Onderwijs. iGEMEMCD Rechtszaken Laatste Berichten. Finantiëele Berichten. Telegrammen. Zelf werd hij toegesproken door den t voorzitter van den kerkeraad, den heer K. de Visser, den heer Burgemeester, zijn vader en den consulent Ds J. W. van Kooten. In beide diensten was het kerk gebouw overvol. Geref. Kerk van Magelang. Bij den kerkeraad der Geref. Kerk van Magelang kwam bericht in van die van Middelburg, meldend dat op het voorstel van de kerk van Magelang om over te gaan tot het beroepen van een tweeden miss. predikant voorloopig niet zal wor den ingegaan. De kerkeraad van Mage lang nam met droefheid van dit bericht kennis temeer wijl geen enkele van de overwegingen die tot dit besluit hebben geleid, werden medegedeeld. Kapelle. Gekozen tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Kerk alhier de heer A. J. van Liere. Mulo-examen 1938. Het mondeling gedeelte wordt te Goes afgenomen van 4—9 en 25—27 Juli, ter wijl de candidaten van Oost-Zeeland door dezelfde commissie te Bergen op Zoom van 28—30 Juli geëxamineerd worden. De eerste commissie bestaat uit: a. Bestuur: L. J. Allaart, Rotterdam, Voorzitter; H. C. van Donk, Goes, Vice- Voorzitter; J. G. van Ginkel, Nijmegen, Secretaris. b. Sub-commissie voor Nederlandsch: W. P. Weyland, Ginneken, W. J. v. d. Lelie, Sleeuwijk, H. Heersema, Terneuzen, L. J. v. Nieuwenhuyze, Nijmegen. c. Idem voor Fransch: Mej. M. J. de Cleyn Brem en J. G. v. Moosel te Mid delburg, Mevr. Leeflang, v. Vliet en T. v. d. Struys te Vlissingen. d. Idem voor Duitsch: T. H. Meyers te Meerssen, J. H. Heringa, Goes, A. Mets, Vlissingen, T. ten Kate, Hilversum. e. Idem voor Engelsch: Mej. J. G. G. de Cleyn Brem, Middelburg, Mej. T. Boon stra, Almelo, J. v. Buuren, Bergen op Zoom, H. M. Knipper, Vlissingen. f. Idem voor Aardrijkskunde: A. Groen, Utrecht, W. Visch, Hilversum, W. Bruin zeel, Breda, G. J. Reerink, Apeldoorn. g. Idem voor Geschiedenis: C. v. Alten, Vlissingen, Mej. C. v. Goor, Breda, A. J. v. d. Weel, Doorn, S. Boorsma, Utrecht. h. idem voor Natuurkennis: G. H. Nij- man, Bergen op Zoom, L. J. Breure, Steenbergen, G. D. v. Meizen, Vught, E. J. Boneschanser, Maastricht, H. C. v. Donk, Goes. Idem voor Wiskunde: K. Bakker, Tolen, E. J. Pesken, Deventer, H. W. Rozenbroek en H. Pfiper, Hilversum, H. J. v. Aller, Eindhoven, L. J. Hanekamp, Breda, H. C. v. Donk, Goes, A. W. ten Raa, Meppel, P. Noordmans, Lutterade. j. Idem Handelskennis: F. Mensonides, Deventer, J. IJsselstein, Middelbure, A. de Ruiter, Silvolde. k. Idem voor Teekenen en Schrijven: M. O verwijk, Ede. De 2e commissie (25—30 Juli) bestaat uit: a. Bestuur: J. H. Paradies, 's-Graven- hage, Voorzitter; H. C. v. Donk, Goes, Vice-Voorzitter; G. J. Koopman, 's-Graven- hage. b. Sub-commissie voor Nederlandsch: P. v. Roon, Middelburg, G. Beaurdoux, Tolen, L. W. de Graaf, Roosendaal, L. E. Smallegange, Ginneken. 0. Idem voor Fransch: T. v. d. Struys, Vlissingen, J. G. v. Moosel, Mid delburg, H. Braaksma, Ginneken, G. J. Nijhoff, Steenbergen. d. Idem voor Duitsch: C. Missee, Ter- neuzen, T. Broere, Zieriksee, J. H. He ringa, Goes, F. J. v. Otterdijk, Enschedé. e. Idem voor E'ngelsch; J. v. Buuren, Bergen op Zoom, A. v. d. Giessen, Breda, A, A. Leenhouts, Terneuzen, D. de Jong, Vught. f. Idem voor Aardrijkskunde: J. J. de Vast, Middelburg, J. J. Bierens, Tolen, W. J. J. Ackermans, Roosendaal, L. Zijl stra, Brussel. g. Idem voor Geschiedenis: J. M. Za- chariasse, Steenbergen, A. v. Haeringen, Bergen op Zoom, W. Croon, Breda, J. A. Vermeulen, Breda. h. Idem voor Natuurkennis H. C. v. Donk, Goes, G. H. Nijman, Bergen op Zoom, P. M. Corbeel, Middelburg( B. H. Legteningen, Vlissingen. 