KOPER „BAYER GECONC. Mr. M. H. TIGELAAR Brood- en Banketbakkerij Rechtszaken Telegrammen. Burgelijke Stand. Marktberichten PHYTOPHTORA Eerst luisteren, dan naspreken Briefwisseling. DE JAARVERGADERING Schildersknecht. gelegenheid voor aan gifte van Zomer gewassen het aangewezen middel tegen in Aardappelen. Steeds voorradig bij: JAC. WISKERKE, Grintweg B 7, Telefoon 44, Kruïningen. mgen en Woensdag 1 Juni a.s., N.V. ZEEUWSCHE HYPOTH E E K B A N K Tot Dinsdag a. s. nog tegen verhoogd aanglftegeld. Keuringsdienst Zeeland Landbouwhuis, Goes. „Vereeniging van belangheb benden bij de productie van en den handel in consumptie- melk in Walcheren" Bouwland te Koudekerke slaagden het onderwijs aan de H.B.S. vol gen? Van 36 leerl., die verleden jaar zijn toegelaten, staan er thans 24 goed tot zeer goed, 8 matig tot zwak en 4 slecht. Van de 4 slechten heeft slechts 1 mon deling examen afgelegd, de overige drie waren hiervan vrijgesteld. Van de acht zwakken tot matige heeft ook slechts een mondeling gehad. Doch van de goeden zijn er twee, die wel mondeling moesten doen. Het al of niet vrijgesteld zijn van het mondeling toelatings-examen blijkt dus ook al geen maatstaf te zijn voor het slagen op de H. B. S. Of een uniformiteit in de opgaven in 1939 verbetering zal brengen is volgens Spr. nog de vraag. "Waar den laatsten tijd geschreven is, dat slechts een klein percentage der toegela ten leerlingen hun doel bereikt en 't groot ste deel verongelukt, merkt spr. op, dat ook hier veel overdrijving plaats vindt, wat spr. met cijfers uit eigen practijk aan toonde. Van de 24 leerlingen der hoogste klasse, die in 1937 eindexamen aflegden, waren er 18 die de school in 5 jaar waren afgeloopen, 3 in 6 jaar, 2 in 7 jaar en 1 in acht jaar. Spr. ontkent, dat de A-afdeeling min derwaardig is ten opzichte van de B-af- deeling en dat een B-diploma den candi- daten meer Wedt dan het A-diploma. Om te laten zien hoe het staat met het afloopen der school neemt spr. de 31 leer lingen, die in 1932 op de H. B. S. kwa men. Daarvan zijn er 2 overleden en 1 is naar een andere H. B. S. gegaan, rest dus 28. Van deze 'hebben er na 5 jaar 13 eind examen gedaan, 5 bleven één maal zitten en kunnen dit jaar slagen, dat is dan 18 van de 28 die in 5 of 6 jaar het einddiplo ma 'behaalden. Drie leerlingen hebben de school met een 3-jarig diploma verlaten en 7 zijn in de eerste of tweede klasse ge struikeld. Dit is dus 25 pet. Deze 7 leer lingen behaalden op het toelatingsexamen goede cijfers, ook voor rekenen, en toch was voor allen de wiskunde het struikel blok. Spr. wees ook op de huiselijke om standigheden, die van invloed op het werk der leerlingen kunnen zijn. Spr. roept de ouders toe: zendt uw kind niet naar de H. B. S. omdat het deftig staat, maar alleen omdat hij de vermo gens bezit de H. B. S. te kunnen doorloo- pen en deze school noodig is voor zijn toekomstplannen. Spr. zeide, dat men zich niet moet schamen voor het kiezen van een ambacht als dat zoo .uitkomt, en noemde het een groot voordeel om niet te blijven hangen in de geboorteplaats, maar er op uit te trekken, een ruimeren blik te krijgen op verschillend gebied en niet een eenzijdig, bekrompen mannetje te blijven. Voor de pauze werden nu een paar in teressante bedrijfsfilms van Philips uit Eindhoven vertoond. Na de pauze was het woord aan den heer G. N. Meurs uit Leiden, leeraar N. 0. en bestuurslid van de Nederl. Centrale voor de Vakopleiding, die sprak over: Huishoud-, Industrie en Ambachtsschool. Spr. behandelde eerst het Nijverheids onderwijs voor meisjes en wel het eerst de vakopleiding. Men leert er de meisjes te werken met overleg en verstand, en