'2Ü Gemengd Nieuws DO< 0»Di N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK - AMSTERDAM Laatste Berichten. Telegrammen. Finantiëele Berichten. Burgelijke Stand. Land- en Tuinbouw BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amster- damsche Effectenbeurs, ona medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. heden vor. koers H. V. A. N. I. Handb. Philips Unilever A. K. U. 431 131% 277 151X 38 Amst. Ruhb. 194 ex d. Kon. Olie 324 Deli Mij. 280 Schtepv. Unie 118% Kon. Boot 105 3 pet. Ned. '38 101% 3 pet. Ned. '37 lOOVs U. S. Steel 33% Anaconda 20Va U. S. Leather 3% Bethl. Steel 35 Adj. Gh. Milw. 23/s Cities Service 'Vu Int. Nickel 343/s Shell Union 93/e K nnecott 25Vs Radio 45/s Car Foundry 14 Tidewater 9 Midcont. Oil 12 Gen. Motors 23 Am. Enka 24% Am. W. Works 7"/i« Rep. Steel 10% Continental Oil 18% 428 133 277 151% 37 Va 207 323Va 286 119 107 101% 100% 32s/s 20Vs 3% 343/s 2Vs 34 95/u 25 41/» 14 9% 128/e 23 24Va 7 10 18% Lu- Ruime deuren, zeer practisch interieur. I Stoer frame me» X-ver-l I sterking in het 2,85 m| I chassis. De beurs was prijshoudend maar weer heel stil. Evenals gisteren waren de voordeelige verschillen klein. Opnieuw is door de N.I.V.A.S. eengroote partij suiker verkocht, n.l. 15000 ton. De suikeraandee- len bleven evenwel onbewo gen. Kon. Olie enkele procen ten hooger met iets meer vraag dan de voorafgaande dagen. Morgen heeft de ver gadering plaats waarin he4 slotdividend wordt vastge steld; de verwachting is on geveer 12 pet. In Tabakken, Rubbers en Schepen ging zoo goed als niets om. Amerika- nen waren iets beter, voor ko perwaarden bestond matige vraag. Kennecott heeft een onveranderd kwartaalsdivi dend van cent 25" aangekon digd. De beleggingsafdeeling was prijshoudend. 3 pet. Ne derland 1937 iets hooger. Wisselkoersen. A'dam, 18 Mei, 2.30 u. Berlijn 72.55—72.65. Londen 8.97%—8.98%. Parijs 5.056.06. Brussel 30.3930.42. New-York 1.80—1.81. Soepele V-8 motor, naar I keuze 60 of 85 rem-pk (Fraai uiterlijk; veilige, j (comfortabele, stalen| Icablne. SOMMIGE KOOPERS beoordeelen een bestel wagen naar zijn onderdeelen „op punten". Een paar van de Ford-onderdeelen ziet U bier. Enkele zijn recente verbeteringen, andere reeds oud, maar zij blijven nieuw, omdat zij den Ford tot hèi kwaliteitsproduct in de lage prijsklasse gemaakt hebben. Maar een Ford V-8 Bestelwagen biedt U meer dan de som van zijn onderdeelen Achter eiken Bestelwagen staat Ford's 21 jarige ervaring op bedrijfswagengebied Achter eiken Bestelwagen staat het Ford ideaal: lichte, sterke wagens te bouwen die méér vracht kunnen vervoeren en U méér besparing bieden. Met eiken Ford V-8 Bestelwagen kunt U profiteeren van het unieke Ford-motor- en onderdeelen- ruilsysteem. U krijgt de hoogste waarde voor Uw geld in den Ford Bestelwagen. Vier doelmatige modellen (Sedan Bestelwagen, 2,85 m Bestelwagen, Eentonner, Truck-Bestel wagen) benevens de ultra-zuinige „Vier" Bestelwagen. BETROUWBAAR SNEL ZUINIG |Geheel vrijdragende achter- (as bij „Eentonner" en Truck- Bestelwagen*/4 vrij dragend bij de overige. Torsiebuis-aandrij- ving houdt assen| steeds gericht. [Aan beide zijden! (gelagerde pignon [waarborgt constant] I aangrijpen. V€< 'vo*P Worm-en rol-stuurover- brengina waarborgt gemakkelijke besturing Zelf bekrachtigende, mechanische remmen. Smering tusschen de veerbladen verbetert de veerwerking. Official Ford Dealer te GOES; M. de Dreu Co's Autom. en Gar. Ondern. N.V., Nieuwstraat 21/3. MIDDELBURG; M, de Dreu Co's Autom. en Gar. Ondern, N.V. Noordstraat 14. VLISSINGENVlisslngsche Automobielhandel en Garage-Ondern., Singel 120—122. Een flink meisje. Gisteren geraakte het 6-jarige zoontje van de fa milie T- te Weesp, spelenderwijze in de Gidegracht nabij de Lrug voor het Groote Plein. Een arbeider begaf zich op de gasbuis, welke naast de brug ligt en van daar wierp hij het ventje zijn jas toe, opdat deze dat