SCHUDT UW LEVER WAKKER R00DE*STER Kerknieuws. Uit de Provincie. 6, 10, 13 et. per hall ons. •worden van ©en politieken moord. Uit het politieonderzoek ia verder gebleken, dat de lafhartige dader van dezen aanslag hoogstwaarschijnlijk moet zijn de plm. 30- jarige Waluck, een Sovjetagent, die in opdracht van de Gepoe moet hebben ge handeld. Anderhalf jaar lang heeft Waluck zijn slachtoffer gevolgd en thans is het hem gelukt den „grootsten vijand" van het bol- schewisme, zooals Konovaleo werd ge noemd, uit den weg te ruimen. De dader is weten te vluchten Dank zij het nauwgezet onderzoek, dat van stonde af door de Rotterdamsche po litie is ingesteld, onder opperste leiding van commissaris J. P. RosZbaoh, en mede dank zij de voortreffelijke medewerking van verschillende in Europa gelegen po litiecentra, bijzonder van de Berlijnsche politie-autoriteiten, is het gelukt den slui er op te lichten welke dagen lang heeft gehangen over deze geheimzinnige ont ploffing. •De Maandag aangehouden vreemdeling, Bora, vertelde aan de politie, dat „Novak" hem had ontboden om vanuit Weenen ter stond naar Rotterdam te komen om een aanzienlijke som gelds in ontvangst te ne men. Dit telefoontje had „Bora" gekregen uit Berlijn. Verder wenschte „Bora" niets meer te zeggen. Daarop vertelde de politie aan „Bora" dat zijn vriend „Novak" dood was, maar de vreemdeling wilde dit niet gelooven. Zelfs toen de politie aan „Bora" de foto toonde van het lijk van Novak" toen nog was de vreemdeling niet te overtuigen. De politie zag toen geen anderen uitweg dan de vreemdeling mee te nemen naar 't zie kenhuis, waar hem de resten van het stof felijk overschot van het slachtoffer wer den getoond. Toen begreep „Bora" alles wat men hem verteld had en hij stond als verplet terd. Na de aanhouding van „Bora", die ver der zweeg als het graf, werden terstond de verschillende politiecentra in Europa opgebeld. En al terstond werd bekend, dat „Bora" niet bekend was in Praag en „No vak" niet in Berlijn. De politie autoriteiten teBerlijn zei den, dat de passen, waarop de beide vreemdelingen hadden gereisd, v a 1 s c h wa ren. Opnieuw werd „Bora" aan den tand ge voeld en toen deze zag, dat er wel geen andere uitweg meer was, gaf hij toe, dat Novék niet Novak, maar Eugen Konova- lec was, de leider van de Oekrainsche vrijheidsbeweging. Hij had in deze bewe ging de hoogste positie en was feitelijk de opvolger van Petljoera, die in 1926 te Parijs ook door een bomaanslag uit den weg was geruimd. Konovalec werd door de Bolsohewieken beschouwd als de groot ste vijand. Maar „Bora" bekende meer! Hij zeide, dat ook zijn pas valsch was. In werkelijkheid zeide „Bora" te zijn de Oekrainer Ladislav Baranowsky. Terstond werd Berlijn van deze mededeeling op de hoogte gesteld en toen wist men spoedig met wien men te doen had. Konovaleo was niet alleen de leider van de Oekrainsche vrijheidsbeweging, maar tevens chef van het Oekrainsche Persbu reau te Berlijn, waar hij zijn hoofdkwar tier had. Baranowsky zeide verder, dat hij Zon dag j.l. te Weenen was opgebeld door den leider Konovaleo, die zich te Berlijn be vond. De leider had hem opdracht gege ven zoo spoedig mogelijk naar Rotterdam te komen voor een gewichtige bespreking. Daarom was Baranowsky per vliegtuig naar Rotterdam gekomen, waar hij al eens eerder was geweest. De verschillende aanwijzingen, welke de politie inmiddels had gekregen, brach ten mede aan het licht, dat Konovaleo ge huwd was. Zijn vrouw woonde in Rome. Zij werd van het gebeurde op de hoogte