Dagblad voor de Provincie Zeeland De werkloosheid. De strijd in China. Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 18 MEI 1938 52e JAARGANG - No. 193 Gemeenteraad van Goes. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f£.59 per kwarteal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per rege! Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het percentage thans beneden dat van 1932. 4 Do directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 25 tot en met 30 April bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 559.100 personen (onder wie 75.700 landarbeiders.) Voor de 483.400 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 24,7 (in de vorige verslagweek, 4 tot en met 9 April 1938, was dit percen tage 25.1). Voor de 559.100 verzekerden met inbe grip van de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 23,3 (in de vorige verslagweek was het 23,8). In de tweede verslagweek van April was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages indien de landarbeiders bui- teij beschouwing worden gelaten: 1932 23,6 (24,9), 1933 26,1 (26,9), 1934 23,5 (25,3), 1935 27,2 (29,9), 1936 29,6 (32,1), 1937 24,1 (26.0), 1938 23,3 (24.7). Van deze percentages, afgeleid uit de gegeven, verstrekt door de vereenigingen met werkloozenkas, is thans het cijfer, dat reeds sinds December 1937 lager was dan voor de vijf voorafgaande jaren, gedaald beneden dat van 1932, waardoor het thans lager is dan in de voorafgaande zes jaren. Bijl de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 30 April 1938 in to- al 372.458 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 352.391 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 354.715 werk loos onder wie 339.972 mannen. Blijkens de opgave van den directeur- generaal van werkverschaffing en steun- verleening waren onder het aantal van 376.977 werkloozen op 26 Maart 1938 be grepen 50.900 tewerkgestelde werkloozen en 172.817 gesteunde werkloozen (onder Wie 677 personen, die arbeiden onder het stelsel „werken voor den steun"). Tegenstand der Chineezen in Zuid- Sjantoengi wordt krachtiger. Volgens de laatste berichten over den strijd aan de Loenghai-spoorlijin hebben de Ghineezen succes gehad. Het Japan- sche detachement, dat den spoorweg be reikt had ten Oosten van Tangsjan, heeft zich teruggetrokken in de richting van Joengtsjeng, nadat een fel gevecht was geleverd met de Ghineesche troepen, die uit Soetsjau naar het Westen oprukten. Een tweede Japansch detachement, dat de spoorlijn bereikt had bijl het station Laihoeang, ruim 160 km verder naar het Westen, is eveneens "teruggeslagen. Te oordeelen naar de berichten van het strijdtooneel rond Soetsjau is in den loop van den dag de tegenstand der Ghi neezen krachtiger geworden \an Japansche zijde verluidt, dat de Chineezen besloten hebben de dijken van de Gele Rivier ten Noord-Westen van Soetsjau door te steken. In een snellen opmarsch naar het noor den poogden drie Japansche regimenten, tezamen ongeveer 20.000 man, de Loeng- hai-spoorlijn nabij Hantoekoe af te snij den. Onmiddellijk stelden de Ghineezen zich tegenover de oprukkende Japanners waarbij zij er in slaagden de Japansche troepen op de vlucht te drijven. Het Japansche agentschap Domei meldt daarentegen dat de Ghineesche troepen in Soetsjau, ten getale van meer dan 100.000 man, tot een algemeenen te- rugtooht in Zuidelijke en Zuid-Oostelijke richting zijln overgegaan onder den over weldigenden druk der Japansche troepen, die uit alle richtingen snel oprukken. HET NIEUWE BELGISCHE KABINET. Zeker van een meerderheid. 