Uit de Provincie. MIDDELBURG. Schichtig paard. Nog geen 3 ©©fit per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 ZOMERTIJD EN ZOMERDIENST. Wij herinneren er aan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de zomer tijd wordt ingevoerd. Men zette dus Zater dagavond vóór het naar bed gaan de klokken een uur ivooruit. De dienstregeling voor de Zeeuwsche spoorlijnen, die 15 Mei van kracht wordt, verschilt heel wat met de vorige. Beperkten de wijzigingen zich vroeger tot eenige minuten: nu loopen de cijfers heel wat meer uiteen. De reorganisatie van den treinenloop doet zich in alles geducht voelen voor de Zeeuwsche lijn. Ook de rijtijden tusschen Vlissingen en Roosendaal 'blijken ingekrompen te zijn. De rijtijd tusschen Vlissingen en Amster dam is met ongeveer een half uur bekort en teruggebracht tot 3Vs uur. Ging tot nu toe „de laatste" trein naar Amsterdam om acht uur uit Vlissingen: met ingang van 15 Mei wordt dit vijftig minuten later. Ook de avondsneltrein ivan 7 uur uit Vlissingen is belangrijk verlaat. Een ingrijpende verandering heeft er ook plaats met den ochtend-sneltrein uit Amsterdam, die ruim een half uur eerder op de Zeeuwsche stations arriveert. Men raadplege dus het spoorboekje. Ook de dienstregeling van vele bootdiens ten, trams en autobussen is ingrijpend veranderd. DE ARRESTATIE VAN DEN WACHT MEESTER DER MARECHAUSSEE. In verband met de arrestatie van den wachtmeester der Kon. Marechaussee v. d. W. te T e r n e u z e n, waarvan wij gisteren melding maakten, merkt de N. R. C. op, dat v. d. W. geruimen tijd ge leden, toen hij met verlof bij zijn ouders te Zwollerkerspel vertoefde, werd aange houden wegens onzedelijke handelingen, welke hij daar ter plaatse zou hebben ge pleegd, maar dat de aanwijzingen tegen hem toen blijkbaar geen vervolging wet tigden, want hij werd spoedig vrijgelaten. Kort daarop volgde zijn overplaatsing naar Terneuzen. V. d. W. was toen al niet meer te Oss, zooals het gisteren gepubli ceerde bericht zou doen vermoeden. Hij was kort na de groote schoonmaak aldaar overgeplaatst naar Geffen, omdat er toen te Oss een overcompleet aan marechaus see was ontstaan, en dus niet betrokken bij de jongste geruchtmakende gebeurte nissen te Oss. In Terneuzen vermoedt men, dat v. d. W. is gearresteerd op grond van onbeta melijke gedragingen jegens een vrouw uit Hoek, een week of vier geleden. Zeker heid dienaangaande kon men niet ver schaffen. Ook de Telegraaf vestigt er de aandacht op, dat de bewuste marechaussee reeds verscheidene jaren geleden uit Oss is overgeplaatst. „Blijkbaar is dit bericht in zijn opgeblazen vorm afkomstig van of ficieuze zijde, zoo schrijft het blad. D e tendenz ligt er dik op. Het korps marechaussee moet blijkbaar in opspraak ge bracht worden. Wij verwachten, dat de justitieele autoriteiten, ten einde den schijn van partijdigheid te vermijden voortaan consekwent zullen handelen en dat men uitvoerige communiqué's aan de pers zal verstrekken over vervolgingen van alle ambtenaren, die op de een of an dere wijze met den strafrechter in aan raking komen". Tot heden mankeerde hieraan nog wel eens wat. (Red. Z.) De Vooruit schrijft het volgende: „Ge- ruimen tijd geleden hebben twee dronken schippers v. d. W. beschuldigd van homo- sexueele misdrijven. Daarnaar is toen een ernstig onderzoek ingesteld. Het bleek echter, dat ergeen schijn van bewijs was om deze 'beschul digingen te staven. Men heeft v. d. W., die in Oss wegens zijn geweldige gestalte „King Kong" genoemd werd, weer in vrij heid gesteld. Ook disciplinair behoefden er geen maatregelen tegen hem genomen te worden. De 