MEE Regenmantels S. Wiener Co fie spanning in Europa. Dagblad voor de Provincie Zeeland Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude DINSDAG 24 MEI 1938 52c JAARGANG - No. 198 in diverse modellen en alle prijzen MIDDELBURG Uit Provincie MIDDELBURG. Belangrijkste Nieuws VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. Uitgave: N, V. Uitgever*-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vor*t*traat 70, doei Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12,50 por ÏEwcriaaJ Weekabonnementen voor Middelburg does en Vllsslngen f 0,20 Losse nummers 5 cent Advertentlön 30 cent per regel Ingezonden mcdcdeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting TOESTAND IETWAT MINDER GESPANNEN VOLGENS CHAMBERLAIN. In het Engelsche Lagerhuis heeft de Britsche premier Neville 'Chamberlain gistermiddag een kort overzicht gegeven van de jongste gebeurtenissen in midden- Europa. Hij verklaarde, „dat de voornaamste zorg van de Britsche regeering was, al haar invloed aan te wenden, waar ze kon, in woord en daad, teneinde den weg open te houden voor vreedzame onderhande lingen tot een bevredigende regeling. „Op het oogenblik, aldus Chamberlain, schijnt de toestand minder gespan nen te zijn. De verkiezin gen zijn kalm, zonder ern stige incidenten verloo- pen. De Britsche regeering heeft de regee ring van Tsjecho-Slowakije aangespoord, alle maatregelen te nemen, om incidenten te voorkomen en pogingen te doen om tot een duurzame overeenkomst te geraken door onderhandelingen met de Sudeten- Duitsche partij. De regeering van Groot- Brittannië heeft daarbij de volledige me dewerking van de Fraasohe Regeering. De Tsjechisch© regeering heeft geant woord, dat zij besloten was, spoedig een volledige oplossing te zoeken. De Britsche regeering heeft' verder de Duitsche regeering gewezen op het groo- te belang van het vinden van een oplos sing, waardoor de Eüropeesche vrede zou worden bewaard en zij heeft den ernstigen wensch te Berlijn te kennen gegeven, dat de Duitsc'he regeering met haar zou me dewerken om het tot stand komen van een overeenkomst te vergemakkelijken. Tevens heeft de Britsche regeering aan Berlijn medegedeeld, welken raad zij1 aan de re geering te Praag had gegeven en welk antwoord hierop was ontvangen. De Duitsche minister van Buitenland- sChe zaken heeft hierop geantwoord, dat hij de pogingen van de Britsche regeering begroette en dat de Duitsche regeering eveneens verlangde, dat de onderhande lingen zouden slagen. Na de verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis zeide Attlee, dat het in ver band met de spanning in de wereld op het oogenblik niet raadzaam was, den minister-president te dwingen een meer volledige uiteenzetting te geven. Attlee sprak verder de hoop uit, dat de pogingen een regeling tot stand te brengen, zullen mogen slagen, zonder de rechten van Tisjecho Slowakije te kort te doen. Zoowel in Britsche als in buitenland- sche kringen te Londen was men van meening, dat, al is er geen reden tot over matig optimisme ten aanzien van den Tsjecho-Slowaakschen toestand, inieder geval respijt in de crisis verkregen is. De eerstvolgende paar weken echter, tot de Tlsjecho-Slowaaiksche Verkiezingen ach ter den rug zijn, moeten wel een tijd van onrust blijven. Henlein bezoekt Hodza. Henlein is gistermiddag om 4 uur te Praag aangekomen. Om 6 uur heeft hij minister-president Hodza, op diens uit- noodiging, ©en bezoek gebracht. Na d^n terugkeer van Henlein zou de Sudetenduitsche partij een -officieel be richt omtrent het onderhoud publiceeren. Sudetenduitsche kringen verklaren, dat de bespre kingenvan H O' dzamet Hen lein niet ongunstig zijn geweest en dat Hodza een verzoenend standpunt in genomen beeft. Hitler no© te München. Adolf Hitler verblijft op het oogenblik nog te Münc'hen. In zijn