Bloempje" j DE ZEEUW tweede blad AANBOD Het gouden jubileum van den Nederl. Bond van J. op G. G. Witte tanden, gezond tandvleesch, schoone tong en frissche mond. j Uit de Provincie G lG Dinsdag 31 Mei O ES. O.-Tax In de Wijngaardstraat cht paraat. OES. Tel. 76. Biggen, of halfwas MIDDELBURG. Vreeselijke moord en zelfmoord te St. Maartensdijk. "•l C. BLAUPOT TEN lelbarg, zal op 1 JUNI 1938, te half twee uur iveerschen Toren te •penbaar verkoopen; OFSTEDE s Veere, aan den Veer- g, wijk B nummer oiiw- en Weilanden, renweg en aan den den Kanaaldijk, in ter grootte van 24 c.A. of 63 Gemeten n pacht bij den heer ieeltelijk bij den heer ot den 25 Nov. 1938. 18 perceelen, met combinatiën en in kaart verkrijgbaar genoemden Notaris ;ek, die uitsluitend en VRIJDAGS atst, worden op- eine advertentiën is 6 regels 0.75 of nummer 0.85 ruitbetaling .ANTEN, EMENMEST, BLOEMENZAAD, Goes, in de Wijn- gcarbedr. Borssele, ngen, die voor hun igsche reizen com- gen noodig hebben, )eter dan bij boven- „Hoe tekent het Ten bate van het in Nederland en oncertzaal, Singel- trg, van 9—5 en e 10 cent. N EN KLAVER- TE KOOP, ANTHONISSEN, schehoofd bij Roo- OOP: ANDEN 32X6 en dbouwwagens en 1FWIELEN. ADR. Electr. Smederij, ing te koop: WIEL „FRANCIS METT". in orde. apelle. EN KOOPEN ozen, dahlia's en adres hoort men UT noemen. lOOP: 'SE te Gapinge. JEGER, Timmer- der. ingen 2.704.80, akool 1017, id. opsla 0.500.80, !s per 100 stuks dijs 0.80—1.70, Selderij 0.50— labarber 1016, 3. Veilingen van m 10 uur v.m-: 0 per 100 kg. t 10 v.m.: Kruis- kg. Aardbeien 60— rardappelen 13— gamotten 16 ct., 060 ct. per 100 er 100 bos. Bos- nkommers 9 ct. ■10 ct. per -100 t. per pot. Kip- 3. loomboter f0,75 0,70 per pond. 10. VAN VRIJDAG 27 MEI 1938, Nr 200. Een enthousiaste schare in het RAI-gebouw te Amsterdam bijeen Nadat Woensdagavond een gezellige bij' eenkomst was gehouden, werd gisteren in het RAI-gebouw te Amsterdam de viering van bet gouden jubileum van den Ned. Bond van Jongelingsvereen. op Geref. grondslag voortgezet. De eigenlijke Bondsdag, die nu plaats vond, had duizenden met tal van extra- treinen naar de hoofdstad des lands ge voerd en om die allen een zitplaats te bezorgen waren aan de duizenden zit plaatsen in het massale gebouw nog en kele honderden toegevoegd. Het is een imposant gezicht die vele jongeren bijeen, zich vóór den aanvang van den bondsdag den tijd kortend met het zingen van na tionale en andere liederen. Als klokslag 11 uur het bonds-bestuur met tal van autoriteiten het podium bestijgt, davert het applaus van alle kanten op. 'De voorzitter, Prof. Dr K. Dijk van Zwolle, opende den Bondsdag met het doen zingen van Psalm 68 9 en 10, het lezen van het Evangelie van den dag naar Hand. 1 6—11 en gebed. Hierna hield hij de openingsrede, die ditmaal tot titel droeg: „Gedachte nis en Gel oft e". De voorzitter mocht vervolgens een groote schare autoriteiten en afgevaardig den van bevriende organisaties enz. on der luiden bijval begroeten. Daarvan noemen we de Ministers Slote- maker de Bruine, Van Dijk en De Wilde; de burgemeester van Amsterdam Dr W. de Vlugt en -wethouder G. Baas Kzn; de Geref. Meisjes-bond; de familie Vonken- berg, de familie Van Oversteeg en Mevr. de Wed. Joh. T. de Lange en de nog in leven zij'nde oprichters van den hond, de heeren E. Poesiat te Amsterdam, B. A. Burger te Soest, S. Wagenaar te Broek op Langendijk en B. J. R. Gamphuysen te Amsterdam-Oost. De Regeer ing spreekt. Hierna voerde Minister Slotemaker de Bruine namens de Regeering het woord. Hij deelde onder luiden bijval mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft den voorzitter van den bond te 'benoemen tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. (Onder daverend applaus spelde -den be windsman Prof. Dijk de onderscheiding op de horst.) Sp-r. wilde de eerste zijn om Prof. Dijk te oomplimenteeren met de-ze onderscheiding om voorts uiting te geven aan -zijn waardeering voor den bond, wiens werk de Regeering met de grootste belangstelling volgt. Spr. wekte zijn ge hoor op zich te bezinnen op het eigen be zit en sappen te trekken uit de eenige, echte en eeuwige bron! Gij hebt, aldus spr., de vrijheid om te zijn die ge zij-t. Van die vrijheid moet de Overheid de handen afhouden. (Daverend applaus.) De voorzitter dankte H. M. de Konin gin voor de hem verleende onderscheiding en de daarin aan den bond gebrachte hul de en den Minister voor zijn woord. (Bij val.) De heer P. v. Nes G z n, vice-voorzit- ter van den bond, wenschte hierna Prof. Dijk geluk namens den Bond en deelde mede, dat deize als bestuurder met over weldigende meerderheid was herko-zen. Evenzo-o de heer Schouten als raadsman (applaus). Besloten werd de volgende bondsdag te Apeldoorn te houden. Tot eerelid van den bond werd hierna benoemd Mr J. A. d e W i 1 d e, Minister van Financiën. Telegrammen van hulde en trouw wer den gezonden aan H. M. de Koningin en het Prinselijk Paar. De voorzitter deelde mede, dat tal van telegrammen en bloemstukken waren in gekomen, ook uit het buitenland. Namens het oud-leden comité bood de heer Joh, v. d. Berg van Rotterdam het bonds'bes-tuur de geschilderde por tretten van het driemanschap Vonken- berg-De Lange-Van Oversteeg aan, die een plaats in het bo-ndsbureau te Amers foort zullen ontvangen. Bovendien -bood de heer v. d. Berg een resteerend bedrag van f 360 aan ten bate van de kas van het V. 0. L.-fonds. Staan de werd gezongen Ps. 103 9. De voorzitter dankte voor dit woord en bij de onthulde beeltenissen van deze voortrekkers zong de vergadering staande; „Ons wenkt het beeld der vaad'ren" uit het Bondslied. Voor de vergaderzaal van het Bonds hestuur 'bood de 'heer G- v. d. Berg van Rotterdam namens een commissie uit den bond (Juboco) een ameublement aan. De voorzitter dankte ook voor dit ge schenk, waarna de morgen vergadering met het staande -zingen van „Lof -zij den Heer" werd gesloten. De Middagvergadering. Om half drie ving de middagvergade ring aan. Onder de autoriteiten was thans ook de Minister-President, D r H. -C o 1 ij n die met luide ovaties werd begroet. Allen verrezen van hun zitplaatsen en wuifdeu met hoeden en programma's den popu- 1 afren bewindsman toe. De voorzitter opende de vergade rine met het doen zingen van Gezang 23 1, 2 en 3, en deed voorlezing van enkele in gekomen telegrammen, w.o. van de op „Sonnevanck" verpleegde bondsvrienden. De vergadering zong een couplet van het Bondslied, waarna het woord was aan Dr H. Golijn. Rede Dr H. Colijn. Dr Golijn begon zijn rede met een ge- lukwensch aan den Bond. Spr. was getui ge van het 25-jarig feest en verheugt er zich in, ook nu weer, en nog in ongebro ken kracht, tegenwoordig te kunnen zijn. Velen, die er in 1913 waren, zijn heen gegaan, meerderen van hen, die er toen waren, hebben den jongelingsleeftijd nu al lang achter zich. Ook overigens is het verschil tusschen het beeld van 1913 en dat van 1938 wei heel groot. Toen, in 1913, een wereld, waarvan orde en regelmaat de hoofdkenmerken waren. Zeker, ook toen was de harmonie tusschen de volken in Europa niet al te best, maar het beeld van het leven van eiken dag was toch wel heel anders dan wat we nu aanschouwen. Het valt eigenlijk moeilijk om eenig ter rein te noemen waar de tegenstellingen tusschen 1913 en 1938 niet groot zijn. Ook op het gebied der