Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. tiginggyerfjod, moet hij het ooi kunnen over andere economische aangelegenhe den Het optreden als economische ad viesinstantie ligt geheel in de struotuur van de bedrijfsradenwet. D® heer Van der Goee van Na-" ters (S,D.) heeft van dezen minister nlannen gezien, welke hij met minder in stemming heeft begroet dan hij het dit ontwerp doet. Spr. is het eens met de zinsnede uit de toelichting, welke verklaart, dat de veranderde omstandigheden aanpassing van de taak der hedrijfsraden noodig ^Volgens spr. verdient het aanbeveling aan de hedrijfsraden verordenende bevoegdheid op economisch terrein te verstrekken. Tegenover de arbeiders past het niet wantrouwen te koesteren. Hun opleiding op economisch gebied is thans door de outillage van de vakcen- tralen van dien aard, dat op hun kundig heid kan worden vertrouwd. De heer Wendelaar (Lib.) is niet overtuigd, dat dit wetsontwerp niets nieuws zou bevatten. Over de vraag, of een advi'seerende be voegdheid op economisch gebied moet worden toegekend aan de hedrijfsraden, kan men verschillend denken. Spr. wil dit laten rusten en den minister vragen of hij zich zeerpositief zal willen ver klaren, of deze stap tot uitbreiding der bevoegdheden 'der hedrijfsraden door an dere zal worden gevolgd. Zal ook verordenende bevoegdheid worden verleend op economisch gebied? Hiervoor zou spr. de hedrijfsraden niet rijp achten. Ook wil spr. gaarne hooren, of het de bedoeling is aan de hedrijfs raden medezeggenschap te geven in de leiding van afzonderlijke ondernemingen. Hiervan is spr. tegenstander. De bedrijf®- raden beboeren zich te beperken tot de gemeenschappelijke zaken van alle onder nemingen in het bedrijf. De heer De Marchant et d'A n - sembourg'(N.S.B.) zegt, dat de minis ter van het wereldgebeuren niets begrijpt en raadt hem aan naar een klooster te gaan. Het ontwerp bevordert den klas senstrijd. De heer Kuiper (R.K.) verwerpt de tegenwerpingen tegen de wetswijzigingen. Het is een volkomen verouderd stand punt, ingenomen door 'het Ned. Verbond voor Werkgevers, dat de hedrijfsraden zich tot sociale aangelegenheden moeten beperken. In vele gevallen zijn sociale en economische factoren niet te scheiden. Spr zal gaarne zijn stem aan dit wets ontwerp geven. D'e heer Posthuma (Ohr. Dem.) heeft met genoegen van dit voorstel ken nis genomen. Het is een klein stapje in de goede richting. Spr. zou er prijs op stellen indien de regeering meer aandrang zou oefenen op de vorming van hedrijfsraden. De heer Smeenk (A.R.) ziet in de wijziging slechts een beperkte strekking. Als orgaan van overleg had de bedrijfs- raad reeds 'de bevoegdheid over econo mische zaken te beraadslagen. Wat kan er tegen zijn alls werkgevers en werkne mers te zamen overleggen hoe het bedrijf vooruit kan worden gebracht? Het is een negatie van hetgeen in ohristelijk-socialen zin is geschreven, als men de volkomen ondernemersvrijheid en de socialisatie als de twee eenige moge lijkheden beschouwt. De vrees, dat be drijfsorganisatie 'de springplank zal zijn naar de socialisatie, is ongerechtvaar digd. Bedrijfsorganisatie zal conflicten ien exce'ssen kunnen voorkomen. Tegen deze wijziging behoeven dan ook geen ernstige bezwaren te gelden. D'e vergadering wordt te 17.30 ver daagd tot hedenmiddag i uur. DE ZEGAM EN HET PROV. BESTUUR VAN ZEELAND. Naar de N. R. Ct, meldt, zullen Gedep. Staten in een dezer dagen te verschijnen nota aan de Prov. Staten unaniem ver klaren, dat zij het volste vertrouwen kun nen blijven stellen in het geheele beleid van de