Waarom vraagt de „Centrale" opnieuw uw gave? Uit de Provincie. Kerknieuws Gemengd Nieuws Op het platform van het vliegveld Waalhaven, waar de douane-beambten zioh. reeds hadden geposteerd, werd No- votny verwelkomd door den heer D. J. de Vries, die hem namens de K. L. M. een tuil bloemen aanbood en hem, nadat de bemanning van het vliegtuig in het res taurant was samengekomen, in verband met zijn jubileum toesprak. Als blijvende herinnering aan dit tweede lustrum voor den jubileerenden piloot, bood spr. na mens de K. L. M. een zilveren sigaretten koker aan. Ook de stewardess van het vliegtuig deelde in de bloemenhulde van de K.L.M. Nadat Novotny een woord van dank had gesproken, vertrok het toestel, na nauwelijks tien minuten, naar Londen. Eenheid door democratie. Zaterdag is te Utrecht een algemeens vergadering gehouden van de Nederland- sche Beweging voor Eenheid door Demo cratie. De vergadering werd geleid door Prof. Ir J. Goudriaan, in zijn hoedanig heid van tijdelijken voorzitter. Prof. Ir. W. Schermerhom te Delft werd met aigemeene stemmen tot voor zitter gekozen, terwijl tot leden van het bestuur werden benoemd de oud-voorzit ter D!r H. Faber en de heer D. W. Stork Jr te Hengelo. In een door de vergadering aangeno men resolutie wordt de overtuiging uit gesproken, dat het noodzakelijk is, dat met forsche middelen de werkloosheid worde bestreden en ingeperkt. Verder sprak de vergadering, op voor stel van het bestuur, als haar meening uit, dat het niet gewenscht is, dat be stuursleden en leden van E. d. D. samen met communisten of nationaal-socialis- ten in het openbaar optreden en dat het evenmin gewenscht is, dat zij spreken op vergaderingen, belegd door organisaties, waarvan vast staat, dat zij communisticb of natiooaal-socialistisoh getint zijn. DE ZEEUWSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Men schrijft uit Borsele aan de „M. Crt": De landarbeiders, die zich opgaven voor plaatsing in Duitschland, wachten nog steeds op bericht, wanneer ze zullen worden uitgezonden. Allerlei geruchten doen hier de ronde. Men vertelt, dat van verschillende ge meenten uit Zuid-Beveland, personen, die er eenigen tijd geleden heengingen, allesbehalve tevreden zijn teruggekeerd. Ze zouden ontevreden zijn over het eten, dat hun werd verstrekt en eveneens over de loonen, die heel wat geringer zouden zijn, dan werden genoemd. Men verwon dert zich erover, dat het zoo lang duurt, vóór de personen, die zich nu reeds we ken geleden opgaven, bericht ontvangen, dat ze kunnen vertrekken, immeirs er zou een groot tekort aan werkkrachten zijn. Maar ook is het vreemd, dat men zoo weinig leest over terugkeer van te- werkgestelden en hun minder aange name ervaringen. Zijn hun grieven wer kelijk gegrond? Enkele personen hier uit Borsele, die bereid waren te gaan, trekken het thans zeer in twijfel, of ze bij hun voornemen zullen blijven, daar ze van kennissen of familieleden, die naar Duitschland gingen en terugkeer den weinig goeds te hooren krijgen." Het „D. v. Z." vernam, dat slechts een zeer gering percentage van de uit- g zonden arbeiders is teruggekeerd. Van het geheele district der Arbeidsbeurs te Middelburg bijv. maar 12, terwijl er toch een paar honderd uit dit district heen gingen. Het overgroote deel is uitstekend tevreden en van onvoldoende of slecht voedsel is absoluut geen sprake, 't Mees te misverstand is ontstaan over het loon. Dó eerste weken werd, in afwachting van de definitieve regeling, een voorschot uitgekeerd, dat uit den aard der zaak ge ringer was dan het loon waarop men re- ktnen mocht. Ten onrechte dachten toen enkelen dat zij niet meer zouden ont vangen of dat geen verdere verrekening volgde. Het