WERKZAME NIEREN DE PLECHTIGE DOOP VAN H. K. H. PRINSES BEATRIX Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD spreken De strijd in China. Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 13 MEI 1938 52e JAARGANG - No. 189 Ariel, B. M. W. Velocette, D. K. W. C. DE LEEUW, ZORG VOOR voodicdcdc zecuw_ een noTQo vah dl lceuwi Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. T elefoon 2R Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Reuter meent te weten, dat Henlein met zijn vrienden den toestand in Tsje- mi m. cho-Slowakije en midden-Europa zal be- D'e woordvoerder van de Sudeten- Duitschers antwoordde aan een verte genwoordiger van de United Press, toen deze hem vroeg, of dit onverwachte be zoek van .Henlein aan Londen politieke i beteekenis had: „In dezen tijd hebben alle weekeind-bezoeken politieke beteekenis. Intusschen, al wat ik kan zeggen, is dat vele menschen iu Engeland de waarheid wensohen te hooren over hetgeen in Tsje- cho Slawakije voorvalt. Tot nu toe hoor- don zij slechts het Tsjechisch standpunt. De naam van Henlein's gastheer is niet bekend, HENDERSON BIJ VON RIBBENTROP. Amoy thans geheel bezet door de Japanners. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de Japanners bet geheele eiland Amoy, met inbegrip van de verdrags haven, waar den geheelen dag is ge vochten in bezit hebben genomen. De Chineesche strijdkrachten hebben zich thans naar het vasto land terug getrokken. Gemeld wordt, dat alle op Amoy wo nende buitenlanders in veiligheid zijn, Het Chineesche telegraafagentschap „Central News" deelt mede, dat de Chi neesche luchtmacht met succes Japan- sche oorlogsschepen in het Zuidelijk deel van de Chineesche Zee gebombardeerd heeft. Twee Japansche torpedojagers werden tot zinken gebracht, twee buiten gevecht gesteld en drie Japansche vlieg tuigen neergehaald. Intusschen wordt toegegeven, dat de Japansche opmarsch naar den Loenghai- ."loorweg geleid heeft tot de verovering van verscheidene nieuwe steden en dat men zich in Chineesche kringen thans ernstig bezorgd maakt. HENLEIN, DE LEIDER DER SUDETEN-DU1TSCHERS TE LONDEN Henlein, de leider van de Sudeten- Duitschers, is gisteravond om 8 uur 22 Croydon geland. Uit Praag wordt gemeld, dat Henlein zich op uitnoodiglng van Engelsche vrienden naar Lenden heeft begeven om er het weekeind door te brengen. Een waarschuwing De Britsche ambassadeur te Berlijn Ne ville Henderson, heeft gisteren een on derhoud gehad met von Ribbentrop. Naar in doorgaans goed ingelichte kringen vernomen wordt, had het on derhoud, dat bijna een uur duurde, be halve op de kwestie der Sudeten-Duit- schers ook betrekking op Hitler's reis naar Italië, Henderson stelde den Duitschen mi nister op de hoogte van de Britsche ac tie te Praag, herinnerde hem aan de vroegere verzekering van Goering, be treffende de onaantastbaarheid van Tsjecho-Slowakije, verzocht hem, po gingen in het werk te stellen, teneinde lot een vreedzame oplossing van het Pudeten-vraagstuk te geraken en her- mnerde den minister aan de rede van Chamberlain in het lagerhuis, waarin er op werd gewezen, dat een eventueele aanval op Tsjecho-Slowakije een zeer ernstigen toestand in het leven zou roe pen, hetgeen zou kunnen beteekenen, dat Ehgeland in een oorlog zou worden betrokken, ten einde Tsjecho-Slowakije te ondersteunen. Voorts zou Henderson inlichtingen hebben verzocht omtrent de draagwijd te van het decreet van 26 April, betref- DE LEEUW levert U de merken van de hoogste reputatie. Vraagt onze schitterende prijscouranten. Vliss. str. 39-41, Middelburg. Tel. 669. lende de confiscatie van Joodsche eigendommen, in het bijzonder voor zoo ver doze Joden van Britsche nationaliteit betreft. BOMMEN OP BARCELONA. 64 dooden, 60 gewonden. Gistermiddag is Barcelona tweemaal door vliegtuigen van Franco gebombar deerd. 