MOOR VULPENHOUDERS!! IA/ ie baai zegt, zegt: GEUZENBAAI; wie Geuzenbaai zegt, zegt: REUZE-BAAI! Middenstanders Korte Kerkstraat 5, GOES. Uit de Provincie Boekh. A. ILEHBAAS, vh. lil. De Bart, Denkt aan Uw Handelskennis. Billijke vlugge opleiding voor het Middenstands diploma I. O. M. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. GOED en GOEDKOOP. Telefoon 298 - GOES. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. HET ENQUêTE-VOORSTEL- WENDELAAR. De commissie van rapporteurs over het voorstel van wet van den heer Wen- delaar tot het houden van een enquête in verband met de affaire-Oss bestaat uit de Kamerleden Terpstra, Krijger, Suring, van Lidth de Jeude en van der Goes van Naters. CHR. NAT. VAKVERBOND. Blijkens de in „De Gids" gepubliceer de kwartaalstaat betreffende het leden tal van het C.N.V. blijkt, dat op 1 April bet aantal leden was gestegen tot 113231, wat sinds 1 Januari een voor uitgang beteekent van 1762 leden of 1.58 pet. Rijwielpad langs den Koudekerkscheweg in de gemeente Vlissirigen. Langs den Koudekerkscheweg is van het dorp Koudekerke af aan de oostzijde een zeer goed rijwielpad, dat echter ein digt bij de grens tusschen Koudekerke en Vlissingen. Op het verdere gedeelte van dezen weg zijn de wielrijders hoofd zakelijk op de rijbaan aangewezen, ter wijl zij die in de richting noord-zuid rij en, bij genoemde grens bovendien den rijweg moeten oversteken, hetgeen, in verband met het snelle en vrij drukke verkeer, niet zonder gevaar is. Doortrekking van het rijwielpad op het grondgebied der gemeente Vlissingen is daarom zeer gewenscht. Naar aanleiding van een verzoek van den A.N.W.B. om deze doortrekking te willen bevorderen, hebben B. en W. van Vlissingen medegedeeld, dat, nu de ge meente eigenares is geworden van de spoorbaan van de N.V. Stoomtram Wal cheren, door hen plannen worden voor bereid voor den aanleg van een rijwiel- I pad. Postduiven. Middelburg. Maandag j.l. hield de P.V. „De Telegraaf" alhier, een wedvlucht met oude duiven, vanuit Mons (België), pl.m. 118 km. De duiven werden om 10.25 h. met Z.-Westenwind in vrijheid gesteld. Aankomst 1ste duif 12.11.29, laatste of 20ste prijsduif om 12.26.23. In concours stonden 80 duiven. De prijzen werden als volgt behaald: R. Dirven 1, 7 en 9; W. Hendriks 2; K. Schroevers, Amemuiden 3, 6, 8, 14 en 20; H. A. Pol vliet 4 en 15; P. Krijger 5; S. Kodde, Vere 10 en 19; Gebr. Walraven 11 en 13; G. Annot, Oostkapelle 12 en 16; A. J. Kuypers, Vlissingen 17 en 18de prijs. Zij, waarbij geen plaatsnaam is ge noemd, wonen te Middelburg. De Thorpehalle tot rinken gebracht. Het Engelsche stoomschip „Thorpehall", dat te Vlissingen heeft gelegen en waar over hier te lande zooveel te doen is ge weest (er is geprocedeerd over het eigen domsrecht van de schatten, die zich aan boord bevonden), is te Barcelona door een vliegtuig der opstandelingen met bom men tot zinken gebracht. Groene Kruis. Woensdagavond vergaderde het „Groe ne Kruis", onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer G. A. van Woel- deren. De secretaris, de heer D. A. Dronkers, bracht het jaarverslag uit. Hieraan is het volgende ontleend: Het 'ledental bedroeg op 31 December 1937: 1781, op 31 December 1936: 1813. De wijkziekenverpleging werd uitge oefend door de zusters J. G. Prins en J. Fuykschot; laatstgenoemde als vervang ster van zuster J. de Goeyer, die het ge heele jaar niet in staat is geweest hare functie te vervullen. In 1937 werden 9759 bezoeken afge legd; het jaar daarvoor 10504. 