i Prinses Beatrix in I. Groote Kerk gedoopt. 13 .'liflUW jramma. De strijd in China. EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws en en weerbericht. DONDERDAG 12 MEI 1938 52e JAARGANG - No. 188 oud-min:ster deckers naar bondsdag van chr. jonge vrouwen. .an. Dit misdrijf is aid omdat genoemde van die boerekoo! id at eo zoo vreemd stttie had tegen ver- svangenisstraf en ter an de regeering ge oordeelde hem tot 4 straf met aftrek van schikkingstelling van is, Terpstra. son- en Winkelhuis, roonhuis met schuur, se, woonhuis, bouw- lizen, Timmermans- ïuis, v. d. Harst, t Schuurtje, v. Dijke iw- en Weiland, v. ouwland, Jonkers, winkelhuis, Jonkers, owl., Loeff. tis, Kram. en Landerijen, v. d. 2 Mei 1938. 1875 en 415.5 M. NCRV. 11.00 KRO. Gram. 10.15 Mor- ..30 Godsd. halfuur. O-orkest. 12.45 Re- p van Prinses Bea- ert. 2.00 Handwerk- iano en Gram. 3.45 CO Cursus han.len- 5.30 De Eeml. en vartiertje. 7.00 Bur. ngsmetlioden op hul Zending". 7.45 Re- UP., Herh. SOS-Ber. Paaschbergkoor on „Het nieuwe onl- atie van de Nod rv. cotic. 9.30 Gram, .00 Eer. ANP. 10.05 nindes. 11.00 Verv. L.50—12.00 Schriftl 301.5 M. AVR0- 0 Morgenw. 10.15 3. 11.00 Reportage rinses Beatrix. 1.00 able. 2.00 Voor Je Kroon's ensemble, ram. 4.00 Voor zie- i. 4.30 Piano. 4 50 30 Het Kovacs La- „JA". 6.30 Sport- r de kinderen. 7.05 ste. 7.30 Eng. les. led. 8.15 Reportage rinses Beatrix (gr.- 30 „Guldana", ope- 00 Ber. ANP. Hier- t 11.40—12.00 Or- M. fi. 11.05 BBC-Wels 2.20 Gram. 12.50— sst. 3.50 Gram. 4.20 'iano. 6.20 Populair Variété-orkest en solisten. 8.40 BBC- Kerkdienst. 9.40 484 M. m. 11.50 en 12.30 Dam. 4.20 Pro Arte- mblers en solisten. 20 Verv. concert. 11.50 Kleinorkest. 5 Viool. 5.55 Gram, koor. 8.35 Kleinor- cello. 10.00—10.20 'NDER. 1571 M. Radiotooneel. 9.50 leinorkest en man- 20 Nachtconcert, avond van 12 Mei: wind uit Z. rich- ewolkt, waarschijn- larschijnlijk naeht- hter. middag 3 uur: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mcdedcelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting ddag 3 u.. 769. r fictsw. Reeds vroeg vanmorgen stonden hon derden belangstellenden langs den weg geschaard. De stad bood een vroolijken aanblik, er werd druk gevlagd. Bijna iedereen was met oranje getooid en het weer was heer lijk. Een groot aantal extra-treinen bracht reeds in den vroegen morgen een stroom van belangstellenden naar de Hofstad, die een goed plaatsje langs de route zochten. Naarmate het uur van vertrek van de Gouden Koets naderde, verdrongen zich duizenden en duizenden langs1 de afzet ting. Even na 9 uur 'begonnen de militairen op te rukken om de eerewachten te be trekken. Voor de touwen, waarmede de trottoirs waren afgezet, werden de mili tairen op den rijweg opgesteld. Duizenden en duizenden Hagenaars en van elders gekomenen hebben heden Prin ses Beatrix op haar rit naar de kerk en terug naar het paleis Noordeinde, op den schoot van haar Moeder in de gouden koets gezeten, op uitbundige wijze toege juicht. Prinses Juliana en Prins Bern- hard dankten telkens voor deze ovatio- neele hulden, voor dit grenzenlooze en thousiasme, dat zich uitte in vroolijke hoera's, in blijde gezichten, kortom in op rechte liefde voor onze Kroonprinses, den Prins der Nederlanden en beider Dochter. Niet minder luid en oprecht klonken de jubelkreten, toen de Koningin, gezeten naast Koning Leopold van België, voor bijreed en ook Hare Majesteit dankte steeds glimlachend voor de hartelijke hul de haar op dezen blijden dag in de ge schiedenis van haar vorstenhuis bereid. Langs