Een taak voor de Overheid mm a E Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in China. De strijd in Spanje. tHa MAANDAG 16 MEI 1938 52c JAARGANG - No. 191 Mexico breekt relaties met Engeland af. Belangrijkste Nieuws i Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, doe» Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.30 per fewariastl Weekabonnementen voor Middelburg Qoea en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertentlën 30 eent per regel Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Bij' het pogen om de beroepsarbeid van de gehuwde vrouw te beperken, komt, zooals wij zagen, ook aan de orde de vraag, of het tot de taak van de Overheid behoort hier dwingend op te treden. De vrees is uitgesproken dat de staat, dat doende, de verantwoordelijkheid die op de gezinnen rust, gaat overnemen en op wekt om inplaats van wettelijken dwang, de werking van de redelijke machten te versterken. Omtrent de vraag of een gezond gezins leven een kostbaar nationaal goed is, dat zorgvuldige bewaking vereischt, bestaat hier geen verschil van meening. Dit wordt ook door hen die zich stellen op het standpunt door Prof. Fabius ver dedigd, van heeler harte toegestemd. Allen zijn zij van meening dat de Overheid zioh hier van ingrijpen heeft te onthouden. Man en vrouw, zoo zeggen zij, hebben samen uit te maken op welke wijze de vrouw het gezinsbelang het best dient. Zoooals wij reeds opmerkten heeft Dr G. H. J. van der Molen in haar meer aan gehaalde studie bijl dit punt vrij breed voerig stilgestaan. Een gedeelte van haar betoog laten wij hier volgen. ^ij, die oordeelen, dat men deze deli cate kwestie geheel met God moet oplos sen en die dus ingrijpen van de Over heid afwijzen, Stellen zich aldus haar betoog toch wel geheel op een indivi dualistisch en subjectief standpunt en verliezen de objectieve richtlijnen ons In Gods Woord gegeven, uit het oog. „Juist uit de vrijwillige onderwerping aan de objectieve norm kan groote winst geboren worden. Verlaten wij de objec tieve paden, dan is een mensch maar al te zeer geneigd zijn eigen wil met Gods wil in dit bijzondere geval te vereenzelvigen en daaruit een vrijbrief te putten om een eigenzinnigen weg te gaan. Maar ook al houdt men de objectieve lijn vast, dan nog kan men van meening zijn, dat voor de overheid in dezen geen taak is weggelegd. Het betreft hier een gezinsaangelegenheid en de souvereini- teit van het gezin laat geen overheidsin menging toe, zoo redeneert men. Wij meenen, dat hier een misvatting heerscht. In de eerste plaats wat betreft de taak van de overheid. De overheid heeft als zoodanig groot belang bij een gezond gezinsleven. Maatschappij1 en staat kunnen niet goed functionneeren, wan neer er met het gezinsleven iets niet in orde is. De gezinnen vormen de cellen, waaruit het maatschappelijk leven is op gebouwd. Wanneer nu de overheid meent, dat dit gezinsleven ernstig wordt be dreigd, dan is het haar taak haar be schermende hand over het gezin uit te breiden. Niemand zal kunnen ontkennen, dat de overheid wel degelijk met huwelijk en ge zin te maken heeft. De kinderwetten, die niet alleen ontzetting en ontheffing uit de 0 Aderlijke macht mogelijk maken, maar die ook op andere wijze voorschriften ge ven over de houding, die de ouders tegen over hun kinderen hebben in te nemen, gaan hierin wel heel ver. Door de so ciale wetgeving wordt de vrijheid van het individu beperkt, o.a. door wettelijke voorschriften omtrent den arbeidsduur, door verbod van nachtarbeid in vele ge vallen, door verbod van Zondagsarbeid, enz. Doch ook aan het gezin als zoodanig worden door de sociale wetgeving beper kingen opgelegd, o.a. door het verbod van kinderarbeid, door de voorschriften om- 1 rent den arbeid van jeugdige personen, door de wettelijke regelingen van den huisarbeid, enz. In de huwelijkswetgeving geeft de over heid regel op regel voor de huwelijksver houding, niet alleen om misbruiken tegen te gaan, maar ook om de normale ge vallen aan bepaalde voorschriften te bin den. Men kan dus niet zeggen, dat de over heid, die, ter bescherming van het gezin, een regeling ter