Gespannen toestand in Europa. EERSTE BLAD Oorzaak is Tsjecho Slovakjje. Diplomatieke actie te Londen en Parijs. MAANDAG 23 MEI 1938 52e JAARGANG - No. 197 Verblijdende vooruitgang. Credieten voor den Mid- Belangrijkste Nieuws denstand. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goe* Postrekening 44455 - Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J, FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per kwcrtaa! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland AdvertentlBn 30 cent per regel Ingezonden mededeeilngen 00 cent per regel Kleine AdvertentlBn Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen- Het mag als een verblijdend verschijn sel worden aangemerkt, dat het collec tieve contract in het landbouwbedrijf, de laatste jaren sterk aan invloed heeft ge wonnen. In 1930 vielen onder de collectieve contracten nog slechts 6050 ondernemin gen en 26.500 land- en tuinbouwarbei- ders. Voor 1936 waren deze cijfers respec tievelijk 20.550 en 61.750. En in 1937 24.750 en 78.350. Ongetwijfeld is dit accres in een feilen crisistijd mede te danken aan de regee- ringsmaatregelen. Komt men niet tot overeenstemming, dan heeft arbitrage plaats. Er staat een stok achter de deur. Maar, terecht merkt „Patrimonium" op, dat men zich toch radicaal zou ver gissen, indien men de ontwikkeling van het collectieve overleg in den landbouw alleen uit „vrees voor erger" verklaarde. Neen, de opvattingen ten plattelande zijn in de latere jaren gewijzigd. Er is meer sociaal inzicht gekomen. Samenwerking wordt al meer begeerd en gezocht tus- schen werkgevers- en arbeidersorganisa ties. Van groote beteekenis is hierbij ge weest de invloed van de Christelijke pers, üe Christelijke vakbeweging en de Chris telijke patroonsorganisaties. natuurlijk is het niet zóó, dat hier al tijd een scherpe scheidingslijn viel aan te wijzen. Ook in andere kringen en bij andere organisaties heeft de gedachte van sa menwerking der bedrijfsgenooten ingang gevonden. En het is ook niet zóó, dat bij de uit breiding van de collectieve arbeidsover eenkomsten alleen ideëele motieven heb ben gegolden. Maar dit neemt toch niet weg, dat zich langzamerhand een an dere opvatting heeft haan gebroken. In vroeger dagen gold vrij algemeen het recht van den sterkste. De klassen strijd werd over en weer wel niet altijd bewust gepropageerd, maar toch wel, in strijd met wat Gods "Woord ons inzake den arbeid en de arbeidsverhoudingen leert, in de practijk beleefd. Het is een verblijdend verschijnsel, dat de waarlijk Christelijke beginselen op dit gebied aan invloed hebben ge wonnen. Het is gisteren weer een dag vol span ning geweest. Zoowel te Praag en Berlijn als te Londen en Parijs was de actie in diplomatieke kringen groot. En algemeen erkende men, dat de toestand ernstig, ja zelfs eenigen tijd dreigend was. Reeds eenige dagen was de stemming in Duitschland tegenover Tsjecho Slova- kije er niet beter op geworden. De Duitsche pers maakte met ophef melding van incidenten, die in Tsjecho- Slowakije waren voorgevallen. Daarbij werd nadrukkelijik gemeld dat de inwilli ging der eischen van Henlein niet achter wege kon blijven. De verzekeringen van Praag, dat spoed gemaakt werd met de aamenstelling van het minderhedensta- tuut voor de nationaliteiten in Tsjecho- Slowakije, werden niet geloofd. Het incident te Egger. Toen kwam het incident te Egger de stemming verslechteren. Twee boeren, Niklas Böhm uit Ober- lohma en Georg Hofmann uit Fonsau, waren per motorrijwiel op den thuisweg van Egger naar Franzenstradt. Bij de ka zerne der grensjagers te Egger viel plot seling een schot. De heide boeren vielen yan den motor; Hofmann was dadelijk dood; Böhm werd in den buik getroffen. Pij stierf spoedig aan zijn verwondingen. In een officieel communiqué omtrent dit incident wordt verklaard, dat de beide Duitschers door eigen schuld om het leven gekomen zijn. De beide slachtoffers, die onder