GÊMENCB Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Zomersproeten /JfJj SPRUTOL Land- en Tuinbouw Laatste Berichten. handel drong er op aan, dat door middel van het jaarverslag, dat voor de propa ganda zeer zeker gebruikt kan worden, getracht zal worden de vele gemeenten, die zich nog afzijdig houden tot toetre ding te bewegen. Van verschillende zijden wordt er op gewezen, dat de jaarlijk&che bijdrage speciaal voor de kleinere gemeenten toch geen beletsel kan zijn, terwijl zij voor de kleine zelfstandige middenstanders in hun gemeente een zeer practische moge lijkheid openen om een klein crediet te verkrijgen, dat, het is reeds gebleken, juist die kleine zelfstandigen op de been kan houden. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur wordt gekozen de heer A. A. Elenbaas, burgemeester van 's Heer Arendskeïke. DE MOSSELCULTUUR. In ons nummer van 19 Mei hebben wij een bericht opgenomen, waarin aanmer king werd gemaakt op het feit, dat in de commissie, die de mosselen op de per- ceelen geschat heeft, werden benoemd 4 personen uit Philippine, 2 uit Bruinisse en 1 uit Tholen, Zieriksee en Ierseke, 'welke laatste plaats procentsgewijze de meeste mosselen zou Ie» eren. Hieraan werd toegevoegd, dat als ge volg daarvan Gust. Rammelo de overge bleven mosselen moest schatten van Jan d'Hooge en van Ph. Wijne, terwijl de heeren d'Hooge en Ph. Wijne die van Gust. Rammelo moesten schatten. Naar aanleiding van dit boricht, dat den indruk zou kunnen maken alsof de heeren uit Philippine elkaar hebben kun nen bevoordeelen, schreef ons de heer W. v. d. Berg Dz. te Bruinisse o.m. het volgende 1. Gust Rammelo is reeds drie jaar buiten zaken, bijgevolg kunnen Ph. Wijne en Jan 'dHooge zijn mosselvoorraad niet controleeren. 2. 'De perceelen van Ph. Wijne, die iu de Grevelingen gelegen zijn, werden ge controleerd door de commissie, waarvan voorzitter is J. Schot R.Wzn. te Zierik see. 3. De perceelen noa. 124 en 238 Ham men van Jan d'Hooge zijn gecontroleerd door de commissie die onder mijn per soonlijke leiding stond, eveneens perceel 237 Hammen van Gust. Rammelo's zoon Albert. Onze oorrespondent te Ierseke, wien wij dit schrijven ter inzage zonden, merkt daarbij op, dat het niet zijn bedoe ling was iemand onaangenaam te zijn en dat hij voor de heeren uit Philippine stuk voor stuk het volste respect heeft, maar dat hij in het licht wilde stellen dat bij de samenstelling van de commissie Ier seke achtergesteld werd. Wij betreuren het dat aan deze zake lijke kwestie een eenigszins persoonlijke kleur gegeven werd, waardoor de betrok kenen in een verkeerd daglicht werden geplaatst. A.-R. Partijdag. Men deelt ons mede, dat de Zeeuwsche A.-R. Partijdag is bepaald op Dinsdag 14 Juni a.s. te Goes, in „de Prins van Oranje". Als spreker hoopt in de middag vergadering op te treden Mr G. A. Die penhorst, lid der Tweede Kamer. Wallen van Retranchement blijven bewaard. In de vergadering van den gemeente raad zijn nadere mededeelingen verstrekt over de besprekingen, welke gehouden zijn met betrekking tot de restauratie van de wallen van Retranchement. Met den minister en de vereeniging „Menno van Coehoorn", is overleg gepleegd; de her stelwerken zullen waarschijnlijk nog dit jaar kunnen beginnen. De grachten, die vroeger buiten de wallen lagen, doch reeds gedempt werden, worden waar schijnlijk opnieuw gegraven, zoodat het oude „Retranchement" zijn karakter van „bolwerk" zoo volledig mogelijk hersteld zal zien. VLISSINGEN. -Gemeenteraad. In de gister middag gehouden raadsvergadering wa ren de heeren Paap en Sorel met kennis geving afwezig. Overgelegd en voor kennisgeving aan genomen werd o.a. de correspondentie met den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat over het ten behoeve van de brugverbetering te Middelburg tijde lijk gebruiken van de schipbrug, uit Vlis- singen naar Middelburg