'berechting van deze zaak zal uit maken, of hier al of niet van een voor barige arrestatie kan gesproken worden. Gisteren is in de Nederstraat een paard gespannen voor een wagen, schichtig ge worden, waardoor de koetsier van den bok viel en van het paard eenige trappen kreeg. Gelukkig waren de aan het 'hoofd toegebrachte verwondingen niet van ern- stigen aard en kon de man per taxi naar huis worden gebracht. Pensioen en wachtgeld voor wethouders. De Raadscommissie, die in de vergade ring van 11 April werd benoemd met opdracht een regeling voor de pension- neering der wethouders te ontwerpen, be staande uit de heeren Heemskerk., Port- heine, Paul en v. d. Feltz, met als secre taris dhr Bastiaanse, ambtenaar ter ge meentesecretarie, heeft reeds rapport ter zake uitgebracht. De commissie, van meening, dat het roos wethouders op gevorderden leeftijd, wat bij' de meeste wethouders wel het geval zal zijn, niet gemakkelijk is weer aan het werk te komen, wanneer zij bij de aanvaarding van het wethouderschap hun vorige betrekking hebben neergelegd, heeft gemeend de maximum-wachtgeldre geling van 3 jaar, die de wet toelaat, te moeten voorstellen en wel aldus, conform de wettelijke voorschriften, dat het wacht geld het eerste jaar 75 pet. bedraagt, het tweede jaar 50 pet. en het derde jaar 25 pet. van de laatstelijk genoten wedde. De commissie geeft wel toe, dat er verschil lende gevallen denkbaar zijn, waarin de ratio voor het geven van wachtgeld ont breekt, b.v. omdat de aftredende wethou der zijn maatschappelijke functie heeft kunnen blijven vervullen zonder schade te hebben geleden door zijn wethouder- Schap, maar toch is de commissie van oordeel, dat het beter is aan iederen af tredenden wethouder, zonder uitzonde ring, wachtgeld uit te keeren, omdat een scheiding te maken in gevallen in welke wel en in welke geen wachtgeld zal wor den verleend, practisch heel dikwijls tot allerlei, bijna niet op te lossen, moeilijk heden aanleiding zal geven. De oommissie is van oordeel dat een wethouder een 4-jarige ambtsperiode ERNSTIGE INSTORTING AAN DE HOOGSTRAAT TE ROTTERDAM. Acht dooden, twee zwaar- en zes licht gewonden. Gistermiddag, om goed vier uur, is op den hoek van de Hoogstraat en de Val- kensteeg te Rotterdam 'n ongeluk gebeurd, dat een wel zeer ernstigen omvang heeft aangenomen. De blinde muur, welke evenwijdig aan de Valkensteeg stond langs den zijgevel van het hoekpand, en welke muur het eigendom van de ge meente was, is ingestort en ten deele in de Valkensteeg en voor de rest in het café van de firma D. Reese, dat op den anderen hoek is gelegen, terecht geko men. Zeven voorbijgangers werden door bet neerstortende puin op slag gedood. Twee anderen zijn zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Voorts zijn nog enkele voorbijgangers en een paar per sonen, die zich in het café bevonden, licht gewond geraakt. De onderpui van het café is weggeslagen of ontzet, met het gevolg, dat dit hoekpand ernstig gevaar voor instorting oplevert. Het café en de daarboven gelegen woningen zijn dan ook in allerijl ontruimd. De slachtoffers. De namen der slachtoffers, die gedood werden zijn: W. Rotmans, 47 jaar; S. Kok, 43 jaar; Mej. J. Offermeyer Bouwman, 37 jaar en haar kindje, dat 3 maanden oud was; mej. A. Roelands Nuyten, 41 jaar; L. P. van der Walle, pen 18-jarige jongeman; een zevende doode was gisteravond laat nog niet ge ïdentificeerd. Voorts heeft de G.G.D. in het gebouw aan het Achterklooster zes licht gewon den behandeld, die daarna naar huis konden gaan. De catastrophe. In de Valkensteeg is altijd een druk verkeer, omdat deze