCHUSCHNIGG7 Volgens berichten van verschillende zij den zou de voormalige Oostenrij'ksche bondskanselier niet meer te Weenen ver blijven. Havas meldt, dat de wacht, die voor Schuschnigg's woning was geplaatst, niet meer betrokken wordt. Daarmee komt overeen een bericht in de News Chronicle volgens hetwelk Zaterdag drie auto's ver schenen voor het paleis Belvedère, de wo ning van Schuschnigg, die zelf in een van de auto's plaats nam. De wagen zou in noordelijke richting verdwenen zijn. -Schuschnigg's vader en zijn verloofde zouden met bagage in dezelfde richting vertrokken zijn. Het doel van de reis was, volgens deze berichten, Leipzig. Officiëele kringen weigeren tot nu toe iedere verklaring omtrent het lot van Schuschnigg. -Sinds den vroegen ochtend staat voor het Belvedère een verhuiswagen, waarin meubelen worden geladen. Uit over het algemeen goed ingelichte bron verklaart men, dat Schuschnigg niet zou zijn overgebracht naar het concentra tiekamp- van Dachau of naar Leipzig. Van gezaghebbende zijde wordt ver klaard, dat Schuschnigg zich nog steeds in het Belvedère bevindt en dat er op het oogenblik geen sprake is van zijn vertrek uit Weenen. Op de vraag, wat dan de verhuiswagen te beteekenen had, die voor het Belvedère gestaan had en meubelen had ingeladen, verklaarden dezelfde kringen niet in staat te zijn daarover bijzonderheden mede te deelen. Intusschen worden de berichten over Schuschnigg met het uur meer tegen strijdig. De villa van Schuschnigg is nu geheel leeg. De meubels, die t.z.t. door de regee- ring ter beschikking van Schuschnigg waren gesteld, zijn intusschen naar een meubeldepot van den staat getranspor teerd. Ook de persoonlijke eigendommen van Schuschnigg, van zijn vader en van zijn huishoudster zijn verwijderd. Naar analogie van een vroeger geval veronderstelt men, dat Schuschnigg naar een plaats in Duitschland is overgebracht waar hij een regiem van betrekkelijke vrijheid zou genieten. Korte Berichten. Aan de kusten van Engeland woedt een hevige storm. D'e kustwachten in Sussex en Essex hebben reeds in ver scheidene gevallen hulp verleend aan in nood verkeerende schepen. Tengevolge van de hevige regens, gepaard aan springvloed, is een aantal dorpen in het Merseygebied (Eng.) over stroomd, waardoor aanzienlijke schade is aangericht. 11 R J_i_l 1 fi Binnenland. De kwestie-Schiphol. De politieke moord te Rotterdam. Goedkeuring van volksgasmaskers. Buitenland. D'e luchtbombardementen in Spanje. Voortzetting van het Japansche offen sief. H. M. DE KONINGIN OP „DE RUIGE HOEK". H. M. -de Koningin is gistermorgen om elf uur per auto van het Paleis Het Loo vertrokken om te Den Haag voor een kort verblijf intrek op Huize „De Ruige Hoek" te nemen. Enkele oogenblikken voordat de auto van H. M. de Koningin door Utrecht kwam, is op de Maliebaan een der oude lindebo-omen omgewaaid. Omstreeks kwart over twee deed -een plotselinge rukwind den ouden boom buigen en een volgende windstoot velde hem. De Noordelijke in gang van de Malie-baan, ter 'hoogte van de Maliestraat, was versperd. D'e boom lag dwars over het midden-pad en het ver keer was zoodoende genoodzaakt een der beide andere rijbanen te kiezen. Een po litieagent, die steeds 'bij den overweg naar het Oors-prongpark staat, kon den Konink lijken auto, welke weinige minuten later uit de richting De Bilt naderde, waar schuwen het middenpad niet te berijden, waarna -de wagen via de "Westelijke rij baan den tocht vervolgde. GROOTSTE SNELHEDEN BIJ DE N. S. Naar wij vernemen is door de directie der Nederlandsche Spo-o-r opnieuw vast gesteld de grootste toegestane snelheid van treinen op de hoo-f-dspoorwegen. De snelheid voor stoomtreinen op de voornaamste hoofdlijnen is daarbij bepaald op 100 km per uur, terwijl uitsluitend om vertraging in te 'halen, die snelheid mag worden opgevoerd tot een maximum van 110 km. Voor treinen vervoerd -door electrische motorvoertuigen, samengesteld uit stroom- lijnmateriaal, is de snelheid vastgesteld op 120 km per uur, terwijl alleen om ver traging in te halen, die snelheid mag op gevoerd worden tot 125 km. Met motorrijtuigen, die geheel uit niet- gestroomlijmd materieel bestaan, mag ge reden worden met een snelheid