over te brengen. - Aan den heer D. Kwaak werd eervol ontslag verleend als onderwijizer aan school D. Voor die vacature bestond de voordracht uit de heeren J. J. W. van Dort, onderwijzer aan een R.K. school te St. Willebrord en L. F. van Geel, kwee- keling met acte aan een openbare school te Nijmegen. Laatstgenoemde werd be noemd met 9 van de 17 st. Besloten werd tot aflossing van een 4 pet. geldleening van f 132.000 en aan gaan van een 3,5 pet. van f 130.000 door tusschenkomst van de Rotterdamsche Bankvereeniging. De raad besloot z.h.st. tot het verleenen van extra hulp aan werkloozen; tot wij ziging van de verordening voor vee- en vleesohkeuring en op het gebruik van het slachthuis, o.a. in verband met de over eenkomst met de N.V. Gekro te Oversohie Inzake de destructie van cadavers en afval. Goedgekeurd werden de voorgestelde vergoedingen aan de bijzondere scholen, ook die in verband met het vakonderwijls. Na een korte discussie vereenigde de Raad zich met alg. st. met het voorstel om zich garant te stellen voor een lee ning van f 65.000 door de vereen, tot ver betering van de Volkshuisvesting aan te gaan vpor den bouw van 20 eengezinswo ningen. Van de overige aangenomen voorstellen in deze vergadering, die alles met alles een half uur duurde, noemen wij nog dat tot wegsverbetering op den Boulevard de Ruyter. GOES. Het openluchtspel. "Wij kunnen betreffende het openlucht spel „Wij willen blijven wat wij zijn", nog mededeelen, dat over de regie onder handeld wordt met den bekenden regiseur en tooneelspeler Nico de Jong, te Rotter dam. Voorts bestaan er thans ook geen be zwaren om te vermelden, dat bet spel ge schreven is door den heer W. 't Hooft. Gelijk we reeds mededeelden, verwierf het in deskundige kringen een zeer gun stig oordeel. Voor het garantiefonds begint animo te komen. Orgelbespeling. Het ligt in de bedoeling om op Maandagen 30 Mei, 13 en 27 Juni en in de maanden Juli en Augustus eiken Dinsdag in de Groote- of Maria Magdalenakerk, orgelbespelingen te geven, welke gratis toegankelijk zijn. Bij de orgelbespeling van a.s. Maan dag, des avonds 8.15 uur door den heer Adr. Kousemaker, zal het volgende pro gramma worden uitgevoerd 1. Preludium in b. kl. t., Joh. Seb. Bach. 2. Koraalbewerkingen, Max Reger. a. Jezus, mijn toeverlaat. b. Wie maar den goeden God laat zorgen. 3. Sonate II, Fölix Mendelssohn. a. Grave. b. Adagio. c. Allegro majestoso. d. Fuga. 4. Bewerking van a. Ps. 77 en b. Gez. 160, Jan Zwart. 5. a. Melodie en b. Adagio, Alex. Guil- mant. 6. Choral I, César Franck. Lezing over de oplei ding ten dienste van de Politie. Men meldt ons: Vrijdagmiddag werd op initiatief van de afdeeling Z. en N.-Beveland van den Alg. Ned. Politiebond een lezing gehou den door den heer mr P. Frima, direc teur van de Model Politievakschool te Hilversum over bet onderwerp: Iets over de methoodiek van bet onderwijs ten dienste van de politie. Voor deze lezing bestond veel belang stelling. O.m. merkten we op: den burge meester en secretaris van Goes, de oud commissaris van politie en meerdere po- litie-autoriteiten. De heer Borrie sprak namens het hoofdbestuur eenige woorden van welkom waarna de heer Frima een buitengewoon interessante lezing hield waarin hij op duidelijke wijze een overzicht gaf van de wijze waarop een politieman zijn oplei ding ontvangt. Duidelijk bleek dat de ge- heele opleiding er op gericht is, een alge- meene kennis bij te brengen, en deze zoo veel mogelijk aan de practijk aan te pas sen, opdat ten slotte politiemenschen de school verlaten die beschikken over de noodige kennis, moed en gezag. Hij liet nog uitkomen, dat het zoo op vallend is, dat uit de zuidelijke provin cies voor dit onderwijs zoo weinig animo bestaat in verhouding tot de drie noor delijke provincies, hoewel hij1 meende dat het wel vaststaat dat toch ook Zee land wel geschikte candidaten kan le