beperking van den loon arbeid der gehuwde vrouw wil treffen, daarmede op ongeoorloofde wijze de sou- vereine rechten van het gezin aantast. De souvereiniteit van het gezin, die ook wij onverminderd wenschen te handhaven, ligt in de ordening, die God voor het ge zin geeft. Daarmee is in strijd de anti christelijke gezinsopvatting, me de ge huwde vrouw een plaats doet innemen naast den man op het arbeidsterrein. Wij mogen hier gerust van een socialen mis stand spreken. Hier schuilt in dit verband de kernge dachte en op dit punt gaan zij, die de overheid het recht toe kennen om den loonarbeid der gehuwde vrouw door ver bodsbepalingen te beperken en zij, die dit reoht ontkennen, uiteen. Het gaat er om of van bedrei ging van het gezinsleven gesproken kan worden, indien aan de stroomingen, die drijven naar de econo mische onafhankelijkheid van de vrouw in het huwelijk, de vrije teugel wordt ge laten. Het is de vraag of de goede huwe- lijkspractijk naar objectieven maatstaf ge stoord wordt, indien steeds meer vrou wen, niet uit nood, maar uit willekeur of door een verkeerde opvatting van haar taak, er op uitgaan, om buitenshuis mee te arbeiden in loondienst." Op deze vragen komt het aan. Eta de Overheid heeft ongetwijfeld het recht hierin een eigen standpunt in te nemen. Van een Christelijke overheid kan trou wens niet anders worden verwacht." „Beseffen wijl dus goed, dat het hier principieel niet gaat om het al of niet in grijpen in het gezin door de overheid, maar om de erkenning van het al of niet bestaan van een misstand. Ein dit hangt weer samen met de waardeering van de gezinstaak in boven omschreven zin en de aanvaarding vam den objectieven maat staf van Gods ordening voor huwelijk en gezin. Op deze gronden, zoo besluit mej. v. d. Molen, achten wij het recht der overheid zich met de regeling dezer zaak in te la ten, onbetwistbaar. Dit recht wordt o.i. des te meer tot plicht in een tijd van werkloosheid, omdat door het weren van de gehuwde vrouw, plaatsen vrijkomen voor een gezinshoofd, een ongehuwde man of een ongehuwde vrouw, en alles wat tot betere verdeeling van den beschikbaren arbeid kan dienen, in onzen tijd aanbe veling verdient. Mexico heeft de diplomatieke betrek kingen met Groot-Brittannië verbroken. Deze verbreking der diplomatieke re laties is geschied nadat de Mexicaansche regeering de annuïteit van 370.000 pesos had betaald aan de Britscbe eischers voor de verliezen, welke geleden zijn tijdens de revolutionaire bewegingen tusschen 1910 en 1920. Bij de mededeeling van dit besluit aan den Britschen gezant, zeide de Mexicaan sche minister van buitenlandsche zaken, dat de Mexicaansche regeering dien stap gedaan beeft als gevolg van de onvrien delijke houding van Engeland inzake de onteigening der bezittingen van de buiten landsche petroleummaatschappijen. In een aan den Britschen gezant over handigde nota wordt gezegd, dat Groot- Brittannië in zijn jongste desbetreffende verklaring de kwestie van Mexico's schul den heeft besproken, waartoe het niet het recht had. In geheel Mexico valt een toenemende anti-Engelsche stemming waar te nemen. De hooge ambtenaren van het Ameri- kaansdhe departement van buitenland- i sche zaken slaan de ontwikkeling van het geschil tusschen Engeland en Mexico met bezorgde belangstelling gade. In gezag hebbende kringen gelooft men, dat de Vereenigde Staten in dit stadium elk voorstel van de hand zullen wijzen om de 1 merikaansche regeering tusschen beide landen te doen bemiddelen. Ie Britsche gezant verlaat Mexico. De Engelsche gezant in Mexico heeft tegenover de pers verklaard, dat hij den Mexicaanschen minister van buiten landsche zaken een nota heeft overhan digd, waarin hij' hem mededeelt, dat hij van zijn regeering opdracht heeft gekre gen Mexico te verlaten. Tegenstrijdige berichten. Zondagmorgen hebben de Japanners, naar zij' melden, den Loenghaispoorweg bereikt ten oosten van Soetsjau. Afdeelin- gen van den linkervleugel van bet Noor delijke 'leger rukken uit Tansjeng op naar het Zuiden, waarbij' zij zich meester ge maakt (hebben van Sinantejeng, het spoor wegstation. Zij hebben de rails in de lucht doen vliegen. Domei meldt, dat de Japansche strijd krachten onder Iwanaka, die, komende uit het Zuiden, Jengtsjeng heroverd had den, een half millioen Chineezen bij den Loenghai-spoorweg omsingeld houden. 