den geheelen weg stonden soldaten die voor de afzetting zorgden en het ge weer presenteerden, toen de vorstelijke personen voorbij reden. Bij hef paleis Noordcinde. Al vroeg in den morgen stond het zwart van menschen voor het paleis Noordein de. Veel bekijks had het aantreden van de eerewacht voor het paleis, welke be stond uit grenadiers en jagers teza men 100 man waarbij de Koninklijke Militaire Kapel was ingedeeld. Telkens reden hofauto's voor om leden der hof houding in gala-uniformen af te zetten. Even half tien reed de Koningin, gekleed in een licht-lila japon, waarover zij' het groot kruis van de Kroonorde van België droeg, en een grijzen bontmantel los om geslagen, met Prins Bernhard uit, uitbun dig toegejuicht door de wachtenden, om zich naar het vliegveld Ypenburg te be geven ter begroeting van Koning Lopold. Met den Koning, die in generaalsuniform was, keerden Hare Majesteit en Prins Bernhard omstreeks 'half elf terug. De Koning inspecteerde de eerewacht en boven de jubelkreten klonk toen de „Bra- ban?onne", gespeeld door de Koninklijke Militaire Kapel. Na eenige oogenblikken verschijnt Ko ning Leopold voor een der ramen van het paleis, naast hem staat Koningin Wil- helmina. Om elf uur rijdt de gouden koets het voorplein op: bespannen met zes paarden, gaande een koetsier naast elk paard en drie lakeien naast elk paard, de witge- prui'kte koetsier op den bok. Ook de beide galarijtuigen en het eskadron huzaren zijn nu aanwezig en vol bewondering voor 3 eve sprookjesachtige en kleurrijke praal zien de duizenden belangstellenden stil toe. Als om kwart over elf de groote glazen deuren van het paleis geopend worden en het Prinselijk Paar en het Prinsesje zichtbaar worden, juicht de schare wach tenden hen luide toe en wordt spontaan het Wilhelmus gezongen. Wanneer de gouden koets is voorgere den, verschijnt op het bordes Prinses Ju liana gekleed in lang teer-groen gewaad met een hoed met gele paradijs-veeren. Achter haar volgt Prins Bernhard, ge kleed in zijn uniform van kapitein der grenadiers. Hij draagt de onderscheiding hem zoo juist door Koning Leopold ver leend. KoTt daarop verschijnt voor het eerst de hoofdpersoon van dezen dag, Prinsesje Beatrix, officieel voor haar volk. De ver pleegster reikt het Prinsesje aan Prins Bernhard, die 'het overgeeft aan Prinses Juliana. Het doopkleed is waarlijk vorstelijk. Prinses Juliana steunde 't kleine Prin sesje, dat geheel in witte kant gehuld was, met haar linkerhand, zoodat de be langstellende menigte baar gezichtje goed kon zien. Even later zet de stoet zich langzaam in beweging. In het eerste rijtuig hadden plaats geno- men Mr J. C. Baron Baud kamerheer van de Prinses en Jhr Mr C. Dedel, 's Prinsen particuliere secretaris. Het tweede gala rijtuig bood plaats aan Mevr. Snouck Hurgronje-van Tets, d.d. grootmeesteres van H. K. H. en E. H. Juckema van Bur- mania baron Rengers van Warmenhui- zen, d.d. grootmeester van H. K. H. Ach ter bet tweede galarijtuig reed een half eskadron huzaren, dan kwam de gouden koets en daarachter een half eskadron hu zaren. Tegen half twaalf reden vijf hofauto's het voorplein van het paleis op. H. M. de Koningin en de Belgische Koning namen in de eerste auto plaats, Prins Bernhard's moeder en prinses Alice van Groot Brit- tanië in de tweede auto, de vorstin van Erbach-Schön'berg en hertog Adolf Frie- drich van Mecklenburg in de derde auto, de 'hertogin van Mecklenburg, gravin Kotzebue en prins Aschwin in de vierde auto en prinses Helena van Erbach- Schönberg en