Dagblad voor de Provincie Zeeland 10.000 Duitscbe predikanten moeten kiezen tnssehen den eed van tronw aan Hitier en verlies van hun amht. EERSTE BLAD De strijd in China. Rijksmiddelen In April. Belangrijkste Nieuws Binnenland De Spoorwegen en de Zondagsrust. DINSDAG 17 MEI 1938 52e JAARGANG - No. 192 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.59 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertenties: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De nieuwo dienstregeling van de spoor wegen heeft op sommige trajecten heel wat nieuwe Zondagsdiensten gebracht. Het percentage treinen, dat de bijvoe ging „alleen op werkdagen" draagt, is verdwijnend klein. „Friesch Dagblad" noemt een voor beeld: Leeuwarden-Sneek heeft een „bandjir" sneltreinen gekregen. Na den middag rijden vrijwel al deze treinen ook op Zondag. Dan zijn er geen scholieren. Dan reizen er geen zakenmenschen. Dan zijn er geen werklieden, die op weekkaarten reizen. Dan ontbreken de menschen, die uit principe op Zondag niet met den trein gaan. Toch net zoo goed ieder uur een snel trein. Het lijkt, alsof het sterke streven naar uniformiteit meteen gediend heeft om een flinke uitbreiding van de Zondagsdien sten door te voeren. Principieel verkeerd en practisch ge heel onnoodig. Gister reden er sneltreinen tusschen Leeuwarden en Sneek, waarvan het aan tal betalende passagiers met de vingers van één hand kon worden nageteld. Nog steeds tegenstrijdige berichten. De berichten over den hevigen strijd in Sjantoeng om den Loenghai-spoorweg maken het nog niet mogelijk een duidelijk beeld van den toestand te verkrijgen, voor al daar van Ghineesche zijde de Japan- sche overwinningsberichten op de vol- strektste wijze worden ontkend. Van Japansche zijde wordt gemeld: De uit het Noorden en Zuiden komende Japansche troepen hebben den Loenghai- spoorweg op vier plaatsen doorsneden. Een afdeeling heeft zich meester gemaakt van Sinhotao, op den rechteroever van het Keizerskanaal. De troepen van het Zuidelijk leger heb ben bezit genomen van Sjaohsien. Ook wordt melding gemaakt van berichten, volgens welke de Japansche troepen Hoeangkoe aan den spoorweg van Loeng- hai, ongeveer 50 km ten Westen van Soet sjau hebben bezet. Zij1 zouden in Ooste lijke richting langs de spoorlijn oprukken naar Soetsjau. Hedennacht werd uit Tokio gemeld, dat de Japanners thans den Loenghai- spoorweg op z e s plaatsen hebben afge sneden, vier ten Westen en twee ten Oos ten van Soetsjau. Chineesche verklaringen. De Ghineesche militaire woordvoerder .e Haukau heeft ten aanzien van den strijd om den Loenghaispoorweg met kiem ontkend, dat de Japanners dezen .-poorweg, op weike plaats ook, hetzij ten Westen, hetzij ten Oosten van Soetsjau, afgesneden hehnen. Hij voegde hieraan toe, dat het weinig waarschijnlijk is, dat de Japanners den spoorweg zullen afsnijden, aangezien zjj zich nog op eenigen afstand van de spoor lijn bevinden en zij over een niet voldoen de sterke troepenmacht beschikken om dit plan ten uitvoer te leggen. Ofschoon de strijd in West-Sjantoeng ernstig is, is de toestand daar in een impasse geraakt. De Japanners zijn er nog niet in geslaagd i door de Chineesche linie heen te dringen. Integendeel zijn, zoo wordt verklaard, de Japanners tot staan gebracht op drie punten. „Zelfs wanneer de Japanners er in zouden slagen den geheelen spoorweg TientsinPoekau te veroveren, zouden de Chineezen die het Soetsjaufront verdedi gen, onwrikbaar blijven en een uitgebrei- den bewegingsoorlog voeren tegelijk met een stellingoorlog", aldus heeft een Chi- neesch stafofficier verklaard in een inter view tijdens een zwaar Japansch bombar dement. De officier voorspelde, dat de Japanners groote moeilijkheden zouden ontmoeten langs den TientsinPoekau spoorweg. Ten aanzien van den toestand in Cen traal Anhwei zeide de Chineesche woord voerder te Hankau, dat zwaar gestreden wordt rondom Hofeit, een strategische stad op 00 km, landinwaarts. Wanneer de Japanners deze stad zouden veroveren zou dit hen in staat stellen in Westelijke