directie en commissarissen der Zegaim, alsmede in de advocaten, die de reohten van het personeel erkend trach ten te krijgen. Ook met de nieuwe proce dure wordt geheel accoord gegaan. Een der leden van Ged. Staten schijnt in een nota te er kennen en te betreuren dat hij1 ten aanzien van de Ze- gam in het algemeen en ten aanzien van haar rechtskundigen raadsman het bijzonder verkeerd is opgetreden. Ook de vragen van de Statenleden Dek ker en van Gorsel worden in de publica tie beantwoord, en daaruit blijkt van boe wemig beteekenis de kostenkwestie bij het groote aantal procedures is geweest. Mr Baars, omtrent wien geruchten wer den verspreid als zou hij aan die proce dures ruim f 100.000 hebben verdiend, heeft nog niet f 1 voor zijin werk genoten. Isn aanzien van de procedures merken todep. Staten op dat tot het voeren hiervan reeds was besloten voor de op richting van de Zegam en dat Prov. Sta ten hiervan volkomen op de hoogte wa ren. bat de directie van de Regain het besluit tot het verleenen van medewer king aan de nieuwe actie tegen de Imperial heeft genomen zonder voorkeu- nis van Ged. Staten, schijnt alleen temoeten worden 0 e g e s c h r e v e n aan hetlid van dit ooilege, dat aanvankelijk geheel in stemde met de prooedures, doch dat later omtrent dit punt van opvatting veran derde. Ten aanzien van den ontslagen boek houder Abrahamse schijnen Gedep. Staten van bet bestuur van de Zegam gedaan te hebben gekregen dat de straf eeniger- mate zal worden verzacht en dat voor den boekhouder nog iets zal worden gedaan. Nu Ged. Staten zich volkomen achter het bestuur van de Zegam en de advocaten van het personeel hebben gesteld en nu een der leden van Gedep. Staten openlijk zijn houding betreurt, heeft het bestuur van de Zegam, in overleg met Ged. Staten, afgezien van de aanvankelijk verlangde openbare vergadering met de leden van Prov. Staten zoowel als van het in het leven roepen van een eereraad, aan wel ken het geheele beleid van het bestuur vau de Zegam en de advocaten en de ge dragingen van bovenbedoeld lid van Ged. Staten en van den heer Abrahamse zou zijin onderworpen. (Tot zoover de N. R. G. Het doet wel eigenaardig aan, dat gisteravond twee bladen in staat waren te melden, wat Ged. Staten zullen schrijven aan Prov. Staten. Het ligt voor de hand, dat hier aan een indiscretie moet worden ge dacht, hetzij bij een lid van Ged. Staten of bij de Prov. Griffie, hetzij bij de Ze gam, waardoor het mogelijk was, dat deze bladen vooraf, vóór de leden van Prov. Staten nog van iets wisten, vertrouwelijke mededeelingen konden doen. Red. Z.) Zedenmisdrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen. D'e justitie had in Zeeuwsch-Vlaanderen reeds een onderzoek aanhangig gemaakt naar het optreden van den zich in voor- loopig arrest bevindenden wachtmeester der Koninklijke Marechaussee v, d. W. te Terneuzen, voorheen te Oss. Dit on derzoek is na diens arrestatie voortge zet, in verband waarmede thans een 20- tal personen, zoowel mannelijke als vrouwelijke, uit de gemeenten Terneu zen, Zaamslag en Hoek te 'sHer togenbosch een verhoor is afgenomen. Een belangrijke en belangwekkende tentoonstelling. Hedenmorgen heeft na afloop der huis houdelijke vergadering van. de vereenl- ging het schoolmuseum in de Concert en Gehoorzaal de opening plaats gehad van de tentoonstelling „Hoe teékent hel kind in Indië?" Van deze tentoonstelling schreven wij reeds eerder het een en ander. Men maakt hier kennis met een keur van teekeningan uit Indië, van zeer uit eenloopend karakter. Voor zoover noodig herhalen wij nog