1. Idem voor Wiskunde: M. D. v. Pol, Bergen op Zoom, H. G. M. Soetederboek, Breda, J. IJsselstein, Middelburg, K. Bak ker, Tolen, J. H. v. Hove, Vlissingen, S. Schetters, Roosendaal. j. Idem voor Handelskennis: J. Zwiep, 's-Hertogenbosch, J. Barentsen, Ginneken. k. Idem voor Schrijven en Teekeneh: F. J. Visser, Goes. Geslaagd te Rotterdam voor de ver- eeniging van modevakscholen in Neder land voor leerares Mej. A. v. d. Hart te Hansweert, voor coupeuse Mej. A. Hoo- gesteger te Goes en Mej. D. Dieleman te Walsoorden. Ka no-zeiler verdron- k e n. Gistermiddag heeft bij het zeilen in de Binnenhaven te Den Helder, een onge luk plaats gevonden, dat aan den 23-ja- rigen Arie Philipsen, die met zijn broer in n zeilkano gezeten was, het leven gekost heeft. Te omstreeks half vier waren beide jon gens in hun van een zeil voorziene kano ean het zeilen in de Binnenhaven, ter boogte van de excercitielooda, toen plot- i seling de wind uitschoot, waardoor de broer, Herman Philipsen, de schoot ach ter zijn schouder kreeg en, om deze terug te slaan verplicht was, het roer los te la ten. Op dat oogenbli'k was er weer een vrij hevige windstoot, die het vaartuig deed kapseizen. Beide jongens waren behalve goede zei lers ook behoorlijke zwemmers, zoodat de aanwezigen op de jachthaven, die het on geluk zagen gebeuren, veronderstelden dat zij zich wel in veiligheid zouden weten te stellen. Terwijl Herman zich niet van het roer kon losmaken, besloot Arie naar de jachthaven terug te zwemmen. Weliswaar schoot hij! aanvankelijk goed op doch toen is onder water zijn bovenbroek gaan af zakken, waardoor hij de vrijheid van be- beweging over zijn beenen verloor. Zijn broer was intusschen door toegeschotenen op het droge getrokken. Van alle kanten werd nu getracht Arie Ph. zoo snel mogelijk te hulp te komen. Eenige zwemmers doken naar hem, doch zonder resultaat. Toen een dreglijn uit gebracht was kreeg men hiermede eerst de broek te pakken en daarna het lichaam van den jongeman. Alle pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten op te wekken bleven echter vruchteloos. -Aan den dood ontsnapt. Toen zich een hevig onweer met regen en hagelslag ontlastte boven de omgeving van Franeker, zochten twee arbeiders een schuilplaats in een molen. Plotseling sloeg met een ontzettend geweld de bliksem op den molen, waardoor deze voor een flink gedeelte werd versplinterd. De twee man nen echter werden door den bliksem niet getroffen. Wel kreeg een hunner een los geslagen balk op het lichaam, waardoor hij vrij ernstig werd gekwetst. De ander kwam met lichte verwondingen en den schrik vrij. Kerkinbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de Ned. Herv. Kerk te Ernst. De dader heeft zich door het uitsnijden van een ruit toegang verschaft tot de consistorieka mer. In de kerk zijn de kasten opengebro ken en vernield. Gelden van de Zondags school (collecten van drie weken) en de inhoud van een zendingsbusje ten be drage van ongeveer f7,50, zijn buitge maakt. De gemeentepolitie stelt een onder zoek in. 