kleedingstuk zou kunnen giijpen. De kleine drenkeling greep ech ter mis en toen sprong de 14-jarige Ca- tharina de Ruigh uit Muiden geheel ge kleed te water, zwom naar het knaapje toe en slaagde er in, hem tot bij de vo- jenbedoelde gasbuis te brengen, waar door de kleine drenkeling behouden op het droge kon worden gebracht. De inbreker in den kof fer. Gisterochtend heeft zich in de werk plaats van de woningstichting Zomers Buiten te Amsterdam een niet-alledaagseh geval van inbraak voorgedaan. Omstreeks negen uur vervoegden zich eenige mannen met een driewieler, waar op een groote hutkoffer was geladen, aan genoemd adres. Zij troffen daar een tim merman aan, die bezig was met het ver richten van eenige werkzaamheden, en vertelden, dat zij den koffer, die gevuld was met glaswerk en afkomstig uit Heer len, moesten afleveren bij een inwoner van de Azaleastraat, die evenwel niet thuis was. Aangezien zij anders met hun vracht onverrichterzake naar de stad zouden moeten terugkeeren, vroegen zij, of de koffer niet zoolang in de werkplaats zou kunnen worden neergezet. Degene, voor wien hij bestemd was, zou hem dan wel komen afhalen. Dö timmerman had daar tegen geen bezwaar en hij hielp de man nen den zwaren koffer afladen. Na een kwartier verliet de timmerman de werkplaats, waar toen niemand meer aanwezig was. Althans niemand van het personeel. Want nauwelijks had de tim merman zijn hielen gelicht, of er kwam beweging in den koffer, het deksel ging open en een man, die, als ware hij Hugo de Groot, daarin had gelegen, stapte er uit. Hij brak de deur van het kantoortje open en vervolgens een daarin staande kast, waaruit hij veertig gulden aan zil vergeld stal. Een bedrag van honderd gulden zag hij echter niet liggen. Juist toen hij zich verwijderen wilde, kwamen twee schilders de werkplaats binnen, om er te gaan schaften. Zij keken vreemd op, toen zij den indringer zagen, maar deze zag kans zich snel uit de voeten te maken. Meikeverplaag in Duitschland. Geheel midden- Duitschland en een deel van Noord- Duitschland hebben, naar de Tel. meldt, op het oogenblik zwaar te lijden onder een Meikeverplaag. Een meikeverplaag beteekent onbere kenbare schade. De gulzige insecten strij ken in de boomgaarden en op de akkers neer en verwoesten binnen onbegrijpelijk korten tijd de jonge planten en boomen. De opbrengst van duizenden hectaren vruchtbaar land kan door zulk een mei keverplaag, welke zich in den regel om de vier jaar voordoet, worden vernield. Geen wonder duis, dat de boeren alle middelen aanwenden om het schadelijk gedierte te verdelgen. Vele straatwegen in den Harz, in Meck lenburg en Sleeswijk-Holstein zijn voor automobilisten, motorrijders en fietsers gedeeltelijk onberijdbaar geworden. Niet alleen is de grond bedekt met doode die ren, hetgeen veel slipgevaar oplevert, maar ook het uitzicht wordt door de vliegende kevers belemmerd. Dè auto's, die desondanks een poging wagen om langs deze wegen te rijden, moeten elk oogenblik stoppen en dan is de chauffeur verplicht de voorruit, die geheel bedekt is met te pletter gevlogen kevers, schoon te vegen. Kokend heete thee ge dronken. Toen het bijna 3-jarig doch tertje van den heer T. Bosnia te Zalk Za terdag een oogenblik alleen was, wist het den trekpot, waarin heete thee, te be machtigen en dronk er uit. 't Gevolg was, dat de kleine inwendige zware brandwon den opliep. Hoewel het kind onmiddellijk naar het ziekenhuis te Sneek werd ver voerd, kon daar geen baat meer worden (gevonden, de kleine is Zondagmiddag overleden. - Moordaanslag op dienst bode. Maandagmorgen heeft een zestig jarige vrouw te Tïel een dubbelen moord aanslag gepleegd op het 15-jarig dienst meisje Nelly Nijhof. Nadat het dienstmeisje de eerste werk zaamheden had verricht, gelastte de vrouw haar sterken drank te gaan halen, cetgeen het meisje pertinent weigerde. 