Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Hemelvaart. De k»"4 stie-0ss inde Twee e Kamer. Toenemende ontspanning in Tsjecho-Slowakije. Hoogere uitgaven voor Defensie. Belangrijkste Nieuws De strijd in China. De strijd in Spanje. WOENSDAG 25 MEI 1938 52e JAARGANG - No. 199 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwsrtaa! Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent AdvertentiiJn 30 cent per regc! Ingezonden mededeeilngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij .contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen- Wij hebben weer spannende dagen doorleefd. Hoe gespannen de verhoudingen wa ren en h o e dicht wij gestaan hebben bij een nieuwen wereldoorlog, is niet te zeggen, ook omdat wij1 niet weten wat zich achter de schermen heeft afge speeld, maar alle tot oordeelen bevoeg den zijn het hierover eens, dat wij ge vaarlijk dicht genaderd waren aan een ootsing misschien veel ernstiger dan in 1914. Ook nu had een ongelukkig schot of een voorbarige daad oorzaak kunnen zijn, dat de brand .van den oorlog naar alle kanten was uitgeslagen. Op dit oogenblik is er eenige ontspan ning. De situatie vertoont naar het alge meen gevoelen een lichte verbetering. Maar dit neemt niet weg, dat de inter nationale toestand nog steeds zorg wekkend blijft. En een van de gevolgen van de voort durende ^panning en de blijvende onze kerheid is, dat het economisch herstel uit blijft en dat op sociaal gebied de zoo lang gewenschte verbetering niet tot stand komt. Het ziet er nog donker uit in de we reld. Vooral ook omdat er bij hen die het veieldleven schijnen te beheerschen niet is een vragen naar het Woord en de Wet des Heeren. Er is niet een buigen voor het recht, maar wel een zoeken naar en het grij pen van de macht. De klassenstrijd is schijnbaar in sommige landen op den achtergrond ge drongen, maar daarvoor is in de plaats gekomen de rassenstrijd. En het karakter van heide is in zoo verre gelijk, dat zij zich stellen tegen de ordinantiën Gods. Eh zoo blijft er naar alle kanten on rust en onzekerheid, zorg en moeite en hij velen moedeloosheid. Onder deze omstandigheden herdvn- ken wij dat onze Heere en Heiland Je zus Christus, na zijn opstanding uit de docden ten hemel is gevaren, Hij voer ten hemel op, vol eerl Hij werd opgenomen in den hemel. Hij werd door God uitermate ver noegd. Hem werd een naam gegeven welke boven allen naam is. Hem is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Eh voor zijn heengaan heeft Hij zij nen discipelen betuigd, dat Hij met zijn volk za.l blijven alle de dagen tot aan de voleinding der wereld. Dit te bedenken, dit te gelooven geeft rust bij alle onrust die de wereld beweegt. O ja, de grooten der aarde kunnen ve lerlei kwaad beramen. Maar de Heere regeert! Hij is met noogheid bekleed. D'e rivieren verheffen haar bruisen, de rivieren verheffen hare aanstooting, maar de Heere in de hoogte is geweldi ger dan het bruisen van groote wateren, dan de geweldige baren der zee. De interpellatie-Rost van Toningen afgewezen. In den aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer was gisteren aan de orde de behandeling van het verzoek van den heer Rost van Tonningen om verlof tot het richten van vragen aan den minister van justitie over de voorloo- pige beslissingen ten aanzien van de bri gade der koninklijke marechaussee te Oss, en van aanvullende vragen welke onmid dellijk verband houden met het herstel der opsporingsbevoegdheid van die bri gade, het verleenen van rechtsingang te gen enkele verdachten, en de handhaving van burgemeester Ploegmakers en van den procureur-generaal van 's Hertogen bosch in hun functie. De Voorzitter meent, dat deze in terpellatie hetzelfde onderwerp betreft als de enquête-W endelaar. Daar de aanvrage voor de enquête eerder is ingediend dan die