beste bewijs dat de uitgezon denen tevreden zijn is wel gelegen in het f<ut, dat verschillende ongehuwden voor een jaar lang contracteerden met hun werkgever. Ook uit de overgezonden loonen blijkt, dat de salarieering niet be reden de verwachting bleef. Inderdaad wacht er nog een ploeg op uitzending, maar het bericht daarover kan ieder oogenblik komen en de ver traging is niet ontstaan uit gerezen moeilijkheden of kwesties. De inbraak te Aksel. De Tern. Crt. meldt hieromtrent nog: Gistermorgen was de concierge van de gemeente-secretarie te Aksel onaange naam verrast, toen hij1, voor het aanvan gen van zijn werk de lokalen der open bare school, waarin de gemeente-secre tarie tijdelijk is gevestigd, betredende, be merkte dat ongenoode gasten daar een bezoek gebracht hadden en alles overhoop hadden gehaald. Naar we vernemen zijn alle laden en kasten nagesnuffeld. Het is den bezoekers wel om. klinkende munt te doen geweest, want de zeer luttele geldsbedragen, die zij bij hun snuffelen in handen kregen, hebben zij de moeite waard geacht mee te nemen. Men vermoedt, dat de bezoekers langs do speelplaats der openbare school op het platte dak zijn geklommen. D'aar hebben zij ter halverhoogte van de trap een ruit ingedrukt, nadat die flink in de groene zeep gezet was, en zijn langs de daar ge maakte opening naar binnen gedrongen. Zij hebben blijkbaar ook voorzorgen willen nemen voor het onkenbaar maken van hun spoor voor den politiehond, die men in deze gemeente bezit, want er is door de bezoekers ook veel gebruik ge maakt van peper. Een bootdienst Zeebrugge-Vlissingen? Naar verluidt bestaan er te Zeebrugge plannen, die reeds in vergevorderden staat zouden verkeeren, om gedurende dezen zomer een regelmatigen bootdienst op Vlissingen te openen. Deze passagiers- dienst zou in de maand Juni aanvangen. Volgens de plannen zouden er twee dien sten per dag worden uitgevoerd. De stoomboot, die dezen dienst zal on- nerhouden, is reeds in de haven van Zee- brugge aangekomen. Postduiven. Tolen. Wedvlucht van Soigneis door „De trouwe Duif". Afstand 107 km. Ge lost 12 uur. Aankomst le duif 1.21.17. Laatste 1.43.32. L. Laban le; C. v. Luyk 2, 8; F. Nijs 3, 6, 24; C. Hazen 4, 27; Jac. Baay 5, 9, 11, 12, 18; A. Wagenmaker 7, 20; Ghr. de Korte 10, 13, 14, 19, 21; J. Knuist 15, 17; J. Vermey 16, 25 Baay-Berrevoets 22; L. M. de Heer 23, 2.6. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. Tolen. Dank zij het warmere weer, is de botvangst vorige week weer eens loo- nend geweest. 14 vaartuigen brachten een besomming binnen, varieerende van 29 tobben, of 80360 pond bot. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zaamslacj. Zaterdagavond kwam de plaatselijke afdeeling van de vereeniging Ziekenhuisverpleging in Zeeuwsch-Vlaan- deren in jaarlijksehe vergadering bijeen. Het jaarverslag van den secr.-penning meester vermeldde, dat het ledental met 113 personen toenam en 642 bedroeg. Voor 21 gevallen werd vergoeding betaald met een aantal verpleegdagen van 325. Hier voor is betaald in totaal f 1413,20. Naar de te houden vergadering van de vereeni ging op 21 Mei werden afgevaardigd dhrn J. C. Eijcke, J. G. de Vos en G. de Leeuw. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam (vac.-B. Gijzel), Dr K. H. Miskotte te Haarlem, D. Tromp te Zandvoort en W. A. Zeijdner te Rot terdam. Beroepen te Ophemert, J. H. C. Israel te Zoelen; te Waverveen, Dr M. H. A. L. H. van der Valk, cand. te Hillegersberg. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Dokkum, N. Brandsma te Wildervank. Algemeene Synodale commissie der Ned. Herv. Kerk. Ingekomen was een verzoek om moree- len en financieelen steun van Patrimoni um voor zijn werk onder de Zuiderzee- arbeiders. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Voor den arbeid onder de Nederlanders in Duitschland zal uit de Generale kas f4500 moeten worden ge subsidieerd. Besloten wordt aan het verzoek der Ne derlandsche Zeemanscentrale om steun, niet te voldoen wegens beperkte middelen. Aan de Belgische Christelijke Zen dingskerk wordt besloten f 100 toe te staan voor haar tekort, groot ongeveer één millioen Belgische francs. Aan den Protestantsohen Wereldbond van kerken zal weer een bijdrage worden verleend. Voorgesteld zal worden de jaarlijksehe bijdrage voor het opvoedingsgesticht voor jongens vanwege de Ned. Herv. Kerk Valkenheide te Maarsbergen te continuee- ren. Het verzoek om steun voor den bouw eener noodzakelijk gebleken gestichtskerk moet voor afwijzing worden voorgedrag gen. Besloten wordt toestemming te verlee- nen tot het houden eener inzameling voor dit doel, waartoe ongeveer f 35.000 noo- dig is, in de kerk. De Herv. Schippersraad zal weer wor den voorgedragen voor een subsidie, groot f2000. Van den Hervormden Schippersraad is een verzoek ingekomen om een toelage, groot f 400 voor een candidaat, om te werken onder de schippers te Roermond. De financiën laten niet toe, het werk on der de schippers ook plaatselijk te steu nen. Aan liet Ned. Chr. Persbureau zal op zijn verzoek f 100 worden toegestaan. Aan de Centrale voor werkloozenzorg zal op haar verzoek weder f250 worden verleend. D s J. D. W i e 1 e n g a. De toestand van D's J. D. Wielenga, predikant der Geref. Kerk te Franeker, is langzaam vooruitgaande. Boek van Fmil Brunner verboden. Van professor Emil Brun ner vernam de „Ned.", dat deze week zijn bekende boek: „das Gebot und die Ordnungen", dat in Duitschland was uit gegeven en een der belangrijkste theologi sche werken uit de" periode na den oorlog is, op last der overheid vernietigd is. 't Bevatte eenige passages over den Staat waaraan 't nationaal socialisme aan stoot nam. Men wilde 't boek dulden als prof. Brunner deze passages schrapte. Deze weigerde, waarop zijn uitgever de gansche oplaag, die nog voorhanden was, met zijn eigen snijmachines moest ver nietigen. M.U.L.O.-examen. Het Mulo-examen voor de Zeeuwsche candidaten zal plaats hebben, wat het schriftelijk gedeelte betreft, op 31 Mei en 1 Juni a.s. Te Goes (Schuttershof, beginuur al leen hier om 8.30 u.). 65 candidaten. De commissie bestaat uit: H. G. van Donk te Goes, voorzitter; P. v. Roon, J. G. van Mosel en mej. J. G. G. de Cleyn Brem te Middelburg. b. Te Middelburg (St. Joris). 69 candidaten. De commissie bestaat uit: S. Brouwer, Middelburg, voorzitter; J. H. van Hbve, T. v. d. Struys en A. Mets Jr. te Vlissingen. c. Te Terneuzen (Emmanuel). 35 candidaten. De commissie bestaat uit: H. Heersema te Terneuzen, voorzitter en K. H. van Faassen te Goes. d. Te Vlissingen (Concertgebouw). 59 candidaten. De commissie bestaat uit: J. Waverijn te Vlissingen, voorzitter; F. J. Visser te Goes en P. M. Gorbeel te Middelburg. e. Te Zieriksee (N. H. Vereeni- gingsgebouw). 32 candidaten. De com missie bestaat uit: T. Broere te Zieriksee, voprzitter; J. H. Heringa te Goes. Al deze candidaten leggen het monde ling examen te Goes af. Dit gedeelte wordt afgenomen van 49 Juli en 25 27 Juli a.s. Het Bijzonder Onderwijs. Er verschenen wederom cijfers, die den groei van het bijzonder onderwijs ten kos te van het openbare bevestigden. Het bij zonder onderwijs had in 1935 62 pet. van het aantal scholen en 67 pet. van het aan tal leerlingen. Onder den titel „De situatie bij het la ger onderwijs" schrijft de „Avondpost" o.m.: Meermalen hebben wij hier al geschre ven over bovengenoemd onderwerp. En wij1 deden daarbij