Uil TJEM P. LOUISSE Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD EVROLET DE ERKEUJK" PLETE EN are dagen erdwijnen Uw aeid, Uw mi- U vroolijk en AKKER-merk. ;s - 12 stuivers. ;s - 2 stuivers. ZATERDAG 28 MEI 1938 52c JAARGANG - No. 201 Hoop voor de toekomst. De toestand in Tsjecho- Slowakije. De strijd in China. Belangrijkste Nieuws BESP 4 BA Westwal 44 - GOES - Tel. 287 Uit de Provincie !0 Journ. week- ier. 7.15 Cause- in het Eweland Act. aetherfl. 15 Overp. met Ned.-Hongaar- ■am. 10.30 Ber. rtrevue. 1055 M. VARA-Uit- en 7.308.00 Ier. 10.00 Mor de Continubedr. L2.16 Ber. 2.00 aeding voor ar- Causerie over 3 VAR A-orkest iritz, 4.50 Gram. gel. 6.30 Uit de Filmland. 7.30 lerh. SOS-Ber. A-Varia. 8.15 spraak, hierna )ké". 10.30 Ber. a-septet. 11.00 operette. 11.30 1938. '5 en 415.5 M. 2.15 KRO. 5.00 gel. 10.30 Ned. ew. muz. 12.15 Boekbespr. 2.00 deren. 2.30 Re ien. 4.55 Gram. f. Kerkd. Ilier- 7.50 Causerie ,10 Ber. ANP., rie. 8.30 KRO- 0-orkest en so- jr.pl.). 11.00 M. 0, 5.00 VARA, IRO. 9.05 Tuinb.pr. „Van Staat en 10.00 VARA- clam. en Gram. solisten. 12.00 id 12.05 Het Hei- Gram. 1.00 A 1.30 Causerie ihe plantage", fuur. 2.30 Viool Mannenkoor tnenzangvereen. sporkest en so- Ramblers. 5.30 1. Herv. Kerkd. sw. 8.00 Ber. .15 Concertgeb. >oisZ 9.15 Causerie 9.25 Het Ko- Bram Kwist's ANP, hierna otooneel. 10.45 1 -.0 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 00 cent per regel Kleine Advcrtentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. iRBERICHT. id van 28 Mei: id aanvankelijk lopend naar N. ewolking, met later koeler. lag 3 uur: -IO« si' Cl i 10 u. etsen; 761 Voor wie belang stelt in de toekomst van land en volk, is de nu voorbije week van bijzondere beteekenis geweest. Wij hebben herdacht de hemelvaart van onzen Koning en Heere Jezus Christus. Wij zijn er aan herinnerd, dat het laatste en beslissende woord niet wordt gespro ken door de machthebbers van deze we reld, hoe groot hun invloed dan ook moge zijn, maar door Hem, Die kan zeggen: Mij is gegeven alle macht in den hemel èn op de aarde. De nieuwe bewegingen, die in onzen tijd zoo grooten opgang maken en zooveel rumoer verwekken, komen hierin met al lerlei stroomingen en richtingen van vroe ger tijd overeen, dat zij voor zoover zij niet het bestaan van Jezus Christus loo chenen zijn regiment beperken tot den hemel. Zij hebben er geen bezwaar tegen dat de Kerk de z.g. zielsbehoeften tracht te bevredigen, dat de Dienaren des Woords de gemeente bepalen bij de dingen, die niet zijn van dezen tijd, maar zij willen niet toestaan, dat de eischen van het Woord des Heeren, oo!k voor d i t leven, worden gepredikt en dat openlijk het Ko ningschap van Jezus Christus wordt uit geroepen. En de macht van hen, die zóó spreken schijnt vervaarlijk groot in dezen tijd. Zij „eten het zoover te brengen dat aan de pers het zwijgen wordt opgelegd en dat de bedienaars van het Woord Gods in de gevangenis of het concentratiekamp wor den ingesloten, zoodat naar buiten bun stem niet kan worden gehoord. Maar het Woord Gods kan niet gebon den worden. Het blijft levend en krachtig. En de Zoon van God heerscht, ondanks bet woeden en woelen van vele grooten, in onaantastbare grootheid en Hij belacht den ijdelen. waan der dwaze volken. En zoo is en blijft er hoop voor de toe komst. Het heden mag dan donker zijn en de naaste toekomst moge dan vol gevaren sohijnen, de einduitkomst is niet twijfel- aohtig. En daarnaast was er nog iets anders, dat het hart met blijde hoop Jtan vervul len. Hemelvaartsdag is sinds vele jaren in ons land, de dag van de Jongelingschap. Dan komen de leden van de groote Chris telijke jeugdorganisaties in jaarvergade ring bijeen. Het Nederlandscb Jongelings Verbond mocht zijn 85sten Bondsdag houden en de Bond' van J. V. op Geref. Grondslag mocht zijn gouden jubileum vieren. Er is tusschen deze Bonden verschil in doelstelling en werkwijze. Maar er is d i t punt van overeenkomst, dat zij beiden Je zus Christus erkennen en eeren als de Zoon van God, overgeleverd om onze zon den en opgewekt tot onze reohtvaardig- making, opgevaren ten hemel en zittend ter rechterhand