'Biji het spelen verdron ken. Gistermiddag is een zes-jarig knaapje te Huizum (Friesland) bij het spelen te water geraakt en verdronken. Tegen twee uur werd het ventje vermist. Men ging zoeken en vond den jongen ein delijk in een sloot. Er werd nog langdurig getracht de levensgeesten door het toepas sen van kunstmatige ademhaling op te wekken, doch hierin is men niet geslaagd. •Kinderverlamming te Gouderak. Vorige week heeft de te Gouderak heerschende kinderverlamming een tweede slachtoffer geëischt. Zater dag is een 15-jarige patiënt aan de ziekte bezweken. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 30 Mei 1938. Openb. dronkenschap gepleegd bij herh.: M. K. D., 44 j., werkman te Kou- dekerke. Vernietiging van het vonnis waarvan hooger beroep en veroordeeling tot 3 dagen hecht. J. G., 43 j., koopman te Oostkapelle. Bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep. 3 d. h.; 3 d. h. en 5 d. h. Overtr, Huisarbeidswet: L. S., 59 j., z.b. te Hulst. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, met verbetering en aanvulling der gronden. (Ontslag van rechtsvervolging.) STAKING ONDER BOUWVAK ARBEIDERS. Naar wij vernemen is hedenmorgen een staking uitgebroken onder de bouwvak arbeiders van de plattelandsgemeenten op Walcheren. De staking, die onder leiding staat van de Christelijke en Moderne vakorganisaties, vindt haar oorzaak in het niet willen teekenen van het collec tief arbeidscontract door de patroons. De patroons te Domburg en op een na die van Soeburg, hebben wel geteekend en bij hen wordt dan ook normaal gewerkt. Hedenmorgen hebben de stakers verga derd in de Gouden Poorte te Middelburg en komen daar morgenochtend weer bij een. Intusschen wordt met de weigerach tige patroons nader onderhandeld. VEREEN. VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN, AFD. ZEELAND. Hedenmorgen vergaderde onder voor zitterschap van den heer Fernhout, burgemeester van Middelburg, de afd. Zeeland van de Vereen, van Ned. Ge meenten. Spr. verwelkomde in het bijzonder den heer Arkema, den nieuw-benoemden directeur der vereeniging, het gemeente bestuur van Goes, waar zulk een opge wekt leven heerseht en zulk een frissche wind waait '(gelach), en dat van het ge- nabuurde Kloetinge. Daarna wees spr. op de vele vraag stukken waarmede de gemeentebesturen den laatsten tijd te maken hebben, zooals stamkaarten voor werkloozen, borgstel lingsfonds, Grondverbetering Mij., fraude- verzekering, begrootings- en bezuinigings- en streekplannen, grenswijzigingen, lucht- kwesties, buitengewoon L.O., uitbreidings bescherming, wichelroedelopers (gelach), enz. 'De werkzaamheden voor 'de groote ge meenten zijn zeker vele, maar in het bij zonder wil spr. een eere-saluut brengen aan de burgemeesters en secretarissen der kleine gemeenten, die, dikwijls met een zwak bezette secretarie zoovele din gen verwerken moeten. D'e financieele zorgen voor de gemeen ten zijn nog altijd groot, ook in 1938, blijkens de enquete door de Vereeniging bij de gemeentebesturen ingesteld, waar van spr. de conclusies in het kort memo reert. In vele gemeenten verwacht men dat de financieele moeilijkheden in 1938 niet minder maar eer grooter zullen zijn dan in 1937. 