niet dadelijk zicht bare dingen. Hoe sterk was b.v. in 1913 nog de traditie, ook de Christelijke tradi tie, in vergelijking met wat ervan is over gebleven. Spr. noemde uit deze sfeer slechts één enkel p-unt, en hij wil er ook niet meer noemen, daar het niet zijn doel is een soort inventaris op te maken van alle te genstellingen, die gemaakt kunnen wor den tusschen 1913 en 1938. Wat de materieele moeilijkheden be treft, die naar spr.'s meening in hoofd zaak een gevolg zijn van het internatio naal belemmeren van het goederenver keer, mag men, ja moet men, terugver langen naar -de vleeschpotten van 1914, omdat de economische structuur van dien tijd een betere welvaart schonk, dan alles wat wij- na dien tijd beleefd hebben. En al is de hoop op terugkeer der vol keren naar gezonde internationale ver houdingen nu nog zoo gering, toch mag dat beeld uit vroegeren tijd niet verva gen. Er moet een verlangen naar blijven bestaan, ook al doet men inmiddels din gen, die recht tegen den draad ingaan. Niet alleen daarom, maar wel mede daarom is het nuttig, dat ge -de tegenstel lingen tussChen den tijd van uw zilveren I standen als een 'bederfwerend zout; of, be ter no-g, het is een tegengif tegen alle ver woestende krachten, die het toeleggen op de vernietiging van wat voor een gezond volksleven onmisbaar is. Tenslotte zeide 'Dr Colijn: „Kuyper beeft u op 'n anderen feest dag aan herinnerd, dat kracht -het sieraad van de jongeren is. Ik moge u dan heden herinneren aan het woord van Paulus: God heeft ons niet gege ven een geest der vrees achtigheid, maar der krachtl Laat dat uw richtsnoer blijven ook in de toekomst. Uw 75-jarig jubileum zal ik wel niet meer beleven. Maar laat dan hem die dan mijn plaats inneemt, kunnen ge tuigen: zij- hebben de op hun gouden feest gesproken woorden ter harte genomen; zij hebben het oude vaandel onvervaard voortgedragen, zij hebben steeds den goe den strijd gestreden; zij hebben ook de vruchten op hun werk mogen aanschou wen. (Luide toejuichingen.) De voorzitter dankte Dr Colijn voor zijn woord en deed aan Dr en mevr. Golijn en de andere aanwezige ministers staande toezingen de zegenbede uit Ps. 134. Toespraken. De rij der sprekers die hun gelukwen- schen overbrachten werd geopend door den heer Joh. C. F r a n c k e n van Zeist, die sprak namens den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie. De Geref. Meisjesbond vertolkte de gevoelens van vriendschap bij- monde van zijn presidente mej. M. Parmentier van Oegstgeest, zulks onder aanbieding van een tafelkleed voor de bestuurstafel, waarop de bondsinsignes geweven zijn. (Luiden bijval.) D-s C. J. v. d. Boom van O-verschie sprak namens den Geref. Mannenbond, eveneens onder aanbieding van een ge schenk en de heer Schilder voor de Geref. studentencorpora. Minister de Wilde, eveneens met luiden bijival begroet, sprak een vriende lijk woord en dankte voor de hem in het aangeboden eerelidmaatschap ten deel ge vallen onderscheiding. Dr W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, sprak een woord van wel kom en gelukwensch namens het gemeen tebestuur. Namens de Amsterdamsche Meisjesver- eenigingen bood mej. B. Kalkhoven een fraaie staande schaallamp aan. Pfarrer Frick sprak namens den West-Duitschen Jünglingsbund en Pas tor G. Schrovenwever namens Invoering watermetertarief. Aan het rapport, uitgebracht door den directeur -der bedrijven naar aanleiding van de toezegging, door B. en W. ge-daan bij de openbare behandeling der begroo ting 1938 om a. de noodige gegevens te verschaffen ter beoordeeling van de vraag of en in hoeverre invoering van water meters gewens-cht en mogelijk is; b. na