'De nieuwe Belgische Minister-president Spaak heeft gistermiddag in het parle ment de regeeringsverkiaring voorgelezen. Het is de bedoeling, dat reeds vanavond over de verklaring zal gestemd worden. Spaak kan zeker van een meerderheid zijn. De liberalen spraken in bun vergade ring als hun opinie uit, dat de regeerings>- verklaring hun aanstond. De Katholieke groep besloot met 33 te gen 2 stemmen en 13 onthoudingen, haar vertrouwen aan de nieuwe regeering te schenken. Ook heeft Spaak van de socia listische partij een motie van vertrouwen bekomen met 94 tegen 4 stemmen en. vier onthoudingen. KRIJGT GENERAAL VON FRITSCH KWARTIERARREST? Generaal baron Werner von Fritsch, de vroegere opperbevelhebber der Rijksweer, die op 4 Februari j.l. tegelijk met maar schalk von Blomberg, verplicht werd af te treden, heeft, naar men in goed inge lichte kringen zegt, een gedwongen ver blijfplaats toegewezen gekregen op een kasteel in Hannover, waar hij op eere woord beloofd beeft te zullen blijven. Generaal von .Fritsch bad een maand geleden een waardeerend schrijven ont vangen van Rijkskanselier Hitler. Men bad toen gedacht, dat von Fritsch in zijn functie zou worden hersteld. HET CONFLICT TUSSCHEN DS NIEMÖLLER EN DEN DUITSCHEN STAAT. Het Zwitsersche blad „Der Bund" geeft een beschouwing betreffende de stand punten van den staat en van ds Niemöller. Niemöllers vrijlating hangt er van af of hij een verklaring wil onderteekenen, waarin staat dat hij geen handelingen meer zal verrichten, welke hem in con flict met verordeningen van den staat kunnen brengen. In het ministerie van kerkelijke zaken verklaart men, dat het volkomen vaststaat, dat Niemöller in strijid met de verordeningen heeft gehan deld, anders zou hij niet tot zeven maan den vestingstraf en tot een hooge boete zijn veroordeeld. Men ontkent niet het eervolle van Nie möllers beweegredenen, doch, aldus het standpunt, het vonnis van de rechtbank levert het bewijs, dat Niemöller zich aan het gezag van den staat heeft vergrepen en zoodoende zijn burgerplicht heeft ge schonden. Als men van Niemöller ver krijgt, dit en niets anders, dus niet de zielzorg, na te laten, dan wordt hij onmid dellijk in vrijheid gesteld. Ds Niemöller schrijft in een brief: „Ik strijd als Duitscher tegen een mythe, welke menschel ijl ke idealen in de plaats van Gods Woord stelt en welke de Genade Gods, die de zonden ver geeft, voor onnoodig houdt. Ikiweet, dat het gaan door het Duitsche volk van de zen weg naar het commu nisme zou voeren. Ik heb bij mijn bevestiging voor Gods aangezicht beloofd de gemeente als trouw herder te weiden in Gods Woord en wel zoo, dat ik het Goede, dat God haar in Zijn Evangelie heeft geschonken, zuiver over breng, dat ik haar voor alle verleidingen waar schuw en haar desnoods met mijln persoon zal he se h e r m e n." Zoo beschouwt Niemöller dus zijn strijd als een taak, welke hem door God zelf is opgelegd. In het geval, dat menschelijk recht en Goddelijke opdracht met elkaar in tegen spraak zijn, geldt het Woord Gods: men moet Gode meer gehoorzamen dan den menschenl Ik heb den plicht voor God en het recht voor de menschen op aanvallen, ook van personen uit ambtenarij of in staatsdienst, te antwoorden, zoo verklaarde hij voor zijtn rechter. DUITSCH PROTEST TEGEN BRAZI- LIAANSCHE BESCHULDIGINGEN. D'e Duitsche regeering heeft den am bassadeur van Brazilië te Berlijn ontbo den, waar von Ribbentrop, de Rijksmi nister van buitenlandsche zaken, hem in kennis heeft gesteld van een protest der Rijksregeering tegen aanvallen welke de Braziliaansche pers in den jongsten tijd tegen Duitschland heeft gericht. Zij' be schuldigt het Rijk den staatsgreep van rle integralisten te hebben gefinancierd. De ambassadeur nam nota van dit protest en voegde er aan ,oe, dat hij zijn regeering er van in kennis zou stellen. Gisteren is de diplomaat naar de Wil- helmstrasse teruggekeerd waar hij een nieuwe bespreking van twee uur met von Ribbentrop heeft gehad. De inhoud van deze bespreking is onbekend, maar het ligt voor de hand, dat de ambassadeur het standpunt van zijn regeering heeft uiteengezet. DE SPANNING IN TSJECHO- SLOWAKI JE. Reutfcr meent te weten, dat de onder handelingen tusschen Henlein en de Tsjecho-Slowaaksche regeering spoedig een aanvang zullen nemen, daar