verdachte omstandigheden op e8n motorrijwiel reden, werden dooT een po litieagent in het Tsjechisch en in het Duitsch gelast te stoppen. Inplaats van hun vaart te verminderen reden zij op den agent in, die, om niet te worden overreden, opzij moest springen. De agent schoot daarop op de banden om deze te doen springen, doch aangezien de weg daar ter plaatse aanzienlijk stijgt, trof hij de motorrijders. Mobilisatie van troepen. Onheilspellend leek het bericht, dat er eenige lichtingen der Tsjechische reser visten onder de wapenen waren geroepen. Hierover is uit Praag het volgende of- ficieele communiqué gepubliceerd: „Met instemming van de regeering heeft de minister van landsverdediging heden een lichting van de tweede reserve met technische troepen, welke deel uitmaken van de specialisten-eenheden, onder de wapenen geroepen voor een buitengewo nen diensttijd, overeenkomstig de wet op de landsverdediging. De reden van dezen maatregel is de noodzakelijkheid, de reservisten te oefe nen in het hanteeren van de moderne wa penen, welke onlangs in gebruik zijn ge nomen, evenals men in andere landen doet". De militaire maatregelen blijken met het onder de wapenen roepen van de twee lichtingen nog niet te zijn afgeloopen. Ook de reservisten van de speciale wa pens zijn opgeroepen naar de officieele motiveering luidt voor het uitvoeren van herhalingsoefeningen. Aanslag op een brug? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat te Mistelbach tien Tsjechische soldaten hebben getracht op Duitsch gebied de houten brug, die over de Thaya naar Tsjecha-Slowakije leidt, in de lucht te doen springen. Er waren reeds dynamiet- patronen en lonten aangebracht. Toen twee Duitsche grensbeambten naderden, vluchtten de Tsjechische soldaten over de grenzen. Wat er van dit bericht waar is, valt niet te achterhalen. Verder melden de Duitsdhe bladen berichten over terroris me en molestatie van Sudeten-Duitschers door communisten en socialisten. De verkiezingen. De groote vraag was: hoe zullen de ge meenteraadsverkiezingen afloopen, die op Zondag in Tsjecho-Slowakije zijn gehou den? De algemeens indruk is, dat zij een rustig verloop hebben gehad. Wel meldt men van Duitsche zijde eenige incidenten, maar, volgens de berichten van den af geloopen nacht moet men aannemen, dat deze niet van ernstigen aard zijn ge weest. Voor zoover thans al een overzicht mo gelijk is, kan gezegd, dat in het Duitsche gebied de Henleinisten overal de verwach te overweldigende meerderheid hebben bereikt. De Duitsche sociaal-democraten hebben van hun posities 1/3 tot de helft verloren, wat relatief genoemd nog gun stig mag 'heeten. Er werd in 56 Duitsche gemeenten gekozen. Aan den Tsjeohischen kant hebben de socialistische en demo cratische partijen gewonnen, daarentegen hebben de extremistische rechtsohe par tijen verloren. Zeldzame spanning. Door al deze oorzaken was de span ning tijdens 'het weekeinde groot. Parijs en Landen hebben Zaterdag en Zendag in zeldzame spanningi geleefd, znnder dat daarvan overigens naar buiten veel hleek. Pas Zondagavond herademde men te Parijs, toen men de zekerheid had dat Engeland door zijn drievoudige stap pen te Berlijn voor korter of langer tijd de vrede had gered. Do Britsche gezant te Berlijn heeft Za terdag herhaalde bezoeken gebracht aan Von Ribbentrcp, waarbij hij hem onder het oog bracht, dat Engeland bij een ge wapend conflict niet neutraal zou kunnen blijven. Het Britsche kabinet is gistermiddag om vijf uur bijeen gekomen; alle 22 mi nisters waren aanwezig. De Britsche re geering heeft al haar invloed te Berlijn en Praag aangewend om een kalmere at mosfeer te scheppen en onderhandelin gen te krijgen tussohen Henlein en de Tsjechische regeering. In Praag heeft zij aangedrongen op een spoedige regeling van het nationaliteitsvraagstuk en in Ber lijn op matiging, vooral van de pers. 