gesteld en vertrok per vliegtuig naar Rot terdam, waar zij op Hemelvaartsdag is aangekomen. De weduwe, die immer bang is geweest, dat haar man eens het slacht offer zou worden van een wreeden aan slag, herkende het stoffelijk overschot van haar man. Ook twee gewezen oorlogsvrienden van Konovalec hebben zich mede gespoed naar Rotterdam. Ontroerende momenten heb ben zich op het hoofdbureau van politie afgespeeld toen deze twee oude oorlogs- vTienden de weduwe van het slachtoffer ontmoetten. Zij zeiden, dat haar man op het veld van eer was gevallen en dat on danks alles de Oekrainsche vrijheidsbe weging tóch zal worden voortgezet. Het is bijna onomstoote- 1 ij k komen vast te staan, dat de aanslag is gepleegd door een ongeveer 30-jari- gen Sovjet-agent, die onder meer bekend staat onder den naam Waluck, een ge wezen Oost-Oekrainer. Deze is voortvluchtig en men vermoedt dat Waluct reeds denzolfden dag het land heeft verlaten. Ei* is reeds eerder te Genève in 1934 een aanslag op Konovaleo gepleegd. De aanslag ia echter mislukt en de daders, twee Sovjet-Russen en een Zwitsersche boisohewist zijn toen gevat en opgesloten. Ditmaal is Konovalec echter het slacht offer geworden van een geraffineerden, reeds gedurende anderhalf jaar voorbe reiden aanslag. Konovalec is voorheen al meer met den man, die hem den dood heeft ingezonden door hem in hotel Atlanta een tijdbom te overhandigen, in aanraking geweest, t. w. in Brussel en in Februari j.l. te Rotter dam. De leider van de Oekrainsche vrijheids beweging heeft toen bij die gelegenheden vermoedelijk een som gelds van Waluck gekregen voor het voeren van zijn propa ganda. Hierdoor heeft de Sovjet-agent het ver trouwen van Konovaleo weten te winnen, teneinde later beter zijn slag te kunnen slaan. Waluck 'heeft in „Atlanta" ongeveer vijf minuten met Konovaleo aan een tafeltje gezeten. Het gebruikelijke pakket met geld sigaretten etc., dat Waluck eerder ook al eens had gegeven aan Konovalec, werd thans weer overhandigd. In groot vertrou wen heeft het slachtoffer het pakket aan genomen, doch nu zat er mede een hel- sohe tijdmachine in. De sovjet-agent vertrok terstond nadat hij het pakket, een kleine schoenendoos, had overgegeven en, gelukkig, is ook Konovaleo terstond opgestaan, want had hij dit niet gedaan, gruwelijk zouden dan de gevolgen zijn geweest, want „Atlanta" zat op dat oogen- blik vol bezoekers. Enkele bezoekers van Atlanta, die aan het volgende tafeltje zaten, hebben ge zien, dat de tweede vreemdeling de zoo- genaamden Novak een klein pakje over handigde, dat hij daarop zeer haastig zijn glas bier leeg dronk, Novack goeden dag zei en vertrok. Nauwelijks was de tweede vreemdeling weggegaan of de zoogenaamde Novack riep den kellner en rekende af. Daarna is ook hij weggegaan. De zoogenaamde Nov&ck had nog maar vijftig stappen gedaan, toen de bom, wel ke in het pakje blijkt te hebben gezeten, tct ontploffing kwam. Was hij éven langer in Atlanta geble ven, dan zou ongetwijfeld een ramp van schier ongekenden omvang het gevolg zijn geweest. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bU apothekers en drogisten, f. u.76. Het was Maandag omstreeks 12 uur bijzonder druk in Atlanta en men weet, dat de explosie bijzonder hevig is geweest. De wijze waarop de tegenstander van den zoogenaamden Novack is opgetreden, om hem uit den weg te ruimen, duidt wel op verbijsterende wijze op de onmeedoogend- heid, waarmee hij is te werk gegaan. Het enorme risico wat hij het drukke café, met het groote daarboven gelegen hotel deed loopen, schijnt hem totaal onver schillig te hebben gelaten. Zaterdagmorgen is het stoffelijk over schot van Konovalec in tegenwoordigheid van de weduwe, de twee oorlogskamera den, een ,RK. priester, die de beaarding verrichtten en eenige politie-autoriteiten op de Algemeens Begraafplaats te Rotter dam ter aarde besteld. De politie weet nog niet precies welke rol Baranowsky in deze zaak heeft ge speeld. Men vertrouwt echter, dat hij een vriend is geweest van het slachtoffer. Hij blijft echter voorloopig in bewaring. Het mysterieuze waas, dat oen week lang heeft gehangen rond deze ontploffing is, dank zij het prachtige werk van de Rotterdamsche politie en justitie geheel opgehelderd. De rest van het onderzoek is thans verlegd naar Berlijn en andere Europeesche hoofdsteden. Hiertoe zullen twee Rotterdamsche inspecteurs van poli tie eerstdaags naar Berlijn gaan, om bij dit onderzoek te assisteeren. De dood van kolonel Konovaleo wordt in Oekrainsche kringen te Berlijn zeer betreurd. Onder alle Oekrainers, ook al waren zij geen aanhangers van zijn gToep, genoot kolonel Konovaleo 'hooge achting als 'n ernstigen en oprechten strijde voor de onafhankelijkheid van de Oekraïne, al dus het „Maandagochtendblad". Konovalec, die ongeveer tegen de vijftig moet hebben geloopen, was de leider van een eigen groep Oekrainsche nationalisten die voornamelijk steunde op de militairen en op de jeugd, welke in onderscheiden landen (maar nauawelijks in Nederland) vertakkingen had. Een tijd lang heeft hij in Zwitserland gewoond. Daar werd, ongeveer twee jaar geleden, van Bolsjewistische zijde een aanslag op hem geploegd, welke mislukte, maar voor de Zwitsersche autoriteiten aanleiding was om kolonel Konovalec te verzoeken zich buiten Zwitserland te ves tigen, Konovaleo heeft zich sedert dien dan ook elders opgehouden, maar waar dat was kon men ons niet zeggen, omdat hij zijn verblijfplaats geheim hield. Alleen wist men, dat zijn woonplaats niet in Duitsohland lag. Daar de Oekrainsche onafhankelijk heidsbeweging, evenals de autonomiebewe ging zich evenzeer tegen Polen als tegen Rusland richt (in Polen wonen ongeveer zeven millioen Oekrainers) heeft men van Poolsche zijde vroeger wel eens vermoed, dat Konovaleo van Russische zijcle heime lijk werd gesteund. Zijn beweging was echter zeer sterk anti-bolsjewistisoh en later heeft men deze verdenking dan ook geheel laten vallen. MIDDELBURG. Ernstige gevolgen van den Meistorm. Het wil nog maar niet met het weer en de maand Mei 1933 zal geboekstaafd blijven als een koude, windrijke maand. Maar speciaal de laat ste dagen laat de wind zich weer gelden en dit was ook in het bijzonder in den afgöloopen nacht en in den morgen van heden het geval. Hier en daar heeft de wind kleine schade aangericht, maar een ernstig ge val heeft plaats gehad aan het Noord- bolwerk. Op het grasveld voor het t.b.c.- paviljoen stond een boom, die zich op een flinke hoogte in tweeën splitste en al mag het deel, dat het meest naar de huizen aan het bolwerk was, door den deskundige een tak worden genoemd, het verschil in dikte met wat dan de stam is, was miniem. Die tak dan is hedenmorgen even voor acht uur met groot geweld naar beneden gekomen en terecht gekomen op het dak van perceel 21, waar de heer A. A. Bre vet woont. De gevolgen zijn gelukkig al leen groote materieele schade aan het dak van deze woning. Van voren is het dak ingedrukt en twee schoorsteenen moesten het ontgelden; de ruïne is groot, doch van hen, die zich in