'Se zette haar arbeid voort, niet vermoe dend wat haar boven het hoofd hing. Even later werd het meisje uitgenoodigd ee id komen drinken. Hierbij bleek ?a^r> nadat zij een slokje gedronken nad, dat er iets in de thee was gedaan. it bleek zoutzuur te zijn. Haar meeste- res mende dat zij met haar poging tot vergiftiging geen succes had, sloot de deuren van het vertrek af en bedreigde net meisje met een tweetal messen, die fo uit de tafellade te voorschijn had ge haald. Ten einde raad en in haar angst ver klaarde het meisje hierop, bereid te zijn drank te gaan halen. Mevrouw begaf mch hierop naar een ander vertrek om net daarvoor benoodigde geld te halen, van welke gelegenheid 't meisje gebruik maakte om door een openstaand raam te springen en langs het achterhuis te ont komen. Zij begaf zich ijlings naar de politie, die zij van het gebeurde op de hoogte stelde. Onmiddellijk werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat de vrouw zeer drankzuchtig was en niet in de ge legenheid werd gesteld hieraan te vol doen. Auto te water. Bestuurder gered. Vannacht te omstreeks twaalf uur is een particuliere auto, waarin al leen de bestuurder, de heer H., zat, in in de Derde Kostverlorenvaart te Am sterdam te water gereden. De bestuurder ueeft vermoedelijk niet geweten, dat de Kanaalstraat recht op het water uit komt. Door de linnen kap van de auto, welke omstanders opengesneden hebben, is hij docr dezen uit den wagen, die bijna geheel ondergedompeld was, geholpen en op het droge getrokken. Met een bloe dende wond aan een der beenen is hij naar het politiebureau Overtoom ge bracht, waar hij voorloopig verbonden en van droge kleeren voorzien is, waar na hij zich naar huis begeven heeft. Directe belastiingen. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der directe belastingen enz. J. Dekker van het kan toor Eersel verplaatst naar het kantoor Tolen. HET HOTEL „DE ABDIJ" TE MIDDELBURG. Een bezoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Maandagavond is Minister Van Boeyen vergezeld door den secretaris-generaal van zijn departement, Mr Dr K. J. Frederiks, te Middelburg aangekomen. Dit bezoek hield nauw verband met het voornemen der regeering om hotel „De Abdij" te onteigenen ten behoeve van het Rijksarchief en de provinciale griffie. Gistermorgen heeft de Minister zich van den toestand op de hoogte gesteld. Be halve de localiteiten van de Provinciale Griffie, werd het interieur van het Rijks archief en de situatie in de nabijheid van het Abdijplein in oogensohouw genomen. 3>e Minister werd rondgeleid door den Commissaris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, en den griffier der Staten van Zeeland, Dr B. H. Teilegen. Aan de bezichtiging der gebouwen was een uitvoerige bespreking vooraf gegaan. Na ten huize van den Commissaris het noenmaal te hebben gebruikt, is de Mi nister weer naar Den Haag vertrokken. MIDDELBURG. De 100-jarige firma Dronkers. Van vele gehouwen in de Vlasmarkt en Kromme Weele wapperde gisteren de vlag als teeken van medeleven met de 10O-jarige firma D. J. Dronkers Zoon. De firma mocht in den vorm van bloem stukken, telegrammen, brieven, kaartjes en persoonlijke bezoeken evenveel bewij zen van belangstelling met haar jubileum ontvangen. De etalage was geheel in het teeken van het feest en het was zeker een mooie ge dachte de portretten van de vorige be heerders der zaak daarin een plaatsje te geven. Des avonds heeft de buurtcommissie de jubilaresse een muzikale hulde ge bracht. Niettegenstaande den hevigen re gen vertrok Crescendo te 8 u., onder lei ding van den onder-directeur, den heer P. van Geelen, van den Seisdam. Voor het pand aan de Vlasmarkt werd een num mertje ten beste gegeven en toen ging het over Burg en Balans naar de Abdij, waar in 'het hotel de firmanten met hun familie en het personeel zich aan den feestdiscb hadden vereenigd. Allen kwamen ondanks den regen naar buiten om enkele nummers