Tichting op te rukken naar Haukau. In Sjansi, aldus de woordvoerder, heb ben de Chineezen in de laatste maand hun grootste successen behaald. Vóór 31 Mei moeten aldus de Han- delsblad-Timesdienst ongeveer 10.000 predikanten van de Duitsche protestant- sche kerk kiezen of zij den eed van trouw aan Hitier zullen afleggen en gehoor zaamheid beloven aan de wetten van den nazi-staat, zooals alle ambtenaren in Duitsehland moeten doen, of dat zij zich zullen 'blootstellen aan ontslag. ©aar zij zioh door het afleggen van den eed verplichten tot onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid aan kerkelijke autoriteiten, die zij niet erkennen, brengt deze keuze voor de dominees van de belijdenisbewe ging een ernstig conflict mede tusschen him geweten en hun belangen. Dit is de tweede poging om -den ambte nareneed op te leggen aan geestelijken. De eerste poging geschiedde in 1934 door den „Duitsoh-christelijken" rijksbisschop Mul ler, om op die manier zijn autoriteit over een recalcitrante kerk te kunnen vestigen. De belijdenisbebeweging bood toen met succes weerstand. Zij voerde aan, dat een kerkelijke autoriteit geen recht heeft een politieken eed van geestelijken te eischen. Zij verklaarde zich wel bereid den eed af te leggen tegenover een burgerlijke, dus niet-kerkelijke autoriteit, waarbij zij ech ter het voorbehoud maakte, dat deze eed den geestelijken nooit zou kunnen ont heffen van iets in hun kerkelijke verplich tingen. De belijdenisbeweging volgt thans weer dezelfde politiek. Verleden week is de Sy node bijeengekomen om te bepalen, dat geen eed kon worden afgelegd in handen van een kerkelijke autoriteit, die dezelfde politiek volgt als het gewezen „Duitsch- christelijke" regiem. Zij liet de kanselarij van Hitier weten, dat zij wel bereid zou zijn den eed af te leggen in handen van een burgerlijke autoriteit. Het antwoord was, dat de kanselarij! aan zulk een eed geen waarde hechtte. De aarzeling van de predikanten om den eed af te leggen is niet verminderd door de interpretatie van de beteekenis er van, gegeven door den hoogsten kerkeraad van de Evange lische Kerk, waarvan Dr Werner voor zitter is. De eed beteekent, zoo zegt de kerkeraad, de meest innige eenheid van het Derde Rijk, met de nieuwe broeder schap van de Duitsche natie, waarin de Evangelische Kerk zal leven en met de mannen, die deze broederschap hebben geschapen. DE NEGUS PHYSIEK EN MOREEL GEKNAKT. De negus, die een bijeenkomst van de Westminster Fellowship zou leiden, heeft laten weten, dat hij lichamelijk en mo- '•eel te zwak was om te komen, üp de vergadering zeide Martin, de bessynsche gezant te Londen, zinspelen de op de debatten voor den Volkenbonds- raad: „Voor hen, die trouw bleven aan de oude beginselen, is het pijnlijk te zien, dat Engeland bezig is het voorbeeld te volgen ran zekere kleine landen, die onder den irnloed van vrees hun eerewoord verzaakt >iV oen en buiten de perken van het hand- e l zijn gegaan. Gezien de verhouding, wmr'in ik mijl hier bevind, kan ik niet eken, zooals ik zou wenschen. Maar ik kan niet begrijpen, hoe een rechter den eenen dag de daad van een misdadi ger kan veroordeelen en den volgenden dag vrien- schap met' dien misdadiger sluiten 'kan. Het is verrassend, dat vrome christenen schijnen te meenen, dat verheven beginselen niet in onzen tijd passen." FRANSCHE DEFENSIE-LEEN ING EEN SUCCES. De inschrijvingen op de eerste natio nale defensieleening in Frankrijk zijn zóó groot, dat zij verre de vastgestelde vijf mil- Uiard overschrijden. Toen de minister van financiën Mar- chandeau, te half één zijn radioredevoe ring uitsprak, twijfelde hij er dan ook aan of hij' niet beter deed de inschrijvers- te bedanken voor hun ijver dan voort te gaan met zijn oproep tot deelneming.- D'e sluiting der inschrijving zal heden plaats hebben en de leger-vliegtuigen kun nen hun vreedzaam werk van reclame in de lucht staken. NOODLOTTIGE BRAND IN EEN AMERIKAANSCH HOTEL 24 personen om het leven gekomen. Te Atlanta (Georgia) heeft een hevige brand in een hotel gewoed. 