veren. De burgemeester van Goes beeft den heer Frima dank gebracht voor bet ge sprokene en hem bovendien hulde ge bracht voor de uitmuntende wijze waar op hij leiding geeft aan een zoo nuttige instelling als de politievakschool. De heer Borrie heeft ten slotte den heer Frima dank gebracht voor zijn lezing en het groot aantal aanwezigen voor hun belangstelling. ZUID-BEVELAND. Concours te Heinkenszand. Verschenen is bet programma van het 20e concours van den Bond van Fanfare- en Harmonievereenigingen in Zeeland, hetwelk op den tweeden Pinksterdag te Heinkenszand zal worden gehouden. Het aantal deelnemende vereenigingen be draagt 33. Het concours zal worden gehouden op het terrein van den heer B. van den Dries. Des morgens om elf uur vindt een of- ficieele ontvangst van bondsbestuur, jury leden, voorzitters en directeuren der deel nemende vereenigingen op het gemeente huis plaats, waarna door de reeds aanwe zige corpsen gezamenlijk, de Zeeuwsche Bondsmarsoh wordt uitgevoerd. Hierna vindt de afmarsch nar het concourster rein plaats, waar van 11.306.30 uur de wedstrijd wordt gehouden. De jury wordt dit jaar gevormd door de heeren D. Speets hoogleeraar aan het Conservatorium te Amsterdam; Johan Bonte, dirigent te 's-Gravenhage en H. A. Maas, directeur Sted. Orkest en Muziekschool te Alkmaar. Des avonds worden van 710.15 uur zoowel op het dorp als op de weide van den heer M. van Damme concerten gege ven door de vereenigingen „Apollo" te Wissenkerke, „Oefening na den Arbeid" te Rittem, „Excelsior" te 's-Heer Arends- kerke en „Rillandia" te Rilland. Ierseke. Gisterenmiddag werd in den boomgaard van dhr Jan Rouw alhier een demonstratie gegeven van een combinatie: traotor-cultivator-motorwagen, speciaal geschikt voor boomgaard-bewerking. De firma Schipper Zoon te Goes, die met den wagen reed, gaf schitterende staaltjes te zien van zeer goede landbouwbewer- king. Bovendien is de wagen zeer goed koop in exploitatiekosten. Een man aan met dien cultivator 8 gemet boomgaard per dag rechts-links bewerken met ongeveer 78 1 benzineverbruik. Een 20-tal fruitkweekers woonden de demonstratie bij. Wemeldinge. Oudste ingeze tene overleden. Vrijdagavond is alhier overleden de oudste ingezetene on zer gemeente, Mej. de Wed. P. den Hol lander-van 't Sas, in den ouderdom van ruim 98 jaar. WALCHEREN. Biggekerke. Gemeenteraad. Vrij dagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Tot de ingekomen stukken behoorde een verzoek van dhr Joh. Wisse en anderen om het voetpad van de vroegere tramlijn tot aan den Tolweg aan het openbaar ver keer te onttrekken. Gezien het vele ge bruik dat nog van dit voetpad wordt ge maakt, werd op advies van B. en W. be sloten dit verzoek niet in te willigen. Bij de bespreking van dit verzoek wees dhr P. Janse op den onhoudbaren, slechten toestand waarin andere voetpaden ver- keeren, en verzocht hij: met klem B. en W. deze door de eigenaars te doen ver beteren, daar hij zich anders zal verplicht gevoelen een schrijven te richten tot Ged. Staten. Aan de vereen. Vreemdelingenver keer te Zoutelande werd vergunning ver leend om op het strand op terrein dezer gemeente ten behoeve van haar leden tenten te plaatsen voor een gereduceerd tarief. Inplaats van f6 zal f4 berekend worden. Z.h.st. werd besloten medewerking te verleenen aan de vereen, tot stichting en instandhouding van een Chr. school op Walcheren voor zwakzinnige kinderen. Voor extra hulp aan werkloozen werd een bedrag van f 20 beschikbaar gesteld. Besloten werd het in de vorige vergade ring genomen besluit tot het aangaan van een fraudeverzekering voor de gemeente lijke financieele administratie, zoodanig uit te breiden dat hieronder ook vallen zal de financieele administratie van het burgerlijk armbestuur. Deze uitbreiding brengt geen premieverhooging mede. In verband met de loonsverhooging in het landbouwbedrijf werd het