1411 maal werden artikelen in bruik leen gegeven, tegen 1302 maal in 1936. In 1937 bedroeg het aantal Kraam ver plegingen 118; waarvan 2 buiten de stad; in 1936 hadden 128 Kraamverplegingen plaats. De Kraamverpleging bleef het geheele jaar onder leiding van zuster J. G. Prins. Het aantal Groene Kruisbakers be draagt 3, bovendien is er één in oplei ding. Van het. consultatiebureau voor zuige lingen, dat onder leiding staat van den districte-kinderarts, Dr J. van Maren Bentz van den Berg, gaat steeds een goed en nuttig werk uit. Het aantal gehouden zittingen in het afgeloopen jaar bedroeg 91, waarop 1505 consulten werden verstrekt; 173 zuige lingen werden nieuw ingeschreven (163 uit Vlissingen en 10 uit andere gemeen ten). Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer P. L. Abrahamse, bleek, dat de 'ontvangsten bedroegen f 6683.24, de uitgaven f 6717.78, alzoo een nadeelig slot van f 34.54. De ijsverkoop vanwege de vereeniging zal worden stopgezet, daar dit een finan cieel nadeel oplevert althans wanneer de ziekenhuizen bereid worden gevonden 's nachts ijs beschikbaar te stellen. Ernstig zal het bestuur overwegen voor hen, die lid wenschen te worden, indien zij artikelen van het Groene Kruis moe ten betrekken, weer een verhoogde con tributie te heffen. De bestuursleden, de heeren doctoren J. P. Vermaas en G. J. M. de Greef werden herkozen. Daar het lokaal, thans in het Gasthuis in gebruik voor het consultatie-bureau voor zuigelingen, niet meer aan de tegen woordige eischen voldoet, zal door, het bestuur omgezien worden naar een ge schiktere lokaliteit. Dinsdagavond hield de 'Chr. Mie- taalbewerkersbond, afdeeling Vlissingen, haar 37e jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. Gh. V. So- rel, opende de vergadering met gebed en sprak daarna een welkomstwoord. De heer 'G. Post, hoofdbestuurder, sprak een opwekkend woord en wees op de beteekenis der Chr. vakorganisatie. De heer H. Wetselaar, hoofdbestuur der, stond stil bij de opleving in de me taalindustrie, die zich ook afteekent in het stijgend ledental. De Chr. Metaal- bewerkersbond steeg in de laatste 9 maanden met 1200 leden. De afdeeling Vlissingen telt thans 483 leden en de afdeeling Souburg ruim 100. Er zijn op „de Schelde" echter nog 800 ongeorgani seerden. Ds G. Smeenk sprak een slotwoord. De Christelijke reciteerclub voerde ter afwisseling een tooneelstuk op. Gistermiddag had in verband met de 28ste jaarvergadering een openlucht samenkomst plaats vanwege het district Zeeland van de N.C.G.O.V. op een ter rein aan den Patijnweg. Te ruim 2 uur opende Dis Reus op gebruikelijke wijze de bijeenkomst. Hier na kregen een drietal sprekers gelegen heid het werk der geheelonthouding uit een te zetten Ds Ledeboer van Den Haag, waarnemend directeur van de N.C.G.'O.V. had als onderwerp „'Ophouden of Voort gaan". We zijn dankbaar voor het ver minderde gebruik van alcohol; ook voor het kleiner aantal café's enz. vergeleken bij jaren terug. Toch is het dure plicht voort te gaan, getrouw aan ons devies: „Want de liefde van Christus dringt ons." Volgende spreker was dhr Bergman uit Rotterdam met het onderwerp: „Ook de jeugd hebben we noodig." 