eens, wat reeds vroeger is gemeld, dat bet de bedoeling is, oud en jong in het moederland kennis te doen maken met wat de jeugd der lagere en uitgebreid lagere scholen in Insulinde wrocht. Het is tevens een middel om gelden bijeen te krijgen die gelijkelijk verdeeld worden tusschen Nederland en Indië en in beide gebieden besteed worden voor steun aan het zwakke kind, in het bijzonder voor de bestriding der t.b.c. Er zijn teetoeningen van kinderen, zoo wel inlandsche, als chineesehe en ook Europeesche, van af zeer jongen leeftijd, 10 en 11 jaar, tot 17 en 18 jaar toe. Men staat verbaasd over hetgeen ook de inlandsche jeugd weet te prestoeren. Wedeikeering zullen ook teekeningen van N ederlandsche kinderen naar Indiië gezonden worden. De feesten in September. Er iis aanleiding op twee onderdeelen van de feestelijkheden, die alhier begin September ter gelegenheid van het 40- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin plaats zullen hebben, even te rug te komen. In de eerste plaats op de plannen voor een vuurwerk op de Loskade. Dit zal veel geld kosten. Door middel van busjes za melt men hiervoor gelden in. Een ander punt van het programma is het aanbod van het bestuur van het Middelburgsch muziekkorps om de Klep- permarsch van wijlen Jan Morks uit te voeren, daartoe in staat gesteld door een der bestuursleden. OEet comité van uitvoering, bestaande uit dhrn Chr. J. Mazure, L. Leydesdorff en M. J. Louws, heeft de handen aan den ploeg geslagen en heeft namens het bestuur aan alle burgemeesters van ge meenten op Walcheren een circulaire ge zonden, waarin het meldt, dat de gedach te voorzit, om door de geheele Walcher- sche jeugd, een groote demonstratie in de 'hoofdplaats der provincie te doen hou den tijdens de feesten, die de vereeniging „Uit het Volk i Voor het Volk" op den nationalen feestdag zal organiseeren. De bedoeling is de genoemde jeugd de Klep- permarsch te doen uitvoeren. 'De heer Mazure wil in overleg met de plaatselijke hoofden en onderwijzers der scholen, met de plaatselijke Oranjevereenigingen en di recteuren van plaatselijke muziekvereeni- gingen dezen Kleppermarach instudeeren. Het muzikale gedeelte zal onder leiding staan van dhr Joh. H. Caro, directeur van Walcheren® oudste muziekkorps, waarbij het comité hoopt, dat de korpsen van de overige Walchersche gemeenten zich zullen aansluiten. Het comité hoopt, dat het plan ook de goedkeuring van de burgemeesters zal kunnen wegdragen en als gevolg hiervan zij hun invloed zullen willen gebruiken om het succes te bevorderen. Aian de hoofden van scholen, Oranje- i vereenigingen en directeuren van muziek gezelschappen op Walcheren is een af schrift van het tot de burgemeesters ge- richt schrijven toegezonden met een be geleidend schrijven, waarin het comité de hoop uitspreekt, dat men met de plannen zal kunnen meegaan en als gevolg daar van den onmisbaren steun zal willen ver kenen. De collecte voor de Commissie van Samenwerking bracht f 34.71 op. Gisteren is door de Oranjevereni ging een vergadering gehouden met de Buurtverenigingen in 't bijzonder voor het op te voeren openluchtspel. Na een geanimeerde discussie, kwamen al enkele toezeggingen voor het garantiefonds bin nen van de zijde der Buurtvereennigin- gen. Aller medewerking is spontaan toe gezegd, zoodat zeer zeker de resultaten daarvan zullen blijken uit de inschrijvin gen op het te vormen garantiefonds. D'e kleine Prins Edward, het zoontje van den Hertog en de Hertogin van Kent, tijdens een wandelrit in het voor jaarszonnetje te Londen. Schore. Gemeenteraad, Gister avond