omgeving wordt gezegd, dat men thans af moet wachten, wat Praag zal doen na de verkiezingen van Zondag, welke beschouwd worden als een soort volksstemming. Verder weigert men iets te zeggen over de geruchten, wel ke in het buitenland de ronde doen over meeningsversöhillen tusschen Hitier en zijn voornaamste politieke en militaire raadslieden. Alleen wijst men er op, dat op het oogenblik de wereld zijn kalmte moet bewaren. Te Warschau ontspanning ingetreden. Gisteren is te "Warschau na de ont vangst van berichten uit Praag een merk bare ontspanning ingetreden. Beek heeft zijn reis naar Stockholm niet uitgesteld, zooals bij geruchte ver- i luidde. Hij is naar de Zweedsche hoofd stad vertrokken. Dit feit schijnt er dan ook op te wijzen, dat de Poolsohe leiden de kringen voor het oogenblik geen ver ergering voorzien van den toestand in midden-Europa. De bladen doen intusschen uitkomen, dat de toestand zeer ernstig is, Zij ver klaren bijna eenstemmig, dat de sleutel van het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk zich t© Londen en Parijs bevindt en niet meer te Berchtesgaden. Duitsohland heeft gisteren onder den druk van Engeland toegegeven, zegt men. „Groot-Brittannië heeft ditmaal te verstaan gegeven, dat het niet passief zou blijven, zooals op het oogenblik van de Anschluss", schrijft de „Illustrawany Rurier Codzienny", het re- geeringsblad. De houdin© van Italië. Van bevoegde zijde werd ter conferentie te Rome van de buitenlandscbe persver tegenwoordigers nopens de gebeurtenis sen in Tsjecbo Slowakije verklaard: Italië is in deze kwestie slechts waar nemer. De kwestie zelf gaat Duitschland en Tsjeoho Slowakije aan. Italië heeft in deze zaak niets te zeggen. Pelen zou Frankrijk en Engeland steunen. De diplomatieke medewerker van de „Evening Standard" schrijft, dat een te legram van Warschau aan Berlijn den vrede te Europa heeft gered. Hitier 'heeft Zaterdagavond een tele grafische mededeeling ontvangen van Ba ron von Moltke, den Duitschen ambas sadeur in Polen. In deze mededeeling heeft de ambas sadeur verslag uitgebracht van een on derhoud, dat hij' had gehad met minister Beek. Tijdens dit onderhoud, dat tot doel had de hou ding van Polen te leeren kennen, heeft Beek aan Moltke laten weten, dat Polen in geval van een ge wapend conflict in Euro pa niet neutra al zou kun nen blijven. Beek zou den Duitsc'hen ambassadeur hebben laten weten, dat indien Frankrijk en Enge land Tsjech o Slowakije te hulp zouden snellen, Polen de zijde zou kiezen van de g r o o t e Westelijke mogend heden. In Poolsc'he kringen te Londen wordt ontkend, dat minister Beek Zaterdag den Duitschen ambassadeur te Warschau de houding van Polen uiteen zou hebben ge zet in geval van het uitbreken van een oorlog wegens Tsjecho Slowakije. Naar verluidt stelt Polen er geen prijs op zijn houding te bepalen in een veron dersteld geval, dat zich nog niet heeft voorgedaan. De troepenconcentraities aan de ©rens. Uiteraard gaat de belangstelling van velen uit naar de vraag, hoe groot het contingent troepen is, dat thans in Tsje cho Slawakije onder de wapenen is. -Een betrouwbare schatting vermeldt het getal van 400.000 en hier en daar hoorde men zelfs spreken van 500.000. Het Tsjechische leger is een der best gemechaniseerde. Het is zeer onwaar schijnlijk, dat men reeds nu sterke con centraties bij' de grens zou leggen, daar deze ongetwijfeld een gemakkelijk doelwit zouden zijn voor vijandelijke vliegtuigen, terwijl 'het, in geval van nood, slechts een korte spanne tijds zou kosten, om een be langrijke troepenmacht naar het grens gebied te dirigeeren. De meeste militaire deskundigen geloo- ven. dat het meerendeel der troepen in het centrum gelegen zijn. MILITAIR VLIEGTUIG IN TSJECHO- SLOWAKIJE VERONGELUKT.. Gistermorgen verscheen een Tsje chisch militair vliegtuig