alles te doen zonder te veel kosten te maken, terwijl men ze ook laat genieten van algemeen vormend onderwijs. Bij de secondaire opleiding kiest men verschil lende speciale richtingen, zooals voor hulp in de huishouding, een andere naam voor dienstbode; voor costuumnaaister, voor lingerienaaister enz. Bij de tertiaire opleiding denkt men aan die tot coupeuse, tot huishoudkun dige en ook tot leerares bij het N.O. Naast deze scholen zijn er de vrouwen-arbeids- scholen, die tot doel hebben de vrouw uit het volk meer toe te rusten voor een taak in het leven, ook later als huis vrouw. Dan zijn er nog de afzonderlijke cursussen. Spr. stond dan ook stil bij de scholen en cursussen voor landbouwhuis- houdkunde. Spr. kwam dan tot de ambachtsscholen voor de jongens en zeide, dat de doelstel ling daarvan beperkter is, te meer omdat men direct reeds een beroep moet kiezen. Daar is ook de juiste voorlichting van Beroepskeuze dringend noodig. Naast de ambachtsscholen met onderwijs in ver schillende vakken, zijn er scholen voor speciale vakken. Ten slotte werd een film afgedraaid, waarin een kijkje werd gegeven in een der Haarlemsche huishoudscholen. Voor het examen voor le hulp bij ongelukken, afgenomen door het Roode Kruis, zijn 19 candidaten geëxamineerd. Geslaagd zijn de dames H. A. v. d. Pas, Joh. de Kok, S. R. Cuvaal, A. Davidse, J. de Jong, J. LouisseFlorisse, M. E. Ken- tinKoster, M. C. Bijl, G. P. Stroo, A. Naye, L. G. A. Everaars, N. F. Paul, A. J. den Boer en de heeren T. A. de Ruyter, A. Bethlehem, J. Huybregtse, J. Poppe. Borsele. Gisteren vergaderden ingelan den van den Calamiteuzen Polder B o r s ele. De vergadering was wederom zeer druk bezocht. De notulen worden voorgelezen en na eenige discussie goed gekeurd. Aangaande het polderverslag werd medegedeeld, dat, hangende de polder kwestie, het in het belang van den pol der is over een en ander nog maar niet verder uit te weiden. Geduldig moet de zaak worden afgewacht. Getracht zal wor den de tekorten zooveel mogelijk tot het minimum te beperken. De rekening dienst 1937/38 wees aan in ontvangst f61547,95, uitgaaf f57999,65, goed slot f 3548,30. Deze post f 3548,30 werd overgebracht op de begrooting 1938/39. Deze werd vastgesteld op ontvangst en uitgaaf met een post onvoorzien van f 2609,84 op f94241,92. Dhr M. Nijsse vraagt naar de verpach ting van jacht en visscherij. De voorzitter zegt, dat het bestuur van plan is onder hands te verpachten. Dhr L. Smit vindt dit niet goed. Hij acht het beter dit pu bliek te doen en geen onderonsje te spelen. Besloten werd publiek te ver pachten. Dhr Smit vraagt verder naar het achterstallige dijkgeschot. Hem wordt medegedeeld, dat voor inning der polder- gelden dezelfde weg is bewandeld als bij anderen. Na weigering zullen krach tige maatregelen genomen worden. Dhr Smit merkt op, dat op de rekening staat vermeld een post van onvoorzien f636,90. Daar is niets afgenomen. We gaan zoo doende een potje kweeken. Het bestuur is een andere meening toegedaan dan dhr Smit. Wat zal de fraude-Rutgers den polder nog baren? Dhr Smit merkt op: laten we ons met het heden bemoeien en het geld goed benutten. Spr. stelt voor de polderlasten met f 1,50 per H.A. te verminderen. Dhr J. Paauwe vraagt hoe het nu eigenlijk staat met de zaak-Rut- gers. De secretaris zegt, dat het niet ge- wenscht is om dienaangaande alles tot in de puntjes uit te leggen. Dhr L. Smit: maar iedere ingeland heeft toch het recht te weten wat er gebeurd is. Dhr Elenbaas voelt zich niet gerechtigd, hangende de onderhandelingen, alles in de vergadering op dit oogenblik bloot te leggen. Het voorstel-L. Smit om de pol derlasten met f 1,50 