siraat een deel uit maakt van de verkeersroute, welke van de buurt bij' den Goudschenweg, Croos- wijk en ten deele ook bij de Veemarkt eenerzijds leidt naar het kwartier bij de Nieuwe Haven, den Haringvliet, de Oos- (erkade, de bruggen en het Maasstation anderzijds. Bovendien is de Valkensteeg altijd een druk gebruikte doorgang voor het verkeer tusschen Groenendaal en Boerensteiger met hun opslagplaatsen, garages en ateliers en de Hoogstraat en moet hebben meegemaakt, alvorens aan spraak op pensioen te hebben. Om echter tegemoet te komen aan de moeilijkheid, die zou kunnen ontstaan, waar de nieuw gekozen Raad iedere 4 jaar op den eersten Dinsdag in September optreedt, dat mo gelijk de 4-jarige ambtsperiode van den wethouder niet volkomen zou zijn vervuld, heeft de commissie voorgesteld, dat een wethouder 3 jaar en 11 maanden in func tie moet zijn geweest alvorens aanspraak op pensioen te kunnen maken. Voorgesteld wordt, dat het pensioen voor elke maand, dat de pensioengerech tigde wethouder is geweest, l/288ste der laatstelijk genoten wedde zal bedragen. Daar het pensioen nimmer meer dan de helft der laatstelijk genoten wedde mag bedragen, kan dit dus in 12 jaar worden bereikt. Het pensioen gaat in als de wethouder 65 jaar wordt, ook al is hij reeds eerder als wethouder afgetreden. Wat betreft een weduwe- en weezen- pensioen viel de commissie in twee helften uit elkaar, zoodat de commissie daarom trent aan den Raad geen voorstel kan doen. Echter heeft de commissie toch een ontwerp aangeboden, waarmee ook de le den, die principieele bezwaren hebben, de Kipstraat met baar vele winkelmaga zijnen. Om vier minuten over vieren gister middag is plotseling de blinde muur zij waarts gevallen en grootendeels in de drukke straat gevallen. Het bovengedeel te is door de pui van het café van de firma D. Reese geslagen en heeft daar een ware ravage aangericht. De gevolgen van deze instorting waren ontzettend. De menschen, die in de buurt waren, waren eerst als verlamd door den schrik en in het eerst dacht men aan een of an dere ontploffing, temeer, omdat het in storten met een donderend lawaai ge paard ging. In het eerst was er in de Valkensteeg hoegenaamd niets te zien als gevolg van de enorme stofwolk, wel ke uit het puin opsteeg. Maar weldra drongen angstgeschreeuw en hulpgeroep uit de puinhoopen tot de omstanders door en terstond zijn enkele kordate mannen san het werk getrokken, om den slacht offers te hulp te komen. Zoodra de stofwolk wat was opgetrok ken zag men links en rechts tusschen het puin, dat in een dikke laag de straat be dekte, menschelijke gedaamten. Sommigen worstelden wanhopig, om tusschen de brokstukken van den muur uit te ko men, maar anderen bleven angstig stil. Van allen kant schoot hulp toe en met man en macht werd er gewerkt, om de slachtoffers te bevrijden. De geneeskun dige dienst, de politie, de brandweer en de mariniers werden gealarmeerd. De ge neeskundige dienst was spoedig met vier ziekenauto's ter plaatse; de politie rukte met veel personeel uit; van de brandweer verschenen enkele slangenwagens en de beide reserve-motorwagens. D'e mariniers kwamen met pioniermateriaal te hulp ge sneld. In vrij korten tijd lukte het, veer tien personen uit de puinhoopen te be vrijden. De auto's van den geneeskundigen dienst reden af en aan. Zij hebben in totaal negen personen vervoerd, van wie er zes bij aankomst aan het ziekenhuis I aan den Coolsingel reeds bleken te zijn j overleden. Twee anderen waren zeer ern stig gewond. Voorts was er een vrij licht gewonde bij. De andere lichtgewonden zijn of ter plaatse door leden van den bond van E.H.B.O.