lat de Regeering deed en doet. De onrust in Tsjecho-Slowakije. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in Spanje. De strijd in China. MAANDAG 30 MEI 1938 52c JAARGANG - No. 202 Belangrijkste Nieuws 1 É#Tfïï li Het mysterie van de ge heimzinnige ontploffing te Rotterdam. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnnt 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J.J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De vorige week is in de Tweede Kamer opnieuw een werkloosheidsdebat begon nen. Naar in de vergadering van het Ver bond van accountants werd meegedeeld, is dit reeds het 57ste debat van dien aard. De heer Van Gelderen heeft, gelijk bekend, geïnterpelleerd en Minister Colijn heeft in eersten termijn geantwoord. Morgen wordt het debat, waarvoor reeds een twintigtal sprekers zijn ingeschreven, voortgezet. In afwachting van het resultaat van de te voeren besprekingen, laten wij hier volgen dat gedeelte van de rede van Mi nister Colijn, waarin een uiteenzetting werd gegeven van wat de Regeering deed en doet inzake de bestrijding van de werkloosheid. De Minister begon met de aandacht te vestigen op wat in de verloopen vijf jaren werd gedaan. „Ik zie af van de maatregelen, die ge nomen zijn op het stuk van de contingen- teering, ik zie af van hetgeen gedaan is op het stuk van den landbouwsteun, omdat daar de invloed op de werkgelegen heid zoo moeilijk onder concrete cijfers te brengen is. Ik zie ook af van de 54 millioen, waarvoor de Regeering export kredietgaranties heeft verleend, omdat men niet kan zeggen hoeveel men daar van ten slotte zal hebben te betalen. Maar wanneer ik dat dus laat rusten, dan heeft de Rijksoverheid in de jaren 1933 tot en met 1937 in totaal een bedrag van 763 millioen ter beschikking gesteld. Wanneer men nu daarvan aftrekt, wat ik volkomen bereid ben te doen, de nor male uitgaven, welke onder het Departe ment van Waterstaat ressorteeren en die op 65 millioen per jaar zijn te stellen, in een rond cijfer op 320 millioen in de afgeloopen vijf jaren, dan blijft er dus over een bedrag, dat in die vijf jaren extra ter beschikking gesteld is van 443 millioen. van de laatste jaren, dat wij aan werk verschaffing gedaan hebben, ongeveer 45 millioen per jaar gekost. Dat cijfer zal moeten worden opgevoerd, naar wij ho pen, tot 50 pet. meer, dus tot ruim 65 millioen; dat zullen wij van het jaar in- tusschen nog niet halen, maar ik neem toch wel aan, na raadpleging van mijn ambtgenoot van Sociale Zaken, dat het mogelijk zal zijn om aan de werkverschaf fing dit jaar 10 millioen meer te besteden. Tenslotte het 'Werkfonds. Daarvan hebben wij gezegd in de nota, waarnaar de heer van Gelderen verwezen heeft, dat wij dit jaar hopen tusschen de 40 en 50 millioen te verwerken. Wanneer men dit alles nu optelt, dan komt men tot de conclusie, dat voor het jaar 1938 meer beschikbaar wordt gesteld dan in de voorafgegane jaren een bedrag van ongeveer 135 140 millioen. Daar moet men natuurlijk iets van aftrekken, omdat er in het cijfer van wat wij in de voorafgegane jaren ter beschikking hebben gesteld enkele vormen van steun zitten, die naar wij hopen niet zullen terugkeeren. Ik denk bijv. aan den steun aan de scheepvaart. Ik geef dus een laag cijfer, wanneer ik zeg, dat voor 1938 125 millioen per jaar meer ter beschikking wordt gesteld dan het gemiddelde, dat in de vijf achter ons liggende jaren daar voor is besteed geworden. Dat wil dus zeggen, dat men er op rekenen mag, dat ongeveer 200 millioen (75 millioen 125 millioen) beschikbaar zullen zijn ter be strijding van de werkloosheid. Nu kan men zeggen en de geachte afgevaardigde heeft dat ook gezegd „die 200 millioen" hij heeft wel die 200 millioen niet genoemd, maar gezegd „wat de Regeering doet" en dat is 200 millioen „is veel te weinig, op zijn minst moet daar nog 150 millioen bij". De geachte afgevaardigde meent, dat een dergelijk bedrag, als door hem gewenscht, inderdaad kan worden uitgegeven. Ik wil de mogelijkheid daarvan niet betwisten, indien men geen acht slaat op de nuttigheidseischen, die aan soortge lijke werken moeten worden