'Ook de jeugd van 614 jaar te betrekken in het werk der drankbestrijding is het doel van de Ned. Ver. „Hoop der toekomst". Dit moet ook in Zeeland geschieden. De laatste spreker Ko v. d. Berg uit Middelburg, sprak een opwekkend woord speciaal tot hen, die geen drankbestrijder zijn. Helaas ontbraken deze. Met aan dacht werden door de aanwezigen de sprekers gevolgd. Na het slotwoord van Ds Reus werd de bijeenkomst door Ds Ledeboer op ge bruikelijke wijze gesloten. Gister werd door de Harmonie „Ho sanna" deelgenomen aan het Nationaal Muziek- en Zangconcours te Rotterdam. „Hosanna" slaagde er ook ditmaal weer in, in de afdeeling Uitmuntendheid, het hoogste aantal punten te betalen en daar door de zilveren lauwerkrans te bemach tigen. Voor den directeur, den heer C. G. Govaarts en voor „Hosanna" een bekro ning van de studie der laatste maanden. De wegen In den Wilhelminapolder. Den laatsten tijd hebben vele personen die gaarne hun wandeling of fietstocht door den Wilhelminapolder maken op de z.g. „eigen wegen", een waarschuwing gekregen dat dit voortaan een bekeuring zal ten gevolge hebben. Nu is de toegang altijd verboden ge weest, doch de bepalingen werden niet streng toegepast. Naar ons wordt medegedeeld, is een en ander een gevolg van het feit, dat de zwemgelegenheid in de laatste jaren over al wordt gezocht, wat veel schade aan grasgewas, neerwerpen van papier e.d. tengevolge heeft, wat het maaien belem mert. Ook het zoeken van eieren van be schermde vogels wordt hierdoor in de hand gewerkt. Onlangs werd een jongen aangehouden, met een dertigtal eieren bij zich. Het zwemmen aan de rechterzijde der haven bij het Sas zal daarom voortaan slechts in een paar vakken nog mogen plaats hebben. We meenden goed te doen hen, die een wandeling of fietstochtje maken, hierop te wijzen. Het schijnt wel in de bedoeling te lig gen op aanvraag kaarten beschikbaar te stellen, die aan natuurvrienden gelegen heid bieden van de schoone velden te ge nieten. Ook gisteren, met den Hemelvaartsdag, kregen velen een waarschuwing. Kloetinge. Het muziekgezelschap Ex celsior alhier behaalde gisteren op het nationaal concours te Rotterdam in de afd. Uitmuntendheid (fanfare) een twee den prijs. Dinsdagavond j.l. werd de jaar vergadering gehouden van de afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond. D'e voor zitter, Ds H. Boersma. verwelkomde in het bijzonder den burgemeester en de af gevaardigden van den ring en van de C. J. V. „Immanuël". Vervolgens hield Z. Eerw. een bijbelinleiding over Johannes 20 vanaf vers 24. Uit het jaarverslag van den secretaris, D. Koster, bleek, dat het ledental terug liep. Er werden deze winter goede ver gaderingen gehouden, zoodat met vertrou wen de toekomst tegemoet gegaan wordt. De penningmeester C. Zweedijk kon zijn boeken sluiten met een batig saldo van f21.20. Bij- de bestuursverkiezing werd tot pen ningmeester gekozen: A. C. Lankester, zulks in de plaats van Zweedijk, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Door den burgemeester werden eenige waardeerende woorden tot de afd. gericht. Hierna volgde een gezellig samenzijn, met de gebruikelijke tractaties. Wemeldinge. Zangconcours. Gis ter had alhier, begunstigd door mooi zo merweer, in den boomgaard ,',Het slag veld" van de Fam. Dominicus, een zang concours uitgeschreven door de Chr. Zangvereenigingen, aangesloten bij den Ring „Zeeland" '(afd. van den Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium-ver- eenigingen in Nederland) plaats. Te plm. 11.30 uur werd het concours door den voorzitter, de heer Ph. Woltering, nadat vooraf het bondslied was gezongen, met een woord van welkom geopend. 