per H.A. te vermin deren wordt met alg. stemmen aange nomen. Dhr Paauwe keurt de hooge kosten, uitgetrokken voor de vergaderingen, in tamelijk scherpe bewoordingen af. Spr. stelt voor om de consumptie af te schaf fen en den leden, die de vergaderingen bijwonen, presentiegeld uit te keeren tot een bedrag van f 150, waarin is opgeno men f20 voor vergaderingskosten voor het bestuur. Dit wordt aangenomen met 28 voor en 16 stemmen tegen, 3 blanco. Dhr Paauwe wil in de gemeentewoning in plaats van in de directiekeet vergade ren. Geantwoord wordt, dat men in de directiekeet voor niets vergadert. De tijdelijke geldleening van f8000, welke 1 Juli afloopt, zal verlengd worden. De geldleening op 1 Dec. 1938 per resto groot f24.400, rentende 4 zal geconver teerd worden. Daarna had de benoeming plaats van een gezworene wegens perio dieke aftreding van den heer C. Rottier op 1 Aug. a.s. Hoewel deze verklaarde een eventueele herbenoeming weer te zul len aanvaarden, werden uitgebracht op C. Rottier 17, M. Nijsse 25, Joh. Nieuwen- huize 1, blanco 1. Gekozen alzoo M. Nijsse, die zijn benoeming aannam. Daarna had de benoeming plaats van drie leden van den Dijkraad voor de waterkeering van den Calamiteuzenpolder Borsele, wegens periodieke aftreding van J. Boonman Dz., D. Geschiere, Joh. Nieu- wenhuize. J. Boonman Dz. wilde voor een herbenoeming niet meer in aanmer king komen. Gekozen werd Jacobus Boon man Jz. met 37 st., die zijn benoeming aannam. Herkozen werd D. Geschiere met 22 st. (J. Paauwe verkreeg 21 st.), die de benoeming aannam. In de vacature Joh. Nieuwenhuize wer den uitgebracht bij tweede stemming op J. Nieuwenhuize 18, M. Nijsse 24 st. Ge kozen M. Nijsse, die zijn benoeming aan nam. Voetbal. Westkapel le. De uitslag van de door de Noormannen I alhier op Hemelvaarts dag gehouden serie voetbalwedstrijden was: Noormannen IDomburg I 25; E. M.M. (Vlissingen)Oostkapelle 60; Noormannen IOostkapelle 34; E. M. M.Domburg I 43. De zilveren beker, geschonken door den burgemeester werd uitgereikt aan E.M.M., een lauwerkrans aan Domburg I; medail les aan Noormannen I en Oostkapelle. Faillissement. Het faillissement van P. J. de Hulster, smid en koopman, wonende te Axel, Kijk uit, is geëindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst imet een uitkeering van nihil aan concurrente schuldeischers. Curator Mr R. J. J. Lambooy. 1 VREEMDELINGENVERKEER MET BELGIë. Strenger controle-maatregelen. De Belgische veiligheidsdienst laat in een officieele nota mededeelen, dat voort aan geen vreemdelingen meer in België zullen worden toegelaten die, als zij aan 's lands grenzen de controle moeten pas- seeren, niet in het bezit zijm van een regel matig paspoort met visum van den con sul van België uit het ressort waar zij vandaan komen. Dit bericht behoeft intusschen geen on rust te wekken onder de Nederlanders, die naar België willen gaan. De getroffen maatregel geldt namelijk uitsluitend voor inwoners van die landen waarvoor nog steeds de verplichting van een visum voor toelating in België bestond. Tot dusver konden dezen ook aan de grens een visum krijgen voor een of en kele dagen. Doch van deze faciliteit schijnt misbruik te zijn gemaakt. Sommige bui tenlanders bleven n.l. na afloop van hun visum in België en vestigden zich zelfs metterwoon daar te lande. Door nu de verstrekking van visa uitsluitend tot de consulaten te beperken, meent men dit kwaad zoo niet geheel te voorkomen, toch aanzienlijk te kunnen verminderen. Voor Nederland blijft de oude toestand, dat een bewjjis van Nederlanderschap vol doende was, van kracht. KANTON GEBOMBARDEERD. HONKONG. Japansche vliegtuigen zijn gisteren boven