het oogenblik daartoe hoogst geschikt wordt geacht. Henlein zou het opzeggen van het pact met Sow jet-Rusland niet als essentieels voorwaarde stellen voor het welslagen der onderhandelingen. De toe stand wordt hoogst netelig geacht, doch niet onhoopvol, daar Henlein zich, naar men gelooft, wel bewust is van de geva ren van een volkomen onbuigzame hou- d"'ng. SLECHTE OOGST VERWACHT IN EUROPA. Alleen Duitschland en de Balkan hebben weinig geleden. De langdurige droogte en koude, die den Engelschen oogst dreigden te ver nietigen, hebben in vele deelen van Euro pa de vooruitzichten voor den oogst zeer ongunstig gemaakt. Slechts Duitschland en de Balkanlanden hebben weinig ge leden. In Frankrijk woidt naar gelang de streek een vermindering in den oogst verwacht van 25 tot 100 procent. Men hoopt, dat de regen der laatste dagen nog veel zal redden. D'e hooioogst zal z,eer klein worden en later in het jaar zal er een groots scbaarschte aan vee voeder ontstaan. De fruitoogst zal uog niet de helft van het normale bedragen. Na een bijzonder kouden winter, ziet Italië zich ingevolge de droogte geplaatst voor het gevaar van een slechten tarwe oogst. De jongste regenbuien zijn te laat gekomen om nog eenige uitwerking van beteekenis te hebben. In Duitschland heeft de oogst, fruit en wijn uitgezonderd, niet bijzonder onder bet koude voorjaar geleden. De winter tarwe en winterrogge hebben geen schade ondervonden en de zomer tarwe en rogge is pas uitgezaaid. Ook de aardappelen hebben er niet onder geleden, wel echter de wijnoogst in bet Rijnland en de boom gaarden in het Zuiden. In de Donaulanden wordt dit jaar een goede middelmatige oogst verwacht. In Hongarije en Roemenië is de koude niet zoo erg geweest als in West-Eluro- pa, terwijl er ook overvloedig regen ge vallen is. Alleen de boomgaarden zullen minder opleveren. HET SPOORWEGONGELUK TE LONDEN. Zes dooden. Naar thans wordt medegedeeld, zijn bij- het ongeluk nabij Gharing Cross zes personen gedood. Verder moesten 29 per sonen naar het ziekenhuis worden ver voerd. Van eenigen hunner is de toe stand ernstig. Dte oorzaak van het on geluk, dat het ernstigste is in de ge schiedenis van den ondergrondschen spoorweg te Londen, is vooralsnog on bekend. Geen econ. wereldconferentie. Uit Washington wordt gemeld: Krin gen van het staatsdepartement spreken categorisch tegen, dat het uit Engelsche bron afkomstige bericht, volgens hetwelk Huil het voornemen zou hebben een eco nomische wereldconferentie bijeen te roe pen na de onderteekening van het Britsch-Amerikaansche handelsverdrag, juist zou zijn. Korte Berichten. Volgens de laatste mededeelingen zijn bij den hotelbrand te Atlanta 27 menschen om het leven gekomen. Bo vendien zijn 2 personen gewond of wor den vermist. Op een onbewaakten overweg tus schen Aosta en Turijn is een auto door ren trein gegrepen. Het inzittende echt paar en twee kinderen kwamen om het leven. Het derde kind werd zwaar ge wond. De Spaansche opstandelingen heb ben Corbalan veroverd en zijn daardoor in het bezit gekomen van één der belang rijkste knooppunten in deze streek. De laatste uren zijn de gevechten uiterst he vig geweest. PRINS BERNHARD TE AMERSFOORT. Z. K. H. Prins Bernhard heeft giste ren een bezoek gebracht aan de Militaire Rijschool te Amersfoort. De Prins bezocht allereerst de manége en nam de rijlessen, welke aldaar gegeven werden in ©ogen schouw. Z. K. H. Prins Bernhard zal binnen korten tijd weer een aanvang nemen met de rijlessen, welke in November van het vorige jaar zoo plotseling moesten worden afgebroken. DANKBETUIGING VAN DEN PRINS AAN DRIE DIEMENAREN. Tot degenen, die hulp hebben verleend bij het ongeluk, dat Z. K. H. Prins Bern hard op 219 Nov. te Diemen overkwam behoorden ook drie eenvoudige Diemena- ren: Piet Roest, ploegbaas bij de Nederl. Spoorwegen; diens zoon Gerrit en een employé van Artis: Gerrit Bakker. Dit drietal was gistermiddag op het ge meentehuis