gesteld. Want indien men dien eisch uit het oog verliest, weet ik niet, waar wij ten slotte terecht zullen komen. De werken, die ter bestrijding van de werkloosheid moeten worden uitgevoerd, moeten, zoo eenigs- zin mogelijk, eenige blijvende werkge legenheid achterlaten, omdat, wanneer dit niet het geval is, nadat het geld is uitgegeven, de werkloosheid weer in den zelfden vorm terugkeert." dag in zijn woning in de internationale nederzetting door een van zijn lijfwaohten gedood. Deze lijfwacht doodde eerst met een re volverschot zijn medewaker voor het lijfs behoud van den directeur en vervolgens den directeur. Hij poogde daarna de hand aan zichzelf te slaan. Ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis gebracht. Omtrent de beweegredenen die tot dezen aanslag hebben geleid is nog niets naders bekend. Binnenland. Economisch verkeer met voormalig Oos tenrijk. De geheimzinnige ontploffing te Rotter dam. Vergadering afd. Zeeland Vereen, van Nederl. Gemeenten. Ter beschikking gesteld! Dat is niet alles verwerkt, want bij het begin van dit jaar was er bij het Werkfonds een achterstand van ongeveer 50 millioen en er was ook nog op enkele kleinere posten niet alles uitgegeven wat ter beschikking gesteld was. Men moe tdus dit bedrag van 443 millioen verminderen met 57 millioen, wat beteekent, dat dus in de afgeloopen vijf jaren een bedrag van rond 385 millioen extra besteed is geworden in het belang der werkgelegenheid; zeg, dooreen genomen, 75 millioen per jaar. Nu kan men daarover natuurlijk van meening verschillen; men kan zeggen: dat is veel, want die zijn er ook. Men kan zeggen, het is veel te weinig, en dat zijn waarschijnlijk de meesten wel, maar men zal daarbij nooit uit het oog moeten verliezen, dat dat bedrag van 385 millioen ter beschikking is gesteld in een reeks van jaren, waarbij de finan- ciëele toestand ongekend slecht was. En wat gaat de Regeering nu in 1938 doen? Daarbij moet ik eerst een opmer king in het algemeen maken. Wanneer men spreekt over de maat regelen, die de Regeering neemt ter be strijding van de werkloosheid, dan heeft men altijd de neiging om alleen te kijken naar wat het Werkfonds doet, terwijl dat Werkfonds toch nooit anders bedoeld is dan als een aanvulling. Wanneer, gelijk ik zooeven zei de, de normale uitgaven voor Waterstaat 65 mil- lioen per jaar zijn dat bedrag is niet te laag, natuurlijk wel te laag als men den afsluitdijk en den Wieringermeerpol- der er ook onder begrijpt, daar zijn hon derden millioen mee gemoeid geweest, maar wanneer men de normale uitgaven voor Waterstaat stelt op 65 millioen per jaar, dan is dat niet te hoog, ook niet te laag, dan is dat ongeveer juist en wanneer dan dit jaar voor Water staat uitgetrokken is 103 millioen, dat co m'^t°en meer, dan gelden ook die 38 millioen als middel ter bestrijding van de werkloosheid. Wanneer gesproken wordt over de de fensie dan wijs ik er op, dat de 60 mil lioen, die Defensie dit jaar meer in het binnenland besteden zal, dus boven het geen gemiddeld in de voorafgegane vijf Jaren is uitgegeven geworden; dan be teekent dit 60 millioen meer voor de werk loosheidsbes trij ding. De werkverschaffing heeft in den loop 1 DE VERKIEZINGEN ZIJN RUSTIG VERLOOPEN. De tweede etappe van de Tsjecho Slo- waaksöhe gemeenteraadsverkiezingen is even kalm en waardig verloopen als de eerste verleden week Zondag. Dit bewijst, aldus deelt het Tsjechische telegraaf agent schap G. T. K. mee, dat de Tsjecho Slo- waaksche democratie in staat is haar pro blemen op te lossen zonder gebruikmaking van geweld, doc'h dank zij de middelen, verschaft door het democratische stelsel. In het Sudetenland zette de partij van Henlein 'haar stembussucces voort, terwijl vooral de communisten en sociaal-demo craten veel stemmen verloren. Incidenten van beteekenis hebben zich nauwelijks voorgedaan. Te Tisowa in NW. Bohemen, heeft hedennacht een vuurge vecht plaats gehad tusschen aanhangers van verschillende partijen, waarbij een Henleinman ernstig en drie democraten licht werden gewond. D'e gendarmerie ar resteerde 75 personen. De Tsjechoslowaaksohe regeering