vergaderde d)e gemeenteraad vol tallig. Medegedeeld word't dat de gemeente-be grooting voor 1938 door Ged. Staten is goedgekeurd en dat door den Minister is bepaald dat de sfceunverleening en werk verschaffing in deze gemeente moeten worden stopgezet van 29 Mei tot 30 Oc tober 1938. Ingekomen is een schrjjven van den Alg. Ned. Politiebond, waarbij gevraagd wordt om de rijwieltoelage van den veldL wachter te verhoogen van f20 tot f30 per jaar, en om een kindertoelage toe te kennen gelijk aan de Rijksregeling. Op dit verzoék wordt afwijzend beschikt. De heer Mieras verklaart voor verhooging van de rijwieltoelage te zijn. 1 Op een verzoekschrift van de caféhou ders de Jonge en van der Borgt om hun localiteiten gedurende den zomertijd te mogen openhouden tot des namiddags 11 uur, zoowel op werkdagen als op Zon dagen, wordt met alg. stemmen gunstig beschikt. De voorzitter deelt mede, dat ten aanzien van werkdagen de gewensoh- te verlenging reeds is verleend, doch spr. meende niet verder te mogen gaan zon der den raad hierin te kennen. Het reglement van het Burgerlijk Arm bestuur wordt gewijzigd in dien zin, d'at het bestuur de verplichting wordt op gelegd de gelden der instelling te ver zekeren tegen fraude enz. (een gelijke regeling als ten aanzien van de gemeen ten in de gemeentewet is getroffen) en dat voortaan de kas en boeken van den secretaris-penningmeester ten minste 4 maal per jaar door B. en W. zullen wor den opgenomen. Vervolgens wordt besloten deel te ne men aan de verwaarborgingsregeling van de vereeniging Fraude Risico Onderlinge van gemeenten te 's Gravenhage tot een bedrag van f4000 (algemeene dienst der gemeente f 3000, en burgerlijk armbestuur f 1000.) Bij de rondvraag informeert de heer Mieras, of spoedig met de rioleering in de kom der gemeente wordt begonnen, waarop de voorzitter een bevestigend antwoord geeft. De heer Karelse vestigt er de aandacht op, dat in meerdere gemeenten in de raadszaal portretten zijn opgehangen van oud-burgemeesters. Spreker gevoelt er voor, om dit ook hier te doen. De voor zitter vindt dit een sympathieke ge dachte en zal deze aangelegenheid met de wethouders nader bespreken. Moge lijk kan dan met de betrokken families contact worden gezocht. Nisse. In de Maandag gehouden ver gadering van het waterschap „De buiten polders van Nisse", waren 11 van de 12 ingelanden vertegenwoordigd. De rekening over 1937'38 werd goed gekeurd in ontvang op f3548.17 en 'in uitgaaf op f2587.94, alzoo goed slot van f 960.23. De begrooting voor 1938'39 werd op gemaakt in ontv. en uitg. op f3612.08. inbegrepen post voor onvoorzien, groot f 825.24. Het dijfcgeschot bleef bepaald op f7.50 per H.A. Omtrent verharding Platedijfc werd me degedeeld, d'at het waterschap 's Heer Arendskerke niet mee wilde werken aan het voorgestelde plan. Het bestuur werd gemachtigd, medewerking te verleenen aan een eventueel plan tot gedeeltelijke verharding van dien dijk en wel tot aan het hoefje van G. Zönnevjjlle. Als gezworene werd herkozen dhr F. de Roo. Met de door Ged'. Staten voor gestelde wijzigingen in het Polderregle ment werd accoord gegaan. WolfaartsdIJk. Kind aangereden. Dinsdagmiddag omstreeks 12.40 u., dus ruim een kwartier voor de school aan ging, had in de Papeweg voor het gebouw der bijzondere school een aanrijding plaats. De heer Haringman, aannemer te Kolijnsplaat, kwam met zijn auto uit Goes om zich naar het "Wolfaartsdijksche veer te begeven. Volgens mededeeling van ge noemden Haringman stak het 8-jarige zoontje van den landbouwer J. op 't Hof, en leerling van genoemde