24 Personen zijn daarbij om het leven gekomen, 12 Personen werden gewond, terwijl nog 22 anderen vermist worden. De brand heeft het hotel vrijwel vol- ledig in de asch gelegd en greep met ra zende snelheid om zich heen. BRITSCH KABINET GEWIJZIGD. Twee ministers afgetreden. De laatste dagen hebben allerlei ge ruchten! de ronde gedaan over een be langrijke reorganisatie van het Britsche kabinet. Zoo werd er gemompeld dat lord Halifax heen zou gaan als minister van buitenlandsche zaken en dat aan Eden weer een plaats in 'het kabinet in geruimd zou worden. Thans blijkt echter, dat de wijziging niet zoo belangrijk is als werd veronder steld, althans 'dat zij geen invloed zal hebben op de Britsche buitenlandsche politiek. De minister van koloniën Lord Har lech ('Orm'sby Gore) en de minister voor luchtvaart Lord Swinton zijn afgetreden. Lord Stanley wordt minister voor de dominions, Malcolm MacDonald (tot dusverre minister van dominions) wordt minister van koloniën en Kingsley Wood, die minister van volksgezondheid was, wordt minister van luchtvaart. In zijn ontslagbrief aan Chamberlain herinnert Lord -Swinton er aan, dat Chamberlain verscheidene malen zijn ontslag geweigerd had, ondanks -de poli tieke moeilijkheden, die voortvloeiden uit het feit, dat de minister van luchtvaart zitting had in het Hoogerhuis en in het Lagerhuis het woord niet kon voeren ter verdediging van zijn ministerie. OMWENTELINGSPOGING IN SYRIË? De politie te Beiroet heeft gisternacht een geheime organisatie ontdekt, waarvan 'het doel geweest zou zijn, de afschaffing van het parlementaire Stelsel in zijn hul digen vorm. Bij huiszoekingen zou een groote hoeveelheid wapens en hommen gevonden zijn. Tot nu toe zijn ongeveer 40 person'en gearresteerd, waarhij het tot schietpartijen kwam. De politie bevindt zich in alarmtoestand, doch tot nu toe is het in het land rustig gebleven. GEWELDDADEN IN PALESTINA. Twee Britsche soldaten' zijn op den weg van A'kko naar Safed in een hinder laag gelokt en ernstig gewond. In de vlakte van Endra Elon is een politie patrouille in een hinderlaag gelokt, waar bij een Britsche politie-agent werd ge wond. Reuter meldt nader, dat de Britsche politie-agent aan zijn wonden bezweken is. Engelsche troepen zijn een strafexpe ditie begonnen tegen de terroristen, die de Britsche soldaten op den weg van Akko naar -Safed in een hinderlaag heb ben gel-okt. Bij T'amba is het tot een treffen geko men1, waarbij- 23 Arabieren gedood zijn. In het politierapport wordt, behalve van deze zware botsingen, nog melding gemaakt van de -volgende daden van ter reur Een Arabisch politieman en een Ara bier ten Zuiden van Hebron door Ara bische activisten gedood. 17 verschillen de schietpartijen in de omgeving van Jenin, Tiberias, Nazareth, Safed, Haifa, Hebron, Jaffa, 'de telefoondraden doorge sneden op vijf verschillende plaatsen, negentien telefoonpalen doorgezaagd, e'en brug bij Akko opgeblazen, bij Nabloes straatwalsen en bouwmaterialen in brand gestoken, bij- Tulkarem in fruitplantages de bo-omen afgezaagd, bij Beisan de pijp leiding beschadigd -en de uitvloeiende olie in brand "estoken. DE ACTIE CER DUITSCHERS IN TSJ ECHO-SLOW AKI JE. Henlein teruggekeerd. Zondagavond laat is Henlein in zijn oonplaats teruggekeerd. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau heeft Henlein verklaard over het resul taat van zijn reis naar Londen zeer tevreden te zijn. Naar Havas verder uit Praag meldt zal de regeering deze wee-k gaan onder handelen met Henlein, die door den- pre mier Hodza zal worden ontvangen. In Britsche diplomatieke kringen ver klaart men, dat het antwoord der Tsjecho- Slowaak-sche regeering op -de Engelsche raadgevingen ten aanzien van de Sude- t'enduitsche kwestie in algemeene termen is gehouden. D'e regeering te Praag ver klaart -zich berei-d hij- de onderhandelin gen met Henlein zoo-veel mogelijk reke ning te houden met de Engelsche aanbe velingen. Men meent te weten, 'dat het antwoord geen melding maakt van de maatregelen, die men- 'Henlein denkt voor te