'arijs heeft in onafgebroken contact met Londen gestaan. Polen en Hongarije vroegen te Praag inlichtingen over de be teekenis der troepenbewegingen. Praag antwoordde, dat deze slechts binnenland- sche beteekenis hebben. Rome was zeer gereserveerd en zei: Tsjecho-Slowakije ia onze zaak niet. De algemieene opinie is, dat er sinds gisteren eeni ge ontspanning is ingetre den. De eerste reactie van Von Ribbentrop op het betoog van den Engelschen gezant was niet bijzonder geruststellend. Op in structie van Londen bracht Sir Nevile Henderson hem een tweede en zelfs een derde bezoek. Tenslotte kon Sir Nevile Zaterdagavond een rapport naar Londen zenden dat Lord Halifax en minister Chamberlain ervan overtuigde, dat het onmiddellijk gevaar geweken was. Minister Chamberlain had het kabinet Zaterdagavond tegen Zondagmiddag bijl eengeroepen. De ministers waren Vrijdag naar buiten vertrokken. Zij moesten van heinde en ver worden teruggehaald. Som migen hadden zelfs geen tijd om hun zo- merkleedij te verwisselen voor het stem mige costuum, dat bij een kabinetsraad hoort, meldt het Volk. Londensche politieke kringen gevoelden zich Zondagavond na een week einde van angstige span ning eenigszins opgelucht. Het onmiddellijke oorlogsgevaar, dat Za terdag zoo dreigend scheen, was vermin derd. De leden van het Britsche kabinet, die Zondagmiddag om vijf uur somber en ernstig de woning van den eerste-minister in Downingstreet binnengingen, kwamen een uur later weer te voorschijn, kenne lijk in betere stemming. De toestand is echter nog steeds ge vaarlijk, vooral als zich verdere inciden ten zouden voordoen. Besprekingen te Berlijn. De Figaro publiceert een telegram uit Berlij' n waarin wordt verklaard: „De eventualiteit van een conflict tusschen Duitsch land en Tsjech o-S 1 o w a k ij e werd gisteravond tijdens een conferentie te Mün- chen van alle zijden bezien. Aan de besprekingen na men deel Hitier, von Rib bentrop, generaal Keitel en generaal vonBranohitz. Engelsche persstemmen. De Engelsche pers is algemeen van op vatting, dat een ontspanning is ingetre den in den internationalen toestand, waarvan zijl den ernst evenwel nog blijlft erkennen. Zij schrijft dit toe aan drie factoren. Het voorbehoud gister te Berlijn en Praag in acht genomen; de vastberaden houding van Frankrijk en Engeland en de overtuiging dat het de plicht der mogend heden is alles te doen om een conflict te vermijden en de Sudeten-Duitsche kwestie op vriendschappelijke wijze te regelen. De Londensche correspondent van de „Temps" drukt de situatie uit met de ver klaring, dat de Engelsche regeering als eerste zorg heeft gehad, Duitschland niet opnieuw de tragische vergissing te laten be gaan die het in 1914 beging door de Engelsche politiek verkeerd op te vatten. Berlijn dacht gisteren nog, dat een conflict in Midden-Europa kon worden gelocaliseerd. Vandaagweet het, dat Engeland er anders over denkt. Frankrijk en Enge land zijn volgens de afspraak, bij de con ferentie van 28 en 29 April gemaakt, so lidair geweest. Parijs en Londen hebben uur aan uur telefonisch of door middel van hun ge zanten met elkaar in verbinding gestaan. De dag van gisteren was voor Parijs uiterst dramatisch. Een enkel blad nam een onvaderlandslievende houding aan. De andere bladen gaven eenstemmig het parool uit: Sluit de gelederenl Behoudt uw kalmte. De dagen van 1914 zijn terug gekomen, maar niets is nog verloren. Met bezorgdheid volgde men de berich ten over de onderhandelingen. Aanvan kelijk was men bezorgd, dat Von Ribben- trop's antwoord aan den Britschen gezant niet afdoende was. Maar toen des avonds de radio en de krant het bericht brachten, dat het Engelsche kabinet duidelijke taal gesproken had, trad een groote ontspan ning in. Er was een halt toegeroepen aan Duitschland, dat in Silezië en Beieren reeds troepen verzamelde. Minister-president Chamberlain zal vandaag in het Lagerhuis een verklaring over den internationalen toestand afleg gen, evenals lord Halifax in het Hooger- huis. Opmerkelijk