DE ZEEDW tweede blad tante ailie Uit de Provincie Koude compressen noodig. VLISSINGEN. Raadsb.slissingen zonder Raadsvergadering. feuilleton VAN MAANDAG 30 MEI 1938, Nr 202. demo-liberalen en de staatsgrepers het arme Dietsche volk knechten en niet te gen uitbuiters en satanische schurken in bescherming nemen. Dat is tactiek, zal men zeggen. Goed, dat is tactiek. Men zou het ook de ergste demagogie kunnen noemen, die ooit in de politieke geschiedenis van ons land is I voorgekomen. Het lachwekkende zit echter in de wijze, waarop dat fraais wordt opgediend. De stijl der artikelen van het Nationale Dag blad is van een opgeschroefdheid, van een nonsensikale Ueberschwenglichkeit, dat men er dikwijls bij moet schater lachen. Een enkel voorbeeldje, uit een hoofdartikel, dat een dezer dagen ver scheen: „De macht van Beëlzebub, de overste der hel, zou noodig zijn om alle leugen- gebral, dat over onze edele hoofden is uitgestort, te overstemmen." Weet u wat men over het edele hoofd van dezen edelen schrijver dezer edele regelen moet uitstorten? Ijskoud leidingwater. HET DRAMA TE ST MAARTENSDIJK. De aanleiding. Omtrent het drama te St Maartensdijk op Tolen vernam het „D. v. Z.' nog de vol gende bijzonderheden. De 18-jarige vrachtrijderszoon A. S., die het misdrijf pleegde, was een zeer ge sloten en oppassende jongen, die een stil le genegenheid had opgevat voor het .12- jarige meisje, Maria o. d. B., dat vaak bij hem thuis kwam spelen. Toen de ouders van het meisje dachten, dat uit de vriend schap iets anders groeide bij den jongen, hadden zij het kind aangeraden de bezoe ken te staken. Dit had de jongen zich sterk aangetrok ken en zoo mogelijk werd hij nog meer terug getrokken. Tegen een vriend van hem had hij de vorige week alleen gezegd: Nu heb ik niks meer. Toen Woensdagmorgen het meisje in het speelkwartiertje even naar huis liep om wat te gebruiken en de woning van S. passeerde, riep A., die buiten stond, haar aan en trok haar plotseling de schuur bin nen om (dat blijkt uit alles) onmiddellijk den moord te plegen. Toen het kind dood was, heeft de jongen de wonden verbonden de oogen van zijn slachtoffer gesloten en haar handen gevouwen om daarna de hand aan zichzelf te slaan. Van tevoren 'had hij alles in gereedheid gebracht voor de gruweldaad en enkele binnendeuren zelfs toegespijkerd. Waarschuwing Gouden Tientjes. Men deelt ons van welingelichte en be trouwbare zijde mede, dat opkoopers van gouden tientjes in onze provincie hun werk uitoefenen, en dat deze daarbij prij zen van f 11.00—f 11,25 voor een gouden tientje betalen, terwijl de werkelijke waarde van een gouden tientje tegenwoor dig tusschen f 12f 12,50 ligt. Men zij! dus op zijn hoede en, zoo men gouden tientjes heeft, en deze wil verkoo- pen, dan doe men zulks niet tot te lagen prijs. Motorschip omhoog gevaren. Uit Bruinisse wordt gemeld: Zaterdagavond is het motorschip „Ro bert", schipper Hawnes, geladen met touwwerk van Maassluis naar Frankrijk, in het Noordergat op de gevaarlijke plaats bij gasboei nr. 7 omhoog gevaren. Het schip maakte zooveel water, dat de opvarenden het raadzaam achtten in de sloep te gaan. Het bergingsvaartuig „Zee hond", schipper Breen, van v. d. Tak's Bergings Mij. heeft het schip 's nachts, nadat de schipper, zijn vrouw en drie kinderen te Zijpe aan wal waren ge bracht, vlot gemaakt. Het werd in zin kenden toestand in de vluchthaven te Zijpe binnengebracht. Het schip is ge broken, doch wordt door voortdurend pompen