'Ook voor de regeering zijn de moeilijkheden nog altijd groot. Maar wij wandelen op een goed gefundeerden een eigen en veiligen weg. We mogen naar Nederlandsche zede, in Nederüand- schen geest, langs Nederlandsche lijn de zaak van het vaderland dienen, naar plicht en geweten. Binnenkort hopen wij het 40-jarig regeeringsjubileum van onze Vorstin te vieren. Veel heeft deze afd. door haar be perkte financiën niet kunnen doen, maar anders is het met de uitnemend 'geleide en geoutilleerde vereeniging. Hulde brengt spr. ook aan den heer Van Woelderen, die verschillende jaren Zeeland in het Hoofdbestuur der vereeniging heeft ver tegenwoordigd. Ten Slotte deelde spr. mede, dat de Commissaris der Koningin en de heer Jonker, directeur der vereeniging, 'bericht van verhindering zonden. De heer Mr ivan D u s s e 1 d o r p, burgemeester van Goes, sprak er zijn blijdschap over uit, dat deze vergadering hier wordt gehouden. Hulde brengt spr. aan de vereeniging in haar geheel en aan deze afd. in het bijzonder. Veel 'hebben de gemeentebesturen aan de Vereeniging te danken. •De heer Van Woelderen, burge meester van Vlissingen, dankt voor de welwillende woorden tot hem gericht en merkt op, dat zijn zittingsperiode in het Hoofdbestuur ten einde loopt. Hij is dankbaar, dat bij' deze vertrouwenspositie mocht bekleeden. Van nabij is spr. be kend met het werk der provinciale af- deelingen. Met de beste wenschen voor de afd. Zeeland besloot spr. Notulen, jaarverslag en rekening wor den hierna zonder discussie goedgekeurd. D'e rekening 1938 zal worden nagezien door de gemeenten Terneuzen, Hoek en IJzendijke. De heer F. Blok wordt als bestuurslid herkozen. De rondvraag levert niets op. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat de afd. 78 leden telt. Het bestuur hield twee vergaderingen. Met de directie der vereeniging werden verschillende punten besproken. Het vraagstuk betreffende de destructie van vee en vleesch, had de 'bij zondere aandacht. Met de uitvoering der destructie is een begin gemaakt voorloo pig in Middelburg, Vlissingen en Goes. Aan de totstandkoming van de Zeeuw- ische Grondverbetering Mij. werd mede gewerkt. Als vertegenwoordiger daarin werd benoemd de heer Fernhout, voor zitter der afdeeling. Met de Fa. van Gorcum en Go. te As sen had overleg plaats over gemeenschap- pelijken inkoop van leermiddelen en schoolbehoeften. Door het Bestuur kon echter geen vrijheid worden gevonden, zijn bemiddeling tot dezen gemeenschap- pelijken inkoop te verleenen. D'e inkomsten der afd. bedroegen over 1937 f 727.11, de uitgaven f 602.19, zoo dat het voordeelig saldo bedroeg f 124.92. De reserve bedraagt f 457.03. De heer J. 0 n d e r d ij k, wethouder van Middelburg, houdt vervolgens een pleidooi tot aansluiting der gemeen ten bij het BorgstellingsfoncLs. De meeste plattelandsgemeenten houden zich echter afzijdig. Nog niet de helft der ingezete nen van de betrokken gemeenten zijn aangesloten en kunnen dus ook niet van het fonds profiteeren. Vele kleine midden standers hebben het moeilijk en kunnen door een kleine bijdrage van het fonds op de been worden gehouden. Alle aanvra gen worden serieus bekeken. Wanneer een klein-middenstander voor onderstand door het burg. Armbestuur wordt gevrij waard, is dat zeker in het financieel be lang der gemeente. De heer H u i n i nk te Vere merkt op, dat men in Zeeland nog wel crediet kan krijgen, terwijl het fonds geen groote