25 ver- eenigingen bleken aan den oproep om deel te nemen aan dit concours gehoor te hebben gegeven. De jury bestond uit de heeren J. Ponse te Rotterdam en A. F. de Braai te Haarlem. De uitslag is als volgt In de 4e afd. behaalde S.D'.'G. van Bor- sele 181 p. 2e pr.; Excelsior, 's-Graven polder, 241 p. Ie pr.; In de 3e afdeeling: Zang Veredelt, Anna Jacoba Polder 179 p. 3e pr.; Valerius, Veere, 188 p. 2e pr.; Laudate Deum, Brouwershaven, 182 p. 2e pr.; Halleluja, Groede 197V2 p. 2e pr.; Halleluja, Grijpskerke 219V2 p. Ie pr.; God is mijn Lied, Serooskerke 229 p. Ie pr.; In de 2e afd.: Tot nut en genoegen, Nieuwdorp 2264/2 p. Ie pr.; Hosanna, Driewegen 158 p. geen prijs; Vooruitgang zij ons 'streven, Oosterland 215 p. Ie pr. De Lofstem, Nieuwdorp 194 p. 2e 'pr.; Soli Deo Gloria, Kamperland 203 p. 2e pr.; Chr. Neuzens Mannenk. 196V2 p. 2e pr.; So'li Deo Gloria, Koudekerke 199V2 p. 2e pr.; Soli Deo Gloria, Kattendijke 190 p. 2e pr.; Looft den Heer, Heinkens- zand 198 p. 2e pr.; Ons Genoegen, Hein- kenszand 198V2 p. 2e pr. In de le afd.: Looft den Heer, Wolfaartsdijk 207V2 p. 2e pr.; De Lofstem, Zierikzee 187 p. 3e pr.; Excelsior, Neuzen 2O6V2 p. 2e pr.; Afd. Uitmuntendheid A: Souburg 256V2 p. le pr. In afd. Uitmuntendheid B: Looft den Heer, 't Zand 232V2 p. 3e pr.; Ho sanna, Ierseke 252V2 p. 2e pr.; Hosanna, Vlissingen 257 p. 2e pr. D'e vereenigingen die een le prijs be haalden kunnen naar een hoogere afd. Die geen prijs behaalden moeten naar een lagere. Na afloop werd Gez. 96 vers 1 ge meenschappelijk gezongen, waarna de voorzitter de vereenigingen dank bracht voor hun opkomst en de vereenigingen, die naar een hoogere afdeeling waren ge gaan, extra geluk wenschte. Het bestuur kan op een goedgeslaagd concours terug zien, jammer dat het aantal bezoekers achter bleef bij de vorige. 'Ook werd den eigenaar van den boomgaard dank ge bracht voor het afstaan van dit mooie terrein, 'Oud-burgemeester Wabeke had de gelegenheid opengesteld om „den berg" te beklimmen. 's Heerenhoek. In de vergadering van het Waterschap Nieuwe-West-Kraayert polder werd de rekening 1937/38 vast gesteld in ontvang op f6299,86 en in uit gaaf op f4379,15 met een goed slot van f 1920,71. De begrooting voor het nieuwe dienst jaar werd goedgekeurd op de navolgende cijfers: f6471,voor inkomsten en uit gaven met een post onvoorzien" van f2174,86. Het dijkgeschot bleef even hoog als het gepasseerde jaar, n.l. op f 8 per H.A. voor schotbare gronden en f 6,60 voor vrouwen. Het percentage van heffing op de ge bouwde eigendommen is op 2.66 gekomen. Ierseke. Postduiven. Uitslag wed vlucht gezamenlijke duiven liefhebbers, op Hemelvaartsdag. 74 duiven. Van Quinain, afstand 136 km. le duif 11.4.37, laatste duif 11.35.6, los 9.30 uur. le, 9e en 18e Joh. van Stee; 2e en 15e W. M. van Haver; 3e C. de Waal; 4e en 14e J. Haay, Wemeldinge; 5e M. de Olerq, Kruiningen; 6e A. de Kok, Krui- ningen; 7e P. Verijk, Wemeldinge; 8e J. van Dorpel; 10e en 16e W. van Kogelen- berg; 11e en 17e C. Pekaar; 12e M. de Koeyer; 13e Izaak van Boven. Wolphaartsdijk. Woensdag hield het wterschap oud Wolphaartsdijk zijn jaar- lijksche algem. vergadering van ingelan den. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Jan Goetheer (Dijkgraaf) en M. Smallegange. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat over het afge loopen jaar was ontvangen f 22489.77 en uitgegeven f 20031.68. De begrooting 1938 1939 werd vastgesteld op f 22559.11, waaronder een post van onvoorzien van f 4168.83. Het Dijkgeschot werd met f 1 per H.A. verlaagd en van f 18 op f 17 per H.A. gebracht, en de belastbare op brengst op het gebouwd van 5 pet. op 4.7 pet. Besloten werd om den Noorddijk te teeren. 