voor deze interpellatie, brengt de goe de orde mede, dat de Kamer deze inter pellatie niet toestaat alvorens over de en quête-aanvrage is beslist. De heer Rost van Tonningen (N. S.B.) zet uiteen, dat zijh interpellatie dringend is. Elke dag, dat gewacht wordt met de opsporingsbevoegdheid terug te geven aan de competente ambtenaren, worden de sporen der misdrijven uitge- wischt. Het Nederlandsche volk acht de Kamer niet meer competent voor het in stellen eener enquête. De voorzitter vraagt den spreker zich te willen beperken tot het Jormeele agendapunt, de interpellatie-aanvrage elf en niet in het onderwerp der inter pellatie te treden. De heer Rost van Tonningen meent, dat hij de urgentie zijner interpel latie mag toelichten. De voorzitter kan hem het woord niet ontnemen, daar het hier geen inquisitiestaat is. (Blijkbaar bedoelde hijl: geen dictatuur!) Een enquête is niet doelmatig, daar het zwijg recht van belangrijke getuigen haar effect nihil maakt. Een interpellatie is noodig, omdat direct moet worden ingegrepen om de brigade in haar recht te herstellen, ten tweede om een strafvervolging tegen den minister te kunnen instellen, en om dat burgemeester Ploegmakers behoort te worden afgezet. Er ontspint zich een gedachtenwisse- ling tusschen den voorzitter en den spre ker, betreffende de vraag, of de enquête zelf nu kan worden besproken. Daar de Voorzitter meent van niet, verlaat de spreker het spreekgestoelte met de woor den „dan constateer ik dat deze Kamer een doofpotkamer is". De heer Oud (V.D.) stelt voor thans niet over de interpellatie-Rost van Ton ningen te beslissen, maar de beslissing aan te houden tot na de beslissing over de enquête. De voorzitter meent, dat hierdoor een voorwaardelijke interpellatie-aanvra ge wordt ingevoerd, hetgeen een slecht precedent is. Later kan altijd een nieuwe interpella tie-aanvrage worden ingediend. De heer Oud (Y.D.) is het hiermee niet eens en maakt een formeel voorstel van zijn denkbeeld. De heer RostvanTonningen (N. S. B.) zegt, dat door uitstel de interpella tie haar doel zal missen. De heer De Geer (G.H.) steunt het denkbeeld van den heer Oud. De voorzitter ontraadt het voor stel, daar de feitelijke basis voor de in terpellatie thans ontbreekt. Het vo o r s t e l-O' u d wordt verwor pen met 6423 stemmen. Vóór stemden de V.D., de G.H., en eenige Soc.-Dem. De interpellatie-aanvrage werd daarna afgewezen met 79 tegen 7 stemmen. Tegen afwijzing stemden de N.S.B., de Staatk.-Geref. en bij vergissing de heer Duymaer van Twist. HR 29 HODZA'S GESPREKKEN MET HENLEIN. Tijdens hun onderhoud van Maandag avond zijn de premier Hodza en Henlein, de leider der Duitschers, overeengekomen, dat -volstrekte geheimhouding jbetracht zou worden, beiderzijds over het verloop van de onderhandelingen. Het resultaat van de besprekingen met Henlein is ter kennis gebracht van de ge zanten van Frankrijk en Engeland te Praag, evenals van de gezanten der kleine entente. Henlein zal vandaag aanwezig zijn te Eger biji de teraardebestelling, van de slachtoffers van het incident van Zater dag. De Tsjecho Slowaaksche regeering en Hitier hebben elk een krans gezonden. T'e Eger is een omvangrijke ordedienst georganiseerd. De Sudeten-Duitsche partij zal aan de plechtigheid grooten luister bijzetten. Intusschen zullen de onderhandelingen tusschen Hodza en Henlein wordt voort gezet. In politieke kringen gelooft men algemeen, dat een tweede onderhoud te gen het einde van deze week zal plaats vinden. Over het algemeen is de toestand in Tsjecho Slowakije kalm. Alleen te Eger is een twist ontstaan tusschen een drie tal Tsjechische soldaten en Sudeten-Duit-, schers die het partij-insigne droegen. Bevredigende indruk te Londen. Volgens den diplomatieken correspon dent van Reuter is de algemeene indruk te Londen, dat de zaken zich op een be