te gaan welke mogelijkheden, -binnen het i raam der begrooting 1938, bestaan om de grootste onbillijkheden in de hui-dige wa terleidingtarieven weg te nemen, ontlee- nen wij het volgende Technische bezwaren tegen een zuiver j metertarief bestaan volgens ra-pporteur 1 niet, behoudens dat het bij iederen afne mer plaatsen van een watermeter, een zeer omvangrijk werk is. Een metertarief is voorts uit billijkheidsoverwegingen het meest aangewezene, terwijl het de beste waarborg biedt tegen waterverspilling. Op het eerste gezicht heeft een meter tarief dus veel aanlokkelijks. Als bezwa ren staan er echter tegenover, allereerst de extra kosten voor de aangeslotenen tengevolge van de meterplaatsing, die op f 3 'per jaar per perceel kunnen worden gesteld, en voorts de 'kans op een dus danig beperkt waterverbruik, dat het hygiënisch doel der waterlediing wordt geschaad. Aan de -hand van verschillende bereke ningen komt -de rapporteur tot een prijs van 31 cent per kub. meter of als men apart een meterhuur van f 3 per jaar be rekend van 27 cent. Hierbij is gerekend op eenzelfde ver bruik als than's, doch hiermede mag men niet rekenen, omdat een terugslag in het waterverbruik is te verwachten. Betrouwbare gegevens voor een schat ting ontbreken, daar van het niet groot aantal waterleidingbedrijven, welke een algeheel metertarief hebben, de cijfers voo-r het gemiddeld jaarverbruik der huishoudelijke verbruikers zeer uiteen loop en. 'Bij een gemiddeld verbruik per aan gesloten perceel van 55 kub. meter per jaar, wat aan den o-ptimistischen kant is, berekent de directeur een eenheids prijs van 46 -cent, of bij afzonderlijke meterhuur van 41 cent per jaar. Mlinder afname te Middelburg opent de mogelijkheid van meer levering tegen 10 ct. per kub. meter met name aan -de waterleiding maatschappij- Midden Zee land. Gesteld -dat dit 100.000 kub. meter VROEGERE ATHLEET BIJNA HULPELOOS DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Nu weer zoo lenig als een kat. Hij schrijft ons o.a.: „Mijn knieën waren door een rheumatische aandoe ning zoo stijf, dat ik slechts met veel pijn en moeite uit een stoel kon opstaan. In mijn jonge jaren had ik nog wel in twee elftallen gevoetbald en hield ik het schoolrecord op de 100 en 200 meter. Nadat ik zonder resultaat verschillende wrijfmiddelen had geprobeerd, nam ik een proef met Kruschen Salts en om kort te gaan, ik hen nu weer zoo lenig als een kat". W. S. F. Kruschen Salts spoort Uw afvoerorga- nen aan tot actieve geregelde werking, waardoor Uw lichaam gezuiverd wordt van alle schadelijke stoffen, o.a. het ge vaarlijk urinezuur, wat in de meeste ge vallen de oorzaak is van Uw rheumati sche pijnen. Geleidelijk maar zeker zul len de pijnen ophouden en U zult zich zoo goed voelen als in de beste dagen Uwer jeugd. Kruschen Salts is verkrijg baar bij- alle apothekers en erkende dro gisten. (Adv.) kan thans reeds met zekerheid gezegd worden, -dat bij een beschikbaar bedrag var f 5000 het mogelijk is in 1939 het maximum te betalen bedrag op f 48 te bepalen en in 1940 bij meevallen der bij betalingen op f 36 en later wellicht op f 24. Allereerst zullen voordeel hebben die verbruikers, welke wonen in perceelen met een h-ooge kadastrale huurwaarde en wier jaarverbruik tengevolge van bepaal de omstandigheden, als speciaal -klein gezin, aan -den lagen kant ligt. Dit nu acht de directeur volkomen gewettigd, daar hierdoor juist aan de grootste grie ven tegen het bestaande tarief in stij gende mate wordt tegemoet gekomen. Zoo- spoedig mogelijk zal dienen te worden overgegaan tot het bijplaatsen van controle-meters en wel speciaal bij die verbruikers, welke thans -de hoogste totaalbedragen betalen. Voorstel van B. en W. De meerderheid van B. en W. komt tot het volgende voorstel 1. met ingang van 1 November 1938 het maximaal in rekening te brengen jaarbedrag voor waterverbruik vast te stellen o-p f 48 waarvoor, zonder bijbeta ling, een jaarverbruik van 160 -kub. me ter zal zijn toegestaan. 