'Op voorstel ivan de afgevaar digde van het B. A. werd besloten om den oprit aan den z.g.n. langen dijk te Oud-Sabbinge te verharden. Ook vestigde dezelfde afgevaardigde de aandacht op den stellen oprit MolenwegMooldijk. Getracht zal worden ook hierin verbete ring te brengen en zoo noodig de mede werking van G. S. te verzoeken. Na af loop vereenigde men zich aan een wel voorziene koffietafel. Westkapelle. Dinsdagavond trad al hier in „Het Koffiehuis" als spreker op 1 de heer V i r u 1 y, piloot van de K.L.M., met het onderwerp: Wij vliegen naar Indië. Burgemeester Jhr mr de Casembroot opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot den heer Viruly als oud-inwoner dezer gemeente en tot den heer Viruly, oud-burgemeester dezer gemeente, en mevr. Viruly-Butner. Op de hem eigen boeiende wijze, vertel de de heer Viruly van zijn vliegtochten van Amsterdam naar Bandoeng. Een daverend applaus volgde. Daarop verkreeg oud-burgemeester Vi ruly het woord. Na herinnerd te hebben laan zijn burgemeesterschap dezer ge meente van 19131921, deelde spr. mede, dat, toen hiji den directeur van de K.L.M., den heer Plesman, had gezegd, dat zijn zoon te Westkapelle zou spreken over zijn reizen naar Indië, hem opgedragen was, aan den oudsten van de aanwezigen een vrijbiljet voor een vliegtocht Vlissingen Rotterdam uit te reiken. (Daverend ap plaus.) Nadat een paar 77-jarigen voor de eer hadden bedankt, viel de keus op den heer J. Westerbeke, die deze uitnoodiging, on der applaus, gaarne aannam. De heer Viruly Jr. gaf hem daarop de vrijheid een tochtgenoot gratis mede te nemen. Na de pauze droeg de piloot een ge deelte uit zijn laatste werk „Wanneer kneep je hem het meest in het luchtruim" voor. Dinsdagmorgen heeft de sleepboot welke de zolderschuiten naar de plaats van lossing heeft gesleept, vergeefs ge tracht de beide schuiten, een liggende op een paalhoofd en de andere aan den voet van de steenglooiing, af te sleepen. De zee was te ruw om er bij te komen voor ver binding. Onverrichterzake moest de sleep boot naar Vlissingen terugkeeren. Door heen en weer slingeren is vooral de leege boot lek geslagen. De berging is opgedragen aan de Ber gingsmaatschappij' Van der Tak te Rot terdam. Domburg. Wij ontvangen onze bad gasten altijd over land. Echter in dit voor seizoen kwam een badgast over zee Dom burg binnen en wel in een kano, samen gesteld van rubber met een latwerk van binnen. Het was een inwoner van Brussel, die over water, en wel buitenom, de tocht naar hier met dit ranke vaartuigje, de „Ampara" had gemaakt. Het einddoel is Zandvoort. Dat een en ander niet zonder gevaar is, bleek bij de landing hier. Toen sloeg de kano in de branding om. Ook moest een dag met vertrek gewacht wor den, omdat de zee te woelig was en het niet mogelijk bleek, door de branding heen te komen. Serooskerke (W.). De Ghr. Oranjever- eeniging heeft besloten D.V. September a.s. het 40-jarige regeeringsjubileum van H. M. de Koningin feestelijk te herden ken. De kas der vereeniging is echter volkomen uitgeput, zoodat bij de ingeze tenen door middel van inteekenlijsten moet worden aangeklopt. Kortgene. Een zadelzwam ge vonden. De heer J. Eversdijk, hoofd der O.