drijvende gehouden. MIDDELBURG. Een tweetal woestelingen te Middelburg. Zaterdagavond heb ben twee der opvarenden van het onder Nederlandsche vlag varende vrij groote jacht „Lady Sheila", liggende aan de Loskade, deze omgeving op stelten gezet. In den loop van den avond ging de on geveer 40-jarige stuurman Rijkers, die, als de Engelsche kapitein niet aan boord is, daar de leiding heeft, met zijn 15- jarigen stiefzoon, Edel genaamd, van boord en begaf zich naar de veranda van het station, Door welke oorzaak dan ook heeft R„ die onder den invloed van drank ver keerde, zich daar driftig gemaakt. Hij dreigde met een stoel te zullen slaan en deelde met de hand ook een paar klap pen uit. Men wist hem en den jongen, die zich ook met het geval bemoeide, te kalmeeren en naar buiten te werken. Ze gingen aan boord. Hier bleek echter, dat R. nog niet gekalmeerd was. Hij drong in het verblijf van den hofmeester bin nen en gaf dezen een gevoeligen stomp. Door het kabaal, dat vader en zoon maak ten, vluchtten de andere opvarenden van het jacht. De beide woestelingen namen nu ook een dreigende houding aan tegen de beide agenten, die op den wal ston den en wierpen allerlei voorwerpen naar den wal, wat de agenten beantwoordden o.a. door gebruik te maken van hun sabels. Intusschen was ook de dienstdoen de inspecteur aan de Loskade gekomen en wist direct met zijn revolver R., die toen juist gereed stond een zwaar stuk ijzer naar den wal te werpen, in bedwang te houden en gedaan te krijgen, dat deze het ijzer weer neerlegde. De jongen kwam door een mangat kij ken en wierp werkelijk met een stuk ijzer. Had hij zich niet onmiddellijk terugge trokken, dan was de kans zeer groot ge weest, dat de inspecteur, die nu zijn revolver in die richting hield, zou heb ben geschoten. Ooggetuigen verzekerden ons verbaasd te hebben gestaan, dat geen dooden zijn gevallen. Intusschen waren nog een drietal agen ten op de Loskade gearriveerd, waarna de politiemannen aan boord sprongen om de mannen van boord te halen. Deze sprongen echter in het kanaal. Toen zij naar het jacht terugzwommen zijn ze aan boord teruggebracht en daar onmiddellijk gearresteerd en geboeid. Zij zetten ook nu nog hun verzet voort. De inspecteur moest opnieuw met zijn revolver tot ge hoorzamen aansporen. Natuurlijk had dit voor Middelburg ongekend gebeuren veel nieuwsgierigen op de been gebracht. Op het bureau bleek, dat R. door een sabelhouw vrij ernstig aan de hand was gewond. Ook verder had hij wonden op- geloopen. Dokter Broekhuijsen heeft hem verbon den. Het jacht is Zondagmorgen van Mid delburg vertrokken, doch de beide aan gehoudenen waren toen nog op het poli- tie-bureau in arrest en zijn later op den dag per trein naar Rotterdam vertrokken. Singello'op van E. M. M. Het was Zaterdag voor de elfde maal, dat de Middelburgsche Athletiekvereen. „E. M.M." een singelloop organiseerde en dit zoowel voor juniores en seniores. De directeur der R.H.B.S., Ir J. Ph. van Dalsum, had zich bereid verklaard het startschot te lossen. De juniores hadden ongeveer 1500 me ter af te leggen. De uitslag was als volgt: 1. G. Dobbe- laere, Marathon, Vlissingen 4 min. 2,8 sec.; 2. K. Barentsen, E.M.M. 4 m. 8,2 sec. 3. T. Kolijn, A.V. '35 Vlissingen 4 m. 38,2 sec.; 4. P. J. Bliek 4 m. 39 sec.; 5. J. v. d. Voorde; 6. M. J. Pluijmers, 7 L. Back, de laatste 4 allen van de Voetbalvereen. Mid delburg. De senioren hadden een parcours van ongeveer 3700 m. langs de Singels van Veersobe weg tot