cre- dieten, waaraan wèl behoefte is, kan ver strekken. Daarom wordt op het platteland de behoefte aan het fonds niet zoo sterk gevoeld. De bijdrage a 2 cent per ziel per jaar acht spr. te hoog. Dhr Onderdijk antwoordt, dat geen grootere credieten dan f 500 mogen worden verstrekt. D'e hulp is alleen be doeld voor den kleinen middenstand. Voor grootere zaken en voor den land bouw staan andere wegen open. In al de gevallen, bij het fonds aange bracht, bleek geen crediet van particuliere zijde te krijgen te zijn. Ook verstrekken velen liever een crediet aan een vriend via het borgstellingsfonds dan recht streeks. De bijdrage ad 2 cent kan momenteel nog niet lager gesteld worden. Later mogelijk wel. De voorzitter doet nog eenige mededeelingen over de destructie van vee en vleesch. De bedoeling van het Bestuur was alleen aan de gemeenten een weg te wijzen om aan de wettelijke verplichting te voldoen, waarbij dan speciaal gelet werd op de moeilijke ligging van Zee land, maar niet om contracten af te slui ten. Een eigen destructiebedrijf voor Zee land was verre van aanlokkelijk. Voor elke oplossing waren de hooge veertarie- ven een bezwaar. Op verlaging daarvan moest worden aangestuurd. 'Op verlenging van uitstel der wettelijke bepaling viel na 1939 niet te rekenen. De Gekro was bereid voor alle Zeeuw- sche gemeenten dezelfde voorwaarden als elders in het land toe te staan. De destructie-commissie wilde een spoedig begin maken met uitvoering der distractie in Middelburg, Vlissingen en Goes, waaraan het bestuur medewer king verleende. De Minister van Water staat heeft in Nov. j.l. toegestaan, dat het tarief op de Prov. booten voor vervoer naar een destructor tot 25 pet. werd te ruggebracht. Ged. Staten hadden bezwaar tegen enkele bepalingen in dit contract. De termijn zal o.a. van 10 jaar op 5 jaar worden gebracht. Ged. Staten zullen nu van den inhoud van het contract aan de gemeentebesturen mededeeling doen. Spr. brengt speciaal dank aan den heer Mr D'r Mes voor zijn vele bemoeiingen in dezen. Hierna vereenigden de aanwezigen zich aan de lunch, tijdens welke de heer Rot huizen, directeur van Gemeentewerken te Goes, allerlei mededeelingen van tech nisch en en financieelen aard deed over de aangelegde havenwerken en het sport terrein te Goes. Na heropening verwelkomt de voorzit ter den heer Haverkamp uit Kam pen, rentmeester van de stadsbezittingen aldaar, die zou spreken over de practische beteekenis van de Pachtwet. De voor z. wees er op, dat Kampen een groot grondbezit heeft van duizenden bunder grond, waarop meer dan 100 boer derijen staan. De waarde was indertijd, toen Spr. er burgemeester was, f 12 mil- lioen en de opbrengst per jaar f700.000, (netto f 600.000). Sindsdien zijn deze be dragen aanmerkelijk geslonken, doch de opbrengst is toch nog een kleine f 300.000. Het laat zich aanzien, dat Kampen, mede dank zijl den arbeid van den heer Haver kamp, in de toekomst haar zelfstandig heid zal weten te behouden. Daarna hield de heer J. Haver kamp, rentmeester van de stadsbezit tingen te Kampen, een lezing over: „De practische beteekenis van de Pachtwet in verband met de gemeenten". Dë voornaamste wijzigingen, welke de nieuwe Pachtwet zal brengen in de be staande wettelijke regelingen inzake de Pacht, kunnen volgens Spr. worden sa mengevat in de volgende 5 punten: 1. Onbepaalde duur der contracten (als regel). 