heeft militaire vliegers thans verboden binnen 10 km van de grens te vliegen om inciden ten zooveel mogelijk te voorkomen.De in druk van ontspanning bevestigt zich steeds meer. Volgens een voorloopig overzicht van de verkiezingen hebben de Henleinisten in het geheele land een stemmenaantal be reikt, gelijk aan het gezamenlijk aantal stemmen, vroeger behaald door christelijk socialen en Duitsche agrariërs. In de groote plaatsen van het Sudetenland heeft de sociaal-democratie behoorlijk weer stand geboden. De Benesj-socialisten (na- tionaal-socialisten) hebben gemiddeld 25 pet. gewonnen, terwijl de agrariërs voor uit gingen op het platteland. De Tsjechi sche sociaal-democraten zijn bijna overal vooruit gegaan. De communisten liepen terug. In Praag heeft Henlein bijna 5000 stem men minder verkregen dan een week ge leden. Volgens het ministerie van defensie te Barcelona heeft de luchtmacht der op standelingen Zaterdag verscheidene open steden gebombardeerd. Te Castellon zijn 44 huizen vernield. Vier maal hebben de opstandelingen getracht Valencia te 'bom bardeeren: zij werden echter door het af weergeschut op de vlucht gedreven. Ook drie pogingen om Barcelona onder vuur te nemen mislukten. Bij Teruel rukken de troepen van Franco verder op. Zij' hebben zich meester gemaakt van Puerto Escandon, de laatste belangrijke verdediging der regeeringstroepen aan den weg van Teruel naar Valencia. Bij het opruimen van de puinhoopen te Alicante zijn nog 27 lijken gevonden. Van de bij' den luchtaanval gewonden zijn er 57 bezweken, terwijl de toestand van een honderdtal ernstig is. Op het gemeen schappelijke graf van 378 slachtoffers zal een monument worden opgericht. Gisteren is in Italië de dag der soli dariteit met het rechtsche Spanje gevierd. In een rede heeft generaal Milan Astray, medegedeeld, dat hij op 26 Mei door Mus solini ontvangen is en dat de duce hem bij het afscheid zeide: „Indien er een kritiek oogenblik voor Spanje mocht komen, zou Italië, daarvan kunt ge zeker zijn, het te hulp snellen." Protest tegen Franco's luchtbombarde menten op open steden. D'e Spaansche ambassade deelt den tek'st mede eener nota, welke is overhan digd aan den minister van 'buitenland- sche zaken van Frankrijk en Engeland. 'De nota is geteekend door Delvayo, den minister van 'buitenlandsche zaken. Zij herinnert aan de bombardementen op open steden als Barcelona, Almeria en Guernica, en uit verwondering er over, dat de regeeringen van Frankrijk en Engeland, die in Februari j.l. het initia tief namen, om de republikeinsche regee- ring en de opstandelingen op te wékken, een einde te maken aan het bombardee ren van open steden, niet het recente bombardement :van Alicante door de „luchtmacht der overweldigers van Spanje" veroordeeld hebben. In de nota wordt voorts van de Brit- sche regeering een concrete verklaring geëis'cht over de gevoerde onderhandelin gen, wélke ten doel hadden, de toepas sing van oorlo'gsmethoden tegen te gaan, -die behalve het leed, dat zij' 't Spaansche volk berokkenen, 'n ischan'de zijn 'voor de menschheid. De republikeinsche regeering, aldus be sluit de nota, zou gaarne van de Engel- sche regeering vernemen, dat zij maat regelen zal nemen, om een herhaling van misdaden als zoo juist nog tegen Ali cante zijn gepleegd, te verhinderen." VREESELIJK BLOEDBAD IN KANTON. 600 dood en, 1000 gewonden. Volgens een officieele raming zijn bij het Japansche luchtbombardement op Kanton minstens 500 menschem gedood en 900 gewond. De aanvallers keerden enkele uren na het eerste bombardement terug en bestookten met bommen en machinegeweren de reddingsploegen. Officieel wordt gemeld, dat 'hierbij 40 man der reddingsbrigade omgekomen en 50 gewond zijn. Wongsja werd viermaal gebombar deerd. Ruim 100 huizen zijn vernield. Ook de woonwijk Toegsjan werd aangevallen. Later wordt gemeld: Bij de drie aan vallen door zeventig Japansche vliegtui gen, Zaterdag tusschen 9 uur des mor gens en 4 uur des middags op Kanton ondernomen, zijn ruim 600 burgers ge dood en bijna 1000 gewond. Tweehonderd gebouwen stortten in, vierhonderd wer den in de asch gelegd. De Japanners wierpen 150 bommen neer op de zakenwijk zoowel als op de woonbuurten. 