graaf Kotzebue in de laat ste auto. Zoodra de Koning der Belgen op het bordes verscheen, speelde de kapel de Brabanconne en het muziekkorps van het 6e regiment infanterie voor het stand beeld van Koning Willem II op het Bui tenhof opgesteld, speelde eveneens het Belgische Volkslied toen de Koning voor bijreed. Bij den ingang van de kerk werd het Prinselijk Paar en Prinses Beatrix door Mr. J. W. Baron van Lynden, opperka merheer; Mr R. Ridder Pauw van Wiel- drecht, kamerheer en R. A. baron van Hardenbroek v. Harden'broek, kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente en commissaris van de Groote Kerk ontvangen. Bij den ingang van de consistoriekamer wachtte een commissie uit den kerkeraad, be staande uit Ds H. J. Dyckmeester, voor zitter; Dr W. J. de Wilde, scriba; Jhr Mr J. M. M. Asch van Wyck, advocaat diaken en L. Slagter, de oudste ouderling, Hunne Koninklijke Hoogheden op. In de consistoriekamer werd op de komst van H. M. de Koningin en de overige vorste lijke personen van den stoet gewacht. Voor de kerk stond een eerewacht van mariniers opgesteld met de Marinekapel, die het Wilhelmus voor Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix speel de en voor den Belgischen Koning de BrabanQOnne. In het kerkgebouw. De kerk was om elf uur geheel gevuld met genoodigden. 'De rijke, met goud en decoraties bezette uniformen boden een schitterenden aanblik. Ook het personeel van H. M. de Konin gin en het Prinselijk Echtpaar te Den Haag, Het Loo en Soestdijk was in de ge legenheid gesteld de doopplechtigheid van Prinses Beatrix bij te wonen. Vriendin nen van Prinses Juliana en andere be trekkingen uit haar studietijd waren eveneens uitgenoodigd in de kerk aanwe zig te zijn. Nadat de vorstelijke personen hunne plaatsen hadden ingenomen en het Exeel- siorkoor „Lof zij den Heer" gezongen had, sprak Dte Blaauwendraad het votum en den zegen uit. He gemeente zong daarna: „Juich aar de, juicht alom den Heer". D'e predikant las vervolgens uit den Bijbel voor Marcus 10 13'16, waarna hij' in gebed voorging en de preek 'hield. Ds Blauwendraad had tot tekst gekozen 1 Joh. 48b: „God is liefde". Na de preek zong de gemeente: „Zie op ons neer naar Uw 'barmhartigheid", en onder dezen zang droeg Mevr. Snouck I Hurgronje-van Tets het Prinsesje binnen. 1 lier oogen wendden zich naar de baby, die in een prachtig kanten doopkleed ge huld was. In hetzelfde kleed zijn de Ko ningin en Prinses Juliana ten doop ge houden. Eerst lag ze stil en rustig, maar al spoedig begon ze te schreien. Voorzichtig reikte de dienstdoende groot- meesteresse van Hare Koninklijke Hoog heid 'het nog steeds huilende kindje aan haar Moeder over en ook haar pogingen om het kindje te sussen waren vergeefs. Ds Blaauwendraad stelde daarop de gebruikelijke vragen aan de Moeder en de Vader van de doopelinge. Nadat deze bevestigend beantwoord waren trad Prinses Juliana naar voren en de oud-'hofpredikant Ds Weiter diende aan Prinses Beatrix den doop toe. De grijze oud-hofpredikant sprak daarna de zegen bede uit. „Dat 'sHeeren zegen op U daal" zong de gemeente, die zich daarna met Ds Blaauwendraad in 't dankgebed vereenig- de. Na den slotzang - „Waar liefde woont" sprak Ds Blaauwendraad den j zegen uit. De dienst, welke ongeveer drie kwartier duurde, had op alle aanwezigen grooten indruk gemaakt. De vorstelijke personen verlieten het eerst het kerkgebouw, waar na de overige aanwezigen verlof kregen het kerkgebouw te verlaten. Ook op den terugweg kende 'het enthou siasme van de duizenden langs