'De Japansdhe woordvoerder te Sjang hai beeft vertrouwelijk medegedeeld, dat de Chineesche troepen bij' Soetsjau terug trekken in groote verwarring. De Ghineezen daarentegen ontkennen niet alleen, dat deze lijn zou zijn afge sneden, doch beweren, dat zij de Japan sche afdeeling die tot dicht bij den spoor weg was doorgedrongen, hebben omsin geld. Zij hebben twaalf tanks buitge maakt: de Japanners verloren 600 doo- den. Moorddadige luchtaanval. Naar het Chineesche persbureau meldt, 'heeft Soetsjau een luchtbombardement doorgemaakt, zoo zwaar als het nog niet gekend heeft. Vijftig Japansche vliegtui gen bombardeerden de stad gedurende twaalf uur en lieten 280 brandbommen op bet binnenste van Soetsjau vallen. Tusschen de 700 en 800 burgers werden gewond of gedood, drieduizend gebouwen verwoest. D'oordat de vlammen door den sterken wind werden aangewakkerd, werd de stad tot een hel. Daar de vliegtuigen voortdurend boven de stad bleven, kon geen 'hulp verleend worden. In de arme- wijken zijn meer dan 500 hutten vernield. ENGELSCHE SCHEPEN BIJ LUCHT AANVALLEN GETROFFEN. Tijdens een aanval der vliegtuigen van de opstandelingen op Barcelona is Zater dagmiddag bet Engelsche stoomschip „Euphorbia" door bomscherven getrof fen. D'e kapitein en een officier werden gewond. Het schip werd licht beschadigd. Tegelijkertijd is bet Engelsche stoom schip „Greatend" bij een bombardement van Valencia zoo ernstig getroffen, dat bet in zinkenden toestand kwam te ver- keeren. Persoonlijke ongevallen kwamen hierbij niet voor. D© opstandelingen melden successen bij Teruel, waar zij bet klooster van Santa Barbara zouden hebben bezet en eenige hoogten in het Gudar-gebergte zouden hebben ingenomen. De regeering geeft toe, dat de opstandelingen eenige bergtoppen hadden bezet, maar verklaart hen opnieuw uit deze posities te hebben verdreven. HET NIEUWE BELGISCHE KABINET. Voor de eerste maal een socialist alls premier. Om kwart over ©If gistermorgen heeft Spaak de samenstelling vein zijn minis terie bekend gemaakt. De ministerlijst ziet er als volgt uit Spaak: premier en minister van bui tenlandsche zaken; Marck: transportwe zen, P.T.T. en nationaal instituut voor radio-omroep; Dierckx: openbaar onder wijs; Max Leo Gerard: financiën; Merlot: binnenlandscbe zaken en openbare ge zondheid; Lt. gen. D'enis landsverdedi ging; Heymans: economische zaken, mid denstand en landbouw; Delattre: arbeid en sociale voorziening; Balthazar: open bare werken; De Vleeschauwer: koloniën; Pbolien: 'justitie. Voor de eerste maal in de parlemen taire geschiedenis van België is een so cialist eerste minister geworden. De in zoo korten tijd saamgestelde nieuwe re geering omvat vier socialisten, vier ka tholieken, twee liberalen en een onpar tijdig deskundige (generaal Denis). 'Zoodra de samenstelling der nieuwe regeering bekend was geworden, zijh de katholieke rechterzijde van Kamer en se naat in vergadering bijeengekomen. Na de vergadering werd een communique uitgegeven, waarin o.m. wordt medege deeld, dat de traditioneele rechterzijde de redenen besproken beeft van bet wan trouwen, dat de samenstelling der nieuwe regeering bij baar wekt. Zij heeft echter besloten bet regeeringsprogram af te wachten. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN BRAZILIë. Duitschers de aanstichters? De president van Brazilië Vargas ver klaarde, dat de mislukte opstandige actie der groenhemden gesteund was door bui tenlandsche kringen en dat de opstande lingen hulp ontvangen hadden uit het buitenland. Tijdens het verdere onderzoek naar de opstandige beweging van 11 Mei j.l. heeft de politie een groote hoeveelheid bom men, geweren, dolken en munitie van buitenlandsch fabrikaat gevonden, welke goederen als monsters het land waren in gevoerd. Te Rio de Janeiro is een felle pers campagne tegen Duitschland los gebro ken. De bladen beschuldigen de Duit schers, dat zij aan het hoofd van de