loon van den gemeentewerkman verhoogd van f 2,30 tot f 2,50. Ingetrokken werd de nog altoos in deze gemeente geldende bepaling dat de maxi mum-snelheid van motorrijtuigen niet grooter mag zijn dan 20 km per uur. In de practijik is gebleken dat deze snelheid te gering is, terwijl controle op deze snel heid zeer moeilijk is. Bovendien stelt de Motor- en Rijiwielwet het in gevaar bren gen van de veiligheid van het verkeer door snel of roekeloos rijden strafbaar zoodat al te snel rijden toch altoos kan worden tegengegaan. Alsnu kwam ter vergadering dr ir Car rière, technisch adviseur van de water leiding-mij. „Mudden-Zeeland", die een uiteenzetting gaf van de mogelijkheid van aansluiting aan de drinkwaterleiding. Een drukke bespreking volgde, waaruit bleek, dat de raadsleden veel voor water leiding gevoelen. Dhr Carrière zegde toe de verschillende woningen door een op zichter te zullen doen opmeten, daar eerst dan kan bepaald worden hoeveel het jaar lijks te betalen bedrag voor elk perceel bedragen zal. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Deinum, J. J. Homan te Kooten. Te Wijk bij Heusden, J. de Lan ge te Wilsum. Te Gieterveen, F. H. J. Bik, hulppr. te Sluiskil. Aangenomen naar 's Heerenberg (toez.), P. Leendertz te Buitenpost. Geref. Kerken. Drietal te Zuidbroek, H. J. C. Bosscha cand. te Assen, K. G. Kraan cand. te Schiedam en J. T. Sol lie cand. te Eind hoven. Aang nomen naar Groote Lindt, J. v. d. Schaft, hulppr. aldaar. Emeritaat. De classis Zaandam der Geref. Kerken heeft eer vol emeritaat verleend aan Ds B. Rama ker, als predikant der Geref. Kerk te Koog-Zaandijk, in verband met het op hem uitgebracht en door hem aangeno men beroep naar de Geref. Kerk van Utrecht. Zooals bekend zal deze kerk Ds Pamakér afstaan voor den arbeid van I egerpredikant. Eereprofessoraat. Tot pro- fossor honoris causa aan de universiteit van Debrecen in Hongarije is ter gele genheid van het 40-jarig bestaan dezer universiteit benoemd D's W. A. Dekker, Ned. Herv. predikant te Scharnegoutum, die zich steeds zeer voor het Protes tantisme in Hongarije heeft geïnteres seerd en van zijn kennis daarvan in ge schrift heeft blijk gegeven. Zondag 29 Mei 1938. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Odé, av, dr Koopmans. Westkapelle, vm. leesd., nm. ds Reus (verbeterd bericht.) Examen Middenstandsdiploma. In de commissie voor het te Terneuzen te houden examen Middenstandsdiplo ma zijn benoemd de heeren: F. L. van der Leeuw te 's Gravenbage, voorzitter; N. J. Harte te Terneuzen, secretaris; le den: L. G. Vingerhoeds te Bergen op Zoom; A. Straatemeijer te 's Graven bage; Mr P. C. de Jonge te Middelburg; G. I. van Kampen te Oostburg; A. G. de Pauw, W. G. Vellekoop en A. C. Ver sprille te Terneuzen; I Sinke te Middel burg en Drs J. G. van de Voorde te Wol- faartsdijk. Chr. Kweekschool te Zet ten. Tot directeur van de Chr. Kweek school te Zetten is benoemd de heer J. Dekker, leeraar aan de Herv. Kweek school te Amsterdam. Vlissingen. Benoeming hoofd Oranjeschool. Tot hoofd van de Oranjeschool aan de Bloemenlaan alhier is met ingang van 1 September a.s. be noemd de heer J. A. Hubregtse, thans le onderwijzer aan de Ned. Herv. school aan de Thorbeckelaan te Utrecht. (VI. C verdwijnen spoedig door 'n pot Bij olie Drogisten DE BOMAANSLAG TE ROTTERDAM. „Gefantaseerde leugens". Ofschoon de Rotterdamsche politie in zake het onderzoek naar de geheimzin nige ontploffing op den Coolsingel te Rotterdam nog geen officiëele mededee lingen kan doen, zijn door „N.R.C." zekere geruchten voor „waarheid" gepubliceerd. „Op last van de Gepoe zou Novak uit den weg zijn geruimd en wel door mid del van een tijdbom". De commissaris van politie J. P. Rosz- bach, die het onderzoek leidt, noemt ech ter deze suppositie een „gefantaseerde leugen", terwijl van andere gezaghebben de zijde wordt verklaard, dat men mo menteel