van Diemen ontboden. In zijn kamer heeft de burgemeester, Jhr Mr L. E. de Geer van Oudegein, hun den dank over gebracht van Prins Bernhard. In oen hartelijke toespraak heeft de burgemees ter hierbij de gevoelens van Z. K. H. ver tolkt. Namens den Prins werd Piet Roest een foto van Z. K. H. en Gerrit Roest en Gerrit Bakker ieder een zilveren aschbak met inscriptie aangeboden. Op de foto schreef de Prins eigenhandig: „Met dank voor Uw hulp op 29-11-'37". EEN MERKWAARDIG BESLUIT. In de Maandag gehouden ledenverga dering van de afd. Princenhage van de R, K. Staatspartij is een zeer merkwaar dig besluit genomen, en wel, dat de afdee- ling zich in den vervolge afzijdig zal hou den van de gemeenteraadsverkiezingen. Een en ander is een gevolg van het feit, dat bij de laatste gemeenteraadsverkiezin gen de leden zich niet stoorden aan de officieel door de Staatspartij ingediende candidatenlijst. DE NEDERLANDSCHE UITGEVERS BOND EN HET SPELLINGVRAAGSTUK Het bestuur van den Nederlandschen Uitgeversbond heeft een brief gezonden aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin onder verwij zing naar de onzekerheid op spellingge- bied, den minister met den meesten aan drang wordt verzocht, ter voorkoming van een anders onvermijdelijke werkloosheid en schade voor de bedrijven, op den kortst mogelijken termijn die maatregelen te wil len bevorderen, waardoor aan de onze kerheid een einde komt. VLEESCH VOOR WERKLOOZEN UIT DUITSCHLAND? Naar het „Alg. Hbld" verneemt, zal het bevroren vleeseh, dat noodig is voor de bereiding van tien millioen kilo blik- vleesch (te distribueeren onder werkloo zen en behoeftigen) voor een aanzienlijk gedeelte worden betrokken uit Duitsch land. Bet had de aandacht getrokken, dat in hun antwoord op de vragen van het Eer ste Kamerlid, den heer Ruyter, de minis ters Romme en Steenberghe zich er eigen- lijta. niet over uitlieten, uit welk land het bevroren vleeseh zal werden betrokken. Het behoeft wel geen betoog, dat Duitschland niet in staat is om aan ons land 10 millioen kilo bevroren vleeseh, overeenkomende met circa 60.000 koeien, tegen zeer lagen prijs te leveren. De zaak zit dan ook zóó, dat Duitsohland dit vleeseh zélf heeft verkregen door een ruiltransactie en wel tegen industrie-pro ducten. Op ónze beurt zal óns land nu weer dit vleeseh met Duitschland ruilen tegen stroo, zuivel en groenten. 40-jarig jubileum. Zaterdag j.l. herdacht de heer D. J. Masselink den dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad 'bij de N. V. Gazelle Rijwielfabriek te Dieren. De heer Zimmerman, burgemeester der gemeente Rheden, de heer H. W. Kölling, als oudste directeur der fabriek, en de heer G. W. Keizer, als vertegenwoordiger van het personeel, spraken den jubilaris toe. Het Gazelle Mannenkoor, onder leiding van W. van Bruggen, bracht eenige zang nummers ten gehoore. 8 Gisteravond vergaderde de Raad van Goes. De notulen worden vastgesteld, nadat daarin onder meer nog was op genomen de opmerking van den heer Vis- soher, dat Goes niet om deze grenswij ziging met Kloetinge had verzocht. Ingekomen stukken: Goedkeuring van de gemeente-begroo ting 1937. Goedkeuring van verordeningen en Raadsbesluiten. Diverse jaarverslagen. Afdruk van de oudste bekende ordon nantie op het stuk van de Justitie binuen de stad en het ressort van Goes van 1620. Dit is een schenking van oud-notaris Joh. Pilaar. De voorzitter merkt op, dat tot he den de oudste ordonnantie dateerde van 1658. Die van 1620 is dus van veel waar de voor het archief. Spr. stelt voor den heer Pilaar hiervoor dank te betuigen. (Applaus.) Dezer dagen heeft spr. van een ander ingezetene nog een schenking voor het archief ontvangen. Het blijkt, dat het archief de belangstelling van de bur gers krijgt. Ingekomen is nog een adres van den heer Spelier, inhoudende bezwaren tegen de plaatsing van auto's bij de Koepoort. Gaat naar B. en W. om prae-advies. De heer Laport vraagt en ontvangt toe stemming om in een volgende vergadering te mogen terugkomen op de schoolgeld kwestie voor de U.L.O.