-L. school alhier, heeft in de school een bijzonder mooien paddestoel laten circuleeren, welke door een paar school jongens in de buurt van den landbouwer Jac. Wiskerke aan den Prinsendijk ge vonden is. Ht was 'n zadelzwam van niet minder dan 32 c.M. in middellijn. Deze zwam, welke eetbaar is, groeide op een plaats, waar een populier heeft gestaan. Zader- zwammen groeien n.l. het liefst in de buurt of op de stammen der populieren. Deze zwam wordt op Noord-Beveland be trekkelijk weinig gevonden en zelden van zoo'n mooie formatie. Het meest gesorteerd bij Talen. Dinsdagavond j.l. hield de Oranjevereeniging haar jaarvergadering. In zijn openingswoord gewaagde de voor zitter van het belangrijk feestgebeuren in Sept. a.s. Hij sprak den wensch uit, dat de geheele bevolking dien dag mag medewerken tot welslagen van het feest. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden terug geloopen is van 166 tot 157. De ontvangsten over 1937 bedroegen f 1147,471/2, de uitgaven f 1117,07y2. Alzoo een batig saldo van f30,40. Tot bestuurs leden werden herkozen Mr Wolfensberger en de heer J. van Elsacker, en gekozen in de vacature Ornee de heer A. Engel vaart. Een uitvoerige bespreking had plaats over het programma voor 6 en 7 September. Besloten werd, indien tenmin ste de financiën zulks toelaten, den_ op zet grooter te doen zijn dan vorig jaar. Als nieuwe punten op het voorloopig pro gramma komen voor bal-champêtre op de markt en tot slot een schitterend vuur werk. Verder volksspelen gecostumeerd voetballen en een optocht. Alleen voor den optocht zullen prijzen beschikbaar worden gesteld. Voor de straatversierin gen alleen eervolle vermeldingen. Hier na sluiting. Voetbal. Goes. Goes I speelde gisteren een voet balwedstrijd tegen Pazo uit Oisterwijk. De Oisterwijkers wisten dezen met 21 te winnen. Regeling voor de mosselkweekerij. De mosselkweekers ontvingen deze week een mededeeling van het Centraal Verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom, waarin hun werd medegedeeld op hoedanige wijze het verkoopkantoor had uitgemaakt hoeveel mosselen ieder kweeker kan leveren. Het schrijven luidt als volgt „Aan de hand van de thans vastge stelde voorraden A en B mosselen en de leveringen in het jaar 1937-'38 wordt een nieuw '(gecorrigeerd) basisleverings- cijfer voor het afgeloopen jaar vastge steld. Uitgaande van deze nieuwe basis-leve- ringscijfers wordt bepaaJld hoeveel iedere kweeker zou geleverd hebben, indien dit basis-leveringscijfer aan het begin van het seizoen bekend zou zijn geweest. Dit leveringscijfer dient als uitgangs punt voor de toekomst. In verband met het feit, dat toevallige factoren van in vloed kunnen zijn geweest op de werke lijke leveringen gedurende 1937-'38 of op den eindvoorraad, is het gewenscht deze bijzondere factoren zooveel mogelijk te elimineeren. 'De gecorrigeerde leveringscijfers 1937- '8 zullen daarom worden gecombineerd met de leveringscijfers 1936-'37. De helft van 'de som van deze beide leveringscij fers zal worden genomen als standaard capaciteit. Aan de hand van de op boven aange geven wijze vastgestelde standaardcapaci- teifscijfers, zal het mogelijk zijn aan iede- ren kweeker in het begin van het seizoen mede te deelen, dat hij bij een bepaalden omzet in aanmerking komt voor een leve ring van 100 pet. van zijn standaard capaciteit. Voor de kweekers zal dit een zeer duidelijke leiddraad bij de exploi tatie hunner bedrijven beteekenen." ('Onze correspondent te Ierseke merkt hierbij op: Hoe nu een doorsnee-mossel- kweeker dit moet 'begrijpen is ons een raadsel en waarom zulke woorden moe ten worden gebruikt als: corrigeeren, elimineeren en standaardcapaciteitcijfer,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2