aan te hoeren, waarna de voorzitter der 'buurtcommissie, de heer P. M. Wolters, de gelukwenschen aanbood. De oudste firmant, de heer J. Dronkers Jr heeft hierop geantwoord en verzekerd, dat men de muzikale hulde zeer op prijs stelde, wat hij met een enve loppe met inhoud nader bezegelde. De leden van het korps werden binnen onthaald. Wat te diep in het glaasje gekeken. Gisterenavond ontmoette een inspecteur van politie op de Vlasmarkt twee perso nen, van wie een dronken was en de an dere ook onder den invloed van sterken drank verkeerde. Tegen eerstgenoemde is proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronken schap, terwijl den anderen gelegenheid werd gegeven op de politiewacht tot be daren te komen. Het Middelburgsch Muziekkorps. De eerste uitvoering van het Middel burgsch muziekkorps op het Molenwater is bepaald op volgende week Vrijdag, 27 Mei. In de Abdij wordt de eerste uitvoe ring gegeven op den Zondag na Pinkste ren, 12 Juni. Ongeluk In de Oranje-Nassaumljn. HEEiRLERHEIDiE. Gistermorgen is in de ondergrondsche werken van de Oranje- Nassaumijn te Beerlerheide de 42-jarige A. P. door een vallende kabelschijf doo- delijfc getroffen. Het slachtoffer was ge huwd en vader van drie kinderen. De strijd bij Scetsjan. TOKIO. Het agentschap Domei meldt van het front bij Soetsjan, dat de uit het Noorden en Zuiden komende Japansche colonne's gistermiddag bij Hoengkau aan den spoorweg naar Loenghai op 30 km ten W. van Soetsjan hun eerste verbin ding met elkaar hebben tot stand ge bracht. KANKAU. In de berichten van Chinee- sche militaire zijde wordt toegegeven, dat de Japanners de stad Soetsjan steeds meer omsingelen en dat aan de Zuidzijde hevig wordt gevochten. Twee! Ghineesche generaals behooren tot de gesneuvelden. Beursvacantie-dagen. Db Minister van Financiën heeft goed gekeurd, dat alle Zaterdagen in Juni, Juli en Augustus, alsmede 31 Augustus 1938 en 31 December 1938, de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten. Weer een. Naar wij vernemen, worden de in schrijvingen op de gisteren gehouden emissie van f3.000.000 33Va pet. ge meente Voorburg, 2de leening 1938, ten volle toegewezen. GOES. Geboren: Johanna Elisabeth, dv. Abraham Jagt en Adriana Hermina Cor nelia de Fouw. Pieter Arnoldus Jacob, zv Jacob Snoep en Geertruida Neeltje van Houte. Overleden: Johanna van Schaik, 9 j. te Borsele. Cornells Slabbekoorn, 40 jaax, echtg. v. Cathalina Adriana Stroosnijder te Ierseke. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Afd. Zeeland. Maandag vergaderde het bestuur van de provinciale afd. Zeeland van den Ghr. Boeren- en Tuindersbond te Middelburg onder leiding van den voorzitter, den heer G. de Putter. Jaarvergadering. De jaar vergadering der provinciale afdeeling zal dit jaar gehouden worden te Kort- gene D.V. op Woensdag 1 Juni a.s. Spre kers zijn de heer J. Bakker, lid der Twee de Kamer, over het onderwerp: „De geestelijke en maatschappelijke beteeke- nis van den C.B.T.B en Ds Korevaar, Ned. Herv. predikant te Zaamslag. Na afloop der vergadering is er een auto tocht. Pachtbureau. Tusschen de Zeeuw- sche landbouworganisaties is nog geen overeenstemming bereikt over de samen stelling van het ingevolge de nieuwe Pachtwet te vormen pachtbureau voor Zeeland; ook niet na de vergadering, die op 10 Maart j.l. te Goes gehouden is met de vertegenwoordigers der 3 Centrale Landbouworganisaties. Deze hebben zich nu nogmaals tot de Zeeuwsche landbouworganisaties gewend om te probeeren tot een oplossing te ge raken. Het resultaat daarvan zal afge wacht moeten worden. De C.B.T.B. heeft de grootst mogelijke medewerking toege zegd. Instelling Landbouw- r a ad. Het bestuur staat niet geheel vreemd tegenover de instelling van een landbouwraad. Een zelfstandige instel ling van den georganiseerden landbouw in den Economischen Raad mag niet son-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3