Gods. Het mag als een verblijdend en moed gevend verschijnsel worden gezien, dat er voor deze Bondsdagen zoo enorme belang stelling was. Wie de jeugd heeft, zegt het spreek woord, heeft de toekomst. Dat is niet heelemaal juist. Wie de jeugd heeft, heeft nog lang niet altijd de toekomst. G e 1 u k k i g 1 Wie de jeugd heeft is volstrekt nog niet zeker van de toekomst. H e 1 a a s I Toen in ons land de Christelijke .scho len uitzondering waren, toen in de over- groote meerderheid der scholen z.g. „neu traal'' onderwijs werd gegeven, en van een Ghr. jeugdbeweging nog geen sprake was, heeft het liberalisme gehoopt en verwacht dat een geslacht zou opgroeien, dat zonder aarzelen in het liberale spoor zou treden. Maar 't is anders gegaan. Uit de kin deren, waarop de vrijzinnigheid haar hoop voor de toekomst bad gesteld, is opge groeid een geslacht, dat voor een deel veel verder ging op den revolutionairen weg dan het liberalisme had bedoeld, en dat voor een ander deel zich welbewust heeft geschaard onder de banier van Ko ning Jezus. Daarna is het Christelijk onderwijs tot bloei gekomen. Wij hebben gekregen onze Christelijke jeugdorganisaties, die de dui zenden en tienduizenden tot zich trokken. Met blijdschap heeft toen menigeen ge- daoht aan de toekomst. Want immers, nien had de jeugd en men mocht voor den komenden tijd groote dingen verwachten. -Straks zou op velerlei terrein een actie w mtwikkeld worden als tot nu toe nooit rezien werd. De schoonste perspectieven werden geopend. Ook deze verwachting is tot op zekere hoogte beschaamd. Zeker, wij mogen dankbaar zijn, dat zoo- velen blijk geven, dat het hun begeerte is den Heere te dienen. Maar daarnaast staan anderen, velen ,die zijn gekomen on der de bekoring van anti-Christelijke stroomingen, die bun geloof hebben prijs gegeven, of die, hoewel niet alle banden werden verbroken, toch in onverschillig- beid neerzitten. Wie de jeugd heeft, heeft daarom nog niet de toekomst. Op de schouderen van het voorgeslacht hebben idealisten ook in onze kringen, de jeugd willen plaatsen. En een enkele maal gelukt dat ook. Maar als regel mogen we al tevreden zijn en dankbaar als straks de zonen der jeugd de plaats der ouderen kunnen innemen. Hier past geen oppervlakkig en niet gefundeerd optimisme. Maar toch is er plaats voor dank baarheid, als we zien als op den dag van Christus' hemelvaart de duizenden jonge menschen den verhoogden Heiland als hun Heere en Koning belijden. iD a n k b a a r 'h e i d als we zien hoe tot in de meest afgelegen plaatsen week aan week vele jongelingen bijeen komen om zich te oefenen in de kennis van Gods Woord, om zich eigen te maken de begin selen, die gelden voor het leven van Kerk en Staat en Maatschappij. Er is geen plaats voor oppervlakkig op timisme. Maar toch met het oog op Hemel- vaarts dag e r is hoop voor de toekomst! 1 ES PROTESTEN WEDERZIJDS. Un Press meldt, dat de Tsjechische gezant te Berlijn een protest heeft uit gebracht naar aanleiding van de grens- schendingen door Duitsche vliegtuigen. Het protest van Praag betrof bovendien een aantal gevallen van Duitsche spion- nage in Tsjecho-Slowakije. Ook zou de gezant de Duitsche regee ring er op gewezen hebben, dat in Aussig, het centrum der Sudeten-Duitschers, hon derd twintig mitrailleurs zijn gevonden. In de kringen der Tsjecho-Slowaaksche regeering wordt verklaard, dat de Duit- schers zich reeds twee en twintig maal aan grensschending door vliegtuigen heb ben schuldig gemaakt. Intusschen heeft ook de Duitsche ge zant te Praag weer een protest, het derde reeds, uitgebracht wegens nieuwe grens- schendingen door Tsjechische vliegtuigen. Over de Tsjechische versterkingswerken aan de grens bericht de „Reichspost", dat deze een omvang hebben aangenomen, die nauwelijks nog te overtreffen is. Aan de Duitsche zijde van de grens is in geen velden of wegen een Duitsche soldaat te bekennen. De stad Pressburg daarentegen en ook het bruggehoofd zijn vol militairen. Door het voortdurende komen en gaan der troepen is niet vast te stellen, hoeveel lichtingen eigenlijk in Tsjecho Slowakije onder de wapens geroepen zijn. Chineezen