bet einde van den Vlis- singschen Singel, waarvoor het record stond op naam van M. J. Bruijnooge van Odidas te Groede die er in 1936 10 min. 33,6 sec. over liep. Thans was nr 1. G. van Op dorp, E'. M. M. 11 min. 19 sec.; 2. A Kambier, E.M.M. 11 min. 24 sec.; 3. W. Pieters, Marathon 11 min. 24,4 sec.; 4. H. Enkelaar, E.M.M. 11 min. 48 sec.; 5. De Roelse, A.V. '35 11 min. 51 sec.; 6. T. van Opbergen, Mara thon. Bij' de juniores zorgden Dobbelaere en Barentsen voor een spannenden wedstrijd. Bij de seniores was het van Opdorp, die voor een verrassing zorgde. Tot bijna aan bet einde was hij de vierde looper, maar toen ging bij er van door, liep zijn drie voorgangers voorbij en liet zijn clubge noot Kambier 5 sec. achter zich. Het Nollebosch. Zater dagmiddag brachten de raadsleden, onder leiding van den burgemeester, den heer 0. A. van Woelderen, en den directeur van gemeentewerken, den beer G. Ouwehand, weder een bezoek aan het Nollebosch. In alle richtingen werd het 24 H.A. groote terrein doorkruist en de bezoekers konden constateeren, dat sinds bet vorige jaar ook nu weer geweldige vorderingen zijn gemaakt wat betreft de „cultiveering" van het bosch. 'lal van keurig onderhouden paden zijn aangelegd, artistieke bruggetjes door jeugdige werkloozen gemaakt verbin den de paden, en verschillende vijvers vormen door friscb groen omlijste water partijen. Le kleurenrijkdom van allerhande soor ten bloemen, heesters, zilversparren, ce ders, dennen- en eiken boompjes te veel om op te noemen is een lust voor het oog. In het afgeloopen jaar zijn o.a. weer 85.000 stuks boompjes geplant en 40 60 werkloozen zijn voortdurend in het bosch werkzaam. Onder deze arbeiders is ook een groep van 20 personen vanwege de arbeidstherapie tewerk gesteld. Vlis singen is de eenigste gemeente in Zee land waar de arbeidstherapie wordt toe gepast. Ook bet nieuw aangekochte terrein is reeds in vergevorderden staat van ontgin ning en reeds voor een groot gedeelte beplant. Na de „excursie werd den raadsleden in het Wooldhuis door den burgemeester een thé aangeboden. Wij kunnen nog mededeelen, dat het •bosch Zaterdag a.s. voor het publiek wordt opengesteld, en wel voor een veel grooter gedeelte dan het vorige jaar hel geval was. GOES. i Zaterdagmiddag vergaderde hier het district „Zeeland" van de Maatschap pij tot Nut van het Algemeen in Hotel „Centraal", onder voorzitterschap van den heer mr Pleyte uit Middelburg. De beer A. v. d. Have, voorzitter, was ver hinderd. Vertegenwoordigd waren de dep. Krab- bendijke, Ierseke, Middelburg en Vlissin gen, benevens enkele belangstellenden. De secretaris dhr A. Tollenaar bracht een uitvoerig verslag uit van de vorige vergadering. Uit het jaarverslag van het hoofdbestuur blijkt, dat in Zeeland 14 dep., tellende 1059 leden in districtsver- band, zijn. Onderhandelingen werden ge voerd over de oprichting van een departe ment te Goes. Tot afgevaardigde naar de algemeens vergadering op 6 en 7 Juni a.s. te Am sterdam werd aangewezen dhr G. Ver- haert te Ierseke. De beschrijvingsbrief voor deze vergadering gaf aanleiding tot eenige bespreking. Aan den afgevaardigde werd vrij mandaat gegeven. Door de afge vaardigden van de dep. werd verslag uit gebracht over de verrichte werkzaamhe den in het afgeloopen seizoen, waaruit bleek, dat in enkele dep. het ledental aan merkelijk is toegenomen. Het laatste punt van de agenda was: „Een uiteenzetting van het wezen en doel van de Oxford-groep-Beweging en het be lang voor