uitkomen dat, hoezeer wij de waarde van het openbaar onderwijs erkennen, de loop van zaken, d.w.z. de groote groei van het bijzonder onderwijs, ons volstrekt niet verontrust, en wel om twee redenen niet: ten eerste, die groei is de demonstratie van een groot recht, een geeste lijke v r ij h e i d, die in ons vader land gelukkig nog altijd bestaat. ten tweede, die groei bewijst, dat zeer vele ouders voor hun kinderen een gods dienstige opvoeding en opleiding wenschen, ook op de school. Deze beide motieven doen ons met de evolutie op het gebied van het lager onderwijs volkomen vrede hebben. Het blad richt zich vervolgens tegen het „Liberale Weekblad", dat in dit ver band sprak van „politiek-kerkelijk drijven naar verbijzondering". De groote liberale partij van weleer kan ook klein zijn! Examens radio- amateur. Voor het examen ter verkrijging van een amateur-radiozendmachtiging is geslaagd: M. Kuzee, Vlisisingen. Examen handenarbeid. De minister van O., K. en W. heeft in de commissie, welke in 1938 belast is met het afnemen van de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid voor school- en huisonderwijs in han denarbeid benoemd te 's-Gravenhage: a. To Woerden had Zaterdag de onthulling plaats van een „Prinses Beatrix-monu ment". Een overzicht tijdens de plechtigheid,'welke werd verricht door den bur gemeester, den heer H. G. van Kempen. tot lid en voorzitter. C. Kuiper te Goes; b. tot plaatsvervangend voorzitter: S. Brandsma te Rotterdam; c. tot leden: K. Bezemer te Rotterdam, M. Brans te Dordrecht, L. W. Immink te Rotterdam, A. de Jonge te Middelburg, J. J. Kum- mer te 's-Gravenhage, A. van Waart te Rotterdam. De examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid in handenarbeid zullen aanvangen op 25 Juli. De com- missiën, met het afnemen van deze exa mens belast, zullen zitting houden o.a. te 's-Gravenhage voor de Provincies Zuid-Holland en Zeeland. Tragedie in volle zeel Aan boord van het Amerikaansche schip de „City of Norfolk", dat te Londen uit Bal- timore is aangekomen, heeft zich een vreeselijk drama voorgedaan. Toen het schip Zaterdagavond het Kanaal binnen voer, is één van de koks in een vlaag van waanzin met een keukenmes op zijn kameraden1 afgevlogen.. Een hunner werd zoo ernstig gewond, dat hij later aan de verwondingen is bezweken. De aanvaller sprong overboord. Daarop zetten drie man een boot uit om hem te redden, maar deze drie zijn, evenals de kok zelf, verdronken tengevolge van het feit, dat de zee tamelijk ruw was. Op deze wijze had de „City of Nor folk" vijf leden van zijn bemanning ver loren', toen het schip in Engeland aan kwam. Drie opvarenden moesten voor behandeling van kwetsuren naar het ziekenhuis worden gebracht. Baldadige studenten. De Nederlandsche Spoorwegen hebben Zon dagavond eenige onaangenaamheden on dervonden van een groot aantal studen ten. De electrische trein, die om 11.07 u. van het station C.S. te Amsterdam moest vertrekken, kon niet van de plaats ko men, omdat enkele studenten1 aan de noodremmen hadden getrokken. Stationspersoneel en politie moesten er aan te pas komen, doch nauwelijks was de trein in beweging of opnieuw werd aan de noodremmen getrokken. Men heeft toen de volgende maatregelen genomen. De twee rijtuigen, waarin de studenten, die naar Leiden moesten, zich bevonden1, heeft men „zonder lucht" gezet. Het ge volg hiervan was, dat het trekken aan de noodrem nu geen resultaat meer had. Maar voor de Spoorwegen beteekende dit, dat niet met volle snelheid kon wor den gereden. Van station tot station nam de vertra ging toe. Nadat met een kwartier opont houd uit Amsterdam was vertrokken, arriveerde de trein te Rotterdam in plaats van