heroveren Lan Feng. Van Chineesche zijde wordt medege deeld, dat Chineesche troepen gisteren na een dag strijden Lan Feng hebben her overd. Ook zouden zij Jo Tsen in West- Sjantoeng hebben heroverd. Zij bedreigen thans de achterhoede van de Japansche ♦roepen, die oprukken naar den Loenghai- spoorweg. Militaire attaché's voorspelden, dat Ja pan minstens twaalf aanvullende divisies, ter gezamenlijke sterkte van 150.000 man, naar China zal sturen. BAANTJES IN OOSTENRIJK. Wrijvingen tusschen de nazi's onderling. De correspondent van de „Times" te Weenen bericht, dat gouwleider Buerckel een proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin hij aanspoort tot samenwerking met de nationaal-socialistische autoritei ten. Hij verklaart, dat degenen, die af brekende critiek leveren, niet alleen verre zullen gehouden worden van de partij, doch dat hij, Buerckel deze lieden met alle hem ten dienste staande middelen onschadelijk zal maken. De correspondent schrijft deze procla matie toe aan het feit, dat in de afge- loopen weken sabotage aan het licht is gekomen van baantjesjagers, die mee- nen, dat zij het regiem van Buerckel door illegale actie omver kunnen werpen, evenals zij dit met het regiem van Schuschnigg hebben gedaan. De correspondent van de „Daily He rald" meldt, dat de betrekkingen tusschen de Duitsche en Oostenrijksche nationaal- socialisten steeds slechter zijn geworden, aangezien de Oostenrijkers zagen, dat de beste baantjes en posten werden bezet door Duitschers. DE WOELINGEN IN PALESTINA. Omstreeks middernacht zijn in het dorp Miska vier Arabieren gedood en drie gewond. Een groep gewapende mannen eiscbte, dat zeven vooraanstaande dorpelingen voor hen zouden verschijnen. Toen aan dit verzoek gehoor werd gegeven, hebben de bandieten a bout portant op hen ge schoten. Militairen hebben de gewapende ter roristen onmiddellijk achtervolgd en zes van hen gedood. Cholera te Sjanghai. Officieel is verklaard, dat cholera in epidemischen vorm is opgetreden, aange zien de -diagnose bij 8 van de 18 ziekte gevallen onder de Chineezen cholera luidde. Men vreest, dat de ziekte zich zal uitbreiden, aangezien verscheidene honderdduizenden vluchtelingen dicht opeen in de stad leven. LASTERPRAAT OM DE JAMBOREE. Officieele tegenspraak van geruchten. De laatste weken hebben door het ge- heele land hardnekkige geruchten de ronde gedaan over een vermeend Jam boree-schandaal, welke tot grondslag had- 1 den de vermelding, dat tientallen jonge meisjes uit de omliggende gemeenten van Bennebroek, waar de Jamboree te Vogelenzang is gehouden, ongelukkig wa ren gemaakt door misdragingen van deelnemers aan dit wereldpadvinders- kamp. Daar deze geruchten zoo hardnek kig liepen, dat verschillende bladen er gewag van maakten, heeft het bestuur van de Wereldjamboree-Stichting, nu de padvindersreputatie ernstig bevlekt dreig de te worden, gemeend een omvangrijk onderzoek te moeten instellen. De bestuurders hebben zich officiéél gewend tot de burgemeesters van Haar lem, Bloemendaal, Heemstede en Benne broek om inlichtingen over het aantal buitenechtelijke kinderen, dat in de maanden April en Mei van dit jaar ge boren is. Hieruit is gebleken, dat in de gemeenten Heemstede, Bennebroek en Bloemendaal te zamen over deze twee maanden bij den burgerlijken stand van één geval is melding gemaakt, dat, voor zoover kan worden geconstateerd, niets met de Jamboree te maken heeft. Dc burgemeester van Haarlem deelde mede dat in de maanden April en Mei 1937 in Haarlem zeven buitenechtelijke kinderen werden geboren en over dezelf de twee maanden in 1938 acht. Van eenig verband met de Jamboree bleek ook hier niets. Daarop is door Dr Hannema, directeur van het Roode Kruis-ziekenhuis te Den Haag, chef van den medischen dienst van de Wereldjamboree, een onderzoek ingesteld naar de geruchten, dat de zie kenhuizen in Haarlem en omgeving vol zouden liggen met meisjes, die door pad vinders in het ongeluk zouden zijn ge stort. Dr Hannema verklaarde met alle directies van in aanmerking komende ziekenhuizen te hebben gesproken. Zij machtigden hem te verklaren, dat al deze geruchten valsche