de wereld". Wegens afwezig heid van den voorzitter, die dit onderwerp zou inleiden, nam dhr Gunning uit Ier seke het woord en vertelde een en ander van deze beweging en wat deze voor zijn persoonlijk leven is. Verder legden een tweetal dames en heeren een getuigenis af, wat de Oxford-gedachte voor hen is geworden. ZUID-BEVELAND Ellewoudsdijk. Vrijdagmiddag verga derden de ingelanden van het Water schap Ellewoudsdijk in 't M. J. van Hat- temhuis, onder voorzitterschap van A. J. Bruggeman. Van de 38 ingelanden wa ren er 34 tegenwoordig of vertegenwoor digd. De rekening over het dienstjaar 19371938 werd goedgekeurd met een batig saldo van f 5220. Tot vertegenwoor diger van het waterschap in den dijkTaad van de waterkeering van den calamiteu- zen polder Borsele werd herbenoemd Ja cobus Krijger te Driewegen. Wegens pe riodieke aftreding van den heer P. Die- leman als gezworene werd de navolgen de aanbeveling opgemaakt: 1. P. Diele- man, 2. D. Zoeter, en 3. A. v. d. Velde, allen te Ellewoudsdijk. Kapelle. De groep aardbeientelers „Al ler Belang" kwam in ledenvergadering bijeen. De voorz., de heer Johs. Schipper, open de deze druk bezochte vergadering. De secr. D. Mallekote, deed verslag over den verkoop van aardbeien over 1937, welke niet is geloopen zooals men dit ge woon was, de verschillende moeilijkheden welke zich voordeden waren niet gering. Wel meent spr. te mogen opmerken, dat toch alles naar wensch is gegaan. De vergadering bleek dankbaar voor het ge voerde beleid. In zijn jaarverslag deelde de secretaris verder mee, dat het ledental klom van 154 tot 177 leden en dat er voor vatveiling veel animo was. Verkocht werden voor vatveiling 73599 kilo Mad. Moutot voor f 10.892,—, een op brengst van 1840 kilo per gemet of 6 kilo per roe, is een bedrag van f 0,90 per roe. Kooper was de heer D. Ganseman. Met groote tevredenheid werd gewaagd van de afname. Alles geschiedde naar wensch. Het geveilde kwantum bedroeg een op brengst van 40 gemet tegen verkoopprijs van f 14,80 per 100 K.G. De Jucunda's werden ingehouden. Ook hiervoor is de prijs meegevallen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het kassaldo f 103,bedroeg. Herkozen werden de aftredende bestuurs leden P. van Oeveren, J. van Koeveringe en Johs. Schipper, voorz. Bespreking volgde over den verkoop voor 1938. De voorz. zegt, dat er een paar kwade nachten zijn geweest, welke voor al voor de oudere aanplantingen Mad. Moutot veel schade aanbrachten. De jon gere hebben minder geleden. Verwacht wordt een goede opbrengst voor de Ju cunda's. De heer M. Bom vraagt of de Tuin- bouwvereenigingen te Biezelinge en Ka pelle niet verzochten om door gezamen- lijken verkoop tot een groot kwantum te komen. De voorz. zegt: de eerstgenoemde is lid der vereeniging, de laatste niet. Het bleek, dat er veel animo was voor verkoop (vatveiling). Wenschelijk werd het geacht om de Mad. Moutot iets eer der te veilen dan de Jucunda's, omdat deze eerder rijp zijn. Beslissing over vroe- geren verkoop werd aangehouden tot de eerstkomende vergadering, welke begin Juni zal gehouden worden. Ook dan kun nen bij de nu reeds opgegeven kwantums voor vatveiling, verdere opgaven volgen. Klachten waren binnen gekomen over terugontvanging van de chips. Op stren ger controle zal bij het bestuur der Vei ling worden aangedrongen. Ook zal ver zocht worden om bonnen te ontvangen, zooals dit altijd plaats heeft bij den vat- verkoop, ook bij het kiloveilen. Hierna sluiting. Wolfaartsdijk. Zaterdag werd een al gemeens vergadering gehouden van de aandeelhouders van het gebouw Tavenu. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Lindenbergh en gekozen in plaats van den heer J. Koert die niet meer in aan merking wenschte te komen, dhr A. Koert. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat er door de verschillende plaatselijke vereenigingen weer een druk gebruik gemaakt is van de zalen van het gebouw. De rekening sloot met een nadee- lig saldo van f 85, wat is ontstaan door de vrij groote verbeteringen, enz. die zijn aangebracht, voornamelijk in de groote zaal. Als voorzitter werd gekozen de heer J. C. Koert en tot vice-voorz. in plaats van laatstgenoemde, de heer A. M. Boot. De rente op de obligaties kon uit de reserve worden betaald. Ierseke. Bij1 onderhandsche aanbeste ding is aan de fa. Marteijn alhier de bouw opgedragen van een villa aan den Grintweg alhier, voor rekening van den heer J. Mieras. Het gebouw zal voorzien worden van een bom- en gasvrije kelder. De eerste die te Ierseke wordt gebouwd. Aan de redactie van „Antirevolutio- r.aire Staatkunde" werd de volgende vraag gesteld: „Ter afdoening van een subsidie-aan vrage ten behoeve van de Oranjeviering werd niet de gemeenteraad samengeroe pen, maar werd den raadsleden door be middeling van de gemeentebode schrif telijk om hun meening gevraagd. Is dit niet in strijd met de wet? Zijn B. en W. hier hun bevoegdheid niet te buiten ge gaan?" Hierop werd het volgende geantwoord: „De voorschriften van de Gemeente wet kennen, in overeenstemming met ar- tiekel i44 der Grondwet, primair aan den Raad toe de beschikking over de geldmiddelen. En ten opzichte van de uit oefening van die bevoegdheid, gelijk ook len aanzien van andere bevoegdheden van den Raad, laat de Gemeentewet al evenmin een onzeker geluid hooren. De eenige manier, waarop de Raad zijn bevoegdheid kan uitoefenen, is die van het houden van een vergadering met inachtneming van de voorschriften van tie wet (oproeping door den Burgemees ter met inachtneming van het reglement van orde, openbaarheid, quorum, e.d.). Meeningsuiting van raadsleden ten op- z chte van gemeentelijke aangelegenheden, waarover de Raad te beslissen heeft, bui ten de raadsvergadering om, leiden dus niet tot een wettige beslissing ,van den Raad, zelfs al zouden alle raadsleden een gelijkluidend advies uitbrengen. Nu kan men het als een gedienstigheid van de practijk beschouwen om de raads leden spoedshalve buiten de raadsverga deringen om hun meening te vragen. En men kan dan trachten om de onwettig heid van een uit een dergelijke mee ningsuiting te distilleeren besluit te dekken door de eerstvolgende raadsverga dering om sancties te vragen. Doch ook tegen een dergelijke wijze van doen bij de behandeling van publieke aan gelegenheden zouden wij met klem wil len waarschuwen. Een dergelijke prac tijk is in strijd met de Gemeentewet, die bij de beslissingen omtrent publieke aan- g legenheden, welke des Raads zijn, een collegiale behandeling en beslis sing eischt in een wettige vergadering, welke als regel openbaar .moet zijn. En aan dezen eisch doet men tekort, wanneer men de raadsleden via een voorafgaande enquête bindt, althans mo reel bindt, aan hun te voren schriftelijk kenbaar gemaakte meening. Nu gaat het in het onderhavig geval om een betrekkelijk onbelangrijke aan gelegenheid. B. en W. zullen grond ge had hebben om aan te nemen, dat dit .