van 100 km en uitsluitend om vertraging in te hal len, hoogstens 110 km. V'o-or Diesel-electris-ohe treinen is de grootst toegestane snelheid op de voor naamste lijnen, bepaald op 120 km, ter wijl alleen om vertraging in te- -halen, deze snelheid mag worden opgevoerd tot 125 kilometer. Het spreekt vanzelf, dat bovendien re kening ge'houd-en moet worden met even- tueele voorgeschreven -snelheids-beperkin gen. DE KWESTIE SCHIPHOL BINNEN KORT IN DEN MINISTERRAAD. Plannen van Defensie en van Waterstaat hebben elkaar gekruist. De verwarring, welke de laatste, dagen heerscht over de vliegveldkwestie is nog geenszins verdwenen. Heeft wethouder Kropman in de Zaterdag te Amsterdam gehouden persconferentie medegedeeld, dat het Departement van Defensie niet star aan Schiphol vasthoudt, in regee- ringskringen gaf men met de meeste stelligheid te verstaan, dat Defensie nog geen definitief standpunt heeft bepaald. Volwaardig LEVERTRAAN-PRODUCT met frisschen sinaasappelsmaak IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN Fl. 1.40 PER PIACON De zaak is namelijk, zegt het „H d b 1.", dat Defensie in de lijn HaarlemLei den-Den Haag nog een vliegveld noo dig oordeelt. Defensie heeft daarvoor nu het oog laten vallen op de omgeving van Leiden. Hiervan schijnt het Departement van Waterstaat op de hoogte te zijn gebracht en dit heeft Defensie daarop laten we ten, dat er nabij Leiderdorp geschikt terrein aanwezig is, maar dat de regee ring, i.e. de minister van Waterstaat, op dien grond een centraal vliegveld voor de burgerluchtvaart zou willen aanleggen. Uit dezen gang van zaken blijkt, dat zoowel Defensie als Waterstaat be hoefte hebben aan een centraal gelegen vliegveld. De plannen daartoe hebben elkaar gekruist en daarvan is de ver warring ongetwijfeld het gevolg. Het moet inderdaad geenszins uitge sloten worden geacht, dat Defensie de voorkeur geeft aan een terrein in de om geving van Leiden (in dit verband wordt ook Katwijk genoemd), en in dat geval zal Waterstaat ten aanzien van Schip hol zijn houding toch moeten herzien. Intusschen, de zaak is nog niet zoo ver. Wij vernemen echter, dat de kwes tie SchipholLeiderdorp zeer binnen kort in den ministerraad zal worden be handeld. Dat daarin dan meteen een be slissing zal vallen, moet evenwel uitge sloten worden geacht. D'e besprekingen in den ministerraad zullen ongetwijfeld nader overleg tusschen alle belangheb benden wenschelijk maken. SCHOOLGELD EN GROOTE GEZINNEN. Voor noodlijdende gemeenten meer vrijheid van handelen? Op de vragen van den heer S t e i n - m e t z, betreffende het verleenen van re ductie op schoolgeldheffing van kinder rijke gezinnen, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken o.a. geantwoord, dat de in het rondschrijven van 31 Juli 1936 neergelegde beperking van de in artikel 65 der Lager-Onderwijswet 1920 gegeven bevoegdheid uitsluitend geldt voor noodlijdende gemeenten en voor ge meenten, die een bijzondere bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds ontvan gen. Aan bedoelde gemeenten moet on verzwakt de eisch worden gesteld, dat de heffingen tot een redelijk bedrag wor den opgevoerd. Met inachtneming van dit axioma is de minister inmiddels- be reid te overwegen in hoeverre het mo gelijk is voor de heffing van schoolgeld de vrijheid, welke artikel 65 der Lager- Onderwijswet '20 biedt, te herstellen. HET LEGER DES HEILS IN NED.-INDIë. Het Hoofdkwartier van het Leger des Heils deelt mede, dat generaal Evange line Booth aan commissaris De Groot, leider van het Leger des Heils in Ned.- Indië, vaarwelorders heeft verstrekt. Op den 8en Juni vertrekt comm. De Groot met de „Dempo" naar ons land. In plaats van commissioner De Groot is de chef-secretaris, kolonel A. C. Beek huis, aangesteld als territoriaal com mandant van het Leger des Heils in Ned.-Indië. Kolonel Beekman heeft ver schillende belangrijke posities bekleed in het Leger des Heils in Nederland. Hij was o.a. divisie-officier, vele jaren hoofd van de kweekschool en gedurende de laatste twee jaren chef-secretaris. Raden van Arbeid. Bij Kon. Besluit is benoemd tot voor zitter van -den Raad van Arbeid te Eind-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1