tegen half een, pas om kwart voor eenen. Voor zoover tot nu toe bekend, heeft men nog geen der daders te pakken kunnen krijgen. Verwoed gevecht op een bananen boot. Gistermiddag riep de kapitein van de „Aracataca" de hulp van de rivierpolitie in voor vier dronken leden der bemanning, die, ofschoon de bananenboot op het punt van vertrek lag, met alle geweld van boord wilden, omdat zij weigerden de reis mee te ma ken. Vijf agenten van de rivierpolitie to gen er met de motorboot op uit, om de weerspannigen tot andere gedachten te brengen, doch toen de agenten bij het schip gekomen waren, daalde een regen van zware voorwerpen op hen neer. Groo- i te stukken hout en ijzer, die op het schip voor het grijpen lagen, werden naar de agenten geslingerd. Ook het overige deel van de bemanning der bananenboot nam een zeer dreigende houding aan en zoo zagen de agenten zich genoodzaakt tenslotte de revolvers te trekken en talrijke schoten in de lucht te lossen. Met groote moeite gelukte het den politiemannen eindelijk de dronken zee lieden met geweld aan boord te brengen, doch hier was de ontvangst der agenten niet minder warm, zoodat zij er met de gummistok op los moesten ranselen. Hoewel de agenten het hard te verant woorden hadden, hielden de scheepsoffi cieren zich bij het gevecht geheel afzijdig. Blijkbaar waren zij bang zelf klappen van de woedende zeelieden op te loopen. Toen de orde eenigszins hersteld was, konden de politiemannen zioh terugtrekken waar na de bananenboot spoedig vertrok. Mogelijk zal door de bemiddeling van den Engelschen consul officieel tegen het optreden van diens landgenooten worden geprotesteerd en vermoedelijk zal den weerspannigen bij hun eventueelen terug keer in Nederland een warme ontvangst wachten. (Tel.) 'Duizenden boekjes si garettenpapier gesmok keld. In verband met een processie in het Belgische grensplaatsje Dreef, bega ven zich Zondag duizenden Nederlanders over de grens. De Nederlandsche douane was versterkt, daar velen dan van de ge legenheid gebruik maken om sigaretten en sterken drank te smokkelen. In een autobus ontdekten de grensbe ambten, dat de schroeven, waarmee de bekleeding was vastgemaakt, nog kort te voren los waren geweest. De passagiers van den wagen, welke afkomstig was uit Vlijmen (N.-Br.) en bestuurd werd door een broer van den eigenaar, werden ge sommeerd uit te stappen en in een oog wenk zaten de vijf commiezen met schroe vendraaiers gewapend in de bus en be gonnen met vaardige hand de bekleeding los te nemen. Him moeite werd al spoedig met succes beloond, want achter de be kleeding van de zitbanken en deuren, uit Welke Centrale wordt bedoeld Met de „Centrale" bedoelen wij de Cen trale voor Werkloozenzorg, die gesticht werd op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor Practisch Christendom en die tot drie keer toe de medewerking van de christenen in Ne derland vroeg om den strijd aan te bin den tegen de nadeelige gevolgen van de langdurige werkloosheid. Als dit nog niet duidelijk is, dan kan de herinnering aan de leus waaronder wij de medewerking vroegen, u wellicht uit den droom helpen. Die leus was n.l.: „Jong Holland snakt naar werk". Deze „Centrale" omvat heel de groote groep piotestantsche christenen van aller lei kerkformatie (waaraan ook de oud katholieken nog toegevoegd moeten wor den). 