2. Toetsing van de pachtovereenkom sten door den pachtrechter. 3. De eisch dat alle overeenkomsten schriftelijk moeten worden aangegaan. 4. Vergoeding voor verbeteringen. 5. De Pachtbureaux. Verder kenmerkt de Pachtwet zich door het feit, dat de voornaamste bepa lingen als dwingend recht zijn opgeno men of afwijking ten nadeele van den pachter is verboden. Door opname van een z.g. strekkingsclausule, zal elke vorm van ontduiking der wet, op afdoende wijze kunnen worden tegengegaan. De Pachtwet strekt zich uit tot alle verpachtingen van land (hoeven en los land), in welken vorm ook en geldt zoo wel voor natuurlijke- als rechtspersonen. Ook de gemeentebesturen worden in geen uitzonderingspositie geplaatst, doch zijn, behoudens enkele kleine uitzonderingen, aan het gemeene recht onderworpen. De wetgever bedoelt de Pachtwet dienstbaar te maken aan de verkrijging en bestendiging van goede pachtverhoudin- gen, waarbij' de nadruk valt op het in conditie houden en verbeteren van den bodem als een der bronnen van onze volkswelvaart en op een billijke verdee ling van de opbrengst over eigenaar en gebruiker. Het Pachtvraagstuk is reeds van vrij ouden datum en op dit terrein is in en buiten het Parlement vele jaren strijd gevoerd. Geen wonder, dat de nieuwe Pachtwet eenerzijds met veel waardeering wordt omringd, doch daarnaast door anderen als schadelijk voor onze volksgemeen schap wordt geteekend, waarbij dan de nadruk valt op het ingrijpen van de Overheid in de rechten van den grond eigendom. De Pachtwet stelt inderdaad vele rege len welke het bereiken van het voorge stelde doel moeten waarborgen. Naast hetgeen boven onder de 5 pun ten reeds is opgesomd, valt de aandacht op het feit, dat de wet het remissierecht als dwingend opneemt en verder dat on der gewijzigde omstandigheen de pacht prijs tusschentijda kan worden verlaagd of verhoogd. De Pachtwet regelt een onderwerp dat naar schier alle zijden met de practijk in aanraking komt. B'eze practijk is veelzijdig en plaatst ook bij de toepas sing van de wet, den Pachtrechter voor een zware taak; bekendheid met den landbouw en begrip voor de verhoudin gen in den landbouw is eerste vereischte. In dit verband moet de mogelijkheid van de erkenning van Pachtbureaux van gToote beteekenis worden geacht en mag worden gehoopt, dat deze uit het vrije organisatieleven opgekomen organen, in alle provincies tot krachtige ontwikke ling komen. Het is nog niet bekend, wanneer de Pachtwet in werking zal treden, doch er is goede grond voor de veronderstelling, dat dit nu niet lang meer op zich zal laten wachten. De overheid mag van alle belanghebbenden verwachten, dat zij straks vlotte medewerking zullen verlee nen, opdat het moge blijken, dat de wer king van deze wet als een zegen voor den landbouw en voor geheel onze volks gemeenschap mag worden beschouwd. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 402 416-7 Ned. Ind. Handelsbank 125*4 126 Philips 253 251 Unilever 148*4 148-*4 A. K. U. 35- *4 35*4 Amsterd. Rubber 181-Vs 183 Kon. Olie 310*4 309*4-10 Deli Mij. 27lVs 272*4 Scheepvaart Unie 113 113*4 Kon. Boot 100 100*4 3 pet. Nederland 1938 101 Va lOlVa 3 pet. Nedeiland 1937 99"/i. 99"/n-100 U. S. Steel 30Va 30Va Anaconda 16 Va 16Va-17 U. S. Leather 3 3 Bethlehem Steel 30*4 307/a Adj. Gh. Milwaukee 2Va 2Vn Cities Service 11/n 11/i» Intern. Nickel 3lVs 316/8 Shell Union 86/a 8Va Kennecott 21-Vs 21*4 Radio 37/a 4Ve Gar Foundr 12*4 12*4 Tidewater 9s/io 9e/« Midcont. Oil lOVa lOVa General Motcrs 20*4 21*4 Am. E'nka 20 19Va Am. Water Works 6*4 6*4 Republic Steel 87/s 9Va Continental Oil 16*4 17 De beurs was niet veel beter dan Za- terdag. De openingskoersen waren voor de locale hoofdfondsen een paar punten beter, maar al spoedig ontstond eenige teruggang, zoodat zij ongeveer op het niveau van Zaterdag kwamen. HVA openden zeer vast op 424 wegens het zeer bevredigende dividend van 25 pet., maar liepen wegens de ongeanimeerde stemming terug tot 417 pet. D'e Scheep vaar taandeelen waren prijs houdend; Rott. Lloyd en Nederland, die verleden week nogal gedrukt waren, konden zich herstellen tot pl.m. 100 pet. De Amerikanen bleven zonder belang stelling, de arbitrage ondernam niets, aangezien New-York heden gesloten blijft. De beleggingsmarkt was stil en onver anderd. Wisselkoersen. Amsterdam, 30 Mei, 2.30 u. Berlijn 72.70—72.80. Londen 8.96'8.97. Parijs 5.02:5.04. Brussel 30.5630.60. New-York 1.80Va—1.81*4. N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lz. Co. Naar wij vernemen zal aan de alge- meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lz. Go. te Middelburg worden voorgesteld over 1937 een dividend van 8 pet. uit te keeren. BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN AAN BERGEN OP ZOOM. BERGEN OP ZOOM. Van officieele zijde meldt men ons, dat H. M. de Ko ningin op Dinsdag 7 Juni een bezoek zal brengen aan Bergen op Zoom, naar aan leiding van de Markizaatsfeesten, aldaar. DE BOMAANSLAG TE ROTTERDAM. ROTTERDAM. De officier van Justitie te Rotterdam heeft van 'het departement van Justitie bericht ontvangen, dat de Ne derlandsche regeering een groot bedrag heeft beschikbaar gesteld voor de opspo ring en aanhouding van de verdachte in zake den bomaanslag. TWIST MET DOODELIJKEN AFLOOP. NISTELRODE. Gisteravond ontstond ruzie in het café van v. d. Velden te Nis- telrode tusschen twee mannen, waarbij een mes werd getrokken. Tenslotte tracht te een derde de 24-jarige ongehuwde S. de vechtenden te scheiden. Hij werd hierbij zeer ernstig aan den hals en aan een been gewond, terwijl een slagader werd doorgesneden. Het slachtoffer was vrij wel onmiddellijk dood. Eén der andere bezoekers werd eveneens' door het mes gewond. DE STRIJD IN SPANJE. VALENCIA. Rechtsche vliegtuigen heb ben Valencia vannacht tot 4 maal toe ge bombardeerd en daarbij belangrijke schade aangericht. Het aantal slachtof fers is nog niet bekend. Tegen het einde van den avond heb ben regeeringsbatterijen de stellingen der opstandelingen in de buurt van Madrid hevig onder vuur genomen. DE JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN OP KANTON. In totaal 1100 dooden en 1800 gewonden. KANTON. Twintig Japansche vliegtui gen hebben een aanval op Kanton gedaan en 40 bommen uitgeworpen. Vele wonin gen liepen opnieuw schade op en tal van slachtoffers zijn te betreuren. Volgens schatting van de Chineesche autoriteiten zijn door de drie Japansche luchtaanvallen op Kanton in totaal 1100 personen gedood en 1600 gewond. CONCESSIES VAN DE REGEERING TE PRAAG. PARIJS. Volgens de Matin .zou de re-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3