is, dat velen vragen: "Waar is Henlein, de leider der Duitschers in Tsjecho-Slowakije? Zaterdagmiddag was hij in Praag, 's avonds in Weenen en daarna? Is hij misschien bij Hitier? Mededeeilngen aan de Tweede Kamer. In een nota naar aanleiding van het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhoo- ging van het zevende hoofdstuk B der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937, deelt de minister het volgende mede: In artikel 96 is van drieërlei soort ver goeding aan de Nederlandsche Midden stan dsbank sprake. In de eerste plaats kan de gemelde instelling een vergoeding ontvangen wegens verliezen, geleden op de na de totstandkoming van de wet van 14 Juni 1934 verleende kredieten aan in liquiditeitsmoeilijkheden geraakte, overi gens echter volwaardige middenstandsbe- drijven. Vervolgens biedt het artikel gelegenheid tot vergoeding van de kosten van maat regelen, door de Nederlandsche Midden- standsbank getroffen ter versterking van het Nederlandsche middenstandskrediet. Ten slotte is een bedrag uitgetrokken voor vergoeding aan gemelde instelling ter te gemoetkoming in de voor haar uit de ver leening van vorenbedoelde kredieten voort vloeiende kosten. Het aangevraagde krediet heeft tot een bedrag van f 74.856,49 betrekking op de in de tweede plaats bedoelde kosten van maatregelen ter versterking van het mid denstandskrediet. Slechts tot een bedrag van f 19.259,33 heeft het aangevraagde crediet betrekking op verliezen, geleden op credieten, als be doeld in het eerste gedeelte van den be- grootingspost. Aangaande de financieele resltaten met de hierbedoelde credieten behaald, kan worden medegedeeld, dat tot op 31 De cember 1937 in totaal credieten waren geopend tot een bedrag van oorspronkelijk f3.060.478. De op deze credieten geleden verliezen beliepen per gemelden datum een totaalbedrag van f 70.663. BRITSCH SCHIP GEBOMBARDEERD. Het 4000 ton metende Engelsche schip „Penthames" is Zaterdagochtend in de haven van Valencia getroffen door een bom van een vliegtuig der opstandelin gen. Er was een Dfeensche waarnemer van de niei-inmengingscommissie aan boord. De kapitein verzekerde, dat de vliegtuigen van Duitsch fabrikaat waren, hij heeft een protest-telegram naar Londen gezon den. De derde officier verklaarde, dat men het schip heeft willen treffen. Eén bom heeft de verblijven van officieren en ma chinisten vrijwel geheel vernield. 'Drie op varenden werden gewond. Eén begin van 'brand werd gebluscbt. NIEUWE MILITAIRE MAATREGELEN IN PALESTINA. Engelsche troepen zijn begonnen om een deel van het Heilige Land opnieuw te bezetten. Door een algemeene herverdeeling van de strijdkrachten hoopt men doeltreffend af te kunnen rekenen met de gewapende benden, die tot dusver alle pogingen om ben te onderdrukken getart hebben, om dat het heuvelachtige terrein ongeschikt is voor groote troepenbewegingen. Afdeelingen van leger en politie wor den semi-permanent gelegerd in de dor- p n van Samaria en Galilea, om de re- hellen af te snijden van hun toevoer en mobiele colonnes zullen voortdurend pa- Iroeljediensten doen. Het is de eerste groot opgezette poging om de orde te herstellen. De militaire aanvoerders worden be kleed met bevoegdheden, die hen feitelijk tot gouverneurs maken onder een gema tigden staat van beleg. Op groote schaal worden de wegen verbeterd, om de bestaande sporen voor de troepen bruikbaar te maken. Er is sprake van, dat binnenkort nog een brigade infanterie naar Palestina zal worden gezonden. HOE KWAM BELGIE AAN ZIJN TEKORT? Het feit, dat de Belgische regeering voor een deficit staat, dat niet op een paar honderd millioen francs na nauw keurig valt te 'bepalen, trekt algemeen de aandacht. Hoe is dit ontstaan? België kent natuurlijk ook zijn jaarlijk- sóhe begrooting, maar opmerkelijk hier bij is, dat de Belgische regeeringen vrij vlot zijn in het doen van uitgaven buiten die begrootingen en althans voorloo- pig