'Op de rivier zonken ruim twintig booten. Gistermorgen om 11 u. hebben ruim 40 Japansche vliegtuigen de stad wederom bestookt en bommen doen neerregenen op het station Wongsja, dat een knooppunt vormt van de spoorlijnen KantonKau- loen en Kanton"Hankau. Er zijn 250 personen gedood en 450 gewond. De Japanners geven thans toe, dat de divisie van 'Doihara in Noordelijke rich ting uit Langfeng terugtrekt en aan ver nietiging tracht te ontkomen. DOOR ZIJN LIJFWACHT GEDOOD. De Chinees Joesitsi, onlangs benoemd tot directeur van de zoutbelastingen in de door de Japanners bezette provincies Ki- angsoe, Tsjekiang en Anwei uit naam van de vazallenregeering te Nanking, is Zon Aardbevlng aan de grens van Albanië? Vrijdagavond heeft het seismogra- phisch instituut te Belgrado een hevige aardbeveing geregistreerd op (370 k.m. afstand in Z.Z.W.-richting. Het epicentrum zal zich vermoedelijk bevinden in de buurt van het meer van Scutari aan de Zuidslavisch-Albaansche grens. ECONOMISCH VERKEER MET VOORMALIG OOSTENRIJK. Nadere regeling voorgesteld. De regeeringspersdienst meldt: De Nederlandsche regeering en de Duit- séhe regeering zijn, ten einde uit de ver- eeniging van Oostenrijk met het Duitsche rijk voor het wederzijdsch economisch verkeer voortspruitende vraagstukken te regelen, het volgende overeen gekomen: Artikel 1. D'e Duitsche regeering' zal aan de Nederlandsche regeering met in achtneming van een termijn van 14 dagen mededeelen, op welk tijdstip de douane- grens tusschen den vroegeren bondsstaat Oostenrijk en het overige Duitsche rijk wordt opgeheven en daardoor aan de voorloopig nog gehandhaafde bijzonders economische positie van Oostenrijk op handelspolitiek gebied een einde komt. Er bestaat overeenstemming over, dat vanaf dit tijdstip de tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en D'uitschland tot rege ling van de economische betrekkingen ge sloten verdragen ook voor het gebied van den voormaligen 'bondsstaat Oostenrijk gelden, voor zoover hieronder niet anders is overeen gekomen. Artikel 2. Er bestaat overeenstemming over, dat het verdrag inzake het Neder- landsch-Duitsche betalingsverkeer van 18 December 1937 met de daarbij beboeren de overeenkomsten vanaf 1 Juni 1938 op het gebied van den voormaligen bonds staat Oostenrijk wordt toegepast met dien verstande, dat de vanaf 1 Juni 1938 ver vallen verplichtingen van den in artikel 2 van dit verdrag genoemden aard over eenkomstig de bepalingen van bet verdrag moeten worden voldaan. Voor zoover nog in schillings luidende verplichtingen moeten worden voldaan op grond van overeenkomsten, welke in den tijd voor den 18den Maart 1938 werden afgesloten, geldt voor de Nederlandsche schuldenaren als omrekeningskoers f 34 is 100 schilling, voor Oostenrijksche schul denaren als omrekeningskoers 294 schil ling is 100 gulden. Het vraagstuk van de overmaking van schulden, welke niet onder artikel 2 van het verdrag inzake het Nederlandsch- Duitsch betalingsverkeer vallen, blijft voor een nadere overeenkomst voorbehouden. Artikel 3. De voor de instandhouding van 'het goederenverkeer vereischte aan passingen en veranderingen met betrek king tot de contingenten, betalingscontin- genten en dergelijke worden door de op grond van de Nederlandsoh-Duitsche economische verdragen ingestelde regee- ringscommissie vastgesteld. CONTACT NEDERLAND-I ND IE. Commissie-Hart aanvaardt in Juli haar reis. Naar gemeld wordt, staat het vast, dat de heeren Mr G. 'H. C. Hart, hoofd der 8ste afdeeling, Handelspolitiek, van het Departement van Koloniën, J. de Waard, hoofdambtenaar bij bet ministerie van Eoonomische Zaken in D'en Haag, en Prof Kaag, van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, naar Indië zullen reizen per m.s. „Johan van Oldenbarnevelt": 22 Juni van Genua, 11 Augustus te Batavia. Hun bezoek is te beschouwen als een verlengstuk der reis, die de heeren Hart en Mr Hoogstraten enkele jaren geleden naar Nederland maakten om het contact tusschen Indië en Nederland door per soonlijke uitwisseling van gedachten le vendig te maken en te houden. Van beide kanten heeft men zich voorgesteld om eens in de paar jaar dergelijke contact- reizen te ondernemen. In Indië zullen enkele personen worden aangewezen om zich met de Nederland sche afgevaardigden te verstaan en zich te zamen met 'hen in commissie te begeven. Besproken zal worden een serie punten, zich 'bewegend op het terrein der econo mische samenwerking, het onderhouden van bet geregeld contact op dit gebied, de Abonnementcprlja 32.50 psr 3crcjteï? Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers f cent Advertentiën 30 sent per regel Ingezonden mcdedcelingen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Buitenland. De toestand in Tsjecho-Slowakije. Vreeselijk bloedbad in Kanton. De strijd in Spanje. vraag, boe de maatregelen werken, door Nederland ten behoeve van Indië geno men bij den invoer van producten enz. Ook zal de werking der oontingentee- ringen en de verlenging hiervan een on derwerp van gedachtenwisseling zijn. Het overleg treedt in de plaats van de schriftelijk gevoerde correspondentie, die nimmer geheel bevredigt. Er zullen geen nieuwe punten worden aangevoerd. Men zal voortbouwen op het bestaande. Hoofdzakelijk zal het bezoek zich tot Ja va beperken, terwijl de duur der afwezig heid uit Nederland van de drie heeren ongeveer drie maanden zal zijn. HOOGERE HEFFING OP VET EN OLIE. Naar het „Handelsblad" verneemt, zal met ingang van heden de crisisheffing op spijsoliën en -vetten worden verhoogd. D'eze heffing bedroeg tot 28 Augustus van het vorige jaar 40 cents per kg., waar na zij werd verlaagd tot 35 cents, om per 18 Sept. te worden verhoogd tot 36 cents. DE KWALITEIT VAN AUTO-BENZINE WORDT OPGEVOERD. De speciale soorten zullen niet meer verkrijgbaar worden gesteld. Sinds een aantal jaren brengen de ben- zine-maatschappijen naast de gewone mo- torbenzine ook een speciale en duurdere kwaliteit in den handel. D'e gewone benzine was voor normaal gebruik zeker voldoende, maar voor auto mobiel- en motorrijwielmotoren met hooge compressie-verhoudingen kon deze niet voldoende „klopvast" worden genoemd. De motoren, welke thans worden ver vaardigd, zouden ongetwijfeld een betere krachtsontwikkeling en een gunstiger ver bruikscijfer toonen, wanneer benzine van hoogere „klopvastheid" zou worden ge bruikt. Daarom hebben de benzine-maatschap- pijen besloten de kwaliteit der normale benzinesoorten met ingang van 1 Juni a.s. belangrijk op te voeren. Deze nieuwe kwa liteit zal ook voldoende zijn voor die mo toren, welke tot dusver speciale brandstof noodig hadden. Aangezien nu aan een speciale kwali teit motorbenzine geen behoefte meer be staat, zal de verkoop hiervan worden stop gezet. D'e benzine van betere kwaliteit kost tot nu toe twee cent duurder dan de gewone benzine. De benzine-soort, die met ingang van 1 Juni a.s. in den handel zal worden gebracht en zeer veel overeenkomst ver toont met de duurste kwaliteit, zal echter in prijs niet hooger zijn dan de normale benzine, die tot nu toe verkrijgbaar is. Dit beteekent dus, dat voor het gros der automobilisten en motorrijders de benzi- ne-prij's vooralsnog niet zal worden ver hoogd. Voor hen, die tot nu toe de dure soort gebruikten, beteekent 't besluit zelfs een verlaging. Meer dan 100 sigarenmakers ontslag aangezegd. De directie van de Tabaksindustrie, v.h. Gebr. Philips te Maastricht, heeft Zater dag, bij de uitbetaling van het loon, aan meer dan 100 arbeiders ontslag aange zegd. In arbeiderskringen vreest men, dat in de komende weken nog een groot aan tal personeelleden ontslag zal krijgen. Bij de ontslagenen zijn een aantal per sonen op leeftijd, die vele jaren bij deze firma gewerkt hebben. VERMOORD IS DE LEIDER DER OEKRAINSCHE VRIJHEIDS BEWEGING EUGEN KONOVALEC. VERMOEDELIJKE DADER IS DE SOVJET-AGENT WALUCK. Eindelijk: is dan de groote spanning rond het mysterie van den bomaanslag op den Coolsingel te Rotterdam gebroken. Het is komen vast te staan, dat de leider van de Oekrainsche Vrijheidsbeweging, Eugen Konovaleo, het slachtoffer is ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1