stellen. In Tsjecho-Slowaaksche kringen te IN VIER MAANDEN 16.4 M1LLIOEN BIJ DE RAMING TEN ACHTER. APRIL BRACHT f2 MILL. MINDER OP DAN VORIG JAAR. De Rijksmiddelen brachten in April f 32.66 millioen op, tegen f 34.48 millioen in April 1937 en f 35.76 millioen als 1/12 der raming. In de eerste 4 maanden van 1938 be droegen) de totale ontvangsten f 136.69 millioen (v.j. f 133.70 millioen) bij- f 143.07 millioen als 4/12 der raming. Wat de 'kohierbelastingen betreft, was einde Maart in totaal f46.83 millioen op bet kohier gebracht tegen f 42.253 milli oen op 31 April 1937. Londen stelt men er prijs op te verzeke ren, -dat de buitenlandsche politiek niet gewijzigd zal worden in den door H'enL lein gewenschten zin opzegging van bet verdrag met Rusland. De Duitsche loonen. De heer Boehmker, burgemeester van Bremen, heeft -dezer dagen een rede ge houden op e'en! vergadering van huis en grondbezitters van het gebied Rhein en Main, waarin hij o.a. zei „Menig huisbezitter die klaagt over te hooge lasten, aldus de heer Boehmker, zou goed dóen er aan te denken dat de Duitsche herwording slechts daardoor kan worden verkregen, dat de Duitschers gedurende een' gansche generatie de tan den op elkaar moesten bijten om deze hervorming te veroveren. De huisbezit ters zouden daarbij het voorbeeld der arbeiders voor oogen moeten nemen, die bij eeü gemiddeld maandelijksch toon van 90 tot 105 mark meestal een groot ge zin hebben, maar in onvoorwaardelijken trouw Adolf 'Hitier volgen." Op deze manier komt men aan de weet, dat -de positie der arbeiders in Duitseh land niet schitterend is. Men moet -dan verder bedenken, dat de huren in Duitsehland voor minderwaardiger wo ningen dan hier te lande hoog zijh en dat van het loon n'og heel wat af moet aan lasten, verplichte en zoogenaamde vrijwillige bijdragen. H. M. de Koningin ter kerk. H. M. de Koningin heeft Zondagavond den dienst bijgewoond in de Groote Kerk aan de Loodaan te Apeldoorn. In dezen -dienst 'ging voor Dis P. Stempvoort uit Haskerhorne in Friesland. VERKLARING DER OSLO-STATEN. Vernieuwing der overeenkomst momenteel onmogelijk. Te Oslo is door de vertegenwoordigers \an de Oslo-staten een officieele verkla ring gepubliceerd, waarin zij mededee- len, dat de ontwikkeling van de wereld conjunctuur het niet mogelijk maakt voor bet oogenblik de overeenkomst te ver nieuwen. Zij verklaren zich bereid, zoodra de economische omstandigheden dit zul len toelaten, haar collectieve besprekin gen te hervatten met het oog op een ze kere vermindering der handelsbelemme ringen, o.m. door elkander wederkeerig zekere faciliteiten toe te staan voor den import van do goederen, die van belang zijn voor den onderlingen handel. De staten, die op 28 Mei 1937 de over eenkomst hebben onderteekend zijn, naar men weet, België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en Zweden. Elk der reg'eeringen van deze landen heeft intusscben toegezegd de invoer van de goederen voortgebracht door en af komstig uit de andere onderteekenende staten met de grootste welwillendheid te behandelen. Mocht een der regeeringen gedwongen zijn beschermende maatregelen te nemen, dan zal zij rekening houden met de belan gen der andere landen en er naar streven do normale economische betrekkingen te bandhaven. TOELATING VAN VREEMDELINGEN. Uitzonderingen voor sommige gevallen. Na'ar de N. R. Crt. meldt, is alsnog te bevoegder plaatse besloten de jongste re geling ten aanzien van het weren van vreemdelingen, die zich in Nederland reeds gevestigd hebben of willen vestigen een kleine wijziging te doen ondergaan. En wel in zooverre, dat niet per se en niet over de geheele linie onverbiddelijk alle sinds 1 Maart j.l. hier ter vestiging binnengekomen vreemdelingen bet land zullen moeten verlaten met uitzondering dan van hen, wien anders elders lijfsge vaar zou bedreigen. Wanneer aantoon baar is, dat de terugwerkende kracht van den jongsten maatregel extra hard zou zijn, zou de mogelijkheid bestaan daarvan af te wijken. In de zeer uitzonderlijke ge vallen, n.l. waarin naar het