boven de Tsje chische stad Weipert aan de grens tus-, schen Dhitschland en Tsjecho-Slowakije, waarna het toestel de Duitsche grens bij Barenstein passeerde. In het toestel zaten twee personen, het was bewapend met een mitrailleur. Het vloog zoo laag, dat men vreesde, dat het tegen een der fabrieksschoorsteenen van Barenstein zou stooten Nadat het vliegtuig geruimen tijd bo ven Barenstein had gekruist, vloog het in de richting van Pressnitz, (Tsjecho- Slowakije). Boven den straatweg van Ba renstein naar Pressniz passeerde het de grens. Boven Tsjechisch gebied begon het toestel te schommelen en stortte het om laag. Toen het tegen den bodem sloeg, vloog het onmiddellijk in brand. Tsjechi sche militairen en grenswachts snelden loe, doch voor zoover men kon zien, is men er niet in geslaagd de piloten te red den. OVERSTROOMING IN STIERMARKEN EN KARINTHIë. In de laatste dagen zijn groote gebie den van Stiermarken en Karinthië over stroomd ten gevolge van de ontdooiing der sneeuwmassa's en de hevige regens. Er zijn reeds zes menschenlevens te be treuren. D'e aangerichte schade is zeer groot. Het geheele dal van de Mur staat onder water; eenige bruggen werden weg geslagen. Het verkeer op den weg van Graz naar het Noorden is geheel stilge legd. De stad Bruck is bijzonder zwaar ge troffende wegen staan over een afstand van vele kilometers onder water. BEZOEK VAN KONING LEOPOLD. Naar gemeld wordt, is het officieel be zoek van den Koning der Belgen aan H. M. de Koningin thans bepaald op 14 November. Koning Leopold zal dien dag in de hoofdstad aankomen. De Koning zal eenige dagen ten Paleize op den Dam vu toeven. De duur van het bezoek staat nog niet vast. HET BOEKBINDERSBEDRIJF. Verbindendverklaring collectieve arbeids overeenkomst verzocht. D'e Nederlandsche bond van boekbin derspatroons, de Algemeene Nederland sche Typografenbond, de Nederlandsche Katholieke grafische hond, de Nederland sche christelijke grafische bond en de Ne derlandsche grafische bond hebben een verzoek tot verbindendverklaring van be palingen van de collectieve arbeidsover eenkomst voor het boekbinders-, papier- waren- en enveloppenbedrijf in Neder land ingediend. DE INDISCHE DEFENSIE. Geen Defensie-leening. Uit Batavia wordt gemeld, dat de In dische regeering ondanks de van verschil lende zijden geopperde suggesties niet het voornemen heeft voor de jaren 1938 en 1939 een defensie-leening uit te schrij ven. D'e inkomsten van het defensie-uit voerrecht worden voor dit jaar op 6 millioen en voor 1939 op 7 millioen ge raamd, terwijl het moederland dit jaar voor 5 millioen bijspringt voor loon- uitgaven, hetgeen minstens ook voor 1939 het geval zal moeten zijn. In het volgende jaar zal een grooter contingent militie worden opgeroepen, dat, zoowel bij leger als vloot, intensie ver zal worden geoefend. GEEN SCHITTERENDE STATIONS MEER! Defensie heeft bezwaren. Sinds geruimen tijd laten de Neder landsche Spoorwegen alle metalen buiten werk zooveel mogelijk met aluminium-verf schilderen, omdat deze verf een groote duurzaamheid geeft. Van de zijde van Defensie is echter bezwaar gemaakt tegen deze nog al schit- t rende bedekking, waarom deze binnen kort zal worden vervangen door een meer gedekte kleur. D'e luchtvaartafdeeling van D'efensie zal de nieuwe verf eerst keuren. (Adv.) schoolgeldverordening voor het Gymna sium met zoodanige voortvarendheid, dat redelijkerwijze kan worden verwacht, dat de Kon. goedkeuring vóór dezen datum zal zijn verkregen. Bij de vaststelling der nieuwe verorde ning is door B. en W. rekening gehouden met de rijksregeling voor wat de tarieven betreft, om van goedkeuring ver zekerd te zijn. Inzake meer dan één schoolgaand kind uit één gezin is voor de reductie op het schoolgeld de rijksregeling geheel gevolgd, terwijl de progressie in het tarief zoo is