laster zijn. Ook heeft Dr Hannema een onderzoek ingesteld bij de groote ziekenhuizen in Amsterdam en Leiden, waar men eveneens alle geruch ten fantasie noemde. Bij de H.V.O.M., de inrichting te Amsterdam waar ongehuw de moeders worden verpleegd, was even eens niets bekend, dat deze geruchten zou rechtvaardigen. Zoo kon de wnd. hoöfdverkenner, de heer Oosterlee, constateeren, dat alle ver halen lasterpraatjes zijn gebleken en de padvinderseer niet is aangetast. INDISCHE LUCHTROUTE. Inspectietocht van den directeur van den luchtvaartdienst. Naar wij vernemen heeft de minister van waterstaat den directeur van den luchtvaartdienst, den heer C. H. E. van Ede van der Pais, opgedragen zich in den loop van Juni a.s. per K.L.M.-vlieg- tuig naar Nederlandsch-Indië te begeven ten einde een inspectietocht langs de In- dië-route te maken. Het zou in de bedoeling van den heer van Ede liggen om van zijn aanwezig heid in Nederlandsch-Indië tevens ge bruik te maken om persoonlijke aan raking met de Indische luchtvaartauto riteiten te zoeken. VIER DOCTORES HONORIS CAUSA. Het 'Gereformeerde college te Debrecen (Hongarije) viert 4 en 5 October a.s. zijn 400-jarig bestaan en tegelijkertijd viert 'de door het college gestichte universiteit van Debrecen feest. In verband hiermede zijn veertien doctores honoris causa be noemd, onder wie vier Nederlanders, n.l. de minister-president Dr H. Golijn, tot doctor in de staatswetenschappen, de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruïne tot doctor in de philosophische wetenschappen, Prof. Dr H. Th. Obbink en Prof. Dr J. Severijn, hoogleeraren in de theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, tot doctor in de theologie. NAAR DE SPAANSCHE WATEREN. Gistermiddag is Hr. Ms. flottieljevaar tuig „Johan Maurits van Nassau" onder commando van den luitenant ter zee der eerste klasse jhr G. A. Berg uit de ha ven van Nieuwediep naar de Spaansche wateren vertrokken om Hr Ms. „Nauti lus" te gaan aflossen. Zooals gewoonlijk, was de belangstel ling van de zijde van het publiek zeer groot. H. M. de Koningin sloeg Woensdag voor het paleis 't Loo het défilé gade van de derde compagnie motordienst, welke voor het nieuwe garnizoen te Apeldoorn gelegerd is. Binnenland. Bondsvergadering Ned. Jong. Verbond. Instelling Luchtverdedigingscommando. Geruchten omtrent de Jamboree. Buitenland. De moeilijkheden inzake Tsjecho-Slo- waJkije. De Ghineezen weer actief. Reeds bij a. Op verbruik (9.76 L. par too Km. .eoHtrila van da KM/ 3. Op onderhoud^ 4. Bij verkoop VANAF FI. 2.050.* LAAT ONS U HET BEWIJS LEVFREN Propagandist C. N. V. Uit de sollicitanten die zich, ingevolge oproep van het dagelijksch C.N.V.-be- stuur aanmeldden voor de functie van gesalarieerd propagandist voor het Cnristelijk Sociaal Dagblad „De Amster dammer" is dezer dagen de heer H. van As, te Haarlem, voorloopig voor den tijd v<m één jaar benoemd. De heer Van As zal op 15 Juni a.s. in dienst treden. BORGSTELLINGSFONDS VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. In de gehouden jaarvergadering van net Borgstellingfonds voor de Zeeuw- sche eilanden heeft de voorzitter de beer J. Onderdijk een kort historisch over zicht gegeven van de totstandkoming van het Borgstellingsfonds. Een woord van hartelijke dank bracht de voorzitter aan het adres van de Ka mer van Koophandel, die voor 1937 en 1938 een bedrag van f 750 beschikbaar stelde, en tot het Provinciaal Bestuur voor de bijdrage van f 500 over 1937. Voorts richtte de voorzitter een bijzon der woord van welkom tot den heer Foekens, vertegenwoordiger van den Mi nister van Economische Zaken, die altijd bereid is het Bestuur met raad en daad ter zjjde te staan en mede tot de nieuwe bestuursleden de heeren Elenbaas en Horsigh, respectievelijk burgemeester van 'sHeer Arendskerke en 'sHeeren- hoek. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Uit deze verslagen blijkt, dat 44 aan vragen zijn behandeld, waarvan er 16 werden toegestaan tot een credietbedrag van f 4754.14. Verliezen zijn in 1937 niet geleden. De voorzitter van de Kamer van Kcop-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1