2. Geleidelijk, naar mate 'de financieele indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw recept). Deze geeft een ware mondwassching. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en. Doos 20 ct. zeer zuinig. Tube 60, 40 ct. en gouden feest niet uit het oog verliest, ze niet laat glippen. Dat moogt ge ook niet doen uit een tweede overweging, die nog veel belang rijker is. In al de wisselingen, die we beleven, in die spanningen, waarin we komen te ver- keeren, in de geweldige omkeeringen, -die zich in lutele jaren voltrokken hebben en nog bezig zijn zich te voltrekken, komt een sprake -Gods- tot ons. Indien we mogen aannemen, dat het einde dezer bedeeling eerst komen zal wanneer de in Gods schepping sluime rende krachten haar volle ontplooiing ge vonden hebben, -dan is de wondersnelle ontwikkeling van tot voor betrekkelijk kort onbekende natuur-geheimenissen en de snelle opeenvolging van allerlei schok kende gebeurtenissen toc'h wel geëigend om ons, en dat in het bijzonder op den Hemelvaartsdag, steeds weer te herinne ren aan de werkelijkheid van het Mara- natha: de Heere komt. Leven we uit -dat besef? Dat is een vraag, die Spr. niet stelt aan deze verga dering van vele duizenden in haar geheel maar aan ieder persoonlijk. Spr. -wil nu nog wij-zen op wat de jaren van het bestaan van den bond, te zien hebben gegeven. Als men in 1838 aan Groen eens voorspeld had, welke plaats zijn volgelingen in 1938 te midden van ons volk zouden innemen, zou hij dan niet twijfelend zijn wij-ze hoofd hebben ge schud? En tóch is werkelijkheid geworden, wat wel niemand zal hebben voorzien, on danks de splijtzwam, die onder het Pro- testantsch Christelijk volksdeel zoo welig heeft getierd. In dit verloop der dingen ziet spr. een bemoediging voor de toekomst. Wanneer ge onherroepelijk staan blijft op den Galvinistisc-hen grondslag van uw levensbeschouwing, dan zullen de vruch-' ten van die vasthoudendheid, op Gods tijd in de toekomst evenzeer openbaar worden als in het verleden het geval was. 'Dan zal eenmaal blijken, dat uw geloof, en uw taaie verknochtheid aan de aloude beginselen ook iets heeft te beteekenen voor ons geliefde vaderland. Wat Paulus aan Timotheus schreef hegeeren wij ook voo-r het volk van Nederland: een gerust en stil leven in alle godzaligheid en eer baarheid. Maar dat behouden en verwerven wij niet ten-zij' we ons opmaken met stoere onverzettelijkheid op te komen voor de duur verworven voorrechten en vrijheden, die ons deel zijn. Die voorrechten en die vrijheden worden in onze dagen 'belaagd. Tegen al die afdwalingen biedt ons Cal vinistisch beginsel afdoend verweer en daarom is het een onmisbaar element in het leven van ons volk. Dat beginsel wijst ons voor 'huisgezin en school, voor Kerk en Staat en ook voor heel het maatschap pelijk leven met onovertroffen zekerheid den juisten weg. Het is te midden van bedervende toe- I -de Reformierte Jünglingsbünd in Bent- heim onder aanbieding van een Bijbel, j De voorzitter dankte voor deze i goede woorden en geschenken en gaf de i buitenlandsche gasten een woord van be moediging uit Ps. 46 in het Duitsch mede. Hierna sprak de heer J. Schouten een opwekkend slotwoord, getiteld: „Adel- j dom verplicht". Na een kort slotwoord van den voorzit ter, zong de schare nog Ps 89 7 en 8, j waarna Dr