nog over geen enkel positief ge geven beschikt, waaruit zou kunnen blij ken, dat de hier gesignaleerde hypothese juist is. Men heeft ongetwijfeld te doen gehad met een internationale terroristische bende, welke Novak uit den weg heeft willen ruimen en daarvoor heeft men ons kleine Nederland uitgezocht. Novdk zijn identiteit staat intusschen nog geens zins met zekerheid vast, net zoo min als die van Bora moet naar Nederland zijn gelokt en dit moet op een zeer ge raffineerde wijze zijn geschied, anders was het slachtoffer er niet zoo vlug in- geloopen. Met geen mogelijkheid is op het oogenblik vast te stellen met welke terroristische ben de men te doen heeft gehad, al gaat het onderzoek natuurlijk in bepaal de richtingen. De geheimzinnige Bora blijft in alle talen zwijgen en houdt vol, dat hij naar Rotterdam is gekomen voor het regelen van financiëele transacties. Het staat intusschen onomstootelijk vast, dat Bora iets te maken heeft gehad met het slachtoffer anders had hij in hotel Centraal niet gevraagd naar Novak. Bora voelt natuurlijk aan, dat wan neerhij spreekt, z ij n leven niet meer zeker is. Het slachtoffer is dood, uit Bora is geen woord te krijgen, en zoolang de politie geen daden heeft, zal het myste rie van deze geheimzinnige ontploffing wel nimmer worden opgelost. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat zoowel Bora als Novak in Februari j.l. reeds te Rotterdam hebben vertoefd. Zij hebben gelogeerd in een hotel in het c»ntrum van de stad. Droevig einde van een fietstochtje. Op den weg naar La ren (G.) is het 7-jarig zoontje der fami lie M., dat naast zijn moeder op den rij weg fietste, door een auto gegrepen. De jongen werd tegen den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Met ernstige verwondingen werd hij overgebacht naar het ziekenhuis te Zutphen, waar hij kort na aankomst is overleden. De auto is door de politie in beslag genomen. Carbidbus uiteengespron- g e n. Donderdagavond was de 6-jarige L. te Waubach aan het spelen met een carbidbus. Of hij daarbij lucifers heeft gebruikt, staat niet vast, maar op een gegeven oogenblik is de bus met een he- vigen knal uiteengesprongen, waarbij1 de jongen zeer ernstig werd gewond. In deerniswekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. Moeder wilde'haar'kind uit een sloot redden. Het 3-jarig zoontje van den veehouder Vink te Bodegraven is nabij de boerderij in een sloot verdronken. De moeder, die het ver miste kind in de sloot zag liggen, begaf zioh te water, doch geraakte eveneens in doodsgevaar. Een toesnellend buurman wist beiden op den wal te brengen. 'De moeder kon door twee aanwezige doktoren weer bij kennis worden gebracht, doch het knaapje was reeds overleden. Zes kinderen op het laatste oogenblik gered. Gisternacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het café en woonhuis de Lithoyensche Hut in den polder onder Lithooyen. Het vuur greep zoo snel om zioh heen, dat, toen de vrouw des huizes de brand ontdekte, zij nog slechts op het laatste oogenblik haar zes kinderen in nachtgewaad naar buiten kon brengen. Aangezien het café zeer afgelegen stond, kwam de brandweer niet ter plaatse. Het geheele pand brandde dan ook af. Van den inboedel en den inventaris kon niets worden gered. De schade, die zeer aan zienlijk is, wordt door verzekering gedekt. O n.s ohuldig verdacht. De 64-jarige H. H. B., een bekend inge zetene van Enschedé, die op 19 Maart te München werd gearresteerd, verdacht van het overtreden van de Duitsche deviezen- bepalingen, is op vrije voeten gesteld. De beschuldigingen, welke van Neder- landsche zijde alle werden weerlegd, ble ken niet steekhoudend te zijn. Men was bereid, hem tegen betaling van een zeker bedrag in vrijheid te stellen en de aan'klaoht geen door gun g^tp. doen vin den. De familie van den heer B. meende in verband met zijn leeftijd en zijn