revo- lutionnaire beweging zouden hebben ge staan en den integralisten hulp hebben verleend. Een artikel van het avondblad „Anoit" heeft tot titel „Berlijn financierde den Putsch". Het blad publiceert daarbij een karikatuur van Hitler met het onder schrift: „nazi-poliep, die den vangarm uit- strekt, om Brazilië te wurgen. DUCE SPREEKT TE GENUA. Met een onbeschrijfelijke praal, welke alleen te vergelijken is met de ontvangst van Hitier te Home, is de Duce te Genua Zaterdagmorgen ontvangen. Ontzaglijke banieren met opschriften te zijner eere, vlaggen, wimpels en tal van portretten sierden de huizen en straten. Huim twee honderd duizend menschen waren voor deze gelegenheid uit de provincie naar Genua gekomen. In de rede, die Mussolini uitsprak, zei- de hij o.m.: „W iji zijn de sancties nog niet vergeten. Alles, wat wordt aaamgevat in het woord „Stresa" is dood en begraven". Het zal nooit, voor zoover het Italië betreft, weer tot leven worden geroepen. Zonder de trouwe vriendschap van Duitschland zouden wij nooit in staat zijln geweest te doen, wat wij hebben gedaan. De laatste rede van Chamberlain vormde een erkenning van de macht van Italië. Wij zijn voornemens nauwgezet de Britsch-Italiaansche overeenkomst te eer biedigen. Ingeval van een ideologischen oorlog zul len 'men dient dit te weten de autoritaire staten een blok vormen en tezamen opmarcheere n." Volgens een andere lezing heeft hij ge zegd: „Men zal wellicht de mogelijkheid, dat de z.g. groote democratieën zich werke lijk tot den oorlog voorbereiden, kunnen uitsluiten, maar in ieder geval dient men te begrijpen, dat, mocht dit geval zich voordoen, de totalitaire staten onmiddel lijk één enkel blok zullen vormen en tot het uiterste zullen gaan." Het is uit den aard der zaak vooral deze zinsnede geweest welke met waar deering door de Duitsche pers is opge merkt. Het „Berliner Tageblatt" merkt op: Deze waarschuwing zal in Europa begre pen worden. De rede wordt in welingelichte Brit sche kringen beschouwd als een officieele bevestiging der positie van Italië met be trekking tot zijn eensgezindheid met Duitschland en zijn overeenstemming met Engeland. Men toont zich voldaan over de verzekering van den Duce, dat het Britsch-Italiaansche accoord strikt zal worden nageleefd, hetgeen uiteraard ook van Engeland te verwachten is. Bovenbedoelde passage heeft ook te Pa rijs indruk gemaakt. Havas meldt dien aangaande: De verklaring van Mussolini, dat de totalitaire staten in het, hier ondenkbaar geachte, geval dat de groote democratieën een ideologischen oorlog zouden voorbe reiden, onmiddellijk een blok zouden vor men, wordt als veelbeteekenend be schouwd. Men is te Parijs geneigd aan te nemen, dat Mussolini de rede heeft wil len aanvullen, die hij bij het bezoek van Hitier heeft uitgesproken. Indien deze op merking gerechtvaardigd is, zou eruit bliji- ken, dat het bondgenootschap waartoe de ontmoeting der beide dictatoren heeft ge leid, nauwer is dan men tot dusver had verzekerd. Na een grondige bestudeering van de rede, die Mussolini gistermorgen te Genua heeft gehouden, trekken bevoegde Fran- sche kringen echter hieruit geen pessi mistische conclusies. Men kan zijn ver klaringen uitleggen als een middel om in druk te maken op de Fransche onderhan delaars, teneinde hen tot grootere con cessies te bewegen. STOFSTORMEN WOEDEN IN HET NOORDEN VAN JUTLAND. De droogte, die over geheel Europa heerscht, heeft in het Deensche Nuord- Jutland catastrofale gevolgen. In Vend- syssel, het noordelijkste deel van Jutland, ten noorden van de Liimfjord gelegen, is ongeveer in drie maanden geen regen gevallen. Sinds Paschen staat daar een veen in brand. Van dit brandende veen en van de kust stuiven as en zand over het land en de landbouwers achten het on waarschijnlijk, dat zij ook maar een arm zaligen oogst zullen kunnen binnen halen. De stofdeeltjes vullen de lucht en vor men een dikke, grauwe nevel, die dicht over het land hangt, in de huizen dringt, en adembeklemming bij de menschen veroorzaakt. In de kamers zet zich overal een duimdikke stoflaag af. Uit een tuin moesten 200 lasten zand worden wegge