school, plotse ling den weg over, zoodat daar krachtig remmen een aanrijding niet kon voorko men, het knaapje tegen den weg werd ge slingerd. Het kreeg hierbij een hoofdwon de. Door Dr Volmer alhier werd de eerste hulp verleend, die het knaapje na het ver honden te hebben naar het ziekenhuis te Goes overbracht. Naar gisteravond werd vernomen maakt het knaapje het best en is er alle kans dat het geen ernstige gevolgen zal hebben. Door de spoedig ontboden verkeerspo litie werden opmetingen gedaan en pho to's van de rembaan gemaakt. Een on derzoek naar de schuldvraag wordt inge steld. Eén tweetal borden met aanduiding dat zich daar een school bevindt en met ver zoek langzaam te rijden zou zeker niet overbodig zijn. lerseke. Dinsdagmiddag had aan boord van de YE 82 een tragisch sterfgeval plaats. De 57-jarige F. Sanderse was met zijn werk aan boord) bezig, toen men naar de kreeftenvisscherij voer. Plotse ling zakte de man ineen. De schipper, dhr H. A. van Stee, zette onmiddellijk koers naar Kolijnsplaat, alwaar een dokter werd gewaarschuwd. Deze kon slechts den dood constateeren. De deelneming met de overgebleven vrouw en kinderen is al gemeen. Het stoffelijk overschot is per boot naar lerseke vervoerd. Dinsdagavond vergaderde de Groene Kruisvereeniging Ziekenzorg, onder voor zitterschap van Dr M. C. Polderman. De voorzitter sprak zijn leedwezen uit over het feit, dat zoo weinig leden ter vergade ring zijn gekomen. De heer W. Honders bracht als secr.- penningm. verslag uit over 1937. Dit ver slag gewaagde van groote vooruitgang in ledental, n.l. van 280 tot 780. De op brengst van de Emmabloemcollecte was bemoedigend. De ontvangsten bedroegen f 2937,39, de uitgaven f 2531,98, batig sal do f 405,41. Etnkele leden vroegen nog inlichtingen over de t.b.c.-bestrijlding, welke door den voorz. werden verstrekt. De rekening der t..b.o.-bestrijding 1937 en de begrooting 1938 werden vervolgens vastgesteld. De verpleegkosten in sanatoria voor dit jaar worden begroot op f 1000. Door den secretaris werden nog mede deelingen verstrekt over de inrichting van het consultatiebureau. De inrichting heeft gekost f 93,19, de exploitatie f 67,65. Hansweert. Gistermiddag werd door de drijvende bok (Kolossus 2 weer een groot stuk van de gezonken boot Srdj binnen gesleept. Bp onderzoek bleek, dat tus schen de wrakstukken een lijk lag van een der verdronken opvarenden. De marechaussee 'heeft het lijk in beslag ge nomen. Postduiven. Uitslag van de Maandag gehouden wedvlucht door de duivenvereeniging Blauwe Doffer vanaf Pont St. Maxence. Ie pr. M. J. Ie Clercq, Kruiningen; 2e en 8e A. Verhagen, Krui- ningen; 3e, 9e en lie J. Bruinzeel, Schore; 4e en 6e F. D'ommanchet, Hans- weert; 5e F. v. d. Kreeke, Hansweert; 7e E. Mollet, Hansweert; 10e L. Nieu- wenhuyze, Schore; 12e A. Gock, Krui ningen; 13e A. de Klerk, Hansweert; 14e Gebr. Smallegange, Schore. De duiven werden gelost 7 uur. Aankomst le duif 11 uur 88, laatste duif 12 uur 12. Serooskerke (W.). Maandag werd on der voorzitterschap van burgemeester P. Dregmans raadsvergadering gehou den. Afwezig met kennisgeving de hee- ren A. Melis en P. Melis. Bij de ingekomen stukken is o.a. de goedkeuring van Ged. Staten op de ge- meentebegrooting 1938. Een ingekomen schrijven van de Ver eeniging tot stichting en instandhouding van Ghr. scholen voor B.O. op Walche- --fMi, in de vorige vergadering verwezen naar B. en W. om advies, wordt thans in behandeling genomen. D'e voorzitter zegt dat B. en "W. voor stellen de gevraagde jaarlijksche bijdrage van f 30 per leerling uit deze gemeente te verleenen, benevens een nader te be palen aandeel in de vervoerkosten van kinderen uit deze gemeente. De heer Jobse vraagt of er reeds kin deren uit deze gemeente voor in aan merking komen. De voorzitter antwoordt ontkennend. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Hierna leest de voorzitter de begTOo- ting over 1938 voor van de Vereeniging tot Ghr. Wijkverpleging op Walcheren's Noordwestelijk deel, omvattende Seroos kerke, St. Laurens en Vrouwenpolder. Uit deze begrooting blijkt, dat een tekort is geraamd van f 460. Er zijn reeds maatregelen genomen om dit tekort weg te werken, doch om zulks geheel te be reiken wordt verzocht de jaarlijksche subsidie der gemeente te willen verhoo- gen met f 60. Na eenige bespreking wordt op voorstel van B. en W. z. h. st. beslo ten deze verhooging voor 1938 te votee- ren. Een voorstel van B. en W. om voor extra hulp aan werkloozen in 1938, f42 uit de gemeentekas beschikbaar te stel len, wordt eveneens z. h. st. aangeno men. Hierna komt aan de orde een voor stel van B. en W. om met ingang van 1 Juli 1938 de jaarwedde van den ge meentewerkman met f 50 te verhoogen. Uit de nadere toelichting door den voor zitter blijkt dat indien de Raad zich met het voorstel kan vereenigen, de gemeen tewerkman met deze verhooging slechts op gelijk niveau staat met zijn loon als bij zijn aanstelling. Mede door pensioen- storting en het verhoogde loon van de landarbeiders achtten B. en W. de ver hooging urgent. De heer Goedbloed begroet dit voor- etel met volle instemming. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. st. aan genomen. Wijzigingen in de begrooting over 1937 worden z. h. st. aangebracht. Bij de rondvraag vestigt de heer Goed bloed de aandacht van B. en W. op min der goede handelingen van tijdelijk hier verblijf houdende woonwagenbewoners. Volgens hem verstrekte inlichtingen zijn er gemeentebesturen, die een maximum van twee dagen hebben gesteld voor ver blijf in hun gemeente. Hij zag gaarne, dat zulks ook hier kon gelden. D'e voor zitter zegt, dat voor wat het eerste be treft, de politie daartegen reeds is opge treden doch voor zoover hem bekend moet het laatste worden gesteld op een maximum van 14 dagen. Hij zegt voorts, dit laatste nog nader te zullen onder zoeken. Hierna vergadering in comité, waarna sluiting volgt. Terneuzen. AfscheidKanton- r echt er. Nadat de zitting voor straf zaken was geëindigd en de kantonrech ter, mr A. J. M. Ooninx de laatste zaak die voor voorkwam met ontslag van rechtsvervolging had afgehandeld, wacht te ditmaal het afscheid van den kanton rechter die in gelijk ambt te Rotterdam werd benoemd. Aanwezig waren de mrs B. J. Besier en N. J. G. Sikkel, ambtenaren van het open baar ministerie, en met hen velen die met den scheidenden kantonrechter op het terrein van zijn ambtelijke werkzaamheid een nauw contact onderhielden. Velen hunner hebben het woord gevoerd om te getuigen van een aangename samenwer king gedurende vele jaren. Zoo werd het woord gevoerd door mr P. van E'mpel, ambtenaar van het Openb. Ministerie; mr H. van der Belt, griffier bij' het kan tongerecht; mr G. Tichelman, plaatsver- vangend-kantonrechter; L. J. Geelhoed, wethouder der gemeente; K. J. Huine- man, deurwaarder hij' het 'kantongerecht. Door den brigade-commandant der Kon. Marechaussee, den brigadier-majoor der Rijksveldwacht en den inspecteur van po litie werd eveneens gesproken. In een geestig dankwoord zeide mr Oonincx diep getroffen te zijn door de tot hem gesproken woorden. Hij ma* terug

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3