'Ons werk wordt door al de kerken aanbevolen, de geheele groep christelijke jeugdorganisaties, de christelijke vakor ganisaties van werkgevers, werknemers, .boeren en tuinders en middenstanders. Voorts nog de drie christelijkssociale or ganisaties. Verleden jaar bracht de collecte ruim honderdduizend gulden op en in 1937 zijn er 4618 werklooze jongen's gedurende 173.020 mankampdagen in de negen werkkampen geweest. Voorts werden in het Internaat voor Huishoudelijke Beroe pen te Haarlem, dat ook van de „Cen trale" uitgaat, 120 meisjes opgeleid. Bovendien werd de opbrengst der col lecte gebezigd voor de subsidieering van de korte werkkampen', uitgaande van de Ned. Christelijke Studenten Vereeniging, het Ned. Jongelings Verbond, de Vrij- zinnige Chr. Jeugdbeweging. Ten slotte werden ook eenige vacantie- kampen voor vrouwen van werkloozen georganiseerd en hielp de „Centrale" het mogelijk maken, dat ook eenige va- cantiekampen konden gehouden worden voor christelijk georganiseerde werkloo zen, leden van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Voor dit werk werden de honderddui zend 'gulden gebruikt. Dit allies mocht de „Centrale" onder Gods zegen voor de crisLsslachtoffers doen. Dank zij de offervaardigheid van christelijk Nederland. En die mogelijkheid om te offeren komt weer in de week van 30 Mei4 Juni, dan is er een collecte door heel Nederland. alle hoeken en gaten kwamen tientallen doozen met sigarettenpapier te voorschijn, welke de chauffeur gedurende den tijd dat zijn passagiers de processie bijwoonden, bij een bandelaar clandestien had ingela den. 'Op deze wijze wisten de ambtenaren in totaal 130 doozen, tezamen bevattende 13.000 boekjes met vloeitjes, in beslag te nemen. Tegen den chauffeur werd proces-ver baal opgemaakt, zijn bus werd in beslag genomen en de gedupeerde passagiers, die, zich van geen kwaad bewust, stom verbaasd bij dit tooneel toezagen, moes ten maar zien, hoe zij de plaats hunner inwoning vyeer zouden bereiken. 'Fietser na val overle den. Maandagmorgen kwam de aanne mer "W. J. Heijns uit Bergen op Zoom, die naar zijn werk fietste, in de Zuivel- straat te vallen, Hij werd door voorbij gangers opgeholpen en bij een apotheker binnengedragen. Hoewel hij geen uiter lijke wonden vertoonde, is hij dienzelfden middag overleden. Zoon wondt zijn vader met schot hagel. Gistermiddag heeft een 22-jarige jongen bij een huiselij- ken twist van zeer korten afstand een schot hagel gelost op zijn 63-jarigen va der, waardoor deze in den buik werd ge troffen. De gewonde is overgebracht naar het St. Anna Ziekenhuis te Geldrop. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. De dader is onmiddellijk na het schot gevlucht, doch bij heeft zich later in den middag bij de politie te Eindhoven ge meld. D o o d e 1 ijl k ongeluk. Zon dagavond is de heer J. v. Beynen te Vlij men, toen hiji huiswaarts keerde door een hem achterop komende auto aangereden. De heer B. viel en kreeg een zware her senschudding. Nadat hem de eerste geneeskundige hulp was verleend, is hij naar het groot- ziekengasthuis vervoerd, waar hij is over leden. Tram bij Coevorden ont spoord. Zaterdagavond is de goederen tram van de Eerste Drentscbe 'Stoom tramwegmaatschappij bij het Tuindorp te Coevorden ontspoord. De rails in de bocht zijn over een lengte van ongeveer 50 M. ontzet. De locomotief en drie goederen wagens zakten geheel scheef. Het duurde vier uren, voor men de lo comotief en wagens over de geheel scheef gezakte rail op de bruikbare rail kon schuiven. Zaterdagavond negen uur was de lijn weer in bruikbaren toestand ge bracht. Bij bet opruimingswerk kreeg een der werklieden een stuk ijzer tegen het hoofd en werd bloedend gewond. Aan brandwonden over leden. Toen Zondag de dertienjarige dochter van den landbouwer F. de G. te Otrle aan het spek bakken was, geraak ten plotseling baar kleeren in brand. De vader, die alleen met het meisje thuis was, kwam op het hulpgeroep toesnellen en trok haar de brandende kleeren van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2