huis bevonden is gelukkig niemand gekwetst. Personeel van gemeentewerken begon spoedig met het wegkappen van bladeren en klein takken, maar stond nog voor de puzzle hoe 'het gevaarte te verwijderen zonder gevaar te loopen nog meer schade aan te richten. Het was een geluk bij een ongeluk, dat de tak niet op de lagere woning 23 van den heer v. d. Putte terecht kwam, wat zeker de gevolgen nog ernstiger had doen zijn. Tentoonstelling van tee- keningen uit Indië. Reeds velen hebben een kijkje genomen bij de belang wekkende tentoonstelling van teekeningen der leerlingen van de Indische scholen in de Concert- en Gehoorzaal, maar hun aantal had, gezien hoe ook deskundigen het bijeen gebrachte prijzen, veel grooter kunnen zijn. Er zijn altijd menschen, die zoo iets uitstellen en daarom achtten wij het niet onnoodig er aan te herinneren, dat de tentoonstelling hedenavond en morgen middag en -avond nog geopend is. ZUID-BEVELAND. Wcmeldlnrje. Het vissCheravaartuig Ier- reke 50, schippers Gebr. de Rooy, afkom stig uit Ierseke, is tengevolge van het stormweer in de "Wemeldingsche Vleij'e verlagerd en vol geslagen. De bemanning is door het visschersvaartuig 91, eveneens uit Ierseke, gered. Het vaartuig moet als verloren worden beschouwd. Borsele. Slot Poldervergade ring. Bij de rondvraag merkte de heer Paauwe op: Iemand die eigenaar is van 8 H.A. grond is ingeland. Hij zou gaarne wi'llen, dat kleine boeren ook wat meer zeggingschap zouden kunnen krijgen en de vergaderingen bijwonen. Daarom stel de hij voor het minimum vein 8 H.A. terug te brengen op 6 H.A. Dhr J. v. d. Velde meende, dat dit voor den ontvanger ook weer veel werk mede brengt. Dhr L. Smit zag dit niet in. Enkel en kele convocatiebiljetten meer. Dhr Paauwe wordt door den voor zitter toegevoegd, dat hij niet al te propa gandistisch moet zijn, want dan zijn we er nog niet, waarop dhr Paauwe zegt: We zijn er juist nog niet. Dat heeft de stemming wel uitgewezen. Het voorstel- Paauwe wordt verworpen, 13 stemmen voor en 28 tegen, 3 blanco. Dhr M. Nijsse vindt dat de commissie tot het nazien der rekening onmogelijk een goed overzicht kan krijgen tijdens de vergadering. Hij stelt voor voor de vol gende rekening dat de commissie van te voren de bescheiden grondig naziet en controleert. Dit wordt algemeen goedge vonden. In deze commissie worden benoemd de heeren Quist, C. Almekinders en A. v. Overbeeke. Dhr C. Boone informeert wat met den grond wordt gedaan die aan de polder wegen wordt afgestoken. Hierover wordt nog al geredetwist. 'Het einde is, dat het bestuur zal trachten de zaak tot een goed einde te brengen en een regeling zoo mogelijk naar ieders genoegen .e treffen. Dhr J. Boone informeert naar de uit watering der slooten aan den nieuwen weg. De voorzitter zegt, dat dit in onder houd is bij de Provincie. Maar het ge beurt niet, aldus dhr J. Boone. De voor zitter zegt toe den opzichter der provin cie hiermede in kennis te zullen stellen. 's Heer Arendskerke. Ter aardebe- stelling J a c. N ij s s e. Op 24 Mei j.l. overleed alhier op ruim 84-jarigen leeftijd dhr Jacobus Nijsse, een in de ge meente algemeen bekend en geacht inge zetene. Vanaf 1901 tot 1935, alzoo gedu rende 34 jaar, is hij lid van den raad dezer gemeente geweest, waarvan de laat ste 16 jaar wethouder. Voorts was hij, totdat hij wegens zijn leeftijd als zoodanig ontslag moest nemen, gezworene van het waterschap 's H. Arendskerke, was ouderling der Ned. Herv. Gemeente, lid secretaris van de Coöp. Boerenleenbank en ambtenaar van den