Kanton versohenen; zijl hebben bommen uitgeworpen boven het station "Wougsha, het dichtst bevolkte district bij Shamien. Men vreest dat hevige verliezen te be treuren zijn. Tegen het middaguur waren 100 bommen op de stad terecht gekomen. Tal van Chineezen probeeren de stad te verlaten, ,doch de poorten zijin gesloten. Mr A. Rombach, de nieuwbenoemde advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. MIDDELBURG. Bevallen: H. M. Co- sijn geb. De Wulf, d., M. F. Andriesse geb. Polderman, d.; G. H. van Halen geb. Wareman, d. Overleden: J. Luteijn, wed. van P. Va der, 81 j. Getrouwd: J. G. G. de Nood, 25 j. jm. en J. Lammerts, 27 j. jd.; K. Ton, 26 j. jm. en M. Wattel, 25 j. jd.; J. M. Maas, 32 j.jm. en E. Labruijère, 32 j.jd. (M.G.) Van 23—26 Mei. VLISSINGEN. Ondertrouwd: W. F. Jellema, 27 j. en J. G. H. Hillen, 22 j.; P. F. Heijdens, 28 j. en H. A. van Liere, 26 j.; J. Baak, 27 j. en G. J. W. van Ooijen, 20 j.; M. Beekes, 50 j. en J. Snoep, 40 j. Getrouwd: J. W. G. Leeflang, 27 j. en M. endrikse, 25 j.; G. Noom, 23 j. en M. S. J. van de Kreke, 24 j.; P. J. van Rijn, 23 j en R. M. de Jong, 23 j.; G. Ruijg, 24 j. en A. J. G. Joosten, 30 j.; A. Marijs, 42 j. en J. van den Bovenkamp, 43 j. Bevallen: S. R. Nagtegaal geb. Wit- stein, z.; M. H. de Landmeter geb. Vor der Hake, d.; W. M. M. Mahieu geb. Kuijpers, d.; M. S. de Rooij geb. Man- have, d.; G. van Eenennaam geb. Over- weel, d. Overleden: K. W. Poirot, 59 j., man van M. Lezwijn; E. Maas, 46 j., vrouw van J. M. Klap. (VI. G.) Van 11—17 Mei. SOEBURG. I. van Stee geb. Verfail- lie, z. Getrouwd: K. Minderhoud, 32 j. jm. en J. Bosch, 24 j. jd. Overleden: G. J. Root, 62 j., echtgen. van J. van Hekken; A. Hubregtse, 63 j., echtgen. van T. de Man. (Nbld.) Van 14—21 Mei. OOSTKAPELLE. Getrouwd: J. Gorne- lisse, 26 j. jm. en J. G. Melse, 24 j. jd.; J. A. Vader, 29 j. jm. en J. W. Provoost, 25 j. jd. Bevallen: J. Geldof geb. de Lignie, z.; A. de Voogd geb. Wondergem, z. (M. G.) AAGTEKERKE. Getrouwd: S'. Kodde, 27 j. jm. en M. Louws, 23 j. jd.; W. Cop- poolse, 27 j. jm. en M. de Visser, 24 j. jd; J. Wisse, 25 j. jm. en E. de Visser, 32 j. jd. te Serooskerke. Ondertrouwd: P. J. Dekker, 31 j. jm. en M. v. Eiijzeren, 21 j. jd.; W. Houmes, 28 j. jm. te WestkapeÜe en Z. Wijkhuijs, 26 j. jd. (M. G.) MIDDELBURG. Veiling van 27 Mei. Groentenveiling. Tuinkers 23, spinazie 36, postelein 913, moskrul 711, zu ring 25, andijvie 1012, kasstamsnij- boonen 4146, capucijners 25, waspeen 10 ct. alles per kg; peen 8,514, raap stelen 23, slauien 34, selderie 24, rabarber 711, radijs 1,53, rammenas 12 ct. alles per bos; bloemkool 623, kropsla 0,51, komkommers 612 ct., alles per stuk, peterselie 1016 ct. p. chip. Fruit: Perziken 38 ct. p. stuk; toma ten 28-33, aardbeien 561,12, roode bes sen 4058 ct. alles per kg. Aardappelen: bintjes 1.551.72, Zeeuw- sche blauwe 2,12; poters 1.34, Zeeuwsche blauwe 1.671,95 gld. p. 25 kg; mitlo- thiams 2124, drielingen 1925, poters 1722 ct. alles per kg. Bloemen: pioenen 1722 ct. p. 10 st.; lathyrus 6, lupinen 45,5, iris 8,5 ct. alles per bos: salvea's 5,5, geraniums 5, cactus 10 ct. alles per pot. GOES. Groote veiling van Vrijdag 27 MeiKruisbessen f 22f 25 per 100 kg. Kleine veiling: Aardbeien 0.401.22 per kg, Groenten; Spinazie 3.509; Pos- zóó hebt Gij Uw moedertaal geleerd, dat is dus de natuurlijke methode; zóó moet Gij dus ook een vreemde taal leeren, indien U deze even onberispelijk wilt spreken als Uw moedertaal. De Linguaphone volgt de natuurlijke methode en leert U met behulp van een gramophoon, in enkele maanden, een vreemde taal onberispelijk spreken en vlug verstaan. Gramophoons beschikbaar. Desgewenscht kunt U een cursus huren voor ƒ5,50 per maand. Vraagt inlichtingen of demonstratiebij U thuis (door het geheele land) zonder eenige verplichting. LINGUAPHONE, AMSTERDAM, SPUI 25L, TELEFOON 31749. Heden overleed zacht en kalm onze lieve Echtgenoote, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mej. DINA WATTEL, geb. de Klerk. L. WATTEL. C. BAAS Hz. J. BAAS. N. BAAS—CRUCQ. Klein- en Achter kleinkinderen. N.