oordeel van Binnenland. De Tweede Kamer over de onderwijzers opleiding. De opbrengst der rijksmiddelen. Verklaring der Oslo-staten. Buitenland. Tegenstrijdige berichten uit China. Hotelbrand in Amerika. Gewelddaden in Palestina. De toestand in Tsjecho-Slowakije. de bevoegde instantie zich zulk een bij zondere hardheid inderdaad zou voordoen kan eventueele dispensatie plaats vinden, zoodat dan niet 1 Maart, doch 7 Mei als „grensdatum" zou kunnen gelden. VREEMDELINGEN IN HET KLEEDINGBEDRIJF. D'e wet van 22 April 1937 tot regeling van bet zelfstandig uitoefenen van beroe pen en bedrijven door vreemdelingen (Staatsblad No. 628) opent, gelijk bekend, de mogelijkheid om te bepalen, dat vreem delingen nader aan te wijzen beroepen en bedrijven niet zelfstandig mogen uitoefe nen, zonder dat zij daartoe schriftelijk vergunning hebben verkregen. Na onderzoek van de toestanden in het kleedingbedrijf is gebleken, dat er aanlei ding bestaat dit bedrijf onder de werking van. de wet van 22 April 1937 te brengen. De minister van economische zaken beeft derhalve bes-loten de totstandkoming van een Kon. 'besluit te bevorderen, waar bij voor de zelfstandige uitoefening door vreemdelingen van het kleedingbedrijf een vergunning verplicht wordt gesteld. Onder kleedingbedrijf wordt bier ver staan het bedrijf bestaande in het ver vaardigen, vermaken of herstellen van: 1. confectie- en maatkleederen en -klee- dingstukken, daaronder -begrepen alle ge breide" en trioot-kleederen en kleeding- stukken; 2. hoofd-, hals-, band-, been- en voetbekleeding, met uitzondering van het schoeisel; 3. kleedingtoebehooren als bre tels, jarretels, kousenbanden, sokophou ders, mouw- en rokophouders. Raadsleden in staking. De gemeenteraadsverg. te Doorn, die tegen gistermiddag was uitgeschreven, kon niet doorgaan, omdat het meeren- deel der leden was weggebleven. De ab senten waren twee liberalen, twee chr- historischen en twee s.d.a.p.-ers. Dit houdt verband met het besluit van Ged. Staten om goedkeuring te onthou den aan het raadsbesluit tot aankoop van het landgoed „Der Hirtler", zulks op aandrang van de anti-revolutionaire raadsfi actie en een chr.-historisch lid, onder leiding van den anti-revolutionai ren wethouder jhr mr H. van Asch van Wijck. Deze aankoop toch werd alge meen als een bijzonder gunstige trans actie beschouwd, waardoor de gemeente, voor den prijs van 20 cent per meter, eigenares werd van een stuk bouwrijp terrein, groot 40 h.a. D-e raadsminderheid overwoog, dat in geen geval het risico van belastingver- hooging geloopen mag worden. 200.000 SPOORBOEKJES VERKOCHT. Zaterdag waren er rond 200.000 van de nieuwe spoorboekjes verkocht. Een cijfer, dat hooger iis' dan de voorgaande jaren, en wel een indruk geeft van de belangstelling, welke er bij het reizen'd publiek voor de nieuwe dienstregeling der N. S. bestaat. NIEUW-AMSTERDAM VESTIGT NIEUW RECORD. De „Nieuw Amsterdam" heeft den Am- brose-vuurtoren gisteravond om 19 uur 40 Greenwichtijd gepasseerd. Hiermede is een nieuw record gevestigd op de lijn RotterdamNew York. In den nacht van Maandag op Dins dag vorige week vertrok het schip van Rotterdam. 'Het 'heeft daarna nog een Frantsche en een Engelsche aanloophaven aangedaan en kwam dezen Maandag te gen' den avond te New-York aan. De snelheid, die 'het' schip behaald heeft op deze reis moet niet ver onder de 22 zee mijlen per uur liggen. Een overtocht binnen een week bleek op de eerste reis reeds mogelijk. Op ivolgende reizen, als het oponthoud in de aanloop'havens minder tijd vordert en als- de route iets korter is, kan de overtocht RotterdamNew York in 6V2 dag gemaakt word'en'. TIEN JAAR ROTTERDAM-PRAAG. De luchtlijn Rotterdam-Praag bestond gisteren 10 jaar. Merkwaardig was, dat de Tsjechische piloot, de heer Novotny, die tien jaar geleden het eerste vliegtuig een één-motorige Avia, van Praag naar Rotterdam bracht, ook gistermiddag weer uit het Tsjechische toestel stapte, thans echter uit een modern Douglas DG 3- 1 vliegtuig.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1