burgerlijken stand Zijn verdiensten in al deze functies werden beloond door zijn benoeming tol ridder in de orde van Oranje-Nassau. Zaterdag j.l. werd onder groote deel neming zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld. A&n de geopende groeve herdacht de burgemeester dezer gemeente dhr A. A Elenbaas, hetgeen dhr Nijsse voor de ge meente heeft beteekend. De burgemeestei sprak ongeveer als volgt: Zoo juist hebben we aan den schoot der aarde toevertrouwd, den laatslen van het driemanschap, dat gedurende zoo lan gen tijd het dagelijksch bestuur der ge meente 's H. Arendskerke heeft gevormd, Lewe, de Jager, Nijsse. In 1936 brachten we een laatsten groet aan het graf van mijn voorganger dhr Lewe; verleden jaar waren we tegenwoor dig bij de ter aarde bestelling van den oud-wethouder dhr de Jager en thans is het stoffelijk overschot van dhr Jacobus Nijsse gelegd op de plaats die de overle dene zelf bij zijn leven, zich heeft uitge kozen. In zijn lange leven, dat God den over ledene heeft geschonken, immers hij heeft meer dan den leeftijd der zeer sterken be reikt, is dhr Nijsse, op verschillend ter rein van het maatschappelijk leven werk zaam geweest. Hij: heeft zijn kunnen en kennen, zijn gaven van geest en hart gegeven aan het polderwezen, heeft zich in onze gemeen te verdienstelijk gemaakt op kerkelijk ge bied, op landbouwgebied en lest not least op gemeentelijk gebied. .Van September 1901, tot September 1935, dus 45 jaar, is hij onafgebroken lid van den raad der gemeente 'sH. Arendskerke geweest en heeft daarvan gedurende de laatste 16 jaar het ambt van wethouder vervuld. Hij heeft dit ambt niet alleen met de grootste opgewektheid en liefde, doch met de grootste nauwgezet heid en onpartijdigheid vervuld. Daarbij nooit zichzelf zoekend, zich zelf nooit op den voorgrond plaatsend, nooit zijn eigen belang of voordeel nastrevend, nooit spe- culeerend op de gunst van het volk, doch alleen werkzaam in het waarachtig be lang der gemeente. Persoonlijk heb ik het genoegen gehad, drie jaren met hem samen te werken en heb hem Ieeren kennen als 'n hoogstaand mensch en zijn we al spoedig vrienden geworden. Het is me niet alleen een plicht, maar ook een behoefte, vanaf deze plaats, dank te zeggen voor al hetgeen de overledene in het belang der gemeente heeft gedaan. Namens de gemeente betuig ik der fa milie hartelijke deelneming, met dit voor hen zoo groote verlies- de overledene zal bij ons steeds in dankbare herinnering blijven. Men zal van hem zeggen, dat hij goed en rechtvaardig was. Vervolgens releveerde Ds van der Waa hetgeen dhr Nijsse op kerkelijk gebied heeft beteekend. Vele jaren heeft hij' de Ned. Herv. Kerk te 's H. Arendskerke in het ambt van ouderling gediend. Hij heeft dit met groote trouw gedaan en zal menig goed woord hebben gesproken daar waar hij daarvoor in de gelegenheid was. We mo gen zeker aannemen, dat er van hem meermalen ook troost is uitgegaan, want 't was iemand die in stilte werkte. Zijn voorbeeld moge tot navolging strekken en zal dat ook doen aan ieder die nau wer met hem heeft omgegaan. .Als een oprecht Christen heeft hij ge leefd, heeft dit in zijn leven in woord en daad getoond en daarom mag worden aangenomen dat hij is ingegaan in de vreugde des Heeren. De oudste zoon van den overledene dankte den burgemeester en Ds van der Waa voor de gevoelvolle en troostrijke woorden. TOLEN EN ST. FILIPSLAND Tolen. De onderwijzeres mej. Geluk is Vrijdag in haar woning zoodanig komen uit te glijden, dat zij bij den val een ha- rer polsen brak. De botvangst is vorige week weer weinig loonend geweest. 