den weg geschaard geen grenzen. Het hoogtepunt werd wel bereikt toen het Vorstelijk Paar met de pas gedoopte Prinses Beatrix op het balkon van het Witte Paleis verscheen. Den geheelen dag bleef het zeer druk in de stad. Groote belangstelling bestond er voor de zanghulde, welke bijna 10 000 schoolkinderen des middags om half vijf voor het paleis bracht. Ook des avonds was het op straat en in de café's bijzonder druk. Zoo heerschte er den geheelen dag een vroolijke stemming in de hoofdstad ter gelegenheid van den belangrijken dag en duidelijk bleek bet alom heerschende me deleven in het geluk van ons Vorstenhuis. Naar het ontwerp van mej. M. Rosse is door de „Koninklijke Begeer" te Voor schoten een dooppenning van Prinses Beatrix vervaardigd in verband met de doopplechtigheid der jeugdige Prinses. Verwoede gevechten in de nabijheid van Tantsjeng. Chineezen veroveren Matotsjen. Het groote offensief, dat door drie Ja- pansche colonnes, met het doel den Loenghai-spoorweg af te snijden, is in gezet, wordt te Hankau algemeen be schouwd als de ernstige bedreiging, waaraan Soetsjau tot dusver heeft bloot gestaan. In de nabijheid van Tantsjeng wordt hevig gestreden en de linkervleugel der Japansche troepen heeft bier een krach tig offensief ingezet. Twee C'hineesche divisies hebben Matotsjen ten Noord westen van Tantsjeng bezet. Volgens een bericht uit Sjanghai trachten de Japanners den Loenghai- spoorweg geheel in te sluiten. De Chi neezen hebben versterkingeen gezonden teneinde 'de uit het noorden en zuiden op Kweileh oprukkende Japansche strijd krachten in de flank aan te vallen. Het totaal der Japansche troepen, die naar Zuid-Sjantoeng gezonden zijn, wordt geraamd op 60.000 man, terwijl nog 20.000 manschappen op weg zijn naar dit gebied. De Japanners hebben in de laatste helft van Apri'l aan 'de fronten 26.300 dooden en het dubbele aantal gewonden verloren. Engeland bemiddelaar 7 In het Engelsche Lagerhuis heeft Chamberlain on pen desbetreffende vraag verklaard, dat de Britsche regeering Yaarne haar diensten zou aanbieden, hetzij alleen of in samenwerking met an dere mogendheden om aan te sturen op een recht\ aardigen vrede tusschen China m Japan. Echter, zoo voegde hij er aan toe, wfj meen en niet, dat het eenig nut zou hebben, 'bemiddeling te verkenen zoo lang de partijen niet te kennen hebben gegeven, dat zij bereid zijn, deze te aan vaarden. HET OVERLEG DER OSLO-STATEN. T)e gedelegeerden der regeeringen, die de overeenkomst tot ontwikkeling van het handelsverkeer op 28 Mei 1937 in 's - Graven h age hebben ondertee kend, zijn te 'Oslo bijeen geweest van 9 tot 11 Mei. Na hun beraadslagingen is een officieel communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de gedelegeerden erkend hebben, dat de ontwikkeling der wereld conjunctuur ivoor het oogenblik niet veroorlooft, de regeling van 28 Mei 1937 in haar geheel te verlengen na 1 Juli a.s., op welken datum zij afloopt. De gedelegeerden bevestigden echter den wensch hunner ïegeeringen tot voort zetting der economische samenwerking, die ingeleid werd met de totstandkoming van de overeenkomst van Oslo van 22 December 1930. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Leiders van den opstand in arrest. In verband met den mislukten opstand in Brazilië zijn honderden arrestaties verricht. De gearresteerde leiders der opstandelingen zullen binnen 24 uur tijds worden berecht. De aanval van de fascisten begon kort na middernacht, toen de opstandelingen de openbare gebouwen bezetten. Gesteund door slechts twintig soldaten, vocht pre sident Vargas, staande op het balkon van het ipresi'dentieele paleis, een revol ver in de hand, onvermoeid tegen de aan vallers, die later op de vlucht werden ge dreven door de militaire politie. De opstandelingen hadden 'het ministe rie -van Marine bezet. Na een strijd, die ruim drie uur duurde, werd dit ministe rie heroverd door een duizendtal mari nesoldaten. Tijdens dezen strijd vielen verscheidene dooden. De samenzweerders hadden, alvorens het presidenteele paleis binnen te drin gen, de telefoondraden doorgesneden. Zij vergaten evenwel de geheime directe tele- l'ronlijn tusschen het Kabinet van den president en de politie, zoodat president Vargas, nadat het gevecht twee uur aan den gang was, de politie kon verwittigen. Van niet officitel zijde wordt meege deeld, dat bij den mislukten opstand 12 personen om het leven zijn gekomen en 20 gewond, van wie de meesten ernstig. AMERIKA WEIGERT HELIUM TE LEVEREN AAN DUITSCHLAND. De Vereenigde Staten hebben thans besloten geen helium te leveren aan L'uitschland. Door het "Witte Huis is bekend ge maakt, dat president Roosevelt niet in staat is machtiging te verleenen voor den verkoop van helium aan Duitschland, aangezien de eenstemmige goedkeuring van alle leden der munitiecommissie ver- eischt is voor een dergelijke vergunning en de minister van binnenlandsche za ken Ickes, tegen den export van helium gekant is. (Uit bovenstaand Lericht kan worden geconcludeerd, dat de pogingen van Dr Fok ener, die zich op het oogenblik in de Vereenigde Staten bevindt om de Ameri- kaansche regeering te bewegen alsnog vergunning te verleenen voor den uit voer van helium naar Duitschland, mis lukt zijn.) DE BELGISCHE REGEERING BLIJFT AAN. Motie van vertrouwen aangenomen. De Belgische Kamer heeft met 101 te gen 76 stemmen bij 8 onthoudingen haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. Van der Velde had tevoren verklaard, dat hij vóór de regeering zou stemmen, c mdat hij niet de verantwoordelijkheid op zich wilde nemen de meerderheid te verbreken. In de motie werd gezegd, dat de Ka mer vastbesloten .is het begrootingseven- wicht te herstellen, de twee ontwerpen aanvaardt, aangenomen door de finan- cieele commissie en haar vertrouwen schenkt aan de regeering opdat deze laatste de publieke uitgaven tot een mi nimum zou beperken en het economisch herstel zou bevorderen. De socialisten en eenige liberalen als mede de katholieke democraten applaudi- seerden bij de bekendmaking van dit re sultaat. Er werd geroepen: „Leve de de mocratie, de rexisten zijn verslagen I" D'e Vlaamsch nationalisten jauwden dt ka tholieke voor-stemmers uit. Korte Berichten. D'e Portugeesche regeering heeft Franco's bewind als Spaansche regeering erkend. Het Amerikaansche huis van afge vaardigden heeft de wet inzake de uit breiding der vloot aangenomen. i Volgens een bericht van de „United Piess" is de gezondheidstoestand van den negus, die te Genève is aangekomen, zeer precair. Haile Selassie lijdt reeds geruimen tijd aan de longen en onlangs schijnt deze ziekte zelfs tot een bloedspu wing aanleiding gegeven te hebben. MINISTER VAN DIJK BEZOEKT GARNIZOENEN TE VENLO TN ROERMOND. D'e minister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de garnizoenen te Boermond en te Venlo. In beide garni zoenen heeft de minister de oefeningen van de troepen bijgewoond. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De Doop van Prinses Beatrix. De Tweede Kamer over de werkloosheids bestrijding. Vreeselijke ramp te Rotterdam. Zeven dooden. Vliegongeluk te Eelde. Buitenland. Geen kabinetscrisis in België. De mislukte opstand in Brazilië. Amerika levert geen helium aan Duitsch land. Hevige gevechten in China. WEST-INDIë. Oud-minister mr dr L. N. Deckers, die op uitnoodiging van het genootschap tot bevordering van de kennis van Suriname en Guragao, een studiereis gaat maken naar West-Indië, zal Vrijdag 13 Mei a.s. cm 12 uur 's middags met het stoom schip „Grynssen" van Amsterdam naar de West vertrekken. De studiereis zal ongeveer drie maan den duren. Op 24 Augustus a.s. hoopt cud-minister Deckers weer in het land terug te zijn. Ministers Cctijn en Slctemaker de Bruïne voeren het woord. Gisteren heeft het Ned. Verbond van Christelijke Jonge Vrouwen- en Meisjes- vereenigingen in Den Haag zijn nationa- len verbondsdag gehouden, waarvoor uit alle deelen des lands duizenden vrouwen en meisjes te zamen waren gekomen. Namens de regelingscommissie heette de presidente, Mevr. Bijl, allen welkom, waarna, liederen werden gezongen, afge wisseld met gebed. Het Verbondslied be sloot deze liturgie. Daarna hield de verbondspresidente, Mevr. G. J. Sickesz-Snijder uit Rilland, een toespraak, waarin zij de ministers Colij'n en Slotemaker de Bruine dank zeg de voor hun belangstelling in dit deel van het protestantsch-christelijk jeugdwerk. Vervolgens wijdde spreekster eenige woorden aan het doel van het verbond. Tegenover dezen tijd van bruut geweld, aldus spr., staat bet devies van het Ver bond: „Niet door geweld, maar door Mij, zoo spreekt de Heer der heerscharen". Het woord was daarna aan Dr H. Go- lijn, die zich tegenover deze vergadering richtte tot de duizenden Nederlandsche vrouwen en meisjes als leider van den Raad van Ministers. De regeering ver heugt zic'h over de ontwikkeling van een gezond organisatorisch leven, waarover men in deze tijden van verwildering niet te licht moet denken. He kracht van een goed georganiseerde massa is oneindig grooter dan de kracht van de verzamel- som der individuen. Onze dagen roepen om de samenwer king op grond van een enkel beginsel. Hier is dat te vinden, zoodat er voor de regeering des lands gereede aanleiding is, haar belangstelling te toonen. „Uw werk zoo zeide Br Colijn tot de vergadering zal een zegen zijn voor ons geliefde Vaderland, omdat daardoor een rots op geworpen wordt, waartegen alle revolutio naire krachten zich te pletter zullen loo- pen. Minister Slotemaker de Bruïne trad als tweede spreker op. Zijn oordeel was, dat het jeugdwerk geen staatstaak, doch een maatschappijtaak is, waarvoor de over heid de grootste belangstelling moet heb ben. Be overheid moet dit werk niet tot het hare maken. Spr. dacht daarbij aan bet werk, dat van plaatselijk tot nationaal werk was uitgegroeid en later tot inter nationaal. Bet is zoo belangrijk, dat er een groeiende organisatie is op de basis van Gods heilige "Wet en het grootsche in het werk van het verbond is juist in de zen grondslag gelegen. Telegrammen werden gezonden aan H. M. de Koningin en aan H. K. H. Prin ses Juliana, waarop de vergadering spon taan het Wilhelmus aanhief. Bes middags was de bijeenkomst gewijd aan het tooneelspel: „Be Belofte", een vijftal Bijbelsche tafereelen, onder leiding van Guido van Beth. Notariaat. Bij Kon. besluit van 10 Mei is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Hertogenbosch, ter standplaats Andel (gemeente Op en Neer Andel): G. Holle- etelle, candidaat-notaris te Ammerzoden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1