-vereenigingen geholpen, dan wel naar andere ziekeninrichtingen gebracht. zich kunnen vereenigen als de Raad mocht besluiten ook voor weduwen en weezen een pensioen-regeling vast te stellen. Volgens dat ontwerp zal het weduwe pensioen de helft bedragen van wat de wethouder zelf aan pensioen zou hebben en voor de kinderen 1/6 van dat der we duwe, als deze nog leeft, en 1/3 als beide ouders overleden zijn. Hei stadhuis. Het is zeker goed gezien van het ge meentebestuur, dat thans de eenvoudige bliksemafleider van vroeger op het Stad huis is vervangen door een uitgebreide inrichting, waarbij' ieder kwetsbaar uit stekend punt van het historische gebouw is voorzien van een afleiding. Het waar devolle pand is wat dat betreft dus goed beveiligd. Een rara tuimeling, Eén jongen, die op een bakfiets reed, is op den hoek van Nieuwstraat en Lange- delft door een taxi aangereden. De jon gen maakte een tuimeling en kwam in den bok te liggen. Hij had enkele kleine verwondingen opgeloopen, doch kon zijn weg op zijn voertuig vervolgen. Heel tragisch is wel het gebeurde met een vrouw, die met haar kind, dat in een sportwagentje zat op het trottoir wandel de aan de Oostzijde van de Valkensteeg. Beiden werden door het neerstortende puin getroffen. Een brok van den muur kwam op het sportwagentje terecht, waardoor het kind verpletterd werd. De moeder werd door een ander brokstuk door den wand van het café gedrukt waar zij levenloos in elkaar is gezakt. De ruïne in het café. In het café waren op het moment van üe instorting slechts weinig bezoekers. Twee muzikanten speelden er accordeon. Eén hunner J. Stedehouder uit de Berkelstraat werd door het puin en door glasscherven aan het linkeroog ge wond. D'e ander kwam met den schrik vrij. Enkele bezoekers werden licht ge wond. Merkwaardig was het lot van den kelner. Deze had even te voren met een klant voor in de zaak staan praten, juist op de plek, waar bij de instorting een groot stuk muur naar binnen zou komen. D'e klant vroeg hem een adres na te zien en hij ging den klant voor naar het ach ter in de zaak liggende adresboek. Nog voor zij bij dit adresboek kwamen had de instorting plaats. De Valkensteeg was vroeger een veel smallere straat dan thans. D'e gemeente heeft nu 22 jaar geleden het huis op de hoek van deze steeg gekocht en gesloopt. Zulks geschiedde om de oude smalle Val kensteeg te verbreeden. Met opzet heeft de gemeente toen de muur van dit huis le ten staan. Deze muur moest dienen om erfscheiding te bewaren. Daardoor kreeg de N.V. Mikx bedrijfskleeding, niet een u'tpad naar de Valkensteeg. Had N.V. Mikz dit uitpad willen hebben dan had zij daarvoor moeten betalen. En dat wilde ze niet. Later op den avond is nog een slacht offer onder het puin gevonden. Ook dit bleek reeds te zijn overleden. ZUID-BEVELAND. 's-H. Arendskerke. De Gemeenteraad zal op 16 Mei a.s. om 9.30 uur vergade ren. In behandeling zullen komen o.a.: een voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van een bedrag van f 112 voor extra-hulp aan werkloozen. Een voorstel tot het insteken van een ophaaldienst van 'hui'shoudvuil te Nieuw- dorp en Lewedorp. Voorstel tot het aangaan van een an- nuïteitsleening groot f 7700 voor afkoop jaarlijkv-che bijdrage aan de provincie Zeeland, voor overneming in beheer en onderhoud van een gedeelte weg 's-Heer ArendskerkeHeihkenszand. Voorstel van B. en W. tot veThooging jaarwedde ambtenaar ter secretarie. Wemeldinge. Grenswijziging. Woensdagavond vergaderde de commis sie ex art. 158 der Gemeentewet voor het opmaken van het aan Gedep. Staten uit te brengen advies inzake