doorgevoerd, dat het maximum schoolgeld voor één kind van f 400 op f 475 is ge bracht. De rekening wordt steeds hooger. Op 11 Sept. 1929 stond de gemeente raad f 17.580,25 toe in de kosten van de verbetering van den MiddelburgVeer- schen weg, zijnde een achtste der geraam de kosten. Nadat van 1929 tot 1931 dit bedrag in termijnen was uitbetaald, ver zochten Gedep. Staten in 1932 om een .aanvullingsbijidrage van f 2982,25, zijnde een achtste van de geraamde hoogere kos ten. De Raad had aanvankelijik bezwaar. Bij nader overleg brachten Ged. Staten het terug tot f 1312,24, zijnde een zes tiende der werkelijke hoogere' kosten. Dit bedrag stond de Raad op 25 Juli 1934 toe. Intusschen hadden Ged. Staten op 18 Mei medegedeeld, dat de totale kosten op dat oogenblik f 161.639,72 hadden bedra gen, zijnde f 20.997,72 meer dan de oor spronkelijke raming, terwijl, zoo schreven Ged. Staten, hierbij' nog zou moeten wor den gevoegd de koopsom van de van den weg deel uitmakende eigendommen, gron den en hoornen, welke door de Provincie zouden worden overgenomen, tezamen met het beheer en onderhoud van den weg. Op 3 Dec. 1937 schreven Ged. Staten dat de kosten tot 31 Dec. 1936 hadden bedragen f 169.486,23V2 en er dus weer een overschrijding was te boeken van f 7846,51. Het college verzocht ook daar- Mijnhardtjes (in hartvorm) helpen snel, want.Wat Mijmhardt maakt is goed. Doos 10 en 50 cent. De uitv ering van de Woningwet. Gister heeft een commissie, bestaande uit de leden van Ged. Staten, de heeren -. d. Wart en Vogelaar, dr v. d. Harst van de rov. Griffie en ir de Graaff, inspec teur der Volksgezondheid, vergaderd met de dagelijksche besturen der Zuid-Beve- landsche buitengemeenten. Doel was een bespreking van de mogelijkheid om voor de uitvoering, der Woningwet te komen tot centralisatie in gewestelijk verband of rayonsgewijize. ÓVer 't algemeen wordt wel de behoefte gevoeld aan een onpartijdig deskundige. Schooigeldverordenin© Gymnasium. De op 24 November 1937 vastgestelde en op 14 Febr. j.l. goedgekeurde verorde ning op de heffing van schoolgelden voor het Gymnasium, is maar geldig tot 1 Sept. a.s. Intusschen is een geheel nieuwe regeling voor de schoolgelden der R.H. B.S. verschenen en de Minister van 0., K. en W. heeft verzocht de noodige maatre gelen te nemen voor het invoeren met in gang van 1 Sept. 1938, van een nieuwe van een zestiende deel of f 490,41 te vallen beschikbaar stellen. B. en W. hebben zich na overleg met de gemeente Vere, die eenzelfde verzoek ontving tot Ged. Sta ten gewend met verzoek te willen mede- deelen, aan welke oorzaken deze over schrijding te wijten was en of er thans op kon worden gerekend, dat geen verdere uitgaven terzake meer waren te verwach ten. Ged. Staten zonden op 8 April j.l. wel een overzicht van de werkelijke kosten tot en met 31 Dec. 1936 in, doch gaven geen antwoord op de vraag of een en ander de eindafrekening betrof. Op een herhaal de vraag kwam de mededeeling, dat nog een bedrag van f 90.50 voor grondaankoop is uitgegeven, in welk bedrag de gemeente dus nog weer een zestiende deel of f 5,61 zou hebben te betalen. B. en W. meenen thans bezwaarlijk- anders te kunnen doen dan voor te stellen deze laatste aanvulling tot f 490,41 -f- f 5,61 f 496,02 beschik baar te stellen. Gedep. Staten deelden in hun laatste schrijven nog mede, dat thans geen uitga ven terzake meer zijn tegemoet te zien. MiddelburgVlissingische Rijwe©. De gemeenteraad van Ylissingen heeft aan den heer D. A. Dronkers, op zijn verzoek met ingang van 14 Mei 1938 Biiiiiüiilniiti. Het regeeringsjubileum van H. M. de j Koningin, j Bezoek van Koning Leopold. De ontploffing te Rotterdam. Buitenland. D© gespannen toestand in Europa. eervol ontslag verleend als secretaris ontvanger der Commissie van Bestuur van den MiddelburgVlissingschen rij