-ubsidie algemeen sympathie vindt. En zij wilden uiteraard liever de moeite en kosten van het bijeenroepen van een spe ciale raadsvergadering vermijden. Doch deze op zichzelf beschouwd goede bedoeling mag niet worden nagestreefd op een manier, die tekoit doet aan de v/ettelijke waarborgen voor een behoor lijke behandeling der publieke aangele genheden. Eh de raadsleden behooren daarom o.i. hun medewerking daartoe met beslistneid te weigeren." Wilt u, vraagt „De Tijd" eens lachen? Lees dan het Nationale Dagblad. Zoo oud als de menschheid is, sinds den dag, dat Adam en Eva gezondigd heb ben, gebeuren er schandaaltjes in de we reld. Het is treurig, maar het is tenslotte niet abnormaal. Leest men echter het Na tionale Dagblad, dan blijken deze schan daaltjes alléén te gebeuren, omdat de door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) bO) _o_ Ik dacht aan niets dan aan zijn nobele persoonlijkheid en aan het groote geluk hem te mogen bewonderen, eeren, ver trouwen en liefhebben, zooals ik nog nimmer had liefgehad. In zijn tegenwoor digheid waren alle lasten des levens mij licht. En toch spande ik me niet in, om hem voor mij te winnen, ik wist slechts, dat ik hem liefhad, hem aanbad met al de kracht van mijn hart," tteer zweeg ze, als om op adem te ko men. Nannie, verschrikt en verbaasd, wist met, wat ze er van denken, van gelooven moest. Was het mogelijk, dat de gevoe- ens van haar vriendin Maude beant woord werden? Mevrouw Fleming was met een ander getrouwd. Deze vatte den laad van haar verhaal weer op, maar nu wat kalmer: «Mijn dagen gingen in grooter geluk voorbij dan zelfs jij je voor kunt stellen, oor Angus mag je een even warme liefde oesteren, maar jij hebt nooit de ver- a enheid, de volkomen eenzaamheid ge- snd, die het contrast voor mij des te s lalenaer maekte. Het voorjaar ging voorbij. Ik weet eigenlijk nauwelijks, wat hij voor me voelde, of wanneer hij die pere belangstelling voor me begon te koesteren. We ontmoetten elkaar voort durend. In 't begin vertoonde hij zich zelden in gezelschap; want hij was naar Italië gegaan om het land te zien en het karakter van het volk te bestudeeren, niet om een paar maanden in ledigheid door te brengen of afwisseling te zoeken in genoegens, die hem verveelden. Daar om was er hem weinig aan gelegen nieuwe kennissen te maken, onder de Engelschen ten minste. Maar overal werd hij even graag ontvangen. En toen we eenmaal vrienden waren, kwam hij over al, waar hij wist, dat ik te vinden was; terwijl ik ja, die gehate partijtjes, welke ik zoo zorgvuldig ontweken had, werden nu een paradijs voor me, boden me gelegenheid om een geluk te genieten, dat zich met geen woorden laat be schrijven. Zoo ging het voorjaar voorbij" ze sprak nu zeer haastig, haast zonder adem te scheppen. „Op een zekeren dag in April had er een picnic plaats, waar we beiden aan deel namen. Beiden waren we te paard en den geheelen dag reden we zij aan zij. Op den terugweg had er een klein ongeluk plaats. Mijn paard struikelde op een erg slecht deel van den weg en een oogenblik verkeerde ik in groot gevaar. Het volgend oogenblik reeds was alles weer in orde, maar niet zoo gauw, of hij had een schrik, een ont- stoltenis getoond, die slechts voor één uitlegging vatbaar waren. Een paar ge broken woorden ontvielen hem, stame lend, zenuwachtig, maar toch duidelijk genoeg om mijn hart te vervullen van een vreugde, die zich niet laat beschrij ven, die ik zelf nauwelijks kon omvat ten. Ik scheen in een heerlijken, gelukki gen droom te