moedigende wijze ontwikkelen. Berichten over troepenbewegingen bij de Tsjechisch Duitsche grens zijn overdreven gebleken en de toestand is naar het schijnt aan de grenzen en in Ttejecho Slowakije zelf zeer rustig. Naar het Duitsche Nieuwsbureau meent te weten, heeft men in Sudeten-Duitsche kringen den indruk, dat het onderhoud, dat Henlein met den minister-president Hodza gehad heeft, de verwachte ont spanning niet heeft gebracht. Uit de ver schillende door de Sudeten-Duitschers be woonde gebieden, en vooral ook uit de grensgebieden, komen berichten binnen over nieuwe incidenten, meldt dit agent schap. Men heeft in Duitsche kringen na tuurlijk behoefte aan incidenten! 'De „B. Z. am Mittag" bericht uit Praag dat het Sudeten-Duitsche blad „Die Zeit" heden weer is verschenen met groote open plekken, waar de censuur berichten heeft geschrapt. ■Ook vandaag, aldus een ander bericht, van het Duitsche nieuwsbureau, „zijn van Tsjechische zijde de grensposten versterkt Overal zijn de douanebeambten door be roeps-militairen en reservisten vervangen. De Tsjecho Slowaaksche gezant te Lon den vertrekt 25 Mei naar Praag, tenein de persoonlijk Benes en Hodza op de hoogte te stellen van den gang der ge beurtenissen en van de gevoelens in Groot-Brittannië. Op 30 Mei keert hij Wegens uitbreiding van contingent en verlenging van den eersten oefentijd. Biji de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging en verhoo ging van de begrooting van Defensie voor 1938. In de Memorie van Toelichting zegt de minister van Defensie, dat met het opne men van de kosten van uitbreiding van het contingent en verlenging van den eer sten oefentijd in de Defensiebegrooting- 1938 uiteraard gewacht moest worden tot het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet tot wet zou zijn verheven. Behalve met de meerdere kosten van het grootere contingent, dat in 1938 onder de wapenen komt, is in 't wetsontwerp tot wijziging der begrooting-1938 eveneens rekening gehouden met verschillende uit gaven, welke reeds in 1938 moeten worden gedaan voor voorbereidende maatregelen en aanschaffingen ten behoeve van de grootere voorjaarsploeg 1939. Oip grond van het bovenstaande zou de gewone dienst verhoogd moeten worden met f 9.427.644, Voor verhooging van den kapitaaldienst voor kazernebouw is een bedrag van f 22.000.000 opgebracht. naar Londen terug. De Tsjecho Slowaaksche gezant te Pa rijs is ook naar Praag vertrokken, waar hij met zijn regeering overleg zal plegen. De Duitsche pers blijft opgewonden. He Duitsche bladen zijn nog steeds zeer ontstemd over Let succes der Engelsche diplomatie iu de Tsjecho Slowaaksche kwestie. Het ergst geeft van de ontstemming de „Angriff" blijk, welk blad het volgende schrijft: „Chamberlain heeft de publieke opinie in de wereld volkomen misleid. Het ver wondert ons van Chamberlain te hoeren, dat men moet gelooven, dat de zenuwach tige en door paniek bevangen regeerin gen van Parijs, Londen en Praag een groote overwinning ten bate van de we reldvrede behaald hebben. De heeren in Londen en Parijs hebben een gevaarlijk spel gespeeld. Alléén om op den voor grond te blijven, hebben zij1 hun toevlucht genomen tot intriges, die tot betreurens waardige consekwenties geleid zouden hebben, als de Duitsche regeering haar kalmte niet 'had bewaard. Wij' aouden wel eens wil len weten, wat het Engel- sohe publiek ervan zou zeggen, als1 de Duitschers beweerden, dat Engeland troepen in Holland aan land wilde zetten om Hol land binnen te rukken en vervolgens, na een afdoend dementi van Engeland er prat op gingen, dat z ij H o 1- land van een Britsche in vasie gered hadde n". Het Duitsche Nieuwsbureau seint, dat de Duitsche avondbladen met beslistheid de pogingen der Britsche diplomatie vali de 'hand wijzen, om de verdienste voor ontspanning in den toestand voor