64 personen werden gedood en meer dan 50 gewond. Uit Valencia wordt gemeld, dat 'bij den luchtaanval van Woensdagavond 80 per sonen gedood of gewond zijn. BRITSCH SUCCES TE GENEVE. Laatste hoop van den Negus vernietigd. D'e volkenbondsraad heeft gisteren het belangrijkste onderwerp van de agenda afgedaan, zonder dat eenig incident het normale verloop der beraadslagingen over de kwestie van de erkenning van het Ita liaansche gezag over Abessynië heeft ge stoord. De Engelsche regeering heeft met haar politiek ook te Genèvo een groot succes behaald. Aan het slot van de discussies kon de raadsvoorzitter vaststellen, dat de groote meerderheid der raadsleden zich ten gunste van de individueele vrijheid van beoordeeling der kwestie van de al of niet erkenning van het Italiaansche imperium heeft uitgesproken, zooals lord Halifax had verlangd. Deze meerderheid was grooter, dan men bij den aanvang van de raadszitting had vermoed. Men bad gemeend, dat de krachtsverhouding 9 tegen 5 zou zijn. Zij bleek echter 10 tegen 4, of eigenlijk zelfs 10 tegen 2 te zijn, want twee raadsleden, Litwinoff en de gedelegeerde van Bolivia, die zelf tegen de erkenning van het Ita liaansche gezag zijn, verzetten zich niet uitdrukkelijk tegen den wensoh van even tueele vrijheid van beoordeeling. Het is dus duidelijk, dat de groote meer derheid der raadsleden van meening is, dat het de plicht der volkenbondsstaten is, ieder zijn eigen houding voor zichzelf vast te stellen. Weinig voldaan zal natuurlijk de Negus zijn, die de allerlaatste hoop vernietigd zag, dat de volkenbond tegen de erken ning van het Italiaansche gezag over Abossynië nog eenigen strijd zou voeren. Zijn aanhangers hebben zich gisteren merkwaardig snel gewonnen gegeven, zoo dat mon zich mag afvragen, waarom zij den zieken ex-keizer deze vermoeiende en vervelende reis naar Geneva hebben laten maken. ENGELANDS LUCHTMACHT. Oppositie acht vliegtuigproductie onvoldoende. Bij de behandeling van de begrooting van luchtvaart heeft Winterton, namens bet Engelsche ministerie van Luchtvaart in het Lagerhuis medegedeeld, dat tegen Maart 1940 de luchtmacht in het moeder land een sterkte der eerste linie van 2370 vliegtuigen zal hebben bereikt en die in de overzeesche gebieden een sterkte van ongeveer 490 vliegtuigen. De marine luchtmacht zal tot ten min ste 500 vliegtuigen der eerste linie wor den uitgebreid, waardoor de totale sterk te op iets minder dan 3500 vliegtuigen komt. Binnenland. De Doop van Prinses Beatrix. De Schoolraad-dag te Middelburg. Buitenland. Laatste hoop van den Negus te Genève verijdeld. Offensief der Japanners in China. Henlein te Londen. Bommen op Barcelona en Valencia. Ministercrisis in België. M IEMAND verdraagt verstopping dar Inge- wanden, maar traag funotlonnearende nieren, dia ernetlgo gevolgen kunnen hebben, worden dikwijle vorwaarlootd. Rugpijn, ven- ctoorde elaap, duizeligheid, rheumatlok, leahlae ol eplt zijn da er vaak uit voortkomende gevol gen. Dezt vereohljntalon waaraohuwan u, dat de werking der nloron verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een dluretlsoh middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster'e Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit geven. Foster'e Pillen bevatten goen gevaar lijke bestanddeelen en hebben In Holland ruim 80 Jaren ongeëvenaard suooas behaald. De eerstvolgende twee jaren zullen nog 40.000 nieuwe officieren en manschappen noodig zijn. Na de uiteenzettingen van Winterton werd door de oppositie felle critiek geoe fend op het beleid der regeering. Van ver scheidene kanten werd er op gewezen, dat 3500 vliegtuigen der eerste linie on voldoende moest worden geacht. Attlee (Labour) wees op de groote pro ductie van vliegtuigen in Duitschland, die volgens zijn meening twee maal zoo groot was als die in Engeland. Het groote oogenblik. De doop van H. K. H. Pnnses^Ueatrix in de Groote Kerk te 's-Gravenhage. H. K. H. Prinses Juliana houdt de vorstelijke baby in de armen. Nabij haar onderscheidt men o.a. Z. K. H. Prins Bernhard, Z. M. Koning Leopold van België, H. M. de Koningin en H. D. H. Prinses Armgard.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1