-school. Conversie geldleening ad 4 pot., groot f275.220,66 in een ad Binnenland. D'e stand der werkloosheid. Steunverleenning aan kleine tuinders. Buitenland. De tegenstand van de Ghineezen wordt sterker. De oogstvooruitzichten voor 1938. De spanning in Tsjecho-Slovakijie. 3% pet., terwijl de looptijd van 55 in 40 jaar wordt gewijzigd. Dhr Crncij wil een speciaal crediet aanvragen voor een grondige herstelling van de huizen der woningbouw-vereeni- ging. De voorzitter meent, dat het ini tiatief moet uitgaan van het bestuur dezer vereeniging. Dhr Gr ucq wij'st op het indirect be lang, dat de gemeente hierbij heeft. Het voorstel wordt aangenomen, nadat de heeren Laport en de Roo nog becijfe ringen hebben gegeven over de voordooien van deze conversie. Voorstel om voor f500 deel te nemen in bet garantiefonds van den kring Wes telijk Zuid-Beveland der Z.L.M. in ver band met de bier te houden tentoonstel ling. De heer Ghamuleau vraagt of de tentoonstelling één of meer dagen zal duren. De voorzitter antwoordt, dat voor zoover hem bekend, de tentoonstellingen der Z.L.M. altijid één dag duren. De voorzitter zegt, dat het H.B. der Z.L.M. op Dinsdag 14 Juni officieel ten Stadhuize zal worden ontvangen. Het voorstel wordt aangenomen. Het Schuttershof. Dhr Hollestelle had graag, dat een overzicht van de exploitatie van het Schuttershof over de laatste vijif jaren werd gegeven. Dhr Laport ondersteunt dit. Aan spreker is dit in de vergadering in December j.l. toegezegd. Dan pas is te beoordeelen of verkoop voordeeliger zou zijn. Spr. zou graag aanhouding zien tot de volgende vergadering. De fin. com missie heeft nu geen gelegenheid gehad om het voorstel te bestudeeren. Dhr Grucq vraagt, of er geen be hoefte is gevoeld het Schuttershof voor 'kleine huishoudelijke vergaderingen te verhuren. Daarvoor is daar nu geen ge legenheid. Dhr Ghamuleau ontkent dit laatste. Dhr Visscher erkent, dat de huur laag is. Zijn er nooit andere gegadigden geweest om te huren tegen een hooger be drag? Het is nu een scheeve toestand. De voorzitter antwoordt, dat de tijd dringt. Spr. zou graag zien, dat he den een beslissing viel. De heer Branden burg huurt nu het gebouw voor f 1000, plus het gas, plus 1/3 van de winst, voor het bedrag, dat boven de f 1500 komt. Spr. gelooft niet, dat het goed is, de boe ken van den heer Brandenburg in een grooteren kring dan B. en W. open te leg gen. Steeds komt de vraag terug over ver koop en publieke verhuring van het Schuttershof. Spr. wil hierin nu eens een beslissing zien genomen. Het Schutters hof is een duUr ding voor de gemeente. Het is in een duren tijid gekocht. Door verkoop wordt het er echter niet beter op. Het Schuttershof is noodig voor Goes. Het is de vraag of bij' verkoop de nieuwe eigenaar het gebouw in zijta. tegenwoor dige bestemming zou laten. Bovendien heeft de gemeente in haar eigendom meer te zeggen dan wanneer het eens anders eigendom was. We moeten de zaak niet uitsluitend van den financieelen kant zien. Bij' publieke verhuring moeten we af wachten, wie huurder wordt. Dat moet een eerlijk, hoogstaand man zijn. Dat is de heer Brandenburg. Weth. de Roo is ook tegen publieke verpachting. Spr. vreest, dat er steeds om de 3 of 5 jaar een andere pachter zou komen, wat de zaak op den duur stuk zou maken. We moeten een regelma tig beheer hebben. De exploitatie gebeurt nu goed. Dhr Hollestelle merkt op, dat het niet tegen den persoon gaat. Maar de fin. commissie wil eerst gegevens hebben over de exploitatie. Dan pas kan zij een rap port uitbrengen. Dhr Visscher dient een tusschen- voorstel in. Hij wil de huur met een jaar aan den heer Brandenburg op de gelden de voorwaarden verlengen. Dan kunnen in dien tijd de cijfers worden overgelegd. We weten nu niet precies, wat het gebouw

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1