verkeeren en wist nauwe lijks, dat hij in de drukte van me ge scheiden was en zich niet weer bij me voegde. Ik wenschte met niemand te spre ken, zelfs niet met hem. Mijn hart was zoo vol, dat ik het nauwelijks verdragen kon. Toen we het huis van onzen gastheer bereikt hadden, die de picnic aangeboden had en waar we den avond zouden door brengen, merkte ik op, dat hij 'n haastig afscheid van ons allen nam en zich bij den gastheer verontschuldigde, dat hij niet meer naar binnen kon gaan. Maar ik voelde geen ontsteltenis, geen schrik. Ik wist, hoe hij altijd met de gevoelens van anderen rekening hield; en ik meen de, dat hij de algemeene aandacht op mij zou vestigen, iets wat me zeer onaan genaam zou zijn geweest. Ik ging naar huis in eén extase van geluk om wak ker te liggen en opnieuw te genieten van mijn geluk, zooals een gierigaard geniet bij het overtellen van zijn schat, of om te droomen van hem, die me dat alles geschonken had. Den volgenden morgen kwam hij niet. Maar wat zou dat? Wist ik het niet? Vertrouwde ik hem niet? Een bezoekster kwam binnen. Hadden we al vernomen, dat mijnheer Nugent den vorigen avond afgereisd was terug was gegaan naar Engeland? Haar man had dien morgen een haastig geschreven briefje van hem ontvangen, waarin hij hem het feit mee deelde en zich excuseerde voor een diner, waaraan hij dien avond had moeten deel nemen. Het was onmogelijk voor mij om te twijfelen. Hij was werkelijk weg vertrokken zonder woord, blik of teeken. En nooit heb ik hem terug gezien." Ze brak plotseling in snikken uit, be dekte het gelaat met de handen en steun de zich tegen de stoelleuning. Haar heele lichaam schokte van de heftige emotie, die ze trachtte de baas te worden. Nannie zat stil' op de andere armleu ning, bleek en trillend. Ze keek neer op haar vriendin met diep medelijden, maar een medelijden, dat iets van schrik, ja van afschuw in zich had. En ze was de vrouw van een ander. Dat was de vreese- iijke gedachte, die haar vervulde. Zonder het te willen half onbewust, nam ze haar hand weg, die op Ada's schouder had gerust. Ada voelde het en keek plotse ling op. „Je deinst al voor me terug, Nannie", zei ze, „en je hebt er wel reden voor. Ik deins terug voor mezelf. Ik haat en ■eracht mezelf. D'at ik zoo'n goed en edel mensch, als mijn man is, kon bedriegen. Dat ik hem zoo kon behandelen, hem, wien ik alles dank, wat er goed en eerlijk in me is, hem, wien ik verschuldigd ben, wat ik als mijn kostbaarste schat moest beschouwen, het vermogen om te voelen en te denken, zooals een vrouw behoort. Maar heb geduld met me Nannie. Heb geduld met me. Je weet niet wat het zeggen wil al je hoop op geluk en een goed leven op een kaart te stellen en dan met eigen oogen te moeten aanschouwen, dat je je vergist hebt. Ik geloof, dat ik mijn bewustzijn zoowat verloor. Ik weet niet, wat ik deed. Ik leefde in een vreeselijken droom van wanhoop en verlatenheid, en toen ik weer wakker werd, bemerkte ik, dat ik mijn heer Fleming beloofd had zijn vrouw te werden. Wat me zinnelijk wakker schud de, deed mijn ellende nog grooter worden. Het was een brief van mijto lieve tante Elizabeth, waarin ze me een thuis aan bood. O1" riep ze uit, de handen wringend en in doffe wanhoop opkijkend, „was hij slechts een paar weken eerder gekomen! Had ik de achting voor mezelf, mijh zelf respect tenminste maar mogen behouden! Was ik tenminste maar voor die groote zonde bewaard gebleven!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5