ook buiten 'het parlement om. Daar zit voor een niet onbelangrijk gedeelte de bron van het kwaad. De schuld daarvan berust natuurlijk niet alleen bij de regee ring, maar ook bij de volksvertegenwoor diging, welke dit systeem al te lichtvaar dig heeft aanvaard. Binnenland. De Abdij-kwestie te Middelburg. Bomaanslag te Rotterdam. Invoer van bevroren vleesch uit Duitseh- land. Buitenland. Gespannen toestand in Europa vanwege Tsjech o-Slovaiije. Nieuwe militaire maatregelen in Pa lestina. Zoo is er kort geleden door de Kamer van Volksvertegenwoordiging een supple- toire begrooting vastgesteld van niet min der dan 585 millioen francs, voor uitgaven welke buiten de volksvertegenwoordiging om reeds gedaan waren. Voor uitgaven waarvan de financieele commissie zelf zegt, dat ze niet altijd meer te controles ren zijn. Vele jaren reeds hebben voorzichtige financiers daartegen hun stem verheven, doch steeds bleef het euvel voortbestaan. De volksvertegenwoordiging ziet zich voor een fait accompli geplaatst en komt er dus gemakkelijk toe het hoofd maar in den schoot te leggen. Men dringt er thans in België op aan, dat aan dezen toestand een einde zal ge maakt worden. Bij de laatste suppletoire begroeting van 585 millioen francs werden credieten gevraagd voor niet minder dan 120 diver se posten. Daaronder was om een paar voorbeelden te noemen een uitgaaf van een half millioen francs als toelage aau een socialistische arbpiders-olympiade en nog een uitgaaf van een kwart millioen francs „voor de Spaansche kinderen" enz. HET REGEERINGSBELEID INZAKE DE VREEMDELINGEN. Naar de Arbeiderspers meldt, is de voorzitter van de sociaal-democratische Tweede Kamerfractie, ir J. W. Al fa a r d a, voornemens een interpellatie aan te vragen over het beleid van de Ne derlandsche regeering ten aanzien van de vluchtelingen. OEFENINGSGELDEN PATRONEN VOOR BURGERWACHTEN. In een circulaire, gericht aan de bur gemeesters en de burgerwachten, deelt de minister van Binnenlandsche Zaken mee, dat steunverleening aan de burgerwach ten, voor wat betreft de verstrekking van patronen voor schietoefeningen enz., in 1938 naar dezelfde regeling zal plaats hebben als in 1937, behoudens een enkele wijziging. Wat de oefeningsgelden betreft, is er naar gestreefd het toe te kennen bedrag zooveel mogelijk in verband te brengen met het aantal gehouden oefeningen. De eisch om in het algemeen de uitga ven van het rijk tot een minimum te be perken heeft er toe geleid, dat noodge dwongen ook op de uitgaven voor de bur gerwachten, welke ten laste van het rijk komen, eenige vermindering is toegepast. Mitsdien zal het toe te kennen bedrag aan oefeningsgelden voor het 2de kwartaal eenige vermindering moeten ondergaan, terwijl ook het bedrag, aan onderhouds- geld uit te keeren eenigszins moest ver laagd worden. HET VERKEER MET BELGIS. Ledige vrachtauto's niet belast. De Belgische minister van financiën heeft, na overleg met zijn collega van ver keerswezen, aan de Belgische grensontvan- gers 'bericht, dat de bepaling van het laat ste lid van paragraaf 9 van het ministe- rieele 'besluit van 1 Dec. j.L, krachtens welke bepaling geen tijdelijke vrijstelling van inkomende rechten en taxen meer wordt verleend voor Nederlandsche vrachtauto's voor betaald goederenvervoer welke ledig België binnenkomen en van welke bepaling de inwerkingtreding tel kens van maand tot maand werd uitge steld, thans voor onbepaalden tijd is op geschort. Ledige vrachtauto's van Nederlandsche ondernemers kunnen dus ook in het ver volg op triptiek of gelijkwaardig document in België worden toegelaten. DE GEVLUCHTE SPANJAARDEN. Strenger maatregelen gevraagd. Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters heeft aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie eenige schriftelijke vragen gesteld, waarin hij o.m. vraagt of de ministers beieid zijn, ten aanzien van de nog aan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1