ge zondheidstoestand hieraan te moeten vol doen, daar hij anders nog eenige maan den in arrest zou blijven vóór de zaak zou worden behandeld. Gebleken is, dat hij in arrest is gesteld op beschuldigingen van een ongunstig be kend staand persoon, die wegens fraude en dergelijke veroordeeld is. MIDDELBURG. Geitenkeuring. Vrijdagmorgen had alhier de jaarliji- sche geitenkeuring plaats, onder leiding van de heeren Versluis en Rottier. Aangevoerd werden in de Nadorst 22 dieren. De prijzen werden als volgt uitge reikt: Groep I. 1 lam. le pr. G. Joosse. Groep H. 6 1-jarige geiten, le pr. Joh. Wisse; 2e pr. H. Vader; 3e pr. A. Dobbe laar. Groep III. Vijf 2-jarige geiten, le pr. Joh. Wisse; 2e pr. C. Joosse; 3e pr. Chr. de Boks. Groep TV. Drie 3-jarige geiten, le pr. J. Janse; 2e pr. C. Joosse. Groep V. Vijf oudere geiten, le pr. J. Janse; 2e pr. P. Dekker; 3e pr. C. Joosse; 4e pr. H. Vader. Groep VI. Twee stamboekgeiten, le pr. Chr. de Boks, 2e pr. Chr. de Boks. Des voormiddags had de keuring plaats aan de Segeersweg onder leiding van de zelfde heeren. Aangevoerd werden 23 dieren, waarvan de prijzen ten deel vielen aan: Gorep I. Zes lammeren, le pr. J. La- bruijere; 2e pr. J. A. Boogaard; 3e pr. J. Louwerse; 4e pr. J. Labruijere. Groep II. Zeven 1-jarige geiten, le pr. A. den Hollander; 2e pr. A. Buis; 3e pr C. Kleinepier; 4e pr. J. A. Boogaard; 5e pr. J. Janse. Groep III. Twee 2-jarige geiten, le pr. A. Buis; 2e pr. J. A. Boogard. Groep TV. Zes oudere geiten, le pr. G. Davidse; 2e pr. A. den Hollander; 3e pr. P. Pouwer; 4e pr. A. Koppejan; 5e pr. J. v. Sluijs. Groep V. Twee stamboekgeiten, le pr. J. A. Boogaard, 2e pr. J. Labruijere. MIDDELBURG. VEREENIGING VOOR BEROEPSKEUZE Gisteravond vergaderde de vereeniging voor beroepskeuze onder voorzitterschap van den -heer G. Wagenvoorde. Het reeds gepubliceerde jaarverslag van den heer J. Lorier werd goedgekeurd evenals dat van den penningmeester, dhr H. W. Naezer. Deze heeft een overzicht gegeven van de inkomsten, speciaal aan contributie in de jaren vanaf 1925. Daar uit bleek, dat deze steeds minder werd. Spr. zeide, dat het zoo niet voort kan gaan. Vooral betreurde hij het, evenals de voorzitter, dat er wederom drie orga nisaties van werknemers bedankten en hun aantal nu van 19 op 13 is gedaald. De heeren H. W. Naezer, H. P. Staal en G. Wagenvoorde werden als bestuurs leden herkozen. Gekozen in de vacature, -ontstaan door het bedanken van den heer P. J. Jansen, de heer A. J. W. Mattiiijs- sen. Na afloop van de huishoudelijke verga dering had een avond van voorlichting en filmvertooning plaats. Hier kon de voorzitter een flink aantal genoodigden verwelkomen. Spr. gaf het woord aan -den heer Ir. J- F. van Dalsum, directeur der R. H. B. S., die sprak over: H. B. S.-opleiding en beroeps keuze. Voor vele beroepen, die aan de Univer siteit worden onderwezen is een R. H. 3. S.-opleiding goed, als niet bepaald gym nasiale opleiding vereischt is. Ook voor ander, verder gaand onderwijs heeft de H. B. S. hetzij 3-jarig of 5-jarig een taai als vooropleiding te vervullen. Spr wijst er op, dat men soms met een Mulo-diploma A of B veel kan bereiken, doch als regel moet worden aangenomen, dat een rui mere vooropleiding betere resultaten zal afwerpen en later de mogelijkheid brengt om verder te komen, indien de capacitei ten daartoe aanwezig zijn. Spr. zou willen aanraden met Mulo-diploma genoegen te nemen, indien een 3-jarige H. B. S.-op leiding te hooge eisohen aan het kind stelt. Is de keus gevallen op de H. B. S., dan komt de eerste moeilijkheid, de over gang van het L. O. naar het M. 0. De groote moeilijklieid is niet zoo zeer om op de H. B. S. te komen, maar deze regel matig te doorloopen. De nieuwe regeling inzake het toela tingsexamen werd door Spr. toegelicht. Een volgende vraag is, kunnen alle ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2