- en St.-Joosland, 27 Mei '38. Eenige en algemeene kennis geving. GEVESTIGD: Advocaat en Procureur DAMSTRAAT 17 - YERSEKE. telein 1012;Tomaten 1123; Nieuwe aardappelen 18; 'Oude aardappelen 5.70 7.90; Drielingen 4.604.90, alles per 100 kg.; Bloemkool 1117; Idem 2e en 3e soort 210; Kropsla 0.501.50; Kom kommers 3.50-10, alles per 100 stu'ks; Wortelen 1314; Radijs 1.50; Ramme nas 0.751.80; Selderij 0.551.30; Pe terselie 0.60; Sjalotten 4; Rabarber 9 13, alles per 100 bos; Bloemen: Gera niums 8—8.50; 'Hortensia's 2530. KAPELLE. Veilingen van 27 Mei. Groote veiling vm. 10 uur: Kruisbessen f23—f25 per 100 kg. Kleine veiling van 1 uur: Aardbeien 5874; Postelein 11; Spinazie 35; Vroege aardappelen 1420, alles per kg. Late aardappelen 5.70 per 100 kg.; Kom kommers 911 per stuk; Natuursla 50 65 per 100 krop; Bospeen 13 per bos; Radijs 1.40 per 100 bos; Bosselderij 1.20 per 100 'bos. 's Heer Arendskerke. D'oor notaris E. G. van Dissel te Goes is gisteren publiek verkocht een buis, garage en erf aan bet Eindewege, groot circa 03.70 A. Kooper hiervan werd de heei J. Noteboom al hier voor f 1707een huis en erf aldaar, groot 03.70 A. Kooper de heer M. Meul- broek alhier voor f 1475. Soeburg. Notaris Mr P. Loeff heeft Woensdagmiddag alhier in het openbaar verkocht: 0.7870 H.A. (2 Gemeten 1M Roede) bouwland aan den Noordbeek- schen weg alhier. Kooper W. L. Dom misse te Vlissingen voor f2050. Corr. te Z. Een aanvulling van het bericht kan geplaatst worden, als U die geeft, dus b.v. ook meldt, wie de aanrij ding veroorzaakte. Stand van hedenmorgen 10 u.: Hiermede vervul ik den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van mijn innig geliefde Moeder, Mejuffrouw JANNETJE VAN T SAS, Wed. van P. den Hollander, in den gezegenden ouderdom van 98 jaar en 7 maanden. Mede namens de verdere familie: JAC. J. DEN HOLLANDER. Wemeldinge, 27 Mei 1938. van de Afdeeling Zeeland van den Christ. Boeren- en Tuin- dersbond zal D.V. gehouden worden in „De Stads- wijnkelder" te KORTGENE. Aanvang des v. m. half elf (Zomertijd). HET BESTUUR. MIDDELBURG De op 1 Juni 1938 vervallende coupons der 3% en 4 pand brieven zijn vanaf dien datum be taalbaar ten kantore der Bank te Middelburg, bij de ASSOCIATIE CASSA te Amsterdam en bij Hee ren Correspondenten en Agenten. Mr M. C6 VAN DER MINNE. Mr G. W. A. DE VEER. te koop, gelegen op Walcheren. Om zet 13 zak p. w., flinke gebouwen, en mooie stand. Boeken voor seri euze koopers ter inzage. Geen tus- schenpersonen. Ruime hypotheek beschikbaar. Brieven letter H, Bur. „De Zeeuw", Lange Burg, Middel burg. Gevraagd A. VAN LOON, Borssele. Stand van gistermiddag 3 u.: 754. Licht op voor fietsen: Zondag 9 u. 33 min. Maandag 9 u. 34 min. (voorheen Walcherensche Melk- federatie). De uitbetalingsprijs ls voor de periode 23 Mei19 Juni 1938 vast gesteld op 5,3 cent per Liter met inbegrip van rljloon. Storting Sta bilisatiefonds 1,95 cent per Liter met 0,04 cent contrölekosten. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING: 0.5700 H.A. (1 G. 135% R.) BOUW LAND tusschen den Duinweg en het Slobberduinsche pad. Te aanvaarden r.o. uiterlijk 1 Nov. 1938. Inschrijvingen vóór 11 Juni 1938 bij Notaris Mr P. LOEFF.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3