voerd. Door den zandstorm is het werk van tientallen jaren grondbewerking ver nield. Een paar vliegers, die op 800 meter hoogte in een zandstorm geraakten, moesten tot 1200 meter stijgen om aan het zand te ontkomen. De Deensche staatsconsulent voor tuin bouw, Dalskov, heeft verklaard, dat men voor de vruchtboomen een schade van millioenen kronen moest vreezen. De Deensche vruchtenteelt levert per jaar ge- I Binnenland. Communisten te Rotterdam gearresteerd. Tariefsverdrag met Denemarken. Treinbotsing te Ede. Buitenland. Nieuw kabinet in België. Bede van Mussolini te Genua Mexico breekt relaties met Engeland af. middeld 30 millioen kronen op, maar vol gens de binnengekomen rapporten is er aanleiding om te vreezen, dat de vruch- tenoogst dit jaar een vierde of een derde deel minder zal zijn. PRINSELIJK GEZIN NAAR SOESTDIJK TERUG. H.H.K.K.H.H. Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix zijn Za terdagmorgen van het paleis Noordein de te 's Gravenhage per auto naar Soest- dijk vertrokken. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is in openbare ver gadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 24 Mei te 1 uur. De voorzitter zal in deze vergadering voorstellen een aanvang te makten o.m. met de 'behandeling van: een groot aan tal contingenteeringswetsontwerpen, de wetsontwerpen tot wijziging van de stu wadoorswet en de bedrij&radenwet en dat tot verhooging van het crediet voor werk verruiming. Bij' dit laatste wetsontwerp zal de voorzitter tevens voorstellen aan de orde te stellen de interpellatie van den heer van 'Gelderen omtrent het be leid der regeering ten aanzien van de bestrijding van de zeer omvangrijke werk loosheid. SCHERPERE CONTROLE OP WERKLOOZENKASSEN. Van den Rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling is een aanschrijving uitgegaan naar de gesubsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas, waarin wordt aangedrongen op betere controle op de werklooze le den door de afdeelingsbesturen. De aan melding door de werklooze leden dient nauwkeuriger te woren nagegaan, en er mogen geen uitkeeringen worden ver strekt zonder dat de juistheid van een ontslag uit loondienst is gebleken. Het heeft de aandacht der directie van den Rijksdienst getrokken, dat in verschil lende gemeenten door gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas uit keeringen zijn verstrekt aan leden zon der dat het afdeelingsbestuur een ont- slagbewijs van het betrokken lid had ontvangen, of zonder dat de afdeelings- penningmeester zich er ook maar eeni- germate van had overtuigd dat er sprake was van onvrijwillige werkloosheid. ZEVEN DUITSCHE COMMUNISTEN IN ARREST TE ROTTERDAM. De politieke recherche te Rotterdam is er na lange voorbereidingen in ge slaagd een communistische propaganda- centrale op te sporen, welke georgani seerd was door gevluchte Duitsche com munisten. In een huis aan de Tocht- straat 31 heeft de recherche onverwachts een inval gedaan en zij trof er een com plete communistische propagandaschool aan, waar een leeraar bezig was zes leer lingen onderricht te geven in de prac- tiache toepassing van de communistische politiek. De zeven communisten werden totaal verrast door het binnenkomen der rechercheurs en aan ontvluchten viel niet meer te denken. In het huis vonden de politiemannen een groote hoeveelheid in het Duitsch g stelde brochures, tijdschriften en pam fletten, waarin de communistische strijd- methode uitvoerig werd omschreven. Ook ontdekten de rechercheurs een uit gebreide bibliotheek met tallooze wer ken op communistisch gebied. De zeven communisten werden gearresteerd en met een gTOoten politie-auto die buiten stond te wachten, naar het hoofdbureau gebracht, waar zij zijn opgesloten. Reeds geruimen tijd geleden was de recherche gebleken, dat Duitschers in Rotterdam een onwettige propaganda voerden. Sindsdien heeft de recherche de gangen dezer menschen zorgvuldig na gegaan en ten slotte had men zooveel aanwijzingen, dat tot den inval kon wor den overgegaan. Het onderzoek naar de identiteit der gearresteerden is nog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1