zich op te eisc'hen. Dfe nieuwste foto van Prinses Beatrix. (Foto F. Ziegler, Den Haag.) Binnenland. j Interpellatie-aanvraag over Oss door de I Tweede Kamer afgewezen. De wijziging der bedrijfsradenwet. I Het gouden jubileum van den Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag. Eén centrale luchthaven bij Leiden. Hoogere uitgaven voor defensie. Buitenland. Toenemende ontspanning in Tsjecho-Slo- vakijie. Offensief der regeeringstroepen in Spanje. De tweede Anschluss-manoeuvre mislukt. Europa heeft na de spannende dagen van Maart, toen Oostenrijk onder den voet geloopen werd en de mogelijkheid be stond, dat dit tot een algemeenen oorlog geleid had, weer eens uiterst kritieke da gen beleefd, meldt de Msb. Men weet, hoe in de dagen van Maart het Duitsche leger waarschijnlijk een ge weldige prestatie, die alleen mogelijk is onder een autoritair bestuur en onder draconische wetten, heeft verricht. Zon der dat zelfs de regimentscommandanten wisten, tegen wie ze optrokken, of het te gen Tsjecho Slowakije was dan wel tegen Oostenrijk of misschien tegen Beieren. Hetzelfde plan was klaarblijkelijk ook voor Tsjecho Slowakije uitgewerkt. Maar president Benes bleek een veel harder te kraken noot dan bondskanselier Schusoh- nigg. Men krijg! wel den indruk, dat, had Sohuschnigg den moed gevonden in te grijpen en ware hij zoo goed en zoo snel ingelicht geweest over wat in D'uitschland beraamd werd als Benes, alles heel an ders had kunnen loopen. De opzet van Duitschland was klaar blijkelijk thans dezelfde als twee en een halve maand geleden. Zondag moesten er ter gelegenheid van de gemeenteraadsver kiezingen in een deel van Tsjecho-Slowa kije onlusten uitbreken, welke de rijksweer aanleiding hadden moeten geven, om den partijgenooten in het buurland te hulp te snellen en zoodoende verder bloedvergie ten te voorkomen. 'Maar Praag is waarschijn lijk door de Engelsche „se cret service" gewaarschuwd dat in Beieren groote Duit se h e troepenbewegingen plaats hadden aan de Tsje chische grens. Sedert Maart is er veel veranderd. De Tsjechen, gewaarschuwd, namen onmid dellijk afweermaatregelen. Zij mobiliseer den een kwart millioen soldaten. Alles, wat er in Tsjecho Slowakije maar aan vervoersmiddelen te requireeren was, werd met soldaten naar de bedreigde grens gestuurd. Men heeft het resultaat gezien. Diplomatieke acties van degenen, die den vrede van Europa bewaren willen hebben thans veel meer succes. In tegenstelling met Oostenrijk lag er thans aan de Tsjechische grens een uit stekend uitgerust leger klaar, om den strijd aan te binden. Europa was den dans weer eens ontsprongen, zij 'het dan op het nippertje. Tsjecho Slowakije bleek niet zoo gemakkelijk te overrompelen als Oosten- rijt. Men zal op een betere gelegenheid, op een betere conjunctuur moeten wach ten. Naar bet legerbericht uit Lanfeng meldt, hebben de Japansche strijdkrach ten gisteren de stad volkomen bezet. De hoofdmacht van het centrale Chineesche leger, die Lanfeng verdedigd heeft, wordt in Westelijke richting door de Japansche troepen achtervolgd. Het legerbericht noemt Lanfeng een belangrijken voorpost van Hankau. Regeeringstroepen in den aanval. De opmarsch der regeeringstroepen, die gisteren is aangevangen aan het front van de Pyreneeën, is op andere punten voortgezet. O.m. werd Piedras de Aolo veroverd, terwijl in den sector van San- taroma de A'bella, ten 'Oosten van Tremp, ■het bergmassief van Gornelios in handen der republikeinsche troepen viel. In den sector van Balaguer sloegen ziji de aan vallen hunner tegenstanders, die poogden verloren stellingen te heroveren af. De slag woedt thans aan het geheele front der Pyreneeën, van Blaguer tot Lavarsi. De republikeinen z ij n k r a c 'h t i g in den aanval. 'Hun eerste vorde-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1