weg. Krachtens het bepaalde hij art. 9 der conventie van 22 Dec. 1764 aangaan de genoemden weg zal thans de Raad van Middelburg in de ontstane vacature heb ben te voorzien. B. en W. stellen voor daartoe over te gaan door aanwijzing van den adjunct-commies ter secretarie, den heer W. F. van Riet. Inspecteur van politie. Met ingang van 27 Mei is benoemd tot inspecteur van politie, alhier, de heer W. H. van Ballegoyen de Jong, te Goes, leeiling van de politie-inspecteursschool te Hilversum. Hij was tot dusver als vo lontair bij de politie te Soest werkzaam. De schipbrug ts Vlissingen aangevaren. Het Engelsche stoomschip Calgary, dat gisteravond uit Antwerpen 'kwam om bij de N.V. Kon. Mij'. De .Schelde £e worden gerepareerd, heeft ernstige schade aan gericht aan de schipbrug. Het schip passeerde, door drie Belgi sche sleeptbooten getrokken, de gedeelte lijk weggenomen schipbrug. Door een ver keerde manoeuvre kwam de Calgary ech ter in botsing met de brug, waardoor een deel van de ponton van het landingshoofd losraakte en op een daaronder liggende reserve-ponton terecht kwam, die gezon ken is. De reparatie zal eenige dagen in beslag nemen en gedurende dien tijd is het ver keer over de Schipbrug geheel gestremd. GOES. Auto met zeven inzit tenden over den kop ge slagen. Zondagavond maakte een groepje van een zevental Goesche jongelui een autotochtje met een auto, die gehuurd was van den garagehouder G. C. v. d. Vliet. In de buurt van 's Gravenpolder liet men zich de toekomst voorspellen door een zigeunerin. De voorspellingen luid den onverdeeld gunstig. Deze dame bleek de naaste toekomst slecht voorzien te heb ben, want voorbij' de vier linden, op den 's Gravenpolderschen straatweg, kwam de auto op deu wegberm, vloog eenige ma len over den kop, ,en bleef met de wielen boven in de sloot liggen. De kap van den wagen was geheel versplinterd, de deuren hingen scheef en de voorzijde van den radiateur was ingedrukt. De inzit tenden waren meerendeels uit den wagen geslingerd. Daargelaten wat gehavende kleeding en wat kneuzingen, mankeerde niemand iets. De verhuurder was hel voornaamste slachtoffer, daar de auto niet verzekerd was. (M. Ci.) Rilland-Bath. Smokkelaar ge pakt. Zondagavond liep de Rijksbe lastingambtenaar J. Hirdes, welke al hier woonachtig is, en met verlof thuis was, in den Mairepolder alhier te wan delen. Vanuit de richting van den Zim- mermanpolder zag hij een manspersoon konen die een groote koffer droeg, hij volgde den man in de richting van het station Rilland, alwaar hij zag, dat de peisoon een spoorkaartje kocht naar Rotterdam. De ambtenaar greep toen in en hield den man aan. Bij nader onder zoek bleek de koffer pl.m. 1700 boekjes sigarettenpapier te bevatten. De man, ze kere S. uit Antwerpen, werd aangehou den en ter beschikking van den Burge meester alhier gesteld en naar .Middel burg overgebracht. Aanrij'ding. Gisteravond om streeks half zes, had op het kruispunt tweeden weg en hoofdverkeersweg alhier een ernstige aanrijding van kinderen plaats. De heer J. H. te Goes reed met een personenauto in de richting Krabbendijkc. Juist op het kruispunt stak een 5-jarig meisje, genaamd Joh. Weststrate, vlak voor de auto den weg over. De autobe stuurder remde uit alle macht, doch reed 't kind aan, dat met een ernstige vleesch- wond aan het linkerbeen en eenige schrammen werd opgenomen. Boor het remmen raakte de bestuurder de macht over zij:n stuur kwijt, en reed twee 'kin deren van den heer Butijn aan, die aan den kant van den weg stonden. De elf jarige L. Butijn liep tengevolge hiervan een linkerbeenbreuk og, en werd naar het ziekenhuis te Goes, overgebracht. Zijin zusje Janna, die bij hem stond en juist zes jaar werd, kwam er met eenige lichte verwondingen af. Door de politie werd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1