12 vaartuigen kwamen binnen met een besomming van 40 tot 200 pond. Op de weervisscherij gaat het iets beter, daar zich deze week de ansjovis voor het eerst heeft vertoond. Of schoon de vangsten niet rijk waren, zijn deze toch loonend geweest, daar de prijs der ansjovis momenteel loopt tot ruim 40 ct. per kg. Natuurvriend zijn, dat maakt je handig, Blijmoedig, practisch en zelfstandig. Je leert de dingen hier op aarde Te schatten naar hun juiste waarde. Je houdt, op tijd, van je gemak Maar 't méést... uan Roode Ster Tabak! NIEMEIJER'S Zeldzaam zacht en licht in de Voetbal. Zaterdagavond speelde het tweede elftal der voetbalvereen. „Yerseke" een wedstrijd voor de Zaterdagcompetitie van den Z.V.B. tegen „Waarde". Met 41 moesten de Yerseke-reserves het onder spit delven. Korftbal. Voor de competitie Z.K.B. speelde Zaterdag de korfbalvereen. „Volharding" een wedstrijd tegen „S.S.S." te Kolijns- plaat. Wegens het slechte weer moest de wedstrijd 20 minuten voor het einde met een 32 stand in het voordeel van „S. S.S." worden afgebroken. Z. K. B. Middelburg. Swift I speelde Zaterdag j.l. een korfbalwedstrijd tegen Zeelamha I uit Hansweert. Zeelandia gaf een reuze partij en wist met 80 te winnên. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Nieuw Leusen, G. Moen te Den Hoorn (Texel). Bedankt voor Zwammerdam, H. W. J C. Hanselaar te Rijperkerk (Fr.). Geref. Kerken (H. V.). Beroepen te Leerdam-Noordwijk, als pred. in algem. dienst, Dr J. G. Uhhink te Zevenhoven. Bevestiging en intrede. Het was Zondag voor de Ned. Herv. Ge meente te R i 11 e m een gewichtige dag. Na een vacature van twee maanden kreeg zij een nieuwen herder en leeraar in Ds H. Bartlema, candidaat tot den H Dienst te Voorburg, laatst hulpprediker te Markeloo. In den morgendienst werd hij in zijn heilig ambt bevestigd door Ds A. Hoekert te Voorburg, met de woorden uit Mattheus 28:19a en 20a: „Gaat dan henen en zie, ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld". Na de bevestiging en de handopleg ging waaraan mede werd deelgenomen door den consulent Ds J. W. van Koo- ten, werd den predikant staande toege zongen de zegenbede Psalm 134:3. In de middaggodsdienstoefening ver bond Ds H. Bartlema zich aan zijn eerste gemeente met de woorden Romeinen J vers 6: „Geroepenen van Jezus Chris tus". Aan het eind zijner prediking richtte hij het woord tot eenige colleges en per sonen, zooals kerkeraad, kerkvoogdij, den consulent, zijn bevestiger, den burge meester, zijn ouders, het onderwijzers personeel, de aanwezige collega's enz. DE NIEUWE BRUG BIJ DORDRECHT. De A.N.W.B. meldt, dat op 14 Juni zal worden aanbesteed het maken van de aardebaan en het aanbrengen van ver hardingen voor den Noordelijken toe gangsweg met parallelwegen naar de brug over de Oude Maas te Dordrecht. Dit bestek omvat de geheele noordelijke aansluiting van de brug met den reeds eenige jaren geleden in gebruik genomen weg IJsselmonde-Zwijndrecht, met uit zondering van het direct aan de brug aansluitende beton viaduct en het viaduct van de spoorlijn, welke werken reeds in uitvoering zijn. De weg wordt ingericht als autosnel weg, d.w.z. hij verkrijgt twee gescheiden rijbanen ter breedte van 6.25 M., terwijl rijwielpaden en parallelwegen zullen worden aangelegd. De verharding zal geheel uit klinkers bestaan. Het geheele werk zal 8 maanden na den datum van aanvang moeten zijn voltooid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2