de voorgenomen grenswijziging. De voorz. wees er op, dat dit plan niet van recenten datum is, doch dat reeds in 1935 stappen in deze richting werden gedaan. Evenals in 1935 strekt ook het huidige plan tot grenscorrectie, welke voor Wemeldinge mag worden toe gejuicht. Eerst heeft het onderzoek der geloofs brieven plaats. Deze worden in orde be vonden, zoodat tot toelating wordt besloten. Vervolgens leggen de leden in handen van den voorzitter de voorge schreven eeden af. Op een vraag van dhr G. Wabeke Fz. hoe de nieuwe grens wordt voorgesteld in de Jonge Boomgaards wordt de noo- dige toelichting gegeven. Op een voorstel van den voorzitter om Gedep. Staten te berichten, dat door de I Commissie met de ontworpen grenswij ziging wordt ingestemd, wordt met alg. stemmen besloten. Hierna sluiting. lerseke. De laatste stoomboot voor de visscherij is uit de hand verkocht met be stemming voor Wijck auf Fuhr (Duitsch- land). Voorheen waren er meerdere stoombooten in dienst van onze oester- of mosselcultuur. De laatste is nu verkocht. Ze zijn verdrongen door den motor, die goedkooper is in 't bedrijf. Donderdagmiddag hoopt een 250-tal Amerikanen een bezoek te brengen aan onze gemeente. Onder leiding van burge meester Gunning zal een groot kreeften park worden bezichtigd, terwijl ook een pannen-afstekeriji zal worden bezocht. WALCHEREN Koudekerke. D'e reclasseeringscollecte heeft opgebracht een bedrag van f 28.07'. (Belangeloos bericht.) Arnemuiden. Een vijfjarig dochtertje van B. v. B. kreeg per ongeluk een pan kokende melk over haar lichaampje. Met ernstige brandwonden aan gelaat, borst en rug is de arme kleine onder hevige pijn overgebracht naar het ziekenhuis te Middelburg. Biggekerke. Als een bijzonderheid kan wel worden gemeld, dat op de hofstede van den heer P. Vlieger, welke midden in het dorp is gelegen, een wilde eend 12 jongen heeft uitgebroeid. De heer Vlieger heeft de eend met haar jongen in haar element op een rustige plaats in het weiland teruggebracht. De Reclasseeringscollecte heeft op gebracht f 16. (Belangeloos bericht.) Koudekerke. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal op Dinsdag 17 Mei a.s. des namiddags één uur in open bare vergadering bijeenkomen. B. en W. stellen voor: tot vaststelling van straatnamen en tot aankoop van straatnaamborden; om af wijzend te beschikken op het adres van Jhr. H. A. van Doorn van Koudekerke, houdende verzoek om de straatlantaarn te herplaatsen bij „Moesbosch"; om in be ginsel te besluiten een bedrag van f 30 per jaar beschikbaar te stellen, vermeerderd met vervoerkosten, voor iederen leerling uit deze gemeente, die in de toekomst de op te richten school voor Chr. Buitenge woon Lager Onderwijs te Middelburg zal bezoeken; tot goedkeuring van de reke ning van het Burg. Armbestuur voor '37: ontvangsten f 8643,14, uitgaven f 8298,08, batig saldo f 345,06. Om half drie zal een bespreking plaats hebben met ir dr Carrière van het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening, over toetreding tot de N.V. Waterl. Mij. „Mid den Zeeland" te Middelburg. De regeling van den faecaliënafvoer, opgenomen in de bouwverordening is in verband met de voortschrijdende bebou wing in de gemeente onvoldoende te ach ten. Het heeft bij de vaststelling van artikel 65 der bouwverordening ongetwijfeld in de bedoeling gelegen de uitloozing te doen plaats hebben óf in een beerput zonder overstortinriehting óf in een septic-tank- Nu kent de verordening juist genoemd begrip niet en daardoor wordt ook de ge legenheid geopend de uitloozing te doen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2