H. C o 1 ij n om 5 uur de j grootsche herdenking, met dankzegging sloot. Hierna werden nog tal van uitstapjes gemaakt. Woensdagmiddag omstreeks 1 uur werd in de schuur van den heer Scher- penisse aan de Vest te St. Maartensdijk een vreeselijk drama ontdekt. Een 13-ja- rig meisje Liesje op de Brouw werd in de schuur aangetroffen met afgesneden hals, terwijl de 20-jarige Adr. Scherpe- risse in de schuur door ophanging een einde aan zijn leven heeft gemaakt. De moord is volgens den dokter g-êmurd omstreeks 11 uur in den voorm. met een broodmes. Direct is de burgemeester ge waarschuwd, die beslag heeft gelegd op beide lijken, terwijl door den gemeente- geneesheer dr Tazelaar nog gennnmn lijd is getracht de levensgeesten bij A. S. op te wekken, doch alle moeite was te vergeefs. Omtrent de oorzaak van dezen moord en zelfmoord doen de wildste ge ruchten de ronde. Wel was bekend, dat l.et 13-jarig meisje dikwijls in de schuur kwam, waarvoor zij ook door de ouders gewaarschuwd is. De vader van A. S., die koetsier van den lijkwagen is, bracht juist een doode weg, toen hem de vreeselijke tijding ge werd. De lijken blijven voorloopig in de schuur onder politiebewaking totdat de justitie uit Breda goarriveerd is. Naar wij- vernemen, stond A. S. niet ongunstig bekend in zijn woonplaats. Het meisje, dat, naar men zegt, een verhouding had met den jongen, was door haar ouders verboden met den jongen om te gaan. Toch was zij- Woensdag morgen tijdens het vrije kwartier op school weer daarheen gegaan. De jongen schijnt het meisje in de schuur, die ge heel was dicht gespijkerd, getrokken te hebben. Toen het kind tegen half 2 nog niet thuis was, begonnen de ouders ongerust te worden. Nadat de schuur, die op slot bleek te zijn, door de politie geopend was, zag men dat A. S. zich door op hanging van het leven had beroofd. Het meisje vond men met afgesneden hals eveneens in de schuur. Het drama heeft in de gemeente groote verslagenheid te weeggebracht. meer zal zijn, -dan kunaen de bovenge noemde meterprijzen -dalen tot re-sp. 42 en 37 cent. Men zou dus in ieder geval komen tot een -zeer -hoogen eenheidsprijs. 'Ook zal het noodig zijn in alle geval in rekening te brengen 'n minimum-aantal kub. meters. Het valt met zekerheid te zeggen, dat verbruikers, welke wonen in perceelen met een la-ge kadastrale huurwaarde en welke een groot aantal vormen, belang rijk meer zullen gaan betalen dan hij het bestaande tarief. Ook kan bij een meter- tarief niet verwacht worden dat, zooals thans in vele gevallen, de huiseigenaar het water betaalt. Ten opzichte van uitbreiding van het aantal controle-meters, onder handha ving van het abonnementstarief, staat -de directeur in het geheel niet afwijzend, daar hij- a. hierin een middel ziet om op veilige financieele basis gelei-de-lijk te geraken tot een abonnementstarief, waaraan de aan het huidige tarief klevende bezwa ren, t.w. in hoofdzaak -het veel te ver doorgevoerde welstandsbegrip worden opgeheven; b. hierin een middel ziet om te geraken tot een beperking van het waterverbruik. c. om-dat eeu en ander volkomen past in een eventueel in de toekomst nood zakelijke algeheele invoering van water meters, m.a.w. algeheel metertarief, waarbij echter een lageren prijs per kub. meter mogelijk zal zijn en bij gevolg een uit hygiënische overwegingen sterk de voo-rkeur verdienend -hooger minimum- .erbruik kan worden berekend. Wat het hui-dig abonnementstarief be treft meent de directeur, -dat daaraan be langrijke bezwaren verbonden zijn en wel allereerst dat het welstandsprincipe te ver is doorgevoerd, door het abonne mentsbedrag te baseeren op de -kada strale huurwaarde. Tegen -handhaving van een welstands begrip bij een waterleidingtarief bestaan gezien het sociale karakter van een der gelijk bedrijf, geen bezwaren, mits dit begrip gelimiteerd wordt. Na grondige I overweging en op basis van uitgevoerde becijferingen meen-de de directeur dat de toeslagen vo-or closets, baden enz. gehand haafd moeten worden, mits het totaal te betalen bedrag gelimiteerd wordt. Door deze limiet geleidelijk, afhankelijk van de beschikbare middelen, lager te stellen, vervallen -dan in wezen verscheidene van deze toeslagen. Aan de han-d van verschillende be rekeningen komt de directeur tot de over tuiging, -dat handhaving van den huidi- gen eenheidsprijs van 20 cent niet mo gelijk is en meent hij dat dit -voor parti culier verbruik 30 cent moet zijn. Voor industrieel en gemengd verbruik, zou dan een nadere regeling dienen te worden ge troffen, en wel in den vorm van een glijdende schaal, waarbij- de huidige prijs van 20 cent spoedig wordt bereikt. Op basis van een groot aantal cijfers toestand van het waterleidingbedrijf, ter nadere beoordeeling van den 'Raad, zulks zal toelaten met de invoering van water meters- zal worden voortgegaan en met de verlaging van het maximaal in reke ning te brengen jaar-bedrag voor water verbruik tot f 24, waarvan dan, zonder bijbetaling, 80 'kub. meter per jaar zal worden verbruikt. 3. Met ingang van 1 November den eenheidsprijs per kub. meter voor parti culiere verbruikers- te verhoogen van 20 tot 30 cent. De minderheid van het college wenscht zich haar meening omtrent het voorstel vo-or te behouden. Principieel is -zij tegen het watermeter-systeem gekant, omdat zij er niet anders dan een belangrijk nadeel voor de voikshygiëne in kan vinden. Bui tendien kan zij voor Middelburg -de nood zakelijkheid er van niet inzien. De invoe ring van watermeters zal door noodzake lijke rente van en afschrijving op het in den aankoop -der meters te steken kapi taal en door toeneming der werkzaam heden voor -opnemen en controleeren der meters, administratie enz., op het bedrijf en dus -op de -verbruikers, een hoogeren last leggen, die op hen moet worden verhaald. Zij acht andere maatregelen dan -de nu voorgestelde en die evenzeer aan het bezwaar, dat een aantal per ceelen met -hooge huurwaarde en gering verbruik te veel aan abonnementsgelden hebben te betalen, tegemoet komen, zeer wel mogelijk. Verhuring grond Molen water. B. en W. stellen den Raad voor den grond aan het Molenwater, vroeger Korte Hëerengracht met daarop staand voormalig pompgebouwtje van den Reini gingsdienst, opnieuw te verhuren aan den heer B. G. Geers, doch niet in te gaan op diens verzoek om de huur van f104 per jaar te verlagen. Nieuwe schoolbanken. B. en W. stellen den Raad voor f 480 be schikbaar te stellen aan het bestuur der school van de Ned. Herv. gemeente aan den Zuidsingel voor aanschaffing van 6 nieuwe schoolbanken. Een schoolvoetbaldag. Het was Woensdagmiddag op het ge meentelijk sportterrein gezellig druk. Er werd een Schoolvoetbaldag gehouden. De ze voor de eerste maal door den Zeeuw- schen Voetbalbond georganiseerden dag, had vier elftallen op het terrein bij'een doen komen en wel van de R.H.B.S.-en te Oostburg, te Goes en te Middelburg en een van Handelsschool en Gymnasium ge combineerd. De elftallen speelden wedstrijden van een uur onder leiding van de scheidsrech ters van Nimwegen en Willems Vele andere scholieren hadden hun ver tegenwoordigers vergezeld en zoo kon ieder elftal rekenen op de aanmoediging 1 door eigen supporters, j De resultaten der eerste wedstrijden waren dat R.H.B.S. Oostburg won van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5